Békés Megyei Népújság, 1984. május (39. évfolyam, 102-126. szám)

1984-05-03 / 102. szám

1984. május 3., csütörtök SPORT SPORT SPORT SPORT Újra a legjobb négy között az MNK-ban Békéscsaba—Bp. Honvéd 2—1 (1—0) Labdarúgó MNK-mérkőzés. Békéscsaba, 12 ezer néző. V: Huták (Ádám, Lázin). Békéscsaba: Újhelyi — Királyvári, Ke­rekes, Ottlakán, Fabulya — Pásztor, Sulija, Szekeres — Stei­­gerwald (Kanyári, 76. p.), Gyurmánczy, Melis (Plastyik, 81. p.). Edző: Pataki Tamás. Bp. Honvéd: Andrusch — Sallai, Nagy, Garaba, Varga — Gyimesi (Tóth, 80. p.), Sikesdi, Dé­­tári — Bodonyi, Dajka (Gere, 46. p.), Esterházy. Edző: Ko­­mora Imre. A találkozó első percei után úgy tűnt, ezúttal sem törik meg a fővárosiak len­dülete, hiszen a piros-fehé­rek az első tíz percben úgy léptek föl, mintha hazai pá­lyán játszanának. Ennek el­lenére a lila-fehérek vezet­ték az első veszélyesebb ak­ciót, már a 4. percben. Sze­keres iramodott meg és hú­zott le az alapvonalig, éles beadásáról picivel maradt le Gyurmánczy. A túloldalt vi­szont Esterházy került hely­zetbe és éles szögből leadott lövése alig szállt fölé. A 9. percben Pásztor már a Hon­véd térfelén járt. Észrevette, hogy a jobb oldalon Király­vári lopakodik fel, tért ölelő labdát ívelt a csabai védő elé, aki az oldalvonal mentén végigszáguldott, éles beadá­sára Melis robbant rá, s öt méterről, igaz kissé kisod­ródva, fölé lőtt. A 24. perc­ben Détári, a békéscsabai térfél közepén váratlanul lö­vésre szánta el magát, 30 méteres lövése a felső kapu­fán csattant. A túloldalt Su­lija vágta fölé a labdát. Né­hány perccel később Dajka és Gyimesi kényszerítése után a fővárosi középpályás alig lőtt fölé. A 32. percben nem várat­lan vezetéshez jutottak a ha­zaiak. Még a békéscsabai térfélen, a jobb oldalvonal­hoz közel, Steigerwald ello­pott egy labdát Vargától, végigszáguldott az oldalvonal mentén, majd 15 méteres vágta után Gyurmánczy elé tálalt, akinek lövését And­rusch még kiütötte, éppen vissza a csabai középcsatár elé. Gyurmánczy a berobba­nó Sulijának visszatálalt, a békéscsabai középpályásnak még arra is volt ideje, hogy igazítson egyet a labdán, majd 12 méterről nagy nyu­galommal, a jobb alsó sa­rokba helyezett az újra ve­tődő kapus és a védők kö­zött, 1—0. A 37. percben Esterházy ívelt a bal oldalra, ahol Dé­tári érkezett, s 15 méteres kapáslövése éppen hogy el­suhant Újhelyi kapuja előtt. Egy perc múlva Garaba is­mételhetett, távoli lövése azonban a jobb kapufa mel­lett hagyta el a játékteret. A szünet után három perc­cel egyenlített a Budapesti Honvéd. A nagy tömörülés­ben Királyvári buktatta Na­gyot. A 25 méteres szabad­rúgáshoz Détári állt, aki a sorfal mellett nagy erejű csavart lövést zúdított a jobb alsó sarokba, 1—1. Az­ 53. percben Pásztor— Melis—Pásztor akció során a békéscsabai középpályás a jobbszélső helyéről ívelt Stei­gerwald elé, akinek fejéről a labda Andrusch kezében halt el. A túloldali Esterhá­zy lövését fogta Újhelyi nagy üggyel-bajjal. Két perc múl­va Kerekes kapott sárga la­pot, miután egy bírói döntést követően a földhöz vágta a labdát. Az 56. percben Pász­tor tért ölelő labdával ug­ratta ki