Sporthirlap, 1925. március (16. évfolyam, 36-58. szám)

1925-03-01 / 36. szám

7. oldal SPORTHÍRLAP 36. szám. Mim­IRIUR doktor jogi és közgazdasági szemináriuma Buda­pest, IX., Ráday­ u. 41. (az­ egyetemektől s percnyire). Telefon: József 105—80. Fiók: Pécs, Basamalom­ utca 8. Miskolcz, Soltész Nagy Kálmán­ utca 7. Előkészítés, jegyzet­bérlet, tanácskozás.__________ Kezdés után ismét a Slavia van frontban, Soltys lövése azonban kapu mellé fut. A 37. percben a cseh belsők táma­dásánál Vanik a tisztán álló Ca­­pekhez passzol, aki a kapuba he­lyezi a labdát (4 : 0). A gyors egymásutánban kapott gó­lok a SzAK-ot teljesen lehangolják. A Slavia­ csatárai állandóan veszé­lyeztetnek. A 42. percben a Slavia belsők összjátékát Csáky tehetetlenül nézi, Vanik Capekhez passzol, aki a felső sarokba a mérkőzés legszebb gólját lövi (5 : 0). A félidő utolsó perceiben a Slavia tám­ad­ó támadásait csak egyszer sza­kítja meg a SzAK balszárny ered­ménytelen lefutásai A második félidőben a SzAK változtat csapatösszeállításán, dsák a centerhalmot kiteszi, Simoka lesz a centerfedezet, míg az ő helyét Horváth II foglalja el.­­ A félidő SzA­K ig marással kezdődik, de Martonossy kitűnő helyzetből leadott lövését Slaplik rávetéssel védi. Ezután Soltys és Vanik támadásai adnak ko­moly munkát a szegedi védelemnek, majd a SzAK jobbszárnya nyomul fel a cseh kapuhoz. A 23. percben Capek lövését Bartzer kornerre védi. A 26. percben Simok a kapu mellé lő. A 29. percben Dobias lefutása után Prödr fölé lő. A következő percben Soltys fejesét Bartzer fogja. Általában a cseheket látjuk frontban, a SzAK inkább csak lefutásokkal veszélyeztet. De míg a SzAK-védelem ezúttal már jó rom­boló munkát végez, a csatársor nem tud eredményes lenni a Slavia ka­puja előtt. A 34. percben Soltys lövé­sét Bartzer rávetéssel védi. A 38. perc­ben egymásután két korner a SzAK ellen. A 40. percben ismét cseh korner, majd Ördöghi Ábrahám támadásá­ból utóbbi lövését Staplik fogja. A 43. percben Sollys három SzAK- játékos között akar kitörni, de elbukik s a bíró túl szigoruan tizenegyest Hét, amelyet Seiffert a kapu mellé lő. A Slavia balszárny támadása köz­ben jelzi a félró a játék végét, kifelé kell képviselni. Ha a Szombat­helyi AK csapata teljes formában indult volna Prágába, akkor március elsején, ha nem is gyarapodott volna győzelemmel a magyar sport külföldi statisztikája, egy komoly eredménnyel bizonyára értékesebb lett volna a magyar sport. A SzAK azonban az időjárás mos­­tohasága következtében nem használ­hatta ki szorgalmas tréninggel az utolsó heteket és ennyi hendikepet már nem adhat a prágaiak világhíres Spártájának­. A prágai Sparta. Rövid ideje még csak annak, hogy a prágai Sparta tüneményes formát játszó csapatának minden habozás nél­kül előlegezték a legjobb kontinentális csapat címét. Fénykorában a Sparta tényleg egészen különleges klasszist képviselt és azokból a találkozások­ból, melyek ebbe a periódusba estek ■— nem került ki legyőzve még akkor sem, ha angol proficsapat volt az ellenfele. A Sparta is úgy járt azon­ban, mint azok a csapatok, amelyek nem a saját játékosaiknak nevelésére helyezik a súlyt: amikor t. i. az idők folyamán az egyik generáció elhullott, nem volt, »Nacnwitchs» és erősen visz­­szafejlődött a játékbeli fölénye a sáp­atnak. A Sparta akkor volt formája tető­pontján, amikor még Janda és Pilat vezették a csatársort és amikor, ezek kiöregedtek, saját nevelés hiányában, a mi