Petőfi Népe, 1976. július (31. évfolyam, 154-180. szám)

1976-07-13 / 164. szám

SPORT•SPORT • SPOR­T Jó játékkal nyert a KTE Kecskeméti TE—HÓDGÉP Metripond SE 3:1 (2:0) Hódmezővásárhely, 800 néző, vezette: Uhrin. KTE: Kerpesits — Görbe, Nagy J., Garaczi, Virágh, Csor­dás, Zubornyák, Padlás (Nagy L.), Dobó, Kovács J. (Nagy M.), Nagyhegyesi. Megbízott edző: Bánhidi József. A hazaiak kezdték a játékot és néhány percig magukhoz ra­gadták a kezdeményezést. A 3. percben Hecskó 18 m-es nagy lövése alig ment a kapu mellé. A kezdeti hazai fölény után a KTE is vezetett néhány formás támadást. Az 5. percben meg­szerezte a vezetést a KTE. Do­­bó jó labdával indította Zubor­­nyákot, aki 14 méterről a bal­­ első sarokba lőtte a labdát. 1:0. A vezető gól után a KTE irá­nyította a játékot a hazaiak ezt csak durvasággal tudták meg­akadályozni. A sorozatos KTE- támadások után a hazaiak be­szorultak. Dobó és Nagyhegyesi kísérletezett távoli lövéssel — eredménytelenül. A 39. percben tovább növelte előnyét a KTE. Nagy J. Zubornyákot indította, aki egyből Nagyhegyesit hozta helyzetbe és a csatár 16 méter­ről nagy gólt lőtt az alsó sa­rokba. 2:0. A hátralevő idő KTE-fölényben telt el. A második félidő elején ismét a KTE vette át a kezdeménye­zést. A hazai csapat is vezetett néhány formás támadást, de a lövések rendre célt tévesztet­tek. A 65. percben sikerült szé­píteni a hazai csapatnak. Bal­oldali támadásvezetés után Hecskó középen lesgyanús hely­zetben kapta a labdát és senki­től sem zavartatva a jobb alsó sarokba lőtte a labdát. 2:1. A szépítő gól érdekes módon nem a hazaiakat „rázta” fel, hanem a KTE-t. A mezőnyben kultú­ráltan játszó KTE rohamait a hazai csapat ismételt durvasá­gokkal akarta megakadályozni. A 75. percben Bunda távoli nagy lövését Kerpi­s a jobb felső sa­rokból tornázta ki. A 78. perc­ben Nagy L. kicselezte az előtte álló védőjátékost és a kapus el­­fektetése után az alsó sarokba gurította a labdát. 3:1. A KTE az utolsó percekben szinte egy kapura játszott. Jók: Nagyhegye­si, Kerpi­s, Garaczi, Nagy J. il­letve Káplán, Bunda, Katona. Berki Zoltán Egyenlítés az utolsó percben Kalocsai SE—Szegedi Dózsa 1:1 (0:1) Kalocsa, 600 néző, vezette: Szinger. KSE: Nieszner (Varga) — Ka­pitány: Pécsi, Illés, Szabó S., Posztobányi, Szabó J., Zsóki Cselik), Illés A., Erdős, Stráth (Halász). Edző: Malomszegi Ottó. Az erősödő szél és a kapust za­varó nap a vendégcsapatnak kedvezett az első félidőben. A harmadik percben Szabó S. a k­­es pontnál lyukat rúgott, a szem­­füles Juhász rácsapott a labdára, le­lövésébe Nieszner beledobta magát. A 15. percben Illés A. hú­zott el a jobb szélen, középre ját­szott, de Erdős a kapuralövésnél földbe rúgott. Az első félórában ennél több szinte nem is történt a pályán. A támadó hazaiak és a el tömörülő szegedi védelem al­kotta a játék képét. Csak egy-két Dózsa-csatár tartózkodott elöl, de gyorsaságuk és erőszakosságuk a 51. percben így is gólt hozott. Egy hosszú indításnál nyargalt el az alapvonalig, pon­tosan középre adott, s a jól érke­ző Cz­irok védhetetlenül fejelt a bal sarokba. 