Pesti Napló, 1936. szeptember (87. évfolyam, 199–223. szám)

1936-09-15 / 210. szám

Kedd i­k­i A Ferencváros vezet a bajnokságban (Saját tudósítónktól.) Amikor a szezon kezdete előtt a Ferencváros belső válsága nyilvánosságra jutott, általános lett a felfogás, hogy a legendás­hírű csapat sorsa meg van pecsételve. Legjobb játékosai készültek elhagyni az egyesületet, azok, akiknek a neve a Ferencváros említése nélkül elképzelhetetlen volt, akik nagyrészt ennek a klubnak köszönhették azt a szokatlan népszerű­séget, amivel a sportközönség körülrajongta őket. „­ Mi lesz most? — kérdezték sokan. — Dolgozni fogunk tovább a régi szellemben, r— hangzott a zöld-fehér vezetők válasza. — Mi átéltünk már más válságot is, Schlos­ser is elhagyta egyszer színeinket és a Ferenc­város mégis megmaradt Ferencvárosnak. Kihe­verte a válságot, mert a ferencvárosi szellem nem a sztárok akaratára, hanem a józanságra, a klub­tradíciókra, a sportszerűségre épül. Mi lesz a Ferencvárossal, hangzott a szezon elején? A választ erre a ferencvárosi eredmények adják meg. Egyes sztárok még mindig, duzzog­nak, a tradicionális ferencvárosi szellem, a lelke­sedés tüze azonban nélkülük is kivívta azokat a győzelmeket, amelyek a bajnoki rangsor élére állították a zöld-fehér együttest. Eddig az volt a vélemény, hogy a Ferenc­város gyenge ellenfeleinek köszönhette győzel­meit Vasárnap a Bocskaival került szembe, az­zal a csapattal, melyet sokan a bajnoki mezőny legerősebb együttesének tartanak. Debrecenben, a Bocskai otthonában játszották a mérkőzést és mégis győzött a Ferencváros. Ez alkalommal is győzött a ferencvárosi lelkesedés, melyhez azon­ban most már az új Ferencváros emelkedő for­májának is sok köze volt. . Ezzel a győzelemmel, pontveszteség nélkül, a Ferencváros került a bajnokság élére, mert az eddig veretlen Phöbus, kikapott a Nemzetitől. Nagy harcot vívott egymással a két csapat és vé­gül győzött a nagyobb akarással küzdő Nemzeti. Az Újpest ötödik pontját vesztette el Szege­den. Az ú­jpestiek »átmeneti« visszaesése kezd egy kicsit túl hosszadalmas lenni és az a­ három vont, amivel a negyedik forduló után a 10-ik helyen vesztegel, nem nagyon válik díszére a magyar KK-csapatnak. A többi mérkőzés nem hozott különösebb meglepetést. A sim­aária egyhaneni mérkőzés ke­retében győzedelmeskedett a Haladás ellen. A papírformának megfelelően győzött a Kispest a Budafok ellen, az Elektromos a gyen"­«-» III. kerü­lettel szemben, m­ol a Budai 11-Er-So mérkőzés döntetlenül végződött. Ferencváros—Bocskai 4:1 (2:0).Féltő gonddal engedték útjára a Ferencvárost hívei a Bocskai elleni mérkőzésre. A zöld-fehérek azonban rácáfol­tak az aggodalmaskodókra, szén és lelkes játék­kal biztosan győztek a debreceniek ellen. Bocskai­támadásokkal indult a mérkőzés. Már az első per­cekben gólhelyzetbe jutott a Bocskai, de Finth öt epésről kapu mellé lőtte a labdát. Nem sokkal később ismét Finta húzta át a debreceniek gól­reményét, jó helyzetből kapu fölé bombázott. Az­után a ferencvárosi támadások is kezdtek kiala­kulni. Toldi vezetése mellett nagy lelkesedéssel támadott a zöld-fehér csatársor és a 14. percben Kemény beadásából Toldi védhetetlen gólt lőtt. A Bocskai élénk támadásokkal válaszolt a gólra, csa­tárai azonban tehetetleneknek bizonyultak a kapu előtt. A 20. percben ismét Toldi volt a Ferencváros gólszerzője. Most Tátraitól kapott jó labdát amit a nagy lövőformában