Schafferünkkel vélték kitölteni az így támadt űrt. Schaffer azonban idegenül érezte magát az idegen kör­nyezetben és hamarosan elhagyta Prágát. A középcsatárválság nyomta rá bé­lyegét a Sparta csatárteljesítményére ezután is, mert Körének, is hátat for­dított Prágának és Bécsbe ment vendégszerepelni. A Sparta hajdani nagyságából így tehát csak a Kolonary — Kada—Cerveny halfsor maradt meg teljes intaktságában és ennek a bril­­iáns három hallnak a játékából még ma is rekonstruálni lehet a „nagy» Spartát. Mindenesetre tény az, hogy a Spartának ezen a halfsorán kívül csupán a védelme képviseli a régi nagy tudást, míg a csatársor meg sem tudja közelíteni az azelőtti tel­jesítményeket. A Spart­a vezetősége most azon fáradozik tehát, hogy csapatát új erőkkel erősítse meg és ismeretesek a Schaffer és Kozelult-al folytatott tár­gyalások. A SzAK ellen azonban még az a­ régi, 'szintesen" csatársor áll ki, amely alig néhány hete a közepes képességű bécsi­­Srotin ellen csak el­döntetlen eredményt tudott elérni Prágában és ami a Hlovatnak sikerült, miért ne sikerülhetne a SzAK jól összeszokott együttesének még akkor is, ha nem a legfittebb kondícióban áll ki a mérkőzésre. A vasárnapi Sparta — SzAK mér­kőzés szereplői egyébként a követ­kezők lesznek : Sparta : Hoehm­ann — Perner, Ho­­jer — Kolenaty, Rada, Gerveny — Sedlacsek, Hajnik, Medina, Dvora­.­cek, Simonok. SzAK: Meinhardt,— Prém, Nagy — Löwensohn, Szabó, Moritz — Jenczler, Mészáros, Holczbauer, Vá­mos, Németh. A Két csabairól. A Slavia csáp alá fol­ytat Pestre jön. Tanulmányt­ fognak írni, olyan, az angol profik klasszisá­t megközelítő tökéletes tech­nikai készülségen, pompás helyezke-­­ dést érzéken felépülő játékot produ- j­költ. Valósággal csodás az a meg- t­ér­tés, amellyel a csatársor minden tagja egymást támogatja. A Soltys— Vanik—Capek belső trió a légiöké-­­­letesebb harmóniában, nagyszerű­­ passzjátékkal excellált. Közülük első- í nek Capek bálösszekötőt kell ki-­­ emelni, aki az olimpiász után kirótt­­ büntetését kitöltve, ezúttal játszott­­ először s különösképpen ambicionálta a játékot. Vanik center irányítása­­ mesteri, rövid passzai mindenkor a­ legtisztábban álló emberhez jutnak, s Soltys a legfiatalabb hármuk közül,­­ de talán legnagyobb a technikája.­­ A két szélső nem gyors, az rössz- ■ játékba nagyszerűen illeszkednek bele s amit magyar csapatnál egyáltalán nem látni,­ nem a gyorsaságra, ha­)­nem az­ összjátékra Helyezik a fő-: ■súlyt, akár Csal, a belsők. Kitűnően értik a testtel való cselezést.­A sinlssor kitűnően illeszkedik bele úgy a tám­adás, mint a védelem him­­­ki’jába, s igy­ történik meg, hogy m­íg az egyik percben nyolc csatár támad, a másikban már öt hátvéd védekezik. A bekkel­ nem ütik meg A ntagyar klasszist, lassúak, de a közelharcban kemények. A kapus néhány labda védésénél megmutatta, hogy t­d.. A közvetlen védelem különben nem éri el a csatársor klasszisát,­, s ha a SzAK csatársor csak egy kissé eré­lyesebb és bátrabb, könnyen két­­három górt rúghatott volna. A SzAK csapata csak a Slavia ellen tudta meg, hogy tulajdonképpen melyik a leg­jobb csapata. Az MTK nem adott alkalmat a csapatnak erős játék kere­tében való kipróbálására s igy tör­ténhetett csak meg,, hogy Csákyról, akit otthon Szegeden ismét a réginek hittek­,, most derült ki, hogy teljesen használhatatlan. Egy negyedórás játék után teljesen elkészült erejével és négy gól szinte kizárólag az ő lelkét terheli. .. .. Mikor a második