Petőfi Népe, 1967. augusztus (22. évfolyam, 179-205. szám)

1967-08-15 / 191. szám

Kiskunhalasi lovasok Belgrádban A Kiskunhalasi Határőr Dó­zsa lovas versenyzői kétnapos találkozón képviselték hazánk színeit Belgrádban, a Balkáni Játékok alkalmával rendezett nemzetközi lovasversenyen. Raj­tuk kívül a bolgár és a török válogatott, valamint a rendező ország összes lovas szakosztályai is elindították versenyzőiket. A kétnapos verseny négy szá­ma közül az elsőben lovasaink csak mérsékelt teljesítményt nyújtottak. A későbbiek során c. lovasok és lovaik egyre jobban belemelegedtek. Az összpontszá­­mokat tekintve a V helyezésük a bolgár válogatott mögött ki­váló eredmény. A megnyitó számban Kalmár Pál Pihenő nevű lovával még csak 7. A so­ron következő Szimultán ugra­tásban a legjobb nyolc közé már három halasi lovas jutott. A bol­gár győztes mögött Suti István Ragyogóval 3., Varró József Ve­teránnal 5., Nagy István Vosz­­tok hátán 8. helyezést ért el. Második nap rendezték meg a Nemzetek Díja csapatversenyt, melyben a halasi lovasok fej fej mellett haladtak Bulgária válo­gatott csapatával és csak az utolsó ugratásoknál dőlt el az elsőség — ezredpontokkal — a bolgárok javára. Egyéni helye­zésekben Hriazik Pál Obeliszk­­kel 4., Nagy István Vosztokkal 7. A Búcsú-díjban Nagy István ugyancsak Vosztok nyergében 40 induló között 2. lett és átlagos teljesítményével legjobb bolgár versenyző előtt elnyerte a Luft­hansa Légiforgalmi Társaság ér­tékes különdíját, melyet a leg­jobban szereplő külföldi ver­senyző részére ajánlottak fel. Ha figyelembe vesszük a ha­lasi versenyzők megerőltető kül­földi versenysorozatát, ahol az országos válogatott tagjaiként vettek részt, majd az ezt követő kecskeméti országos bajnokság küzdelmeit (innen indultak más­nap Belgrádba) a belgrádi ver­seny rangos mezőnyében elért eredményeik méltóképpen sora­kozhatnak be eddigi és régebbi sikereik közé. Szalai László Gy esei­ént a hosszabbítás alatt KISKUNHALASI MEDOSZ—MEZŐHEGYESI KINIZSI 2:1 (0:1) Kiskunhalas, 400 néző, vezet­te: Géczi. H. MEDOSZ: Szalontai — Radnai, Mészáros, Juhász — dr. Harmat, Tüske — Tóth NI., Vanyiska, Csányi, Varga, Dob­­szai II. Edző: Virágh István. Kezdés után a halasiak kez­deményeztek többet és mintegy húsz perc telt el hazai fölén­­nyel. A MEDOSZ-rohamok el­lenére a 21. percben gyors me­­zőhegyesi támadás végén Dull az elbámészkodó halasi védők között a hálóba gurított 0:1! A félidő végéig a lelkes vendégek több veszélyes támadást vezet­tek a hazaiak kapuja ellen. Fordulás után állandósult a hazaiak fölénye, de a csatárok a legjobb helyzeteket is el­­ügyetlenkedték. A 25. percben egyenlített a MEDOSZ. Varga a félpályáról elindulva két vé­dő között a kapura húzott A kifutó Turcsány mellett a bal­sarok felé lőtt és a labda a belső lécről a hálóba pattant. 