8 Órai Ujság, 1935. március (21. évfolyam, 51-74. szám)

1935-03-05 / 53. szám

1935 WARCTUS 5 Győztek vívóink Nápolyban A tegnap esti nápolyi magyar-olasz kardvívó­­versenyen a magyar együttes 6:3 arányban legyőzte az olaszok csapatát. Kovács, Rajcsányi és Rajczi (Rasztovics) ál­lottak Pinton, Montano és Skopece ellen a plansra, hogy a magyar, szí­nek győzelméért küzdjenek. A nagy érdeklődéssel kísért küzdelem, ame­lyen megjelent a város vezetősége, a katonai előkelőségek, a külképvise­letek tagjai és az ottani francia és magyar kolónia teljes számban,­­ a magyarok állandó fölényének jegyé­ben zajlott le. Csökken a középiskolás vívók száma A KISOK kerületi vívó versenyeit már­cius folyamán döntik el. Nem lepne meg bennünket, ha a résztvevők száma a ta­valyihoz képest alaposan lecsökkenne. Az a nagy horderejű és igen helytálló rendel­kezés, mely a vívástanítást a középfokú iskolák­ban is oklevélhez köti, mindaddig hiányos intézkedés marad, míg nem ad alkalmat az oklevél megszerzé­sére is. A jelenben pedig kevesebb a vívó­oktató és így kevesebb a vívást tanuló növendékek száma is. Emberileg érthető is a már most érezhető passzív reziszten­cia, mely a félintézkedés következtében sérelmet szenvedettek részéről abban nyilvánul meg, hogy elhagyják a vívó­sport propagálók táborát. De magatartá­suk mégsem jogos, mert, ha a vívósport hozta erkölcsi és anyagi javakat eddig élvezték, most egy ideiglenesnek tekint­­hető kényelmetlenségért — az oklevél megszerzéséért — egy más végletbe esniök mégsem szabad. Tudjuk mégis, ha eleinte kevesebb is lesz a KISOK versenyzőinek száma, a verseny színvonala fokozatosan fejlő­dik majd s idővel a versenyen indu­lók száma is növekedik majd, mert a KISOK-versenyeken ezután min­dig országos tekintélyű zsűritagok fognak működni,­­akik a minősítő versenyekhez szükséges szakértelem mellett pártatlan igazsággal és nagy szeretettel bírálják el fiatal vívóbajtársaik sportteljesítményeit. RÁDIÓ Hétfői budapesti műsor: 2.48: Hírek,­­élelmiszerárak, piaci árak, ib­­i­olyasló hírek. — 4.18: A rádió diák félórája. — 4.15: Pontos időjelzés, időjárásjelentés, hírek. — 5.00: Állástalan Zenészek Szimfonikus Zene­­kara. — 6.10: Német nyelvoktatás. — 6.45: Hanglemezek. — 7.20: Gagyi Jenő előadása. — 7.50: „A Budai Dalárda és 1000-ik hangverse­nye." Elmondja dr. Kondela Géza pápai kar­marás. — 8.05: A Budai Dalárda 1000-ik hang­versenye. Közvetítés a Zeneművészeti Főiskola nagyterméből. Közreműködik dr. Székelyhidy Ferenc, dr. Palló Imre, dr. Witko­vszky ,E. (ének), Schm­idthauer Lajos (orgona) és dr. Blerz Ottó zongorakísérettel. — 9.50: Hírek, idő­járásjelentés. — 10.20: Milkova Zolotovics, a bolgár Nemzeti Színház tagja, bolgár dalo­kat ad elő, zongorakísérettel. — 10.50: Havi szemle angol nyelven. „The Prince of Wales in Hungary." (A welszi herceg Magyar­­országon.) Dr. Ottlik György előadása. — 11.10: Horváth Rezső és cigányzenekara mu­zsikál. — 00.03: Hírek. Keddi budapesti műsor: 6.45: Torna. — Utána: Hanglemezek. — 10.00: Hírek. — 10.20 és 10.45: Felolvasás. — 12.00: Déli harangszó az Egyetemi-templomból, idő­járás jelentés. — 12.03: Eugén Stepat balalajka­­zenekara. — 12.30: Hírek. — 1.20: Pontos idő­jelzés,­ időjárás- és Vízállás jelentés. — 1.30: A Mária Terézia 1. honvéd gyalogezred zene­kara. — 2.40: Hírek, élelmiszerárak, piaci árak. — 4.10: Asszonyok tanácsadója. — 4.45: Pon­tos időjelzés, időjárásjelentés, hírek. —­ 5.00: Őrei Géza székesfőv. kereskedelmi isk. fő­igazgató előadása. — 5.10: Közvetítés az Ostende-kávéházból. Jáross—Takács szalon- és jazz-zenekarának műsora, Kalmár Pál ének­számaival. — 6.10: Francia nyelvoktatás. -1­6 40: Veres Károly és Cigányzenekara. — 7.30: Hallos Sándor elbeszélése. — 8.00: Csuka Béla viola da gamba számai. 8.40: Hírek, ügetőversenyeredmények. — 7.00 órától éjjel 2.00 óráig: ,,Pesti farsang 1835­, 1935- és 2035-ben.