Népsport, 1969. november (25. évfolyam, 252-276. szám)

1969-11-08 / 258. szám

w­e­t)x A MAGYAR TESTNEVELÉSI ÉS SPORTSZÖVETSÉG LAPJA VASArN­AP. 1969. NOVEMBER 9. 1­1.20 fillér ♦ XXV. ÉVFOLYAM, 238. SZÁM A Az első 7 közül csak a Honvéd nyert llwessf ef f @ hazai w©r@fl©ü$éffét a Pécsi Hexsa Célratörően játszott az HISTK ♦ A tatabánya­ döntetlen megfelel a Játék képének ♦ Értékes pontot szenett a SCostila a Népstadionban ♦ Szarka remekelt a Fáy utcákon ^ A Rába ETO közelebb állt a győzelemhez Pontot vitt el Diósgyőrből az Egyetértés ♦ Szalai gólja döntött Salgótarjánban Zremlé—Ferencváros 1:1 fis©­ Népstadion, 2900 néző. Ve­zette: Balla Gy. (8), (Vörös, Bor­zási). Komló: Erdősi (9) — Kótai (7), Csordás I (8), B­lakray (8), Laza­­ridisz (7) — Ficzkó (8), Stier (7) — Bordács (8), Földi (7), Sóly­mos I (8), Csordás II (7). Edző: Lantos Mihály. Ferencváros: Géczi (7) — No­vák (7), Páncsics (8), Bálint (7) — Horváth (6), Megyesi (8) — Szőke I (7), Juhász (7), Braniko­­vits (5), Németh (3), Katona (6). Edző: Lakat Károly dr. Csere: Németh helyett Füsi (6), a szünetben. Góllövő: Solymosi (12. perc), Füsi (84. perc). Szögletarány: 10:2 (5:1) a Fe­rencváros javára Mintegy kétezer lelkes szur­koló ázott, fázott, esernyők alá kuporodva a Népstadion lelá­tóin, s bizony szomorúan vették tudomásul a B-közép tagjai, hogy Szű­cs Lajos nem játszik a Ferencvárosban. Az indoklás: vállsérülése van... A zöld-fehérek rohamaival kezdődött a mérkőzés. Szőke veszélyeztette kétszer is a Komló kapuját, majd Erdősi Németh elé kifutva, vetődve csípte el a labdát. Nagyot csú­szott a füvön, a labda ki is per­dült a kezéből, de szerencsére a többi ferencvárosi csatár nem kísérte az akciót. A 12. percben a kaputól mint­egy 39 m-re, a jobbösszekötő helyéről szabadrúgást végezhe­tett a Komló. Kótai ívelte kö­zépre a labdát, az FTC védői meg sem mozdultak, így Soly­mosi senkitől sem zavarva, 7 m-ről fejelhetett laposan, a ve­tődő Géczi alatt a kapu köze­pébe, 1:0 A Ferencváros nagy erővel rohamozott az egyenlítésért. A 17. percben Szőke hatalmas bombáját bravúrral ütötte a kapu fölé Erdősi. Két jó táma­dás Branikovits lesállásán akadt el. Aztán Németh 20 m-es bal­lábas lövését ütötte ki a leve­gőben úszva a Komló kapusa. Egyoldalú volt a játék, beszo­rultak a vendégek, de igazi helyzet csak a 38. percben ala­kult ki, amikor Németh 5 nő­ről kapásból lőhetett, Erdősi azonban ezúttal is a helyén volt. Kapu előtti kavarodásból Ju­hász próbált veszélyeztetni, az önfeláldozóan közbevetődő vé­dőkről azonban szögletre pat­tant a labda. A Ferencváros tá­madott, amikor a félidő végét jelezte Balra. A II. FÉLIDŐ elején a komlói kapu előtt iz­galmas jelenetek adódtak. Pán­csics is előre ment fejeim, de a vendégek némi szerencsével át­vészelték a nehéz időszakot. 