1:0. Négy perc múl­va Kapitány indított támadást a másik térfélen, de Erdős tiszta helyzetben ezúttal mellé perge­tett. Egyenlítési alkalom volt. Il­lés L. hatalmas 18 méteres sza­badrúgása és Szilvásinak kapu mellé küldött közeli fejese érde­mel még említést az első félidő­ben. A pihenő a KSE játékosainak tett jobbat, erőteljes támadásaik­ra az is jellemző, hogy az 5 perc alatt négy szögletet is rúghattak. Az 55. percben Erdős a 16-os sarkánál egy csellel maga mögött hagyta őrzőjét, de Kakuszi ezután hátulról kíméletlenül elkaszálta, akit a játékvezető azonnal le­küldött a pályáról. Élénkebb lett a játék, Varga kétszer is messzi­re kifutva tudott csak menteni. A 79. percben az ötösön játszogat­tak, flows-védők,, Nagy kapus elől Erdős ellopta a labdát, de az elgurult a gólvonal előtt. Hasonlóan nagy helyzetet hagyott ki Juhász is. A bal olda­lon teljesen egyedül törhetett kapura, s a rátámadó Varga mel­lett is elgurította a labdát, amely a bal kapufa tövénél nyugodott meg. Továbra is támadásban ma­radt a KSE, s ez az utolsó má­sodpercekben érett góllá. A 90. percben Szabó J. 16 méterről vá­ratlanul kapura rúgott, lövése irányt változtatott a védőkön, s a jobbra vetődő Nagy mellett a bal sarokba vágódott. 1:1. A kez­désre már nem maradt idő. A csapatukat kereső, fiatalokkal tűzdelt két együttes kupameccse kiegyenlítet küzdelmet hozott. A kalocsaiaknál Pécsi, Kapitány és Erdős játéka emelkedett az átla­gos fölé, de dicséretet érdemel a fiatal Varga kapus is. A vendé­geknél Bogdán, Bánfi és Juhász jeleskedett. Bagó István :»I .v f.A«*íl luaesetot' nőm som­mping.com .sori'iíi Sihri'i-t A jobb helyzetkihasználás döntött Szentesi Vízügy—Jánoshalmi Spartacus 2:1 (2:0) Jánoshalma, 500 néző, vezette: Horváth. Jánoshalma: Csernák — Sán­dor, Maráczi, Faddi, Fenyvesi IV., Ádám, Horváth, Angeli (Mészá­ros), Csermák, Fenyvesi III., Sza­bó. Edző: Csongor János. Jánoshalmi támadásokkal kez­dődött a mérkőzés, de csak szög­letrúgásokra tellett belőlük. A 9. percben Angeli indította Szabót, aki jó helyzetben nem találta el a felpattanó labdát. A 12. perc­ben Fenyvesi III.—Horváth kény­szerítő átadás után Horváth ki­várt, és a szentesi védelem sze­relt. Ellentámadás során Ivanov jó keresztlabdát kapott Koczótól, a jobb oldalon elfutott és lapo­san a bal sarokba lőtt. 1:0. A gól után ismét a jánoshalmi csapat kezdeményezett. Horváth elfutott a bal oldalon, beadására Cser­mák jókor érkezett. Fejesét Berta önfeláldozóan bevetődve vágta ki a mezőnybe. A 37. percben szen­tesi akció után Tarján­ a 16-oson belül kapta a labdát és a hálóba lőtt. 2:0. A 42. percben ismét Tar­jáni lövése okozott gondot Cser­­náknak. Fordulás után továbbra is a hazaiak támadtak többet, de ke­vés elgondolással. A vendégek hosszú átadásokkal kísérleteztek, nem sok eredménnyel. A 61. perc­ben Horváth nagy lövése szállt kapu mellé. Majd Mészáros, Feny­vesi III. kísérletezett távoli lö­véssel. A 73. percben Faddi be­csúszó szereléssel hárított Tar­jám ellen. A 78. percben 17 mé­teres szabadrúgáshoz jutott a Já­noshalma. Fenyvesi Hl. labdája irányt változtatott a sorfalon és az elmozduló kapus mellett hagy­ta el a játékteret. A 85. percben kezezés miatt büntetőt rúghatott a jánoshalmi csapat, amit Feny­vesi III. értékesített. 