Sporthirlap, 1926. augusztus (17. évfolyam, 120-137. szám)

1926-08-02 / 120. szám

2 Janina cigaretta­papír és hüvely­ kes (SzUE) 7274 p. 3. Weiszenbeck Vilmos (PUE) 2132 p. Magyarország 1926. évi 3x100 m-es hölgy vegyesstaféta-bajnoksága: 1. MUE (Bencze, Szőke, Kraszner) 5 p. 04.8 mp. 2. DUE (Sebőn, Medgyesi, De­is­inger) 6 p. 07.8 mp. Bencze és Kraszner várakozáson aluli gyenge úszása miatt nem sikerült elérni az 5 p-es standardidőt s így ezúttal nin­csen bajnok. 3x100 m-es vegyesstaféta. Debre­cen város nagydíja: 1. MESE (Bics­­key, Horváth, Bárány) 4 p. 01.9 mp. 2. III. ker. TVE (Lustrovics, Heiba, Bong) 4 p. 10.8 mp. 3. PTC (Máté Venczel, Ángelusz) 4 p. 12.1 mp. Nagy meglepetés, hogy a MESE győztes stafétája nem érte el a kitű­zött 4 p-es standardot, ami annak köszönhető, hogy Bárány úgy látszik megfeledkezve a standardról, köny­­nyedén és kényelmesen úszott. A versenyekkel kapcsolatosan eldön­tésre került vándordíjak 1926. év védői a következők lettek: Kongresszusi vándordíj: SzUE 29 pont­tal. Honvédelmi miniszter vándordíja: EMSE 9 ponttal Gruda Jenő, a DUE elnökségének, vitéz Déldi Alajos és a Békéscsabai Sport­­hírlap vándordíjának a MESE lett a védője. A Rokka Kötő-szövő rt. vándordíját a MUE, a Békéscsabai Fürdő rt. vándordíját pedig a KISOSz Budapest védi. A kongresszussal kapcsolatban ezúttal tartották meg a múlt évi megsemmisí­tett műugróbajnokságot, amelynek győz­tese Kellner Gyula lett. 2. pészt (BEAC): Az 1925. évi Tisza Észak kerület 100 m.-es hátúszóbajnokságát is ezúttal ren­dezték. 1. Juszt Ferenc 1 p. 36.4 mp. 2. Rosenberg László (DUE) 1 p. 37.7 mp. Az előző napi műugróverseny ered­ménye: 1. Kellner Károly (MUE) 6802 pont. 2. Szalai Lajos (DUE) 6766 pont. 3. Weiszenbeck, Vilmos (PUE) 6254 pont, erős lövése ugyancsak megijesztette a rettenetesen drukkoló franciákat. Már a 3-ik percben megszakad a játék. Vandevenne — miként a magyarok el­leni mérkőzésen Homonnayt — most Blitzet üti alaposan orron, aki termé­szetesen nem hagyja magát. Óriási kia­bálás, fütty, és a rendezőségnek kell közbelépni, hogy a közönséget meg­fékezze. A bíró elsápadva áll a rette­netes zajban. Látszik, hogy nagyon megzavarta a francia közönség fellé­pése. Alig kezdődik el a játék, amikor Padou támadja hátba Blitzet, aki azon­ban nem szeret adós maradni, mert azonnal megtorolja a támadást. A kö­zönség ismét csatakiáltást hallat, botok emelkednek a levegőbe és ismét a ren­dezőségnek kell a nyugalmat helyre­állítani. A közönség ijesztő fellépése természetesen a bíróra sem marad ha­tás nélkül. Ő is elveszti higgadtságát, és nyugodt ítélőképességét és ennek tudható be, hogy a Padou—Blitz-affér­ból kifolyólag csak Blitzet bünteti ki­állítással és ítél szabad dobást a bel­gák ellen. Ebből a büntetődobásból esett különben a franciák első gólja, amelyet Mayaud dobott a belga hálóba. A második gólt Vandevenne érte el kornerből. A második félidőben még két gólt ér el francia csapat, amelyen Padou l és Vandevenne osztozkodtak. Említésre méltó, hogy egy belga vezetőségi tagot is a rendőrség vitt el a medencétől, miként Beleznay­er­t. A belga vezető­ségi tag azonban nem elégedett meg a francia egyszerű kimagyarázásával, hanem további eljárásokat helyezett kilátásba. A párisi sajtó egyhangúan állapítja meg, hogy a franciák győzelme nem reális, mert bár a