Sporthirlap, 1934. április (25. évfolyam, 26-34. szám)

1934-04-03 / 26. szám

2 A Húsvéti Torna pazar nyitánya: ■ Ferencváros—Austria 6:2 (4:0) Sárosival az élén remekelt a Fradi, főleg az I. félidőben Góllövők: Sárosi, Székelly, Sárosi, Sárosi, Sindelar, Sindelar, Székely, Sárosi Hungáriáit. 18.000 néző. Kiró: Klein Á. ,1............... A Fradi Szállásínestére Blum. Még javában­­derül a közönség a kölykökön,­­amikor ő lemegy megnézni az öl­tözőt.­ Nem tetszik neki az „öltö­­zőcske”, panaszkodik is a vörös Takácsnak: — Nagyon kicsi, engedje meg, tetszik tudni... Takács mentegetőzik, hogy hát az osztrákok kényesek. Blum kény­telen beleegyezni. Tetszik tudni. Az öltöző tehát kicsiny, de illatos az embrokéntól. Szinte légmen­tesen elzárják az idegenek elől, még az ablakra is papírt tesznek, nehogy benézzen valaki. A hangulat meccs előtti, bizakodó. Toldi tapo­gatja lábát: — Seb van rajta. Nem baj. KICZKY-TEHISZ Weszely István volt alkalmazottja Knorr üzlete, IV. Kigyó-u. 2 sportcipők, turisztika, húro­zás, felszerelés legolcsóbban Belátogat Korányi, bekukucskál­nak a hungaristák, valaki hírül hozza, hogy végre megjött az Austria is. Sindelar az első, akinek feje mellől nem maradhat el a „szőke” jelző, azután a többiek vetik le felső kabátjukat, alatta a lila-fehér (egészen újpesti) dressz. Schwarz di­ az Austria elnöke budapesti barátaival beszélget. — Gyönyörű a közönség — mondják neki. — Most már csak az kell, hogy ma győzzenek­ a magyar csapatok és akkor hétfőn harminc­ezer néző lesz. Schwarz dr. bólint. — Remélem, hogy akkor többet is adtok nekünk a fix összegen kívül.... Beszédek nincsenek, lesz elég kint úgyis. (A megnyitó szertartás­ról külön cikken számolunk be.) A megnyitás után Klein Árpád szinte türelmetlenül hívja középre a két csapatkapitányt, Lakit és Nauscht. Az osztrák választja a nappal szemben levő (!) kaput. Kezdhet­nek, így áll a két csapat: Ferencváros: Háda —*- Polgár, Papp — Laki, Móré, Lázár — Rátkai, Székely, Sárosi, Toldi, Kemény. Austria: Müllner — Gráf, And­­ritsch — Najemnik, Mock, Nausch — Molzer, Stroh, Sindelar, Spechtl, Viertel, szélre, be, gól. A legjellemzőbb a viharos ünneplésre, hogy Székely István filmrendező és felesége, Ágai Irén gratulál — Fodor dok­i­nak. Ez a 34. percben történt. Tombol a közönség, némelyek abba sem tudják hagyni a következő gólig. A 35. percben ugyanis Sárosi halfmódra küzd a labdáért, benyúl a hekkrú­­gásba, a labda kipattan Ke­ménynek. Most a balszélső ível Sárosi fejére és­­ 4:0. Mi kell még több? A Ferencvá­ros tovább, is támad, tovább is ra­gyogóan játszik... Ezért a félidőért érdemes volt megrendezni a Húsvéti Tornát. Rátkai rohamoz, azután Sárosi háttal a kapunak ível, persze erőt nem tud beleadni, a kapusé a labda. Stroh messziről lő, Háda könnyen lehúzza. Üdvrivalgás köz­ben vonulnak le a csapatok. .. Béla, a Hungária-érzelmű kabaré­direktor is benéz az ablakon: — Gyönyörű volt! Hívják, lépjen át a Fradiba. Nem megy­­ olyan könnyen, szabad­kozik, egyelőre csak Sárosi Gyur­kát öleli meg külön gratulációval. — Majd a jövő héten is tessék ezt csinálni! — válaszolja Gyurka.