Petőfi Népe, 1973. szeptember (28. évfolyam, 204-229. szám)

1973-09-12 / 213. szám

SPORTSI’ORISPORL SZÁZÉVES A MAGYAR TURISTA­­MOZGALOM A magyar turista-mozgalom szervezettségének gondo­latát 100 évvel ezelőtt vetették fel az addig szűk baráti körben járó, magashegyeket felkereső magyar turisták. 1873-ban Tát­­rafüreden megalakult a Magyar­­országi Kárpát Egyesület, mely osztályai révén működését fo­lyamatosan az ország egészére kiterjesztette. A mozgalom el­indítói és első művelői termé­szetesen, a középosztály és a polgárság soraiból kerültek ki. Már az első évtizedben turis­­tautakat létesítettek, turistahá­zakat építettek. Útikalauzokat, folyóiratot jelentettek meg. A nyolcvanas években indult meg a hazai középhegységi tu­ristaság. 1888. évben megalakult a Magyarországi Kárpát Egyesü­let budapesti osztálya. Ebből alakult három évvel később, 1891-ben a Magyar Turista Egye­sület. Első elnöke Eötvös Lo­­ránd, a neves tudós, aki egyben ismert hegymászó is volt. A fő­városi turisták még a múlt szá­zad utolsó éveiben a Pilis hegy­ségben, Dobogókő fennsíkján épí­tették meg a turistaházukat. A századfordulót követően hozta létre a szervezett munkás­ság saját turistaszervezeteit: 1908-ban a Munkás Testedző Egyesület turistaosztályát, majd 1910-ben az önálló­­ mun­kásturista egyesületet, a Ter­mészetbarátok Turista Egyesü­letét. A TTE többek között fel­adatául tűzte ki „tagjaiban a természet iránti szeretetet fel­ébreszteni és ezáltal őket az egészségtelen korcsmái és ká­véházi szórakozásoktól elvonni”, továbbá a­­„természet szépsé­geinek megismerésére alkalmat nyújtani” és a „természettudo­mányi ismereteket terjeszteni.” A fővárosi központi osztályt kö­vetően a nagyobb vidéki ipari városokban is megalakultak helyi osztályok, csoportok. 1913-­­ ban a turistaegyesületek tömö­rítésére megalakult a Magyar Turista Szövetség. Létrehozásá­ban a TTE-nek is jelentős sze­repe volt. Az első világháború azonban megakasztotta a hazai turistaság fejlődését. A Magyar Tanácsköztársaság tervei között szerepelt a terme­s tzetjári­ ..tömörítése is”l'ígék­ kitűzései csak a felszabadulás után valósultak meg. 1945-ben a Természetbarátok Turista Egye­sülete és a Munkás Testedző Egyesület megalakult a kezdeményezésére Magyar sport Szövetség, amely Vándor­1948-tól kezdve Magyar Szövetség néven Természetbarát folytatja mű­ködését. A szervezett turisták száma ma már megközelíti a százezer főt. Kecskeméten csütörtöktől va­sárnapig, négy napon át folyt az ország legjobb I—III. osztá­lyú és ifjúsági teniszezőinek küzdelme az Aranyhomok Ku­páért. A hagyományos vetélke­dőre rendkívül nagy létszámú, és erős mezőny gyűlt egybe. Leg­több induló a férfi II. osztály­ban volt, szám szerint 25-en. A férfi I. osztályban 22 verseny­ző kezdte meg a küzdelmet, s