Sporthirlap, 1929. július (20. évfolyam, 75-87. szám)

1929-07-01 / 75. szám

HÉTFŐ, 1929 JÚLIUS , SPORTHÍRLAP A Ferencváros diadalmas startja a tengeren túl Ferencváros—Sao Paulo 2:1 (0:0) Bíró: Vecaro (Montevideo). BiSC mérkőzésünkön ragyogó já-1 Szerzi meg a vezetést. Takács egyen­­tékban diadalmaskodunk. 0:0-ás fél-1 lít, s ugyanő lövi Bukovayval ősz­­idő után a sao pauloi válogatott ö­szejátszva, a győztes gólt. A Hungária fölényes támadó játéka ellenére is kikapott a kevés akciót jól kihasználó Rapidtől Rapid—Hungária 3:1 (3:0) Rapid: Hribar — Sehramseis, Cejka — Madlmeier, Smistik, Luci — Kirbes, Hoffmann, Kaburek, Hor­váth, Wessely. — Hungária: Né­meth — Mandl, Kocsis — Svléber, Schneider, Nádler — Jeckl, Molnár, Kalmár, Skvarek, Hirzer. Régen vívott ennyi balszerencsé­vel mérkőzést a Hungária. A játék­idő túlnyomó részében hatalmas fö­lényben volt­ a magyar bajnokcsa­pat, ám a támadásai csak a tizen­hatosig voltak ellenállhatatlanok. A kapu előtt eltűrt a csatárok tudo­mánya, a lövések ritkán sikerültek, azok közül is a jobbak a kapu mellé mentek. Igaz, hogy a Rapid véd­elme is nagyszerűen tartotta a kék-fehér csatársort. A mérkőzésről a legjel­lemzőbb képet akkor adjuk, ha meg­írjuk, hogy a Hungária védelme a gólokat eredményező akciókon kívül úgyszólván nem is került komolyan tűzbe. A Hungária csapatában a csatársor hordozta magában a bajt. Kalmár egyénileg nagyon szép dolgokat művelt, a két összekötőre sem lehet panaszkodni, szorgalmasan és helyenként ötlete­sen játszottak. A szélsők közül Jecsif gyorsaságával okozott sok bajt, Hir­zer a lövéseivel tűnt föl, amelyek azonban rendre a kapu mellé kerül­tek. A hiba ott volt, hogy ez az öt csatár egészen különállóan dolgo­zott, az önzés­ a­ közös munkának rengeteget ártott. A fedezetsor is az első félidőben gyatrán működött, mígnem a szünet után Nádler—Kie­ber—Lchneider felállításban reme­kül dolgozott és a mezőny irányítója lett. A védelemről már megmondot­tuk, hogy jól játszott a kevés akció közben, amit a Rapid vezetett. Né­­methet is csak a harmadik gólért lehet kissé hibáztatni. A Rapid csapatában a védelem remekül dolgo­zott. Hribar kapus önmagát felülmúl­va a veszélyes helyzetek sorozatát tette ártalmatlanná. A fedezetsor szürke volt, a csatársor balszárnya azonban híréhez méltó nagyvonalú já­tékot nyújtott.­­A Hungária támadásaival indul a játék, amely sokáig egyedülú, mert­­a Rapid nem bír kibontakozni. Már kezdet­ben a lövések sora fut a kapu mellé. Végre a 9. percben a Rapid átmegy a­z élvonalon és Wessely 25 méteres szabad­rúgása gólt hoz. (1­0.) A Hungária támadásai most még erősödnek, Jeekl, egyszer üres kapu fölé lő! Több korner esik a bécsi ka­punál, a Rapid egészen visszaszorul. Aztán megint bekövetkezik a várat­lan ellentámadás. Egy-két akció után a 32. percben Wessely hirtelen áttör a Hun­gária védelmén, centerez és Ka­burek a kapu közvetlen közelé­ből belövi a labdát. (2:0.) A játék nem változik ezután sem. A Hungária belsők a kapu előtt to­logatnak, míg a Rapid a 43. percben kavaro­dást idéz föl, Németh túlerőre fut és Kaburek az üres kapuba lövi a gólt. (3:0.) Volna még egy helyzet, Molnár lövé­se menthetetlennek látszik, ám a bí­róban akad fenn. Szünet után is folytatódik a Hun­gária ostroma. A fölény már nyo­masztó. A bécsi védelem a játéknak ebben a részében tündököl a legjob­ban. Végre a 37. percben meghozza az egyetlen magyar gólt. Molnár kiszökteti Hirzert, aki nyolc lépésről éles gólt ragaszt a hálóba. (3:1.) Tovább