félidőben kitették a csapatból és Simoka ment a helyére, egészen másképpen ment a játék, de­ akkor már késő volt. Simoka­­a középen kitűnően játszott, jobban k­i­nt a szélen. K­onkay a­z első félidő­ben teljesen Csáky rossz játékának a hatása alatt állott, de a­ második fél­időben már szépen játszott, Hor­váth is lelkes, energikus romboló munkát végzett. A közvetlen védelem minden tőle telhetőt megtett, s a sú­lyos vereségért egyáltalán nem okol­ható. Bartzer kitűnően védett az öt gól ellenére is. A csatársor eleinte nagyon puhán játszott,,később már belemelegedett, d­e a lövésekkel nem volt szerencséje. A két összekötő, Ábrahám­ és Marto­­nosy jól játszott, Megyery félt, Solty­­aiak voltak Sikerült akciói, m­íg Ördögh a második félidőben a csatársor leg­jobb embere volt. A bíró, Cesnar, prágai sportember kitűnő, pontos ítélkezéseivel általános elisme­rést és megelégedést vívott ki, aki válogatott mérkőzések vezetésére is alkalmasnak ígérkezik. A mérkőzés után Bensemann beszéd kíséretében átadta a Sláviának a Kicker serlegét, amelyet a­ csehek nevében Laufer vett át, így jutott az első Slavia—FTC, vagy MTK—Sportág találkozásra kitűzött serleg a Slavia—­SzAK-meccsen ke­resztül a csehek birtokába. ❖ A Szegedi A­­K a megállapított uti­­ó­programjához híven ma, vasárnap dél­után Brünnben mérkőzik a Zidenice csapatával, szerdán pedig Pozsonyban játszik a Pozsonyi TE-ve­l. A SasomlsaLt­^elyi AK.—Sparta natAt. s3nperl«.oj£ét£e­ A Szombathelyi Atlétikai Klubot — őszintén szólva— nagyobb bizakodás­sal és több reménységgel látjuk a küz­delembe vonulni, mint a szegediek rokonszenves legénységét. Tudás és játékkultúra tekintetében a szegediek és a szombathelyiek mindig egy szín­vonalon mozogtak,­­de a nyugati ke­rület és egyben a magyar vidéki baj­nokság győztese egy szempontból ok­vetlenül felette áll Szegednek. A harci rutinban nyert nevezetesen a Szom­bathelyi AK immár internacion­ális iskolázást, és ez ilyen alkalmakkor bi­zonyos, hogy kétszeres súllyal esik a latba. . A szombathelyiek­­nagyszerű sze­replése mindössze öt éve tart csak, mert a SzAK csak a háború óta kez­dett jelentékeny tényezője lenni a vidéke­k­nek és az országos sportnak. Ez a rövid­­­es év azonban teljesen elegendő volt­­ a szerencséskezű vezetőségnek, hogy a SzAK-ot felvigye a mai magaslatra. A SzAK 1924-ben az országos baj­noki döntőben az első mérkőzésen ellen tudott állani Budapesten az MTK rohamának és ez a Budapesten kivívott döntetlen eredmény tudva­levőleg igen jó reklám a külföldön is. Szombathely precíz, gyors futballt játszik, erősen és lelkesedéssel, különösen­ ha arról van szó, hogy a magyar sportot A KISOSz ifjúsági bajnoki mérkő­zések elmaradtak a Bertalan­ utcai pálya használhatatlansága miatt. A Húsiparosok Sport Clubja közli, hogy mindennemű levélbeli megkere­sést az­­egyesület főtitkárának, Stefa­­novits Ödönnek a címére (S­unyadi­­téri vásárcsarnok) kell küldeni. Az ETC elnöke itthon. Az ETC el­nöke, Beringer G. Raymond, csü­törtökön este visszaérkezett londoni autóútjáról. A Fogtechnikusok Testedző Köre minden pénteken délután tartja tré­­ningjét a Soroksári­ úti RAOE-pályán. M ! MUZSIK KERTÉSZ !!, ANDRÁSSY-U? 36. Vidéki megrendelések utánvéttel. — i i ■. iV m----- ■ ....' i ■■ ... ■l-ff*. A „törvényjavaslat** ellen. Az MLSz elnöksége megszövegezte a kultuszminiszterhez intézendő me­morandumot. Az MLSz elnöksége szombaton este foglalkozott a kultuszminiszterhez in­tézendő