2:1. Madarász Ferenc KI HOVA IGAZOL? Máté Ferencnek, a Kecskemé­ti TE edzőjének szerződése le­járt. Máté mester a jövőben a Kecskeméti Fémmunkás labda­rúgó-csapatának edzéseit irá­nyítja. A KTE viszont szerző­dést kötött Bánáti Rezsővel, a Szarvasi Főiskola Spartacus volt szakemberével. Egyelőre két já­tékossal gyarapodott a lila­fehérek kerete: Nagysolymosi a Mezőfi SE-ből, Miklós pedig a Szegedi Dózsából igazolt a KTE- hez. A nagymúltú egyesület lab­darúgó-csapata megkezdi az alapozást és heti négy alkalom­mal tart edzést. Nyári Totó Kupa állása Alföldi csoport 1.KTE2 1 1 -5-3 3 2.Kalocsa ■ 2 1 1 -3-2 3 3.Szentes2 1 1 -3-2 3 4.Szegedi D.2 -2 -3-3 2 5.Hódmezőv.2 -1 1 2-4 1 tl.Jánoshalma 2 --2 2-4 - Rajt: augusztusban A Magyar Labdarúgó Szövet­ségben elkészült az NB az NB II. és az NB III. sorsolása. Az NB II-ben és az NB III-ban augusztus 8-án kezdődik a baj­nokság, az NB I-ben pedig augusztus 20-án. Ötkarikás hírek A müncheni bajnok lengyel labdarúgó-vá­logatott 1974- ben világbaj­noki bronzér­met is szer­zett. Utána 1975, de inkább az még idei év kudarcokat hozott. — Nem mentegetőzésnek szá­nom, de négy kulcsjátékosom­mal adódtak különböző gondok: Lubanski Belgiumban, Gadocha Franciaországban szerepelt, Dey­­na is a külföldre távozás gon­dolatával foglalkozott, Gorgon pedig f­egyelmezetlenkedett — mondotta Kazimierz Gorski len­gyel szövetségi kapitány, ők pedig döntő szerepet kaptak az olimpiai és a VB-sikerekben. Montrealban akarunk javítani, de a szovjet és az NDK-válo­gatott nagy ellenfél lesz. * Kuba 16» sportolója között az atléták vannak a legtöbben. Jó esélyekkel rajtolhat a 20 eszten­dős, a 100 m-es világcsúcsot (9,9 mp) többedmagával tartó Silvio Leonard a 400-on és 800-on in­duló Alberto Juantorena; 110 gáton Alejandro Casanas, továb­bá a müncheni bronzérmes vág­tázónő, Silvia Chivas. A 11 tagú ökölvívócsapatban a 3 aranyérmes újra indul: Ste­venson, Correa és Martinez. * Az olimpiai falu éttermeiben a versenyzők annyit ehetnek, amennyit akarnak, azokra sem néznek rossz szemmel, akik há­­rom-négyszer is visszatérnek a mindenféle jóval megrakott pul­tokhoz. és Más a helyzet az edzőpályán csarnokokban ahol, a gya­korlások szigorú időrend szerint folynak. Az olimpiai edzőpályá­kon szó sem lehet „repetáról”. Amint letelik az idő, megjelenik a helyi felelős és a lehető leg­udvariasabb formában figyel­mezteti az edzőt, hogy „indul az olimpiai faluba visszaszállí­tó autóbusz ...”.*­­ Algéria 14, Marokkó pedig 28 sportolót nevezett. A marokkói együttes zöme nehézatléta, hat ökölvívó, négy birkózó és 4 csel­­gáncsozó indul.