Petőfi Népe, 1970. március (25. évfolyam, 51-75. szám)

1970-03-18 / 65. szám

M­A: A III. Tóth László nem­zetközi sakk-emlékverseny március 18 és április 1. kö­zött kerül megrendezésre Kecskeméten a Szakszerve­zeti Székházban (Cifrapa­lota). Az ünnepélyes meg­nyitót ma délután 15 óra 45 perces kezdettel tartják, amelyen beszédet mond Szerényi Sándor a Magyar Sakkszövetség elnöke. Az utánpótlás válogatott Kecskeméten Érdekes labdarúgó-mér­kőzést láthat ma délután a kecskeméti közönség: magyar utánpótlás váloga­­­tott előkészületi mérkőzést játszik Kecskeméten a a Dózsa csapatával. A ta­lálkozóra délután 15.30-kor kerül sor a Széktől Stadion­ban. A világ sportja sorokban MINSZK: Minszkben, a Druzsba Kupa súlyemelő verseny váltósúlyú számát a szov­jet Szmirnov nyerte , nagy fölénnyel. A VB és EB ezüstérmes Szarvas Gábor Földi Imre sorsára jutott, helyezettlen lett, mert a 140 kilós nyomás után sza­kításban már nem volt eredménye. Versenyen kívül több szovjet súlyemelő is rajt­hoz állt. A 18 éves Galkin nyomásban 145 kilóval if­júsági világcsúcsot állított fel. Váltósúly: 1. Szmirnov (szovjet) 447,5 kg (145, 132,5, 170) 2. Bikov (bolgár) 415 kg (135, 120, 160) 3. Schulz (NDK) 415 kg (140, 120, 155) HANNOVER A felesleges kiadások el­kerülése végett a visszavá­gó mérkőzést is Hannover­ben játszotta a Tátrán Prá­ga női röplabda csapata a helyi együttes ellen. A szombati 3:0-ás csehszlo­vák győzelem után a má­­sik találkozón is a vendé­gek győztek 3:1 (10, -6, 4,12) arányban, így a Tátrán Prága női röplabda BEK legjobb négy csapata közé jutott. BARANQUILLA 18 ország 44 játékosának részvételével megkezdődött a kolumbiai Baranquilla­­ben a hagyományos nem­zetközi teniszverseny. A résztvevők között több vi­lághírű Davis-kupa játékos indult, köztük a csehszlo­vák Kodes, a jugoszláv Franulovics, az amerikai Osborne a férfiak közül, a női mezőnyben az amerikai Eisel, Hogan és Grubb. Az első fordulóban Baranyi Szabolcs 6:2, 6:1, arányban győzött a kolumbiai Valelly ellen. PRÁGA Megkezdődött a nemzet­közi sakk­verseny Prágá­ban. Az első fordulóban meglepetésre a csehszlo­vák Smeikal a játszma fel­adására kényszerült a svéd Anderssonnal szemben. Por­­tisch a jugoszláv Ivkov el­len kezdett és az első játsz­mát döntetlennel fejezte be. A magyar sakkozó a második fordulóban Smei­­kallal mérkőzik. ÉSZAKI CSOPORT Apostag—Klapka SE 2:1 (0:1) Apostag, 100 néző, vezet­te: Szabó I. Apostag: Somogyi.— Ki­rály­, I., Király? II: Vizi — Farkas, Mojzes — Komáro­mi, Szabó, Pintér, Hunyadi, Miklán. Klapka SE: Kara — Csúcs, Burkus, Karácsonyi — Bal­la, Gyöngyösi — Kecskés, Kiss, Fürj, Dud­a, őrző. Esős időben, csúszós ta­lajon kezdődött a játék. Az első helyzetek a Klapka SE csatárai előtt alakultak. Később Miklán 19 méter­ről lőtt mellé, majd őrző a felső lécet találta el. A 44. percben kavarodás után Füri szerezte meg a veze­tést. 0:1. Az 57. percben Szabó lőtt 6 méterről a jobb sarokba. 