francia csapat jobb volt, mint ellenfele, a 4:0-ás győzelem nem felel meg az erőviszonyoknak. A franciák legfeljebb egy góllal győzhet­tek volna reális körülmények között. A látottak alapján azt hiszem, nem téve­dek, ha az Európa-bajnokságokon a ma­gyar vízipóló csapat győzelmét várom. Silbermann Miklós. SPORTHIRLAP " Tfftirfi. ttefi .vrnrSTTrs 2. —hitt—in mim inni iiiiiiiiUmihiiihiwiii—iiiiimh Az Egri MG¥E SE nyerte Magyarország vidéki vízipóló - bajnokságát Egri MOVE SE—Szegedi UE 6:1 (1:1). Bíró: Kondói Kiss Ernő dr. Az országos vidéki vízipólóbajnok­­ság döntője. MESE: Glázer, Szigritz, Török, Sesz­­tai, Hor­váth, Bárány, Bicskey. SZUE: Gál, Wannie II., dr. Csapó, Mikes, Háj I., Wannie I., Vágó. Nagy érdeklődés előzte meg a két ki­váló vidéki­ vitápólócsapat bemutatkozá­sát. Mindkét csapatnak megvolt a maga lelkes drukkolóközönsége, akik fantasz­tikus, szin-indiánokhoz méltó csata­kiáltásokkal igyekeztek győzelemre ser­kenteni kedveltjeiket. A MESE ér Bárány révén először lab­dát. Bárány hátraadja Horváthnak, aki leúszik, de nagyszerű lövését Gál bizto­san fogja. A MESE támad tovább, ak­ciói veszélyesek, azonban a SzUE lel­kesen és jól védekezik. A 3. percben esik az első gól. Wannie II. hibájából a labda Bá­rányhoz kerül, aki védhetetlenül vágja a gólba. (1:0). A SzUE erős támadást indít a gól után. Hát kerül jó helyzetbe, lövése azonban kapu fölé kerül. Szigritz, a MESE kitűnő játékosa nagy formában van. Messziről leadott lövései állandóan veszélyeztetik a szegedi kaput. Most Vágó szökik meg, jó helyzetbe kerül, labdáját azonban Glazer fogja. A 8. perc a mérkőzés legszebb jelenete. Bá­rány szereli Wannie II.-t, akinek pasz­­szát azonban Mikes fogja, aki azonnal Wannie I.-hez továbbítja. A kitűnő sze­gedi úszó a szép passzból nagyszerűen csavart lövéssel meg­szerzi a kiegyenlítő gólt. A gól után a szegediek erősítik az iramot, erősen támadnak, azonnan a MESE átveszi a tempót és a 10. percben már Bárány révén ismét veszélyeztet­nek. Az erős iram magával hozza az erős játékot és igen gyakran kell a bí­rónak a mérkőzést félbeszakítani. Az utolsó pillanatban Vágó kerül jó hely­zetbe, azonban a kitűnő helyzet kihasz­nálatlanul marad. A második félidőt a SzUE támadása vezeti be, Wannie lövése azonban célt téveszt. A 3.. percben Szigritz messziről lövést ad le és általános meglepetésre a kitűnően védő Gál kezei közül a hálóba repül a labda (2:1). A gól idegessé teszi a szegedieket, kapkodni kezdenek és ak­cióik ezután már nélkülözik a tervsze­rűséget. Szigritz állandóan bombázza messziről küldött labdáival Gál kapu­ját. A SzUE csapatán a fáradtság jelei mutatkoznak és mindinkább visszaesik és a MESE döntő fölénybe kerül. A gó­lok azután gyors egymásutánban esnek. Előbb Sesztai javítja 3:1-re a gólarányt, majd Háj hibájából Bárány szerzi meg a negyedik gólt. A 10. percben ugyan­csak ő szerzi meg csapatának az ötödik gólt, míg az utolsó percekben Bárány, Bicskey, Horváth összjá­tékából Bárány 6:1-re növeli a győzelem arányát.