a döntőben Machán (Honvéd) és Csoknai (Bp. Spartacus) vívott nagy küzdelmet. Az első játsz­mát Csoknai, a másodikat Ma­chán nyerte, végül a döntő játsz­mában a Spartacus versenyző­je nyert 7:5 arányban, s így vé­dője lett az Aranyhomok Kupá­nak. A Kecskeméti SC verseny­zői közül Bakonyi szerepelt a legjobban, aki a férfi III. osz­tályban győzött, Vértesi Éva pe­dig a női III. osztályban lett harmadik. A verseny eredményei: Férfi I. o. egyes (22 ind.) 1. Csoknai (Bp. Spartacus) 2. Ma­chán (Honvéd) 3. Gurnai (Va­sas) és Balázs (Bp. Spartacus). A döntő játszmában Csoknai — Machán 6:2, 3:6, 7:5. Férfi II. o. egyes (25 ind.) 1. Ördögh (BSE), 2. Lénárt L. (Bp. Építők), 3. Kalmár (BSE) és Bí­ró (BSE). A döntő játszmában Ördögh—Lénárt 6:2, 6:4. Férfi III. v. egyes (24 ind.): 1. Bakonyi (Kecskeméti SC), 2. Tóth J (Honvéd), 3. Tóth S. (Berettyóújfalu) és Alpári (Bp. Spartacus). A döntő játszmában Bakonyi—Tóth J. 1:6, 7:6. (6:6 után kilenc nyert labdáig ját­szottak) 6:3. Férfi páros (16 induló pár): 1. Machán, Fehér (Honvéd), 2. Csoknai, Balázs (Bp. Spartacus), 3. Bardóczky, Glied (KSC), és Gurnai, (Vasas), Kalmár (BSE). A döntőben Machán, Fehér — Csoknai, Balázs 6:3, 3:6, 6:2. Ér­dekes volt az elődöntő, ahol a Machán, Fehér­vár — a későbbi győztes — csak hallatlanul nagy küzdelem után 7:5, 6:3 arányban tudott győzni a Bardóczky, Glied kecskeméti páros ellen. Ifjúsági férfi (20 ind.) 1. Mi­hályi (BSE), 2. Tóth S. (Berettyó­újfalu), 3. Pócza (Honvéd) és Ka­­szás (Vasas). A döntőben Mihályi­ —Tóth S. 6:0, 6:1. Női I. v. egyes (14 ind.) 1. Ver­­mesné (BSE), 2. Sólyom (Vasas), 3. Balogh (Honvéd) és Váli (Hon­véd). A döntőben Vermesné—Só­lyom 6:2, 6:0. Női II. v. egyes (16 ind.) 1. Grá­­szol (Honvéd, 2. Váli (Honvéd), 3. Komáromi (BSE), és Németh A. (BSE). A döntőben Grászol —Vári 2:6, 6:3, 7:5. Női III. v­­egyes (16 ind.) 1. Nagy G. (Honvéd), 2. Budai (KPM), 3. Vértesi (KSC), és Laczkó (BEAC). A döntőben Nagy G.—Budai 6:2, 6:3. Női páros (8 induló pár): 1. Balogh (Honvéd), Sólyom (Va­sas), 2. Vermesné, Németh A. (BSE) 3. Rapcsák, Komarniczki (BSE) és Grászol, Váli (Honvéd). A döntőben Balogh, Sólyom— Vermesné, Németh 6:4, 6:1. Női ifjúsági (18 ind.): 1. Né­meth A. (BSE), 2. Felsővály (Va­sas), 3. Szőke (Honvéd), és Nagy G. (Honvéd). A döntőben Né­meth A.—Felsővály 6:1, 6:0. Az Aranyhomok Kupa 1973. évi védői tehát a következők: . Férfi I. osztályban Csoknai (Bp. Spartacus). Női I. osztály­ban Vermesné (BSE). Ifjúsági fiú korcsoportban Mihályi (BSE). If­júsági női korcsoportban Németh A. (BSE).* Berettyóújfalun országos ser­dülő és ifjúsági és újonc tenisz­­versenyen vettek részt a KSC teniszezői. Eredmények: 1955-ös születésű leányok: 1. Vígh (Szen­tes), 2. Vértesi É. (KSC), 3. Peák (DVTK). A döntőben Vígh 6:1, 6:4-re győzött. 