Nemzeti Sport, 1933. január (25. évfolyam, 1-23. szám)

1933-01-30 / 22. szám

2 a szembekerült csapatok erőviszo­nyát, nem határozza meg az egy­mással viaskodó kétféle futball rangját, felsőbbségét vagy alacso­nyabb mivoltát. Az egygólos vere­ség vagy győzelem igen gyakran, sőt legtöbbször a véletlen játéka, amely akkora szerepet játszik rendszerint a mérkőzéseken s ját­szott most is a lisszaboni találko­zásban. Ezek szerint tehát nincs okunk az elkeseredésre s nem sza­bad megvonnunk elismerésünket attól a csapattól, amely ezt a ne­héz és szerencsétlen mérkőzést végigharcolta. A magyar futball azonban na­gyon szegény. Elszegényedett az utóbbi években erkölcsi javakban és anyagiakban egyaránt. Ennek a nagy, téli útnak éppen az volt a célja, hogy ezeket a javakat meg­szaporítsa, a jövőnek biztosabb, szélesebb alapot rakjon. S ha eb­ből a szempontból nézzük a lissza­boni eredményt, nem tagadhatjuk csalódásunkat. Hiába tudjuk, hogy szinte a lehetetlenre vállalkozott profiválogatottunk ezen az úton, hiába ismerjük el az ellenfél igen nagy erejét, értékét, nekünk, ma­gyaroknak mindent le kell győz­nünk a jövő érdekében, a magyar futballnak nem volna szabad mos­tanában megtorpannia a legna­gyobb akadályok előtt sem. S ezért hiába gondoltunk aggódva a lisszaboni játékra, hiába kereke­dett újra, meg újra felül bennünk az érzés, hogy szinte lehetetlent kívánunk a csapattól, mi a lehe­tetlen beteljesedésének elmaradá­sán is őszinte szívvel tudunk saj­nálkozni ! Máriássy kapitány tele­fon jelentése a helyszínéről A délelőtt, előkészületek, a pálya, sorsolunk Lisszabon, január 29. Amint felnyitom a szemem, az eget vizsgálom.­­­gy érzem, az időtől igen sok függ a mai mér­kőzésen. Sok jóval nem bíztat az ég. Annyi bizonyos, hogy nincs hideg. De a tenger felől fürge szél hozza a felhőket, amelyek hol eltakarják MESTER BÖRÖNDHÁZ MESTER-UTCA 38. Olcsó bevásárlási forrás Futball-labd­ábó — Utazási elit, fcek­ — Kettyatmu -­atd­atássák a napot, hol meg elkotródnak előle. Ha a mi viszonyainkhoz akarom hasonlítani az időjárást, azt mond­hatnám, hogy olyan kellemesnek éppen nem mondható, kora áprilisi nap­ra virradtunk. A fiúk jól kiélvezik a kellemes Borges-szálló szobáit, sokáig pi­hennek s a reggelit a szobákba kapják. Mikor sorjában lejönnek, a hallban,­ írószobában megy a be­­ ni UQOK részére landóan rendelkezésre állnak a Drechs­er kávéházban VI. Andrássy-út 25 szélgetés és a levelezőlap-írás. Jeny állandóan itt van köztünk, Szabó is mesével tartja a fiatalo­kat s magyarázza az itteni fut­ballt Ebédig semmi hivatalos el­foglaltságunk nincs, viszont tizenkettő előtt már asztal­nál ülünk, hogy idejében elkészüljünk s a mérkőzésig már megemésszék a gyomrok az ételt. Azután a portu­gálok megemésztése következik — gondoltuk ekkor. Bár a játékosok arcán nyoma van a nagy útnak, a sok kellemet­lenségnek. Negyed négy órakor széllel hát­ban, de nap ellen kezd a magyar csapat. 1. perc: Teleki elindítja a lab­dát, a magyar csatársor máris ro­hamoz, de csak a 16-osig jut el az első támadása során. 