Petőfi Népe, 1960. február (15. évfolyam, 27-50. szám)

1960-02-09 / 33. szám

1960. február 9. kedd Jó benyomást keltett a Dózsa KECSKEMÉTI DÓZSA—VASAS DINAMO 5:3 (3:2) Budapest, 400 néző, vezette: Ke­mény T. K. Dózsa: Czéh — Tordasi, Határ, Magyar — Murvai, Csordás — Nagy M., Boros, Vékony, Laczi n., Roz­­gonyi. Edző: Fenyvesi László. A Dózsa első komolyabb erőpró­bájára Budapesten, nagy hidegben, az NB II. élmezőnyéhez tartozó V. Dinamó ellen került sor. A kecs­keméti együttes erős széllel szem­ben kezd és azonnal nagy iramot diktál. A vezetőgólt Vékony szerzi meg, majd Laczi II. tizenegyese már 2:0-ás vezetést eredményez. Az erős szél által támogatott fő­városi csapat is több formás tá­madást indít, amelyek közül kettő eredményre vezet és így 2:3 lesz a félidő eredménye. Szünet után Viznyei, a kapus, Kiss IX. a balfedezet, Englert j­obbszélső és Szeczei a jobbössze­­ kötő. Most már a Dózsát támo­gatja a szél és egyik támadás a másik után gördül a Dinamó ka­puja felé. A védelem lassan fel­őrlődik és sorra esnek a gólok. Laczi H. két gólt lő és meg kell emlékezni az ötödik gólt rúgó vé­kony teljesítményéről. 23 méteres lövése, mintha zsinóron húztak vol­na, úgy vágódott a hálóba. A já­téknak ebben a szakaszában a kecskeméti csapat egy gólt kap, így alakult ki a mérkőzés 5:3-as eredménye. A mérkőzés szép játékot hozott. A Dózsa csapata jó erőben van, ki­tűnő a közösségi szellem, a játé­kosok végig nagy erőbedobással, nagy lelkesedéssel küzdöttek a kellemetlenül hideg időben és a fagyos-­ rossz pályán. A kezdet mindenesetre biztató, most várjuk a további eredményes folytatást. Mindkét kapus jó teljesítményt nyújtott, a hátvédek közül Tordasi volt a legjobb, a csatársorból pe­dig Vékony, Laczi U. és Rozgonyi volt elemében. A Dózsa legközelebbi edzőmérkő­­zésére szerdán délután Kecskemé­ten kerül sor az NB II. éllovasá­val, a Ceglédi VSE-vel fél három órai kezdettel. Nem kezdett rosszul a KTE KECSKEMÉTI TE—KEFÉLEGYHÁZI HONVÉD 3:0 (2:0) Fordulás után a — kapus kivéte­lével — teljesen kicserélt Honvéd csapat nagy lelkesedéssel fekszik a játékba és csaknem negyedórán ke­resztül egyenrangú ellenfele KTE-nek és valamivel többet is tá­a­mad. A félidő egyetlen gólja a 34. percben születik. Egy veszélyes baloldali támadás során a beadást az előrehúzódott Gacs kapja, aki a kiugró kapus fölött a felső kapu­fára vágja a labdát, ahonnan az a hálóba hull. A gól egy kicsit fe­l­­rázza a Honvédet és a következő percben csak a szerencse menti KTE hálóját. Továbbra is lendület­­­ben vannak a vendégek és a 36. percben 11-eshez jutnak, de az égbe lövik. Mezőnyjátékkal ér véget a mérkőzés. A szezonkezdet ellenére sem ját­szott rosszul­ a KTE. A védelem jól megállta a hely­ét. Az újonc Nagy­nak még sok rutint kell szereznie. A Gacs—Szabó csere helyesnek bi­­zonyult. A csatársor nagy lelkese­déssel játszott, különösen a két szél­ső volt elemében. A félegyháziak még csak most keresik csapatukat. Ha megtalálják, a leg­jobbakra is veszélyesek lesz­nek. ul. értékesiU* yvwwvvvNAivvwwwvvyvvywvvvw Kecskemét — 5Q0 » vezette: Kegyes. K’i’E: Nyári — Nagy L., Berta, Mé­­száros J. — Gatte, Vaas — Szent­­györgyi JI., Szabó, Cpejtey, Toncska I­I., Baracsi. Edző: Toricska Gyula. F. Honvéd: Markó — Tuba, Pajor, Dudás — Jakab, Bari — Rákóczi, Pusztai, Molnár, Segesd­i, Horváti­. Edző: Bodnár Sándor. A mínusz tíz fok körüli időben is mintegy félezer főnyi szurkoló volt kiváncsi a KTE első komolyabb elő­készítő mérkőzésére, a csapatból csak Bitó hiányzott. Az összeállnás érd­ekessége a Gacs—Szabó csere volt. Mindjárt a KTE lép fel támadó­lag és az a. percben gyors jobbol­­dali támadás során megszerzik a ve­­zetést. A jobbról beívelt lab­kat Csejtey csípi el és az előnyösebb helyzetben levő Toricska Ili-nak gurítja, aki mintegy nyolc méterről véd­hetetlenül a hálóba vágja a lab­dát. A KTE nagyon belelendül. Több gólhelyzete is adódik a csa­patnak. A vendégek csak szórvá­nyosan támadnak, főleg balszárnyuk veszélyes. A 35. percben a félegy­házi védők kézzel ütik el a 16-oson belül a labdát. A büntetőt Toricska Jól megállta helyét a Kőhalasi Határőr a Sztálinváros ellen SZTÁLINVÁROS! KOHÁSZ—II. HATÁROK DÓZSA 3:2 (0:0) Kiskunhalas —• 400 néző. *** Ve­ Retts, ÍSári. II. Határőr: Nagy­ (Kiss) Jlé­pási, Molnár, S zobeni — Öd­ry, Csóti (Komlósi) — Szekeres, Kul­csera, Puskás (Piros), Ungi, Ürvögh (Papp). Edző: Folez Tóbiás. A halasi csapat csatársorából hi­ányzott két kitűnő játékos , Ja* necz és Für, akik közül a közép­csatár a Bp. Vasasba, a jobbszélső a Sztálin­városba távozott. Puskás korai sérülése is visszavetette a csatársort, így azután minimális arányban vereséget szenvedtek az NB II-s ellenfelüktől, akik nagyon felkészültek a tavaszi évadra, hogy elkerüljék a kiesést. Az első tíz perc váltakozó játék­kal telik el. A 11. percben Puskás megsérül és végleg kiáll. Általában sok a mérkőzésen a labdaadoga­tás és kevés a kapuratörés. Az utolsó negyedóra eseménye, hogy a 31. és 35. percben Nagy bravúr­ral tudja védeni a vendégcsatárok váratlan lövéseit. A II. félidőben Kiss áll a ka­puba és az első tíz percben csak teljes tudásával sikerül megvédeni kapuját a vendégek ostromától, a 16. percben Kiss egy 25 méteres igen erős lövést kiejt és a résen levő Kőhalmi a hálóba kotorja a labdát. A gól lehúzza a halasi együttest és sorozatos támadásokat vezet a vendégek kapuja ellen. A 20. percben Papp pár méterre a sztálinvárosi kaputól kap jó lab­dát, de elhamarkodva­­ a kapusba lövi. Továbbra is halasi támadá­sok következnek és a 24. perc­ben Piros egyéni játék után egyen­lít. Már-már döntetlennek látszik a mérkőzés, amikor az utolsó öt percben három gól is esik. A 41. percben Kopási nem veszi észre, hogy Kiss kifutott egy előrevágott labdára, és a kapus mellett a há­lóba gurít. A gól megzavarja a Ha­tárőrt és a következő percben Lo­vászi 25 méteres lövése nagy erő­vel vágódik a balfelső sarokba. Kezdés után a halasi csatárok ki­­­passzolják a vendég­ védelmet és végül Kucsera pár méterről javít. A szezonelő ellenére is jó játé­kot láthatott a halasi közönség. — Jobban összeszokott csatársorral döntetlent harcolhatott volna ki a Határőr. — Jók voltak: Molnár (a mezőny legjobbja), Nagy és Ungi. SZOVJET BIRKÓZÓK KISKUNFÉLEGYHÁZÁN Kiskunfélegyházán az elmúlt va­sárnap a Vasas Sportkör rendezé­sében szovjet katonai válogatott mérte össze erejét a félegyházi bir­­kózókkal. A verseny színvonalas és sportszerű mindvégig küzdel­met hozott és a mintegy 400 né­zőnek kitűnő sportélvezetben volt része. A kötöttfogású birkózásban a szovjet csapat győzött 4.3—3.5 arányban. A részletes eredmények: Varanyi győz Fedulov ellen, Mos­ 