10 perc elteltével ugyanis kiegyen­súlyozottabb lett a játék, sőt Géczinek is akadt dolga: Soly­mosi lövését fogta. A 60. percben a mérkőzés leg­nagyobb helyzetét hagyták ki a Ferencváros támadói. Jobbol­dali lapos beadás elcsúszott az előre vetődő Erdősi mellett, Ka­tona és Branikovits egymást zavarta 5 m-re az üres kapu előtt, Branikovits belerúgta a labdát egy vagy tócsába, ahol lefékeződött és a védelem hárí­tott. Ezután Branikovits átadá­sával Megyesi ugrott ki, lökték, de így is jogosan fütyült a kö­zönség, amikor 10 m-ről az üres kapu mellé helyezett. A leve­gőben lógott a gól. A 73. percben Branikovits be­adása túljutott a kapuson, a másik kapufánál Füsi várta a labdát teljesen üresen, de­­ a víztócsa ismét „közbeszólt”. Tíz emberrel rohamoztak a zöld-fe­hérek és végül a 84. percben sikerült egyenlíteniük. Juhász a 16-oson belül belevetette ma­gát egy felszabadító rúgásba, róla jobbra pattant a labda, a hátvédek nem tudtak felszabadí­tani és Füsi úgy, lőtt 8 m-ről a hálóba, hogy a labda a felső lécről pattant a gólvonal mögé. 1:1 Továbbra is a Ferencváros tá­madott, de többre már nem tel­lett erejéből. * ★ * A Komléban Erdősi a kapusok számára külö­nösen nehéz talajon kitűnően helytállt. Bravúros védések so­rozatát mutatta be és­­ a sze­rencsével sem állt hadilábon. — A közvetlen védelem tagjai egy­mást múlták felül lelkesedésben, munkabírásban. Végig óriási harcban álltak a Ferencváros tá­madóival, teljesen reménytelen­nek látszó helyzetből is tisztáz­tak. Közöttük sorrendet megálla­pítani szinte nem is lehet. Bor­dács, Solymosi és Csordás II egy­két gyors, meglepetésszerű ak­ciót is vezetett. Solymosi gólja önmagáért beszél. A Ferencvárosban Géczi a gólt gyorsabb reagálás­sal talán megakadályozhatta volna. Páncsics végig csapatá­nak legaktívabb játékosa volt. Szünet után előre is ment tá­madni. Horváth és Megyesi nagy hibaszázalékkal játszott. Juhász hasznosan épített. Szőkének volt néhány nagy erejű, de pontatlan lövése. Katona és Branikovits gyámoltalan volt, nem találta fel magát a védők gyűrűjében. N­II ATK07.ATOK Lantos Mihály: Rendkívül lel­kesen játszott csapatom, örülök az egy pontnak. Lakat Károly dr.: Gólokkal győzhettünk volna... Végül örülnünk kellett a döntetlennek. Borbély Pál A ferencvárosi játékosok hosszú időn keresztül nem hitték el, hogy pontot veszthetnek . A Komló óriási lelkesedéssel védte kapuját, az egyre vehe­mensebb rohamok elő! ! Csak a 84. percben si­került egyenlítenie a bajnokcsapatnak Ercrnci felszedi a labdát a kitörű Branikovits elől. (Ge­rta Pál felvált-a.) Bp. Honvéd—Pécs 2:1 (1:0) Pécs, 1500 néző. Vezette: Bi­róczki (8), (Balta B., Maczkó). Bp. Honvéd: Lévay (8) — Ke­lemen (7), Ruzsínszki (8), Vági (9), Marosi (7) — Tussinger (8), Komora (7) — Pusztai (7), Ko­csis (8), Pál (8), Karakas (7). Edző: Preiner Kálmán. Pécs: Slapp (7) — Hernádi (8), Móricz dr. (8), Maurer (6), Kon­­ráld I (6) — Köves (8), Tüske (8) — Bérczesi (6), Máté (7), Rá­­di (7), Dunai dr. (7). Edző: Ko­vács Imre. Csere: Bérczesi helyett Rónai (—), Rádi helyett Daka (—) a 67. p., Pusztai helyett Tajti (—) a 74. p., Karakas helyett Vári (1) a 89. percben. Góllövő: Pál (20. perc), Máté (49. p.), Pusztai (32. p.). Szögletarány: 6:4 (1:2) a pé­csiek javára. Kiállítva: Vári a 90. percben. Kedves ünnepség előzte meg a mérkőzést. A pécsiek elnöksége s a baráti kör köszöntötte Du­nai János dr.