Az Ujság, 1907. május (5. évfolyam, 116-129. szám)

1907-05-21 / 120. szám

12 rrzwi•mm1,.jm*...i»r a"*r­­■*^■*-»■1 S­port. Telefonszám 56—16. — Interurban 57. AZ ÚJLÁG Kedd, május 21« Woolwibh Arsenal — Budapesti Torna-Club 2:2. Szédületes eredmény. A piros-fehérek egyenrangúak lennének az északi liga bajnokságának hetedik helyezett­jével­­! Nem, a B. T. C.-t klasszisok választják el a Wool­wich Arsenaltól és a csoda mindössze úgy esett meg, hogy a magyar csapat hihetetlen önfeláldozással, óriási lelkesedéssel és tagadhatatlanul kitűnő formában is ját­szott. A védelem fő érdeme az volt, hogy »zavart«, a leg­­hálásabb és legsikeresebb munka, a­mit a védelem csak produkálhat. A védelem és a csapat legjobb embere, a­ki vasárnap angol kollégáját is felülmúlta, Domonkos volt, első­sorban az ő nagystílű védésének érdeme, hogy a B. T. C. nem nagy goalaránynyal szenvedett vereséget. Higgadtan és hasznosan játszott Sárközy, a fedezetsor elismerésre méltó agilitással, fáradhatatlanul és szívósan dolgozott, míg a csatársor két goaljával méltán rászolgált az elismerésre; számítással, összjátékkal működtek s Horváth meg Lévák egyénenként is igen szépen játszott. Zsúfolt tribünök, előkelő közönség előtt, pontosan a jelzett időben ad jelt a bíró a kezdésre. Az angolok a következő összeállításban játszanak : Batcup — Dick, Cross — Bidgen, Theobald, Me. Eachrane ■— Kvie, Coleman, Freemann, Sathertwaite. Mordue. Woolwich Arsenal első félidőbeli játéka művészileg szép és rendkívül élvezetes s a közönség remek támadá­saikat sűrű tapsokkal honorálja. A magyarok kezdenek, azonban csakhamar elvesztik a labdát, amelyet 3 percz után Horváth kapaint magához, Bosznyaihoz juttatja, a­ki lerohan, a kapu előtt Horváthoz passolja, shotja azonban méterekkel kerüli el a kaput. Erre W. A. kezd támadni s Domi a jobbösszekötő süvítő lövését komerre védi, majd a balösszekötő és a középfedezet két-két lövését fogja el bravúrosan. B. T. C. goalja állandó ostrom alatt áll s a magyarok csak szabadrúgás révén jutnak pillanatra offenzívába. Újra W. A. támad s Domi a jobb­­összekötő szépen helyezett shotját teszi ártalmatlanná. Horváth lerohanása hibás középreadással végződik. W. A. a 22-ik perc­ben kornert rúg, majd B. T. C.-t ismét sza­badrúgás segíti­ előre." A középcsatár lövését Domi jól menti, mire újra kornerhez jutnak az angolok s Fehéry a rendkívül veszélyes labdát kézzel védi. A hihetetlen erővel rúgott tizenegyes W. A. vezető goalját eredmé­nyezi (31. p.). Ismét a piros-fehérek kapuja előtt folyik ■»-»i ■! m­»"-»- i.l- mm mn', im» ................. !­1-111.111111 - Football. A nemzetközi labdarugó-szövetség közgyűlése. Amsterdamból táviratoztak lapunknak . A Nem­zetközi Labdarugó-Szövetség pünkösd vasárnap­ján tartotta idei közgyűlését Amsterdamban, a­hol a Magyar Labdarugók Szövetségét Múzsa Gyula orsz. képviselő képviselte. A kongresszus a Magyar Labdarúgók Szövetségét mint önálló szövetséget egyhangúlag elismerte , tavaly ugyanis az osztrák és a cseh szövetség képviselőinek hamis informác­iói nyomán szövetségünket csak egy évre ideiglenesen ismerték el mint önálló szövetséget. Angol és olasz csapat Prágában. Prágai tudó­sítónk táviratotzza: A Deutscher Fussball-Club két napi vendége Dél-Anglia egyik legkiválóbb csapata, a Portsmouth volt, mely magas klasszisú játék után első nap 4 : 2 és a másik napon 9 : 4 arányban győzött. A Sportovni Club Slavia pün­kösd két napján a Football-Club Torino gyenge csapatával mérkőzött és 9 : 1, illetőleg 6 : 2 arány­ban nyerte meg a mérkőzéseit. Fővárosi csapatok a vidéken, Aradról jelentik lapunknak . A Budapesti Torna­ Club második csa­pata vasárnap Aradon az Aradi Athletikai Club I. csapata ellen 2 : 1 eredménynyel győzött. Sopronból Írják: A Tisztviselők Labdarúgó­ Egylete vasárnap Sopronban a Soproni Football- Clubbal