6ányi Bardibakin ellen, a Faál—­­ Arlov és a Dóczi—Rogyin párok küzdelme döntetlenül végződött. Jakra Makarovtól, Sables Selpja­­bovtól vereséget szenvedett. Tar­jányi legyőzte Csurpillát, míg a Beszel Markov találkozó döntetlen­nek bizonyult. A szabadfogásban még szorosabb volt a verseny. Itt a végeredmény 4:4 volt. Az egyes párok eredmé­nye: Csillag Aradjovtól, Mossányi Bardibakintól kapott ki. A Faál— Serényül és a Jaksa—Szeleznyon találkozók döntetlenül végződtek. Doczi Doroíijevet, Tarjányi Kucot, Malatinszki Alpatkint győzte le, míg Bősze vereséget szenvedett Marúnyin. A félegyházi birkózók közül hi­ányzott Hadi, aki edzőtáborban van és László, aki hivatali elfog­laltsága miatt nem vehetett részt a versenyen, 4VVVVVVVVVVVV^VWl­V»VVVVVVVúb Keresünk állandó munkára a Baromfifeldolgozó Válla­lat iparági javító üzemébe 5—10 éves GÉPSZERELÉSI ÉS ESZTERGÁL­YOZÁSI gyakorlattal rendelkező fia­tal szakmunkást és egy jól­­ képzett szinten .5—10 éves I j gyakorlattal rendelkező SZERSZÁM­LAKATOST, I aki marógépi is rendelkezik, gyakorlattal ! 244 5 ^WWWWWWWWA V. V>, «UUm! A KECSKEMÉTI KATONA JÓZSEF SZÍNHÁZ MŰSORA: Február 9, kedd este 7 óra Ábrahám Pál: BAL A SAVOYBAN Nagyoperett 3 felvonásban 8. sz. szelvénybérlet Mozik Műsora Február 9-én, kedden: Baja Központi: Anyegin, Baja Uránia: Horgász a pácban, Bácsalmás: Csatorna, Dunave­­cse: Vakmerő szív, ma: Csodagyerekek, Jánoshal­Kalocsa: A hajdúk esküje, Kecskemét Árpád: A parancsnok, Kecske­mét Városi: Kölyök, Kiskoros: Fények a föld alatt, Kiskun­félegyháza: A megfelelő em­ber, Kiskunhalas: Megtört a jég, Kiskunmajsa: Mese a 12 találatról, Kunszentmiklós: Lángok a határon, Szabadszál­lás: Őfelsége kapitánya, Tisza­­kécske Petőfi: Egy pikoló vi­lágos, Tiszakécske Tisza: Es­küvő akadályokkal. Totóeredmények: X, 1, 2, 2, 1, X, X, 1, 1, 2, X, 2. Ahol ponyvával óvják a rongyot J látog­atás a Jutaiken­éU MÉH-telepen A Kiskőrösi úti MÉH-telep — amely 1954-be­n épült Kecs­keméten és három hold terüle­ten fek­szik — az ország egyik legkorszerűbb hulladékgyűjtő telepe. Modern épületek, tágas raktárak, külön iparvágány, gőzfűtéses irodahelyiségek, me­legvizes fürdőszobák, ebédlő te­szik könnyebbé a munkát és szolgálják itt a munkások ké­nyelmét. Nézzünk csak­ körül a tele­pen, amely mint vezetőitől megtudtuk,­­rz az elmúlt évben csaknem hét és fél millió fo­rintot forgalmazott. Most ér­kezett be éppen egy teherautó ócskavas rakományával a Ke­rekegyházi Gépállomásról. Tar­talma rövid idő alatt az ipar­vágányon veszteglő vagonba kerül, amely Sztálnvárosba, a Vasműbe szállítja. Odébb lovaskocsiról a kecs­keméti üzemekből összegyűjtött csontot szórják kosarakból egy másik tehervagonba. Irány: Budapest, Illatos út, Hungária Vegyiművek. A papírválogató raktárban pedig a hulladékpa­pírt osztályozzák. A magasabb cellulóztartalmú hulladékpa­­pírból pénz, cigarettapapír és finomabb nyomtatvány készül majd. Az udvaron hatalmas bálák­,­­ ban áll a rongy ponyvákkal letakarva. A textilválogató részleg a Csongrád, Békés és Bács megyéből beérkezett tex­tíliát osztályozza. Külön ha­lomba kerül az úgynevezett, tisztítórongy, amellyel gépeket tisztítanak, a fehérrongy, mely­ből papírt gyártanak és azok a textilneműek, amelyek­ export­ra kerülnek. Az udvar végén tonnaszám­ra hever ez edény-, öntvény-, lemezhulladék, de