* Ellentmondó jelentések és nyi­latkozatok után pont került a „Mennea-ügy” végére. Az olasz atléta az­ 1972-ben 200 méteren bronzérmet szerzett Pietro Men­­nea gyenge formájára hivatkoz­va lemondta Montrealt. Most­ villa*, tatott: -! A formám ugyan­ * régi rossz, de nem tudtam ellenáll­ni a csapatvezetés és barátaim erősködéseinek. Utazom, s re­ménykedem, hogy a rajtig ja­vulok. 1976. július 13. • PETŐFI NÉPE • 1 OLIMPIÁRÓL - OLIMPIÁRA Aranyak, arcok, pillanatok Kerek 10 másodperc: Háry­ i , Róma, 1960. 100 méteres férfi­sik­latás: 1. Armin Hary (Németország) 10,2. 2. Simse (Egyesült Államok) 10,2. 3. Stadford (Nagy-Britannia) 10,3. 4x100 méteres váltófutás: 1. Német­ország (Cullmann, Hary, Mahlendorf, Lauter) 39,5, 2. Szovjetunió 40.1, 3. Nagy-Britannia 40.2. Ármin Hary, született 1937-ben. Az atlétika történetében páratlan vitasorozat fűződik a nyugatné­met sportoló nevéhez. Pályafutá­sának több kritikus mozzanata volt, főleg 1958-ban írtak-beszél­­tek róla sokat. Az előzmények egy friedrichshafeni klubver­senyhez kapcsolódnak. A nyugat­német versenyző biztosan, kön­­­nyedén megnyerte a 100 méteres síkfutást. A táv végén le is fé­kezte iramát. „Armin Hary ideje 10,3 másod­perc ..." Eddig semmi rendkívüli. De, ami ezután következik. Valaki felbiztatta Haryt, aki ekkor nagy népszerűségnek örvendett hazá­jában, mert nem sokkal a fried­richshafeni verseny előtt Stock­holmban aranyérmet nyert az Európa-bajnokságon, hogy fussa le még egyszer a 100 méteres tá­vot. Harminc perc múlva tehát a vágtázók újra felsorakoztak startvonalnál. A nézők elnémul­a­tak, Háry káprázatosan futott. Amikor győztesként átszáguldott a célvonalon, a három időmérő ezt jelezte: 10,0, 10,0 és 9,9 má­sodperc. Új világrekord! Nem sokáig tartott azonban Háry örö­me, mert kiderült, hogy a fried­richshafeni pálya nem szabá­lyos. A startvonal tizenegy centi­méterrel magasabb, mint a cél­vonal. 1960. júniusában, amikor javá­ban készülődött az olimpiára, meghívást kapott Zürichből. Alig néhány órával a verseny előtt érkezett meg repülőgéppel svájci városba. Valamicskét aludt­a a szállodában, majd autóbuszra ült, úgy jutott ki a pályára, mint akármelyik néző. A napja elég mozgalmas volt. Talán éppen emiatt a startnál kiugrott. Már hirdették az eredményt a zürichi Letzigrund-stadionban:­­ A 100 méteres síkfutásban győzött Armin Hary. Ideje 10 másodperc, ez­­ azonban nem te­kinthető világrekordnak, mert a start szabálytalan volt. Heves vita alakult ki. A nyu­gatnémet atléta előbb bosszanko­dott, majd azt kérte, hogy ismé­teljék meg a versenyt. 45 perc­cel a vágtázók 100 méteres küz­delme után Háry és két ellenfele újra felsorakozott a rajtvonalnál. Pisztolydörrenés. A start sza­bályossága ellen ezúttal senkinek sem lehetett kifogása. Háry való­sággal repült a cél felé. Kerek 10 másodperces idővel győzött, meg­javította tehát a világrekordot. 