Petőfi Népe, 1957. szeptember (2. évfolyam, 204-228. szám)

1957-09-02 / 205. szám

A bajaiak­ közelebb álltak a győzelemhez Bajai Építők — Pesterzsébeti Petőfi 2:2 (0:1) Pesterzsébet, — 1000 néző. — Ve­zette Benkő. BAJAI ÉPÍTŐK: Fábik I., — Fá­­bik II., Gyurkity, Kapity I. — Óno­­dy, Heringer — Kreisz Czeglédi, Tiszavölgyi, Teket, Mikus. Edző: Ónody Béla. A rossz talajú, homokos pályán nehezen talál magára az Építők. Már az ötödik percben Fábiknak bravúrosan kell mentenie. Az első tíz perc után feljön az Építők és több veszélyes támadást vezet, ame­lyeket azonban a jól záró erzsébeti védelem bánt. A 21. percben sza­badrúgáshoz jut a hazai csapat a kaputól mintegy 20 méterre. A jól beívelt labdára két Petőfi-csatár is ráfut és a tisztázni akaró Gyurkity. Az ívelt labda balszerencsésen Gyurkity hátára pattan és onnan a hálóba perdül, öngóllal vezet a Petőfi. Az Építőket nem töri le a gól, tovább támadnak, de­ csak gól­helyzeteket tudnak Kuss és Ceglédi révén­ kiharcolni Mi­A második félidőben az Építők a mintegy 200 főnyi lelkes bajai szur­koló­tábor hatalmas biztatása mel­lett nagy hajrába kezd és teljesen átveszi a játék irányítását. A 16. percben egy előrevágott labda Te­ket lábán irányt változtatva jut a hálóba. A 21. percben Teket jól­ívelt szabadrúgását Kreisz Tisza­völgyi elé tálalja, aki mintegy 14 méterről irányított lövéssel meg­szerzi a vezetést. A 38. percben egy veszélytelennek­ látszó támadásból egyenlít a Petőfi. Óriási küzdelem indul meg a győztes gólért, ame­lyet az utolsó percben a bajaiak meg is szerezhetnének, de a Tisza­völgyi bombalövése a felső kapufá­ról pattan vissza. A mindvégig kemény mérkőzésen a bajai csapat kis szerencsével a második pontot is elhozhatta vol­na. — Jók: ,Rapity I. és Ónodi. A góllövést kell megtanulni, mert. • • Szegedi Vasutas—Kecskeméti Dózsa 1:0 (0:0) Vezette: Szeged, — 6000 néző. Hodroga. SZVSE: Uhrin — Juhász, Veres, Tóth L. — Komba, Möszmer — Tóth Zs. Farkas, Becker, Gyimesi, Sebők. K. DÓZSA: Viznyei — Tordasi, Határ, Kerepesi — Borsos, Uzsoki II. — Englert, Jónás, Kövesi, Kiss, Nagy. Az első mérkőzésen két gól, a másodikon egy, a harmadikon egy­ben. Ez a mérlege az első három bajnoki mérkőzésen a Dózsa csatár­sorának. S ez bizony Azért is írtuk a címben, szomorú, hogy a góllövést kell megtanulnia a Dó­zsának, mert különben bajok lesz­nek a csapattal. Szegeden az első félidőben a jó­­képességű Vasutas csapat irányí­totta a játékot. A Dózsa játékosai még a lábukban érezték a hétközi tatabány­ai mérkőzést s bizony a já­téknak ebben a részében nagy nyomás nehezedett a kecskeméti kapura. Két nagy gólhelyzete is volt a hazai csapatnak, mégis sikerült a félidőt gól nélkül megúszni, sőt a csatárnak kinevezett Jónás ritka nagy helyzetből a vezetést is meg­szerezhette volna. A második fél­időben a Dózsa nyomasztó fölény­be­­ került mintegy félóráig. Két-három gólhelyzetük is volt, de érvényesí­teni nem