Sporthirlap, 1926. március (17. évfolyam, 34-51. szám)

1926-03-01 / 34. szám

s SPORTHIRLAP 1926 március hétfő Töltőtollak javító műhelye KATQNA mm doktor jogi és közgazdasági szemináriuma Buda­pest, IX., Ráday­ u. 41. (az egyetemektől 5 percnyire). Telefon: József l(b.90. Fiók: Pécs, Basamalom-utca I. Miskolc*, Soltész Nagy Kálmán-utca­­7. Előkészítői, jegyzet- A játék első perceiben változatos küzdelem folyik. Majd az UTE lassan­ként a kezébe veszi az irányítást, s előbb Török közeli lövését kénytelen Zsák elvetéssel parírozni, majd Szidon mesés centeréből Leitner oldallécet lő. A 10. percben Pipa kézzel üti a lab­dát a hálóba, a gól természetesen ér­vénytelen. Három perc múlva Schal­­ler labdája a felsőlécről pattan vissza. Ezután a »33­-asok jönnek frontba. U­jváry éles fejese a léc fölött halad el, Szenczy pedig kitűnő helyzetből a kapu fölé lő. A fekete-fehérek táma­dásai állandósulnak. A 39. percben Bölcskey a taccsvonalon faultolja Ujvá­­ryt. Strausz szabadrúgására Pipa és Markó egyszerre startolnak s a kitörni készülő Pipát az UTE hátvédje kézzel elrántja. A bíró tizenegyest ítél, amely ellen az UTE hevesen reklamál. Három percnyi vita után Pipa áll a labdához s magas lövéssel a hálóba juttatja (0 : 1).­­ Középkezdés után az UTE azonnal felnyomul. Szidoni Schaller akciójából és utóbbi lövését Zsák kitűzi Groszmann elé, aki a kornervonalról Schallerhez húzza s utóbbi közvetlen közelről a bal­sarokba gurítja (1: 1). Szünet után előbb Ujváry fejel jó helyzetből a léc fölé, majd Pipa ki­ugrasztja lírámért, aki holtbiztos helyzetben Szülik lábainak rúgja a labdát. A 15. percben Ujváry lövését Szülik majdnem a gólba ejti. Most az UTE fölénybe kerül. Grosz­mann szép fejesét Zsák gyönyörűen K­ornerre védi. A 25. percben Leitner váratlan, magas lövését Zsák könnye­dén akarja fogni, a labda azonban le­pereg a tenyeréről s a szemfüles Schaller közvetlen közelről a hálóba nyomja. (2:1). Három UTE-korner után Kramer átdribliz az egész újpesti védelmen, de Ujváry offszájdja miatt hajótörést szenved a pompás akció. Szidon lövé­sét, majd Schaller fejesét Zsák csoda­szépen védi. Az utolsó percekben a s­33s­-asok igen veszélyesen, de ered­ménytelenül támadnak. Az UTE védelme a két Fogl hiá­nyában nem mozgott a szokott biz­tonsággal, s időnként igen kap­­kodóan, idegesen játszott. A közvet­len védelemben Szulik szerencsével, de jól védett. A hátvédek, Bölcskey és Markó, sok esetben bizonytalanok voltak. A fedezetsorban Búza óriási munkát végzett, de társai is megfelel­tek. A csatársorban Szidon pompás beadásaival, Leitner lefutásaival, Tö­rök lövéseivel jelentett veszélyt. Grosz­mann és Schaller ötletesen, körül­tekintően játszottak. A »33» FC-ben Zsák néhány klasz­­szikus védést produkált, a második gólt azonban elháríthatta volna , ha nem ugrik túlságosan előre a lab­dáért. A hátvédek közül Hegyi több­­meleg­ helyzetet biztosan tisztázott. Kovács dr.még mindig nem szerezte meg labdabiztosságát és határozott­ságát. A fedezetsor Zsoch hiányában nem funkcionált a legjobban. Szabó P., amíg tüdővel bírta, megfelelt ne­héz posztján, de a második félidőben visszaesett. Beller végig agilis volt, de csak a védőmunkában vette ki a részét. Strausz feltűnően hanyatló for­mát mutatott. A csatársorban Pipa nagy vehemen­ciával küzdött, de a góllövéshez nem volt szerencséje. Krámer pompás technikai készségével a támadások irányítója volt, Ujváry és Hoffmann közepes formát mutattak. Szenczy gyengén játszott. ! »33« FC II —UTE II. 5:3.