1:1! A 39. percben Csányi be­adása a védők fölött a tiszta helyzetben álló Dobszai II. elé került aki csúnyán fölé lőtt. Az utolsó öt percben a vendé­gek teljesen időhúzásra rendez­kedtek be, ami azonban ala­posan megbosszulta magát, mert a játékvezető két perc hosszabbítást jelzett, és ekkor született Varga révén a ME­DOSZ győztes gólja. — Jók: Ju­hász, Mészáros, Tüske, illetve Turcsány, Csete I., Csordás. Két kiállítás margójára kevesen tudják a szurkolók közül, hogy a teljesen megér­demelt vastaps kíséretében öl­tözőbe vonuló KTE-játékosok közül Bartát kiállította Vörös B. játékvezető. Mi is történt tulajdonképpen ? A mérkőzés befejezése előtt 8—10 perccel Bartát eléggé durván választották el a labdá­tól. A nézőtérről csak azt le­hetett látni, hogy a balszélső vitába szállt a játékvezetővel. Nem tartott sokáig a „közjá­ték”, mert Vörös B. erélyesen csinált rendet. Nem sokkal ké­sőbb Barta lövése a győztes gólt eredményezte. A módfelett örvendő játékosról fel sem té­telezhette senki, hogy még min­dig neheztel a szabálytalan­kodó hátvédre. Pedig törlesztés­képpen, éppen a bíró szeme lát­­tára, sportszerűtlenséget enge­dett meg magának az öltöző felé vonuló ellenfelével szemben. A történet folytatása az lett, hogy a mérkőzés után kiállítot­ták. A bírói jelentést nem ol­vastuk, de feltételezhetően okkal küldi megjegyzését a szövetség­be, s Bartának a fegyelmi bi­zottság előtt kell felelnie meg­gondolatlan tettéért. Bizonyára a KTE balszélsője is megbánta a dolgot, de máskor előbb kell gondolkoznia... Bohácsnak, a Félegyházi Va­sas csatárának is van szégyellni­­valója. Felesleges reklamáció­­ért, tiszteletlenségéért a kiállí­tás sorsára jutott. Hátrányba hozta csapatát, hiszen még 11­0 fővel is esélytelenebbek voltak bajnokaspiráns SZMTE-vel szemben. Nehéz helyzetbe ke­rült ő is, hiszen a fegyelmi bi­zottság elé kerülni nem éppen érdem, sőt... Végül pedig egy fegyelmezetlen játékosról krónikásnak is sokkal rosszabb a írni, mint a jók között említ­­hetőről. Mindenki nagyon jól tudja, hogy a két mérkőzés igen he­ves, harcos összecsapást hozott, de annyira mégsem, hogy va­laki is elveszíthesse a fejét. Ér­demes ezen elgondolkoznia, nemcsak a két játékosnak, ha­nem minden sportolónak. Akár a pályán, akár a pályán kívül. H. Kihagyott helyzetek BAJAI VASAS MTE—PÉCSI HELYIIPAR 3H .!.­•­ Baja, 500 néző, vezette: Bu­­zsáki. BMTE: Marton — Bality, Páncsics, Viszmeg — Barcs, Rausch — Pálmai, Krémer, Petrity, Marity, Borkovics. Ed­ző: Jászberényi János. A bajai csapat lépett fel tá­madólag és mindjárt több hely­zete is adódott. A középen ki­törő Petrityet felvágták. A 11-est Krémer a kapus kezébe lőtte. Továbbra is támadásban maradtak a hazaiak és a percben Borkovics a bal kapu­s­­ra tövét találta el. Ezután pa­zar tűzijáték következett a pé­csiek kapujánál, amelynek so­rán a vendégkapus minden le­hetőt védett, úgyhogy a 43. per­cig kellett várni a vezető gólra. Akkor Petrity a baloldalon el­futott, s labdája a vetődő ka­pusról a berobbanó Krémer elé pattant. Az összekötő közelről a hálóba lőtt. 1:0! Már a II. félidő 1. percében Marity az üres kapu mellé fe­jelt. A vendégek egyetlen ko­molyabb helyzete a 14. percben adódott, amikor a balösszekö­tő labdája keresztben elsuhant a vetődő Marton kapus előtt. A 18. percben Petrity 20 méte­res bombaszabadrúgását a léc alól nyomta ki a pécsi kapus. A 26. percben Borkovics vezet­te fel a labdát, összejátszott Petrittyel, aki középen mintegy 14 méterről laposan a jobb al­só sarokba vágta. 