is rohamoz a Hungária, ám ezen a napon a futballszerencse még az eredmény javítását sem engedi meg neki. Bíró: Stepanovszky (Prága), Slavia—Hakoah 3:0 (2:0) A prágai bajnok lépésben nyerte a mérkőzést. A Hakoah nem volt komoly ellenfél, mert még nem szerezte vissza egykori rutinját. Braun Csibi most ösz­­szekötőt játszott, nagyon, gyengén. A prágai együttesben főképpen a belső trió van nagy formában, de kiemelkedik a mezőnyből Zenisek jobbhátvéd is. A Hakoali-nak Oppersheim kapus a legjobb embere. A gólokat Jóska­ (4), Puc (2), Ju­­nek és Kratochwill lőtték. Boronkay Gábor kifogástalanul bírás­kodott. A Rapid jubileumi tornáját ezzel a Slavia nyerte, míg második holtverseny­ben a Rapid és a Hungária. Szombaton a Hungária 3:1 (1:1) arány­ban győzött a Hakoah ellen, a Slavia 4:2 (0:2)-re verte a Rapidot. Tennisz­felszerelés M­­ruházat Budapest, IV., Vác 1 -u. 9 Egész Szeged ünnepelte a 30 éves SzASS-ot Fényes társadalmi, külsőségek között folyt le vasárnap a SzAK jubileu­ma. Az ünnepség délelőtt 10 órakor kez­dődött, amikor a­ fogadalmi templomban felszentelték az egyesület új selyem­­zászlóját, a szövetségek és társegyesüle­­tek képviselőinek jelenlétében. Innét Kerékpárok újak, szabadonfutók, felszere­léssel, jótállással p­­us.—tól Használt kerékpárok P 55.- től. Varrógépek P 35.-től jótállással. Alkatrészek, gumik olcsón kaphatók. ESSEHFELD műszerésznél Vill., Dobozi­ utca 7—9 díszmenetben vitték a felszentelt lobogót a Tisza-szállóba, amelynek dísztermében folyt le az ünnepi díszközgyűlés. Itt Sze­ged város képviseletében Rack Lipót ta­nácsnok jelent meg, az MLSz-t Zsarnó­­czay János, az MRSz-t Diniek Vidor, a MASz-t Holly Jenő, az MKSz-t Kirch­­knopf Ferenc dr. képviselte. Bástyái Hol­­tzer Tivadar elnök nyitotta meg az ülést, utána Mindszentiiy Lajos ismertette a klub történetét. Beszédő során méltatta Bástyái Holtzer érdemeit, mire a közön­ség percekig­­öntető tapssal ünnepelte az elnököt. Ezután következett a zászlósze­gek bevetése, majd az üdvözlőbeszédek. Az ünnepség befejezéseképpen délután az újszegedi pályán, 2000 főnyi közönség jelenlétében bonyolították le a kitűnően sikerült sportünnepélyt,­­amelynek ered­ményeiről más helyen emlékezünk meg. Szeged, Vác, Győr és Szolnok evezősei osztozkodtak a vidéki bajnokságokon Vidéki nyolcas bajnokság: 1. Tisza Szegedi EE (Völgyesi, Wiegmann, Schaffer, Bálizs, Hergár, Bokor, Ba­ja, dr. Rácz V. ev., Bolhás korm.), 2. Győri Torna- és Evezős Egylet. Oldboy négyes: 1. Pannónia EC (Darnay dr., Paraszthy, Zádor dr., Kirchknopf dr., v. ev., Zoltán korm.) row-ower. I. osztályú skiff: 1. Budapest EC (Kozma) 6 p. 18.3 mp. 2. Duna Bp. EE (Gross dr.). Rákóczi négyes: 1. Pannónia (Hautzinger, Bartók, Blum, Török dr. v. ev., Zoltán korm.) 5 p. 47.7 mp. 2. Váci SE. Elkeseredett küzdelem után két méterrel nyerve. Junior nyolcas. 1. Győri Torna- és Evezős­ Egylet. 2. Győri Iparosok (diszkvalifikálva). Vidéki skiff bajnokság. 1. Tisza Szolnoki EE (Marosy) K­.p. 28.6 mp. 2. Szegedi Csónakázó (Bak). 3. Váci SE (Gursky). Junior négyes. 1. Budapest EC 5 p. 55.8 mp. 2. MAC. 3. Tisza Szeged. Újonc négyes. 1. Pannónia (row over). Vidéki skiff. 1. Tisza Szolnoki EE (Marosi) 6 p. 27.8 mp. 2. Váci SE (Gursky). 3. Szegedi Csónakázó (Bak).. Szenior nyolcas. 