lévő center góllá értékesí­tett. A félidő végefelé túlerélyessé vált a játék, a közönség erősen tüntetett a bíró ellen. A második félidőben a Bocskai vezette az első támadásokat. Több Bocskai gólhelyzet ala­kult, de csatárai most is sorra hibáztak. Az 5. percben azután Kemény egy kapu előtti kavaro­dásból a karnis feje fölött belőtte a zöld-fehérek harmadik gólját. Ezzel beteljesült a Bocskai sorsa. A 10. percben Pap öngólja tiszteletgólhoz segítette ugyan a Bocskait, a Ferencváros fölénye azonban mindjobban állandósult és a 38. percben Toldi be­rúgta a Ferencváros negyedik gólját. Hungária—Haladás 5:0 (3:0). Nem volt nagy játék. A Hungária kényelmesen kezdett és az első félórában támadásai sorra megtörtek a lelkesen játszó amatőrök ellenállásán. Sas beadásából Müller rúgta a mérkőzés első gólját, majd a 38. percben Cseh volt a Hungária gólszerzője, míg a félidő utolsó percében Titkos lövéséből eredt a kék-fehérek harmadik gólja. A második félidőben ismét Sas beadásából Müller rúgott gólt és 42-ik percben Sas lőtte a Hungária 5-ik gólját. Újpest—Szeged 1:1 (1:1). Újpesti támadással indult a mérkőzés. A 9. percben Balog szabadrú­gását Zsengellér fejjel továbbította a Szeged hálójába. Az Újpest támadott tovább is és a Sze­ged egyenlített. A 35. percben, nagy védelmi hi­bából Korányi megszerezte az egyenlítő gólt. A második félidőben a Szeged veszélyesebb. Több gólhelyzet adódik mindkét oldalon, de a csa­tárok nem tudták értékesíteni a kínálkozó al­kalmat. A bajnokság további eredményei: Er-So— Budai 11. 2:2 (1:1), Kispest—Budafok 7:2 (3:1), Elektromos—III. kerület 7:0 (5:0), Nemzeti—Phö­bus 1:0 (0:0). A MAC-atléták Bécsben. A WAC mai atlétikai ver­senyén négy m­agyar atléta is indult. A 100 m-es sík­futásban Gyenes győzött 10.9 mp-es idővel Nagy előtt, aki szintén 10.9 mp-et futott. 1000 méteren: 1. Eiehberger (WAC) 2 P 32.8 mp, Rátonyi 2 p 33­4 mp. Diszkoszdobás: 1. TVVotapek 45 m 51 cm­, 2. Horváth 43 m 58 cm. Súly­dobásban: 1. Horváth 15.15 m.­­ Kubinyi eldöntetlent ért el Harangi ellen. Vasárnap érdekes körülmények között találkozott a ringben Harangig olimpiai bajnok Kubictyival. A szövetségi díj­mérkőzések során úgy Harangi, mint Kubinyi indulhatott a MÁVAG, illetve az NSC csapatában, mert a bajnokságban egyesüle­teik színét nem képviselhették. A két súlycsoport­tal feljebb indult Kubinyi nagyszerű küzdelem után eldöntetlent csikart ki Harangi olimpiai bajnoktól, aki csak a meccs végén mutatott baj­noki formát. A MÁVAG egyébként 12:4 arányban verte a NSC-t, míg a másik szövetségi díj­mér­kőzés a HAC és MPSC 8:8 arányban döntetlenül végződött . Professzionista labdarúgóeredmények: Váci Re­mény—Vasas 2:2, SBTC—Zugló 4:2, Szürketaxi—Ető FC 14:0, VAC FC—Drogisták FC 3:2, Csepel—Alba Regia 2:0. X Rosem­eyer nyerte a monzai autóversenyt. Vasárnap dőlt el Monzában az Olaszország nagy­díjáért folyó autóverseny sorsa. Az 502.970 méte­res versenyt 3 ó 48 p 25 mp-es idővel a német Rosemeyer nyerte, Nuvolari 3 ó 45 p 30.6 mp-cel második, Delius 3 ó 44 p 7.2 mp-cel harmadik lett. A német Stuck a verseny folyamán bukott és könnyebb agyrázkódást, valamint fej- és lábsérü­lést szenvedett.