2:0! Az MTJ­ továbbra is támadásban ma­radt, de a szerencsés kezű pé­csi kapus mindent védett. A 41. percben Marity beadása után Pálmai kapásból nagy lövést küldött a pécsi kapura, de a kapus ismét bravúrral vé­dett. A 42. percben azután már nem hibázott Pálmai, amikor egy jobboldali beadást közel­ről a léc mellett a hálóba fe­jelt. 3:0! A sok helyzetet elhibázó MTK győzelme megérdemelt volt a túl keményen védekező pécsi csapat ellen.­­ A bajai csa­patból a védelmi hármas és Petrity tűnt ki. A játékvezető kitűnően vezette a mérkőzést. Tervszerűtlen játék SZAMUELY TIBOR SE—BUDAI NAGY ANTAL SE 0:0 Kátai, Alföldi — Farkas, Bódis, Vida, Megyesi, Kopárdi. Edző: Malomszegi Ottó. Végig alacsony színvonalú já­tékot hozott a táblázat alján levő két csapat találkozója. A játék állandóan a két 16-os között folyt, minden különösebb ese­mény nélkül. A 16. percben majdnem eldőlt a mérkőzés sor­sa. A vendégcsapat 11-eshez ju­tott a hazai védők szabályta­lankodása miatt. Ilja gyengén helyezett lövését Kissnek sike­rült kiöklöznie. A továbbiakban a hazaiak támadtak többet és két holtbiztos gólhelyzetet hagy­tak ki. Szünet után meglepetésre a vendégek támadtak nagyobb erővel, de ők is hadilábon áll­tak a góllövéssel. Az utolsó tíz percben a kalocsai csapat is fel­lángolt, de a kapussal nem tud­tak megbirkózni. A Szamuely csatársorának so­kat kell javulni, különben kön­­­nyen a kiesés sorsára juthat a csapat. Az együttesből Kiss Gy., Bódisi, Schiffter emelhető ki. Kalocsa, 200 néző, vezette: Bánhidd. Szamely SE: Kiss Gy. — Schiff­ter, Csirmaz, Hermann — Balszerencse üldözi a MÁV-ot MEZŐHEGYESI MEDOSZ—KISKUNHALASI MÁV 2K» (1:0) Mezőhegyes, 800 néző, vezette: Tóth dr. MÁV: Czompo — Vaszari, Gyugel I., Vikár — Illés, Szal­ma — Tóth I., Lórik, Faddi, Oláh, Gyugel II. Edző: Várhe­gyi Ferenc. Az első percek váltakozó tá­madásokkal teltek el és a hazai csapat a 7. percben szerencsés góllal jutott vezetéshez. Czom­po a mintegy 20 méterről lőtt labdát kiejtette és a közelben álló Keresztes a hálóba továb­bította. 1:0. A gól után élén­kült az iram mindkét részről, de csak a két 16-os között hul­lámzott a játék. Fordulás után a széllel hát­ban a MÁV vette át a játék irányítását és a csatárok a szél segítségét kihasználva távoli lövésekkel igyekeztek egyenlíte­ni, de a hazai kapus — sokszor szerencsével — ezeket sorra há­rította. A 39. percben hazai el­lentámadás során a MÁV-védők a csúszóssá vált talajon elvétet­tek egy labdát és a lefutó Ba­logh közelről a hálóba kotorta. 2:0. Az utolsó perceket a MÁV végig támadta, de szépítésre sem adódott már alkalom. Jól védett a kalocsai kapus SOLTVADKERT—KALOCSAI VTSK 8:0 (1:0) Soltvadkert, 800 néző, vezette: Kelemen. Soltvadkert: Vass — Gilik, Lehóczky, Jávor — Terényi, Be­­zsenyi — Fritman, Tumbász, Dobszai, Tóth, Schmil. Edző: Zsikla Tamás. Kalocsa: Sáfrán — Kollár, Tóth, Miskei — Débics, Matos — Boda, Vatai, Bende, Sipos, Szabadi. Edző: Molnár Ferenc. Az eltiltások és betegségek miatt több tartalékkal állt fel a soltvadkerti csapat, mégis nagyszerűen helytállt és némi szerencsével, nagyobb arányú győzelmet érhetett volna el. Szemerkélő esőben csapatok és rögtön a kezdtek a helyiek ragadták magukhoz a kezdemé­nyezést. Sok helyzetet dolgoz­tak ki, de Sáfrán mindent vé­dett. A 15. percben egyedül állt a kapussal Fritman szem­ben, de a térdébe lőtte a lab­dát A 20. percben Tóth gólba tartó lövését védte Sáfrán re­mekül. Több nagy soltvadkerti helyzet után a 35. percben Dob­szai I. hatalmas kapáslövéssel megszerezte a vezetést. 