Sporthirlap, 1924. április (15. évfolyam, 50-57. szám)

1924-04-01 / 50. szám

60. szám SPORTHÍRLAP •1. oldal ? kis­fiát küldhette a telefonhoz, mert mikor arról referáltunk neki, hogy a *33» FC—UTSE mérkőzésből csak egy félidőt játszottak, az apró, de nyilván lelkiismeretes sportember azt kérdezte tőlünk : — Kérem, melyik félidőt játszották le, az elsőt, vagy­ a másodikat? Egy pes&**osientatív jelölt. Kiss Tivadar, az MTK—III. kerület mérkőzés bírája nemcsak kitűnően ve­zette le a meccset, hanem nem minden­napi labdatechnikájából is adott kós­tolót azoknak, akik annak idején a BAK-ban játszani nem látták. Egy merész ívben a maccsvonalon túl futott labdát, például Orth-szerű­ bravúrral stoppolt le, amiért a zuhogó eső ellenére is kedélyes hangulatban levő közönség lelkesen megtapsolta. Természetesen meg nem állhatta a tribün egyik közismert humoristája, hogy a technikai bravúr láttára meg ne szólaljon : — Tudom, hol miért csinálta. Mert itt van a v­álogat.0 bizottság*. Hát persze, hogy itt volt, hiszen Kiss Tivadar mac­i is az egyik tagja. Az óvatos Miadlep. Mikor az MTK a pályára lépett, a futb­allsport egyik Intim Pistája a következőt újságolja a páholyban ősz* szesereglett barátainak: ~v Tudjátok mi újság? A Pubi fér ( Nadler becéző neve) névjegyet tett­ a cipőjébe. — Mirevaló az? -T- Hát hogy tudják, hogy ki volt, ha a sártengerben elmerül. Tudvalevő ugyanis, hogy Nadler tényleg nem magasabb, mint az ilyen­kor tavasszal még fakarikákat ker­gető pubik. Grth helyettese, Zokon ne vegye Siklósai barátunk, aki vasárnap ismét az Indiszponált Orth posztján játszott, de bizony csapnivalóan rossz volt. A sáros talaj volt-e az oka, nem tudom, legközelebb majd száraz pályán kell kipróbálni, talán akkor jobban fog boldogulni. Szóval Siklóssi tegnapi játékát nem­­kisérte nagy szimpátia, mégis a leg­többen Ugyancsak megdöbbentek, ami­kor vakmerően a III. kerületiek vé­delme közé rohant, de felbukott és nem tudott feltápászkodni. —­ Biztosan megütötte a fejét, — sopánkodott egy ijedős sportkibic. .Az ki van zárva, — jegyezte meg egy rosszmájú kolléga,­­ hiszen fej nélkül játszik. Minden csendes a ve­szélyes zónában. — Végig tts első osztályú baj­nokságon. — Az UTE második helyezése biztosnak tekinthető. — A BTC a negyedik helyre jutott. —­ A »33 vasok reménykednek. — A Törekvés és a Vasasok is bajba juthatnak. — A szorosan vett veszélyes zónában lévő csapatok közül csak a­­330 FC ás az UTSE mérkőzött vasárnap, de ők is csak egy félidőt, amelyben a budai csapat egy gól előnyre tett szert. Ha ezt tartani sikerül és a Vasasok elleni utolsó mérkőzését is megnyeri, úgy feltétlen elkerüli a kiesést. A 16 ponttal rendelkező egyesületek egyike sem mérkőzött, s így továbbra is" teljesen nyílt a helyzetük. De nem biztos az első osztályban való mara­dása a Törekvésnek és a Vasasnak sem. mert, ha elvesztik mindkét hátralevő mérkőzésüket, úgy ők is az utolsó helyekre kerülhetnek.­­ Ugyanis nem kell más, mint hogy az utánuk következő 16 pontos egyesü­letek egy mérkőzést nyerjenek, — ami­­ pedig nem lehetetlenség, h úgy valam i mennyien megelőzik őket,­­ ezáltal kettőjük közül az egyik a 11. helyre jut. Az FTC újabb pontvesztesége, illetve a BTC félsikere folytán az UTE máso­dik helyezése előőrtnek tekinthető, mi­után egy ponttal áll csak jelenleg az FTC mögött, de egy meccsel keveseb­bet játszott és előreláthatóan a Törek­vés és Zugló ellen aligha fog pontot leadni. Ugyanígy eldőlt az FTC harmadik, illetve a BTC negyedik helye is, mert a BTC rosszabb gólaránya miatt előbbre már nem kerülhet. A veszélyes zóna jelenlegi képe Hátralévő mérkőzések: Törekvés: UTE, FTC, III. ker.: KAC. Vasas : KAC, 133 M FC. KAC . Vasas, III. ker. Zugló: VÁC, UTE. VÁC: Zugló, BTC. UTSE : MTK. 133­ FC: Vasas, 1 v­i­r­f­i­i­s 1 5 .? N­­A é­s 1 3­3 fi 5. Törekvés 20 6 5 9 27 26 17 6. III. kerület 21 4 9 8 21 23 17 7. Vasas 30 7 2 11 28 36 16 7. KAC 20 5 6 9 18 33 16 9. Zugló 20 6 4 10 14 27 16 10. VÁC 20 6 4 10 15 80 16 11. 