­­ »33« FC ifj.— UTE ifj. 3:2' A győzelemben legnagyobb érdeme az ötletesség és küzdőképesség dolgá­ban valamennyi társát fölülmúló Taffi­­nak volt. Ő szerezte meg a 10. percben pompás lövéssel a kiegyenlítő gólt és ő készítette elő a másik két gólt is. A második gól a 16. percben Tóthnak a 16-os sarkáról rugott szabadrúgásá­ból esett, amelyet az ügyesen helyezkedő Szleczovits fejelt a kapuba. A zöld­ TURCSÁNY Üllői­ út 2. sz. Calvin-tér sarok­­ fehérek állandó fölényét rövid időre megszakító, sikertelen ETO-próbálko­­zások után, a 28. percben esett a har­madik gól, úgy hogy Tóthnak egy kapu előtti kavarodásban leadott, éles labdája egyik ETC játékosról lepat­tanva, Szieczovits, majd Varga elé ke­rült, aki közelről belőtte. FTC II.—ETC II. 5:0. FTC ifj.—ETC ifj. 2 : 2. FTC—ETC 3:1 (0:1). — Üllői­ úti pálya. — 6000 néző. — Bíró: Magyar János. — FTC: Huber—Takácsi, Hungler— Fuhrmann, Sándor, Blum—Mácsai, Varga, Pataki, Szteczovits, Tóth. — ETC: Bereczky—Blau I, Papp — Schwartz, Mészáros, Domonkos—Kaufmann, Blau II, Ember, Krausz, Lakatos. Az FTC — annak ellenére, hogy a múlt vasárnap, a 33-asok ellen szere­pelt csapatában sok sebezhető pont mutatkozott — nem változtatott az összeállításon s a múlt heti együttesét küldte tűzbe az ETC ellen. Sokan voltak, még az FTC legbizakodóbb hívei között is, akik féltek, hogy a csapat nyúlt heti gyenge szereplése megismétlődik és helytelenítették, hogy a hét közben szóbakerü­lt változ­tatásokat, a csapatnak új erőkkel való felfrissítését, a vezetőség nem hajtotta végre. A mérkőzés első félideje azoknak látszott igazat adni, akik a zöld-fehér csapat újabb kudarcától tartottak. Az történt ugyanis, hogy alig hang­zott el a meccs kezdetét jelző sípszó, a nagy lendülettel startoló ETC, fürge jobbszélsőjének, Kaufmannak pompás lövésével megszerezte a vezetést. A vá­ratlan gól még nem lett volna baj, ha az FTC csatársora hasonló tűzzel és ötletességgel tudott volna vála­szolni ellenfele sikeres akciójára. A baj azonban ott volt, hogy a zöld­fehérek csatársora — úgy mint a múlt vasárnap — ezúttal sem találta el a kellő taktikát, amellyel az ETO lelkes, önfeláldozó védőmunkáját el­lensúlyozni, tudta volna. A csatárlánc közepére koncentrált támadóakciókat az ETC jól­ tömörült védelme — a rendkívül agilis és határozott nappal az élén — rendre szétrombolta, s mi­vel az FTC halfsorát lekötötték az ETC fiatal erőkből álló csatársorának szórványos, de mindig veszélyt rejtő rohamai, sehogyan sem tudott kibon­takozni a zöld-fehérek offenzív fö­lénye, amely az eredményt egalizálni tudta volna. O­lyan körülmények között az FTC- tábor nagy aggodalommal nézett a második félidő elé, annál is inkább, mert az ETC csapata a múlt héten az MTK ellen nagy állóképességéről tett bizonyságot s félő volt, hogy lelkes játékával és megfelelő védőtaktikával tartani tudja az eredményt az erőt­­lennek látszó FTC-csatársorral szem­­ben. Jött azonban a meglepetés. Az FTC — talán a Hungária-úti pályáról az MTK—Vasas-mérkőzés félidejének állásáról érkezett hir­asszcináló hatása