Petőfi Népe, 1958. október (3. évfolyam, 231-257. szám)

1958-10-29 / 255. szám

j 1958. október 89, szerda Járási őszi szpartakiád Kiskunhalason is Az elmúlt vasárnap a járási TST járási KISZ-szel karöltve meg­rendezte Kiskunhalason az őszi já­rási szpartakiadot. A versenyen at­­hlétikai számok, teke és asztalite­­nnisz szerepeltek, összesen 78 fő vett részt a különböző számokban, ami b biztató jel a jövőre nézve, örven­detes, hogy a járás területén mind­­ nagyobb az érdeklődés az atlétika,­­a teke és a röplabda iránt. A teke­­i versenyen a balotaszállásiak lettek­­ az elsők a kunfehértóiak előtt. Az atlétikai verseny jobb ered­­­­­ényei: férfiak: magasugrás: 1.­­Bereczki (Jánoshalma) 160 cm, 2.­­Jeremiás (Kiskunhalas) 145, 3. Ger­­isics (Tompa) 145. Távolugrás: Bereczki (Jánoshalma) 570, 2. Far­1­­sang (Kkhalas) 525, 3. Jeremiás 525. Súlylökés: 1. Bereczki 10.08. Gerely­hajítás: 1. Királykuti (Kkhalas) 38.82. Versenyen kívül Zay László (Kiskunhalas) 60.02 m-t dobott.­­ Nők: 100 m: 1. Narancsik K. (Tom­pa) 14.6, 2. Irsai E. (Kelebia) 14.9. Súlylökés: 1. Fáskert M. (Kelebia) 611 cm. A kiskunhalasi járási bajnokság állása a 4. forduló után: 0­ 0000000000000000000-0-000< 1. Tompa4 31— 27: 17 2. H.* Határőr H.4 31—­2 3: 47 8. H. Honvéd4 3—— 8: 06 4. Kelebia4 2— 3 17: 94 5. Jánoshalma II.4 1— 3 8: 52 6. Kisszállás4 1— 3 1: 82 7. Harkakütöny3 1—­3 1:342 8. Kunfehértó 4—­ 4 1:250 1 Megyei I. oszt. labdarúgó-eredmények Kiskunhalasi Határőr—Jánoshalma 1:0 (2:0). — Jánoshalma — 600 néző — Vezette: Kovács Rudolf. Erőteljes hazai támadásokkal in­dul a játék, s Nagy hagy ki gól­helyzetet, majd Fenyvesi II. lab­dája kerül lesről a hálóba. Telje­­­sen kiegyenlített a játék, de a ve­zetést a vendégek szerzik meg egy 20 méteres szabadrúgásból, amelybe­­ Fenyvesi NI. szerencsétlenül bele­nyúl, és lábáról kerül a hálóba a labda. A váratlan öngól megzavarja a hazaiak­at és a Határőrök közép­csatára megszerzi a második gólt is. Szünet után a hazai csapat nagy lendülettel támad, de semmi sem sikerül nekik, sőt védelmi hibából a vendégek középcsatára újabb gólt lő. Tan egy 11-est sem tud belőni. A Határőr csak szerencsével nyerte meg a mérkőzést. A halasi játéko­sok felesleges alakoskodásukkal sokszor megzavarták, a játékvezetőt. Jók: a halasi középcsatár és bal­­szélső, illetve Fenyvesi és Szűcs. Mélykút—Kalocsa 3:0 (1:0). — Mély­kút — 400 néző — Vezette: Sári. A vendégcsapat gyors támadásaival kezdődik a mérkőzés, de a mély­kúti védelem jól helytáll. A félidő közepe felé a hazaiak is feljönnek és a 23. percben Bundula szép gól­jával megszerzik a vezetést. For­dulás u­tán újra a kalocsaiak tá­madnak többet, de gólt most sem a tudnak lőni. A 30. percben Barabás kalocsaiak középfedezete kézzel nyúl a labdához és a játékvezető 11-est ítél. Barabás megsérti a já­tékvezetőt, mire kiállítják. A 11-est a Horváth II. értékesíti. A gól letöri kalocsaiakat, a mélykútiak irá­­nyítják a játékot és Horváth góljával beállítják a végeredményt.I. Jók: Gyetvai, Adelhardt, Horváth II., illetve Petrovics és a kapus. Kiskunfélegyházi Honvéd—Kiskun­­halasi MÁV 1:0 (0:0). — Kiskunfél­egyháza — 600 néző —­ Vezette: Szabó. Váratlanul nehezen győzött a Honvéd a lelkes és jól játszó MÁV ellen. A Honvéd csatárai nem bírták áttörni a kemény halasi vé­delmet és már-már úgy