Népsport, 1969. október (25. évfolyam, 226-251. szám)

1969-10-09 / 232. szám

Magyar-lengyel kard csapat elődöntő A MA­tYAN­ TESTNEVELÉSI ÉS SPORT SZÖVETSÉG LAPJA CSÜTÖRTÖK, 1969. OKTÓBER 9. ♦ Ara­­f»« dlllés ♦ XXV. ÉVFOLYAM, 232. SZÁM Sós Károly a Csehszlovákia-Írország mérkőzésről Petifetai folytatják a Szecskemét— S2EOL-ü­gy tárgyalását A Leeds még nem jelentkezett Már lehet ítíl­iX mérkőzést játszani Sós Károly szövetségi kapi­tány szerdán délután hazaérke­zett Prágából, ahol megtekin­tette a Csehszlovákia—Írország VB-selejtező mérkőzést. — Először néhány szót az előzményekről — mondta Sós Károly. — Az írek mindössze 13 játékossal érkeztek meg, s a legutóbb ellenünk szerepelt csa­patból hatan hiányoztak. Egyet azonban máris biztosan tudok, ellenünk a legjobb összeállítás­ban lépnek majd pályára. Most lelkesek voltak, de gyengécskén játszottak. A csehszlovákok sem nyújtottak kiemelkedőt, de eny­­nyi is elég volt a győzelmükhöz. — Tárgyalt a csehszlovák ve­zetőkkel? — Igen! ők már befejezték a selejtezőket. Most már minket figyelnek. Szó került az esetle­ges harmadik mérkőzésről. Ha sor­ kerülne rá, akkor november­ben szeretnének pályára lépni ellenünk. Az országos JT küldőbizott­­sága kijelölte a Hétvégi NB I-es és NB I B-s találkozók bíróit. A Ferencváros­i MTK örökrangadón Almási lesz a vezetőbíró. A másik szombati összecsapáson, a Vasas —Egyetértés bajnokin pedig Szilvási bíráskodik. A va­­sárnapi küldést Pécs —Dunaújvá­ros: Wottava. Tatabánya — I. Dó­zsa: Radó. Salgótarján —Komló: Katona. Diósovo­ — Csepel: Bi­róczky. Szombathely —Bp. Hon­véd: Bircsák. Eger —Rába ETO: Zsolt. Az NB I B-ben. Szombat- Pé­csi Bányász — Győri Dózsa: Ems­­berger. Vasárnap: Nagybátony — Ganz-MÁVAG: Halász M. Szállí­tók—SZMTE: Hévízi. ZTE —Vár­palota: Somlai. Békéscsaba—Szé­kesfehérvár: Orosz. Videoton — Oroszlány: Vadas Gy. SZEOL — MVSC: Vincze dr. Ózd — Kecske­mét: Pusztai. BKV Előre—Bp. Spartacus, Szkokén. ■f Az MLSZ 1. számú fegyelmi bizottsága foglalkozott a vasár­nap félbeszakadt Kecskemét— SZEOL NB I B-s mérkőzés ügyével. Határozat nem szüle­tett. A tárgyalást pénteken 17 órakor folytatják, erre beidézték Marton játékvezetőt is. A bizott­ság ezután több kiállított lab­darúgó ügyét tárgyalta. Szalai (SZVSE) 1 bajnokin nem játsz­hat, Csöbör (BVTK) és Hofman II (Ikarus) dorgálást kapott. Az MLSZ II. számú fegyelmi bi­zottsága Fehért (ZTE) 2, Filót (ZTE), Nagyot (MÁV DAC), Na­gyot (Bp. Spartacus) 1—1 bajno­ki mérkőzéstől eltiltotta. Madár (ZTE) dorgálást kapott. A Győri Dózsa soron következő hazai mérkőzésére szövetségi ellenőrt küldenek. ♦ : Az MLSZ másodfokon foglal­kozott néhány fellebbezéssel. Korsós (Rába ETO) kéthetes el­tiltását helybenhagyta. A Dom­bóvári Szövetkezet—Barcs NB III-as mérkőzés ügyében hely­benhagyta az elsőfokú határoza­tot, amelynek értelmében a két pontot a Barcs kapta. Az eltil­tott dombóvári játékosok bünte­tése is változatlan marad. Az elnökség részben helyt adott a Sátoraljaújh­ely fellebbe­zésének, így vasárnap nem kell zárt kapuk mellett megrendezni a Sátoraljaújhely—Kisterenye NB II-es bajnoki mérkőzést. A rendezőgárdát viszont meg kell kétszerezni, s amennyiben újabb rendbontásra kerülne sor, akkor életbe léptetik a most felfüg­gesztett büntetést is.