láttunk ki­­vénhedt gőzgépeket és trakto­rokat is. Mindent összevetve a Pest, Bács, Nógrád megyei MÉH kecskeméti, a­­ korszerű követelményeknek minden te­kintetben megfelelő telepére 1959-ben 193 vagon vasat, 11 vagon fémet, 23 vagon papírt és 9 vagon rongyot hordtak be, amellyel sok millió devizaforin­tot takaríthatunk meg az or­szágnak. (Balla) MEDOSZ-SPORTKÖRRÉ ALAKULT A HALASI KINIZSI — Jegyzetek a volt Kinizsi évi közgyűléséről — A múlt szombaton tartotta a Kis­kunhalasi Állami Gazdaság kultúr­termében a Kiskunhalasi Kinizsi Sportkör évi közgyűlését. Ezen első­­ízben megjelent Kajdi elvtárs is, az országos Medosz-elnök. A nagy ér­deklődéssel várt évi beszámolót Tóth Sándor sportköri elnök tar­totta meg az évet felölelő sportte­vékenységek szakosztályonkénti részletes ismertetésével. A beszámoló szerint az elmúlt év­ben öt szakosztály működött: lab­darúgó, ökölvívó, atlétikai, sakk és úszó. A labdarúgásban egy csapattal a Délnyugati NB III-ban szerepeltek, míg tartalékcsapatuk­ a járási baj­nokságban vett részt. (A csapat sze­replését a Petőfi Népe előző szá­m­aiban már ismertettük.) Az ökölvívó-együttes az NB II-ben igen szép sikereket ért el. Ez a ver­senyzők lelkes vetélkedésén kívül a Sikerekben részes Csonki Ferenc ed­ző, Török Jenő szakosztály vezető és Sebők Géza intéző szakértő mun­káját dicséri. Az atlétikai szakosztály munkája az elmúlt évben nagyon visszaesett. Ebben közrejátszott, hogy a vezető­ség erre a sportágr­a nem fordított kellő gondot. Az idén versenyren­dezési lehetőségekkel és versenyesz­közök beszerzésével az eddigieknél hathatósabb segítséget majd a kallódó atlétáknak­ nyújtanak A sakk- és úszószakosztályok munkája nem volt említésre méltó. Élénk érdeklődést váltott ki Tóth elnöknek az a bejelentése, hogy 19i­0-ba­n­ két újabb szakosztállyal bő­vül az egyesület. Rövidesen megin­dul a tekeszakosztály működése, mert egy modern kétsoros tekepá­lya építése befejezés előtt áll.­­ Ezenkívül hamarosan megkezdi mű­ködését az asztalitenisz-szakosztály. E két újabb sportág megsegítésére a folyó évi költségvetésben komo­lyabb összeget biztosítottak. A gaz­dasági és­­ számvizsgáló-bizottsági je­lentések után Tóth elnök javaslatot tett az egyesület névváltoztatása iránt. (A­ Sert­ésten­y­észtő Vállalat állami gazdasággá alakult, a így a Medosz hatáskörébe került.) A tag­ság a névváltoztatást egyhangúlag megszavazta. Rajki Medosz-elnök szeretetteljes szavakkal üdvözölte Bács-Kiskun megye most már leg­nagyobb Medosz-sportkörének ve­zetőségét, tagságát és versenyzőit. Ígéretet tett, hogy a sportkört a központ részéről a lehetőségekhez képest a legmesszebbmenően támo­gatni fogják. Több hozzászólás hangzott el, ame­lyekből röviden összefoglalva ki­csendül a lényeg, s ezt így foglal­hatjuk össze: Az új Medosz-egyesü­­let erejéhez képest karoljon fel minden olyan szakosztályt, amelyet életképesnek lát, mert Kiskunhala­son sok olyan sportolni kívánó fia­tal van még, akiket érdemes segí­teni. A sportolók és sportbarátok azzal a bizakodással távoztak a gyűlés­ről, hogy ha az ott elhangzottak megvalósulnak, a remények újra felélednek, és a sok sikert elért Kinizsi a jövőben már Medosz­ név­­vel újabb sikerek részese lesz. Eb­ben viszont örömet találnak majd a lelkes halasi szurkolók és a város egész sporttársadalma. Szálat László A Kecskeméti Ingatlanke­zelő Vállalat keres felvé­telre 3—5 éves gyakorlattal rendelkező : ÉPÍTŐIPARI­­ TECHNIKUST Fizetés: © A KECSKEMÉTI INGAT­­Ó íJ LANKEZELŐ VÁLLALAT ) keres felvételre ács szak­­i munkásokat. Fizetés kol­­­­­ektív szerződés szerint: 223 Q COCOOOGOOOOGGOQQO elÜtt | ! Termelőszövetkezetek, egyéni termelők, figyelem! I Új baromfinevelési akció indul az 1960-as évre. Szerződés köthető: csirkére, fára, kacsára és pulykára.