alatt — nagyszerű lendülettel dobta magát a küzdelembe. A csatársor meg­változtatta az első félidőben övezett hibás taktikáját és a szárny támadások folytonos változtatásával, — amely­ben Pataki rutinjának és ötletességé­nek irányító szerep jutott, s szét­húzta az ETC védelmét, amely most már határozatlanul, bizonytalanul dolgozott. Mivel az FTC csatársora a helyes taktika megtalálásával biztosítani tudta támadásainak folytonosságát, s az ETC kénytelen volt halfsorát is a védelem megerősítésére fölhasználni, az erzsébetiek csatársora, kellő támo­gatás híján, elvesztette akcióképessé­gét, ugyannyira, hogy mindinkább ritkuló és taktikában, ötletekben mind szegényebb támadásainak le­szerelésére elég volt az FTC két biz­tos lábon álló bekkjének­ határozott munkája. Az ETC állóképességétől várt meg­lepő eredmény helyett tehát kiala­kult a zöld-fehérek döntő fölénye és ebből a biztos győzelem. NSC-KAC 0:0. — Hungarianti pálya. — Bíró : Iváncsics Mihály. — NSC : Gallowich— Havas, Török—Kertész II,Wurth, Steinberger— Rémay­, II, Volentik, Rémay III, Spitz, László. — KAC: Török—Sagull, Dudás—Raix, Hungler III, Budai—Izsépy, Szabó, Fürstner,Mátéffy, Gulyás. A bajnokságra aspiráló NSG-től egy, talán biztosan vett pontot hódí­tott el a KAC — s rögtön hozzátehet­jük— teljesen megérdemelten. A nemzetiek jóval rendes formájukon alul játszottak, különösen támadóso­ruktól várták hiába a szokott stílusos és lendületes akciókat. Ezzel szemben a KAC kisebb technikai készségét bá­mulatos lelkesedéssel ellensúlyozta. Az elszánt küzdéssel kivivott döntetlenre annál is inkább rászolgált a S­AC, mert félórai játék után jobbszélsője, Izsépy egy összecsapásban megsérült s elhagyta a pályát, majd szünet után ugyan játszani akart, de heves oldal­­szúrás miatt csak statisztált. A mérkőzés első percében máris látogatást tett a KAC csatársora a nemzetiek kapujánál, de Gallowich kifutással elhárítja a veszélyt. Me­zőnyjáték után Kertész II átadásából Rék­­ay III lefut, beadását Török ne­hezen parírozza. A 11. percben Vo­lentik—Rémay II—Rémay 111 villám­gyors akciójából Rémay 111 bomba­lövését Török kornerre tolja. A 23. percben Spitz gólt lő, de lesállás miatt a bíró már előzően lefújta a játékot. Gulyás korneréből Szabó magasan a kapu fölé lő, majd Izsépy ideális be­adását a belsők elrontják. Közben Izsépy megsérül és kimegy a pályáról. Szünet után a KAC Izsépy­vel jele­nik meg a pályán. Az NSC azonnal offenzívába fog, ám a KAC szívósan, sokszor teljes csapatával védekezik. Török néhányszor kritikus helyzet­ben meglepő nyugalommal véd. A 43. percben az utolsó góllövési alkalom az NSC számára, a László által be­adott labdát a belsők végig elhibáz­zák, végre Rémay II-höz jut, aki pár lépésről lő, de a sarkos lövést Török bravúrosan fogja. Az NSC közvetlen védelmében Gal­­lotvich és Havas játéka ellen semmi kifogás nem merült fel, annál inkább izgalomba hozta csapatának híveit Török számos gikszerével. A fedezet­sorban kimagaslott Kertész 11 fölé­nyes játékkészségével. Wurth és Wein­­berger szokott formájukat játszották ki. A csatársorban csak Spitz és Ré­may III játszottak jól, különösen Spitz brillírozott. Hiába iparkodott azonban ez a két játékos, a többi három sehogysem simult akcióikhoz, magukra maradtak tehát s igy nem