1956-os születésű leányok: 1. Pázmándi (Nyíregyháza), 2. Ivány Á. (KSC), 3. Szabó (Nyíregyhá­za). A döntőben Pázmándi 7:6, 6:2 arányban győzött. 1962—63-as születésű fiúk: 1. Koczka (KSC), 2. Úrhidi (KSC), 3. Boronkai (DVTK). A döntőben Koczka 4:3, 4:1-re győzött. Sikeres volt az Aranyhomok Kupa . Vértesi Éva, a KSC fiatal női versenyzője a női III. o. egyesben bronzérmes lett. i'ÁVAt' • ttti m Győzött a K. Építők: a Lajosmizse és a Kiskunhalasi MÁV Kecskeméti Építők— MMG Budapest 18:16 (8:7) NB II-es férfi mérkőzés, Kecs­kemét, 100 néző, vezette: Varga A, Varga J. K. Építők: Farkas I. — Ronkó, Kanyó, Deák — Bóna, Varga, Kontra. Csere: Farkas II., Hó­dos, Szabó, Vörös, Lovász. Edző: Czagány Károly. Változatos, helyenként izgal­mas mezőnyjátékkal indult küzdelem. Az Építők egy-két gó­­­los előnyre tett szert, de az MMG mindig felzárkózott. Szoros küz­delem jellemezte a mérkőzés el­ső részét. A játékidő második fe­lében 3—4 góllal is elhúztak a kecskemétiek. A büntetők és az­­akcióhelyzetek kihagyásával azonban saját maguknak tették szorossá a mérkőzést. Góllövők: Kontra 7. Kanyó 4. Deák­ 2. Hó­dos 2, Varga. Ronkó. Szabó. Jók: Farkas I., Kanyó. Szabó. Lajosmizsei VÍZGÉP—Martfűi Tisza Cipő 15:13 (6:6) NB II-es férfimérkőzés, Lajos­mizse. 50 néző, vezette: Kaposi, Bólyity. Lajosmizse: Ancsin — Korsós, Kisjuhász II., Sántha — Várai, Lukács, Kisjuhász I. Csere: Klein, Földes I., Lénárt, Sápi Zs. Edző: Sípos Ottó.­­ A martfűi csapat kezdett job­ban és előnyre tett szert, de Sántha egyenlített. Végül szoros első félidő után a középre játszá­sok és eredményes átlövések ré­vén megérdemelt győzelmet ara­tott a VÍZGÉP. Góllövők: Sántha 5, Lukács 4, Korsós 3, Kisjuhász II., Várai, Kisjuhász I. Jók: Kor­sós. Kisjuhász II. Kiskunhalasi MÁV— Viti KÖZÉRT 14:5 (7:3) NB II-es női mérkőzés. Kiskun­halas, 100 néző, vezette: Hegedűs. Kkk. MÁV: Takács — P. Sza­bó. Paczolayné. Erdész — Rieg­­ler. Szabó. Bátorfalusi. Csere: Deák. Várkövi Takács M., Sző­ke. Góllövők: Bátorfalusi 5, Rieg­­ler 3, Paczolayné 2, Szőke 2, P. Szabó. Várkövi. Váci FORTE—Kecskeméti TE 9:7 (5:2)­­ NB II-es női mérkőzés, Vác, vezette: Kónya. KTE: Rajnoháné — Gubányi, Tóth I., Szakolczay— Márki, Szűcs, Rácz. Csere: Kovács É., Szabó M. Edző: Győrfi Pál. Kemény, helyenként jó iramú mérkőzést vívott a két csapat. 2:2-es állásnál a játékvezető be­lefújt a sípjába, a labdát bir­tokló játékos azonban elfutott és gólt lőtt, amit a mérkőzésvezető megadott. Ezután 5:2-re elhúz­tak a váciak, majd 5:4-re felzár­kóztak a kecskemétiek, de hetest hibáztak, s ezzel elszalasztották az egyenlítési alkalmat. Góllövők: Szűcs 2, Gubányi 2, Márki, Tóth I., Szakolczay. 