Pesti Napló, 1930. augusztus (81. évfolyam, 173–197. szám)

1930-08-28 / 194. szám

r Csütörtök S­PORT A Slavia 4:0-ra verte a Fall Rivert Prága, augusztus 27. A Slavia szerdán 7000 néző jelenlétében 1:0 (1:0) arányú győzelmet aratott az amerikai Fall River csapata ellen. A mérkőzés helyenként eldur­vult és Fojtik bíró az amerikaiak közü­l Coyle Salösszekötőt és Mac Gill jobb­hátvédet a meccs folyamán sorozatos faultokért ki is zárta a játék­ból. Az amerikai csapatban legjobban Hun­gier, a Ferencváros játékosa tetszett, aki időnként csa­tárposzton is játszott. Melle­te még­ Harper kapus, Montgomery középfedezet és a csatársorban Starke mutattak nívós játékot. A Slavia csapatában Pla­nic­ska­ régi nagy formájára futott fel és jól ját­szott Simperszki, Svoboda, és Janek. Puc a mér­kőzés folyamán megsérült és egy ideig helyette Soltis játszott. A közönség ezúttal csendesen vi­selkedett és csupán Coyle kizárásakor tüntetett az amerikai csatár ellen, mivel az vpasakodott a bíró felszólítására a pályát elhagyni. A Slavia első gólját Svoboda lőtte az els­ő fél­idő 35 percben, a második félidőben Janek a 21. percben, Janek a 21. percben, Jóska a 23. és Puc a 36. percben egy-egy további gólt szereztek." A Kővágó-Dudás hátvédpár játszik az Újpest-Ambrosiana mérkőzésen és Volentik lesz a centerhall Újpest csapatában (Saját tudósítónktól.) Vasárnap a berni fut­ballpályán kerül eldöntésre a magyar bajnok Újpest és az olasz bajnokcsapat, az Ambrosiana harmadik mérkőzése a Középeurópai Kupa máso­dik fordulójába való bejutásért. A nagyfontosságú mérkőzés előkészületei természetesen Milánóban és Újpesten egyformán a legnagyobb gonddal folynak. Az Ambrosiana a legszigorúbb tréninggel készül, a csapat összeállítása­­csak a csütörtöki tréning után történik meg. Az olasz bajnokcsapat pár órányira van Berntől, odautazását szombatra, tervezik. Az Ambrosianával, játékosaival együtt két különvonat is indul Milánóból. Újpesten szerdán délután nagy tréning volt, amelynek eredményeként, megtörtént a csapat összeállítása. Fogoly HJ orvosi megvizsgál­tatásá­nak eredménye: a kitűnő hátvédnek vasárnapig felkötve kell hordania sérült karját, hétfőtől kezdve megkezdődik a sérült kar főlégkezelése. Ilyen körülmények között természetesen szó sem lehet arról, hogy Fogoly Hl játszana az Ambri­siana mérkőzésen. Az ő sérülése miatt olyképpen változik meg Újpest összeállítása, hogy Aknai elé Kővágó és Dudás kerül a hátvédsorba. Az összeállítás másik fontos problémája a centerhall posztjának betöltése volt. Volentik és Köves között kellett választania a vezetőségnek. Volentik Teplitz ellen nem a legmegnyugtatóbb formában játszott, a lilák vezetősége azonban bízik abban, hogy a csapat nagyfontosságú mér­kőzésén formájának teljes értékében látják a pá­lyán Volentiket. A különböző meggondolások eredményeként Újpest csapata a következő összeállításban áll ki az Ambrosiana ellen: Aknai — Köves,­ Dudás — Borsányi, Volentik, Vig — Török, Avar, Sólyom, Spitz, P. Szabó. Tartalékok: Huba és Köves. A csapat pénteken utazik és szombaton érke­zik meg Bernbe. Kísérő: Langfelder, Bányai és Somló. Az