­ Termelőszövetkezetek a kecskeméti és kiskunhalasi Bar­­nevállal közvetlen, az egyéni és háztáji termelők a föld­művesszövetkezeteknél köthetnek szerződést. Az egyéni termelőknek kamatmentes előleget, a termelőszövetkezetek­nek rövidlejáratú hitelt biztosítanak. Szerződők a napos­csibét hitelben kapják és előnyben részesülnek a naposcsibe­ellátásnál. BIZTOS PÉNZT ÉS ELHELYEZÉST JELENT A SZERZŐDÉSES BAROMFINEVELÉS ÉS HIZLALÁS | 264 | 5. oldal Apróhirdetések KECSKEMÉT, Sétatér utca 21. sz. ház eladó. Ugyanott takarmány­répa kapható. 270 ELADÓ 100—120 kg-os hízó. Kecs­kemét, Tompa Mihály utca 10. Vas­kapu. 269 HÁZTARTÁSI alkalmazottat kere­sek, bentlakással. Ért.: Kecskemét, megyei kórház előtti bódéban, 10- től 12-ig. 268 ELADÓ Kecskemét, Hargita utca 8. számú villának felerésze. Értekezni levélben Orgovány, III. ker. 257, Farkas Klára. 267 ELCSERÉLNEM 1 szobás mellékhe­lyiséges lakásomat, hasonlóra, eset­leg szoba-konyhás lakásért, költ­­ségmegtérítéssel, város bármelyik részén. Kecskemét, Szarvas u.. c­ a. 266 ELADÓ príma állapotban 123-ös régi típusú Danuvia. Bem u. 4., műszerésznél. Kecskemét, 8839 EGY drb hízott sertés eladó. Kecs­kemét, 11., Akácfa utca 14. 263 IFJ. KISS IMRE, Fülöpháza, 202. szám alatti lakos 1932. évben szü­letett világos pej kanca lovának marhalevele elveszett, azt megsem­misítem. — Járási Tanács V. I­., Kecskemét. 263 TERTA rádió kifogástalan állapot­ban sürgősen eladó. Kecskemét, Bethlen körút 56. Kis utcából. 250 ELADÓ Kecskemét, Sétatér utca 10. számú ház körúti része, beköltöz­hető. Deszka és gerendák. Érdek­lődni: ugyanott mindennap 6—0-ig, vasárnap egész nap. 219 ÉRETTSÉGIZETT fiút kereskedő­­gyakornoknak felveszek Kecske­métre. Cím a kiadóban: 8833 ELADÓ családi ház, 2 szoba össz­komfort, 400-as telekkel és gyü­­­mölcsfákkal. Kerekegyháza, Ság­­vári út 80. szám. 8836 KERTES villa beköltözhető lakás­sal eladó. Cím a fiadóhivatalban: 8837 813 négyszögöl, benne 200 n.-os szőlő, a többi zöldségeskert kúttal, szoba, konyha, mellékhelyiséggel eladó, város szélén. — Értekezés: Kecskemét, körösi betonúton Ban­gó kocsma.___________________ 252 -SKODA_ személykocsi, üzemké­pes, eladó. Kecskemét, Gáspár András utca S. Népbolt-udvar. 8854 ELADÓ 2 szoba, mellékhelyiségek­ből álló ház, nagy udvarral, 800 négyszögöl kerttel. Vétel esetén el­foglalható. Kecskemét, Kőrösi-hegy 128. Polgár István. 241 KECSKEMÉT, Zsinór utca 70. szá­mú, beköltözhető ház eladó. 8820 BEKÖLTÖZHETŐ ház eladó: Kecs­kemét, Dobó István utca 9. 8810 GÉPÍRÁST és német fordítást vál­lalok: ifj. Baditz, Miskolc, Tass 15. 226 KIADÓ feléből 2 hold szőlő, lakás­sal együtt. Érdeklődni: Kecskemét, Mária körút 5/a szám alatt, Ka­putól a bal felőli ablakon zörgetni. 8813 ELADÓ ház, Kecskemét, Reiszmann Sándor utca 1. 3 szobás, 2 kony­­hás. Értekezni lehet: Takács Görgy utca 2. alatt. 9324 Eredményesen hirdethet lapunkban