látszott, hogy gól nélkül végződik a mérkő­zés, amikor a második félidő 41. percében Várszegi jól eltalált ha­talmas bombalövésével sikerül Honvédnek a győztes gólt megsze­­­rezni. Jók: Kálmán, Várszegi, Báló, illetve Richter és a halasi védelem. Vaskút—Gara 3:1 (1:1). — Vaskút — 400 néző — Vezette: Virágh. — Mindvégig kemény, helyenként dur­va mérkőzést vívott a két csapat. A 17. percben az üres garai kapuba tartó labdát a védők kézzel hárít­ják. A büntetőt Dömény értékesíti. A vaskútiak irányítják továbbra is a játékot, mégis a félidő végén a vendégek egyenlítenek. Egy kapu mellé guruló labdára Páncsics és egy hazai védő szalad, a játékve­zető meglepetésre ll-est ítél, amit Páncsics I. be is lő.­­ A fordulás után teljesen a Vaskút irányítja a játékot és a 21. percben Schadt I. nehéz szögből lőtt góljával meg­szerzi a vezetést, majd a 32. perc­ben Agócs a hálóba gurít és bebiz­tosítja csapatának a győzelmet. Jók: Bchadt 1., Berlmüller, illetve a ga­rai középfedezet. Dávod—Tiszakécske 5:2 (1:0). — Dávod — 400 néző — Vezette: Sóly­mos. Már az első percekben nagy iramot diktálnak a hazaiak, de gól csak a 38. percben esik Sírok he­­­lyezett lövéséből. — Fordulás után tiszakécskeiek kapnak jobban lábra és balösszekötőjük révén a 0. percben egyenlítenek. A gól után mindjobban feljön a hazai csapat és Sírok szabadrúgásból, valamint Németh gyors elfutásból egy perc alatt 3 :1-re állítják az eredményt. Ezután Sírok, majd a kécskei jobb­szélső 11-esekből 4:2-re álltja az eredményt. Az utolsó gól a jn. percben esik Németh révén. Rá­­czot (Tiazakécalke) a második félidő 20. percében a játékvezető megsér­­tése miatt kiállítják. Az eredmény reália. A vendégcsapat lélek nélkül játszott. Jók: Balogh, Sirok, meth, illetve a kécskei jobbszélső és balösszekötő. Madaras—Kecel 1:0 (0:0). — Ma­daras — 300 néző — Vezette: Ká­­polnás. — Kemény mérkőzést ví­vott a táblázat alján levő két csa­pat, s ennek következménye Ha­5 tász (Madaras) harcképtelensége az percben. A keceliek lépnek fel támadólag, de támadásaikat nem tudják befejezni, mert a madaras­ védelem kitűnően áll a lábán. Las­san kiegyensúlyozotta • Já­­ték gól azonban ebben a félidőben nem esik.­­ A második félidő 5. percében eldől a mérkőzés sorsa. Gulyás félpályán kapja a labdát, két emberen átverekszi magát és a 16-osról hatalmas lövést ereszt meg. Lövése a felső kapufáról vis­­­szapattan, másodszorra már sikerül a lövés. Változatos a játék és az utolsó 10 percben a keceliek jól hajráznak, s Wulmannak egyenlí­tési lehetősége is van. Jók: Ga­­rajszki, Gulyás, illetve Wulmann és Flaisz. A játékvezető mindvégig jól tartotta kezében a mérkőzést. Kiskőrös—Kecskeméti Építők 2:1 (1:0). — Kiskőrös — 700 néző — Vezette: Lakatos. — A hazaiak szél­lel hatban sok támadást vezetnek az Építők kapuja ellen, és már a 7. percben megszerzik a vezetést Varga 18 m-es bomba-szabadrúgásá­ból. A félidő végéig inkább a kis­kőrösiek vannak fölényben.