­A mérkőzés az első félidőben magas nívójú volt. Ekkor mindkét csapat fris­sen, gyorsan játszott és a mérkőzés bő­velkedett az ötletes, szé­p jelenetekben. A második félidőben a játék azonban egy­oldalúvá vált, a SzUE kifáradva vissza­esett és a MESE tetszés szerint győzött. A MESE csapatában Szigritz, Bárány és Glózer váltak ki, a SzUE csa­patában pedig Wannie és Vágó érde­melnek dicséretet. A mérkőzést Kondós Kiss Ernő dr. egy-két hibától eltekintve, jól vezette. A har­madik helyért: Bajai Sport Egylet—TAC 5:4 (4:1). Bíró: Kárpáti Nándor. Viziverekedéssé fajult a francia-belga vízipóló mérkőzés ismét csődöt mondott az angol bírói Páris július 28. Vasárnap csapott össze tizenharmad­­szor a francia vizipóló csapat Belgium válogatott együttesével. Ez a tizenhar­madik mérkőzés végre meghozta a franciáknak a belga csapat feletti első és olyan régen óhajtott győzelmét. Az eddigi tizenkét találkozásból tizenegy­szer a belgák kerültek ki győztesen és csak egyszer sikerült eldöntetlenné tenni a franciáknak a mérkőzést. Első győzelmét a francia csapat főként a hihetetlen terorral fellépő közönségnek, illetve a közönség éktelen kiabálásától megzavart bírónak köszönheti. A mér­kőzés bírája, az angol W. G. Emery ugyanis teljesen elvesztette nyugodt­ságát és az ismert „angol hidegvért11 ugyancsak megcáfoló módon hozta meg mindig a franciák javát szolgáló téves ítéletett. A francia csapat, miként a magyarok elleni mérkőzés alkalmával, a tourcoingi játékosokból állott, a belga csapat fel­lítása pedig szintén azonos volt a magyarok elleni csapatukkal. A vizi­póló mérkőzése előtt egy 4x200 méteres francia—belga gyorstíszó staféta volt, amelyet a belga csapat nyert meg Blitz kitűnő úszása révén. A belga csapat 10 perc 51­4 mp. alatt úszta meg a távot. Már a mérkőzés előtt érezhető volt, hogy a belga csapat csak nagyon nehezen juthat Párisban győzelemhez, mert a tourellesi uszodát megtöltő közönség olyan izgatott hangulatban várta a mérkőzés megkezdését, amely­ből már jó előre következtetni lehetett a későbbi jelenetekre, amelyek végül is a francia team első győzelmét szülték. A kezdésnél a belgák fogták el a labdát, a kitűnő Blitz révén, akinek gyors leúszása, majd kapu fölé került KATONA ARTÚR doktor jogi és közgazdasági szemináriuma Budapest, IX. Ráday­ utca 41. fáz egyetemektől 3 perc­nyire). Telefon: József 105—90. Fiók: Pécs, Basamalom utca 8. Miskolc, Soltész Nagy Kálmán­­utca 7. Előkészítés, jegyzetbérlet, tanácskozás. A MMC vizipólócsapata mindig örömmel fog visszagondolni Lengyelországra Az apró élmények a legkedvesebbek — Zuli egy ck-t keres — Simkó mint vizipóló­ Napoleon — Kalász in­ nem látja a stafétát, mert a verseny közben mitfordít — Mit mond Rajcsinesz, a MAC úszóvezetője — Megírtuk a ’Sporthírlap szombati számában, hogy a MAC vízipóló­­csapata — miután a cseh szövetség kassai mérkőzését nem engedé­lyezte — vonatra ült és 44 gólt hagyva Lengyelországban, hirtelen itthon termett. Csütörtökön délután a kíváncsiság átvitt a Császárfürdő építkezései­hez. A munkálatok gőzerővel foly­nak, de, sajnos, aligha valószínű, hogy a magyar bajnokságok nap­jáig (augusztus 7—8-ra) az uszoda elkészüljön. Talán majd a III. ker. TVE versenyére. A féfiuszodától a nőihez egy ugrás az út. Nagy meglepetésemre Ivádyval találkozom, aki éppen a MAC tréningjére siet. — Mi az, — kérdem — hogy került ide Krakkóból? — kérdezésemre el­mondja, hogy hirtelen hazajöttek­, mert a cseh úszószövetség nem en­gedélyezte a kassaiak versenyét. De már jön is Rajcsinesz Ferenc, a MAC kitűnő szakosztályvezetője, aki szívesen elbeszélget a túráról. A legjobb hangulatban utaztunk el egy héttel ezelőtt