tudták. Közben a SZVSE lefutásokkal kísérletezett és két eset­ben is zörgött a Dózsa hálója. A já­tékvezető azonban egyik gólt sem adta meg, mert első esetben a sze­gedi csatár kézzel tette maga elé a labdát, másodszor pedig lesről in­dult a szegedi játékos. Végül azért mégis sikerült a sze­gedieknek a győzelmet megszerez­niük, mert a 30. percben egy jólívelt szegedi szögletrúgásnak Vitnyei alá­szaladt és a szemfüles szegedi Tóth Zsiga a hálóba fejelte. Ezzel a mér­kőzés sorsa el is dőlt, mert sem a szegedi, sem a kecskeméti csatárok nem tudtak több gólhelyzetet össze­hozni. Elismerjük hogy a Dózsának bal­­szerencséje van, de ezt a balszeren­csét erős akarattal, fegyelmezettség­gel és nagyobb gólratörő készséggel le lehet küzdeni. Bízunk abban, hogy a Kecskeméti Dózsa a következő va­sárnap megtalálja góllövő cipőjét és elveszti balszerencséjét. A kecskeméti csapatból Kerepesit és Borost lehet kiemelni, Uzsoki II. javul. Jónás csatasorba állítása elhi­bázott cselekedet. A tartalékos KTE csatársor nem tudta tartani a labdát Kiskunhalasi Kinizsi—Kecskeméti TE 3:1 (1:0) Kiskunhalas, — 2500 néző. — Ve­zette: Solymosi (Baja). H. KINIZSI: Bakos — Turcsik, Hőder, Franczia — Virágh, Hirth —­­Vass, Várhegyi, Csermák, Schwerla. Edző: Vágó Zoltán.Jager. KTE: Pintér — Toricska I., Bitó, Seres — Dezsőfi II., Mészáros — Vidéki Gacs: Karázsin IV­, Szabó, Máté III. Edző: Garamszegi. A rekordszámú közönség­ igen szép és élvezetes játékot látott a két csa­pat találkozóján. Az első negyed­óra a KTE-é, majd a helyiek irá­nyítják a játékot, de csak mezőny­fölényt harcolnak ki. A félidő befe­jezése előtt két perccel mégis sike­rül a helyieknek a vezetést megsze­rezni, amikor egy baloldali táma­dás végén Vass lövése a hálóban köt ki A második félidőben is a Kinizsi irányítja a játékot, bár a KTE is vezet egy-két szép támadást, de a befejezéssel adósak maradnak. 22. percben Vass leadásából Cser­e mák védhetetlen gólt lő. Három perc múlva sikerül a KTE-nek javí­tania az eredményen. Egy jobbol­dalról jövő támadást Bakos elnéz és Karázsin a hálóba pofoz. A KTE megkísérli az egyenlítést és fölény­be is kerül, de a 84. percben eldől, a mérkőzés sorsa. A kint tanyázó­­ Pintér feje fölött Jager átemeli a­ labdát és bebiztosítja a győzelmet. J Még Csermáknak volt egy kihasz­­­nálatlan nagy helyzete. A mérkőzés sorsát a sokat pepe­ J J cseh­ KTE csatársor döntötte el. —$ Jók voltak: — az egész halasi vé­­­delem Vass és Jager, illetve Bitó­k (a mezőny legjobbja), Toricska, Mé­­­száros és Gacs. A játékvezető jól vezette a mér­ J­­­kőzést. Szünet után megtorpant a Bácska Bajai Bácska —Szigetvár 5:2 (3:0) Baja, — 2000 néző. — Vezette: Me­cseki. BÁCSKA: Tóth I. — Bozmer, Ihos II., Brisztovics — Horváth, Ihos I. — Albert, Barta II., Petre­­sevics Dusrnov, Welling. Edző: Fe­­kete-Kovács Győző. Gyengébben játszott a Bácska a szokottnál. Az első félidőben így is a enyhe fölényben volt. Gólt csak a 36. percben ért el, de ekkor hat perc alatt hármat rúgott. A második félidőben majdnem meglepetés született. Ebben a Bács­i­ka-védelem is ludas volt. A vendé­­­gek 3:2-re szépítettek és a győze­­­lem is vitássá vált. A félidő utolsó­ negyedórájában a Bácska rákap­» csőit, de újabb két gólt csak 11-es­­­ből tudtak elérni. A vendégcsapat a 11-esből lőtte az egyik gólját.