2. perc: Az első támadást azon­ban követi a második. Csehnél a labda, leadás előtt körülnéz, majd hosszan keresztben Titkoshoz vág­ja. Balszélsőnk futtában veszi át, pár lépést megy s miközben az óra­mutató a Gólt Magyar gólt 3. perc felé halad, pompás gólt küld a­ hálóba. A bíró azonban meglepetésünkre nem Legtöbbjét megviselte a láz, vagy csak talán a mérkőzés előtti, kissé mégis csak szorongó hangu­lat teszi sápadtabbá az arcokat. Ebéd után Jeny járja sorba a szo­bákat, a készülődő fiúknak segít, megdörzsöli, akinek szüksége van rá, majd fél három órakor gyüle­kezünk a velem tartott megbeszélés után. Autókon robogunk ki a Sta­dionba, amelyet csak jó hu­szonöt perces úttal érünk el. A közönség már jócskán gyü­lek­­szik, de nekem nagyobb gondom az, hogy milyen a talaj. Sajnos, sem a szél, sem a nap nem szárí­totta fel jól s bizony mély ez a pálya. Ennek nem örülök, de nem örül­nek a játékosok sem neki, akik egyelőre az öltözőben végzik az utolsó készülődéseket. Amikor ki­futnak a pályára, már közel tizenötezer néző foglal helyet a nézőtéren, amely udvariasan, sőt lehet mondani, lelkesen tapsol. Ez az ünneplés azonban eltörpül amellett, amit a saját csapat kap. Rokette, a pom­pás alakú kapus vezeti a portugál csapatot, mely a középre vonul, ahol üdvözli a mieinket. A kölcsö­nös üdvözlés és éljenzés után Met­eori bíróval sorsol Sárosi és A. Sava. A szerencse itt nekünk kedve­zett s a csapat a meglehetősen érezhető szél támogatására is szá­míthat az első félidőben. A portu­gálok szél ellen állanak fel s a két csapat a következő: Portugália: Rokette — Alvez, Matez — Pereira, A. Sava, César — Jorge, Matta, G. Silva, Souza, Louis. Magyar profiválogatott: Szabó — Szemere, Biró —Barátky, Sá­rosi, Magyar — Markos, Cseh, Teleki, Turay, Titkos, adja meg a gólt, hanem les­állást jelez. Nagyon vitatható ez az ítélkezés, de még csak a második percben vagyunk , ezért nem vesszük túlságo­san a lelkünkre. Nem is tilta­kozunk ellene. Pedig ha tud­tuk volna... 4. perc: Újabb magyar táma­dás. Most Telekinél a labda, Tu­­rayhoz tolja át, Suttyónak jó a helyzete, de úgy látja, hogy Cseh állása még kitűnőbb s a labda máris Cseh felé repül. A jobb­összekötő azonban húsz méterről fölé lő. Löknek 5. perc: lemez Titkos van so­ Rossz a labda 7. perc: Sárositól indul el a labda. Sárosi kitólja oldalra Barát­kyhoz, onnan átkerül Titkoshoz. A balszélső komért ér el, de a szög- Korcsolya-és sícios különlegességek RÓNAI ISTVÁN mesternél IV., Irányi­ utca 5. felh­ígás eredménytelen marad. Ka­pukirúgás előtt a portugálok kicse­rélik a labdát. Könnyebbet hoz­nak be. 8. perc: A kirúgott labdát a portugálok keresztben használják s a gyors támadást a mély talajon Sárosi csak gánccsal tudja meg­állítani. Szabadrúgás ellenünk. 9. per­c: A 16-os oldaláról Pe­reira küldi a labdát kapura, Szabó kiejti, azonban szerencsénkre Soulza elrontja a jó helyzetet. Kéz­zel ér a labdához. 10. perc: Még jóformán ki sem rúgta a labdát a magyar védelem, máris újra nyakán a portugál tá­­p­adósor. Ezúttal Louis balszélső­jük rohan, de túl gyors és így ront. A labdát elveszti. 11. perc: Bíró mezőnybe vágja a labdát, ahol szembekerül egymás­sal a két centerhalf. Augusto Silva keményen ront a magyar center­­halfra, Sárosira s övé is a labda, pár lépést megy vele, majd a 12. percben már Matta-hoz, a jobbösszekötőhöz tolja át. Sárosi, aki az egész akciót nyomon követte, újra csak szabályellenesen tud aka­dályozni. Ismét szabadrúgás a ma­gyar csapat ellen a 16-os oldalról. Alig száll a­ labda Mel­on bíró G. Silvát lesben találja s megállítja a támadást. 13. perc: A szabadrúgás Ba­rátky­hoz kerül, jobbfedezetünk a labdát rögtön Telekihez csúsztatja át,­ Teleki­ pedig Turaynak oszt. Suttyó lövő helyzetben van, lövése éles is s Rokette csak komorra tud védeni. A szögletrúgás újra ered­ménytelen. A kornerarány eddig 2:0 a javunkra. 