Sporthirlap, 1924. június (15. évfolyam, 79-100. szám)

1924-06-01 / 79. szám

romiak csoportjai csak szigeteket alkot­tak a magyar tömegben, amely a pályát jóformán teljesen megszállta. A Stadion egyik árbocán lengő nemzeti lobogón kívül is mindenütt magyar színek, jel­vények, címerek, kokárdák. Büszkén viseli mindenki őket és a zsebek mélyén rejtőző kis nemzeti színű lobogók is csak az első kedvező alkalmat várják, hogy előkerülve, vidáman ünnepeljék­­ a magyar labdarúgósport újabb dia­dalát. A közönség francia része, amelyet­ a párisi sajtónak a magyar klasszikus játéktudásról itt magasztaló tudósít­a­tásai csaltak ki, már előre a magyar­­ csapat győzelmi esélyeit latolgatja a futballtorna döntőjében. A zöldjelvényesek,­ egyiptomiak,­­ akiknek zöld mezőben fehér félholdas és három csillagos zászlója a magyar zászló mellett árbócon lobog, tunya csoportokban, csendesen húzódnak meg a nagytribü­n néhány pontján. A pálya nagy­szerű állapotban van.­­ Az ég borús és a nap csak rövid idő­közökre bukkan ki a felhők mögül, er­e is a meleg kieső fullasztó. Ez a SPORT HÍRLAP 19. szám körülmény a hőséghez jobban szokott egyiptomi csapatra nézve némi előnyt jelent. A játék. Pályáralépésekor a magyar csapatot dörgő éljenzés és általános taps fogadja. Collina biro sípjelére azután a követ­kezőképpen állnak föl a csapatok: Magyarország Bifi Fog! Jr. Mandi Orth. Guttmann. Obila Braun Eisenhoffer Opata flirzer jony —------------------&-------------------­Mah­mond Taman g. Isroail Ibrahim Jehon Hn**ein Heffeil Ali Riad Abdol Salam Bassaui Riad-Kavif A. Sal­ia Mahm.O'ad-Fuad Kftmsl-Tatu Egyiptom Amint kezdődik a játék, az addig oly csendes egyiptomiak hangos, sőt féktelenül kiáltásokkal buzdítják az amúgy is tel­jes erővel játszó színes csa­patot és amikor azután eredményt ér­nek el, európai pályákon ismeretlen gurgissydzó örömöröltésük betölti a pá­lyát. Hz, ©Is© félisfin ftagyarország választ. Az egyipto­miak kezdenek. Röv­id ideig a középén folyik a játék, de a magyar csatársor hamarosan megszerzi a labdát és meg­indul az első támadás, amelyet az egyiptomi védelem taccsra szerel. A 2. percben Braun megint lefut, a labdát Hirzerhez juttatja, aki élesen kapu mellé lő. A 3. percben Jeny fut le, centerez, de Eisenhoffer kapásból élesen mellé lövi a labdát. A következő percben a magyar csa­pat jobbszárnya vezet veszélyesnek látszó támadást. Braun beadásából a labda Opatához kerül, a kapu előtt azonban Fuad Kalbek beleront és kor­­nerre ment. A kornert Guttman mellé fejeli.­­ A hosszan kiadott labda ez 5. percben az egyiptomiak csatársorá­hoz kerül, a center előreszökik, majd a labdát balszélre adja ki, a fenyegető helyzetben mindkét hátvéd egy oldalra kerül, az egyip­tomi halszélső a szabadon álló jobbszárnyhoz juttatja a labdát, Biri kifut és Riad­ley az üresen álló kapuba az első gólt lövi. 1: 0 Egyiptom javára. Általános megdöbbenés. De néhány másodperc múlva már a magyar belső csatárok támadása szorongatja az egyiptomiakat. A támadás azonban a kapu felett elrúgó lövéssel véget­ ér. A 6. percben a spanyol bíró, aki szem­­mel láthatóan nyomja csapatunkat, Orth állítólagos faultjáért szabadrúgást ítél ellenünk, így szabadítja fel az egyip­tomiakat egy nagy erővel meginduló magy­ar támadás alól. Néhány pillanat múlva azonban ja­m­ét az egyiptomiak térfelén folyik a játék és a gyors magyar lefutásból L Opatának centerez, aki azonban fölé fejeli. Az egyiptomi kapus