­­ Október 14-én Szófiában lesz a Bulgária —Jugoszlávia barátsá­gos labdarúgó-mérkőzés. A bol­­gárok három bírót kértek. Az MLSZ Almásit, Magyart és Vin­cze dr.-t jelölte. Az MLSZ elnöksége enge­délyt adott arra, hogy már 1969- ben elkezdjék az 1970. évi MNK mérkőzések selejtezőit. A me­gyei szövetségek és a BLSZ irányításával már a közeli na­pokban sor kerülhet a selejte­zőkre.♦ Az MTS OT fegyelmi bizott­sága megvizsgálta a Szombat­­helyi Haladás MNK-büntetését. Az MLSZ fegyelmi bizottságá­nak, majd pedig az MLSZ el­nökségének határozatát hatályon kívül helyezte. Ezek szerint a Haladás játszhat nemzetközi mérkőzéseket. Viszont az MTK döntése kimondja, hogy azokat, akiknek részük volt a csapat összeállításában, felelősségre kell vonni. Tehát újabb vizsgálat in­dul, amelynek ki kell deríteni, hogy ki jelölte ki az MTK ellen az MNK-ban szerepelt játékoso­kat. + A BEK-bben a Ferencváros követ­kező ellenfele a Leeds United. Az első mérkőzés Leedsben lesz, de a vendéglátók még nem jelentkez­tek. Nagy vita egyébként sem lehet, hiszen a kijelölt kupa­napokon kell játszani, tehát no­vember 12-én és 25-án. Egyéb­ként a Ferencvárosban elmond­ták, hogy ha a hét végéig nem kapnak értesítést, akkor a klub keresi majd meg a Leedset­ ♦ KUPAHÍR. A legfrissebb érte­sülések szerint mégsem egyezett meg a Rába ETO és a Barcelo­na a két EVK mérkőzés idő­pontjában. A győriek most ok­tóber 21-én, vagy november 4- én akarnak játszani otthon. Barcelonában pedig november 26-án kívánnak pályára lépni. Sokan kérdezték Bíróczkitól: valóban olyan fáradt volt a Rá­ba ETO—Ferencváros mérkőzé­sen? A találkozó előtt megjegyez­tem, hogy nem vagyok pihent — mondta Bíróczki. — Persze nem emiatt követtem el eset­leg hibákat. A mérkőzés előtt egy héttel tudtam, hogy ezt a találkozót vezetem, és vállal­tam! Magyar Előkészületi labdarúgó-mérkő­zés. Hódmezővásárhely, 4000 né­ző. Vezette: Wottava. Magyar válogatott: Szentmihá­­lyi — Kelemen, Páncsics, Hal­mos­, Bánkuti — Göröcs, Zámbó — Fazekas,­ Kocsis, Dunai II,­ Kozma. Hódmezővásárhelyi válogatott:­­ Bakos — Szathmári, Béni, Rá­­rósi II, Szilágyi, Rárósi I, Pó­lyák, Bozó, Koros, Greha, Osz­­lács. Az első percekben a hazaiak kezdeményeztek, és Bozó a ka­pufát találta el. A 8. percben azonban Fazekas nehéz szögből a válogatottnak szerezte meg a vezetést. 10 méterről lőtt a jobb sarokba. A válogatottak köny­­nyedén, a hazaiak lelkesen ját­szottak. Újabb gólra azonban z­árni kellett, egészen a 23. per­cig. Ekkor Kocsis lőtt, 13 méter­ről a hálóba. 2:0. A 33. percben ismét Kocsis, majd Halmosi volt eredményes. Így alakult ki az első félidő 4:0-ás végeredménye. A szünetben mindkét csapat cserélt. A magyar válogatottban Szentmihályit Tamás, Göröcsöt Dunai III váltotta fel. Az 52. percben szépítettek a sportszerűen küzdő, lelkes ha­zaiak. A második félidőre beállt Hecskó lövését Tamás a csatár elé ütötte, aki másodszorra már nem hibázott. 4:1. A 60. percben Kocsis büntetőből növelte a vá­logatott előnyét. 5:1. Ezután a válogatott mintha megelégelte volna a góllövést. Kényelmeskedve, több hibával játszottak. Negyedórás mezőny­játék után, a 77. percben. Dunai II 6:1-re, majd a 81. percb­en Fazekas — Kocsis átadását ér­tékesítve — 7:1-re alakította az eredményt. A hódmezővásárhelyi előké­születi mérkőzésen nem látszott jól a válogatott. Sokat kényel­­m­eskedtek. Igaz, a hódmező­vásárhelyiek nem késztették a csapatot nagyobb erőbedobásra. Csupán lelkesedésükkel tűntek ki. A válogatottból egyébként Ke­lemen, Fáncsics, Halmosi, Gö­röcs, Fazekas és Kocsis játéka dicsérhető. 