Sporthirlap, 1926. február (17. évfolyam, 18-33. szám)

1926-02-01 / 18. szám

2 UTCHI IRTOK doktor­i jogi és közgazdasági szemináriuma Buda­pest, IX., Ráday­ u. 41. (az egyetemektől 3 percnyire). Telefon: József 105—90. Fiók: Pécs, Basamalom­ utca 8. Miskolcz, Soltész Nagy Kálmán­ utca 4. Előkészítés, Jegyzet­­_________bérlet, tanácskozás. dg hányada is elegendő lehetne ahhoz, hogy a kiadott rendelet sürgős meg­­másítására adjon alkalmat. Nincs két éve, hogy az említett tilalom Damok­lész kardja ott lebegett fejünk fölött, de győzött a jobb belátás és a pusztu­lást hirdető veszedelmet elhárították. És ime ma megint itt van kísérteties csillogásával, hogy lesújtson és ki­oltsa életünket. A tilalom szerint június 10-től augusztus 25-ig nem szabad futball­mérkőzést rendezni a vidéken sem. Ez egyidejűleg azt jelenti, hogy az őszi szezonban három hónapig, a ta­vaszi szezonban nyolc hétig lehet csak nyilvános mérkőzéseket tartani. Tehát a vidéki labdarúgóegyesületek tag­jai 12 hónapból összesen 5 hó­napig sportolhatnak. Ennyire zsugorítják össze a sporto­lási szabadságot azoknak dicsőségére, akik a magyar sport előmozdítására hivatottak. Mert,, aki ismeri a vidéki pálya­viszonyokat, nagyon jól tudja, hogy ott december, január, február és már­cius hónapokban a szabadtéri sportolás egyszerűen lehetetlen. Különösen áll ez azokban a hely­ségekben, ahol nem rendelkeznek mesterségesen begyepesített és acél­hengerekkel leegyezgetett pályákkal és én­ úgy vélem, hogy a vidéki váro­sok nagyobb százaléka olyan pályák­­kal rendelkeznek, amelyek­ a fenti feltételeknek nem felelnek meg. Volna ezenkívül még egy másik momentum is, amit megszívlelésre ajánlok és pedig meg kellene nézni az OTT-hoz beérkező kimutatásokat, hány ezredrész aranykorona futott be a fetttemlített öt hónapon át test­­nevelési adó címén a vidéki egyesüle­tektől. És ha nem jelentene fáradsá­got, egy grafikont szerkeszteni a be­futó adóról a többi hónapokban is, úgy az gyönyörűen illusztrálná a vi­déki pályák látogatottságát is és alá­támasztaná annak a rendeletnek a jogosultságát, amely éppen azokban a hiányzó hónapokban tiltja el a vidéket a sportolástól, amely hónapok­ban néhány aranykorona talán mégis befolyt az OTT pénztárába. És,most nézzük, miért kellett a fut­­balltilalmat elrendelni. Talán azért, mert más sportágat akadályoz a fej­lődésben. Tudomásom szerint a vidéki kerületek eddig a leg­nagyobb előzékenységgel siettek a többi sportágak segítségére és egyeztették össze más szövetségek programjait. Vagy talán azért, hogy ott, ahol más sportot nem űzhetnek, csak futballoznak — mint pl. Szombat­helyen, , Tatabányán, Mezőkövesden vagy Salgótarjánban és a legtöbb kis vidéki városban —, hét hónapon ke­resztül elzárt rossz levegőjű lakások­ban vagy kocsmákban keressenek üdülést a sportolók és közönségük. Nyolc hét áll tehát az egyesüle­teknek rendelkezésre, hogy összes kerületi bajnoki (legkevesebb 7 va­sárnap), alosztályok közötti döntő (legkevesebb 1 vasárnap), az orszá­gos bajnokságért folyó kerületek és Budapest kerülete közötti selejtező, elődöntő és döntő (3 vasárnap), válo­gatott serlegért folyó elődöntő és döntő (legkevesebb 2 vasárnap) mérkőzése­ket lejátsszák. Tehát ha eltöröljük a Magyar Kupa, Corinthian, stb. díja­kat, nem engedjük meg, hogy