Sporthirlap, 1930. július (21. évfolyam, 74-84. szám)

1930-07-03 / 74. szám

Közben a német balszélsőnek egy ösz­ozeasapás következtében fölreped a szem­héjja, kiáll, a németek tízen ját­­szan­ak tovább, mire Fogl a 13-ik percben gólt lő. (5:1). A 16. percben Giebisch beadását u­­gyancsak Fogl fejeli a kapuba. (6:1). Brosenbauer lefutása után a balszélső Giebisch lövi a németek hetedik gólját a 17. percben. Négy perc alatt három gól! Ez még az osztrákoknak is sok. A Vienna ve­zetői lemennek a vonalhoz és leállít­ják a csapatot. Nem akarják agyon­verni a németeket. A Fürth össze­vissza cserélgeti a tíz emberét, végül ismét tizenegyen vannak, de ez sem használ. Frank, a csatársor egyetlen akcióképes játékosa egymagában nem boldogul. A Vienna ezzel a győzelemmel bejutott a­­torna elődöntőjébe, ahol a Slavia—Irun mérkőzés győztese lesz az ellenfele. Ezt a meccset szombaton fogják le­játszani az osztrákok. Míg az Irun keddi játéka után mint favorit indul a Slavia ellen, viszont a szombati mér­kőzés győztesét most mindenki a Viennában látja. A nagy fölény s a reálisan nagy gól­arány ellenére sem történt más, mint­hogy a lapos rasszjáték megölte a né­meteket. A Viennában tulajdonképpen csak a két bekk, a halfsorban pedig Hoffmann nyújtott nagy játékot, míg Gschweidl­ a torna legjobb centere. Egyébként a Vienna az, aminek jól ismerjük: nagy ellenfél, de meg lehet verni. SPORTHI­&AP CSÜTÖRTÖ. 193'’ JuLTITS *, bbbpjs Eic­toras legdurvább mérkőzését vívta az olasz és a holland csapat Esfcfrsa—Go Allenti 4:0 (0:0) A Bologna vezetői a mérkőzés előtt­ azt állították, hogy csak két Pro Ver­­celli játékost állítottak be a csapatba, de később kiderült, hogy négyen van­nak a „kisegítők”. A fasiszta üdvözlés itt sem tévesztette el a hatását a kö­zönségre, mely az első percekben egy­ségesen drukkolt az olaszoknak. A ma­gyarok is jobban kezdenek figyelni, mert hiszen csütörtökön a vesztessel és szombaton valószínűen a győztessel kerülnek majd szembe. Ruoff a bíró, a hollandusok válasz­­o­­inak. Pitto felkötött karral játszik az olasz halfsor jobbszélén, fejébe nyom­va kis, fekete sipkája. Támadnak az olaszok, de valamelyik csatár mindig orszájára kerül. A hollandusok egye­lőre jobbak, mint ahogy várták. Kö­rülbelül úgy játszanak, mint a belgák, de kevesebb elánnal, ellenben­ annál több tudással. Sajnos, Knoff is el­engedi a játékosokat, mire nagy vag­­dalkozás folyik a pályán. A Bologna cs­alódást kelt. Gyors, de semmi több. A játék meglehetősen hullámzó, az olasz és a holland támadások gyorsan váltják egymást. A hollandusok — nagy meglepetés! — veszélyesebbek. Azonban egyik oldalon sem látni össz­­játékot, sehol egy pontos passz. Tíz perc után az újpestiek már de­­rülten figyelik a játékot, ez a két csa­jjal nem lehet nehéz ellenfél nekik. Legfeljebb, ha csütörtökön és szomba­ton is így engedik játszani őket. Min­dent letelpalnak. Az olaszok nem fut­balloznak, csak emberre mennek, mire viszonzásul a hollandusok úgy támadják az olasz kapust, hogy rossz nézni. Húsz percig egyetlen komoly helyzet nem alakul, de annyi fault esik, mint amennyit eddig a torna mérkőzésein összesen sem vétettek. Először a holland