újpesti táborban igen bizakodó a hangu­lat. Remélik, hogyha a bajnokcsapat Milánóban le tudta győzni az Ambrosianát, akkor Bernben is gólokra tudja váltani magasabb játékkultú­rá­ját. Ferencváros—I­­oszt. liga válogatott 5 :1 (4 :0) Üllői úti pálya, 800 néző. Bíró: Schlosser Imre. Az I. félidőben úgy a­ Ferencváros, mint a II. osz­tályú profi válogatott komplett összeállításban játszott. A mérkőzés eme periódusában pompás játékot nyújtott mindkét csapat s a közönség szinte percenként lelkes tapssal jutalmazta­ a szép akciókat. Szünet után mindkét együttes több tar­talékot állított be s ekkor a mérkőzés nívója is alászállt. A Ferencvárosban a Fuhrmann—Lyka— Obitz halfsor, továbbá Korányi és Kohut­ játszott ki nagyszerű formát. A II- liga válogatottjaiból Szabó kapus, Rheder hátvéd és az első félidőben Schwartz balszélső voltak a legjobbak. A gólok sorrendje a következő volt: Turay (6. p), Kohut (21. p), Kohut (40. tp), Turay (43. p), majd a második félidőben Kohut (19. p) és Pflum (38. p). A meccs bevételét a­ tavaly harcképtelenné vált Hajdú Andor játékos javára fordítják. A MAC ifjúsági úszóversenye A Császárfürdőben ma tartották meg a Magyar At­létikai Club­ ifjú­sági úszóversenyét. Eredmények: 100 m­. ifjúsági, gyorsúszás: 1. Kánássy Gyula MAC 5:32.0 mp- 2. Gyárfás Miklós UTE 6:00 mp. 3. Blazse­jovszky Károly MAC 6:03.0 mp. 1 50 m. gyermek mell­úszás: 1. Reicht Sándor MAC 31.0 mp. 2. Tolnay József MAC 42.2 mp. 3. Stern Imre UTE 43.6 mp. — 50 m. gyer­mek hátúszás: 1. Prém Ernő MAC 36.8 mp. 2. Lányi György BBTE 37.4 mp. 3. Somogyi Miklós FTC 39.6 mp. —­00 m. gyermek gyorsúszás: 1. Gyula­ Pál MAC 29.2 mp. 2. Elmer István BBTE 30.0 mp. 3. Nagy Iványi László UTE és Kertész UTE 32.0 mp. — 200 m. ifjúsági gyorsúszás: 1. Hazai Kálmán 1 UTK 2:36.6 mp. 2. Bauer Ödön MAC 2:39.2 mp. 3. Strauss László MITE 2:41.4 mp. — 200 m. mellúszás kizárásos verseny: 1. Sebestyén Ist­ván FTC 2:22.8 mp. 2. Paulik Károly FTC 3:30.6 mp. 3. N­agyiványi László UTE 3:31.8 mp. — Műugrás gyer­mekverseny: 1. Székely Miklós BBTE 49.87 pont. 2. Ke­nézi Géza FTC 35.19 pont, 3. Hidvégi László MAC 29.24­­pont. — 200 m. ifjúsági hátúszás: 1. Köves György DGB 1:26.6 mp. 2. Jankó Béla BBTE 1:30.4 mp. 3. Lovász Ele­mér BBTE 1:31.0 mp. — 3X50 m n. gyermek vegyesstaféta: 1. MAC 1:56­6 mp. 2. UTE 2:06.2 mp. — 3X200 m. ifjúsági gyorsúszó staféta: 1. MAC 8:07.6 mp. 2­ MTK 8:17.4 mp. 2. UTE 8:42.0 mp. — 3X50 m. gyermek gyorsúszó staféta: 1. MAC 1:36.4 mp. 2. UTE 1:37.6 mp. 3. BBTE 1:38.0 mp. A Császárfü­rdőben ma a szövetségi díjmérkőzés ke­retében az UTE II. vízipólócsapata az FTC II. ellen 4:3 (2:0)-ra­ győzött. Bíró: Balikó Kálmán. ­ A hamburgi teniszversenyen Hopman 6:3, 4:6,­­1:0-ra győzött Artecs ellen. Párosban a Hopman—Vil­lard-kettős 6:1, 3:7-re legyőzte az Arti­us—Elles kombi­nációt. PESTI NAPLÓ 1930 augusztus 28 17 Kardos Mihály bírósértési ügye a fegyelmi bizottság előtt A f­utballszövetség fegyelmi bizottsága szer­dán este tartott ülésén foglalkozott Kardos Mi­hálynak, a szegedi Bástya ügyvezető igazgatójá­nak bírósértési ügyével. Kardos a legutóbbi Újpest-Bástya mérkőzésen megsértette