0 Légharc:­ Ronkó a felugró kapus mellett szerzett gólt az Építőknek. x MA: Szerdán délután 14 mérkőzést ját­szanak megyénkben a labdarúgó MNK-ért. Valamennyi találkozó 15.30- kor kezdődik. A párosítás a következő (az előlál­­lók a pályaválasztók): Harkakötöny— Kiskunmajsa, Tass—Apostag, Jászszentlászló—Szánk, Dávod—Kinizsi SE, Felsőszentiván—Bácsbokod, Nemes­­nádudvar—Sükösd, Nagybaracska— Madaras, Hercegszántó—Gara, Ho­mokmégy—Dunavecse, Csengőd—Rad­nóti SE, Lakitelek—Tiszakécske, Kis­szállás—Gábor A. SE, Kecskeméti MÁV—Kun Béla SE, Rém—Érsekcsa­­nád. Előkészületi mérkőzések: Kecske­méti SC—Mezőfi SE, Széktói Stadion, 15 óra. Kecskeméti TE—R. Fémmun­kás, Városi pálya, 15.30. NB III. Középcsoport 1. KJSTEXT4 2 2—13-66 2. Ikarus4 2 2—Sb-56 X Mezőfi SE4 2 2— 9-56 4. EGSZÖV4 2 2— 7-46 X Baja4 2 1 1 B-65 X Ápr. 4. Vasas4 2 1 1 9-«5 7. Postás SE4 1 2 1 8-54 X Bem SE4 1 2 1»8-0> 4 9. Ganz-Villany4 1 2 1 4-54 10. ÉRDÉRT * 42— 2 4-64 11. Kiskőrös4 1 1 2 8-73 12. Kalocsa4 1 1 2 8-93 13. MOM4 1 1 2 3-73 14. Gamma4— 2 2 5-92 19. Magnezit4 1—3 6-14 2 16. Cs. Papír 4— 1 3 5-10 I 1973. szeptember 12. 0 PETŐFI NÉPE • 7 A negyedik 11-es után levonult a Kerekegyháza ÉSZAKI CSOPORT Dunavecse—Helvécia 2:0 (1:0) Dunavecse, 150 néző, vezette: Rideg. A dunavecsei csapat ötletesen, jól játszott és nagyobb arányban is győzhetett volna. Góllövők: Bíró, Farkas. A 75. percben. Né­meth (Helvécia) kiállítva: Jók: Sebestyén, Krepsz illetve Pong­­rácz. Ifjúsági eredmény: 2:1 a Hel­vécia javára. Kecskeméti MÁV—Kiskunhalasi Spartacus 3:0 (1:0) Kiskunhalas, 100 néző, vezette: Varga. Az 5. percben kapushibából Kállai szerezte meg a vezetést. 1:0. A 48. percben Simon 11-esből növelte az eredményt. 2:0. A 82. percben Bimbó­ közeli lövése ta­lált utat a hálóba. 3:0. A 85. percben a­­ játékvezető Gémesit (Kiskunhalas) kiállította utánrú­­gásért. Jók: Bezsenyi, Tóth,­letve Pongrácz, Tanító, Simon.il­Ifjúsági eredmény: 7:2 a Kecs­keméti MÁV javára. Műszaki Főiskola—Lakitelek 3:1 (2:0) Kecskemét, 200 néző, vezette: Kük­ösi. A lakiteleki rohamok közben a 10. percben Vasas az MFSC-nek szerzett vezetést. Nem sokkal ké­sőbb Vasas már a második gólt lőtte, 2:0. Szünet után Ócskai fejesgóllal növelte az eredményt, majd Lakitelek Parádi I. lövé­sével szépített, 3:1. A lakiteleki csapat egy 11-est is elhibázott. Jók: Gulyás, Boda, K. Nagy, Va­sas. Ifjúsági eredmény: 8:2 az MFSC javára. Kiskunfélegyházi Reménység- Kerekegyháza 3:1 (1:0) félbeszakadt Kiskunfélegyháza, 100 néző, ve­zette: Mikus. A játékvezető a 32. percben ítélte az első 11-est. Kratofill büntetőjét Csörgő lábbal hárítot­ta. A 45. percben Kratofill át­adását Sikár a hálóba lőtte. 1:0. Az 50. percben újból 11-eshez ju­tott a Reménység. Ezt Kratofill értékesítette 2:0. Az 57. percben Szélesi közelről szépített. 