7:1 (4:0) ffikiEMöft­i munkatársunk­, Dávid Sastdor távirati jelentése Havannából: Újabb két sz­o­vj­­át győző I­s­m Rejtő Mike ötödik, férfi tőrcsapatunk hatodik (Havanna, október 8.). Megint egy találaton múlott a győze­lem! . . . Pattanásig feszült lég­kör. 3:3. Ha Drimba — aki egyébként a döntő első csörtéjé­­től kezdve, úgy tűnik, megállít­hatatlanul tör a világbajnoki cím felé — most beviszi a talá­latot,, hosszú évek után ismét román vívónő állhat fel először a dobogóra az ünnepélyes ered­ményhirdetéskor. De nem ez történik. A mexi­kói olimpiai bajnok, Jelena No­­vikova, hirtelen tűzbe jön, és nem enged. Számára a most kö­vetkező találat még nem is győ­zelmet, csak esélyt jelent. Esélyt, hogy a harc folytatódik, s a folytatásban még minden történhet. Ekkor még hátra van két csörte, de a döntő szót most mondják ki. És Novikova ki­mondja! Eléri Drimbát. Győz. A verseny továbbra is kétesélyes. 4—4 győzelem, 1—1 vereség. Holtverseny, újravívás. Most nem mi, magyarok va­gyunk az „ügyeletes” izgusók — mint Kalmár dr. újravívása előtt voltunk —, mégis érthetően mindenki ott szorong a pást kö­rül a mieink közül is. És Feny­vesi dr. fogalmazza meg azt az érzést, amely feltehetően a csi­nos Drimba fejében ezekben a pillanatokban forog. „Az ember, ha igyekszik, akár minden év­ben lehet válogatott, mondjuk három-négy évenként képes be­kerülni világverseny döntőjébe is. De, hogy mindössze egyetlen találat válassza el a győze­lemtől, az egy életben egyszer, ha sikerül__” És hogy aztán akkor sike­rülhet-e? Mármint a győzelem. Drimba sétál és bosszankodik. „Ha legalább szép tussal kap­tam volna ki, de így ...” — le­mondóan legyint. Ki tudja, per­sze, hogy annak a negyedik ta­lálatnak esetleges szépsége vi­­gasztalná-e. Tény, hogy hátra­­lépésben, éppen az „Állj!” pil­lanatában kapni találatot, eny­hén szólva bosszantó dolog. Míg Drimba bosszankodik, egy kicsit mi is. De nem miatta. Rejtő Ildikó Szamuszenkótól is vereséget szenved, s már biztos, hogy ezúttal csak 5. Lám, milyen telhetetlenek vagyunk!... Elsősorban is nem az elismerés zászlaját hajtjuk meg Ildikó előtt, hogy ismét a világ leg­jobbjai közé tudott kerülni, ha­nem azon kesergünk, hogy a legjobbak között „csak” ötödik. Ez a kesergés azonban, úgy gon­dolom, egyben amolyan elisme­résféle is. Csak olimpiai bajno­kunk tehet róla! Hosszú évek alatt nagyon elkényeztetett min­ket. Úgy látszik Fenyvesi jó jós­nak bizonyul. Drimba összerop­pant attól, hogy egy tusnyira a győzelemtől megtorpant. Az új­­ravívásban már nem lehet ráis­merni. Simán veszít. Novikovát már dobálják is a levegőbe honfitársai. Nem aka­rok rosszmájú lenni, de ez nem is olyan könnyű dolog. Jelena 173 centi magas, jól megtermett szőke hölgy. (Csak zárójelben: Bjelovéknál most nagy az öröm otthon Minszkben. Jelena, tud- Iniillik, az öttusázó Bjelov fele­sége, s a családban idén ez a második aranyérem .. .) Ahogy mi magyarok elnézzük. Ritka bravúr az olimpiai győ­zelmet követően a világbajno­ki aranyérmet is megszerez­ni. Ez a bravúr sikerült