8 Órai Ujság, 1934. szeptember (20. évfolyam, 197-221. szám)

1934-09-18 / 210. szám

KEDD 10.OLDÁS 1934 SZEPTEMBER IS sport A nagy csapatok győztek, a Bocskai Rómában vereséget szenvedett Ferencváros—Kispest 3:1 (2:0) | ■" ' "'1 A Moré-val felálló „Fradi", kezd nap ellen, de a Kispest átveszi az irányító­k szerepét és a 9. percig verr_______ szélyesen támad. Ezután váltakozó játék folyik. A 14. percben Sárosi támadást indít, amelyet góllal fe­jez be. A 17. percben, a Rozgonyi rendsze miatt megítélt 11-est Sárosi rúgja, azonban Vágó fogja. A 21. perc­ben Székely fejese megszerzi a zöld­fehérek második gólját. A második félidő 10. percében Sárosi továbbítását Táncos Toldihoz adja, aki kapásból a hálóba helyezi (3:0). Kemény játék következik. A csatársorok szép ak­cióival és a „Fradi" hátvédek bizonyta­lanságával tarkítva. A 27. percben Kis­pest komoré után Nemes labdáját Háda lábbal védi, a rúgás rövid, utána veti magát, azonban a labda kiperdül, Ne­mes lő, a labda Polgáron irányt változ­tatva Újvári elé pattan, aki a hálóba lövi (3:1). A Ferencváros most rákap­csol, de az eredmény már nem változik. Újpest—Somogy 10:0 (6:0) A magára talált lila-fehér együttes nagy formában valóságos gólözönt zúdí­tott a kaposvári kapuba- Avar kezdi a gólsorozatot (18. perc), amelyet a 24. percben Kocsis, a 25-ben Déri, a 33-ban Tamássy, a 43-ban a jobbszélső, a fél­idő utolsó percében Jávor fejese folytat. Szünet után Újpest nagy kedvvel foly­tatja a támadást és a 7. percben Szalay, a 10-ben Jávor révén eredményes. Most Somogy feljön, de Hóri a helyén van. A 27. percben Avar beadásával Tamássy lefut és a kifutó Bárdos mellett gólt lő. A Somogy reklamál, a bíró Elblingert kiállítja. A lila-fehér drukkerhad köve­teli a tizediket. A 34. percben meg is születik: Kocsis Avar felé fejel, aki bal­lábbal gyönyörű gólt rúg. Azután vál­tozatos, gólnélküli játék következik. Hungária—Szeged 2:0 (1:0) Szeged veszélyes­ támadással indít. Mindjárt az elején sok a fault. A sze­gedi csatárok sokat hibáznak a kapu előtt, a Hungária-lefutások veszélyesek, de Pálinkás sokat ment. A 30. percig tart a hazai csapat ostroma, ekkor Du­dás előre adott labdájával Szabó III. a kornervonalról szépen hátrahúzza a lab­dát, Cseh kapásból felsőkapufának rúg, a lepattanó labdát Pálinkás elcsípi, ki akarja rúgni, azonban a bíró gólt ítél. A szegediek tiltakoznak, a tribünön ve­rekedés, azonban a bíró hajthatatlan. A rend nehezen helyreáll és három perc után folytatják a játékot. A kö­zönség zajong, a szegedi csatársor ve­szélyes. Az utolsó percben mégis majd­nem a Hungária lő újabb gólt, de Pá­linkás komorra ment. Szünet után ismét a Szeged támad, de a lövések célt tévesztenek. A tizenhete­dik percben Turay magasan ível Sas elé, a szélső lefut, Gergelynek adja a labdát, aki Cseh elé továbbít. A friss kék-fehér összekötő kicselezi a védelmet, a kapust is és az üres kapuba gurítja a labdát, (2:0). A gól után Szeged hevesen támad, de Újvári a helyén van. A 24-ik pecrben Biró ellöki Korányi Il­őt, aki pofonüti őt, mire a bíró kiállítja. Ismét zajos jelenetek a tribünön. A játék vé­géig már csak Biró kiállítása esemény és a tribünön lezajló­ botrányok. Budai „11“—Attila 5:1 (3:0) A budai csapat az első félórában há­rom gólt lő. A tizenötödik percben Schuszter, a huszonkettedik percben Hökk, a 27-ik percben Héjjas. A máso­dik félidőben Attila feljavul és a 15-ik percben Egri fejesével szépít az ered­ményen. A 24-ik percben a budai csa­pat ismét támadásba lendül és Pozsonyi révén gólt lő. Egy perc és újabb Po­zsonyi gól. (5:1). Utána az eredmény nem változik. Soroksár—III. ker. FC 3:1 (1:1) Érdekes mérkőzés, amelyben az eddig feltűnően gyengén szereplő újonc I. osztályúak megverték a rossz napot ki­fogó óbudaiakat. Az első félidőben Vig VI átadásából Kelemen rúgja az első gólt, amelyet