1960-ban Rómában különösen veszélyes ellenfelekkel került szembe: az­ amerikai Sime, Nor­ton és a kubai Figuerola egyaránt remélte, hogy beleszól az elsőség kérdésébe. A döntő zsúfolt néző­tér előtt kezdődött, a forró me­diterrán klíma a nyugatnémet at­létának nem is kedvezett, hatal­mas szalmakalapban jelent meg a pályán. Elnémult a közönség, amikor a százasok mezőnye rajt­hoz készülődött. — Inkább vállalom, hogy utol­sóként indulok, nehogy baj le­gyen a startommal — mondta Háry a döntő előtt. Bumm! Azután még egy bumm. Egymás után két lövés. Az ame­rikai Sime kiugrott, ezért dör­­rent még egyszer az indító pisz­tolya. Második indítás. Ekkor Háry indult korábban a kelleté­nél. Harmadik indítás. Az jó. A nyugatnémet ekkor nagyon vi­gyázott, mintha egy gondolattal később mozdult volna meg, mint ellenfelei. Ragyogóan futott, táv végén Sime és Háry között a alakult ki izgalmas küzdelem. Az amerikai versenyző úgy „dob­ja be magát” a célba, hogy elte­rül a salakon. A győzelem azon­ban a nyugatnémet atlétáé, 10,2 másodperces idővel. Római sikerét később még fo­kozni tudta, ebben társainak is része volt. A német váltó ugyan­is, amelyben Háry játszotta a fő­szerepet, megnyerte a 4x100 mé­teres váltófutást. Molnár Károly KECSKEMÉTI SC—BUDAPESTI ÉPÍTŐK SE 5:4 (1:0, 0:1, 2:3, 2:0) OB II. B-s csoportdöntő, Buda­pest, Komjádi uszoda, vezette: Brandy.­­ KSC: Baán — Filep, Végh, Roz­­gonyi, Csernák, Bíró, Jenes. Cse­re: Hatvani, Nagysolymosi II., Kiss, Keskeny. Edző: Bory Ist­ván. Az első negyedben Jenest két­szer kiállították, de mindkét al­kalommal sikerült átvészelni az emberhátrányt gól nélkül. kecskeméti csapat első gólja Cso­­­rnok átadásából született, amit Jenes értékesített. 1:0. A második negyedben Végh került a partra, de az emberelőnyt ekkor is ki­használatlanul hagyták a buda­pestiek. Később egy akcióból lőtt góllal egyenlítettek. 1:1. Az ide­ges hangulatra, a nagy tétre jel­lemző volt, hogy a harmadik harmadban hibát hibára halmoz­tak a kecskemétiek. Az Építők három gólt lőtt ebben a negyed­ben, amelyre először Végh, majd Jenei válaszolt. 3:4. A negyedik negyed kezdete előtti szünetben Bory edzőnek sikerült lelket ön­teni a csapatba. A kecskemétiek maradéktalanul betartották a tak­tikai utasításokat, ami azt ered­ményezte, hogy a csapat nem ka­pott gólt. Viszont Bíró szinte a víz alól dobott egy szép gólt Rozgonyi átadásából, majd Jenes emberhátrányos helyzetben került gólhelyzetbe és nem hibázott. 5:4. A csapat taktikai nagyszerűen helyreállt, fegyelme vesztett állásból. Jenes és Végh két-két kiállítás ellenére sem pontozó­dott ki. A kapuban Baán nagy­szerűen védett. Jenest mesterhár­masa, Bírót és Véghet egy-egy gólja dicséri. Brandy játékvezető tárgyilago­san, magas színvonalon vezette a mérkőzést. 9 A KSC vízilabdacsapata a csoportdöntő esélyese. MAI Ml­SOR TELEVÍZIÓ 17.23: 17.35: 17.55: 18.35: 19.00: 19.10: 19.20: 19.30: 20.00: 20.25: Hírek. Sakk-matt. Ipari kaleidoszkóp. Játék a betűkkel. Reklámműsor. Esti mese (Színes) Tévétorna. TV-Híradó. Kisfilmek a nagyvilágból. Ember és föld (Színes), Spanyol Ismeretterjesztő rövidfilm-sorozat. A Ja­guár világa. És most...! Olasz rövid­film. 20.45: Állat ABC: Az elefánt. NSZK rövidfilm. 20.50: Séta. Magyar rövidfilm. 21.05: Lássuk a zenét (Színes) Összefoglaló a Magyar Te­levízió Nemzetközi Ren­­dezőversenyének válogató­járól. 22.25: TV-Híradó 3. 