1:1. A 84. percben Miklán beadásából Szabó szerezte a győztes gólt. 2:1 A lelkes apostagi csapat jól mutatkozott be és meg­érdemelten győzött. Kitűnt: Király I., Király II., Vizi, Mojzes illetve: Burkus, Kecskés, Dud­a. Kecskeméti Fémmunkás— Szánk 5:0 (2:0) Jászszentlászló, 100 néző, vezette: Turcsányi. A Fémmunkás már az el­ső percekben átvette a kez­deményezést és a 20. perc­ben Kállai I. révén meg­szerezte a vezetést. 1:0. A 43. percben Trója röviden adott haza. A labdát Doro­gi csípte el és 2:0-ra nö­velte a kecskeméti együttes előnyét. Szünet után folytatódott a Fémmunkás támadássoro­zata. Az 50. percben Földi értékesített egy bal oldal­ról beadott labdát. 3:0. A 70. percben Márkli volt eredményes, 4:0. Tíz perc­cel később Dorogi állította be a végeredményt. 5:0. Jók: Kállai I., Dorogi, Kál­lai II. iletve: Papp, László. Ifjúsági eredmény: 10:0 a Fémmunkás javára. Kecskeméti Volán—Alpár 2:0 (0:0) Kecskemét, MÁV-pálya, 100 néző, vezette: Veréb. A játékidő első részét a kecskeméti együttes fölé­nye jellemezte. A 40. perc­ben Haticzát (Alpár) a já­tékvezető kiállította, mert sportszerűtlenül viselkedett. Szünet után, az 55. perc­ben Simon kihasználatlanul hagyott egy 11-est. Öt perc­cel később azonban megsze­rezte a Volán vezető gólját. 1:0. A 75. percben egy kecskeméti támadás végén ismét Simon jeleskedett. 2:0. Jók: Gavallér, Simon, illetve: Szabó, Balázs. Ifjúsági eredmény: 4:0 a­­ Volán javára. Tiszakéc­­ke—városföld 4:0 (3:0) Tiszakécske, 300 néző, ve­zette: Tóth M. Tiszakécske: Gyenes — Szendrei, Bálla, Almási (Matuz) — Szőke, Zoboki — Sánta, Döme Í Rusvai), Jó­zsa, Bravik, Váczi. Edző: Uzsovits Sándor. Városföld: Horváth — Ve­­rebély, Balogh, dr. Suhajda — Berta, Ferenczi — Osko­­lás, Seres, Hegedűs, Gácsi Kertész. Edző: Seres Imre. Ti nógat­ózó látékkal kez­dődött a találkozó. A 10 percben a kitörő Bravikot­­ felvágták a 16-oson belül. A szabadrúgást Bravik a felső sarokba lőtte. 1:0. A 17. percben Sánta beadását Bravik kapásból lőtte a ka­pura. A kiütött labdát is­mét rálőtte, amely ezúttal is visszapattant, de a csa­tár résen volt és a hálóba fejelte. 2:0. A 38. percben Józsa szöktette Váczit, aki mintegy 18 méterről védhe­­tetlen gólt lőtt. 3:0. Fordulás után a város­földi csapatnak volt több helyzete, de a csatárok nem használták ki. Ellentáma­dásból a 83. percben Józsa 4:0-ra növelte a tiszakécs­­kei együttes előnyét. Jók: Bravik, Bálla, Zoboki, il­letve: Oskolás, dr. Suhajda, Gácsi. Ifjúsági eredmény: 6:0 a Tiszakécske javára. Kecskeméti Egyetértés— Kiskunmajsa 3:2 (1:1) Kecskemét, Matkói úti pá­lya, 100 néző, vezette: Ham­vas. Kedvezőtlen körülmények között került sor a mérkő­zésre. Egy kiskunmajsai tá­madás alkalmával kezezés történt az Egyetértés bün­tető területén. A játékveze­tő 11-est ítélt, amelyet Din­­­nyés értékesített. 0:1. A 42. percben Sifter kiegyenlített. 1:1. Szünet után az 58. perc­ben Kovács rúghatott K­­est, az Egyetértés részéről. Biztosan lőtte a labdát a hálóba. 2:1. A 70. percben ismét kiegyenlítettek a kis­kunma­jsaiak. Ezúttal is Dinnyés labdája talált a hálóba. 2:2. A 80. percben Dunai III. lőtte be az Egyet­értés győztes — s egyben a mérkőzés utolsó — gól­ját. 3:2. Jók: Váczi, Ko­vács I., Sifter illetve: Ku­­rucsai, Bujdosó. Az ifjúsági mérkőzés el­maradt. Radnóti SE— Kunszentmiklósi Vasas 2:0 (2:0) VAV Kunszentmiklós, 300 néző, vezette: Komjáti. A játékidő első részében a kunszentmiklósiak kezde­ményeztek többet, de csa­táraik kihagyták a kínálko­zó gólhelyzeteket. Egy el­lentámadás után nagy vé­delmi hibából a Radnóti SE szerezte meg a vezetést Balogh révén. 