a vezető bírót és a bírótestületet. A fegyelmi bizottság Kardos Mihályt a bíró­testület megsértéséért hat hónapra eltiltotta a szövetséggel szemben viselhető minden tisztsé­gétől. ______ Tilden legyőzte Allisont Newyork, augusztus 27. (A Pesti A­ gp.'d jelentése.) A Seabrightben rendezett teniszverseny férfi egyes döntőjében Tilden óriási küzdelemben 6:1, 8:6, 5:7, 2:6, 6:4 arányban legyőzte Allisont. Nürnbergbe megérkezett a magyar masszőr A Pesti Napló tegnapi számában írtunk arról, hogy a nürnbergi hatos pólótornán résztvevő ma­gyar válogatott csapat masszőrje takarékossági szempontok miatt itthon maradt s a játékosok egy német, masszőr kénye-kedvére bízva máris teli vannak szörtüszőgyuladásul. Mint nürnbergi kiküldött tudósítónk telefo­non jelenti, az első nap tapasztalatai után azon­nal intézkedés történt masszőr kiküldetése iránt és a kijelölt »szakférfiú«, a sportemberek ismert Spiti Kisser szerdán délután megérkezett Nürn­bergbe, gondozása alá vette a válogatott gárdát. Sieronsky, Istenes és — Bohrer Corpus, a kiváló német motorvezetéses ver­senyző kedd esti hármas győzelme után kénytelen volt elutazni Budapestről, ennek következtében a Millennáris pályán működő rendező csoportnak új nemzetközi attrakciót kellett szervezni a szom­bat este kilenc órakor kezdődő viadalra. .Hosszas táviratváltás után sikerült lekötni a svájci Boh­rert, aki már többször járt Budapesten és mindig nagy sikerrel szerepelt. Sieronsky Budapesten maradt, szombaton este tehát Bohrer—Sieronsky— Istenes mezőny startol a 25 és 50 km-es távon rendezendő motorvezetéses versenyen.­­ A II. nagykun viadalon Karcag győzött­ 80 pont­tal, 2. Turkeve 66 ponttal, 3. Kisújszállás 25 ponttal, 4. Kunszentmárton 19 ponttal, 5. Kunmadaras 1 ponttal, 6 Kunhegyes 3 ponttal. Kocsis és Gelb, a két magyar bokszoló Amerikában, Tehelle! (középen), az ismert amerikai magyar­ futbal­listával A sportvilág hírei • A MAC benyújtotta panaszát az atlétikai szövetséghez Somfay diszkvalifikálása miatt. Som­fay­t tudvalevően pályaelhagyás címén disz­kvalifikálták a 400-as gátfutás bajnoki döntőjé­ben. A MAC panaszának indokolásában rámutat arra, hogy Bodovszky versenybíró a pályabíró meghallgatása nélkül döntött, hogy Somfay a pá­lyát nem hagyhatta el, mert a­ pálya nem volt ki­mérve, végül, hogyha el is hagyta volna a pályát, azzal nem szerzett volna magának jogtalan előnyt, mert abban az esetben hosszabb távot kel­lett volna végigfutnia. A MAC a verseny meg­semmisítését és an­nak újrafutását kéri. A Hunyadi-Hungler, a Ferencváros játékosa, akit a Fall River európai túrája idejére szerződtetett, kiadat­­ás és szövetségi engedély nélkül játszott a Fal River— Austria-mérkőzésen. A Hungler-eset miatt a­­szövetség eljárást fog indítani a játékos és a Fall River túráját rendező Ferencváros ellen. Eljárás készül a Hungária ellen is, mert Ballentynet engedély nélkül szerepeltette két amerikai mérkőzésen.. . A Hungária csapata Detroitban 1:0­ arányú félidő után 2:1-re győzött az All St­ars csapata el­len. A kék-fehérek összeállítása az első félidőben, a következő volt: Újvári — Mándi, Kocsis — We­ber, Kompóti, Baráti­ — Varga, Hauer, Kalmár, Hires, Titkos. A Hungária elbizakodottan ment a küzdelembe, emiatt a mérkőzés kimenetele végig kétes volt, dacára annak, hogy Kalmár már a ha­todik percben megszerezte a vezető gólt. Az első félidő gyenge játékának évkövetkeztében szüksé­gessé vált a játékosok egy részének kicserélése. A második félidőben Újvári — Nagy, Kocsis — We­ber, Kompóti, Sebes — Varga, Skvarek, Kalmár, Barátki, Hires összeállítás játszott. A második fél­idő 18. percében az All Stars kiegyenlített és Skvareknek csak két perccel a befejezés előtt si­került megszerezni a 2:1 arányú győzelmet. A Tilden ranglistájának első kilenc nevét tegnapi számunkban közöttük. A táviratból hiányzott a tizedik név. Most pótlólag közöljük, hogy Tilden szerint a vi­lág tizedik legjobb teniszjátékosa az ausztráliai­ Moon. A külföldi lapok­­a ranglista kritikájában azt mondják, hogy miután Tilden saját magát nem szerepelteti a lis­tán és Borotvat teszi az első helyre, valószínűleg ön­magát tartja a világ legjobb játékosának.­­ Betty Nuthall,­­ a fiatal angol bajnoknő nyerte Amerika női egyes teniszbajnokságát. Az angol hölgy 4000 néző előtt 6:1, 6:4 arányban győ­zött Harper asszony ellen. Női párosban a Nut­hall—Sarah Palfrey-kettős Harper—Cross ellen 3:6, 6:3, 7:5-re nyerte a döntőt. X Burest, a Sabaria volt játékosát a cseh szövetség kikérte az MLSz-től. X A Teplitzer FK igen jó kritikát kapott a bécsi sajtótól a Nicholson fölött elért 3:2 arányú győzelemért. *A futballsport propagandájának át nevezik a lapok a teplitziek játékát, X Sorshúzás utján döntötték el a vasárnap eldön­tetlenül zárult Slavia—Sparta kupamérkőzést. A sze­rencse a Slaviának kedvezett, a cseh bajnokcsapat a kupa középdöntőjében a Ceehie Karlin ellen játszik. A másik szárny középdöntőjében az SK Kladno mérkőzik a kladnoi Spartával. X Taris 50 és 100 méteren rekordkísérletet tett a tourellesi uszodában. 50 méteren 28.4 mp. 100 méteren 1:04.6 mp-es eredményt ért el. Egyik eredménye sem rekord­"X A nagyvárad­i tenisz­erseny férfi egyes döntőjé­­­ben Nebalek 6:2, 6:4, 6:3 arányban győzött Eisem­ann ellen. X A Bocskay vezetősége megállapodott Sághy­val, eddigi centerhalljával, hogy a játékos a jövő szezonban is a debreceni csapat rendelkezésére áll. X A Ferencváros következő mérkőzésein Lyka lesz a centerhalf, a balhalf posztján Berkessy és Óbecsei felváltva szerepel. A halfsor jobbszélére tehát ismét visszatér Fuhrmann. Ez az összeállítás termé­szetesen csak addig marad meg, míg Buko­vi sorompóba állhat. A zöld-fehérek válogatott középfedezete elhagyta a kórházat s egy hét m­úlva már megkezdi tréningjét.­­ Szekeres a motorvezetéses kerékpáros vi­lágbajnokság második előfutamában a következő­­ellenfelekkel kerül szembe: Krewer, Benoit, Su­ter, Zuchetti. Az előfutam példátlanul erős. Kre­wer a világbajnokság egyik jelöltje, a belga Be­noit, a svájci Suter és az olasz Zuchetti szintén favoritszámba vehető. Az első előfutamban Gras­sin, Möller, Manera és Schleebaon, a harmadik előfutamban Linart, Laeuppi, Engel, Paillard és Blebemolen indul. A motorvezetéses előfutamok csütörtökön lesznek.