2. MOSOK: 20.00: Vendégünk volt: Jelena Obraczova (Színes) (Ism.) 20.30: NYÁRI SZÍNHÁZI ESTEK Illés Endre—Vas István: Trisztán. Dráma három felvonásban. A Debreceni Csokonai Színház eladása, felvételről. (16 éven felü­lieknek.­­Közben: 21.15: TV-Hiradó 2. KOSSUTH 8.25: Egy sárközi nótafa: Dani Andrásné Ifjú Éva. 8.35: Titkon Innen — titkon túl 9.05: Olasz muzsika. 10.05: Gyermekeknek. 10.44: Pol-beat. 10.54: A Magyar—Finn Barátság Hete. 11.09: Nóták. 11.40: A fáraó. Epizódok Boles­­law Prus regényéből — VIII. rész. 12.35: Melódiakoktél. Közben: 13.10: Törvénykönyv. 14.02: Ezeregy délután. 14.47: Éneklő Ifjúság. 15.10: Ravel műveiből. 15.44: Magyarán szólva . .. 16.00: A világgazdaság hírei. 16.05: Harsan a kürtszó! 16.35: 17.05: Libellus-művek. Kelet—nyugati kereskedelem. 17.30: Az Állami Népi Együttes felvételeiből. DJ könyvek. A Szabó család. A zongoraművészet első aranykora. Többszemközt László 17.57: 18.00: 18.15: 20.05: 20.33: 21.05: 22.20: 22.41: 22.51: 0.10. és Gyula professzorral. Nóták. László Annie Bódy József énekel. Húszas stúdió. Dzsesszfelvételeinkből. Meditáció — az emberi haladás menetéről. Bruckner: V. szimfónia. Payer András tánc­dalaiból. PETŐFI 8.05: Madrigálok. 8.20: Tíz perc külpolitika. 8.33: 9.13: 9.33: 10.00: 11.55: 12.00: 12.33: 12.50: 13.25: 13.33: 14.00: 18.00: 18.30: 18.43: 19.16: 19.30: 20.33: Slágermúzeum. A szakszervezet tárgyalta. Riport. Derűre is derű. Nagy La­jos karcolataiból. Zenés műsor üdülőknek. Látószög — ifjúsági jegyzet. Nóták. Arcképek a lengyel irodalomból. Hangszerszólók. Bélyeggyűjtők ötperce. Polkák. Kettőtől hatig ... Szórakoztatózene Belgrádból. Kovács István zongorázik. Betyárdalok. Mit olvashatunk a Béke és Szocializmus c. folyóiratban? Csak fiataloknak! Kalevala. Finn népi eposz. 21.31: A madarász. Kari Zeller operettjének rádióváltozata. 23.35: Népi zene. Kóczé Gyula zenekara játszik. 3. MŰSOR 14.05: 15.00: 16.03: 16.47: 17.25: 18.03: 20.44 21.43 Szimfonikus zene. Mátyás király. Száraz György eseményjátéka — I. rész. Magyar előadóművészek felvételeiből. Az én közönségem. Irodal­mi összeállítás a Klila (EK) nevű finn művész­­szervezetről. Dzsesszfelvételekből. Britten: Halál Velencében. Kétfelvonásos opera. Romantikus kamarazene. DJ Bach kantáta lemezeinkből. TOTÓ 1. Pápa—Alumínium­ 2. Ajkai B.—Siófok 3. Bauxltb.—Körmend 4. MOTIM—Kőszeg 5. Láng—KOMÉP 6. Perbál—AURAL 7. Szív. MÁV—ESMTK 8. Sütőipar—Sashalom 0. Gyöngyös—Vác 10. Hódmezőv.—KTE 11. Kalocsa—Szegedi D. 12. Borsodi V.—Borsodi B. 13. Rakamaz—Sújhely 14. Pét—Schönherz SE 1 3:2 13 találatos szelvény nyolc dara nyereményük egyenként 89 219 forit Ezek közül 13 plusz 1 találatos sze­vény három darab, nyeremény és jutalom együtt 257 422 forint. Tizenk találatos szelvény 195 darab, nyer­ményük egyenként 2440 forint. zenegy találatos szelvény 1959 dara­b nyereményük egyenként 243 forlt A tíztalálatosok száma 13 578 dara nyereményük egyenként 53 forint, közölt adatok tájékoztató jellegűe 1­1:0­2:4­4:2­1:3­0:0­3:2­3:1­4:1­1:3 x. 1:1­1­3:2 : 0:0 X 1:1