Szekerest. A csabai balszélső jó iramban a kapu felé tört, Nagy már csak sza­bálytalanul tudta akasztani, amiért ugyancsak sárga lap járt. A 68. percben Pásztor egyéni alakítása következett: hol fejjel, hol lábbal vitte a labdát, s tört be a 16-oson belülre. Már átjátszotta And­­ruscht is, sőt a kapuba ta­lált, de Huták­­játékvezető szabálytalanságot jelzett. A 75. percben Gyimesi szöglet­rúgás után a védőkről visz­­szapattanó labdát lőtte kapu­ra, de az néhány centire el­suhant mellette. A 79. percben Garaba csú­nyán felvágta Kanyárit, mintegy 30 méterre a Hon­véd kapujától. Pásztor sza­badrúgása puhán ívelődött a kirobbanó Kanyári elé, aki már csak Andruschhal állt szemben: a kapus tehetetlen­ségében lerántotta a békés­csabai csatárt — 11-es. A büntetőt Sulija a jobb felső sarokba rúgta, 2—1. Az utolsó percek elkesere­dett Honvéd-támadással fe­jeződtek be, de Tóth ballá­bas távoli lövésén kívül már semmit sem jegyezhettünk föl. A két, bajnokságra törő csapat küzdelme közül ezút­tal az alacsonyabb osztálybe­li békéscsabaiaknak sikerült jobban a tegnapi 90 perc. Presztízsmérkőzés volt a ja­vából, s meg is látszott, hogy a hazaiak akarnak jobban, hiszen a fővárosiakat az el­múlt évtizedben mindössze egyszer győzték le. Nos, ez­úttal Sulija egy akció, és egy büntetőtalálatával meg­érdemelten jutottak a győze­lemhez a lila-fehérek, s ez­zel — akárcsak tavaly és ta­valyelőtt — az MNK leg­jobb négy együttese közé ke­rültek. Jó: Pásztor, Sulija, Szekeres, ill. Sallai, Sikesdi, Détári, Jávor Péter Az MNK-forduló további ered­ményei: MTK-VM—Tatabánya 0—0 (él­es rúgásokkal a Tatabánya ju­tott tovább), Rába ETO—Olefin SC 5—2 (2-0), Siófok—Ferencváros 4—2 (2—0). * * * Lapzárta előtt érkezett: Oros­házi MTK—Szegedi VSE 0—0. Elmaradt területi labdarúgó­­mérkőzés: Szekeres (fehér mezben) és Gyimesi párharca Fotó: Seleszt Ferenc üzemek, vállalatok, intézmények, gazdaságok, szövetkezetek, magánszemélyek, figyelem! SZÖVETKEZETÜNK, Debrecen, Bellegelő 369. sz. alatti telephelyén (Mikepércsi úti reptér mögött) A HASZNÁLT TEHER- ÉS 3 ÉVNÉL RÉGEBBI KIADÁSÚ SZEMÉLYGÉPKOCSIK felvásárlását, értékesítését megkezdte Ha venni, eladni akar, keresse fel bizalommal telephelyünket, ahol egyes használt gépkocsialkatrészeket is vásárolhat. NYITVA: hétfőtől péntekig, reggel 6.00—14.00 óráig. ÁFÉSZ Derecske Totótíppieink POTMÉRKOZÉSEK 14. West Bromwich—ArsenalX 15. Stoke—Southampton2 16. Leverkusen—Mannheim1 * * * A 17. játékhéten egy db 13 plusz 1-es szelvény volt, nyere­ménye: 2 millió 507 ezer 544fo­rlnt. A két darab 13-asra egyen­ként 1 millió 253 ezer 772 forin­tot. a 12-esekre 18 ezer 303, a 11- esekre 1099 forintot fizetnek. míg a 10-esek 175 forintot nek. ér- 1. Hamburg—B. München 1 X 2. Frankfurt—Nürnberg1 3. Dortmund—Mőnchengl.2 4. Düsseldorf—Bremen X 2 5. F. Kőin—Saarbrücken1 6. Freiburg—Solingen 1 X 7. Birmingham—Liverpool2 8. Coventry—Luton 1 X 9. Everton—Manchester u. 2 X 10. Ispwlch—Sunderland 1 x 11. Leicester—Nottingham X 2 12. Nőtte Country—Queen’s P2 13. West Ham—Aston Villa 1 X XLIII. súlyemelő EB - Spanyolország Bökfi János ötödik A Békéscsabai Előre Spar­tacus