Az Ujság, 1918. október (16. évfolyam, 229-255. szám)

1918-10-01 / 229. szám

* A magyar válogatott csapat. A MLSz válogató bizottsága ma esti ülésén állította össze a reprezentatív csapatot, a­mely jövő vasárnap Bécsben Ausztria válogatottjai­val mérkőzik. A magyar csapat a következő: Zsák (1.33 M I­C) Pavel Vogl II. (FTC) (GTE) Kertész 11, Karo­l Ging (MTK) (BAK) (Törekvés) Tóth Konrad 11, Pataky Schaffer Schlosser (PTC) (MTK) (PTC) (MTK) (MTK) Tartalékok: Varga (Kispesti AK), Takács (Vasas), Székely (BAK), Bánás (Vasas), Zloeh (»33« PC), Deutsch (BAK), Boldog (Kispest), Braun (MTK), Boros II. (»33« FC), Priboj (ÚTE), Nagy (MTK). Mint tartalékok Priboj (Újpesti TE) és Takács (Vasas) utaznak fel Bécsbe. Kedd, 1918. október 1. az IrisAG IGAZSÁGSZOLGÁLTATÁS. § Az öt Galileista közül kettőt ítéltek el. Megemlékezt­ek­k arról, hogy a sumvédhadosz­­tálybiróság két héttel ezelőtt kezdte tárgyalni Duczynska Ilona Mária 21 éves bölcsészethall­­gató és négy társának bűnügyét. Ezek a fiatal palileisták azért kerültek vád alá, mert az ügyészség az állam hadereje ellen elkövetett bűntettel vádolta őket, a­melyet, az által követ­tek el, hogy egy évvel ezelőtt, háború idején a belső rend és közbiztonság megzavarását szolgáló és a katonai fegyelem bomlasztására irányuló lázító és izgató tartalmú röpiratokat, falragaszokat írtak és azokat a katonák között terjesztették. A főtárgyalás elején a közvádló indítványára zárt tárgyalást rendeltek el az egész tárgyalás folyamára. A perben ma hirdette ki az ítéletet nyil­vános tárgyaláson Szentgyörgyi Elemér dr. ez­redes-hadbíró, a tárgyalás vezetője. A bíróság Duczynska Ilonát, a­ki félév óta van vizsgá­lati fogságban, a 329. §. alapján két évi. Sugár Tivadar orvosnövendéket három évi szigorított börtönbüntetésre ítélte. Mindkettőjüknek be­számították a­ büntetésbe az elszenvedett félévi vizsgálati fogságot. A többi vádlottakat, Klein (Kelen) Józsefet, Csillag Lászlót és Végh De­zsőt a bíróság felmentette. Az ítélet, megokolása az, hogy az első két vádlottat a bizonyítékok és saját őszinte val­lomásuk alapján kellett elítélni. A vádlottak azzal védekeztek ugyan, hogy nem akartak haderőnk ellen véteni, ők tisztán emberies ér­zésből, s egy magasabb czélt tekintve, a­ békét akarták előmozdítani, hogy megszabadítsák az emberiséget, a háború borzalmaitól. Azzal is védekeztek, hogy az inkriminált iratok terjesz­tésével sem a közbiztonság, sem pedig a had­erő biztonsága ellen nem vétettek, de a­ bíró­ság a­ bizonyítékok súlya alatt kénytelen volt mégis megállapítani bűnösségüket.. Az elítélt vádlottak védői, Barncs Marcell dr. és Mérő Gyula dr. semmiségi panaszt je­lentettek be, de a felmentett vádlottak terhére a honvédügyész is jogorvoslatot jelentett be, minélfogva ezek is további vizsgálati fogság­ban maradnak, valamelyik csatár nyugalmukat megzavarni. Igaz, Kos­suthnak, az MTK kapuvédjének volt némi dolga, jó néhány szabadrúgást és kornert kellett mentenie, a magasan irá­nyított labdákat, azonban kitűnően fogta. Szabadrúgás ugyanis jócskán esett a matek folyamán. Kertész II. kezdte a kíméletlen