nemzet­közi, fővárosi és egyéb barátságos mérkőzéseket játsszanak a fenti szá­mítás alapján. Vagyis a legkisebb kerületet feltételezve 13 vasárnapra, vagyis három hónapra van szükség. Ehhez, azt hiszem, nem kell kom­mentár, mint ahogy nem kell kom­mentár ahhoz sem, hogy az egyesületek létfenntartására azoknak a mérkőzéseknek a be­vételei, amelyek vidéken április és május hónapban a kasszába befolynak, nemcsak hogy nem elegendők, de úgy hiszem, még futballcipők javítását sem lehet belőlük fedezni. Már ezeknek a tényeknek az is­merete is meg kell, hogy győzzék nemcsak a szakértőket, de még a laikusokat arról, hogy ha a futball­­-­tilalmi rendeletet a vidékre vonatkozóan nem hatálytalanítják, úgy el lehetünk készülve arra, hogy a vidék 200 futball­­egyesületéből egy éven belül hírmondó sem marad. Vargay Sándor. A 175 köbcentiméterek Ip­uch MOTORKERÉKPÁR a megbízható ti­ragép AUSTRO—DAIMLER—WÁG -PUCH­ eladási iroda LISZT FEftgftlC-TÉR 9. SPOR­THIRLAP 1926 február 1., hétfő fia „a„ másodosztályuk" veresége és fél­sikere a „régiek” ellen. — A vasárnapi II. osztályú mérkőzések. — ETSC-KAOE 4:1 (1:0) Erzsébet utcai pálya. — Bíró: Csil­lag Miklós. ETSC: Leinander—Wolff, Leh­ner—Turza, Simon, Floszmann—Brda, Schuch, Klovács, Talmács, Lovicsek. KAOE: Schreiber—Mihalicza, Ko­csis—Meliharik, Ellbogen, Szűcs— Melczer, Geguss, Braun, Herz, Ká­dár IV. Egyik csapat legénysége­ sem ren­delkezik olyan technikai készséggel, amellyel a komoly játékra teljességgel alkalmatlan talajon a futball szépsé­geit tudta volna elővarázsolni. A mér­kőzést így annak kellett nyerni, amelyik­nél a szó teljes értelmében jobban állta a sarat. Hiába volt ugyanis a játék nagyrészében fölényben az E. Törekvés,­ az­ ellenfelét nem tudta vég­leg maga alá gyűrni mindaddig, míg az erőtlenül­­vissza nem esett. Még így sem lett volna ilyen nagyarányú a győzelem, de a KAOE játékosai közül minden gól után egy-egy lement a pályáról s a kereskedő csapat sport­szerűtlen játékosai miatt végül is 7 emberrel fejezte be a mérkőzést. Egyébként meglehetősen kemény já­ték folyt, amely olykor átcsapott a durvaságokba is s ennek mindkét ol­dalon egy-egy játékos kiállítása lett a következménye. Rögtön kezdés után az ETSC lép fel támadólag, de egy­részt nehezen szokja meg a sáros ta­lajt, másrészt az energikus RAOE bekkpár utasítja vissza a kísérleteket. Végre a 15. percben eredményt hoz Klovács akciója, akinek labdájából Brda kapura lő, Schreiber véd, kiütött labdáját Lovicsek közelről behelyezi. (1 - 0.) Némileg lábrakap a KAOE is. A 19. percben Geguss lefut, centerezését Wolf kézzel üti le. A megítélt 11-est Leiwander elvetéssel kiüli, Kocsis rá­ront, közben Floszmann megrúgja Ko­csist, aki a tumultusban visszafordulva belerúg Lehnerbe. A bíró Kocsist és Froszmannt kiállítja. Néhány perc múlva az E. Törekvés jut 11-eshez Mihalkcsa hendszéért. Gól ebből nem lesz, tizenegyest Klovács a felső kapu­jának ragja. Még Brda lefutása ke­csegtet góllal, de éles lövését Schreiber kornerre tolja. A második félidőben egyre durvul a játék. A KAOE több lelkes akciót vezet. A 15. percben a kitörő Gegusst Wolff elgáncsolja. A tizenegyest Meliharik most már véd­­hetetlenül behelyezi (1:­­) Az utolsó félórában döntő erővel nyomul fel az ETSC. A KAOE fokozatosan vissza­szorul s lassan