1. Pannónia EC (Hautzinger, Vavra TI, Hady, Vavra I., Bartók, Blum, Klima, Tö­rök dr. v. e., Zoltán korm.) 5 p. 16 mp. 2. Tisza Szegedi EE. Gyilkos küzdelemben háromnegyed hosszal győz a Pannónia. Szombaton a bajnoki számokban a kettős párevezős versenyt (kormá­nyos nélkül) a Győri Csónakázó ■Egylet nyerte a Szegedi Csónakázók előtt, a négyevezős versenyben (kor­mányos nélkül) a Váci SE győzött a Tisza Szegedi EE fölött. VEGYES HÍREK A Rákóczi-út meglepetése ma a Gutm­ann J. és társa 16. szám alatti kirakatsorozata. Ne elégedjék meg azonban azzal, hogy ezen egész mo­dern látványban gyönyörködjék, ha­n­em­ menjen be az üzletbe, szebbnél­­szebb dolgokat fog választhatni. Mint a puha szőnyegen, úgy jár­hat a Raima cipősarkon. Ne kop­tassa felesleges módon, idegeit és ci­pőjét. Ne tegyen Raima sarok nél­kül egy lépést sem. Páhok harmadik lett a Quer durch Ber­lin úszó versen­yen. Szombaton úszták le a Quer durch Berlint, melyet az olasz Gambi nagy fölénnyel nyert meg. Máso­dik a német Steinhopf, harmadik Páhok. a világhírű Pionaer faltbootok Sátrak lb havi részletfizetésre kaphatók “TSZ SALVATOR KÖTSZERGYÁR R.-T. Mentesárca P 1,10 BUDAPESt, VL' N*ÚTMEZŐ-UICA sziM mmaac&mmm (Kérje díjmentes kepes árjegyzékünket. 3 MODIAHU A MUE vízipólócsapata 10:2 (5:0) arányban győzött Pécsett a PAC ellen. A Nemzeti győzött Lodzban. A Nemzeti, amely szombaton Varsó­ban 2:0 (1:0) arányban kikapott, va­sárnap Lodzban az SK Lodz ellen 2:1 (1:0) arányban győzött. A budapesti Postások a bécsi kör­mérkőzésen szombaton 4:3-ra (2:2) legyőzték a bécsi rendőrök csapa­tát, vasárnap 3:3-ra (2:2) játszottak a bécsi Postásokkal. Újpest b)-csapata Győrben 8:1 (4:0) arányban győzőtt az ETO ellen. Kehrling bekerült a wimbledoni nyol­cas döntőbe, ahol az ittjárt Austinnal (Anglia) találkozik. Továbbá: Cochet— Timmer, Borotta—Löd­, Tilden—Landry. A Phöbus DSE szombati nemzet­közi úszóversenyének eredményei 100 m-es gyorsúszás: 1. Bárány István dr. (MESE) 1 p 01 mp. 2. Mészöly (BBTE) és Wannie I. (SzUE) holtver­senyben 1 p 02.2 mp. 4. Boros (SzUE) 1 p 04 mp. 5. Székely (TSO) 1 p 048 mp. Bárány 50 métere 26.4 mp. Mészöly a finisben jött fel remekül. — 100 m-es úszás: 1. Tarródi Géza (MESE) 5 p 24.S mp. 2. v. Halasy (UTE) 5 p 27 mp. 3. Mihályfy (SzTJE) 5 p 45 mp. Tarródi a finisben győz. — 5x50 m-es gyorsúszó* staféta: 1. SzTE (Girsich, Vágó, Boros, Wannie II., Wannie I.) 2 p 23 mp. 2. BESzKRT 2 p 27.4 mp. 3. MTK 2 p 27.5 mp. Kitűnő átlagok. — 100 m-es, hölgy­­hátúszás: 1. Hallasz Gitta (FTC) 1 p 31.8 mp. 2. Szőke Kató (NSC) 1 p. 38 mp. 3. Komáromi Márta (NSC) 1­ p 52 mp. — 100 m-es hölgy-gyorsúszás: 1. Tóth­ Ilonka (UUE) 1 p 19 mp 2. Stieber Lotti (MAC) 1 p 20 mp. — 200 m-es ifjúsági gyors­­úszás: 1. Nagy (FTC) 2 p 43 mp. 2. Ha­­ralyi (MESE) 2 p 46 mp. 3. Hoffmann (MTK) 2 p 55.2 mp. — 100 m-es ifjúsági mellúszás: 1. Jónás (FTC) 1 p 26.4 mp. 2. Mihalovics (SzUE) 1 p 28.8 mp. 3. Paulák (FTC) 1 p 32.2 mp. Vízipólómérkőzések: Phöbus DSE— Hakoah 1:1 (3:1) (nemzetközi). A gólokat Homonnay (2) és Csele (2), illetve Guth dobták. Bíró: Keserű Ferenc. — UTE— Szegedi UE 8:0 (3:0) (bajnoki). A gólo­kat Németh dobta. Bíró: Speisegger Er­nő. — B. válogatott—Ifjúsági válogatott 6:1 (3:0) (barátságos). A gólokat Lajtha (4) és Tarródi (2), illetve Haralyi dob­ták. Bíró: Komjádi Béla és Bárány Ist­ván dr. . VII., Rákóczi­ út 60. Beszélő hangszerek hordoz­ható, elegáns tokban ... 40.- P-től Pathé-Orotonal Élő Hang be­szélőhangszer, finom bőr­­vászontokban, amelyben 10 lemez vihető ...... 260.— P Pathé-Orotonal Élő Hang Luxus, Valódi bőrtokban. 310.­— P Mindenki megveheti kedvező téttére, Kísérők* nálunk kapható. HIS MASTERS VOICE, COLUMBIA DECCA hivatalos elárusítója