1:0. A 35. percben egy közvetett sza­badrúgás után Páncsics nö­velte a vendégek előnyét. 2:0. Szünet után a kunszent­miklósiak irányították a já­tékot, több veszélyes táma­dást is vezettek, de csatá­raik ezúttal is sorra hibáz­ták el a helyzeteket. A 70. percben Patai kihasználat­lanul hagyott egy 11-est. Jók: Páncsics, Szombati, Bérces illetve Szabó L. Vi­da, Patai. Kiskunfélegyházi Vasas II. —K. MÁV elmaradt A mérkőzést a Kósházi Vasas—DEAC NB II-es ta­lálkozó előtt kellett volna a játszani. A laza pálya miatt Vasas vezetősége nem engedte a csapatokat ját­szani, mert attól tartottak, hogy az NB II-es mérkő­zésre tönkremegy. Az edző­pályát viszont nem készí­tették elő, így a találkozó ki­maradt. Kecskeméti Dózsa II.— Lajosmizse 7:4 (6:3) Lajosmizse, 100 néző. A Dózsa gépkocsija ké­sett, így az ifjúsági együt­tes már nem is utazott el a mérkőzésre. A találkozó sáros pályán és esős időben folyt. A kecskeméti csapat 3:0, 4:1, 6:3 arányban ve­zetett az első félidőben. A szünet után már csak 1—1 gól esett. Góllövők: Dobó 4, Balogh 2, Pálmai. DÉLI CSOPORT Kalocsai VTSK—Katymár 2:1 (0:1) Kalocsa, 300 néző, vezet­te Kovács. Kalocsai VTSK: Vörös — Bálint, Pécsi, Kapitány — Bende I., Tamás — Peti­ké, Körmöczi, Matos, Ben­de II., Aladics. Csere: Niz­­ner, Tóth, Németh, Katymár, Patarcsity I. — Tumbász II., Patarcsity II., Janity — Prikidánovity, Dunai — Csermák, Male, Tumbász I., Gulyás, Besír Csere: Kistamás, Máté. A vezetést meglepetésre a Katymár szerezte meg. Szöglet után Gulyás fejelt a hálóba, 0:1. Ezután a Katymár védekezésre ren­dezkedett be és gyakran 10 emberrel szállta meg a kapu előterét. Ez a tak­tika sokáig hasznosnak bi­zonyult, de végeredmény­ben mégsem vezetett si­kerhez. A szünet után előbb Bende II. egyenlí­tett, majd néhány perc múlva Körmöczi szép fe­jesgóllal a győzelmet is megszerezte. Kitűntek: Bá­lint, Pécsi, Matos, Aladics, illetve: Patarcsity I. (a mezőny legjobbja), Gu­lyás. Ifjúsági eredmény 7:0 a Kalocsai VTSK javára. , Csávoly—Gábor A. SE 4:0 (2:0) Csávoly, 100 néző. Vezet­te: Molnár S. Hideg, esős időben csú­szós pályán nagy kedvvel és lendülettel játszott a csávolyi csapat. Látszott, hogy sokkal jobban felké­szült, mint ellenfele. Az eredmény nem túlzott. A hazai csapat legalább en­­­nyivel jobb volt ellenfe­lénél. Góllövők: Földvári 2, Faludi, Horváth. Kitűnt a csávolyi csa­patból Földvári, aki egy­ben a mezőny legjobbja volt. Bácsalmás—Kisszállás 3:0 (1:0) Kisszállás, 200 néző, ve­zette: Keresztes. Az újonc Kisszállás lel­kes játékkal mutatkozott be, játékosaik a labdát is többet birtokolták, mint az ellenfél, de helyzeteit még­sem tudta kihasználni. Góllövők: Hamos 2, Mák (öngól). Jók: Hamos, Ócs­kai, illetve Zsíros, Tóbiás. Ifjúsági eredmény: 1:1. Kiskunhalasi MÁV— Bajai Bácska Posztó 1:1 (1:1) Kiskunhalas, 50 néző. Vezette: Gerőházi. Kiskunhalasi MÁV: Gyet­­vai (Stachó) — Vass, Sa­vanya, Gyugel II. — Máthé, Zelei — Lórik (Ja­kab), Gémesi, Csbrankó (Ambrus), Jager, Edző: Tóth Tibor. Bajai Bácska: Péter — Bálity, Baity, Győrfi — Márton, Városi — Mioko­­vics I. (Katz), Szabó, Bo­­ross, Tüske (Miokovics II.) Pólyák. Edző: Barta György. A bajai csapat kezdett jobban és már a 2. perc­ben Szálló hibázott el egy nagy helyzetet. Sorozatos bajai támadás után Sava­nya elvétette a sárba ra­gadt labdát és Pólyák megszerezte a bajai csa­pat számára a vezetést. 