2:1. A 67. percben, már a harmadik l­­est ítélte a játékvezető a félegy­háziak javára. Ezt a büntetőt Dóra a kapu fölé vágta. A 72. percben Sikárt Boda buktatta, a játékvezető Bodát kiállította és megítélte a negyedik 11-est, amit újból Kratofill lőtt a hálóba. 3:1. A játékvezető ítéletét a ke­rekegyháziak jogtalannak érezték és levonultak a pályáról. Hiába próbálta az edzőjük és Gogolák csapatkapitány rábírni a játéko­sokat, hogy térjenek vissza, mert öt perc elteltével is még csak hat kerekegyházi volt a pályán. A játékvezető így a 77. percben lefújta a mérkőzést, amelynek nyilván a fegyelmi bizottság előtt lesz majd folytatása. Ifjúsági eredmény: 2:1 a Ke­rekegyháza javára. Dunapataj—Kecel 3:2 (1:1) Kecel, 250 néző, vezette: Schwartz. Nagy iramú, küzdelmes mér­kőzést vívott a két csapat. Zsi­­bók a 16. percben vezetést szer­zett. 1:0. A 30. percben Polgár 11-esből egyenlített. A 65. perc­ben Mezei II. góljával a hazai csapat vezetett. 2:1. A 70. perc­ben Vajda büntetőből egyenlí­tett, majd a 80. percben Ocskos a győztes gólt is megszerezte a dunapatajiaknak. 3:2. Jók: Páli (a mezőny legjobbja), Kiss, Ocs­kos, illetve Mucsi I., Ledinyi, Villányi. Ifjúsági eredmény: 8:2 Kecel javára. Solt—Szánk 3:0 (2:0) Solt, 200 néző, vezette: Pintér. A lendületesebben és sokkal többet támadó hazaiak megér­demelten nyerték meg ezt a rendkívül sportszerű mérkőzést. Góllövők: Obornyik 2, Vígh. Jók: Vajda, Obotnyik, Kara II., illet­ve Péter. Ifjúsági eredmény: 4:1 Solt ja­vára. Hetényegyháza—Vörös Csillag 3:0 (1:0) Hetényegyháza, 100. néző, ve­zette: Dobos. A végig jobban játszó Hetény­­­egyháza megérdemelten győzött. Góllövők: Varga, Fábián, Ágos­ton. Jók: Bacsa, Sörök­, Fábián, Ágoston. Ifjúsági eredmény: 1:1. Tabdi—Apos­tag 6:4 (rá) Apostag, 150 néző, vezette: Horváth J. sát Az apostagi csapat hat játéko­s játékvezető nem engedte pályára, mert egy nappal lejárt a sportorvosi igazolás. Végül tar­talékos együttessel álltak ki és a vendégcsapat könnyűszerrel győ­zött. Góllövők: Judák illetve Szabó 2, Komáromi, Andruskó NI. Jó, Judák. Ifjúsági eredmény: 4:4. DÉLI CSOPORT Császártöltés—Kelebia 4:1 (3:0) Kelebia, 100 néző, vezette: Horváth M. Az első gólt Szeitz I. lőtte a 18. percben, 1:0. A 25. percben Török, a 40. percben­ és az 56. percben Jakubács volt eredmé­­­nyes, majd a Kelebia Szépvölgyi góljával szépített, 4:1. Jók: Ja­­kubács, illetve Csóti, Maczonka I. Ifjúsági eredmény: 4:3 Kelebia javára. Madaras—Bácsbokod 1:1 (0:0) Madaras, 300 néző, vezette: Csipak. Kiegyenlített játék folyt, és az eredmény igazságos. Gyarmati szerezte meg a vezetést, majd a 89. percben szöglet után Mézá­ros egyenlített, 1:1. Jók­­mány, Geiger, Papp, Havas.Kor­Ifjúsági eredmény: 5:1 Mada­ras javára. Kisszállás—Szamuely SE 3:3 (2$) Kisszállás, 100 néző, vezetne: Martinez. Az első félidő 19. percében Botka góljával, majd a 15. perc­ben Novák limesével a Kisszállás már 2:0 