-t abból az alka­lomból, hogy 250. alkalommal húzta magára NB I-es mérkőzé­sen a pécsi mezt és ez idő alatt a legtöbb gólt ő szerezte csapa­tának. Az első percekben a nehéz ta­lajjal ismerkedtél­ a játékosok, sokat hibáztak. Tussinger az 5. percben jobb­ról élesen beadott, Rapp elcsíp­te a veszélyes labdát. A 16. per­cig nem kerültek veszélybe a kapuk. Ekkor Kocsis remek lab­dával futtatta Pusztait, ő már a 16-oson belül járt, de a meré­szen kivetődő Rapp elsodorta előle a labdát. A Honvéd ügy­esebben, de fő­leg gyorsabban adogatott, és a kapura is veszélyesebb volt. A 20. percben Karakas a jobb oldalról ívelt be szögletet. Pál remekül emelkedett ki a bolyból, és mielőtt a késve indult kapu beavatkozhatott volna, kapura fejelt, a labda a jobb oldali lé­cet érintve pattant a felső sa­rokba. 1:0 A gól után tovább élénkült a küzdelem. Fokozatosan feljavult a pécsi csapat játéka is. A 27. percben Köves révén vezettek ügyes támadást, de a kiugró Má­tét a védők időben megzavar­ták. Később Hernádi 30 méteres szabadrúgása a léc felett ment ki, majd Tüske távoli, jó lövése kerülte el a bal felső sarkot. A Honvéd most ritkábban tá­madott. Egy alkalommal Komora távoli lövése adott munkát Rappnak, majd a félidő végén erősen szorongató pécsiek gólt ígérő támadása akadt el a jól helyezkedő Honvéd-védőkön. SZÜNET UTÁN a pécsi csapatban Konrád I és Maurer szerepkört cseréltek. A hazai csapat lépett fel támadó­lag, és a 48. percben a kapura törő Rudit a 16-oson belül fel­lökték a védők, de a játékvezető sípja ezúttal néma maradt. Egy perc sem telt el, s egyenlítettek a hazaiak. Tüske a felezővonal tájáról hosszú, pontos labdával ugratta ki Bérezésit, aki szoron­gatott helyzetből középre küld­te a labdát, Lévay már nem tu­dott beavatkozni, mert a labda a felfutó Máté elé került, s ő 4 lépésről a kapuba továbbította. 1:1 Érdekes, hogy a pécsi gól a Honvéd csapatát villanyozta fel. Bár előbb még Marosi nagy hi­báját sem tudta Máté kihasz­nálni, a 62. perc pécsi támadás után hozta meg a vendégek győztes gólját. Tussinger nagy­szerű labdát tálalt Kocsis elé, ő meredeken futtatta Pusztait, a szélső elhúzta a labdát, a két­ségbeesetten rátámadó Móricz dr. elöl, majd a kifutó kapus mellett 10 méterről a bal sarok­ba lőtt. 2:1 A 63. percben egyenlítési al­kalmat szalasztottak el a pé­csiek. Daka szögletét többen is elvétették, de Dunai dr. csúsz­tatott fejesét újra szögletre vág­ták ki a védők. A beívelés után Daka egyből, élesen a jobb ol­dali léc mellé lőtte a labdát. A másik oldalon Karakas labdája mellé ment. Rendkívül izgalmas hajrá kö­vetkezett. Daka éles lövését öklözve hárította Lévay, majd a 89. percben Karakas sérült meg egy Hernádival történt üt­közés után. A szélsőt leváltot­ták, Vári állt be helyette. A cserejátékos első közbelépése nyomán Rónai elterült a földön, mire Biróczki Várit kiállította. * * * A Honvéd kapuját Lévay megbízhatóan őrizte. A védelemből Vági telje­sítménye emelkedett ki, de Ru­zsinszki is igen megbízhatóan látta el feladatát. Tussinger és Komora egyaránt eredményes munkát végeztek. Elöl Kocsis jól irányította társait, s a többi csatárnak is akadtak veszélyes megmozdulásai. A pécsi kapuban Rappnak igen jó védé­sei is akadtak, az első gólnál nem volt határozott. Móricz dr. jól rombolta a támadásokat, Hernádi igen színes játékával tűnt ki. Itt is dicsérhető a két szorgalmas középpályás Köves és Tüske. A támadósor tagjai csak közepes teljesítményt nyújtottak. Mátét mozgékony­sága, Dunai dr.