kiadott labdáját Guttmann fogja el, kiadja a balszélre, azonban Jeny beadását a kiszaladó egyiptomi kapus fogja el. A 7. percben ismét magyar támadás sutlul a szívósan védekező és testi ere­jét és hatalmas fizikumát teljesen ki­használó egyiptomi védelem ellen. fény beadását Eisenhoffer lövi, az egyiptomi kapus, karrierre ment. A kor­­ner eredménytelen. A következő két percben az egyip­tomi csapat csatársora hihetetlenül gyors szélsőit kihasználva, támadást vezet a magyar kapu ellen, Fog­ csak körtérre tud szerelni, amit könnyű­szerrel paríroznak. Ismét a magyarok kerülnek ezután fölénybe, Hirzer lefut, centerez, azon­ban Salem jobbhátvéd kömébre ment, a komer eredménytelen. • A VI-ik percben az egyiptomi jobb­­szélső támadása Man­d' hibájából ve­szedelemmel fenyeget, de Orth nehéz helyzetben kerntire ment. A kornert kapu mögé lövik. A magyar belső csatárok vezetnek támadást, a hátra került labdát Gutt­­mann a kapu fölé lövi. A sorozatos bal­szerencse, amely a magyar csapat kapu­ előtti játékát kíséri, nem kedvetlenül el a csapatot és folyton újabb és újabb támadásokat vezetnek a két óriási ter­metű és pompásan védekező szerecsen hátvéd által szívósan védett egyiptomi kapu ellen. A 13-ik percben Opata szökteti Hir­­zert, aki egész a kapu elé jut, de a bele­rohanó egyiptomi balhali kornerra ment. A szépen beadott kornert a kapuban csoportosuló egyiptomiak kifejelik, amiből Obitz mellé lő. Opata ismét megkísérli Hirzer szök­­tetését, aki öt méterről élesen a kapu mellé 15. Az egyiptomi csatársor támadási kísérletéből a magyar védelem zavaró hatása folytán az egyiptomi balszélső messze kapu mögé centerez. (15. p.) Ismét a magyarok ragadják ma­gukhoz a támadás irányítását, Braun lefut, gyönyörű lövését a jól, helyezkedő kapus jogin. A Jenys Hirzer páros le­futás a 19. percben Hirzer rossz for­dulása miatt az aut vonalon túl végző­dik. Braun — Eise­nhoffer — Opata kom­binációs támadása Braun magas lövé­sével ismét eredmény nélkül végződik. A 22-ik percben Opata kiszökik, Egyiptom balbekkje kornerre ment. A kornert Braun kapu mellé helyezi. A sorozatos magyar támadásoké a sok korner következtében 2—3 percig az egyiptomiak mindent taccsra rúg­nak. , A félidő 25. percében Egyiptom meginduló támadását Fog! szereli le. ,4 labda Braunhoz kerül, aki­ lefut, szép centerét Hirzer kitűnő helyzetben lövi. A lövés centerről kornerre pattan. A kereszt 8 több mint 2 méteres sötét óriás kiejti kezéből, Eisen­hoffer a labdát kapuba talpalja. Óriási üdvrivalgás. Kiegyenlítettünk ! A közönség tombol. Az egyiptomiak tel­jesen lesújlottan állanak.. .A bíró azonban teljesen érthetetlen mó­don nem adja meg a gólt és ellenünk szabadrúgást ítél. Rövid izgatott protes­táns után tovább megy a játék. Azután az egyiptomiak támadása következik. A magyar­ védelem taccsra rúgja a labdát. Rövid mezőnyjáték után Elsenhof­­fernak megint sikerül kiszökni és 20 méteres hatalmas lövése a kapufa mel­lett süvít el. A 33. percben újabb korner Braun lövéséből, amely a balhátvéd lábáról újra kornerra pattan. Ezt Jeny szépen beadja, de Eisenhoffer kapu mellé fejeli. Most néhány percig teljesen az egyiptom­i kapu előtt folyik a játék. A magyar csapat óriási tempóval in­dítja meg a játékot, de az egyiptomiak szívósan védekeznek. A 2. percben Braun lefut, de mielőtt beadhatná a labdát, a mellette kullancs módjára száguldó egyiptomi fedezet az orra elő­ kornerre rúgja. Ez már a 8. korner. A Braun által