33 FC 21 5 6 10 13 26 16 12. UTSE 21 5 4 12 23 44 14 Tavaszi ragiánsK arakban frack* és szmokingkölcsönzés és eladás. Skslia T«*tvár»k, belvárosi szabócég, IV. ker. Hajó­ ti. 3. Telefon: 198—04. futballfeissereSések Isgolc»abbazi bfesgeeerhetők Weinberger Jenő HA jg'V nsMsmf fczöksége van, keresd* fel *>■ CsEiGEV M. Imvngsjaruajy kere­s­i­váérit 6pMt, VI., Nagyneza­ tf. 37/39. ill LEGÚJABB: fiz UTSE megóvja a 33-as FC-UTSE mérkőzés első félidejét ? — Weisz Fülöp és Barna Sándor nyilatkozata­. — A vasárnapi «33» FC—UTSE sorsdöntő mérkőzés I. félideje sze­rencsésen befejeződött, .A II. félidő megkezdésére azonban hiába várt a közönség, Gerő bíró agyaidé." idő­közben a pályát játszásra alkal­matlannak nyilvánította és igy a II. félidő lejátszása későbbre ma­­radt. Most úgy halljuk, hogy az UTSE a mérkőzést megóvja és igy a végleges döntés előtt a zöld asztal mellett fog találkozni a ké­t fék _ Az UTSE óvásának alapját Weisz Fü­löp ismertette velünk s ennek nyomán közöljük a következőket: Az UTSE a mérkőzés meg­semmisítését kéri, miután az irreá­lis pálya a tényleges erőviszonyokat nem engedte érvényre juttatni. A klub hivatkozik az óvásban arra, hogy Iváncsics Mihály sem enge­dett lejátszani egy ugyanakkor kez­dődő mérkőzést, mert lelkiismereti kérdést­ csinált a dologból. Olyan fontos mérkőzésnél, mint a vasár­napi volt, nem szabad a csapato­kat a rossz talajjal meghendikep­­pelni. . .­­ — Ez magában véve is elég in­dok a mérkőzés újrajátszásának el­rendeléséhez. Laukó III. levágása is az óvási okok között szerepel. Laukót előbb lerúgták, aztán esett a gól. A faultoló Oláh igazán nem ismeretes a fair játékmodorról s bár a bíró semmit nem látott, a súlyos fault kétségtelenül megálla­pítható. Igazolják ezt a szövetség és fegyelmi bizottság ott jelenlévő vezető emberei. — Mi óvásunkban hivatkozunk ezekre a tanúkra. Reméljük, az MLSz illetékes szervei belátják majd, hogy az ilyen mérkőzést csak reális körülmények között szabad lejátszani, mert a tényleges erő­viszonyok csak játékra alkalmas pályán bontakozhatnak ki. Ismét­lem, egyetlen igazságos eljárás lenne újrajátszatni az egész mérkőzést. Barna Sándor, a 1S3.»" FC intézője, az óvási hírre a következőképpen nyilatkozott: — Az óvásnak semmi alapja nincs. A közgyűlés hajszálnyira azonos ügyben éppen a múlt héten hozott olyan határozatot, hogy a lejátszott félidő eredménye érvény­ben marad. Nem valószínű, hogy ezt a határozatot az MLSz intéző­­bizottsága dezavuálja egy hét múl­va. Oláh esete tiszta véletlen műve volt. Jellemző, hogy Oláh, aki a közhit szerint egyike a legdurvább játékosoknak, egész évben még megintve sem volt . Miért kockáz­tatta volna meg a legfontosabb mérkőzésen a kiállítást? Bízom az intézőbizottság igazságérzetében. Az MTK és FTC nagy nemzetközi programot tervez az olimpiász idejére. — Az MTK és FTC közös csapatot alakítanak itthonmaradt játéko­saikból s közös mérkőzéseket játszanak az olimpiász alatt. — Az olimpiai csapat tudvalévően május 15-én indul olimpiai útjára, de már ezt megelőzően április 13-án véget érnek a bajnoki mérkőzések. Az így beálló szünetre vonatko­zóan eddig az volt a­ terv, hogy a közönség érdeklődésének kielégí­tése végett az MLSz olimpiai kupát ír ki, amelyben a fővárosi I. ősz- f­­árva s a legjobb vidéki csapatok­­ vennének részt. Ez­ a terv azonban eddig csak terv maradt s az a­lább­­­biakból következtetve,aligha is fog­­ megvalósulhatni.