játszott, a zuhogó esőben lefolyt mérkőzés 4 : 2 arányban a soproniak győzelmével végződött. A bíró, a S. F. C. embere, mint informác­ióink szólnak, erősen a soproniak javára pártoskodott. Kaposvárról táviratozzák . A Műegyetemi Ath­letikai és Football­ Club vasárnap a klubközi atlé­tikai viadal után a Kaposvári Athletikai Club csa­patával mérkőzött és 9 : 2 eredménynyel győzött. Félidő 4:1. A Budapesti Torna Club második csapata hétfőn Rákosligeten a Rákosligeti Sport Clubbal mérkőzött és 60 percznyi játék után 11:0 arányban győzött. A mér­kőzést 30 perc­c­el a befejezés előtt a beállott sötétség miatt félbe kellett szakítani. Barátságos mérkőzések: Typographia Sport- Club I.—Újpest-Rákospalotai Atlétikai Klub I. 4 : 3. Typographia S. C. II.—U. R. A. K. II. 5 : 0. A két mérkőzés vasárnap délután az újpesti mező­­utczai pályán folyt le. Biró az első csapatoknál Vámos Soma (Főv. T. C.). Budapesti Sport-Ifjak—Budapesti Labdarugó­inak 10: 0. Kereskedelmi Alkalmazottak C. E. S. Cs. I. — Ferenczvárosi T. C. II. 2:2. K. A. O. E. II. — F. F. C. III. 1 : 1. A pünkösdnapi angol mérkőzések. A nálunk járt angol professzionista csapatok között, Everton és a skót Celtic kivételével, aligha múlja felül egyik is klasszis dolgában a pünkösd két napján vendégszerepelt Woolwich Arsenalt. A csapat méltónak bizonyult jó hírnevéhez, mert routin, ötlet, de főként labdatechnika szempont­jából bizonyára kevés csapat múlja felül még Angliában is. A labdának valósággal mesterei ők, mert a W. A. technikájához hasonlót egyetlenegy angelhoni ellenfelünk sem produkált. A biliárd­asztalon lehet csak hasonlatosan boszorkányos ügyességű játékot kifejteni, a­hogyan Londonnak ez a kedvelt csapata a földön tovaguruló labdát dirigálja. A bámulatos labdatechnikán kívül ördön­­gős gyorsaságú passzjátékuk ejti bámulatba a nézőt; pontos összjátékuk, párosulva a labda hihetetlenül gyors továbbadogatásával teljesen zavarba hozza és kimeríti az ellenfélt és ugyan­csak routinos védelem az, a­mely ennek a brilliáns kvalitású csatársornak támadásait mégis meg­akasztja vagy meghiúsítja. Oxford idei játéka például, miután az amatőr­csapatok közül a legeslegjobbat, a Corinthianokat már láttuk, nem ejtett ámulatba, viszont Wool­wich Arsenal az itt járt Everton, Celtic, Southamp­ton, Tottenham Hotspur stb. daczára is imponált klasszikus képességeivel. Kapuvédjük (nem az In­ternational Ashcroft játszott) aránylag gyenge, a hátvédsornál is láttunk már jobbat (Sharp hát­véd, Anglia egyik legjobb backje nem jött a csa-­­­pattal a kontinensre), de a fedezetsor már a játék első perczeitől kezdve magas képességeket árult el. Theobald középfedezet (a csapat egyetlen amatőrje) valósággal mintaképe az agilis, fáradhatatlan, tá­madásban s a védelemben egyaránt rendkívül fon­tos szerepet betöltő centerhallnak ; goalrugásban is aligha vehetné fel vele egyik csatárunk is si­kerrel a versenyt. A két szélső fedezetnél különösen a csatársorral való hasznos együttműködést bá­multuk. A csapat két starja Coleman és Satherth­­waita, a jobb és a bal összekötő csatár , elsőrangú cselezők és lövéseiket óriási erővel, veszélyes he­­yezkedési képességgel, bámulatosan jól irányítva intézik. A B. T. C. elleni mérkőzésükön például alig néhány shotjuk ment a goal mellé, vagy föléje. Freemann labdaosztogatása kitűnő, a balszélső rendkívül gyors, míg a jobbszélső nem rendes helyén (eddig jórészt középcsatárt játszott), ki­tűnő goallövőnek bizonyult. Woolwich Arsenal rendkívül lezseren (talán ez az idegen hangzású szó fejezi ki a leghívebben) játszik és ez a magyarázata annak, hogy mint jó­részt a kontinensen, nálunk is aránylag kevés goalt rúgott, mert M. T. K. elleni fölényét goalokban kidolgozva, még jobban is kihasználhatta volna. Inkább a szép játékra fektetik a fősúlyt, habár be kell ismernünk, hogy