arányban vezetett- Szü­net után megváltozott a játék képe. A 65. percben Nyári szé­pített, majd Varga egyenlített, sőt a 75. percben Nyári újabb góljával már a Szamuely SE ve­zetett 3:2-re. A Kisszállás a 90. percben Novák góljával tudta csak az egyik posztot otthon tar­tani. Jók: Mality,­ Nyári, Kanász, illetve Horváth. Ifjúsági eredmény: 4:0 Kisszál­lás javára. Kinizsi SE—Kunbaja , 3:1 (0:0) Kunbaja, 3­00 néző, vezette: Magyar. ■ Jó iramú mérkőzésen megér­demelten győzött a bajai együt­tes. Góllövők: Horváth 2. (egyet 11-esből) Kócsó, illetve Ördögh, Jók, Bogárdi (a mezőny leg­jobbja), Szabó,­ illetve Latinyák II., Köteles. Ifjúsági eredmény: 1:0 a Ki­nizsi SE javára. Kiskunhalasi MÁV—Szakm­ár 1:0 (0:0) . Kiskunhalas, 100 néző, vezette: Dr. Fekete. A halasiak végig fölényben játszottak. A gólt az 54. perc­ben Jáger lőtte. Jók: Jáger, Zel­­lei, illetve Matos, Tóth I. Ifjúsági eredmény: 1:0 Szak­­már javára. Mélykút—Bátya 2:0 (0:0) Bátya, 100 néző, vezette: Bö­bék. Szünet utáni jobb játékával a Mélykút megérdemelten nyert, a lélektelenül küzdő hazaiak ellen. Tupcsi (Bátya) a 82. percben 11-est hibázott. Góllövők: K­o­­vács, Maros I. (öngól). Jók: Ko­vács, illetve Harangozó, Maros I. Ifjúsági eredmény: 5:0 Mély­kút javára. Sükösd—Katymár 2:1 (1:1) Katymár, 200 néző, vezette: Ifj. Molnár. Góllövők: Mák, Tóth, illetve: Tóth. Jók: Mák, Tüske, illetve Tóth Ifjúsági eredmény: 15:0 Sükösd javára. Gara—Csávoly 0:0 A mérkőzésről nem kaptunk részletesebb tudósítást, és az if­júsági eredményt sem tudjuk. Délkeleti csoport A megyei II. osztályú labdarúgó-bajnokság állása Északi csoport Déli csoport 1. Szarvas 2. HÖDGÉP 3. Orosházi K. 4. Dózsa SE 9. Apátfalva 6. Sarkad 7. METRIPOND 8. Gyula 9. B. Agyagipar 10. Szegedi AK 1L K.­félegyháza 12. Szentes 13. Jánoshalma 14. Tiszaföldvár 15. Gyoma 16. B. MÁV 4-------12-2 3 1 — 13-3 3-1 7-3 13-6-2 2 1 1 3 3 2 2 2 1 2 1 2 1 3 2 1 2 — 1 2 1 2 1 1 4—1­1 2 4 1 — 4 — 1 4 — 1 6- 3 5-4 3-2 3-3 7- 8 3- 4 4- 6 5- 10 3 2-4 2 6- 11 2 1:17 1 1-1# 1 1. Solt 2. Dunapataj 3. Dunavecse 4. Lakitelek 5. Kisházi R. 6. Keméti MÁV 7. Hetényegyh. 8. Műszaki Főisk. ». Kerekegyh. 10. Tabdi 11. Kkh. Sport. 12. Szánk IX Kkfh. v. Cs. 1*. Helvécia 15. Kecel 16. Apostag 3 3--------11-1 3 3---------12-2 3 2 1-8-2 3 2—1 3 2—1­ 3 2—1 3 2—1 9-3 7-4 6-3 1-------3-15-7 3 1 — 3 3 1 — 1 — 3 1 — 2— 2----1 3-------3------­T>-9 8-11 4-7 3- 6 1-4 1-5 4- 1# 6-1« 1. Kinizsi SE 2. Sükösd 3. Császártölt. 4. Gara 5. Kkh. MÁV 6. Madaras T. Bácsbokod X Szakmár X Csávoly 10. Kisszállás 1. Mélyt.út IX Kunbaja Katymár 14. Szamuely IX Bátya 16. Kelebia SE 3 3—— 7-18 3 3—— 5-16 3 2 1— 6-33 3 2 1mim 3-15 3 2 1— 1-05 3 1 2— 9-64 3 1 2— 4-34 3 1 1 1 7-33 3— 2 1 3-42 3— 2 1 6-82 3 1— 2 4-82 3 1 2 3-61 3 1 2 3-61 3 — 1 2 3-81 3 1 2 1-51­3—— 3 3-13—