­­ Góllövők: Petresevics 2, Welling» 2 (11-esekből) és Albert. Az átlagos­­­nál gyengébb formát mutató Bács­­­kából csak Albertet és Ihos I-et le­­­het kiemelni. ♦ Egy mérkőzés két félidőből áll Kiskunfélegyházi Építők—Kecskeméti Kecskemét, — 1200 néző. — Ve­­zette: Jutka (Szeged). KÉFHÁZI ÉPÍTŐK: Cseh — Pal­­lagi, Kanyó, Szabó II. — László, Vérségi — Mészáros Palatínus, Ist­­vánffy, Rádi, Papcsik. Edző: Pala­tínus. KECSIC. ÉPÍTŐK: Dömötör — Tóth NI., Sz. Nagy, Balogh — Laczi I., M. Tóth — Fehérvári, Virágh, K­árosi, Mikus, Pulai IV. Edző: Dra­­gonlovich. A Kunszt és Szabó nélkül felálló kecskemétiek az első félidőben egé­szen jól játszottak. Fölényt harcol­tak ki, ami a gólhelyzetek kihasz­nálásában is megmutatkozott. Az el­ső gól a 19. percben esett, amikor egy jobbszélről beadott labda Pal­­lagi lábáról Mikus elé pattant, aki fáz ötösről nyugodtan a hálóba lőtt. Nem is egészen egy percig örültek a kecskeméti szurkolók a vezetés­nek, mert a következő percben, kezdés után, Papcsik a balszélen el­­viharzott és erős lövését Dömötör csak kiütni tudta, amit a befutó Palatínus a hálóba pofozott. A kecs­­­keméti csapat most nagyon rákap­csolt és a fájós lábú Pulai a 38. percben megszerezte csapatának a vezetést. Fordulás után megváltozik a já­ték képe. A vendégek hatalmas­ iramban támadnak s a helyi csa­­­pat csak szórványosan vezet tám­a­ [UNK]­dásokat, amit a kitűnő Kanyó bizto­­­san hárít. Az utolsó tíz percben ♦ még j­obban erősödik a félegyháziak X nyomása és Istvánffy a leálló kecs­­­keméti védelem mellett a hálóba­n fejel. A helyi csapat teljesen vis­­­­szaesik és a 41. percben Istvánffy­­ védhetetlen lövésével eldől a mér­­­kőzés sorsa. A félegyháziak második félidőbeli,­­ jó játékukkal megérdemelten vitték­ el a két pontot. A csapat lelke Ka­­­nyó volt, bár a kecskeméti csapat­ második gólja az ő lelkén szárad.­­ A két fedezet különösen a második­­ félidőben volt jó. A csatársorból­ Istvánffy gólképességével, Pala­ti­­­nus pedig nagy játékkedvével és­ irányításával tűnt ki. A kecskeméti csapat az I. félidő­­­­­ben egészen jól játszott és megér­­­­demelten szerezte meg a vezetést. A fordulás után azonban — főleg a­ fiatalok — teljesen visszaestek és a­ védelem a végén már nem bírta a­ nagy nyomást. A csapatból Sz.