Békés Megyei Népújság, 1957. október (2. évfolyam, 229-255. szám)

1957-10-02 / 230. szám

4 ­ SZERDA, OKTÓBER 2 Kossuth Rádió 8.10 Népszerű operarészletek. 9.00 Rádió szabadegyetem. 9.30 Német Vi­dék János és zenekara játszik. 10.10 A Nap hegye. 10.30 Smetana, g-moll trió. 11.00 Vidám ritmusok. 11.30 A Szegedi Pedagógiai Főiskola kórusa énekel. 11.57 Technikai szünet. 12.10 Tánczene. 13.00 Lányok, asszonyok. 13.10 Népszerű operettekből. 14.00 Ver­bunkosok, népdalok. 14.45 Orosz nyelvlecke általános iskolásoknak. 15.05 Angyalföldi fiatalok. 15.30 Vála­szolunk hallgatóinknak. 15.45 Könnyű orgonamuzsika. 16.10 Szív küldi szív­nek szívesen... 17.00 „Ikertestvérek." 17.15 Századunk zeneművészete. 18.10 Jean­­Sablon énekel. 18.45 Megfelelő embert a megfelelő helyre. 19.00 Ko­dály-művek. 19.35 Bemutatjuk a Belg­rádi Rádió tánczenekarának új felvé­teleit. 19.52 Jó éjszakát, gyerekek! 20.00 Esti krónika. 20.20 A falu jegyző­je. 21.54 Őszi tájakon... 23.28 Az Álla­mi Népi Együttes zenekara játszik. Petőfi Rádió 14.20 A tigris-kisasszony, meg a fér­fi. 14.40 Zenekari hangverseny. 15.45 Vidéki stúdiónk jelentkezik. 16.00 Részletek mai magyar operákból. 16.40 Waldteufel-keringők. 16.50 Donna Monna szöktetése. 17.10 Ajándékhang­verseny a Szellőzőművek dolgozóinak. 18.00 A Rádió gyermekkórusa énekel. 18.10 Rádióegyetem. 19.05 1000 szó fran­ciául. 19.15 Fúvóshangverseny. 20.00 Kerekes János és Kemény Egon da­lai. 20.30 Új operalemezeinkből. 21.05 Mezei csokor. 21.50 Mi így látjuk... 22.00 Tánczene. APRÓHIRDETÉSEK Egy kát. hold föld eladó. Kismegyer, Tanya 88. Békéscsaba. Pehely és vattás paplanok elkészíté­sét és átdolgozását vállalja Antal paplanos, Békéscsaba, Sztálin út 23. Beköltözhető fél ház, 3 kát. hold föld eladó. Békéscsaba. III., Dombos u. 9. Festett hálószoba, diófa kihúzhatós asztal, 4 székkel, kisméretű, 12 kala­pácsos daráló, körfűrész asztallal el­adó. Békés, Irányi u. 7. sz. Kerékpárt találtak Békéscsabán, az őszi vásár alkalmával. Igazolt tulajdo­nosa átveheti: Békéscsaba, Thurzó u. 1­2. sz. alatt. Békéscsaba, Dózsa Gy. u. 13. sz. alatt lécnek és deszkának megfelelő nyár­fa eladó. 58 éves agglegény megismerkedne há­zasság céljából egy hozzáillő nővel. Tiszta, egészséges, szorgalmas, telje­sen független legyen. „Tanyán lakom” jeligére a kiadóba. Húzatos benzinmotor eladó. „tízemben megtekinthető: Vésztő, Zrínyi u. 2. Azonnal beköltözhető fél ház eladó. (Padlós) Békéscsaba, III., Inkei u. 9. Sürgősen eladó beköltözhető ház Gyu­lán, Ecsedi u. 11. Gerendáson Gyeray bognárnál nagyon szép hálóbútor eladó. A BÉKÉSI Járműgyártó Ktsz-nél állandóan kapha­tók felújított BILIÁRDASZTALOK valamint biliárdasztal-kellé­kek. — Biliárdasztalok JAVÍTÁSÁT vállaljuk szövetkezetünknél és helyszínre kiszállva is. Megvételre keresünk hasz­nált biliárdasztalokat. NB III MÉRKŐZÉSEK Orosházi Kinizsi—Szolnoki Vasutas 0:0 Orosháza, 1000 néző, vezette: Bokor. Kinizsi: Jancsó — Szőke, Basch, Adász — Komóczy, Kollár — Per­­jési, Kunos, Bozó, Szabó, Túri. Edző: Harangozó Sándor. , Vasutas: Donka — Istváni, Sza­bó I., Szabó