az első napon főként a kapu­­véd hiúsította meg az angoloknak nagy goal­­arányú győzelmét. Kapu­véd­jeiiik éppen az angolok elleni mérkőzéseken igazolják be határozottan nagy klasszisukat és ez a magyarázata, hogy a ná­lunk járó idegen csapatoknál a kapuvédők játéka imponál nekünk legkevésbé. Woolwich Arsenal játékstílusa, főleg a csatár­soré, sokban hasonlatos a Corinthianokéhoz, elte­kintve attól, hogy a Corinthianok szélső csatá­rainál jobb klasszisunkat — Hardmant kivéve — eddig nem láttunk. W. A. szélsőcsatárai viszont igen gyakran a labdának a csatárlánc­ másik szélére való hirtelen átadásával lepik meg az ellenfél védelmét, a­mint hogy az angolok rendkívül praktikus játékmodorára igen jellemző, hogy köz­vetlenül a kapu előtt támadva, az ellenfélnek a goal előtt konc­entrált ellentállását a labdának a szélre való váratlan kiadásával akasztják meg ; a védelem természetesen a szélső csatárokra rohan s közben a belső csatárok a szélső csatároktól visszakapott labdával már könnyebben boldo­gulnak, miután a védelem közben széjj­elhúzódott. Ha olyan kimerítően foglalkoztunk Woolwich Arsenal-lal, az északi liga hetedik helyezettjével, mely az English Cup-ben is csak a győztes Sheffield Wednesday-től szenvedett vereséget, tettük azért, mert biztosra veszszük, hogy pünkösdi vendég­­csapatunk a közel jövőben a legeslegelsők sorába kerül Angliában. Részletes tudósításunk a következő : — Első nap. — a játék s Domi a balösszekötő remek shotját fogja el" Kisfaludy ledobása után Bosznyai rohan le a labdával, a balszéllé továbbítja, Horváth kiszökik s bal lábbal rúgott csavart labdájára hiába veti rá magát W. A. kapuvédje, mert a labda a kezéből a goalba siklik (40. p.). A kiegyenlítő goalt frenetikus tetszéssel fogadják. Félidő 1:1. A második félidőben már valamivel lanyhábban folyik a játék, főképp az angolok részéről, a­kiket a kon­tinensen lejátszott mérkőzések és a sok utazás látszólag erősen kifárasztott, öt perc­ után B. T. C. gyönyörű támadást vezet. Balázs a félvonalon lerohan, a szabadon álló Lévákhoz passol, a­ki ugyan ügyesen plassirozva, de az üresen maradt kapu mellé rúg. A balszélső shotja már Domit foglalkoztatja. Az angolok komere után Horváth vezet támadást, de ki­tűnő középreadását W. A. védelme megakasztja. Kis­faludy Molnár II-höz adja előre a labdát, a­ki lerohan és közben Lévákhoz passol, a jobbösszekötő higgadt, szép játékkal a goal közvetlen közelébe viszi a labdát és ment­hetetlen goalt rúg (15 p.). B. T. C. vezető goaljára heves támadással válaszol W. A. s Domi rövid egymásutánban három lövést véd, az utolsót khmerre (22 p.), melyet újabb korner követ. Lévák sikeresnek látszó lerohanását az utolsó pillanatban teszi ártalmatlanná az angolok bal­hátvédje. B. T. C. az angolok balszárnyának erős támadása ellen védekezik, egy váratlan c­enter s a labdába belerohanó jobbszélső védhetetlenül kiegyen­lít (28 p.). Kedvező esélyt hozott B. T. C.-nek egy sza­badrúgás, melyből kis szerencsével ismét goal lehetett volna, míg azontúl csak szívósan a védekezésre fekteti a fősúlyt a magyar csapat, s miután Domi a jobbössze­­kötő süvítő lövését remekül védi, majd az újabb korner is eredmény nélkül­­múlik el, a játék a B. T. C.-re rend­kívül hízelgő eldöntetlen eredménynyel véget ér. A játék, különösen a második félidőben nem volt a legfairebb. Bosznyai kezdte holmi kis magyar virtus­kodással, mire az angol hátvédek egy kis boxtréninggel boszulták meg magukat. Gabrovitz Emil (Rambler) nagyon derekasan s a magyar csapat irányában kis jó­akarattal bíráskodott, a­mi azonban csak az egyik határ­­bíró szerepét betöltő angol csapat massőrjét keserítette el annyira, hogy boszúságában a kezében levő kis magyar lobogót is kétszer a földhöz vágta. — Második nap. — Woolwich Arsenal—Magyar Testgyakorlók Köre 9:0. A vasárnapinál jóval nagyobb közönség töltötte meg a millenáris­ pálya tribünjeit, kár, hogy az első félidő végén megeredt az eső, a­mi főként M. T. K.