11-es?!... Nomi 14. perc: Most Markos kerül sorra. A kapott labdával gyorsan nyargal le, be is kanyarodik, bent azonban veszély vár rá. Alvez és Matez ollóba fogja. Tiszta 11-es. Markos bukik, a labda a portugál hátvédeké, de a bíró sípja nem jelez büntetőt. Kapufa 15. per­c: Nincs szünet a táma­dásainkban. A portugál hátvédek előre vágott labdáját Turay kapa­rintja meg, 25 méterről lövést is megereszt, ámde a labdát a kapufa védi. Lepattan és a portugál véde­lem a magyar csatársor elől kor­­nerre ment. Kornerarány 4:0 16. perc: A szögletrúgás — a harmadik magyar szögletrúgás — jó ívben száll befelé, meleg a hely­zet, de Rokette is résen van s az emelkedő fejek felett kornerre ök­löz. Másodszor is jól jön be a labda, ezúttal azonban a kapus már fogja. Közben a kapu előtt ugyancsak lökdösték a játékosainkat s a bíró, aki hozzá van szokva a déli vér­mérsékletű játékhoz, ezeket a lök­­döséseket figyelembe sem veszi. A mi nagy hátrányunkra ... Ők jönnek 17. perc: Most a portugálok Soulza révén kétszer egymásután is veszélyesen támadnak, de Biró mindkét ízben szereli az ellenfél gólzsákját. 18. perc: A második szerelésnél Bírótól elpattan a labda, pont Jor­ge elé, a jobbszélső lő, azonban a labda a rárohanó Bíró kezére pat­tan. Szabadrúgás ellenünk. 18 mé­terről jön a labda, de Szabó helyén van és nyugodtan véd. 19. perc: A portugálok tám­a­­dására hamar kész a válasz. Titkos rohan, Sárosival játszik össze, vissza,kap­ja a labdát. Bekanyaro­dik a kapu elé, ahová közben a bel­sőink is beérkeztek a portugál vé­dőkkel együtt. Nagy tumultus ala­kul ki, Matez kezel is, a bíró azon­ban nem lát semmit , az eredmény: felszabadító. 20. perc : Cseh jut újabb tá­madás során szóhoz. Lövése azon­ban a kapus kezébe ragad. Kirúgás után újra Cseh van a labdán, azon­ban César balfedezet szereli s Louis kapja tőle a labdát. Erre azonban már közbelép Szemere is s szétrombolja a támadást. Támadunk, támadunk... 21. perc: A magyar támadá­sok szinte szünet nélkül folynak. A portugálok csak rövid megsza­kításokra képesek. Most is Mar­kos száguld lefelé, de ezúttal újra megismerjük a túlerélyes portu­gál védelmet. Nyugodtan felvág­ják a debreceni szélsőt, a labda pedig kornerre pattan. Ez az ötö­dik szögletrúgásunk. 22. perc : Megint csak a ka­pus intézi el a beküldött labdát. Ezúttal nemcsak öklöz, hanem fog is. 23. perc: A kirúgott labdát Sárosi a levegőben akarja fejelni, de­ Augusto Silva rajta van és nyomja a felugró centerhaltot. A bíró ezúttal észreveszi a szabályta­lanságot. 24. p­erc : A szabadrúgással nem sokra megyünk, mert a jól játszó Alvez kapásból vágja vissza a labdát, amely a mezőnyben esik le. 25., 26., 27. perc: A mezőny­ben folyik a játék, eseménytelenül. A magyar csapat igyekezne előre, de a portugálok, többször egymás­után taccsra szerelnek bennünket. Sárosi megijed 28. perc : Taccsdobás után a portugálok támadnának, azonban Sárosi akaszt, de még el sem tudta rúgni magától a labdát, amikor máris ketten vannak rajta, Augusto Silva meg is rúgja, a bíró azonban ezúttal nem veszi észre a szabálytalanságot. Sárosi erre az újabb megrúgásra észrevehetően meghökken. Innen kezdve már nem játszik olyan bátran, sokkal keve­sebb tűz és lendület van benne. 29. perc: Barátky hamar át­vette a helybeliek kemény játék­modorát, igyekszik visszaadni azo­kat a lökdöséseket, amelyekben a portugálok a nagyon beharangozott­­Sárosit részesítik. Ennek eredmé­nye, hogy Barátky­t nagyobb tiszte­lettel támadják. 