­ Nagy, Laczi I., Fehérvári és Pulai J emelhető ki. A játékvezető ellen kifogás nem i­s merült fel. 3:2 (1:2) Bácsalmás odahaza mindenkinek nehéz ellenfél lesz Bácsalmási Petőfi—Hmvásárhelyi Vasas 4:0 (2:0) Bácsalmás, — 1000 néző,­­ zette: Majoros (Szekszárdi. BÁCSALMÁS: Schlarb, Wachtler Harczi — Petrity, — Böröc­z, Pó­lyák — Borcsik, Szilágyi, Mezei, S^varacz. Edző: Forcz,Simity, HM. VASAS: Marton — Borbás, Orgoványi, Gajdán — Rajcsány, Ko-Ve­­j percben nagy kavarodás a vendég­kapu előtt és a szemfüles Sevaracz a hálóba kotorja a labdát. A ven­dégek erőtlen támadásait a helyi védelem könnyen ártalmatlanná teszi. Szünet után is a bácsalmási csa­pat az úr a pályán és a 15. perc­vács I. — Kovács II., Bozóki, Pét­i­ben Simity nehéz szögből a hálóba rik, Kecskés, Rovó. — Edző: Kees­, vág. Schlarb bomba szabadrúgása kés. ! ijesztgeti a vásárhelyi kapust. A be-A hazai csapat jó és leszorítja el­ j fejezés előtt három perccel Mezei lenfelét. Sevaracznak egymásután állítja be a végeredményt. A bács­­kétszer is módja lenne megszerezni almási csapat ilyen arányban is a vezetést, de nincs szerencséje. A­z megérdemelte a győzelmet. 21. percben Mezei kiugrik és máris­­ Jók: Schlarb, Borcsik, Limity Se- 1:0! A következő percben Szilágyi varacz, illetve Bozóki, Marton és félmagas beadását Simity csukásé- Kovács 1. A játékvezető jól műke­­déssel a kapu fölé irányítja. A 25.1 dött. NB ill. déli csoportjának eredményei Szegedi Építők—Szőregi Rákóczi 1:1 (1:0) Szőreg, — 700­ néző. Vezette: Salánki. Góllövők: Gréczi, illetve Henrik. Csongrádi AK—Kiskundorozsmai SK 4:1 (2:0). Csongrád, — 1000 né­ző. — Vezette: Spitzer. Góllövők: Bakos III. Gál, illetve Fábián. Hódmezővásárhelsi Dózsa—MÁV HMTE 1:1 (1:0). Hódmezővásárhely, — 2000 néző. — Vezette: Stark. Gól­lövők: Szalai, illetve Bacsa. Szegedi Szpartakusz—Nagylak 5:0 (1:0). Szeged, — 1000 néző. — Ve­zette: Pengő. Góllövők: Károlyi N­. 4 és Baló. 1.Kósházi Bp.2­2 — — 5:24 2.Halasi K.2­2—— 6:34 •1Csongrád2 1 1— 4:13 4-6.MÁV HMTE2 1 1— 4:23 4­ 6.Sz. Építők2 1 1— 6:33 4-6.Szentes2 1 1— 2:13 7.Hm. Dózsa2 1 1— 3:23 8. Szegedi Szp.2 1— 1 6:22 9.KTE2 1— 1 4:32 1t­. Bácsalmás 2 n —•1 6:52 11.Kksházi H. 2— 1 1 1:21 12.Szőreg 2— 1 1 1:31 13.Hm. Vasas 2— 1 1 0:41 14.Kméti Ép.2—— 2 2:60 15.Kkdorozsma 2—— 2 2:70 16.Nagylak 2—— 2 2:80 Vasárnapi sporteredmények PETŐFI NÉPE A Magyar Szocialista Munkáspárt Bács-Kiskun megyei napilapja Szerkeszti: a szerkesztő bizottság Szerkesztőség: Kecskemét, Széchenyi tér 1. sz. Telefon: 25—16, 26—19, 11—22 Felelős kiadó: Molnár Frigyes Kiadóhivatal: Kecskemét, Szabadság tér 1/a Telefon: 17—09 Bács-Kiskun­ megyei Nyomda V. Kecskemét. — Telefon: 15—29, 27—49 Felelős vezető: Szűcs Béla igazgató Labdarúgás: NB I-es mérkőzések: MTK—Diósgyőr 2:0 (0:0), Vasas— Szeged 3:2 (2:1) Tatabánya—Ferenc­város 2:0 (0:0), Szombathely—Salgó­tarján 3:1 (2:1)­, Komló—Újpesti Dó­zsa 1:1 (1:1) Bp. Honvéd—Dorog 1:0 (1:0), Csepel—Pécs-Baranya 3:0 (2:0). — NB II-es mérkőzések: Kistext— K. Lombik 6:1 (2:0), UTTE—B­V­SC 2:0 (1:0), Pénzügyőrök—Bp. Vörös Meteor 2:2 (1:1) Jászberény—Vác 2:2 (1:0), VKSE—Cegléd 3:3 (1:0), Makó—Gázgyár 1:1 (0:0), Békéscsa­ba—Gyula 2:0 (1:0). Totóeredmények: x: 1, 2, 2, Tf 2, X 2, 1, 1, 2, 2. 