II. — Retkes, Torna — Tótvízi, Tarcsa, Horváth, B. Nagy, Simon. Edző: Nagy Béla. Tapogatódzó játék után a Ki­nizsi fokozatosan mezőnyfölénybe került, de a Hékesen játszó és jól tömörülő ve­rék ellen nem tu­dott gólt elérni. Szünet után is többet táma­dott a hazai együttes, de a vas­utasok védelme, kapussal az é­­len, sokszor önfeláldozóan hárí­tott. Az orosházi csatársor erőt­len játéka nem tudott érvénye­sülni. A védekező taktikával ját­szó vendégeknek a II. félidőben volt néhány veszélyes támadá­suk, de a Kinizsi kapusa bravú­ros védéseivel megakadályozta, hogy eredményesen fejezzék be a váratlan lefutásokat. Jók: Jancsó, Basoh, Bozó, il­letve Donka (mezőny legjobbja), Szabó II. és az egész csapat dicsé­retet érdemel lelkes játékáért. MOZIK MŰSORA SZABADSÁG MOZI, BÉKÉSCSABA Szept. 26—okt. 2: Moulen Rouge. Kezdés: h.: 6, 8, v.: 4, 6, 8 órakor. BRIGÁD MOZI, BÉKÉSCSABA Szept. 26—okt. 2: A koldusdiák. Kezdés: h.: fél 6, fél 8, v.: 3,5,7. TERV MOZI, BÉKÉSCSABA Szept. 30—okt. 2: Zsongó melódiák. Kezdés: h.: 6, 8, v.: 4, 6, 8 órakor. ERKEL MOZI, GYULA Szept. 27—okt. 2: A csodacsatár. Kezdés: h.: fél 6, fél 8, v.: fél 4 fél 6 és fél 8 órakor . PETŐFI MOZI, GYULA Okt. 3—5: Rombadőlt fellegvár. Kezdés: h.: 6, 8, v.: 4, 6, 8 órakor. BÁSTYA MOZI, BÉKÉS Szept. 26—okt. 2: A kötekedő Lia. Kezdés: h.: fél 7, fél 9, V.: fél 5, fél 7, és fél 9 órakor. TÁNCSICS MOZI, SZARVAS Szept. 26—okt. 2: Karneváli éjszaka. Kezdés: h.: 6, 8, v.: 4, 6, 8 órakor. BÉKE MOZI, OROSHÁZA Szept. 26—okt. 2: Gerolsteini kaland. Kezdés: h.: fél 6, fél 8, v.: fél 4, fél 6 és fél 8 órakor. PARTIZÁN MOZI, OROSHÁZA Szept. 26—okt. 2: A kötekedő Lia. Kezdés: h.: 6, 8, v.: 4, 6, 8 órakor. VÖRÖS OKTOBER MOZI, MEZŐKOVÁCSHÁZA Okt. 2—okt. 4: Husz János. Kezdés: h.: 8, v.: 4, 6 és 8 órakor. PETŐFI MOZI, SARKAD Okt. 2—okt. 4: Ok ketten. Kezdés: h.: 8, v.: 4, 6 és 8 órakor. SZABADSÁG MOZI, GYOM­A Okt. 2—okt. 4: Árnyék. Kezdés: h.: 8, v.: 4, 6 és 8 órakor. Az 1957—58. évi sertéshizlalási akcióban szerződés köthető a Békés megyei Állatforgalmi V­állalat községi állatfelvásárlói útján sertéshizlalásra bacon­sertés nevelésre Szerződést köthetnek a mezőgazdasági tsz-ek, I., II., típusú tszcs-k, érvényes alapszabállyal működő egyszerűbb társulások, egyéni termelők és állattartók. Előleg:­­egyéni termelőknek 400 forint, tsz-eknek 600 forint.­­ A hízott sertés átvételi ára az átadási súlytól függően 15 Ft-tól 18 Ft-ig terjed. Az öt darab, vagy azon felüli sertés-szerződés esetén, azonos fajtajelleggel, egyidőben átadott sertésekért, melyeknél 20 kg­­nál nagyobb súlyeltérés nincs, egyéni termelőknek 50 fillér, I., II. típusú tszcs-k­ nek és egyszerűbb társulásoknak 50 fil­lértől 1 Ft-ig terjedő, Mg. Tsz-eknek pedig 50 fillértől 2 Ft-ig terjedő mennyiségi felárat fizet a vállalat, a szerződésben vál­lalt határidőben történő leadás esetén. A szerződéskötés egyéb feltételeiről a vállalat járási kirendelt­ségei, illetve a községi állatfel­vásárlók adnak bővebb tájékoz­tatást. Békés megyei Állatforgalmi Vállalat. BÉKÉS MEGYEI NÉPÚJSÁG Jászapáti—Mezőhegyesi