1:0! A kalocsaiak egyetlen lövést sem küldtek kapura az első félidő­ben. A szünet után a 10. percben Tumbász nagy kapáslövése be­biztosította a győzelmet. 2:0! Néhány erőtlen kalocsai táma­dás is futott a pályán, de ezek nem jelentettek gólveszélyt. A 42. percben Tóth csavart lövés­sel beállította a végeredményt. 3:0! Az eredmény megfelel két csapat erőviszonyának, bár a a kalocsaiakat Sáfrán nagyszerű védései mentették meg a nagy­arányú vereségtől. Jók: Dob­szai I., Lehóczky, Bezsenyi, il­letve Sáfrán, Bende, Vatai. A Bajai Vasas MTE nyerte a serdülő kupát Bajai Vasas MTE— Kiskunfélegyházi Vasutas 4:-0 (2:0) Baja, 100 néző, v.: Emszt. A fegyelmezett és jól játszó bajai csapat a második mérkő­zésen is biztos győzelmet ara­tott. A félegyháziak is becsü­lettel küzdöttek, de a nagyobb tudású bajaiakkal szemben jobb eredményt nem érhettek el. Mivel mindkét találkozót a bajaiak nyerték 4:0 arányban, így összesítésben 8:0-as fölényes győzelemmel lettek a kupa vé­dői. Góllövők: Zsöllér 2, Cza­­covszky és Laki (11-esből). Jók: Aradim, Zsöllér, Fodor. A sndülő bajnokság végered­ménye: 1. Bajai Vasas MTE 2., Kiskunfélegyházi Vasutas, 3. Kecskeméti TE, 4. Bácsalmási MEDOSZ. A mérkőzés után Ba­­lazsits István JTE-elnök adta át a kupát a győzteseknek és az érmet a csapatoknak. n­totó 32. heti telitalálata 14. KTE—Budai Sp. 1. SBTC—FTC 2 0:3 2. Tatabánya—U. Dózsa 1 1:0 3. Pécs—Dunaújváros 1 1:0 4. DVTK—Komló 1 4:0 5. Győr—Csepel x 2:2 6. Ózd—BVSC x 2:2 7. Nyíregyh.—Pécsi B. 1 3:1 8. DVSC—Bp. Előre 1 2:0 9. SZVSE—KISTEXT 1 4:0 10. Pénzügyőr—Sz. MÁV 2 2:3 11. BEAC—Saig. KSE x 1:1 12. Izzó—Nagybátony 2 1:2 13. Veszprém—Gy. Dózsa x 2:2 +1 1­2:1 Egy műesés két bajnoki pontba került SZEGEDI DÓZSA—KUN BÉLA SE 1:0 (0:0) Sántha, Mányoki, Csermák II. Edző: Dinnyés László. Az egész I. félidőt alacsony színvonalú, álmos játék jelle­mezte. A támadóik alig tudták megközelíteni az ellenfél kapu­ját. A védők már a 16-oson kí­vül jól léptek közbe és nem en­gedték kibontakozni a támadá­sokat. A játékidő e részében a kapusok csak távoli lövéseket hárítottak. A félidő második ré­szében Majzlingernek többször nyílott alkalma bizonyítani jó formáját. Szünet után a szegediek len­dültek támadásba, de akcióik nem voltak gólveszélyesek, egy-két szögletnél többet nem­­ tudtak kiharcolni. Az egyetlen veszélyes helyzet a 75. percben adódott. Sántha a gólvonalról fejelte ki a szegedi középcsatár lövését. A 85. percben eldőlt a mérkőzés sorsa, egy tévesen meg­ítélt 11-essel; Széll II. (Szeged beverekedte magát a hazai ka­pu előterébe, úgyhogy közben kéz­et csinált magának helyet s végül egy látványos műesés­ mutatott be, amit a játékvezető gondolkodás nélkül megítélt. A büntetőt Széll I. értékesít­ete. 1 :f A vereséget a hazai csapat nem érdemelte meg. Ettől füg­getlen­ül egy gólképes csatárral megnyerhette volna a mérkő­zést. — Jók: Majzlinger, Po­lyák, Kérdő és Papp. 400 néző, Kiskunfélegyháza, vezette: Lajkó. Kun Béla SE: Majzlinger — Tóth I., Pólyák, Kérdő — Cseh, Paipp, — Tóth II., Munkácsi,