Sporthirlap, 1930. január (21. évfolyam, 1-11. szám)

1930-01-04 / 1. szám

Szombat Budapest, XXI. évf. 1. sz. 1930 januuár 4 !&F£Í 20 fillér Szerkesztőség és kiadóhivatal: Budapest, VI. kerület, Rózsa­ utca 111. III. emelet Távirati cím: Sporthirlap Budapest Id­efon­szám: Szerkesztőség: Automata 196—54. Kiadóhivatal: Aut. 112—44 Előfizetési árak: Belföldre egy negyedévre 5 pengő (egy hónapra 2 pengő) Ausztriába 6 pengő. Csehszlovákiába 70 Ke. Egyéb külföldre egy negyedévre 7.50 pengő. MEGJELENIK HÉTFŐN, CSÜTÖRTÖKÖN É­S SZOMBATON Egyes szám ára: Belföldön 20 fillér. Ausztriában 30 gr. Jugoszlávia 11 dinár. Csehszlovákia 2 Ke. Románia 10 lei. Franciaország 1.50 fr Olasz­ország 1 L. Németország 20 a. p£. Amerika 5 cent. Levélcím: Budapest 62, postanők 82. Nem kell amputálni Rábl lábát Gelbe és Szakolovszky győzött, Prágában Újpest magyar rekordot javított Kairó válogatottja ellen Újpest—Kairói válogatott 3:0 (0:0) STddig nyerő mérstömést játszottak a magyar vezető csapatok Kairóban a város reprezentánsai ellen, de ez volt az első háromgólos győzelem — Az óriási iramú küzdelem a máso­dik félidő hatalmas újpesti nyomására dőlt el — Szofián (2) és P- Szabó a góllövők, Ströck a mérkőzés hőse — A Sporthírlap kiküldött főmunkatársának távirati jelentése Kairó válogatott csapata majdnem egyenrangú Egyiptom válogatott csa­patával. A játékosok legtöbbje már tagja volt a nemzeti válogatott együt­tesnek is és az ott túrázó európai csa­patok mind megegyeztek abban, hogy egyiptomi túrájuk során a legnehe­zebb órákat Kairó földjén érték meg. A magyar futball reprezentáns csa­patai is többször álltak már ki a kai­rói pályára és elégedettel­ állapíthat­juk meg, hogy a párisi három gólért az egyiptomiak fővárosában tökélete­sen sikerült az elégtétel. A nemzeti válogatott ellen is játszott itt a Fe­rencváros túracsapata két év előtt, Kairó város válogatottjaival pedig már a nyolcadik találkozója volt pén­teken a magyar­­futballnak. Jóleső ér­zéssel állapíthatjuk meg­ azt is, hogy a nyolc találkozó soha magyar veresé­get nem hozott, pedig csak klubcsapa­tok képviselték mindenkor a magyar futballt. Döntetlen eredmény is csak kétszer született, a Hungária és a Fe­rencváros egyformán így végeztek a kairói ellenféllel. A Ferencváros két év előtti híres turnéján háromszor­­állt ki Kairó vá­ros válogatott legénysége ellen. 4:2, 1:1 és 2:1 jelezték a küzdelem heves­ségét, amellyel a kairói legénység a magyar bajnok ellen verekedett.. A Hungária, sem vihette kétgólos győze­lemnél tovább 2:0, 2:0 és 2:2 jelezte a három mérkőzés eredményét. Most Újpestre került sor és a lila-fehér együttes még ezeket a rendkívüli ma­gyar sikereket is tovább mélyítette. A magyar futball tekintélyét ezek után nehéz lesz megdöntenie bárme­lyik nemzet fiainak Kairó városában. Az első lépés nem volt tökéletes az újpesti fiúk számára sem. Ismeretlen erejű kairói csapat, újonnan szerzett újpesti centrum, nem lehetett így na­gyobb a győzelem 2:1-nél. A közben le­zajlott két egyiptomi mérkőzés már egybeforrasztotta az újpesti csapa­tot. Alexandria 6:1, Port Said 8:2! Mire újra Kairóba vezette a sorsa Új­pestet, már kiformálódott a nagyszerű együttes, amely a magyar csapatok közül elsőnek verte három góllal a vá­ros válogatottjait. Hogy milyen körül­mények között, arról beszámol kikül­dött főmunkatársunk itt következő távirati tudósítása: Kairó, január 3-án. Kairó város válogatottjai ellen játszottuk negyedik egyiptomi mér­­kőzésünket. Nagy közönség volt együtt, a győzelmeinknek óriási ha­tása van. A mai mérkőzést a túra legragyogóbb játékával vívták ki az újpestiek. Borsényi és Fogl Hs. sérülése megjavult, ma újra kiállhatnak és a csapat így lépett a pályára: Adit — Kővágó, Fogl 111. — Borsányi, Volentik­, Wilhelm — Ströck, Auer, Stofián, Spitz, P. Szabó. Szükség volt a komplet együttes­re, mert az ellenfél sokkal jobban játszott, mint az első mérkőzésen. Újpest nagyobb tudása már kezdet­ben kibontakozik­, az elfogódott­ságnak­ nem volt nyoma. A magya­r csapat technikailag jobban játszott, valamivel többet is támadott, a tu­dása feltétlenül megmutatkozott a játékban, de a kairói együttes is remekül dolgozott, Hegazy center­­csatár és Szólem balhátvéd dirigál­ták a játékot, amely a közönség szá­mára a legélvezetesebb küzdelmet hozta. Újpestnek az első félidőben nem sikerül kierőszakolnia a döntést. A kairói csapat óriási energiával küzd és az iramot úgy fokozza, ahogyan Újpest. A magyar csapat­nak teljes fizikumát kell a küzde­lembe vennie, hogy a második fél­idő elején döntő rohamban vissza­szorítsa az ellenfelét. Kairó le­génysége roppant lelkesedéssel ve­rekszik most is, állja a szédületes iramot, de ellentámadásba már nem bír lendülni. Most egészen elvétve jönnek át a félvonalon, mert Új­pest teljes technikai és taktikai tu­dásán kívül minden lendületével is viaskodik. Száléin vezetésével a­­ kairói védelem ekkor csodálatos munkát teljesít. A 11. percben vég­re megtörik a jég: a sorozatos ro­hamok közben Auer hirtelen balra szökteti Szofiánt, aki gyors fordulat­tal védhetetlenül vágja a hálóba a labdát. (1:0). Újpest most már szárnyakat kap, főleg Ströck­man elemében, nem lehet tartani rohamaiban. A kairói védelem izgalmában több­ször egészen spor­tszerűtlen modor­ban faultol és próbálja­­visszaverni a támadásokat. Ebben a periódus­ban Badreidin bíró is sok nagy hi­bát ejt, de Újpest többé nem en­gedi szóhoz jutni ellenfelét. A szí­vós védekezés azonban sokáig tartja még magát. Csak a 36. perc­ben sikerül újra az újpesti akció. Most Spitz vonja magára a védőket és mesteri leadása után Szo­fián bombája ismét védhetet­­lenül robban a hálóban. (2:0). A kairóiak tökéletesen meg vannak verve. A rettenetes erőfeszítésnek vége, a 36. percben Wilhelm kiadásával P. Szabó húz befelé és lövése nyomán a harmadik gól születik. (3:0). .A második félidőben Újpest bril­­liáns játékot folytatott. Ehhez ha­sonlóan nagy iramot a túrán még nem tapasztaltunk és az újpesti csapattól egyik ellenfél sem váltott ki ilyen óriási teljesítményt. Bús Fekete.