0:1. Az újrakezdés után szabálytalankodtak a bajai védők. Jager erős szabad­rúgását a kapus Gémesi elé ütötte, aki közelről egyenlített, 1:1. A szünet után a MÁV volt a kez­deményező, de több gól már nem esett. Kitűnt: Gyetvai, Zelei, Jager, illetve: Barty, Pó­lyák. Ifjúsági eredmény: 0:0. Hajós—Császártöltés 6:1 (2:0) Hajós, 400 néző, vezette: Horváth. Hajós: Libor — Majda­­rias, Ummenhoffer, Ri­­pánszki — Sipos, Holler (Widner) — Dobler, Huber, (Lipka), Bányai, Bagó, Bó­­ner. Edző: dr. Koch József. Császártöltés: Juhász — Liska, Lei, Fenyvesi — Lednicki, Schingler — Nagy (Dankó), Walter, Haiser, Mentus, Jakubács. Edző: Patóh Géza. Hűvös, szeles időben ke­rült sor a már örökrang­adónak számító mérkőzés­re. A hajósi csapat végig többet támadott. A 15. percben Bányai Dobiért szöktette, aki nehéz szög­ből megszerezte a vezetést. 1:0. A 35. percben Sípos— Bóner—Bányai volt a lab­da útja, amikor Bányai ballábas lövése a kapufá­ról pattant vissza a me­zőnybe. A résen levő Hu­ber nem hibázott, 2:0. A 36. percben Mentus lövé­sét Libor, majd a 40. perc­ben Bagó bombáját Ju­hász csak szögletre tudta menteni. A második félidő elején a vendégek támadtak töb­bet. A 47. percben Men­tus átadását Nagy értéke­sítette. 2:1. A 65. percben Bagó lövését a büntető te­rületen belül kézzel érin­tették a császártöltési vé­rb­íl­ A m ja cr ítól f 11 _oc+ Qí _ pos rúgta a hálóba. 3:1. A 67. percben Bányai húzott el a bal oldalon, beadásá­ra Bóner érkezett jó ütem­ben, és védhetetlen gólt lőtt. 4:1. A 82. percben Sipka csípett el egy előre­vágott labdát és 5:1-re növelte a Hajósiak elő­nyét. A befejezés előtt né­hány perccel Bányai érté­kesített egy 11-est. 6:1. Jók: Sipos, Bányai, Bagó, Bóner, illetve Juhász, Lei, Mentus. Ifjúsági eredmény: 1:1. Jánoshalma—Vaskút 1:0 (1:0) Jánoshalma, 400 néző, vezette: Daubner. Vizes, sáros mély talajú pályán játszották le a ta­lálkozót. A mérkőzést el­döntő gólt Pintér fejelte a 32. percben egy beívelt szögletből. Az 55. percben Ségodi I.-et a játékvezető sportszerűtlen magatartása miatt kiállította. Jók: Cser­­nák, Mizser, Fenyvesi K., illetve Márton. Ifjúsági eredmény: 7:2 Jánoshalma javára. Miske—Tompa 1:1 (0:0) Miske, 200 néző, vezet­te: Kalmár. Az újonc hazai együttes nagy lelkesedéssel lépett pályára és kiharcolta az egyik bajnoki pontot, az ugyancsak jó képességű tompás csapattól. Góllövők: Petrecz II., illetve Kádái 1. Jók: Mácsai, Tostyicza, Sztankó, illetve Pásztor, Kádái I. Ifjúsági eredmény: 2:1 Miske javára. Szamuely SE—Kinizsi SE 3:2 (2:0) Baja, 100 néző, vezette: Vágó. A páros pályán nem ala­kulhatott ki jó játék. A tapasztaltabb bajai csapat a második félidő végén már 3:1 arányban