-t nagy igyekeze­te dicséri. NYILATKOZATOK: Preiner Kálmán: Izgalmas mérkőzésen, nagy küzdelemben megérdemelten győztünk. Kovács Imre: Nem érdemel­tünk vereséget. A Honvéd-játé­kosok időnként túllépték a ke­mény játék határát. Tóth Voltán A talaj rendkívüli követelmények elé állította a játékosokat • A pécsiek többet támadtak, de elég körülményesen • A Honvéd technikai fölénye mindkét félidőben kidomborodott • Fél perc „já­ték" után kiállították a cserejátékost U­tcai SZ A 131 SE 13 falsait Visszapillantás a labda­rúgó NB I 26. forduló­jára Az OSC— Pro Recco vízi­labda-mérkőzés után Kupamérkőzésre készül a Vasas és az FTC A labdarúgó NB III ered­ményei A totó 45. heti eredménye 1. ETO—Újpesti Dózsa x 1:1 2. Tatabánya—Csepel x 1:1 3. DVTK—Egyetértés x 1:1 4. Nagybát—Videoton 2 2:4 5. Pécsi II.—Kecskemét 1 4:0 6. ZTE—Bp. Spartacus 1 4:1 7. Besaba—G.­MÁVAG 1 2:0 8. KKF SE—Volán 2 1:2 9. Sátoraljaújhely—Izzó 1 1:0 10. Ikarus—Esztergom x 1:1 11. Papp J. SE—Kazincb. 2 3:4 12. BEAC—BVSC 2 0:1 13. Fűzfő—Savaria x 1:1 +1 14. Pápa—Veszprém 1 5:3 Marko kapitány kérés® a klubvezetőkhöz is felkészülés fényében: két tavaszi fordulót más ésszel lebonyolítanak Csehszlovákiában Az MTI tudósítója Flesch Ist­ván jelenti Prágából. A továbbjutást eldöntő harma­dik csehszlovák-magyar lab­da­­rúgótalálkozó színhelyéről foly­tatott eredménytelen tanácsko­zás után a csehszlovák sportve­zetők érthetően mindent meg­tesznek, hogy a hátralevő idő­ben minél gondosabban felké­szítsék a döntőre nemzeti tizen­együket. Mint Rudolf Stary, a csehszlo­vák labdarúgó-szövetség tech­nikai szakbizottságánál­ elnöke bejelentette: első intézkedés­ként folytatják a bajnokságot s két tavaszi fordulót ősszel bo­nyolítanak le. A következő lé­pés: hétfőn megbeszélést tarta­nak az első osztályú csapatok vezetői. Ezen a megbeszélésen Jozef Marka szövetségi kapi­tány felhívja az edzők figyel­mét arra, hogy fokozott gondot fordítsanak a csapataikban ját­szó válogatottak erőnlétére, mi­vel közismert az a tény, hogy az idény végén romlik a labda­rúgók erőállapota. Azt is szor­galmazza a kapitány, hogy le­hetőleg kerüljék a kemény játé­kot, mert nagy szükség van ar­ra, hogy a játékosok sérülés nélkül ússzák meg a nagy „csa­ta” előtti időszakot Jozef Marko sajtónyilatkoza­tot adott a Magyarország—Íror­szág mérkőzésen szerzett ta­pasztalatairól. Elmondta: az írek erejéből csak a védekezés­re futotta­k a magyarok­ olyan benyomást keltettek, mintha a csehszlovákok ellen követendő taktikát próbálnák ki. Különö­sen a védelem fegyelmezett já­téka tűnt fel a kapitánynak. Mint mondta a hátsók még ek­kor sem lendültek támadásba, amikor erre lehetőségük lett volna. Hozzátette: a magyarok kipróbáltak minden változatot a védekező játékmodor ellen. A hazaiak felkészüléséről szól­va megemlítette: az összeállítás­ról egyelőre korai lenne még beszélni, de az már bizonyos, hogy a csatársorban változtatá­sokra kerül sor. „Nekünk győz­ni kell , ezért nekünk kell kez­deményezőbben fellépnünk” — hangoztatta Marko kapitány s hozzáfűzte: ehhez pedig az kell, hogy még a középpályások is jól lövő játékosok legyenek. PIOTEHEH 4-GIG kérdezhet, tanácsot adhat és kérhet KITŐL? Figyelje keddi számunkat!