“ — Szünetben, kb. 11.00: Időjárás­jelentés. BUDAPEST II.: 5.35: Dr. Ballenegger Róbert egy. m. tanár előadása. — 6.15-től 6.49-ig: Közvetítés az Or­­tende-kávéházból. Az Eross—Takács szalon- és jazz-zenekarának műsora. Kalmár Pál ének­számaival.­­— 6.45: A földmívelésügyi minisz­­térium mezőgazdasági félórája. — 7.35-től 8.00 óráig: Veres Károly és cigányzenekara. — 8.05: Dr. Bartucz Lajos egy. m. tanár elő-­­ adása.’ — 'OS-től 9.10-ig:: Hanglemezek, Kelen Péter Pál képviseletéből. — 3.15: Hírek. ŐRjuokAG KEDD 13. OLDÁSA Győriek asz élcsapatait... A vasárnapi teljes forduló az él­­csa­patotk helyzetén kívül teljesen felborította a tabella állását. A rossz start után nagy csapataink „svung­­bajetifceik“ és olyan futballt produkál­tak, amely megközelítette a rég várt eredményeket. Ferencváros—Szeged 6:1 (3:0). A Szeged múltheti szép szereplése, az otthoni levegő és a Ferencváros rossznak vélt formája azt a félő hitet keltette, hogy Szeged meglepetést okozhat és a tavalyi bajnokcsapat fölötti győzelme sem kilátástalan. A „Érinti" azonban fel­támadt és megérdemelve szerezte meg hatalmas gólarányú győzelmét. Mindjárt a startnál, még az első perc­­ben esett az első gól, melyet Sárosi csúsztatott a szegedi kapuba. Változatos küzdelem, állandó Ferencváros-támadá­sok, amelyeket a felerősített „honi" együttes többé-kevésbé sikerrel szerel le. A 39-ik percben ismét Sárosi lövi be a Gyurcsó lábáról hozzákerülő labdát. A szegediek óvnak, mert Sárosi offside-on állott, de a bíró nem veszi figyelembe kérésüket. A félidő, végén, a 44-ik perc­ben Kemény belövi a 3-ik gólt. A második félidőben Szeged erősít és a 6-ik percben Tombácz berúgja az egyetlen góljukat. Most ismét változatos játék. A Ferencváros megérzi ugyan Hoffmann sérülését, de a 30-ik percben Toldi beadásából Sárosi remek formában belövi a 4-ik gólt. A 35-ik percben Móré rúgja be az ötödiket, majd a 40-ik perc­ben Sárosi beállítja a végeredményt Hungária—Bocskai 4(2 (1:2). Szép küzdelem volt. A Bocskai újab­ban már szokatlanul szép játékot produ­kált. A 20-ik percben Szaniszló megtérül és így a Bocskai tíz emberrel kénytelen tovább játszani- Ennek ellenére le orosz­lánmódra küzdve, sikerül Jandának a vezető gólt megszerezni. Alig néhány perc múlva a Bocskai Kocsis öngólja következtében 2:0-ra vezet. Ekkor már a Hungária is erősít, állandóan támad és a 45-ik percben Komerből és Cseh fejese következtében megszületik az első Hun­gária „dugó". A második félidőben a Bocskai kissé letörik és a 13-ik percben a Hungária ki is egyenlít. Az iram tart, de az eldöntetlenen nem tudnak változ­tatni, míg végre az utolsó percekben Cseh megszerzi a vezetést. Rá egy percre szintén Cseh 4:2-re szépít és ezzel be is fejeződik a mérkőzés. Újpest—Phőbus 2:0 (0:0). A szépen küzdő újpesti csapatok nívós harca Újpest győzelmével végződött. Az első félidő eredménytelensége után Újpest erősít és a 4-ik percben Vincze megszerzi a vezetést. Erős küzdelem, azonban az eredmény nem változik. A 40-ik percben Kocsisnak sikerül a 2-ik gólt a hálóba fejelni. Kispest—III. kerület FC 1:1 (0:0). Nívós, de eredménytelen játék volt. A második félidő 7-ik percében a kispesti együttes Nemes segítségével megszerzi a vezetést, amelyet Sárvári a 8-ik perc­ben ki is egyenlít. Utána változatos küz­delem, de — eredmény nélkül. Soroksár—Budai „11“ 3:2 (2:0). A szépen fejlődő vidéki csapat kitűnő csatárjátékával nyerte meg a mérkőzést. A soroksári együttes 2:0-ás vezetését a második félidőben a budaiak 2:2-re ki­egyenlítették, amikor a 27-ik percben Varga berúgja a 3-ik és döntő gólt. Attila—Somogy 2:1 (1:0). A Somogynak bizony nem sikerült a prófétaség saját hazájában. A miskolci együttes 2:1 arányban annak ellenére is­, legyőzte, hogy a második félidőben ko­moly Somogy-fölényt láthattak a druk­koló nézők. A futballbajnokság állása Anglia egyik hírneves szövetgyárának márkája. Ilyen márkás angol öltönyszövetekből 3­ méteres darabokat elvámolva méte­­renként 19 pengőért árusítunk. Nagy választékunk van finom ta­vaszi felöltőkelmékből is. Okvetlen tekintse meg, vagy kérjen mintákat belőlük. p Áh* Budapest, Kálvin tér 7 Helyezés | Csapat Újpest .