1. UTTE3 2 1— 4:05 2. SZVSE3 2 1— 3:13 3. Kistext3 2— 111:44 4-5. Jászberény3 1 2 — 3:24 4-5. Pénzügyőrök3 1 2— 3:24 6. BVSC3 1 1 1 9:33 7. Cegléd2 1 1— 4:33 8-9. Szolnok2 1 1 [UNK]— 5:43 8-9. Vác2 1 1 [UNK]— 5:43 10. Baja3 1 1 1 6:53 11-12. Bp. V. Meteor3 1 1 1 5:53 11-12. Pesterzsébet3 1 1 1 6:63 13. Makó3 1 1 1 2:33 14. Kecskemét3 1— 2 3:43 15. Békéscsaba3 1— 2 2:42 16. K. Lombik3 1— 2 3:82 37. VKSE3 — 1 2 5:71 la. Gázgyár 3— 1 2 2:51 19. Gyula 3—— 3 1:12 0 NB II. DÉLI CSOPORT: Moz­ k Mtasore Szeptember 3-án, kedden! Baja Uránia: A kuruzsló. — Baja Szabadság: A kuruzsló. — Baja Központi: Till Ulenspiegel. — Jánoshalma: Gyökerek. — Kalocsa: A bagdadi tolvaj. — Kecel: Egy szép lány férjet ke­res. — Kecskemét Árpád: dél­előtt: Az éjszaka lányai. — Kecskemét Városi: Aida. — Kis­kőrös: A boszorkány. — Kiskun­félegyháza: Az én felelősségem­re. — Kiskunhalas: A kuruzsló. — Kiskunmajsa: Az elveszett nyom. — Kunszentmiklós: Nyo­mok a hóban. — Tiszakécske Petőfi: Állami Áruház. — Tisza­kécske Tisza: Állami áruház. Félegyházi Honvéd — Szentesi Kinizsi 0:0 Kiskunfélegyháza, — 900 néző. Vezette: Tihanyi (Hmvásárhely). I. HONVÉD: Doszkocs — Vasas, Máriás, Varga — Ördögh, Poszlan­­csek — Tombácz, Jasusa, Kálmán Szabó, Hazai. Edző: Szabó J. A Honvéd kezdi a játékot és eny­he mezőnyfölényt harcol ki. Főleg Kálmán lövései teszik próbára a ki­tünően védő Gágyort. A 19. percben a vendégek Gágyor II. révén majd­nem megszerzik a vezető gólt, de Doszkocs önfeláldozóan szögletre ment. Mindkét csapatban a jól záró védelmek akadályozzák a csatárok eredményességét. Szünet után erővel támadnak a szentesiek nagy és az első húsz percben eléggé leszorítják a Hon­védot. A félidő közepétől kezdve azután mindjobban átveszik a játék irányítását a helyiek, de a lelkesen játszó vendégcsapatnak sikerül az egyik pontot megmentenie. Az ered­mény igazságos. Jók: Vasas, Posztancsek, Tombácz és Kállai, ill. a két Gágy­or, Nádasi és Géczi, a játékvezető kitűnően vezette a mérkőzést. A játékvezető tönkretette a mérkőzést Martfűi Cikta—Tiszakécskei SC 3:1 (3:1) Félbeszakadt Vezette: Martfű, — 800 néző. — Klimnó. TISZAKÉCSKE: Parádi — Bngi, Hlavats, Bozóki — Sántha, Uzsovitis, — Kocsis, Turba, Rácz I., Kosa, Tordasi. Edző: Szántó József.­­ A tiszakécskei csapat már a percben gólt ért el Kocsis révén­­, amit a játékvezető meg is ad. A martfűi játékosok­­ átbeszélik a szépen helyezett gólt, amire a já­­­tékvezető megváltoztatja ítéletét és megsemmisíti a teljesen szabályo­san elért gólt. A tiszakécskeiek to­vábbra is támadásban vannak és a 11. percben Tordasi megszerzi a ve­­zetést. később Bagi jól irányított lab­dája a kifutó Parádi mellett saját hálóba jut. 1:1! Pár perc múlva az egyik martfűi csatárjátékos ököllel szépen helyezett gólt üt hálóba. Klimnó játékvezető csak a a hálóba ért labdát figyelte. A mart­fűieket az eredmény fellelkesíti és a félidő vége előtt még egy