­­— A H­ung­ária-meccsünk után! — Nagyon szívesen, ha rosszul játszol! Klement kijelenti : —­ Most a Ferencváros is igazi futballt játszik! A bécsieknél még 4:0 után is van „gemütlichkeit”. Blum Fepi, a tréner így szól: —­­Csak ne veszítsétek el a feje­teket! Játszatok tovább! Spüln, spüln! Hogy ez a Sárosi milyen jó! Sárosit dicséri Schwarz dr. is és a részvétlátogató Hierath, a Ra­­pid igazgatója. Utóbbi még árado­zik tovább: — Az a jobbszélső, az a Rátkai ragyogó. Amikor megtudja, hogy amatőr a fiú, összecsapja kezét... Jól kezd a Fradi Sárosi kezd s nem sokkal ké­sőbb már kapura is lőhet. Móré előreadását alig, valamivel a kapu mellé teszi. Villannyozódik a közön­ség, remek a hangulat. Móré Ugyan rendszer vet, de Gráf sza­badrúgása mellé megy. Megint a Ferencváros támad. Sárosi szök­teti Keményt, a beadás Székely lá­báról fölé megy. A 3. percben Sá­rosi kiugrasztja Rátkait, Nausch haza akar adni, de — úgy látszik­­— olyan jó lövőformában van, hogy Müllner csak kornerre tud vé­deni. A rúgás rossz. Eddig még nyoma sem volt Sindelarnak, de amint egyszer labdához jut, akkor — ajjaj! Molzer—Stroh—Sinde­lar a támadás útja, Papp nehezen ment. Rövid Ferencváros-támadás után ismét az Austria vezérkedik, Mock 30 méterről lő fölé. A 6. percben Székelyt faultolják, nincs eredménye a szabadrúgásnak, sőt Kemény sem eléggé szemfüles, amikor Najemnik hibáz. Kézdet- Nincs­­gramofonja? Részletre is kaphat kiváló Honrokord beszélő­gépet ROZGONYI és RÉVAI cégnél Kossuth Lajos­ utca 5. Havi rész:és 13., pengő­ zsölés jelenet következik: Toldi ad Rátkainak, az ő beadása kavaro­dást okoz az Austria kapuja előtt; nagy izgalom, Sárosi lábá­ról azonban mellé megy a labda. Sindelar passzát Stroh lőné, de lecsúszik a lábáról Viertel elé. Laki kornerre nyomja, ez­­ sem­mi. 9. perc: Az első gól! A kornerre­ mintha véget is ért volna az Austria­ néhány perce, a Ferencváros kezdi magához ra­gadni az irányítást. Megnyugtatá­sul gólt is lő. A 9. percben Toldi fejel Sá­rosi elé, aki a 16-osról — ta­lán váratlanul — lő, a labda a balkapufáról pattan át a másik oldalra. Müllner hiába vetődik utána, a jobboldal­háló zörög! 1:0. Ez kell a közönségnek! Csak úgy zeng a „Hajrá Fradi!” De ez sem csüggeszti el az Austriát, Spechtl lövését, védi Háda, aztán Viertel mellé lő, Sindelar szépen szökteti Stroht, a visszakapott labdát mellé vágja. Ki jobb: Sindelar vagy Sárosi? Sindelar kezd belejönni, de Sá­rosi semmivel sem marad mögötte. A finom passzok egész sorát mu­tatja be Gyurka. A 20. percben van az osztrákok első komoly gól­helyzete. Sindelar lyukra ad Stroh­­nak ez egészen tisztán áll, de pont Hágába lő, aki kiejti a labdát, hogy rögtön utána újra rácsapjon, mint a sas! Stroh lövésébe a kö­vetkező percben is beleveti magát Háda. (Van dolga, nem panasz­kodhat.) Sárosi passzol Székely felé. Köz­ben Gráf, pont a 16-os vonalon, hidegvérrel leüti a magas labdát. A Fradi és a közönség 11-est kö­vetel, de Klein Árpád, helyesen, szabadrúgást ítél a 16-osról. Feláll a sorfal, Móré gyengén ível, a lab­da kipattan jobbra. Sárosi! Sárosi! Sárosi! Sárosi szenzációs, állandóan megismétlődik ez a megállapítás. Lő, majd a 32. percben baloldali támadás után Székely elé tol, Székely 18 méterről orr­­heggyel rúg kapura, a gu­ruló labda „gellert” kap, Müllner erre nem számít, hiába dobja magát, a labda fölötte bekacsázik a jobb­sarokba. 