­­ Az MTK és FTC ugyanis el­it átárazták, hogy húsvéttól kez­dődően hetenkint más-más híres külföldi csapatot hozat­nak le egészen pünkösdig s ezeken a mérkőzéseken közös kombinált csapatot fognak sze­repeltetni otthonmaradt játéko­saikból. Az MTK—FTC közös nemzet­közi programja húsvétkor a belga bajnokcsapat, az Union St Gilloise elleni vendégszerepléssel kezdődne, de ugyanakkor esetleg a prágai H u w « ft a i tt-u f i ' & t. y ,fe Vasárnap, április 6-án délután 4 órakor OLASZORSZÁG - MAGYARORSZÁG válogatott mérkőzése Előtte % <)fítl\ör &&M — HLÍ2 Ifjúsági tyTii-n-.aTÉ*.i.y ,-tr, w yi***iwTfnrtr~--r--T • --- - ”q1l51-1]T| pAlYA. Szombaton, április 5-én déli 13 órak­or Vidéki C—Középmagyarország délután 4 órakor Vidéki A-Bpestll.oszt. délután 2 órakor Vidéki B—Olimpiai 6 vál­tszatott mérkőzések D­FC is lejönne, április 27-én, a­­ Berlin—Budapest napján, az osz­­­­trák bajnokságban most nagysze­rűen szereplő Lintmering szerepelne Budapesten. Május 4-én a magyar —osztrák meccs lesz Budapesten , ezen a napon az FTC Belgrádban, a­z MTK Temesvárott vendégsze­repel. Május 11-én azután a brünni Makridbeát látja vendégül az MTK —FTC,­­május 18-án a zágrábi Gradjanska, május 25-én pedig, ha húsvétkor nem jön, a prágai DFC-t. Június 2-án valamelyik vezető bécsi csapat látogat el, míg a gazdag programot pünkösd­kor egyik angol professzióbra­­ lista csapat vendégszereplése zárná be. Az MTK és FTC közös programj­a még nem teljesen fix, de az már bizonyos,hogy minden vasárnapon nemzetközi mérkőzésben lesz része közönségünknek — az olimpiai­­szünet­ alatt is. Sportolók legjobb reggelije: Egy csésze tej, 2 kávéskanál Ovo­­martme, tartalmaz friss tojást, tejet, elsőrendű kakaót és Wander-féle maláta kivonatot. Mikor játsszák le az el­maradt mérkőzéseket? — Csak a válogatott meccs után kerül sor a lejátszásra. — A tavaszba szakadt novemberi idő alaposan felforgatta az egyesü­letek terveit. Vasárn­a­pról - vas­á­r­­­napra csak a legnagyobb elszánt­­­sággal tudják leküzdeni az elemek által okozott akadályokat, az el­múlt vasárnapon azonban a fene­ketlen sár kérlelhetetlenül útját állta a mérkőzések lebonyolításá­nak. A Az MTK—III. ,ker. TVE és­ FTC— BTC mérkőzéstől eltekintve,­ vasárnap nem volt befejezett I. osz­tályú, bajnoki mérkőzés. Az elmaradt mérkőzéseknek a szabályok által előírt időn belüli, lejátszását komplikálja egyrészt az április 6-iki válogatott mérkőzés, másrészt, az MLSz-nek az a ren­delkezése, hogy a­ bajnoki szezont, 13-ikáig le kell játszani. Pártos Gyula, az intézőbizottság tagja-, akit ebben az ügyben megkérdez­tünk, a következő felvilágosítással szolgált: — A mérkőzéseket nyolc napon belül le kellene játszani, azonban a szabályoknak a betartását az olaszokkal való válogatott mér­kőzés megakadályozza. A szabály ugyanis azt is kimondja, hogy a válogatott mérkőzések he­tén azok a csapatok, amelyek válo­gatott­ játékost adnak, nem köte­lesek bajnoki mérkőzést játszani. Ez a szabály természetesen a II.­­osztályra is vonatkozik. Előrelát­hatólag április 6 ika és 13 ika között valamelyik hétköznap bonyo­lítják le a most elmaradt mér­kőzéseket.­­ Az intézőbizottság holnapi, keddi­­ ülésén fogja kitűzni az­­elmaradó­­ mérkőzéseit termiallapít,......... "[