gólt lőnek. Szünet után emelkedett a já­ték színvonala, de gólt nem tudtak elérni a csapatok. A 38. percben a játékvezető a mérkőzést lefújta, mert a nézőtéren a szurkolók ös­­­szeverekedtek, rendőrség nem volt, ♦ [UNK]HfW (v­erses gyermekmese) rIrta: Eszik: Sándor 10 WWWWWWWW Meddig ki gondolta imigyen mit mondott, óriás erővel a munkának rontott. Mire lesz figyelmes olyan éjféltájon: egy búzakalász sem állt előtte lábon. Otthagyni nem merte, csak úgy rendre vágva, — ki tudja, hátha még eső is lesz máma —­ gondolta, s kitalált menten egy ötletet, csavart két mérföldnyi, jó vastag kötelet. Akkor verítékes arcát letörölte, megköpte a kezét és összedörgölte, a rendeket sorra halomra gyűjtötte és egy rettentő nagy kévébe kötötte. Már a hóinál majdnem kezdett hasado­zni, János is hazament. Lefeküdt, aludni. Tán még álmában is az járt az eszébe, hogy is áll majd reggel az ördög elébe... Js Katona József­ ­ vezetősége a közel­­­­múltban ülést tartott,­­ amelyen részletes ter­­­­vet dolgoztak ki a kö­­­­vetkező hónapok iro­­­­dalmi és művészeti­­ munkájára vonatko­­­­­­zóan. A gazdag program­♦­ban szerepel többek­­ között budapesti írók­­ kecskeméti szereplése,­­ a kecskeméti írók több­­­­szöri irodalmi estje me­­­­gyénk területén, képki­­­­állítás Kecskeméten és­­ Félegyházán, a Magyar Rádió énekkarának kecskeméti műsora, Vá­sárhelyi Zoltán Kos­­suth-díjas karnagy ve­zetésével. Ezenkívül a Társaság vezetősége úgy határo­zott, hogy delegációt küld Nagykőrösre, az országos Arany Hétre, valamint 17-én közös szeptember irodalmi estet szervez ceglédi, nagykőrösi és kecske­méti írók részvételével Nagykőrösön. ­ Anyakönyvi hírek Kiskunfélegyházáról J Születtek: Gál Ibolya (anyja: Nyerges Julianna),­­ Varga László (Vida Mária), Berecz Julianna (Bi­♦­hal Julianna), Deák Mária és Hona ikrek (Varga I Mária), Farkas Imre János (Kérdő Irén), Timár­­ Jenő (Nyilas Gizella), Kovács Erzsébet (Homoki J Szabó Ilona), Palásti László (Fekete Franciska),­­ Czakó Erzsébet Rozália (Kovács Piroska), Pólyák­­ Mária (Takács Mária), Németh Imre (Száraz­­ Ilona), Tóth József Ferenc (Kiss Margit), Csányi­­ Veronika (Fekete Hona), Eszik László Károly­­ (Mészáros Erzsébet), Gulyás József István (László­­ Rozália), Farkas Gábor József (Holló An­na), Se­­­­res Rozália (Konkoly Rozália), Kurucz Mihály­­ (Viczinai Mária), Soós István (Seres Margit),­­ Szűcs János (Fekete Rozália), Kiss Piroska (Fe­­­­­­kete Mária). Házasságot kötöttek: Farkas László és Horváth J Mária, Gitye János és Csáki Erzsébet, Juhász­­ István és Bánfi Jolán, Punyi Lajos és Fekete ♦­­ Ilona. Meghaltak: Timár Pálné Gulyás Rozália 67,­­ Dinnyés Andrásné Pál Veronika 77, Tari József 1 I hónapos, Nagy Mihály 69, Rózsa József 80, Só­­­­halmi János Károly 98 éves korukban. WVW^/VWWWWWWWW lV^VWVVVV>AN/VWVVVV>/W\AlVVVVV\ArvvvVV»AAA<VVWVVVWVVVVWVV\ilWWWV>AAA/VVWVVVVVWVVVVWVVVVVVWVVVWVW íj SZOVJET IILM AZ ELVESZETT VŐLEGÉNY JröÍV 1