játékot, folytatta Izsák, s megfeledkeztek ma­gukról mások is, azonban utak Orth adta meg az árát, a­kinek annyira megbicsaklott a lába, hogy a második félidőben csak statisztált, a komolyabban megsérültnek­­ látszott Potya pedig legázoltatása után olyan vígan és jól játszott, hogy az FTC jórészt neki köszönheti máso­dik goalját. Bizony visszataszító látvány volt az emberre menő játék, ez azonban úgy látszik, hozzátartozik az FTC—MTK-mérkőzésekhez, nyilván meghasadna a szí­vük, ha egymásban kárt nem tehetnének. Ez pedig annál sajnálni valóbb, mert ma közel 16.000 főnyi közönség töltötte meg az üllői­ úti pálya, hatalmas nézőterét. Pe­dig legtöbbje gyalog tette meg az utat oda is, vissza is, villamosnak vagy kocsinak se leh­e­t- csak hamva. A két csapat teljesítménye közül feltétlenül az FTC-é a dicséretesebb. Két tartaléka daczára az első félidő­ben, a­mikor az MTK szemmel látható fölényben volt, egyenlő erejű ellenfele volt a rendszertelenül és energiátlanul támadó kék­­fehéreknek, sőt a második félidőben, a tempót fokozva, hatá­rozottan az M­TK fölé tudott kerekedni, igaz, hogy akkor az MTK már csak tíz emberrel játszott, mert­ Orth közben harcz­­képtelenné vált. A váratlanul szép eredményt az FTC-elsősor­­ban Pal­érnek köszönheti, a­ki ma a mezőny kimagaslóan legjobb embere volt. Az MTK-csat­árok tervszerűtlen támadá­sai jórészt nála akadtak meg, spec­ialitása pedig a remekül irányított szabadrúgások. A zöld-fehérek hali sora rendkívül agilis és okos játékot folytatott, a­ csatársorban a minden akc­iójával veszélyes Potya és a gyors Bódis m­agaslott ki, míg Pataky feltűnő ritkán vonta magára a ügyeimet. Az MTK váratlanul gyenge szereplésére van mentség, így a csapat közvetlenül a startja előtt hallotta a gyászhírt, hogy reprezentatív kapuvédje, Knapp meghalt, Schloeser a lábát fájlalta, Schaffer pedig indiszponáltan játszott, miután húsmérgezés folytán néhány napig komoly beteg volt. Fel is tűnhetett, hogy az MTK első félidőben offenzívája közben Sehafter és Schlosser alig irányított labdát, a goalra. Braun lehetetlenül rossz volt, Konrad II. magára hagyatva sohasem küzd szívesen, egyedül Nagy József produkált időnkért szép támadásokat, a­melyek azonban ma d­öntve kárba vesztek. Az MTK hal­jai kezdettől végig fejüket vesztve, hozz­á még köny­­nyelműen és lanyhán dolgoztak. Egyik­ legjobb formáját ját­szotta Orth az első félidőben, a­mit az is bizonyít, hogy meny­nyire megbomlott a rend a csapatban, mikor Orth nélkül maradt a védelem. "Schaffer hátravonásával azután a köz jó­­képtelenné vált a támadás, mint védőjátékos azonban men­tett, a­mit menthetett. Az első 45 percsben jórészt, ami MTK van front­ban, az FTC sokkal ritkább támadásai annál veszélyesebbek. A Vezető goal a 37-ik perc­ben esik Nagy pontos beadásából, a­mit a sokak szerint lesben álló Braun v­ehetetlenül továbbit. Szünete után 8* perézőkés Payer szabadrúgását Potya zsonglőr­­ügyességgel feje, vagy a lába helyett azonban a ke­zével a goalba továbbítja, albíró azonban résen volt. Végre a­ 19-ik perczben Potya ideális komorét Bódis befejelt (1 : 1). A 24-ik