kissé hátra rúgott kor­nert Guttmann Hirzerhez emeli, aki a kapu mellé fejel. A következő pillanat­ban már Jeny kap szép szöktetést, mint a nyúl fut le a szélen, gyönyö­rűen ívelt beadását Eisenhoffer kapja, akinek kapásból lőtt labdája hajszál­nyira a léc mellett süvít el. Szinte megnémul mindenki az óriási balszerencse láttára. A játékosok ma­guk is megkövülve állanak meg egy pillanatra, amit rögtön kihasznál a szemfüles színes csapat. A jobbfedezet a szabadon hagyott szélsőjét szökteti, aki bámulatos gyorsasággal a magyar korner vonalig fut le, onnan magas ívben centerez, a középcsatárhoz kerül a labda, de nincs már ideje sokat gon­dolkoznia, mert Mandl erősen sarká­ban van, s így vaktában élesen a kapu irányába lő, de szerencsére a labda messze elkerüli Biri kapuját. Erre cseret érnek a magyar csapat tagjai s máris Jeny próbálkozik halijá­tól megfutni, aki végül is csak gánccsal tudja őt megakasztani (7. p.). Belső csatárakció közben csatársorunk el­veszti a labdát, amit Obitz váratlanul kapura lő. Az egyiptomi kapus ki­­bcccolja az éles labdát (7. p.). A következő percben Ibrahim Jeken egyéni áttöréssel keresztül­megy Mandl-n, aki utána fut, de szeretné képtelen, az egyiptomi csatár a szabadon álló Hussein Hepazi­hoz passzol, aki tizenkét lépésről hatalmas, védhetetlen lö­véssel a második gólt lövi a magyar kapuba (2:0). Kétségbeesetten indul most újból és újból a magyar csatársor offenzíva, de minden ellene szegül. A 10. percben Jeny kap jó labdát, aki a sok sikertelen centerezés után maga próbálkozik a kapuralövéssel, de a balszerencse nem tagít a magyar csapattól: Jeny holt­biztos gólnak hitt lövése a kapufáról pattan vissza. A labda Braunhoz kerül, aki élesen a kapu mellé lő (10. p.). Továbbra is állandóan frontban van a magyar csapat. Az egyiptomiak tö­, mer­ülten védekeznek, egyik taccs a másikat követi. Csak a két szélső és a centercsatár van elől a félvonal tájé­kán az egyiptomi csapattól. A 12. percben S. Ismail egy ki­védett labdához jut s azzal meg­indul a magyar kapu felé. Fogl ehelyett, hogy megtámadná, hát­rálni kezd, de mielőtt helyezkedni tudna, az egyiptomi szélső a labdát magasan előre esnttrezi, Hussein őrült Jösse! belefut a labdába és erős fejeléssel a meglepett Bíró fölött a kapuba fejeli a labdát. (3:0.) Orth helyet cserél Guttmannal, míg Egyiptom csapata most már teljes erő­vel a védekezésre vonul vissza. A ma­gyar csapat nyomasztó fölénybe kerül, de tiszta lövőhelyzet alig adódik, mert az ellenfél védelme teljesen eláll­ja az egyiptomi kaput. A 13. percben Jeny, majd Braun lövései jutnak a kapu mellé. Állandóan a 16-os körül folyik a játék.­­ Végre Hirzernek sikerül az élő emberi falon keresztül áttörni, de mielőtt lövés­­­hez jutna, az egyiptomi kapus kifut­ét lábbal menti a kritikus helyzetet. Orth átdriblizi magát egész, sor egyiptomi játékoson, de mielőtt kapura l­őhetne, előre is kornerre rúgják a labdát. (9. korner.) A sarokrúgást Eisenhoffer kapu mellé fejeli. (17. p.) Most már valóságos élet-halál harc folyik az egyiptomi kapu előtt. Egyiptom csa­pata teljesen a 16-os vonalon belül tömörül, szinte lehetetlen rajtuk át­menni. Eisenhoffer áttöréssel kísérle­tezik, Fuad azonban, mint egy tigris­­ront feléje, s előre taccsra rúgja a lab­dát. (20. p.) Most Jeny jut szabad levegőhöz, őt viszont a néger Salem szereli olyképpen, hogy inkább komért csinál. (10, komer.) Jeny komerét az egyiptomi kapus újból kom­erre