a huszadik percben Dinnyés egyenlít. A szünet után válta­kozó mezőnyjáték. A 22-ik percben Bi­kám­y átadásából Vig­hs megszerzi a vezetést. A 33-ik percben szép sorok­sári akciót fejez be Szeder szép gólja. Lazio—Bocskai 8:1 (4:1) Az első félidő 40. percében 1:1-es állás­nál Markos vállperece eltört. Ettől ■kezdve a debreceni csapat erősen vissza­esett és nem tudta a kitűnő formában levő olaszok nagy gól arányú győzelmét megakadályozni. A Bocskai gólját az újonc Návai lőtte. Rekordszü­tetések a vasárnapi atlétikai versenyeken Tegnap délután az MTK rendezésében atlétikai versenyt tartottak, amelyen eldöntésre került Magyarország 4X100, 4X400, 4X1500 staféta és az 5000 m-es 5-ös csapatbajnoksága. A 4X100 m-es stafétát a BBTE Európabajnok együt­tese országos rekorddal nyerte, miután 41.2 mp-es idejével egy tized másodperc­cel megjavította azt. A 4x1500 méte­res stafétabajnokságot a MAC nyerte meg, ugyancsak országos rekorddal (16 p. 41 mp.). Részletes eredmények: 4X100 m staféta Magyarország 1934. évi bajnokságáért: 1. a BBTE) a) csa­pata (Minai, Pajzs, Kovács, Sir) 41.2 mp. (országos rekord), 2. az UTE 43.5 mp. 4X100 m. I. oszt. ifjúsági stafétában: 1. a MAC csapata 44.6 (ifjúsági rekord). 4X1500 m. staféta Magyarország 1934. évi bajnokságáért: bajnok a MAC csa­pata (Juhász, Istenics, Rátonyi, Szabó) 16 p. 41. mp. (országos rekord), 2. az UTE 16 p. 57.6 mp. Távolugrás I oszt.: 1. Somogyi FTC 674 cm, 2. Somló FTC 670 cm. 1000 m síkfutás, junior: 1. Kövér MTK 2 p. 47 mp, 2. Kövecses FTC 2 p. 47.4 mp. 800 m. I. oszt síkfutás. Mickler György emlékverseny. A versenyt, amelyben a nagynevű futók nem indultak, mert ere­jüket a stafétára tartogatták, Albert (Törekvés) nyerte 2 p. 01 mp.-cel, 2. Pro­­hászka (MTK) 2 p. 01.4 mp. A Széna-téri „gödörben" délelőtt bo­nyolították le a budapesti kerület at­létikai női bajnoki versenyét. A ver­seny úgy indult, hogy Vértessy Kata­lin helyből távolugró rekordján kívül semmi említésre méltót nem fog hozni, amikor az utolsó számban, az alig egy éve versenyző Csák Ibolya, a Nemzeti Torna Egylet atlétanője háromszor egy­másután megjavította a magyar re­kordot, melyet Vértessy Katalin 149 cm-es ugrásával védett. Az új magyar sportcsillag játszi könnyedséggel vitte át a rekordot jelentő 150, 152, majd a 154 cm-es magasságot, azonban az egy­másután való ugrás kifárasztotta a fiatal és így még rutinozatlan ver­senyzőnőt s ezért a 156 cm-es magas­sággal már nem boldogult. Érdekes megemlíteni, hogy ezzel a rekorddal a magyar női atlétika nem­zetközi relációban is ragyogó ered­ményt ért el, hiszen a londoni atlé­tikai női világbajnokságok során a német Helma Grieme 154 cm­-es ug­rással győzött. Részletes eredmények: 100 m síkfutás: Bajnok Deák Aranka MTE 13.7 mp, 2. Anday Nelly BBTE 13.7 mp. 80 m gátfutás: Bajnok Vértessy Ka­talin BBTE 13.6 mp, 2. Lovász Anna MTE 15.2 mp. 4 X100 m stafétafutás bajnoka az MTE csapata (Lovász, Dudás, Deák, Lampert) 56 mp, 2. MTE 1b 1 p 01 mp. Magasugrás: Bajnok Csák Ibolya NTE, 2. Vértessy Katalin BBTE 145 cm. Távolugrás: Bajnok Deák Aranka MTE 512 cm, 2. Kael Anna TFSC 508 cm. Helyből távolugrás: Bajnok Vértessy Katalin BBTE 257 cm, 2. Csák Ibolya NTE 253 cm. Gerelyvetés: Bajnok Nadányi Ágnes NTE 31.99 m, 2. Kránits Erzsébet REAC 28.50 cm. Diszkoszvetés: Bajnok Nadányi Ágnes OTE 35.60 m, 2. Szöllősi Ilona TFSC 34.28 m. Súlydobás: Bajnok Szöllősi Ilona TFSC 10.85 m, 2. Kael Anna 10.28 m. ­ K­ijelölték a stoclifjolml birkózó európabajnoki versenyek résztvevőit Október 5-én Stockholmban rendezik meg a szabadstílusú Európabajnoki ver­senyeket. Tegnap délután, szépszámú közönség jelenlétében tartották meg a nagy küzdelem válogatómérkőzését a Máv Kolónia tornatermében. Eredmé­nyek: Légsúly: 1. Lőrinc (MAC), 2. Ara­nyi (MTE); pehelysúly: 1. Tóth (UTE), 2. Fecske (MTE); könnyűsúly: 