­­ Szü­net után a kecskeméti csapat veszi át a játék irányítását és azt a fél­idő közepéig a kezében is tartja, úgy annyira, hogy a 21. percben Sá­ros­ góljával az egyenlítés is si­kerül. Már-már döntetlennek látszik a mérkőzés, amikor a 41. percben egy kapura tartó labdát M. Tóth csak kézzel tud hárítani. A 11-est Csejtei értékesíti. Kezdés után játékvezető Mikust utánrúgásért ki­a állítja. A két csapat küzdelme mindvégig színvonalas játékot ho­zott. Jók: Varga, Markó, Torgyik, illetve Sz. Nagy és Márkli. A Bácsbokod—Soltvadkert mérkő­zés a Soltvadkert meg nem jele­nése miatt elmaradt. A mérkőzés sorsáról a fegyelmi bizottság dönt. Megyei I. o. labdarúgó-bajnokság állása: A Délnyugati NB II. állása: — Az idén még három új Warszava személygépkocsit kap a 44-es TEFU. Ezt a három ko­csit Kecskeméten állítják for­galomba. 1. H. Határőr98 1— 30: 6 17 2. F. Honvéd9 7 1 1 28: 9 15 3. H. MÁV9 5 2 2 18: 5 12 4. K. Építők9 6 — 3 17:16 12 5. Kiskőrös9 4 3 2 13: 7 11 6. Jánoshalma9 5 — 4 26:14 10 7. Mélykút9 4 2 3 16:14 10 8. Vaskút9 5 — 4 20:22 10 9. Bácsbokod84 1 3 15:13 9 10. Soltvadkert8 4 — 4 18:10 8 11. Kecel9 2 2 5 12:12 6 12. Dávod9 3 — 6 17:34 6 13. Kalocsa9 2 1 6 11:20 5 14. Gara9 2 — 7 15:23 4 15. Madaras9 2 — 7 7:37 4 16. Tiszakécske9 1 1 7 8:29 3 * 1. Pécsi Bányász9 7 1 1 26: 6 15 2. Bajai Bácska9 5 2 2 12:10 12 3. Pécsi Vasas9 5 2 2 14:12 12 4. Bajai Építők9 5 1 3 19:10 11 5. Sz.­fehérvár9 4 3 2 18:10 11 6. Simonto­rnya9 4 3 2 13:14 11 7. Kaposvár9 4 2 3 26:15 10 8. Szekszárd9 4 2 3 16:11 10 9. Nagykanizsa9 3 4 2 14:10 10 10. Bonyhád9 4 2 3 11:13 10 11. Pécsi BTC9 3 3 3 10:13 9 12. Bal­inka9 3 1 5 10:13 7 13. Bázakerettye9 2 1 6 11:21 5 14. Bácsalmás9 2 1 6 13:32 5 15. Dombóvár9 1 2 6 6:16 4 13. Nagyatád 9 1 — 8 6:19 2 ( Apróhirdetés«!« ) FŐKÖNYVELŐT keres — hosszabb gyakorlattal a Nyomda Vállalat. Erkölcsi bizonyítvány szükséges. ELADÓ új festett hálószobabútor. Cím: Kecskemét, Csóka utca 27. szám. 6023 NAGY gyakorlattal rendelkező ács szakmunkást keres az Ingatlanke­zelő Vállalat Kecskemét, Széchenyi tér 19. 3034 RENDES, becsületes lakótársnőt keresek. Cím: Kecskemét, mann Sándor utca 8. Pappné. Reisz- 3035 IDŐS asszonyt keresek háztartás vezetésére egy gyermek mellé, ál­landóra. Értekezés: Kecskemét, Ta­kács István utca 4. Reggel 8—17-ig. 3039 SALAK térítés nélkül, minden men­­­nyiségben kihordható a Kecskeméti Baromfifeldolgozó Vállalattól. 3018 NÉMETRE fordítok: Ifj. Baditz Pál, Miskolc, Tass u. 15. 2876 Bucowityolás & frafai tdbdki/ácé&tó' A TÜDŐS és nagyhírű török utazó Evlia Cselebi így ír 1666- ban a török hódoltság alatt élő Bajáról: „A vár alakja kettős palánkfal kerítésű, négyszögű, szépen rendezett erődítmény. A falakon belül két templom van, melyek közül Szinan pasa dzsá­mija régi időkben is templom volt. (Valószínűleg a mai bará­tok temploma helyén állott Szerk.) ötven deszkaházon és 15 bolton kívül a várban más építészeti munka nincs. A ka­pun kívül nagy külváros, há­romszáz alacsonyabb, magasabb deszkatetejű, csinos, erős ház­zal. A falakon kívül található egy mecset, egy kolostor, egy szerzetesi iskola, egy elemi is­kola, egy fogadó, egy fürdő és százötven bolt. Kikötőhely lé­vén, lakói gazdagok, és nagyon barátságosak. E város utcái mind deszkaburkolatúak, mivel földje lapályos és mocsaras.