-ra hatott nyilván rendkívül zavarólag. Woolwich Arsenal ma tündöklő összjátékát mellőzve, csatársorában jórészt egyéni játékot produkált és a­mit Sab­ertwaite balössze­kötő és főként Mordue balszélső produkált, bravúros, művészi munka volt. A középcsatár helyén ma Kyle, a tegnapi jobbszélső, míg a jobbszélen Garbut játszott és az új összeállításban határozottan erősebb volt a csatársor, a mint hogy az egész csapat ma mintha frissebben és szebben játszott volna. Theobald középfedezet játéka ezúttal is kimagaslott, a két hátvéd is jobban megembe­relte magát, csak a kapuvéd nem illik abba a csapatba. A Testgyakorlók játéka csalódást keltett. Holies kapuvéd csak az első félidőben mentett, a második half time-ban kedvét vesztve engedte be a labdákat. A véde­lemben csak Csüdör, de főképpen a kitűnő Szűcs tett ki magáért, míg a csatársor teljesen tehetetlennek bizonyult. M. T. K. különben már a második félidőt fáradtan kezdte és a védelem lassanként teljesen kimerült és összeroppant. Nagy lámpalázzal is küzdhettek, hiszen két tizenegyesüket sem tudták gó­llá értékesíteni. A védelem a mellett cseppet sem zavarta az ellenfél csatársorát, mintha maga is gyönyörködni akart volna annak gyönyörű játékában. M. T. K. kezd, a játék az angolok térfelére kerül és két percz után már komért rúgnak a kék-fehérek, de W. A. kapuvédje ment. Holes a középcsatár és a jobbszélső lövéseit védi, de a balszélsőnek bámulatos ívezéssel rúgott labdája már a vezető goalt eredményezi (10 p.). A játék egyelőre kissé egyhangú, mert M. T. K. csatársora alig jut labdához, mig Holies ismét négy ízben véd. A jobb­szélső beadását a balösszekötő magas, védhetetlen shottal a goalba továbbítja (30 p.). Károly támadást vezet, de felbuktatják , a megítélt tizenegyest a kapuvéd kezével kivédi s a labda óriási szerencsével a goalléczről a mezőnybe pattan. W. A. kornere után Holub lerohan s ügyes lövését Batcup nehezen védi, de M. T. K. következő shotját már biztosan fogja. Az utolsó tíz perczben M. T. K. állandóan támad, de a Károly által középre adott labdával Biró hibásan rúg, majd egy igen kedvező alkalmat nem aknáz ki eredménynyel a magyar csapat. Félidő 2: 0. W. A. balszélsőjének remek támadását Holics akasztja meg. Közben pillanatra Károly tereli offenzívába a játé­kot, de M. T. K. ismét visszaszorul s Nagy Feri szabályta­lan védése miatt az angolok jutnak tizenegyeshez, mely a harmadik goalt eredményezi (8 p.). Azontúl W. A. tá­madásainak jórészét a kitűnő, rendkívül gyors balszélső vezeti, a­kit hamarosan Taral-nak keresztel el a közönség. Majd az angolok goalja kerül kritikus helyzetbe, mert Holub ügyes czenterezését W. A. kapuvédje a kezéből kiejti s M. T. K. következő támadása is veszélyesnek látszott. Újra kedvező esélyhez jut M. T. K., mert Kands miatt is­mét tizenegyest rúghat, de balszerencse üldözi a csapatot, mert a labda a goalléczre pattan, onnan a szabadon álló Holubhoz, a­ki a lehető legkitűnőbb helyzetből sem képes goalt rúgni. W. A. komért rúg, melyből a bal fedezet 25 méterről jövő süvítő goalt rúg (29 p.). Az utolsó negyed­órában M. T. K. teljesen visszaszorul. Az angolok ered­ménytelen komere után, a középcsatár a balszélről hozzá­került labdával az ötödik goalt rúgja, a­melyet Holies rávezéssel igyekezett menteni (33 p.). A W. A. jobboldalá­nak sikerrel elhárított támadása után a balösszekötő balról a kapu jobb sarkába remek szép goalt lő (37. p.) és ugyancsak Suthertwaite rúgja a jobboldalra átkerülve a hetedik goalt (39. p.). A következő perezben a jobboldal gyönyörű támadása végződik Coleman révén goallal, míg a kilenczediket a 44-ik peerzben a balszélső rúgja.­Fehéry Ákos (B. T. C.) elismerésre méltó szépen bi­­ráskodott.