kapusnak akad­­ r k­­ olyabb dolga. Busini III. éles lö­vését védi nagyszerűen. Mint végül megállapították, Adit után ő a torna második legjobb kapusa A neve: Halié. A játékot látva, mindenki azt kérdi: „Hogyan fog ez a két csapat gólt rúgni?” A kérdésre az első félidő nem is ad­ választ és a közönség két pártra oszolva, most már éppen úgy biztatja a hollandusokat, mint az ola­­szokat A 29. percben a hollandus jobbszélső úgy ugrik egy taccsdobás­­n­ál, hogy fejen rúgja Bayardit, az 1­.sz bá'ihalfot. Hordággyal mennek a játékosért, de Ruoff nem állítja meg a■ játékot, amely akkor is folyik, mi­kor Bayardit kiviszik és helyette Marzelli áll be az olaszokhoz. A 32. percben a holland center lő, a kapus veti magát, a labda leperdül róla, a center megismétli a lövést, az egyik olasz bekk szintén a földön fekve ki­üti a labdát, Ruoff 11-es helyett csak J­ 'o vert ad, a beleket összetévesztette a kapussal. A két olasz bekk jó. A me­zőnyben még mindig nem alakul ki komoly játék, a csapatok ölik egy­mást. A játékra mindent lehet mondani, csak azt nem, hogy szép lenne. Alig vitték el az olasz baihalfot, már a hol­landul jobbszélső fekszik ájultan. Több durva fault esik egymásután. A közönség valóságos­ fütty orkánnal tün­tet az olaszok ellen. A 40. percben mindenki arra gondol, hogy most már nem szabad játékost cserélni s az a csapat nyeri meg a meccset, amelyik ellenfelének több játékosát teszi harc­­képtelenné. Itt is, ott is kapuralövések esnek, majd az utolsó percben hirtelen felcsillan az olasz játéktudás. Bologna remek­ támadást vezet, nagy lendület­tel viharzik előre az olasz csatársor, a hatalmas lövést csak a kapufa menti, utána négy-öt ember fekszik egy ra­káson a hollandus­­kapu előtt, a labda taccsra kerül és vége a félidőnek. Szünet után Busini III. áll az olasz csapat centerébe, támadást is vezet, és a hollandus kapus szépen véd. Újabb lövését a kapus csak kornerre tudja menteni, a kornernél kijön a kapuból és Busini mellette az üres kapuba fejeli a labdát. (1:0). Megtört a jég, az olaszok láthatóan feljavulnak, viszont a holland csapat visszaesik. Az olaszok szorongatnak, az erőszakosságok folytatódnak, a kö­zönség Argentínát kezdi emlegetni. A hollandusok 11-est is reklamálnak, hiába. A 21. percben az olasz balössze­kötő a 16-osról védhe­tetlenül vágja léc alá a labdát. (2:0). A 34. percben a hollandusok faultol­nak, a szabadrúgás lepattan a kapus­ról és Busini III. beteszi. (3:0). Teljesen kialakul a Bologna fölénye s a 41. percben Regguzoni kiugrik, a kapus rá­fut, az olasz csatár éppen a lábára,rúgja a labdát, de onnan irányt változtatva, mégis csak bepattan a hálóba. (4:0). A hollandusok készen vannak az ere­jükkel, de az olaszok sem állnak sok­kal jobban a lábukon. Egyik csapat se mutatott sokat. A második félidőben a hollandusok összeroppantak és az olaszok ekkor lőtték a gólokat- A Bo­logna csalódást okozott, csak a két bekk, Busini és a második félidőben Pitto volt elsőrendű. A hollandus ka­pus, a Kreek—Heuvert balszárny és a két holland szélsőball is dicséretet érdemel. Tekintettel arra, hogy a döntőig ez a két csapat lesz az Újpest ellenfele, nem érdektelen az újpestiek