most a szovjet Jelena Novikovának, az örömmámorban úszó szovjet versenyzőket, titokban arra gon­dolunk, de jó is lenne már így ünnepelni. A kard egyéniben már majdnem sikerült. S Kal­márék még a páston vannak! A csapatversenyben jó rajt után a folytatás is remek. És mintha ezúttal a sors is mel­lénk állna. Az elődöntőben el­kerültük annyi álmatlan éjsza­kánk okozóit, annyi keserű csa­lódásunk élő emlékeit. Az olasz kardvívókat. A­­ szerdai szünnap után Ba­konyiék a Pawlowski vezérelte lengyel csapattal veszik majd fel a küzdelmet a döntőbejutá­sért.* Férfi tőrcsapat. Elődöntő: Szovjetunió—Romá­nia 9:4, Lengyelország—Franc­ia­­ország 8:6. Döntő: Szovjetunió—Lengyel­ország 9:1. A 3. helyért: Románia—Fran­ciaország 8:7. Az 5. helyért: Magyarország — NDK 9:4; NSZK —Olaszország 9:7; NSZK —Magyarország 9:7. AZ 1969. ÉVI FÉRFI TŐRCSA­PAT-VILÁGBAJNOK: Szovjetunió (Szvesnyikov, Putyatyin, Sztanko­­vics, Romanov, Sarov), 2. Len­gyelország, 3. Románia, 4. Fran­ciaország, 5. NSZK, 6. Magyaror­szág (Kamuti Jenő dr., Füredi Gábor, Kamuti László, Szabó Sán­dor, Gyarmati Béla). Női tőr egyéni (4.­ Induló). Selejtezők, 1. forduló: Rejtő, Szolnoki és Simonffy az első, Mendelényiné a harmadik. Kel­lényi a­ negyedik helyen került tovább. 2. forduló: a mieink kö­zül egyedül Rejtő Ildikónak sike­rült­ kiharcolnia a negyeddöntő­be jutást a 3. csoportban 4 győ­zelemmel, 1 vereséggel. Simonffy az első, Korányi a harmadik, Szolnoki a negyedik, Mendelényi­­né az ötödik csoportban esett ki. Negyeddöntő (három hatos cso­portból az első négy helyezett jutott tovább): Rejtő az első cso­portban holtversenyben a romá­n Drim­­bával (4 gy., 1 v.) az első helyen jutott a középdöntőbe. Győzelmei: Urbanszka (lengyel) 4:2, Drimba (román) 4:1, Balon (lengyel) 4:2, Rodriguez (kubai) 4:2.Középdöntő. A-csoport. Tovább­jutott: Drimba (román), Csirikova (szovjet), Gapais (francia). Ki­esett: Gorcsakova (szovjet), Palm (svéd), Ragno (olasz). B-csoport. Továbbjutott: Rejtő, Szamuszenko (szovjet), Novikova (szovjet). Ki­esett: Rodriguez (kubai), Vicol (román), Eggert (NSZK-beli). Rejtő eredményei: Novikova 4:0, Vácoi 4:1, Szamuszevnko 4:2, Rodriguez 4:3, Eggert 1:4. A döntőben: Novikova vereség­gel kezdett honfittársnőjével, Csirkovával szemben (1:4), ám­­utána sorozatban aratta győzel­meit. Utolsó csörtéjében 4:3-ra legyőzte az addig veretlen román Drimbát, akivel így holtversenybe került. Az újravívás során a mexikói olimpia bajnoknője biz­tos győzelmet aratott. Novikova-­ Drimba 4:1. Rejtő Ildikónak csupán a start-.­ól a Gapa­ist sikerült legyőznie,­­ így az 5. helyet szerezte meg. (Rejtő a döntő elején kisebb­ húzódást szenvedett a combjá­ban.) A döntő csörtéi: Csirkova — Novikova 4:1, Drimba — Rejtő 4:1, C­s­irko­va — S­zamus­z­en­ko 4:2, Drimba—Gapais­­4:1, Novikova—­ Szamuszenko 4:2, Rejtő —Gapais 4:2, Drimba—Csirkova 4:3, No­vikova—Rejtő 4:1, Drimba — Sza­­muszemko 4:1, Novikova—Gapais 4:3 (Gapais terhére két szer té­vedett a zsűri!), Csirkova — Rejtő 4:1, Szamuszenko—Garaca 4:2, Novikova—­Drimba 4:3, Sza­­muszenko —Rejtő 4:2, Gapais— Csirkova 4:2. A NŐI TŐRVÍVÁS 1969. ÉVI VILÁGBAJNOKA: Jelena Novikova (Szovjetunió) 4 gy., h.