Hunyadi 3:1 (1:0) Mezőhegyes, 800 néző, vezette: Mészáros. , Jászapáti, Sándor — Tóth, Do­bos, Horváth — Polgár, Búza — Polyás, Kökény I., Kökény II., Utassy, Szirte, edző: Korom Pál. Hunyadi: Varga — Bizsányi, Zomborác, Müller — Pálhidai, Császár — Juhász, Molnár, Bor­sos, Vígh, Farkas. Edző: Krausz Vilmos. Széllel hátban nagy lendülettel kezdett a Hunyadi, de sokat pepe­cselő csatárai az ellenfél 16-osáig jutnak csak el. Szzinte állandó me­zőfölényben játszott a hazai e­­gyüttes, mégis egy váratlan gyors támadásnál Pólyás góljával meg­szerzik a vezetést a vendégek. Szünet után a felforgatott ha­zai együttes még több hibával ját­szott. Minden játékos nagy aka­rással küzdött, de játékukban nem volt semmi tervszerűség, meglát­szott az összeszokottság hiánya. A 60. percben Juhász kicselezte védőjét és egyéni akcióból ki­egyenlített. Ezután nagy küzdelem alakult a győztes gólért, amelyet egy hazaadásból a szemfüles Kö­kény I. révén a jászapátiak szer­zik meg. Már mindenki beletörő­dött az eredmény állásába, ami­kor egy váratlan támadáskor Szir­te a 88. percben beállítja a vég­eredményt. Jók: Tóth (mezőny legjobbja), Polgár és Pólyás, illetve Pálhidai, Zomborác, Császár. Tiszakécske—Tótkomlósi MSK 1:0 (0:0) Tiszakécske, 500 néző. Vezette: Mészáros."­­Tótkomlós: Kárász — Rosztkos, Paksi, Nyiregyházki II. — Nagy, Lopusnyi — Tuska, Druga, Nyir­egyházki I., Kanka II, Frankó. Edző: Kollár József. A megfiatalított tótkomló­si csapat nagy lelkesedéssel kez­dett és már az első percekben ve­szélyeztetők a hazaiak kapuját. Váltakozó játék folyt a második negyedórában, mindkét oldalon a csatárok sokat hibáztak. Szünet után is változatos játék folyt. A szurkolók hatalmas biz­tatására a hazai együttes nagy a­­karással támadott. A TMTK vé­delme sokáig feltartóztatta a len­dületes támadásokat. Már úgy­látszott, hogy meddő marad a sok támadás, amikor Bazsinak sike­rült némi szerencsével gólt rúg­nia. A vendégek nagy akarással kezdtek ezután támadni, de a ke­ményen védekező ellenféllel szem­ben nem sikerült a kiegyenlítés, amely a mezőnyjáték alapján i­­gazságosabb lett volna. Jók: Bazsi, illetve Roszkos, Ka­rasz és Nyíregyházki I. Bcs.­­ Bocskai—Bcs. Agyagipar Építők MIE 2:0 (2:0) Békéscsaba, Csányi u. pálya, 1000 néző. Vezette: Csák I. (Horváth S., Nagy J.) Szögletarány: 4:1 (1:0) az AMTE javára. B. MÁV Bocskai, Andó — Mis­­kolczi, Sovány, Pécsi — Simon, Marik — Csicsely, Mazán, Szarvas, Békészki, Szarvas I. Ed­ző: Szilasi Vilmos. B. Agyagipar: Kocsis — Hor­váth, Gajdács, Bugyinszki — Bie­­lik. Vasas — Uhrin III., Csator­mai, Belicza, Mitykó I., Krcsma­­rik. Edző: Szabó József. Nappal hátban, széllel szemben az Agyagipar kezd, és mindjárt jó támadást indít, melynek végén Mitykó hatalmas lövése a jobb kapufa mellett suhan el. Utána a MÁV Bocskai veszi át a játék irányítását, és az 5. percben a balszélre sodródó Csicsely 12 mé­terről előbb a kapusba, majd a visszapattanó labdát hat méter­ről a bal sarokba gurítja, 1:0. A gól után továbbra is a MÁV Bocs­kai marad enyhe fölényben, és a 6. percben Békészki