kint teljesen védeke­zésre kényszerül. Csak a balszerencse s nem utolsó sorban Schreiber pom­pás védése tartja fel egy ideig a tá­madásokat. Végre a 26. percben Brda éles centerét Talmács átfejeli Schuch­­nak, aki ugyancsak fejjel gyönyörű felső sarkos gólt szerez. (2:1.) Az ETSC tökéletes ostromzár alatt tartja ellenfele kapuját, de Schreiber szinte babonás védéseivel hárítja el a lehetetlent is. A 32. percben Wolff iveit szabadrúgásába Talmács belefut s a kapussal együtt a kapuba sodorja. (3: 1). (fjabb, érvénytelen gólt szerez az ETSC, az ostrom egy percre sem szünetel. Brda, majd Schuch lövése ér kapufát s egymást követik a kor­­nerek is. A­­11. percben Lovicsek vezet támadást, centere körül kapu előtti kavarodás támad, amelyből a szem­füles Klovács újabb gólt lő. (4:1). A győztes csapat természetesen nem játszhatta ki tel­jes tudását, de a jó formában lévő Simon, Turza, Lovicsek, Brda és Klovács játéka a sáros tala­jon is kivívták az elismerést. A KAOE-ban Schreiber nagyszerű védései mellett csak Meliharik játszott kiválóan, de elfogadhatót nyújtott Mi­halicza és Kádár IV is. KAOE ifj.—ETSC ifj. 4:2 (0:1). EMTK-MÁV 2:2 (1:1). Erzsébet-utcai pálya, 1 600 néző. — Biró: Bartos Jenő. EMTK: Kovalcsik—Kohn, Pollinger —Gulagi, Varga, Kovács I.-Pleszkó, Nadrai, Maurer, Csendes, Malatinszky. Már.: Mészáros—Höllinger, Kla­­vora—Nagy, Purzeldt, Truckenbrot— Vági, Ivanics, Madarász, Ruff N­., Teichmann. Az EMTK teljesen egyedülálló tré­­ningrendszert alkalmazott ezúttal, amennyiben csapatát a szezont meg­előző mindenféle futó- vagy labda­­tréning nélkül állította a pályára. A merész kísérlet csaknem sikerrel is járt s talán az EMTK győztesen is hagyhatta volna el a pályát, ha az első néhány perctől eltekintve, nem lett volna kénytelen az egész mérkő­zést tíz emberrel végigjátszani. A tárgyi igazság kedvéért azonban meg kell állapítanunk, hogy a döntetlen ered­ményt ugyan megérdemelte az EMTK páratlanul lelkes csapata, azonban nagyban hozzájárult ehhez az a bal­­szerencse, amely a Máv.-nak sokkal gyakoribb támadásait kisérte. Máv. támadással kezdődik a játék s előbb Pollinger, majd Kohn vétenek kornert. A harmadik akció Madarász élesen mellé lőtt lövésével ér véget. Lábrakap az EMTK is és előbb kor­nert szerel, majd Kovács éles lövése foglalkoztatja a Máv kapusát. A 8. percben Puff gyorsan vezetett táma­dás után Madarászhoz passzol, akinek biztos gólnak látszó labdáját Kohn kömébre tolja. Az újabb kornert kö­vető tumultusban Kohn faultol, majd a bíró­val jeleset, aki kiállítja. A Máv öröme azonban korai, mert az EMTK óriási lendülettel támadást vezet, majd szabadrúgáshoz jutva Nadrai­ mesz­­sziről küldött labdáját Csendes Mala­­tinszky elé fejeli, aki közelről védhe­­­­tetten gólt szerez. Néhány percre el­­lankad a játék, majd magához térve felnyomul a Mav. és a 30. percben a jobbszárny támadásából kiegyenlít. A centerezést Madarász kapja, ez Ruff­­hoz passzol, akinek gyenge lövését Ko­­valcsik kiejti, mire a befutó Ruff vég­leg góllá értékesíti. (1:1). Továbbra is a Máv. marad frontban és néhány akciójánál csak a szerencse menti az EMTK kapuját. Ruff és Teichmannak lövései hajszálra mennek a kapu mellé, majd Vági szédületes lefutásból kül­dött centerét kapja Madarász tiszta helyzetben, de azt kiaknázni nem tudja. Az