30. perc: Barátky sem tudja megakadályozni azt, hogy A. Silva és G. Silva szép összjátéka után Louishez ne kerüljön a labda. A balszélső azonban még sem zavar sok vizet, mert Szemere Barátky segítségére siet s még mielőtt Louis Veszélyes helyzetében lőhetne — ketten szerelik. 31. perc: Újra a portugálok támadnak. V. Silva Jorge-t szök­teti, de a jobbszélső sem megy többre, mint a balszélső. Kapufa... 3­2. perc: Újra szélső­ táma­dás. De ezúttal már a mi olda­lunkról. Markos kapja a labdát a védelemtől, pompásan fut le, bent­ is van már a 16-osnál s onnan remek lövést ereszt a ka­pura, de újra nincs szerencsénk. Kapufa védi Markos lövését. 33. perc: A portugálok vála­szolnak , Szemerének alkalma nyí­lik közbelépésre. El is tudja hárí­tani a veszélyt. 34. perc: A magyar csatársor jár elöl. Turaynál a labda. Magára húzza a védőket , aztán remek passzol Titkoshoz küldi. Titkos azonban elmarad s kiengedi a jó labdát. PRFÉNYES szakorvos vérr. t­ Ör- és ne-Rákóczi-út 32. L­em. sajtó Kókus.-al szemben nem­ A portugálok tovább folytatják a déli játékmodort. A magyar csa­pat támadásai futnak, de előbb Tu­ray késik le, majd még Teleki nem tudja használni a labdát tiszta helyzetben. 40. per­c: A portugálok is igyekszenek, de csak hátvédso­runkig jutnak el s onnan máris visszafelé száll a labda, hogy a ma­gyar csapat újabb támadása során kerüljön lábról-lábra. Nincs szeren­csénk. Titkos lekésik. 41. perc: Mezőnyjáték. Ese­mény nélkül. Újra kapufa 42. per­c: Végre nagyon biztat egy magyar támadás. A gól szinte a levegőben lóg. Titkosnál a labda. Bejön vele s jó helyzetből lő, ám — ha szerencsénkre jellemző — a belső kapufáról nem befelé, hanem kifelé pattan a bőr. Pech ... 43., 44■ per­c: Megint magyar támadások s a döntő pillanatokban újra csak lekésés a labdáról, illetve tiszta helyzet ki nem használása. A portugál védelem változatlanul ke­mény. Telekit fellökik. 45. perc: Az utosó perc csak­nem veszélyt jelent számunkra. Végre újra szóhoz jutottak a por­tugálok. Ezúttal G. Silva tör ki, szerencsére nem megy túl közel a kapunkhoz, hanem már 30 méterről lő és a labda kapu fölé fut. Titkos a harmadik percben gólt lő, nem adja meg a bíró­t folyton* támadunk, kapufát rúgunk, az ellenfél kemé­nyen védekezik, a bíró sokat elnéz, miközben Cesart és Barátkyt kiállítja az első félidő f ron, őt szöktetik. Befelé kanyaro­dik. A portugálok azonban lökik. Nem lehet semmit se szólni ellene. A lökés szabályos volt. 6. per­c: A labda Alveztől a me­zőnybe kerül, egy kis középjáték folyik, két taccsal. Kellős kiállítási 3­5. p­e­r­c : A portugálok mind vígabban rugdalják Sárosit. Aki csak szembekerül vele, vagy nyomja, vagy löki, vagy rúgja. Barátky már nem tudja nézni a sorozatos szabálytalanságokat s amikor César ő rá is úgy jön, mint ahogy Sárosira mennek , hasonló modorban válaszol. A durva összecsapásnak a vége az, hogy a bíró mind a kettőt kiállítja s innen kezdve mind a két csapat a játék végéig tíz-tíz emberrel ját­szik. Jeges eső 36. per­c: Mintha az égiek is haragudnának, a durva összecsa­pásra hirtelen vihar támad s jeges zápor hull a pályára. Ez a zápor csaknem egészen a félidő végéig tart. 37., 38., 39. perc: A tíz ember­re leolvadt magyar csapatban Cseh húzódik hátra Barátky helyére s a magyar csatársor csak négy em­berei igyekszik. A kemény játék­nak a kiállítások sem vetnek véget. takarékoskodik Ön helyetti Hagy fényerő Kis áramk­öltség Tökéletes minőség TUNGSRAM IZZÓLÁMPA