Krakkóba — kezdi elbeszélését Rajcsinesz — ahol többek között a lengyel bajnokcsa­pattal kellett megmérkőznünk. Az utazás nagyszerűen eltelt. Simkó, a csapatkapitány, tátrai nyaralását megszakítva, Zsolnán csatlakozott a társasághoz. Itt különben Zulu (Krecsmer) nem várt keresethez jutott. A kupénk kö­zelében utazó idősebb hölgy leszál­lóit és Zulu, mint udvarias ember, segített a néninek. A csomagját le­segítette. Kapott egy cseh korona borravalót. Zulu a váratlan kereset­nek nagyon megörült és elhatározta, hogy nem jőn haza velünk Lengyel­­országból, hanem még egy hétig ott marad. Intóvégre telik a Ck.-ból. Ott is maradt. Csak a jövő héten jön meg. Amateur trénernek. Szeren­csés fitt ez a Zulu, a végén még haza hozza az 1 Ck-t és szanálja ezt a szo­morú világot. Éjjel 2 órakor érkeztünk Krakkóba, a pályaudvaron a­ Cracovia vezető­sége várt reánk és autóval azonnal a szállodába vittek bennünket. Másnap jó sokáig aludtunk. Ki­adós reggeli után megnéztük az uszodát. 50 m. hosszú és 30 m. széles medence. A víz piszkos, sőt igen piszkos. Nem voltunk elragadtatva, de hát uszodákkal nem igen va­gyunk elkényeztetve. Délben meg­győződtünk arról, hogy az ellátás­sal nem lesz baj, jól ettü­nk-ittünk és elhatároztuk, hogy revansképen majd mi is „ellátjuk11 ” a lengyel pólócsapatot. Ebéd után bejártuk a várost és környékét, általában a lengyelek kedves vendéglátóknak bizonyultak. Szombaton délelőtt a magyar kö­vetség megbízásából repülőgépen ideérkezett Béldi I. o. titkár, kedves barátom, akinek mindnyájan na­gyon megörültünk. A verseny előtt kedves szavakkal üdvözölte a fiúkat. A mérkőzésekről általában igen kevés beszámolni valóm van. Ki­úsztunk. Gólt lőttünk. Visszaúsz­­tunk. Aztán megint kiúsztunk, így ment m­eletre. Délelőtt taníthattuk a lengyeleket, délután pedig mérkőz­tünk velük. 1-rt kell még lepleznem Simkó mes­tert is, akivel csudára kitört a csa­pat. A harmadik mérkőzés második félidejében ő védte a lengyel kaput. Természetesen kérte a fiúkat, hogy ne lőjjenek neki túl erőset és hogy mindig a jobb sarok irányába helyezzék a labdát. Mindenki meg­ígérte Simkónak, hogy kívánságát teljesítik. Simkó ezek után úgy szál­lott vízbe, mint egy Napóleon. De jaj!_ Máris a balsarokban egy éles lövés. Gól! Aztán Halász leúszik. Kezébe veszi a labdát. Simkó ki­ugrik. Mikor visszaesik a vízbe, Halász beejti a labdát. Ismét gól! Ötször égették le Simkót, aki a vé­gén már életveszélyes fenyegetéssel akadályozta meg a „további gólokat. — Mindez igen szép, — szól közbe az eddig türelmesen hallgató Ivády, — de talán azt is elmesélhetnéd, hogy te is tagja voltál az 5x50 m-es gyorsúszósta­fétán­ak. Igaz, hogy „pár métert leadtál", de azért vagy 30 méterrel nyertük. Rajcsinesz tagad. Állítása sze­rint egér méterrel verte a lengyelt. Halász II- a koronatanú! Túrá­­zott-e Rajcsinesz vagy sem* ’A vá­lasz meglepő! A kis Halász kijelen­ti, hogy neki fogalma sem volt, hogy Rajcsinesz egyáltalában úszott a stafétában. Ő akkor éppen azt for­dította le egy szótárból zengzetes lengyel nyelvre: „rabja lettem gyö­­nyörít két szemednek11. Miután így nem sikerült megálla­pítanom, hogy Raiesinesz hozott-e a lengyelen vagy sem, mit tehettem egyebet? Hazamentem. Komjádi Béla. Amerikai fürdőtrikó SL nr.»S . •( a ff. t.nlnlst)'RosMiOm Ulti 85.000 ss Kertész ti. Andrássy út 36