utolsó percek az EMTK-é, amely kornert szerez, ebből Csendes kapufát lő. Még Malatinszky erős szabadrúgását védi Mészáros. A második félidőben az első félidő heves­­játékától a Máv­ látszik jobban visszaesni, amely­­nek csatársorában csak Vági küzd lankadatlanul. Egyéni játékból áttöri az EMTK védelmét, de lövésre már nincs ereje. Hasonló sorsra jut Ruff labdája, aki a hatos vonalról helyezi a kapu mellé. A Máv támadásai egyre szorongatnak. A csatárok azonban túl puhák és végül is lendületbe jön az EMTK, az erzsébetiek Mészáros lab­dahordozása miatt a hatoson szabad­rúgáshoz jutnak, a labdát Csendes kapja, aki három lépésről meglepeté­sében kapu mellé lő. Nadrai harminc méteres szabadrú­gását Mészáros csak kornerre tudja öklözni, majd a 19. percben Csendes lövését rógja Mészáros, Pleszkó a kapusra fut, de közben Höfflinger gyomron üti. A megítélt tizenegyest Malatinszky védhetetlenül góllá értéke­síti (2: 1). Teljes erejével küzd a Máv a ki­­egyenlítésért. Vági kétszer egymásután verekszi át magát az EMTK védelmén, de lövései elkerülik a kaput. A 23. percben Ruff tör ki, a lövésnél azon­ban megcsúszik és nagy erővel küldött labdája a mozdulatlanul álló kapus lábát érintve, kornerre pattan. A 25. percben Ivanics átemelt labdáját Pol­linger kézzel felüti. A megítélt tizen­egyest Madarász gyengén az elébe futó Kovalcsik kezébe rúgja, a rúgást megismétlik, de Purtzeldt labdája ugyanerre a sorsra jut. Közben Ma­­latinszky megsérti a bírót, aki kiállítja, de a tizenegyes körüli kavarodásban Malatinszky a pályán marad és még nyolc percig résztvesz a játékban. To­vább is már támadások következnek, amelyek során a bíró Höfflingert után­­rúgásért kiállítja. A 33. percben Vági túl hosszú labdáját Kovalcsik elfogja, Vági belefut a kapusba, mire Pollin­ger kézzel fellöki. Újabb tizenegyes, amelynek végre­hajtására azonban csak percek múlva kerülhet a sor, mert a nézők közül többen a pályára futnak. Végül is Vági áll fel a labdához s védhető tizen­egyesét Kovalcsik mozdulatlanul en­gedi a hálóba (2:2). Az EMTK újra felnyomul, de gólt szerezni már nincs ereje és egy kornernél többet elérni nem tud. Az EMIK csapatát minden dicséret megilleti lelkes és odaadó játékáért. Egyénileg Kovalcsik, Gulagi, Kovács és Nadrai. A Arav csapatának legjobb tagja Vági volt, míg csatártársai a különben jól mozgó Ruff kivételével puhaságukkal tűntek ki. Jól játszott azonban a teljes halfsor. EMTK ifj.—Máv ifi, 10:0 (6:0). FUTBA­LL-FELSZERELÉS LEGOLCSÓBB KERTÉSZ lt.-nél, Andrássy­ út 36. Vidékre express utánvéttel A bajnokság állása­it. osztály. Február 1 én. Helyezés | 1 1 1 ? 1 1 -0 flj T5 cd o ^ & n­a­d­ia CL: 1. BAK......... 10 6 2 2 18 16 14 2. BTSC....... 10 5 3 2 24 15 13 3. Főv. TKör. 9 5 3 1 22 15 13 4. Testvériség. 10 5 2 3 22 17 12 5. Zugló Vil.k. 9 4 3 2 17 12 11 6. URAK .... 10 4 2 4 16 14 10 7. UMTE........ 9 3 3 3 19 14 9 8. UTSE........ 9 3 2 4 21 19 2 9. MÁV....... 5 3 1 1 15 8 7 10. Világosság. 8 2 1 5 12 18­­5 11. BSE........... 3 2 — 1 10 6 4 12. EMTK........ 10 1 2 7 7 29 4 13. KAOE .... 6 1 — 5 5 17 2 14. RAG......... 4------4 5 13 — LEGÚJABB divatos férfiöltönyt, vagy felültet nyolcszáz­­esr kométért finom szöveteiből, elsőrangunn mértek utárt késíttek. Fővárosi versenyszabásán. — VII. ken, Rottenbaler­ utca 1/a. —