véleménye a mér­kőzésről. Lamgfelder Ferenc szerint a Bo­logna lendületet és erőt vitt a játék­ba, de ugyanilyen erényeket mutatott a hollandus csapat is. Viszont nem valószínű, hogy akármelyik is ellent tudjon állni a stílusos, lapos játékra berendezkedő közép európai stílusnak. Spitz sajnálta a hollandusokat, azt mondja, az olaszok nem érdemeltek négygólos győzelmet. Fogl III. ezzel szemben jobbnak látta az olaszokat és a győzelmüket megérdemeltnek tartja. Bányai ezt mondta: A Bologna ke­vés stílus mutatott." A Go Ahead ugyanannyit, még kevesebb tudással. Friedmann, a Vienna vezetője ki­jelentette: Újpest csütörtökön úgy fog győzni, ahogy akar! Úgy legyen! Mert az akaratban nem lesz hiány. Az Újpest ma Kvaszt állítja a centerhallba és Harmattt lesz a center, a többi poszton a hétfői játékosok szerepelnek. A szerdai napot az Újpest felhasz­nálta , Genf megtekintésére. Nagy autókarokon járták be a várost, este pedig a Viennával együtt Oppenheim igazgató vendégei voltak. Ez a genfi direktor bécsi ember, azért hívta meg a Viennát, viszont régi jóbarátja Aschner Lipótnak, így jutott az Új­pest is a meghíváshoz. Csütörtökön este a Grand Theaterben a kanton kormányzója nagy bankettet rendez a résztvevő csapatok, a vezetők és a sajtó tiszteletére. Az újpesti csapat jó hangulatban várja a mérkőzést, melyet Enderli svájci bíró fog vezetni. Csak Borsá­­nyi fájlalja kissé régi bokarándulását, de remélik, hogy a mérkőzésig már neki sem lesz semmi baja. A svájci sajtó az Irán 5:1-es győ­zelme után ismét foglalkozott az Új­pest játékával s egyhangúan megálla­pították, hogy az Irnnk Léte mérkőzés után fokozottabb mértékben kell meg­becsülni az újpestiek hétfői nagy győ­zelmét. Ennek ellenére úgy tippelnek, hogy bár az Újpest valószínűen bejut a döntőbe, abból mégis a Vienna kerül majd ki győztesen. Amire az újpestiek azt mondják, hogy ők nem is szeretnek nagy favorítok lenni. Jobb szeretnek győzni. Bús Fekete László. A torna eddigi eredményei: Szombat: Vienna­-Servette 7:0 (5:0). Vasárnap: Sp. V. Fürth—SC Sete 4:3 (8:3). — Slavia RCS Brugeois 5:2 (3:1). Hétfő: Újpest—RU Irun 3:1 (1:1).. Kedd: Servette—Brugeois 2:1 (1:0). — RU Irun—FC Sete 5:1 (2:1). Platschaek Ervint félévre eltiltották minden tisztség vise­lésétől A PLASz fegyelmi bizottsága teg­nap esti ülésén folytatta és­ befejezte a Hatschek-ügy vizsgálatát. A bizott­ság az ügyben ítéletet is hozott és Hatschek Ervint, a Merkúr ügyveze­tőjét az intézőbizottsággal szemben elkövetett súlyos sértésért fél évre el­tiltotta a szövetséggel szemben min­den tisztség viselésétől. A bizottság tegnapi ülésén a lefek­­vési ügyekben is folytatta a vizsgá­latot. E hétvégén szabadságra mennek a Sabaria játékosai — A Sporthírlap tudósítójának telefonjelentése — Szerdán délután a Sabaria trénin­get tartott, amelyen a csapat vala­mennyi tagja megjelent. Ez volt a nyári szabadság előtt a Sabaria utolsó tréningje, mert a Sabaria játékosai a hét végén megkezdik háromhetes szabadságukat.. A szabadság július utolsó napjaiban ér véget és azután azonnal hozzálát a Sabaria a komoly munkához, hogy felkészülten kezdje meg szereplését az első ligában. Augusztusban részint nemzetközi mérkőzéseket játszik a Sabaria, ré­szint budapesti csapatokat lát vendé­gül. ­ A „szabad rablás44 kér­­désésper a párti közl éri©t­kezlet volt a BLASz­-ban A PLASz képviselője is résztvett az értekezleten.