2:0. Az eddig meglehetősen rezervál­­tan mozgó Székelyt meggyorsítja a gól, szökteti Rátkait, aki egyéb­ként meglepő sokat van játékban. Két Sárosi bomba­fejes Részt kér a harmadik gólból 19. Sárosi éppen szökteti őt, eredeti „Sindelar-labda”, Rátkai villámgyorsan fut, eléri, kapásból bevágja kö­zépre, Sárosi éppen fejre kapja s a kétségbeesetten kifelé induló Müllner fölött bombafejes zúg az Austria­­kapuba. 3:0. Olyan gól ez, amilyet az ember akkor szokott fejelni, amikor azt álmodja, hogy centert játszik. Éi a jól kezdődik a II. félidő is. Keményt Gráf csak kornerre tudja szerelni, ebből Székely ível mellé. Most valahogyan színtelenebb a játék, mint előbb volt. Jön az Austria! Az 5. percben Székely ügyetlen­kedik, Andritsch leszereli, előre­vágja a labdát Sindelarnak, a „szőke fej” balra villan, arra húzó­dik ki Sindelar, tökéletes jobblábas stoppal veszi át a labdát, átteszi a jobblábáról a bal­lábára (fej-haj), azután csak úgy süvít a balsarokba a 15 méteres lövés 4:1. Kemény fut le, a­­ kapus kiüti. Müllner kapus­­ különben kezd éle­dezni, az I. félidőben gyenge volt! Vagy talán csak több a szerencséje most? Sárosi a szépen maga elé tett labdát éppen belelövi, azután eredménytelen Austria-korner kö­vetkezik. Lázong a tribün, mert állítólag Molzer rúgta ki. Kiabálnak is a barnainges határbírónak: — Maga az osztrákoknak ház ebben a hitlerista­ ingben?! „Pirinek áznak” a Ferencváros­­csatárok, de még így sem jut fö­lénybe az Austria. De el kell ismer­ni, hogy Lindelarék most nagy lendülettel törnek a kapu felé. Elveszti az Austria a center hallját, de mégis... A 17. percben Kemény és Mock összecsap a kornervonal közelében. Mockot kiviszik, masszírozzák a lábát, nélküle ez lesz az Austria-halfsor: Viertel— Najemnik—Nausch, öt perc múlva visszasántikál Mock, kimegy a bal­szélre és ott statisztál. Hullámzó a játék, de — izgalommentes. Papp őszinteségi rohamában éppen akkor faultol, amikor a bíró odanéz, Sin­delar színpadiasan csuklik össze, hogy­­— később ő rúgjon kapura ... Polgár hazaad, Mock sántikál, de mégis orszájára szalad. A 36. perc­ben Molzer rohan a szélen, Stroh­­nak tolja be a labdát. Egy kis testesei elég Stroh­­nak, lerázza Lázárt, bee ’ és Sindelar előrenyúló­­a’ hamarabb éri a labdát, a Háda. 4:2. A Fradi megint rá­kapcsol: két gól Ez­ már egyáltalában nem tetszik a közönségnek. Úgy látszik a Ferencváros játékosainak sem. Olyan finist vágnak ki, hogy ebből is látszott, sok maradt még a csapatban. Iskolajátékot csinálnak a csatárok. Toldi átemelését Sárosi fordulásból centiméterekkel lövi mellé, aztán a 40. percben Papp félpá­lyáról lő szabadrúgást, Sá­rosi fejel, a kapus öklöz, Sá­rosi a kapussal együtt le­esik a földre, Székely az üres kapuba kényelmesen gólt lő. 5:2. Sárosi fekve marad, aggódunk, szerencsére csakhamar felkel. Tovább tart a finis. A 41. percben Toldi elől Viertel testesei után haza akar adni, de­­ éppen Sárosinak tolja oda a labdát, Sárosi szívesen fogad el passzt — ellenféltől is. Begurítja a hálóba. 