­v. után, 2. Drimba '(Románia) 4 gy., 3. Csir­kova (Szovjetunió) 3 gy., 4. Sza­­muiszenko (Szovjetunió) 2 gy.,­­5. Ujlakyné Rejtő Ildikó (Magyar­­ország) 1 gy., 6. Gapaig (Fran­ciaország) 1 gy. Kardcsapat (8 induló). A-csoport: Olaszország—Romá­­­­ni­a 8:8. jobb találat arán­nyal az olaszok győztek, Szovjetunió— Mexikó 16:0, Szovjetunió — Romá­nia 12:4, Olaszország — Mexikó 15:1, S­zo­v­jetu­n­i­ó — Ol­a­s­z­o­rszá­g 9:6, Rom­án­ia — M­exikó 11:1. B-csoport: Magyarország —Ku­ba 13:3, Lengyelország—Japán 13:3, Magyarország — Japán 15:1, Lengyelország—Kuba 16:0. Ma­­gyarország —L­engyelország 9:2 (Meszéna 3, Bakonyi dr.*, Kalmár dr., Kovács A. 2—2, Ml. Paw­­lowski 1, Nowara 1 — 1, Grzegorek, Kawecki 0—0 gy.), Japán —Kuba 9:5. Negyeddöntő. (A szovjet és a magyar válogatott erőnyerő volt, s mérkőzés nélkül jutott a leg­jobb négy közé.) Olaszország— Románia 8:8 (54:61), Lengyelor­szág—Japán 93. * "Az elődöntő párosítása: Szov­jetunió — Olaszorszá­g, M­agyaror­szág — Lengyelország. PÉNTEKEN 4­ 6-IG kérdezhet, tanácsot adhat és kérhet Hívja a 138-023 as telefonszámot! Válaszol: SÁNDOR KÁROLY Nagyszerű vasárnapi sportprogram Pécsett: Hétfős kézilabda-rangadó a Bányász Stadionban A kézilabda NB I 1969. évi műsorában hasonló jelentőségű eseményre még nem került sor a Mecsek alján. Különösen ér­dekes, hogy éppen a férfi­bajnokság­­utolsó fordulója hoz­ta a pécsiek számára, lényegé­ben­ a csapat további NB I-es jövőjét eldöntő mérkőzést. Meglepő helyzetben­ várja a hatszoros bajnok Bp. Honvédot vendégül a Pécsi Bányász. Egy fordulóval korábban ugyanis a budapesti piros-fehéreknek még volt esélyük a bajnoki címre. Az elmúlt héten azonban, éppen a Pécsi Bányász együttese fosztot­ta meg őket e reményüktől, fur­csa körülmények között. A Pécsi Bányász a Latorcza utcában 26:5 arányú vereséget szenvedett az Elektromostól, a Bp. Honvéd bajnoki riválisától. Ezzel a fővá­rosi bordó-sárgáknak annyira megjavult a gólarányuk, hogy szinte bebiztosították az idei bajnokságukat. Az Elektromos­nak vasárnap Debrecenben 30 góllal kellene veszítenie, a Hon­­védnak viszont legalább 23 gól­lal nyernie ahhoz, hogy az élen­­helyet cseréljenek. Elvileg mind­ez lehetséges­­ ,gyakorlatilag azonban alig képzelhető el. Különösen azért nem, mert a Pécsi Bányásznak tulajdonkép­pen NB I-es léte függ a talál­kozótól. Ha vasárnap délelőtt legalább egy pontot szereznek a bányászfiúk , 1970-ben is biz­tos résztvevői az NB I-es baj­nokságnak. Ugyancsak a legjobb­­­bak között marad a Pécsi Bá­nyász, ha a Rába ETO vasárnap nem győz és a TFSE —Bp. Vörös I Meteor találkozó nem döntetle­­nül végződik. Az előbbi esetek­ben ugyanis a Rába ETO, a TFSE és a Bp­­. Meteor hármasból kerül ki az ózdi Kohász mel­letti második kieső. Rangadó jellegű az FTC női együttesének is a vasárnapi pé­csi látogatása. Annak ellenére, hogy a ferencvárosi lányok baj­noksága két fordulóval az idény befejezése előtt szinte biztosra vehető. Lényeges viszont a ta­lálkozó eredménye szempontjá­ból, hogy a Pécsi Bányász , női csapata milyen eredményt ér el a bajnokjelölttel szemben. Pécsi győzelem esetén ugyanis a bá­nyászlányok — ha a Vasas a hátralevő két fordulóban ponto­kat veszít — még bajnoki bronz­érmesek is lehetnek. \ i pénteki szám a 8 bi­kban Sorozatmérkőzések és labdarúgóink Tudósítás a vívó VB-ről Visszapillantás a labdarúgó NB II vasárnapi fordulójára Az iskolai sportélet hírei