perczben már ismét az­ MTK vezet, miután Nagy újabb ezonterét a ráfutó Konrad II. plasz­irozza. A nap leg­szebb akcziója következik. Nagy Józsefet Fayer gáncsolja, a labdát a ráfutó Schloeser fogja el és remek egyéni támadással a nap legszebb goaljét lövi, a bíró azonban a gáncsolás helyé­ről szabadrúgást ítél. Most vehemens FTC támadások követ­keznek, míg a­z utolsó negyedperczben a védelembe hátra­vonuló Braun karját érinti a kapuba szánt labda. Tizenegyes, a­mit Payer rendeltetési helyére juttat. Kornera háry 9 : * az FTC javára. Gerő Ferencz óvatosan, dicséretes ambíczió­­val vezette a mateket, kár, hogy a játékosoknak nem imponált. Knapp Miksa halála. A magyar footbowsportot fáj­dalmas gyász érte, vasárnap délelőtt meghalt 28 éves ko­rában Knapp Miksa, az MTK jeles reprezentatív kapu­védje. Tíz napja betegedett meg, tüdőgyulladásba esett és kínos szenvedés után tegnap meghalt. Knapp Miksa a legszimpatikusabb és a legnépszerűbb footballistáin­k közé tartozott. Mindenki kedvelte, klubtársai rajongásig, sietették az ideális opartsmant, a­ki mindig legjobb tudá­séval, bámulatos hidegvérrel és rendkívül ügyesen védte közel tíz esztendeig az MTK kapuját és tízszer állt Magyar­­ország reprezentatív goaljában és mindannyiszor dicsőséget szerzett a magyar sportnak. Műegyetemi hallgató volt, most a hazát szolgálta zászlósi rangban s legutóbb a ka­tonai rendőrséghez volt beosztva. Halála sportkörökben és a sportkedvelő közönség körében őszinte részvétel kel­tett. Temetése kedden délután három órakor lesz a rákos­keresztúri iz r. temető halottasházából.­­Itt említjük meg, hogy a Mór . Gépgyári Sportkör is elvesztette fiatal kapu­­védjét, Fock Bélát­, a­ki a spanyol járványnak esett ál­dozatul. Az Újpesti TE Bécsben, A­r Újpeschi Torna­ Egyesület vasárnap Bécsben vendégszerepelt­ és Hüttelsdorfban a VVAF igen erős cerzeállistájú csapatától erős küzdelem u­tán ,2 : 0 (1 : 0) arányban vereséget szenvedett. Az újpestieknél­ jó volt a két hátvéd, különösen Vogl II., a fedezetsor is megfelelt, azonban a csatársor habozó akc­iói a kapu előtt lehetetlenné tették a sikert. A WAF részéről kiemelkedett Pák román szár­mazású hárevéd és Ganel (Izsó), a WAF magyar származású középcsatára. Az első goalt Polster lőtte az DTK kapusának hibájából a 26-ik perc­ben. Öt perc­c­el a­ játék befejezése előtt Ga­nsl áttörése kettőre növeli a goal­ok számát. Gyenge bíró volt Laz­áras , a­ki a magyar csatárokat igen gyakran indokolatlanul állította meg lesbenátás Gizimén. 3500 néző. — Bérni bajnoki eredmények: Kapid—Floridsdorf 1:0­(1:0),­­ Rudolfshügel—Simmering 7:2 (2:1), Amateure—WBC 1 : 1 (1:1). Kapid most 12 ponttal szinte utolérhetetlenü­l vezet már a baj­no­k­ságban Rudolfshügel (9) WAF és Ji­lot­idsdorf (7—7) előtt. — Prága : WAC—DFC 4 : 3. Nagy meglepetés. A DFC válogatott j­el­ölt csatárai Chrenkával és bonussza­l szemben nem tudtak boldogulni. A WAC-nál igen jó volt még Studnícka, Wana és Heinlein. A vasárnapi mérkőzésen. Kárpótlásul az Újpesti TE-­­nek Bécsben szenvedett vereségéért a BAK goalokban ki nem fejezett fölényes győzelmet aratott a Wacker