6:2. Müllner olyan dühösen néz Vier­ „Spérol** a Fradi, Sindelar szóhoz jut SPORT HÍRLAP ,­EDD, 1934 ÁPRILIS 3. Boldog szünet... Ennyi Ferencváros­­drukker csak ritkán szokott mutatkozni, mint most a félidőben. Salamon telre, mintha azt mondaná, hogy ez már megint miféle áprilisi tréfa volt. Több esemény nincs is, a Ferenc­város viszi az utolsó támadást is. A bécsi csodadoktor is Sárosit dicséri A Ferencváros öltö­zője­ újra megtelik. A „kom­kurrens” cég, Fodor dr. szorít kezet minden­kivel, azután Brüll Alfréd köszön be. Nyilatkozatokat kérünk. íme: Mailinger Béla: Nagyon örülök, csak ennyit. Pataki Mihály: örülök, hogy ki­tűnő kvalitású és európai hírű kupagyőztes ellenfelünket ilyen jó játékkal és szép eredménnyel, győz­tük le. Fodor dr.: Tűzijáték volt a Fe­rencváros játéka! Sárosi — mint mindig — most is ,a padon fekszik. — Fáj a lábam —, mondja. — Az egyik fordulásnál megrándítot­tam. Hétfőn azért természetesen oki vétlenül ott lesz a csapatban! Gyerünk át az Ausz­­triához! Nagy csend. Schwarz dr. először a kifogásokat mondja. Pech... rtTTMnRsZST «munk&ái]a • • • P Üv®g fagy mutató 40 Illi. Pót- 4—1 lando alkatrviszéket legolcsób­­ban számítjuk. Egy évi jótállás. Törhetetlen óraüveg megvárható GÁRDOS órás. Múzeum-körút 2. szám kapusunk fiatal, Mock megsérült, stb. Sőt a lemezen természetesen a bíró is szerepel: Schwarz dr. sze­rint két gólban benne volt Klein Árpád. Hirtelen fordulattal azon­ban kitör a „csodadoktorból”: — Hiába minden kibeszélés! A Ferencváros kitűnő. Olyan játékos, mint Sárosi, csak minden száz év­ben születik... Blum Pepi: Túlzott a gól­arány ... Fenomenális a Ferenc­város ... Láng igazgató, Müllner kapu­sunk nagy részben benne van a ve­reségben. * Először járt külföldörn, lámpalázasan játszott. Megjegy­zem, az első félidőben a Ferencvá­ros minden jó helyzetét kihast­ th UtyitatUtoMHU: helyettem nyilatkozik az, aki nálam készítteti ruháját Szamot Gyula úriszatsó (IX. KER., TŰZOLTÓ ÉS VIOLA­UTCA SAROK) Nemzeti Sport olvasóinak 10 szá­zalék kedvezmény­ nálla, mi pedig nem. Nausch: Dicséretesen fair meccs volt. Szóval azért ők is elismerik . . . Két nagy csapat nagy csatája... A Húsvéti Tornát bizalom előz­te meg, a nagyon ritkán tévedő közönség már az első naptól is jó sportot várt és­­ kapott. Kitűnő nyitány volt az első mérkőzés, amely a mai osztrák futball egyik legsikeresebb képviselőjét, az Aus­­triát és a megfiatalított Ferencvá­rost hozta össze. A küzdelemből fö­lényes biztonsággal kerültek ki győztesen­ a magyarok. Négy gól­­, nagy fölény s a Ferencváros di­cséretére szolgál, az Austria nem keltett csalódást ezek után sem. Különösen a második félidőben, amikor a Ferencváros irama kissé alábbhagyott, akkor mutathatta meg erényeit az osztrák együttes. Szerencsétlenségére centerhallja, a JOBB A RÁDIÓ TUNGSRAM RÁDIÓCSŐVEL