vezetett, amikor 11-esből szépített a Kinizsi. Góllövők: Gellei 2, Füredi, illetve Kiss (ön­gól), Erdei (11-esből). Kitűnt: Gellei, Ispánovi­cs, illetve: Füredi, Biczó, Butterer, Nagy. A megyei bajnokság e heti fordulójának tudósításait Ko­vács László (Apostag), Csep­­regi Imre (Szank), Szentendrei József (Tiszakécske), Fenyvesi Károly (Kecskemét), Ferró Fe­renc (Kunszentmiklós), Fábián József (Lajosmizse), Pálfia Mi­hály (Csávoly), Szalai László (Kiskunhalas), Németh Attila (Kisszállás), Elmer Ádám (Ha­jós), Madarász Ferenc (János­halma), Horváth János (Miske), és Földvári István (Baja), la­punk külső munkatársai ké­szítették. A MEGYEI LABDARÚGÓ-bajnokság állása ÉSZAKI CSOPORT DÉLI CSOPORT Csúszós pályákon néhány meglepetés a megyei bajnokság első fordulójában 1. K. Fém. 1 1-------5:0 2 2. Tiszakécsk. 1 1-------4:0 2 3. K. Volán 1 1-------2:0 2 Radnóti SE 1 1------2:0 2 5. Apostag 1 1-------2:1 2 6. Egyetértés 1 1-------3:2 2 7. K. Dózsa 1 1-------7:4 2 8. Lajosmizse 1------1 4:7 3 9. Kiskunmaj. 1------1 2:3 — 10. Klapka SE 1------1 1:2 — 1. Esztmiklós 1------1 0:2 -Alpár 1------1 0:2 — 13. Városföld 1---------1 0:1­ 14. Szánk 1------1 0:5 — 15. K. MÁV----------------0:0 — 16. Kfh. Vasas----------------0:0 — 1. Csávoly 1 1---4:0 2 2. Bácsalmás 1 1---3 :0 2 3. Jánoshalma 1 1----1:0 2 4. Hajós 1 1---6:1 2 5. Kal. VTSK 1 1----2:1 2 6. Szamuely 1 1----3:2 2 7. Miske 1 — 1 — 1:1 1 Tompa 1 — 1 — 1:1 1 Kkh. MÁV 1 — 1 — 1:1 1 Bajai B. P 1 — 1 — 1:1 1 11. Kinizsi 1-----------1 2:3 — 12. Katymár 1--------1:2 — 13. Császártölt. 1 -----------1:6 — 14. Vaskút 1---------— 0:1 — 15. Kisszállás 1----------1 0:3 — 16. Gábor A. 1----------1 0:4 — Gólok és góllövők Rajihoz érkezett a me­gyei labdarúgó-bajnokság mindkét csoportja. Az első fordulóban — különösen az Északi csoportban — már­is szokatlanul nagyarányú győzelmek születtek. A ta­lálkozók többségének első félidejében még szoros volt a mérkőzések állása. Szü­net után viszont a nagyobb rutin és az alaposabb felké­szülés döntötte el a gólok számát. Az Északi csoport­ban 32 gólt lőttek a csa­tárok, míg Délen 27 alka­lommal voltak eredménye­ Sk a­ góllövő lista állása: Északi csoport: négygó­los: Dobó (K. Dózsa rí.), Kétgólos: Szabó (Apostag), Dorogi (K. Fémmunkás), Simon (K. Volán), Bravik (Tiszakécske), Józsa (Tisza­­kécske), Dinnyés (Kiskun­majsa), Balogh (K. Dózsa II.). Egy gólos: Fürj (Klap­ka SE), Kállai I. (K. Fém­munkás), Földi (K. Fém­munkás), Márki­ (K. Fém­munkás), Kovács (K. Egyet­értés), Sifter (K. Egyetér­tés) .Dunai i­. (K. Egyet­értés), Balogh, (Radnóti SE) Báncsk­y (Radnóti SE), Pál­mai (K. Dózsa U.). Déli csoport: kétgólos: Földvári (Csávoly), Hamos (Bácsalmás), Gellei (Sza­muely SE). Egy­gólos: Gu­lyás (Kai. (Katymár), Bende II. VTSK), Körmöczi (Kai. VTSK), Faludi (Csá­voly), Horváth (Csávoly), Pólyák (Bajai B. P.), Gé­mesi (Éőhalasi MÁV), Sip­ka (Hajós), Huber (Hajós), Nagy (Császártöltés), Sipos (Hajós), Bányai (Hajós), Dobler (Hajós), Bóner (Ha­jós), Pintér Petreczki U. (Jánoshalma), (Miske), Ká­dái I. (Tompa), Füredi (Szamuely SE), Erdei (Kini­zsi SE). öngólosok: Kiss (Kini­zsi SE), Mák (Kisszállás).