lövése haj­szállal megy a jobb kapufa mellé. Majd utána az AMTE ellen­tá­madása során Kocsmarik beadása a késlekedő és behúzódó Uhrin mellett kigurul az alapvonalon, gólszerzési lehetőség volt. A 10. percben egy ártatlan előreadásból növeli előnyét a MÁV Bocskai. Az AMTE térfelének közepéről Pécsi hosszan a kapu közepe felé rúgja a labdát, Kocsis a szélről hirtelen leeső labdába beleüt és 1957. október 2., szerda a szemfüles Csicsely az ötösről kényelmesen a hálóba fejel, 2:0. A gól után az AMTE veszi át a játék irányítását, és a 15. perctől kezdve állandósul a fölénye, de gólt mégsem tudnak rúgni, mert sok a kombináció és így mindig közbe tudnak avatkozni a MÁV Bocskai védői. A félidő végéig Krcsmarik, Mitykó I., Belicza és Csatordai távoli lövése ad mun­kát Andónak. Szünetben mindkét csapat öltözőjében csendesen pi­hennek a játékosok. A második félidőt AMTE tá­madások vezetik be, amelyet a MÁV Bocskai védői néha túl ke­­ményen akasztanak meg. Egy ilyen támadásnál a 60. percben Sovány „szabályosan” Uhrin Hi­ba talpal, de a játékvezető sípja mégis „néma”. A 65. percben u­­gyancsak megismétlődik az előb­bi eset, most már szabadot ítél a játékvezető, melyet Bielik előbb a sorfalba lő, de újra elébe kerül a labda, és most Mitykó elé te­szi és ő fordulásból kapura lő. Andó biztosan véd. Két perc múl­va Csatordai, Krcsmarik, Mitykó a labda útja, és a balösszekötő keresztbe adja a labdát, közbe Marik csípi el az átadást, és­ a 16-oson állva, a labda kezére Piilp­­an. A megítélt szabadrúgást Gaj­dács élesen a sorfal mellett a bal alsó sarokba rúgja a labdát, de az utolsó pillanatban Andó ref­lex-ugrással ki tudja ütni a biz­tos gólnak látszó labdát, a védők felszabadítanak. Ebben az időben csak egy-két kitörése van a MÁV Bocskainak. Az MTK csatársorát felforgatják, Uhrin bejön közép­re, Belicza kimegy a szélre, de ez sem segít. A 78. percben Uh­­rinnak van gólhelyzete, de sokat kivár, és a MÁV Bocskai védők kirúgják előle a labdát partra. Bedobás után Vasas kapja a lab­dát, és ő Krcsmariknak teszi és ő váratlanul kapásból, 20 méter­ről, hatalmas lövést ereszt kapu­­v­ra, bizony most Andónak minden tudására szükség volt. Közben a karjára megsérült. Az utolsó percekben is az AMTE támad, de gólt mégsem tudnak rúgni. Bírálat: A mérkőzés a helyi derbyhez méltó volt, elég színvo­nalas is volt az első félidőben. A második félidőben állandóan az AMTE irányította a játékot, ezen a mérkőzésen megint bebizonyo­sodott, hogy gólra megy a fut­ball. A játékvezető, az egyébként játékvezető­ szempontból könnyű mérkőzést elég gyengén vezette. Jók: Andó, Pécsi, Békészki és Mazán, illetve Horváth, Vasas, Csatordai, Krcsmarik.­­ * NB III-as eredmények: Szolnoki MTE—Gyulai TE 2:0, Mezőtúr—Törökszentmiklós 1:0. Motorverseny Start a gyulai motor­­versenyen BÉKÉS MEGYE­ NÉPÚJSÁG Szerkeszti a szerkesztő bizottság Gadja az MSZMP Békés megyei Végrehajtóbizottsága. Szerkesztőség: Békéscsaba. József Attila u. 4., 1. emelet Békés megyei Nyomdaipari Vállalat, Békéscsaba. Felelős nyomdav.: Kendra György Mosolygó győztes iiMispsz