menti, az újabb kornert pedig kiütéssel védi. (11. korner.) A következő támadásnál Jeny megint kornert ér el, ezt azonban a kapu mögé rúgja. (12. korner.) Végre a következő percben Hirzernek sikerül lerázni ma­gáról a rárontó játékosokat, ös lépés­nyire jut a kaputól, teljesen szabadon dl, biztos gólhelyzet, de erős lövése a léc mellett süvít el. Képtelenek vagyunk gólt rúgni ! Az idő rohamosan múlik, a magyar játékosok azonban nem adják fel a küzdelmet. Viszont Egyiptom csapata sem hagyja magát és hihetet­len elszántsággal védi pozícióját. A 36. percben Jeny a 13. kornert éri el, de a szerencsétlen számú kornert termé­szetesen a kapu mögé rúgja. Jeny kö­vetkező lefutását lövéssel fejezi be, de a labda magasan a kapuléc fölé jut. Szinte idegeket ölő már a küzdelem, Braun és Opata próbálkoznak, de őket is elnyomja a sok egyiptomi játé­kos. Újból Jeny kap szép labdát a­­szélre, pompás beadását Opata fejeli, a gyenge fejest azonban az egyiptomi kapus védi. (39. p.) Már csak néhány perc van hátra, Egyiptom teljes csapatával védekezik. Manci viszont már régebben a csatár­sorba nyomult előre, sőt Jeny által el­ért utolsó kornert ő fejelt, de ez is az előzők sorsára, a kapu mellé jut. (41. p.) Az utolsó percben Ali Riad nagy gyorsasággal megszökik, s csak­nem a­­negyedik­ gólt éri el, azonban­ Birl eléje fut s ezáltal megzavarva, a kapu mellé lő. Ezzel be is fejeződik­­a szomorú eredménnyel végződött a mérkőzés. A második félidő. Önmagától hegye­sMikl Systen KSrhitó az utolsó darabkáig! Hegye meg sem mozdul EUCQS1I ifflEBES Tartalékba tátid */» mimó síé Átírásra is alkalmas! CW K­BS «» m­á IKS­­», írására elegendőt árusítja: hí S fi E (í V A papíráruháze, Budapest IV, Deák Ferenc-utca 21. sfim ngmwfrwmmmMwim­­­m­r'ii­ ■remin 1 SOFFŐRISKOLA1 Mindenki lehet sofför Ha alaposan akarja megtanulni a szakmát, úgy in­­ejánlani csak a „vikt@ris4|soffer”iskolát tudjuk, mert itt gépészmérnökök felelősség mellett képezik műhelygyakorlattal egybe, kötve, hatóság előtt sikeresen levizsgáztat­ják. Nappali vagy esti tanfolyamon. Tandíj tetszés szerinti részletekben fizethető.A Hanap felvétel .Viktória' autoszekiskola városi irodájában, VI., Vörösm­arty-Etc­. 53­­~ Telefor.sz.4a 13—SO Jó tanulók elhelyezést nyernek. TENNISZ ATLÉTIKA FUTBALL WESZELY ISTVÁN IV. ker., V­á­c­z­i­­ u­t­c­a 9. szám FÜRDŐRUHA­­ UTAZÁSI CIKKEK Egymás után 5—6 veszedelmesnek lát­szó lövés megy az elkeseredetten védett egyiptomi kapura, de mindegyeik emberbe, vagy kapujába akad. A kiegyenlítő gól a levegőben lóg, de hallatlan­ balszeren­­cséje egy pillanatra sem hagyja el a magyar csapatot, a kiegyenlítés sehogy­­sem sikerül. Opata lövését 43. percben egyiptomiak balbekkje csak kézzel való leütéssel ment­heti. — Tizenegyest A megítélt tizenegyest Braun a kapustól távolabb levő kapufának, lövi, ahonnan autra pattan. Az utolsó két percben is az egyip­tomiak 16-os vonalán belül folyik a játék, de Eisenhoffer, Braun és Opata lövései mindenütt a csoportosuló egyiptomi játékosokban akadnak meg. A félidő eredménye teh­át 1: 0 az egyiptomi csapat javára. . Fluid kritika­i játékrés. A magyar csapat az első perctől, csaknem az utolsóig döntő fölény­ben volt, Egyiptom háromszor lepte meg a magyar haltsort s vé­dőmet , három gól született belőle. Csapatunkat a balszerencséért okolni nem lehet, csak egyes játé­kosokat­­ lehet megróni erélytelen­­ségü­kért, vagy könnyelműségükért, Egyiptom a súlyával és erejével