­­ Nem sikerült megállapodást létesíteni. Szerda este Zsarnóczay János ér­tekezletre hívta­­ össze a BLASz­­pártok vezéreit, hogy az úgyneve­zett „szabad rablási“ időre vonat­kozóan megállapodásra jussanak. Az értekezleten a profiszövetség ré­széről Reichard Ottó vett részt. A BLASz-pártok képviselői kö­zött az az álláspont alakult ki, hogy a jövőben évenként csak egy­szer legyen „szabad rablás", és pedig a bajnokság befejezése után két hétig, de egy egyesü­letből ekkor is legfeljebb csak két játékost vihessenek el a profik és tekintet nélkül arra, hogy az anyaegyesület melyik amatőrosz­tályban játszik s hogy a játékost I., vagy II. liga­beli egyesület szerződ­­teti-e, az anyaegyesü­letnek minden játékos után kétszázötven pen­gőt fizessenek. Ezzel szemben Reichard Ottó azt javasolta, hogy a játékosok anya­­egyesületét aszerint honorálják, amilyen javadalmazást a játékos a profiegyesületben kap. Az­­ar­ányt tízszeresben lehetne megállapítani, úgyhogy, ha egy játékost negyven pengő heti fizetéssel szerződtetnek, akkor anya egyesülete négyszáz, ha tíz pengővel, a­kkor száz pengőt­­ kapjon. Minthogy megegyezés nem jött létre, hétfőn este újabb értekezletet tartanak. Az ungvári bajnok­­ nagy diadala Pozsonyban A csehszlovákiai országos amatőr­­bajnokság első fordulója A Sporthírlap pozsonyi tudósítójától Vasárnap kezdődtek meg Csehszlo­vákiában az országos amatőrbajnok­ság mérkőzései. Az első fordulóban csupán egy meccset bonyolítottak le, a pozsonyi és az ungvári szlovák baj­nokok között. Az ungvári csapat, az SK Rusj 4:3 (3:2) arányban győzött az SK Bratislava ellen. A Rusj, amely­ben több magyar fiú is játszik, meg­érdemelte a győzelmet. Az ungváriak gyors, kombinatív és fair futballt ját­szanak és a lövőkészség sem hiányzik a csapatból. Mind a négy gólt Kovács jobbszélső, a csapat kiemelkedően leg­jobb embere rúgta. Kovács tudása el­éri a budapesti elsőosztályú profesz­­szionista nívót. A revánsmérkőzés 13-án lesz Ungvárott. A pozsonyi­ magyar kerületben va­sárnap játszották le az elmaradt Hú­sos—Ligeti mérkőzést. A meccsnek a bajnokság végeredményére nem lehe­tett már befolyása, mindamellett ér­dekes, hogy a Ligeti, amely nemrég még a bajnokságra pályázott, 1:5 (0:4) arányban vereséget szenvedett a Húsostól és ezzel a negyedik helyre esett vissza.. Ezzel a mérkőzéssel egyébként vég­leg befejeződött a pozsonyi magyar kerület 1930-as bajnoksága. Végleges sorrend a következő: 1. KFC, 2. Hú­sos,­­3. ESC, 4. Ligeti, 5. Vasas, 6. LTE, 7. PTE, 8. Cérnagyár, 9. Kábel­gyár, 10. Makkabea, 11. Donaustadt. A Komáromi FC Érsekújvárott az ottani Slovan ellen játszott és az új egyesület csapatától majdnem kika­pott. 2:2-es félidő után 3:3-ra végző­dött a mérkőzés. Meg­­­e­ll jegyezni, hogy mindig a Slovan vezetett és a KFC harmadik gólja csak az utolsó percben esett. A pozsonyi Vasas Nagyszombaton játszott és 1:2 (0:2) arányban kika­pott. Ez a mérkőzés bővelkedett bot­rányos jelenetekben.­­Seh. T.