­­ 03 !­ Ferencvárosi Kispest Szeged ; cC1 .| Bocskai Soroksár Budai „11“ | Phöbus III. kerület | Somogy d© Oh Gőlarány I.Újpest■ 1:0 2:0 20 37:9 II. Hungária sn 5:0 4:2 19 43:17 111.Ferencvárosm 6:1 4:4 19 45:24 IV.Kispest 0:5 maim 1:1 13 23:28 V. Szeged 1:6■ 4:2 13 25:31 VI. Attila■ 3:0 2:1 13 17:31 VII.Bocskai 2:4 2:4m 12 28:26 VIII. Soroksár 4:4• 3:2 12 21:29 IX. Budai „11“ 0:1 2:3m 11 26:22 X Phöbus 0:2m 5:0 11 30:82 XI. III. kerület 1:1 0:3m 10 18:25 í ” | to XII Somogy 0:5n 3 12:51 Sárosi feltámadt. Ez a varázslatos mondat futott végig a tegnapi sze­gedi meccs nézői között, akik látták a csodálatos technikájú játékosunk újraéledését, amelytől bizony a letö­rés hosszú ideje alatt teljesen elszok­hattunk. A lendület és a küzdőkedv amelyet népszerű „Gyurka“ barátunk az alföldi metropolisban produkált, tavaly húsvéti formájára emlékezte­tett bennünket. A feltámadás osztat­lan örömet keltett— kivételesen még a klubérdekeken felül is — az egész magyar sportközvéleményben, hisz talán újból feltámadt a magyar nemzeti válogatott erőssége és irá­nyítója, akit majdnem egy éven át nélkülöztünk. Kár volt előre inni a medve bőrére. A­ Szeged játékosai egész héten előre ittak múltheti diadaluk mámorában, a Ferenc­város ellen aratandó győzelmükre. A már leterítettnek vélt medve azonban alaposan megtréfálta az elbizakodottakat és ha olyan gólt adott, hogy a számítók­nak, azt hisszük, jó időre elmegy a ked­vük a meccs előtti ivástól. Lezajlott a MASz közgyűlése, amely elé nagy várakozással tekintett a magyar atlétika barátainak nagy tábora. A már közel egy év óta folyó áldatlan harc, amely teljesen feldúlta a szövetség béké­jét és megakadályozta a komoly munkát, a magyar sportközvélemény osztatlan elé­gedetlenségét váltotta ki- A választás előtt két lista került szavazásra. Az egyik a hivatalos volt, a másik pedig a „re­formpárté", amely az egyes vezetőségi tagok kicserélését tűzte ki céljául. A sok puskaropogtatás végre elcsendesedett és a hivatalos lista 100:50 arányban győzött. Ez a győzelem azonban csak akkor ér va­lamit, ha a békét és a megegyezést vonja maga után, m­ert anélkül nem a szemé­lyek, hanem a magyar sport károsodna. Talált' olyan*''mértékben, hogy azon már segíteni sem lehet. Hatalmas mezőny és nívótlan küzdelem a BEAC tőrversenyén A BEAC második és harm­adosz­­tályúak részére kiírt tőr­versenyét tegnap döntötték el Sok olyan ta­nulságot hozott, amelyet a tőrvívó sport érdekében minél előbb haszno­sítani kell. Tőrvívóin­k tábora hatal­­matl­an megnövekedett ugyan, de tu­dásaik színvonala bizony nem elégí­tette ki a szakértőt. Több mint hat­vanan indultak, annak ellenére, hogy tőrverseny egy nap alatt ilyen nagyszámú résztvevővel a követel­ményeknek megfelelően nem bonyo­lítható le. Kimeríti a versenybíróságot, unal­massá teszi a versenyt és elfásítja a vívókat, akiknek kategorizálásának célja ép­pen e hibák kiküszöbölése volt. Te­hát két kategória együttes indulá­sát a jövőben el kell kerülni, vagy pedig a versenyt két napon át kell lebonyolítani. A sportcsarnok hiá­nyát is újból bebizonyította, mert a­ Semmelweis­ utcai vívóterem ilyen tömegversenyre igazán nem alkal­mas, sem a sport, sem a közönség szempontjából. A hatvanas mezőny­ben, sajnos,m­ailig láttunk egy-két igazi tőrvívót. Valamennyien kard­­vívóink táborából kerültek ki s el­mondhat­ju­k, hogy e tőrvemény a kardvívás jegyében „zajlott" le. Addig tehát ne várjunk fejlődést jelentő eredményt, míg vívóink át nem térnek az egyes fegyver­nemek speciális művelésére, ami­hez az egyesületek hathatós támo­gatására is feltétlenül szükség van.