­ A kalandos életű, derék utazó statisztikai hűségű beszámolója nyomain járjuk a várost Zalo­­tay Elemérrel, a múzeum 65 éves nyugdíjas régészével. A török várnak a mai Sugo­­vicára nyíló sarokbástyája most is épen áll. Köralakú tornya masszívan, erősen néz a víztü­körre, s innen a Herbaria Gyógynövényfeldolgozó Vállalat bajai telepéhez tartozó sarok­bástya tövéből nyílik az alagút, amely minden valószínűség sze­rint végighalad a keleti—nyu­gati irányú egykori bástyafal mentén. A palánkfal ma már sehol sem ismerhető fel, s csak a négyszögű vár alaprajza men­tén végighaladva, a sötét pin­ceablakokon letekintve láthat­juk a török alagút sejtelmes vi­lágát. A VÁRFAL négyszögének szemben levő, ugyancsak kelet —nyugati irányú fala azonban egy helyütt, a Bartók Béla utca 4. szám alatti ház udvarában, teljesen épen magasodik elénk. Nagyméretű török téglái ma is erősen illeszkednek egymáshoz. Egyes helyeken 4 méter magas­ba nyúlik ez a fal, beépítve a szomszéd ház homlokzatába. Másutt még ma is mint kerí­tés választja el egymástól a szomszédos két házat. A falba épített négyszögű kicsiny vas­rácsos téglából ablakok, s egy ferde, épült támasztópillér őrzi ma is a régmúlt török idők emlékét. AMIKOR az egykori vár észak—déli falának helyén já­runk, egy hatalmas, csaknem 60 méter széles kiszáradt folyó­meder maradványai tűnnek a szemünkbe. Az utca is erősen lejt ebben az irányban. Ennek a folyómedernek a feltöltött fe­nekére telepítették a megragadó szépségű Déry-kertet is. A vá­ros ma a felületes szemlélő előtt alig-alig őrzi a török idők emlékét, de az ma is világosan látszik, hogy a mostani Béke tér, melynek impozáns négy­szöge a gyönyörű dunai táj felé tárul ki, a hasonló elhelyezésű török vár közepetáján fekszik. Az egykori várfal a tér három oldalától egy-két utcányival tá­­gabban ölelte körül a Sugovica­­partot. A nagy felfedezések mostaná­ban születtek, bár Zalotay Ele­mér egy Bajáról szóló dolgoza­tában már részletesen leírta a Herbária telepén található bás­tyát, s utal a nagy alagútra is. Érdekes, hogy a ma már ki­száradt folyómeder és a ma is­ békésen folydogáló Sugovica­ közötti térségben elhelyezett­ vár ellenkező irányban folyó­ vizek partján terült el. Az ős­i meder lejtése pontosan ellen­kezik a Sugovica jelenlegi fo­lyásirányával. Valószínű a Déli Bácskai terület fennsíkszerű ki­emelkedéseinek vízgyűjtője le­hetett, s a mostani barátoki temploma tövében torkollott­ bele a Sugovicába. ÍME A MÚLT emlékei között kutatva, járva hangulatos, régi­ házakkal szegélyezett bajai ut­cákat, előttünk áll a török vár, amely a félhold erejét és hatal­mát őrizte a délvidéki lankás rónaság szegélyén. De elénk ál­lítják ezek az értékes várostör­téneti felfedezések, melyek Za­lotay Elemér ügybuzgalmát és lelkesedését dicsérik, azt a kí­vánságot is, jó lenne, ha a ta­nács felkarolná ezeket a kuta­tásokat. Sort kellene keríteni az egykori alagút helyzetének, fek­vésének mérnöki felmérésére, mert ez már nem a kutató tu­dós feladata. Baja XVII. szá­­zadbeli életének ezt a megra­gadó emlékét közös erővel kel­lene a tudományos kutatás szol­gálatába állítani. Erre minden bizonnyal sor kerül hamarosan, ismerve a város vezetőinek ügy­buzgalmát és lelkes segítőkész­­ségét ...