ellen, a bajnoki mérkőzések legtöbbje azonban alapos meglepetéssel végző­dött. Az MTK—FTC-match (a­melyről külön czikkben számo­lunk be) eldöntettek eredménye a legnagyobb meglepetés, hi­szen a­ kete-fehéreknek a DFC ellen 8 : 0 arányban aratott győzelme u­tán mindenki az MTK fölényes győzelmét várta.. A *33 D­FC után vasárnap a Kispesti AC győzte le a Törekvés SE-t­, a Terézvárosi TG a saját pályáján játszó III. kerületiek ellen* győzött, csak a Vasasok nyerték meg mint favoritok matchüket a BTC ellen, míg a »33«-asok és a gépgyáriak, az MTK—FTC mintájára 2 :­2-re ellöntelenü­l játszottak. Rész­letes tudósításunk a következő : BAK—SC Wacker 2:0 (1: 0), Biró: Langfelder* Fe­­reinZx A Wacker uspadion köszönete­­ a BAK fcsattoljának, hogy csak két goart vert rája, mert ha a BAK-centárok ener­gikusabbak, jobban mondva, ha kevésbé gyámoltalanok a bécsiek kapuja előtt, most nem győznénk felsorolni a BAK goaljait. A Wackernek ugyanis egy komoly momentuma­­sem volt a matek folyamán, mindössze ügyesen és szorgalma­san védekezett, ezt pedig elsősorban Feigl, a Wacker jeles kapuvédje és Kolndorfer—Freund hátvédek ki­fogást­alanul látták el. A BAK-nál a Ráczkevi—Szendrő—Gácsi balszárny kevés vizet zavart, Tóthnak az első félidőben, Donátnak szü­net­ben volt néhány kitűnő akcziója. Károly, ha kissé ké­nyelmesen is játszott, 45 perczig reprezentatív formát muta­tott. A védelemnek alig volt munkája. Mind a két hantimédabi állandó BAK*fölény, a­mi*, számbelileg a hét komor is kifejez. A vezető goalfc védhetetlen maga a labdára Tóth rúgja, a másodikat Gácsi fejeli olyképpen, hogy Don­át ezen terezel 4. labdáját Feigl bácsi fejére borotja. A második félidő csak 33 perc­­ig tartott. I. osztályú bajnokság: Vas- és Fémmunkások—BTC 2 : 11 (1: 0). Bíró : Kiss Menyhért. Múlt heti bravúros szerep­lésük ut­án ma ismét csalódást keltettek a piros-fehérek, sőt ha Kanyaurék és Bayer feladata magaslatán nem áll, jóval súlyosabb vereséget szenvedtek volna. A mellett a Vasasok az első tíz perc­ kivételével végig csak tíz emberrel játszottak, miután Kacs­kai lesántult. Az első goalt Jelűnek rúgta, a má­sodikat tíz perc­c­el a befejezés előtt Plattko tizenegyesből. Kispesti AC—Törekvés RE 3:2 (2: 0). Biró: Vért­es Imre. A Törekvés a csatársor balszélén a hadifogságból haza­került Bőtivel, a jobbösszekötő helyén Lott­kával kísérletezett. Úrik kihagyása a csatártánczból sem hozott azonban szeren­csét a vasutasoknak, a­kiknek legnagyobb hibájuk ma is a rendszertelen játék volt. Valami hiba lehet a csapat tréning­­jében. Kispest lelkes és ambiciózus játékának és nagyszerű kapuvédjének, Vargának köszönheti győzelmét. Boldog szerzi meg a vezető, Jenny a második v­olt a félidő utolsó perc­ében. Szünet után a Törekvés erélyes támadásai Lorczka és Rákosi révén a kiegyenlítéshez vezetnek. Továbbra is a vasutasok maradnak frontban, mégis Kispest szerzi meg a győzelmet. Boldog goaljával. »33* FC—Márka Gépgyári Sportkör 2:2 (1: 1). Bíró : Fehéry Ákos. A gépgyáriak a halom­ utczai pályán legerősebb csapatainknak is méltó riválisai. Ma is komoly ellenfelei vol­tak a