­­ Újpest végleg hazavitte Szegedről a kerékpárosok Kelemen-vándordíját. A 130 kilométeres Kelemen-ván­dordíjas országúti kerékpárversenyen, melyet a MKSz déli kerülete rendezett, az ÚTE nyerte a csapatversenyt és ezzel a győzelmével végleg birtokába vette a Kele­men-vándordíját, de bebiztosította maga számára­ az or­szágúti csapatbajnokságot is. Az egyéni győztes Bognár volt S­ára 28 p 10 mp-es idővel. A Pesterzsébet csapata nyerte a másodosztá­lyú vízipólóbajnokságot. Az ETC vasárnap 11:6 arányban győzött a Szegedi Vasutas ellen.­­ Törekvés—MTK harcot fog hozni a Budapest baj­noki 10ilél méteres kerékpárverseny. Vasárnap rendezték a Millenáris pályán Budapest 1000 méteres kerékpárbaj­nokságának előfutamait, melyekből Orczán, Németh, Pelvási és Nagy jutott a döntőbe. Az 50 körös párosver­senyt Orczán és Németh 49 ponttal, a kétkörös térelőny­versenyt Nagy 40 méter előnnyel nyerte. X Kézilabdabajnoki eredmények. Férfibajnokság: VAC—BSE 16:2. Női bajnokság: Goldberger—AMC 5:1, MPSC—HSK 3:1, VFSK-MSC 5:2. X A vasárnapi bécsi futballbajnokság eredményei a következők: Favoritner AC—Wacker Wien 2:1, FC Wien—Rapid 3:11, Adm­ira—Hakoah 6:0, Poet SV Wien— Floridsdorfer AC 2:1, Vienna—Libertas. X Alice Marble és Fred Perry Amerika ten­niszbajnokai. A foresthilli tenniszbajnoki verse­nyen vasárnap dőlt el a két egyes bajnokság sorsa. A férfiak versenyét a favorit Perry nyerte, miután a döntőben 2:6, 6:2, 8:6, 1:6, 10:8 arányban verte Budget. A női egyes döntőben a favorit Jacobs vereséget szenvedett. A bajnokságot Alice­­Marble 46, 6:3, 6:2 arányban nyerte ellene.­­ Az amerikai úszók Kielben. A Lake Shore A. C. úszói vasárnap Kielben versenyeztek. Kiefer a 100 m-es hátúszást 1 p 6 pm-cel, Highland a 100-eg as gyorsúszást 58.9 mp-cel nyerte. A 200 m-es mellúszásban Sietas 2 p 32 mp-cel, a 400 m-es gyorsúszásban Freese 5 p 5 mp-cel győzött.­­ Kovács jugoszláv bajnoknő verte a német Rostot. A zágrábi jugoszláv bajnoki tenniszverseny női egye­sének döntőjében Kovács jugoszláv bajnoknő nagy meg­lepetést csinált, mert 7:9, 6:4, 6:4 arányban győzött a német Rost ellen. A férfi egyes döntője Legeny és Puncec között 6:3 9:9 állásnál sötétség miatt félbe­szakadt. A férfi páros döntőben a Henkel—Denker ket­tős 6:4, 7:5, 4:6, 6:1 arányban verte a Pallada—Puncec pár ellen győztes Szak­os—Mitic párost. A vegyes páros elő­döntő eredményei: Rost, Denker—Flórián, Mitic 5:7, 6:1 6:2, Kovács, Legeny—Gostila, Prncec 6:8, 10:8, 6:3,­­ Walasiewicz formában. A Varsóban rendezett atlétikai versenyen Walasiewicz Stanislawa, a kiváló lengyel futónő, aki az olimpiai versenyen a 100 m-es síkfutásban a második helyre került, a 60 méteres sík­futásban 7.3 mp-es kitűnő idővel győzött, 80 méteren pedig 9.6 mp-es idővel beállította saját világrekordját.­­ A svéd-norvég országok közötti atlétikai mérkő­zés a svédek 108:64 arányú győzelmével végződött. A svéd Ny 800 m-en 1 P 52.4 mp., 1500 m-en 3 p 52.4 mp. alatt győzött. 5000 m-en Johansson 14 p 46.6 mp-et, 110-es gáton Lidman 14.3 mp-et futott. Súlyban Bergh 15.60 m-t, diszkoszban ugyancsak Bergh 48.65 m-t dobott. A bajnokság állása: 1. Ferencváros 4 4 — — 14:5 6 2. Phöbus 4 3—1 12:2 6 3. Hungária 4 3 — 1 18:6 6 4. Bocskai 4 3—1 13:8 6 5. Kispest 4 2 11 20:14 5 6. Budafok 4 2 11 13:12 5 7. Budai »11« 4 2 11 8:9 5 8. Nemzeti 4 2 — 2 8:6 4 9. Szeged 4 12­1 6:6 4 10. Újpest 4 112 7:7 3 11. Elektromos 4 112 11:12 3 12. Br.