-a... •“ A KECSKEMÉTI KATONA JÓZSEF SZÍNHÁZ MŰSORA: Október 29, szerda este 1 órakor Kálmán Imre:­­CIRKU­SZHERCEGNŐ- operett 3 felvonásban 2. sz. szelvénybérlet Mozik Műsora Október 29-én, szerdán: Baja Központi: Nehéz kesztyűk, Baja Uránia: Chaplin parádé, Kalocsa: Svejk, a derék kato­na, II. rész, Kecskemét Árpád: Aida, Kecskemét Városi: Betörő az albérlőm, Kiskőrös: Gyer­mekkori szerelem, Kiskunfél­egyháza: Anatol úr kalapja, Kiskunhalas: Váratlan vendég. A Kecskeméti 44 sz. Autóközlekedési Vállalat őstermelők részére darabáras járatot indít Pécsre kedden és pénteken este 22 órakor a szerdai s szom­bati piacra. Árubejelentés: Darabárus Kirendeltség, Kecskemét, Mikes utca 3— 5. Telefon: 27-67, valamint a darabárus ügynöknél: 3041 t 8. oldal HEB szakbizottság Lassan bevonul a közvéle­ménybe, hogy a népi ellenőrző bizottság, azaz a NEB tagjai, fáradságot nem kímélve, min­dennapi munkájuk mellett ön­ként segítenek a meglevő fogya­tékosságok és hibák kijavításá­ban. A bizottság tagjai azonban csak a vázát képezik a népi el­lenőrzésnek: összefogják, irá­nyítják és szervezik az ellenőr­zéseket, amelyeket elsősorban a bizottság köré tömörített dol­gozók végeznek. A bizottság tagjai csupán egy-egy reszortért felelősek, mint például mező­­gazdaság, ipar, kereskedelem, népművelés. Szakterületükön egymagukban e munkát irányí­tani, vezetni s az ellenőrzési programot is kidolgozni nem volnának képesek.­­ Ezért minden egyes reszortra beállí­tott bizottsági tag mellett szak­­bizottság működik nálunk a ba­jai járásban, amely szakmailag is támogatja a bizottsági tagot. E szakbizottságokat a járási NEB határozatilag hagyta jóvá. Tagjai a járás legszakképzettebb embereiből kerülnek ki, s ma­guk is társadalmi munkában végzik feladataikat. A szakbizottságok tagjai a vizsgálatokban nem vesznek részt, csak javaslataikkal elő­készítik, illetve kibővítik vizsgálati programot és a vizs­­­gálatok befejezése után szak­­véleményeikkel segítik a vizs­gálatért felelős NEB-tagot az összefoglaló jelentés elkészítésé­ben, amelyet azután a bizottság határozatilag jóváhagy vagy esetleg kibővít. A szakbizottság határozatot nem hoz, csak ja­vaslatokkal szolgál a NEB-nek. Nem arról van hogy a bizottságon belül újstáb bizottságot hozzunk létre feles­legesen, csupán arról, hogy » dolgozók véleményei, problémái e szakemberek útján eljussanak­ a NEB-hez. Megelőző riasztUatalnak !«4 folytatásában nálunk sem mű­­ködik még szakbizottság, de most befejezett, a 3004-es, me­­­zőgazdaságot segítő kormányha­tározat végrehajtásának vizsgál­­atainál már szakbizottságunk mezőgazdasági segítette a vizsgálatok alapos lefolytatását.­ Párhuzamot tudunk így vonni a szakbizottságok nélkül és a szakbizottság segítségével le­folytatott vizsgálatok között és arra a véleményre jutottunk, hogy mélyrehatóbban vizsgálni egy-egy témakört lehet minél több szakember bevoná­­­sával: e vizsgálatunk során sokkal több javaslatot tudtunk­ tenni a felfedett hibák kijaví­tására mint az előzőekben. Vé­leményem szerint a szakbizott­ságok működésére a NEB kere­tén belül nagy szükség van, s ezt bizonyítja járásunk példája is. Márki Béla, Bajai járási Népi Ellenőrző Bizottság %AA/OVWWWWW^/WYS^WV­­^^V>i<V>^ys­— A Veszprém megyei Külső­­vaton az ezüstkalászos tanfo­lyam részvevői mezőgazdasági szakkört alakítottak és több nö­vényfajtával, főleg burgonyával, fűmagfélékkel kísérleteznek. A parcellákon egészen kiváló bur­gonyatermést értek el: az egy­ik különösen nagyra nőtt gumó sú­lya elérte a száztizenkét dekát, s nem ritkák a 70—80 dekát burgonyák sem. MEGJELENT A MEGYE ÜJ v­anatis autób­usoz tnt.n € he*tdfc KAPHATÓ az újságárusoknál, postáskézbesítőknél, lapkiadóhivatalban, IBUSZ-pavilonban. r Ára: 2 forint j*/vvvvvvvvvvvv*wvnaa/vvvvvvvvvwv>aiV­*vvvwvwvvvvvvvvvvv>vvvvv.vvv­***%