kitűnő kondiczióban lévő 1330-asoknak, a­kik kissé kényelmesen dolgoztak és könnyelmű játékuk miatt majd­­hogy vereséget szenvedtek. A Máv­ teljesítménye feltétlenül elismert*reméltő, kieső több önbizalom és a siker ezentúl sem fog elmaradni. A vezetést, mindkétszer a­­33. FC szerezte meg Boros II. révén, a gépgyáriak c mccsei, majd Baki révén egyen* illettek ki. Terézvárosi TC—III. kerületi Torna- és Vivó-Együni 1: 0(0: 0). Bíró : Taffel Miksa. A TTC első győzelme az első osztályban, a­mely annál értékesebb, miután a határ­ ut ez a pályán vívta ki. A terézvárosiak sikere feltétlenül megérdem­melt volt, akc­iói sokkal tervszerűbbek voltak a III. kerüle­tiekénél, a­melynek közvetlen védelme ma sokat hibázott, ellenben a TTC-nél éppen a védelem állt feladata magaslatát. A győztes goalt a második félidő közepén Padi vágta a SPORT. A Magyar Testgyakorlók Köre elnöksége, választmánya és összes tagjai a fájdalomteli szívvel jelentik KNAPP MIKSÁ-nak forrón szeretett tagtársuknak, barátjuk­nak és bajnokcsapatuk sok éven át volt büszkeségének váratlan elhunytat. Emléke örökké és smetl ssivüü­kben­ : MTK—FTC 2*2 (1*0). Általános nagy csalódás. A két­ legjobb magyar csapat küzdelme a bajnoki pontokért nagyon alacsony nívón mozgott és történt ez, a­mi a legsajnálatosabb, egy héttel a magyar—osztrák mérkőzés előtt. Az MTK-ra, nyolc­ nappal egyik legértékesebb teljesítménye után, rá sem lehetett ismerni, azonban az FTC stílusa sem elégí­tett ki, még ha figyelembe vesz azük is, hogy Virág helyén Izsákkal és Wiener helyén Mandllal mégha inn­en pollen állt starthoz. Hozzászoktunk, hogy az FTC—MTK- mérkőzéseknél kemény, hatalmas, öntudatos küzdelme­ket lássunk, a csatársorok nagyszerű viaskodását az ellen­fél védelmével a gyalókért és szívós energiakifejtést, hogy a tőle telhető legjobbat produkálja. Mindezzel adós ma­radt a két csapat, mert komoly küzdelmet csak az utolsó húsz perezben, az MTK másodszori vezető goalja után láttunk, akkor is azonban csak az FTC részéről, a­mikor is remekül finishelve fölénybe került és sikerült is az utolsó másodperczekben tizenegyesből másodszor is ega­lizálnia. Mégis a négy goal közül egyik sem volt tervszerű csatárjátéknak méltán megérdemelt eredménye, a kapu­­vsérzttknek jó napjuk volt, egyik lessiel sem igyekezett BudApesti Lóverseny. *— Ötödik traja. —• A «(, kA$*r, L AHenbluma 11. Palatin III. Burscherl. A St. Leger napjára kisütött a nap, s vertfényes időben nagy­­közönség nézte végig a versenyeket. A nagy­díjért azonban mindössze négy ló mérkőzött meg, s e négy­­ló közül is Palatin győzelmét vette biztosra minden sportsms- és razijátékos. Az eredmény nem igazolta a várakozást, mert kiderült, hogy Palatin túlbecsült ló, ellenben Alenblume impozáns győzelmeit csodálatos­­képi­en a Leger napjáig sem értékelték kellőképb­en a szak­értők. Start, után ugyanis Palatin vezetett elég sebes iramban, s látszólag nagy fölénynyel, de a czélegyenesen már kifulladt, s Affenblume szökött az élre. A jeles kancza úgy bánt el a Leger favoritjával, mint egy közönséges platerrel, s bírói ítélet szerint igen könnyen hat hoszszal győzött. A kisebb versenyekben javarészt reális esélyű és fogadott lovak győztek. (Részletes eredmény.)