­Sp. 4—13 6:15 1 13. Haladás 4 — — 4 7:22 — 14. ül. ker. FC 4 — — 4 1:20 «•» PESTI NAPLÓ 1936 szeptember 15 15 SPORT Sass Márta és a Szigeti—Pető-pár győzött a tenniszbajnoki versenyen Magyarország—Egyiptom 6:0 Vasárnap délelőtt és délután játszottak ten­niszezőink a MAC margitszigeti versenypályáin, hogy eljussanak a magyar nemzetközi bajnoki versenyszámok a döntőkig. Délután a bajnokság­gal párhuzamosan rendezett magyar-egyiptomi tenniszmérkőzést fejezték be. A vasárnapi mér­kőzéseket is sorra a magyarok nyerték. Dallas Sarwat ellen 6:3, 6:0, Szigeti Dukich ellen 6:4, 6:4, a Dallas—Ferenczy pár pedig a Borai—Sar­wat kettős ellen 6:2, 6:4 arányban győzött. A bajnoki verseny vasárnapi meglepetése Friedrich Dallos elleni győzelme volt. A BSE tenniszező 6:1, 6:3 arányban győzött ellenfelével szemben. Egyik férfi egyes elődöntőt is befejez­ték: Szigeti 5:7, 6:3, 6:3, 11:9 arányban verte Dallos II-t. Elődöntőket játszottak a női egyes­ben is. Sass Márta Paksynét 3:6, 6:1, 6:1, Sárkány Lili Schrédernét 6:4, 6:2 arányban győzte le. A vasárnapi páros versenyek eredménye: Vegyes páros: Stolpa, Schréderné—Aschner, Ti­hanyiné 10:8, 6:3, Ferenczy, Paksyné—Sznopek, Ritscherné 6:3, 6:1, Friedrich, Aszlán—Csongár, Bellágh 5:7, 6:1, 6:2, Szigeti, Sass—Dallos II, Okolicsányiné 6:4, 6:3, Pető, Mattyasovszky— Zichy, Travers 5:7, 6:2, 7:5, Bikár, Sárkány— Ferenczy, Paksyné 6:2, 2:6, 6:2, Stolpa, Schréderné— Friedrich, Aszlán 6:4, 8:6, Straub, Baumgarten— Pető, Mattyasovszky 6:4, 4:6, 6:3, Szigeti, Sass— Stolpa, Schréderné 5:7, 6:3, 6:0. Női páros: Aszlán, Baumgarten—Ritscherné, Tihanyiné 7:5, 1:6, 6:1, Sass, Körmöczy—Mattyasovszky, Nagypéli 6:2, 7:5. *A hétfői versenyek Hétfőn délután két döntőre került a sor a bajnoki versenyek során. A női egyesben a BBTE két kiváló bajnoknője, Sass és Sárkány hatalmas küzdelmet vívott, melyből Sass Márta 6:1, 3:6, 6:1 arányban került ki győztesként. A férfi páros bajnokságot a Szigeti—Pető pár 1:6, 6:3, 6:3, 6:3 arányban nyerte a Dallos testvérpár ellen. A női páros bajnokságban az elődöntőkre került sor hétfőn. A Travers—Sárkány pár a Baum­garten—Aszlán kettőst 6:3, 6:3, a Sass—Körmöczy együttes a Schréderné—Paksyné párost nagy meglepetésre 6:2, 6:8, 7:5 arányban verte. A gye­reksorban lévő Körmöczy Zsuzsa pompás játé­kával nem egyszer ragadta tapsra az összegyűlt nézősereget. Fürgeségével, pompás ütőkészségé­vel és okos játékával oroszlánrésze volt abban, hogy megadásra tudták késztetni a rutinos Sehré­derné,Paksyné kettőst. Nem tudták befejezni az ugyancsak délutánra kitűzött egyik férfi egyes elődöntőt és az egyik vegyes páros elődöntőt. Bánó és Friedrich kora délutántól sötétedésig küzdöttek, azonban négy szet után, amelyeknek 6:5, 5:7, 6:3, 9:11 volt az eredménye, abba kellett hagyni a küzdelmet. A vegyes páros elődöntőben a Straub, Baumgarten — Bikár, Sárkány mérkőzés 5:7, 6:2 állásnál sza­kadt félbe. Ma, kedden délután befejezik a k­ét félbesza­kadt mérkőzést, azután pedig a férfi egyes, női páros és vegyes páros döntőket játsszák. Az utolsó versenynap küzdelmeit pontosan délután 3 óra­kor kezdik a MAC margitszigeti tenniszpályáin. Cramm újabb veresége A német tenniszbajnok, aki betegségére való hivatkozással maradt el a magyar nemzetközi teniszbajnokságokról, Budapest helyett Capri szigetére utazott és az ottani nemzetközi tornán 6:4, 6:2 arányú vereséget szenvedett a francia Jamaintól. Cramm, úgy látszik, tényleg beteg. óriás virágúak, legjobb fajták (Jane Carol, Kathleen, Norris, Entropo Sultan stb.) novemberi vapiy tavaszi szállításra megrendelhetők, darabja SO fillér Gubacsi kertgazdaság iXSTA:A Dáhlingomófé