bírtak a KAC elszánt, masszív védel­mével. Rémay II gyengébb játékát betegsége okozta. BEAC—III. ker. TVE 1:0 (0:0). — Határ­ utcai pálya. — 2000 néző. — Biró , Bíró Sándor­ — BEAC: Stokker—Kotraschek, Boór — Pesovnyik, Sághy, Solymossy — Pluhár, Kertész, Stoffián, Reinhardt, Gálffy. — III. ker.: Neuhaus—• Majher, Szabó — Nagy, Schwitzer, Kovásznay — Werner, Redlich, Hor­váth, Kenyeres, Göttler. A III. kerületieket mintha valami fátum üldözné az egyetemiek ellen a saját pályáján, vagy talán az egyete­mieknek konveniál a keskeny, kis­méretű s a lendületes stílusnak konve­­niáló talajú Határ­ utcai pálya. A tény az, hogy a III. kerületieknek eddig alig sikerült a BEAC ellen a saját pályáján akár egy pontot is otthon­tartani. A tegnapi meccsen is szinte állandó fölényben volt a BEAC csapata és hogy egy gólnál nagyobb gólkülönb­séggel nem győzött, annak oka rész­ben balszerencséjük, részben a BEAC- csatárok lövési bizonytalansága a kapu előtt. S emellett a­ BEAC csa­pata még korántsem fitt, még látszik rajta a tréninghiány s a kevés meccs.­ A 111 kerületiek azonban, mintha tényleg meg lettek volna bizonytva, képtelenek voltak egészséges, egysé­ges akcióra s különösen akkor lettek erőtlenek a támadásaik, amikor el­kezdték cserélgetni a játékosaikat. Csak a játék végefelé lángolt fel vagy tíz percre a híres III. kerületi energia, de a BEAC tömörült védelme ezt az ostromot is biztosan kipark­ozta. A meccs kezdete előtt a BEAC át­adta zászlaját a jubiláló III. kerüle­tieknek. A mérkőzés BEAC támadá­sokkal indul, de ezt pár perc után a III. ker. is viszonozza­­ a 8. percben Mindenkinél olcsóbb KERTÉSZ II. Budapest, Andrássy-út 30. sz. Kfe&JEL INGYEN KÉPES SPOR­TÁRJEGYZÉKET Dressz Nadrág, teher | | Harisnyaszár 5-ös futballbör | 42.000 K 88.000 K | 1 27.000 K 125.000 K | Sportolók !1 1000 elhalt csecsemő közül 800 azért halt­­ meg, mert a szülője valamikor nem H vigyázott magára és nemibajt l­atlan. 9 1000 vakon született közül 050 azért 9 vak, mert szülője nemibajos volt. B 1000 őrült vagy gyengeelméjű közül 9 100 at a nemibaj juttatott az őrültek H házába. S Ez csak három adat abból a sok ezer- §­ ből, amely bajt, családi tragédiát,­ betegséget a nemibajok okoznak. M Aki a Vétót előírás szerint hasz­­­nálja, az nemibajt nem kaphat. | A „VÉTÓ" ára 20.000 K. | Bfír Kapható: Patikákban.! Kispest csapatában bravúros p­un­kát végzett a közvetlen védelmi Inc. Dudás és Saguly egymást m­utála felül önfeláldozó játékukkal. Török jószemű kapus, aki ösztönszerűen, biztosan helyezkedik. A KAC fedezet­­sorában Raix szerepelt a legkiválób­ban. Hungler III rendkívül szorgal­mas játékos, azonban korántsem ren­delkezik azzal az áttekintési képesség­gel, ami a középfedezet játékához szükséges. Budai a gyors Rémay III-al szemben sokszor lassúnak bizonyult, de jó helyezkedésével kárpótolta lassú­ságát. A csatársor — amíg teljes össze­állításban játszott is — széteső csata­tervekkel operált. Aránylag még Gu­lyás volt a legjobb , Mátéffy agilis, de tervszerűtlen játékos, Fürsther, el­lenkezően, őszszel játszik, azonban nem bírja erővel. Szabó — amíg part­nere, Izsépy meg nem sérült— elég jól mozgott, ám félelmetes lövéseivel adós maradt. A gyors Izsépy sérülése előtt néhány szép lefutást végzett. NSC ifj.—KAC ifj. 7:2 (3:0).