1. Beke (Dorogi AC), 2. Kálmán (UTE); kiskö­­zépsúly: 1. Finyák (Győri AC), 2. Zom­­bori Gyula. A nagyközépsúlyban Riheczki egyedül indult és mérkőzés céljából felment a kisnehézsúlyba, de ott eredményét súly­különbözet miatt nem számították. Kisn­ehézsúly: 1. Virág-Ébner (MAC), 2. Tarányi (MTE). A nehézsúlyban nem volt induló. Majd megtörtént a jelölés. A lég-, pe­hely-, könnyű- és kisközépsúlyban a va­sárnapi verseny 1. és 2. helyezettje a vá­ logatott, a nagyközépsúlyban Riheczki (Mávag) és Maróthi (Törekvés), a kis­­nehézsúlyban a­z első két helyezett. Dunántúl 63 : 45 arányban győzött Nagy közönség előtt folyt le a MASz északnyugati kerületének rendezésében a Dunántúl—Stájerország atlétikai via­dal. A verseny előkelő közönsége kö­zött dr. Hóman Bálint kultuszminisz­tert, gróf Széchenyi Viktor főispánt, dr. Csitáry Emil polgármestert, dr. Havranek József alispánt, dr. Köhler Jenő törvényszéki tanácselnököt és I­­ Mint a Bécs—Budapest versenyen, úgy a Szentendre­­­sziget körüli versenyen is a szériában gyártott Estros-motor győzött a 125 köbcm-es kategóriában Székely László, a 250 köbcm-es kategóriában jákfai Gömbös József vezetésével Mátray Rudolf tankerületi főigazgatót láttuk. A felvonuló válogatott atlétákat dr. Barth Rezső kerületi elnök üdvözölte, akiknek nevében dr. Arbeiter, a stájer szövetség elnöke válaszolt- A szép sportot nyújtó versenyt a dunántúli együttes nyerte meg, 63:45 arányban. jákfai Gömbös József és Székely László a BMYC versenyének győztesei Tegnap délelőtt bonyolították le a BMYC rendezésében a Szentendrei-szi­get körüli oldalmotoros csónakversenyt, amelynek 250 köbcm-es kategóriájában jákfai Gömbös József (Istros-motor), a 125 köbcm-es kategóriában Székely László (Istros) lett az abszolút győztes, tekintet nélkül a csónaktest-kategórián. Hírek mindenfelől Az Olasz Atlétikai Szövetség értesí­tette a Magyar Atlétikai Szövetséget, hogy a lemondott olaszországi olasz— magyar női atlétikai mérkőzés helyett szeptember 26-ára szívesen küldi váloga­tott női atlétacsapatát Budapestre. A MASz a kedvező ajánlatot elfogadta és az olasz atlétanők szeptember 23-iki bé­csi mérkőzésük után jönnek Budapestre, hogy itt erejüket a legjobb magyar hölgyatlétákkal összemérjék. Az orszá­gok közötti viadal számai a következők: 60 m, 100 m, 4x100 m, 80 m gát, magas­ugrás, távolugrás, súly­, diszkosz és ge­relyvetés. A pontverseny értékelése: 4—3—2—1. A mérkőzést előreláthatólag a MAC margitszigeti pályáján tartják. A Bécs—Budapest és a Szentendrei sziget körteli motorversenyt Weinberger csónaktest nyerte Székely László vezetésével. Weinberger Jenő csónaképítő üzeme III., Római part 1/b. Három holland kerékpárbajnok halá­­los autóbalesete. A három legismertebb holland kerékpáros versenyző vasárnap délután borzalmas szerencsétlenség ál­dozata lett. A három sportember, Klaas van Neck junior, Hoevens és Veludres menedzserükkel autón igyekeztek egy versenypályára. Egy vasúti átjárónál az őr későn eresztette le a sorompót, amely a nagy sebességgel haladó autó hátsó részébe akadt és így az éppen elrobogó gyorsvonat elkapta és hosszú darabon magával rántotta. A három kerékpáros azonnal meghalt, a vezetőt haldokolva szállították a kórházba. a „Dámák" újra a volánnál. Alig zaj­lott le a „Dámák nemzetközi autóverse­nye" hölgyvezetőink máris újra autóba szállnak, hogy résztvegyenek a Horthy Miklós kormányzó budapesti bevonulá­sának tizenötéves évfordulóján rende­zendő nagyszabású autófelvonuláson. Az autós felvonuláson, amelyet a KMAC-cal együtt Salacz Tibor, a MOVE gépjármű osztályának vezetője rendez, a magyar hölgyvezetők az élcsoportban fognak fel­sorakozni. Már eddig is számos hölgy­vezető jelentkezése futott be a TESz-hez és így remény van arra, hogy ez a meg­mozdulás a magyar autósok egyik leg­impozánsabb felvonulása lesz.