­ ­ Angyalföldi díj. Díj 7000 korona. Táv 1000 méter. 1. Konstantin ménes 46 sír Egripo 56 (Tem). 2. Iswkutz Gy. százados 36 sm Torborzó 57 (Janek G.i. 3. Mr. Adrián Gé­pk Fata (Aitmann). — Futottak m­egr: Münnerthu 61% (Gatt­­mann), Minta 61 % (Pretzner), Kohó 57 (Esen). — Könnyen két horzw.a­l első, két horzsza­ harmadik. — Tót.: 10:173. Helyre: I. 10:53, 10:21. — Köinyvfopradások: 14 Boh­ó, 3 Toborza, Minta, 6 Egripo, Fata, 16 Mannertren. — Ere.,­leges osztalék: 25 Bohó, 43 Minta, 78 Fata, 151 Mannertren. — ti. Weltw Handh­ sp. Díj 4000 korona. Táv 1800 méter, 1. Id. gr. Esterházy K. 36 sk Tátika 53 % (Schuster). 2. Pe­tényi ménes Sé­pk Feférie 43% (Sárközy). 3. Steldréti méner 46 st.p­her Hobika 50 % (Szilágyi).­­— Futottak még : Rydsyna 49 Vj (Altmann), Mester 54 G (Pintér J.), Z­ adorc 58 (Janek G.), Le­dr­icz 57 (Dé­nek), Pompás 55 (Varga, L.), Rudn­óti (Reinszald), Mink! 50 (Hauser ,T.), Nyíri duhaj 58 (Brooks), F. F. 45 (Szabó L.), Krvmno 44 (Csikar J.), Bohr 44 (Rojik), Csnasa 45 (Sajdik), Rikus 43­ (Sz­abó P.), Viktória 45 K (Guitmann ,J.). —­ Biztosan fejhoszsza! első, három hoszsza­l harmadik. — Tót.: 10:77. Helyre: I. 10:36, II. 10:115, III. 10 :131. — Könyvfogadások: 2 Pompás, 4 Lednicz, 5 Tátika, 8 Censza, 12 Mester, Ladore, 16 Mirki, Robiké,­­Rydzyna, Nyíri duhaj, Ferorie, Kowno, Vikus, 20 a többi. — Esetleges osztalék: 49 Pompás, 65 Lednicz, 14 Csusza, 132 Ladore, 154 Rydzyna, 247 Mester, 284 Minki, 293 Rohr, 297 Kowno, 310 Viktória, 303 Nyíri duhaj, 456 Feforia, 479 Robiba, 600 Rikus, 608 Duda. 850 F. F. — III. St. heger. Ríj 70.000 korona. Tár 2800 méter. 1. Wenckheiru I­. grófnő pk AfTeribiume .44 % (Varga L.). 2. Festetich hei­­zeg od Palatin .56 (Pretzner). 3. Manner F. pm Bursc­hr I 56 'U-d­). — Futott még: Dia 54 ’­ (Janek .­.). — Idd - 3 p­.-i.-z 15’, másodpercz. — Ig. n könnyen hat hoszszal első, nyolcz n­o­­v. Sifial harmadik. — Tót.: 10 : 41. Helyre : I. 10 :13, 11. 10 : 12. — Könyvfogadások: 2 rea Pala Un, 2 Aflenblume, .5 Dia. 8 Burscherl. — Esetleges osztalék: 15 Palatin. 04 Dia. 90 Burscherl. — XV. Kitevts nyeretlenek versenye. Dij 7000 korona. Táv 1000 méter. 1. Drehrr A. m KarSítíSf 57 (Csiszár L.). 2. Kinszky Ja­nku gróf pk Gnzsa 55% (Altmann). 3. Konstantin ménes sm Bánkt. Bénítani 57 (Varga L.).__Fo­­toinak még: Edith 4* (Csiszár J.), Kertes 541, (Sajdik), Viktor 54 % (Horváth Gardiat 57 (Baseli), Stürmcren 65% (Biseh), Bank 55% (Hatfletzi, Harmada 53 (Kertész), Somló 57 (Pintér J.), Garam 55% Chetzner). — Biztosan egy hoszszal első, egy hoszszal harmadik. — Tót,: 10:31. Helyre : I. 10 :16, IL 10 : 26, III. 10 : 21. — Könyvfogadá­­­aok : I Ys Bank, 2 Nezsider, 5 Sankt Bernhard, 4 Guram­, 12 Kortes, Gazla, Stünnehen, 16 Somló, 20 Edith, Viktor, Gat, dist, 25 Hermada. — Esetleges osztalék: 30 Bank, 47 Somló, Garam, 82 Viktor, 123 Sankt Bernh­ard, 178 Strirmchen, 316 Edith, 377 Kortes, 447 Gardi­n, 102,‘s Hermada. 138 Guzla­­­v KattY­eh ölnök?p.3. Díj 5000 k­avua. Táv írt-e mo­ is