memorandum megszövegezé­sével. Az elkészült okmányt, a vasár­nap délután az MLSz-ben, a meg­hívott nemzetgyűlési képviselők be­vonásával megtartandó ankét elé ter­jeszti. Az MLSz küldöttsége a nemzet­gyűlési képviselők társaságában Hét­főn délben adja át a memorandumot Klebersberg Kunó gróf kultuszminisz­ternek. Sovány a cseh szövetség nemzetközi programja. Kellemetlenül érintette a cseh futballszövetséget, hogy a lon­doni FA lemondta a London—Prága városok közötti mérkőzést. Minthogy a német futballszövetség ismeretes tiltó rendelkezése már a Drezda és München városok elleni mérkőzéseket is lehetetlenné tette, igen soványnak ígérkezik a csehek tavaszi nemzet­közi programja. Kedvezményes villamosjegyek a BRSC ellenfeleinek. A BRSC értesíti a társegyesületeket, hogy március 1-től kezdve a budapesti városi villa­­­mosokról átszállój­egyet élvezhetnek, ami oda-vissza menetben nyolcezer koronába kerül. Ilyen kedvezményes jegyet " kalauznál"lehet váltani. A Kispesti AC Nagyváradon és Pilsenben. A kispesti egyesület úgy­­látszik ebben az évben gazdag prog­ramot óhajt lebonyolítani csapatával. A sok-sok tárgyalás egyelőre két fil lekötést eredményezett. Április 19-én­­ és 20-án két mérkőzést játszik Nagy­váradon a Bíboros, illetve a NAC ellen, míg május 1-én és 3-án Pilsert látja vendégül a KAC csapatát. Gallowich Tibor játékos-jubileuma. Gallowich Tibor, az NSC jeles kapusa, tíz évvel ezelőtt lépett először a futballpályára az NSG ifjúsági csa­patával, amely az FTC ifjúsági csa­pata ellen játszott. Négy évvel ké­sőbb, 1919-ben, amikor az NSG az első osztályba került, Gallowich lett az első csapat kapusa. Ezen a posz­ton működve érkezett el a századik mérkőzéséhez, amelyen, különös vé­letlen folytán, szintén az FTC volt az ellenfele. Most Gallowich játékos­karrierjének újabb állomásához érke­zett, vasárnap lesz ugyanis tizedik éve, hogy először szerepelt és a vélet­len ezen a jubileumi mérkőzésén is az FTC-vel állítja őt szemközt. Amikor Gallowich Tibor játékos­­jubileumáról megemlékezünk és öröm­mel csatlakozunk azokhoz, akik ebből az alkalomból őt melegen üdvözlik, nem hallgathatjuk el azt a vélemé­­nyünket, hogy Gallowich, fiatal kora ellenére (mindössze 23 éves), egyike a magyar sport értékeinek. Nemcsak mint aktív futballjátékos, hanem —­ az ILSz szövetségi kapitányaként — mint szervező és irányító tehetség és mint jótollú sportújságíró is nagy szolgálatokat tett eddig is a magyar sportnak. Intelligenciája és lelkes ügy­szeretete biztosítják, hogy sport­­karrierje fölfelé hajló ívben fog to­vább fejlődni, örömére azoknak, akik kedves egyéniségéért szeretik és hasz­nára a magyar sportéletnek. Húsiparosok Sport Clubja alakult Székesfehérvárott. Székesfehérvárott a múlt héten megalakult a Húsiparosok Sport Clubja, amely első bemutató mérkőzésére a budapesti Húsiparosok csapatát hívta meg. A fehérváriak nagy ünnepi külsőségekkel akarják a fővárosi szakmatársaik futballcsa­patát fogadni. Amennyiben a buda­pesti Húsiparosoknak sikerül az UMTE-val március 22-ére kisorsolt bajnoki mérkőzésüket március 25-ére elhalasztani, a székesfehérvári bemu­tató mérkőzést március 22-én tartják meg. Művészi uj spsptáB’íwefcTJ plakettek és jeSvénnak­­ Morzsányinál, Budapest IV.f Kskű‚ut5.­­ LEGÚJABB! Megérkeztek divatos és finom minőségiig szö­veteim, melyből mérték után készítek férfiöl-' tönyi­ felöltőt vagy ragtf­nt £50.000 K-ért, kitűnő, m­umta és szabással. FOVÁS&OSI TE®­, VH.