kitűnő fiatal súlyeme­lője, Bökfi János Spanyolor­szágban debütált az első fel­nőtt Európa-bajnokságán. (Eddig csak az ifjúsági VB- ken és EB-ken indult.) Te­gyük hozzá: ezúttal is kitű­nően mutatkozott be. A 100 kilogrammosok súlycsoport­jában az 5. helyen kötött ki, 375 kg-os összteljesítmény­nyel. Ugyanebben a súlycso­portban a Bp. Honvédos Hla­­vati András szakításban Eu­­rópa-bajnoki ezüstérmet szerzett, ám a lökésben ki­esett. Telt ház előtt kezdődött meg a verseny. Bökfi első szakító fogásra 170-et téte­tett a súlyra, ám az első pró­bálkozása nem sikerült, má­sodszorra viszont könnyedén húzta a feje fölé. Harmadik kísérlete a 175 kg-mal ugyancsak sikertelen volt, mi­után túlhúzta a súlyzót. Ez­zel szakításban is az 5. he­lyen kötött ki. A lökést az ígéretes újonc, könnyű 200 kilós teljesít­­ménnyel kezdte, hasonlókép­pen sikerült a 205 kilogramm is. A harmadik fogás, a 210 kg már nem jött be. Ezzel a lökésben is ötödikként fe­jezte be a versenyt, s mint említettük összetettben is, újonc létére az előkelő 5. he­lyen kötött ki, a szovjet Kuznyecov (400 kg), a cseh­szlovák Csernik (390 kg), az NDK-beli Kind (377,5 kg), az NSZK-beli Mis (377,5 kg) mögött. A 110 kg-os kategóriában az összetett verseny során Jacsó József 5., Sándor Ist­­ván pedig 7. lett. Bökfi János Vasas—Békéscsaba 23—16 (15—7) NB I-es női kézilabda-mérkőzés. Budapest, Fáy utca, 200 néző. V: Grand jean, Karsai. Vasas: RÁCZ M. — Kuruczné, GÓDORNÉ 5, Krámerné 1, Angyal 5, Bényei 2, GOMBAI 6. Csere: Barna I. 2, Kalmár 1, Vadászné 1. Edző: Csik János, Gódor Mihály. Békéscsaba: Rácz Gy. — Giczey, RÁCZ É. 4, TOBAKNÉ 2, Hankóné 3, Csulikné 3, Szakálné 1. Csere: Thaiszné, Salamon 3, Bolla. Edző: Szabó Károly. Kiállítások: 2 perc a Békéscsabánál. Hétméteresek: 3/3, ill. 6/4. Az eredmény alakulása: 11. perc: 4—5. 16. perc: 7—6. 22. perc 12—7 ... Az első percben a békés­csabaiak kapuvédője, Rácz Gyöngyi ziccert védett, saj­nos fejbe találták, így nem is térhetett vissza a pályára. Jól kezdett mindkét csapat. A békéscsabaiak az első ne­gyedóráig nemcsak hogy áll­ták a rohamokat, még Veze­téshez is jutottak. A 15. perc után azonban rövid idő alatt elhúztak a vendéglátók, első­sorban Gombai és Angyal gyors indításból szerzett gól­jai révén. A fordulás után nyugodtabbá és kiegyensú­lyozottabbá vált a játék, de a Vasas mindenképpen meg­érdemelte a győzelmet, eny­­nyivel jobbak voltak. További eredmények: DMVSC —Bakony Vegyész 21—21, Duna­újváros—Tatabánya 19—25, FTC— Építők SC 16—16, BHG SE—Bp Spartacus 21—24, EMG Sashalon­ —Győri T. 26—17, Borsodi Bá­nyász—ITF SE 30—25. A bajnokság állása: I­ GYSE került az élre A területi labdarúgó-bajnokság közös cso­portjában hazai győzelmével a GYSE ke­rült a bajnoki tabella élére. A tavaszi idényben remekül szereplő szarvasiak biz­tosan nyertek az orosháziak ellen, a béké­siek mindkét bajnoki pontot elhozták Kis­kunhalasról, a Határőr Dózsa nem bírt ha­zai környezetben a DÉLÉP SC-vel. A BKV Előre Mart­fűn pontot vesztett, így visszaesett a tabella 3. helyére. GYULAI SE— KECSKEMÉTI TE 2—1 (1—0) Gyula, 700 néző. V.: Veres. Gyula: Szilágyi — Szűcs, Ozott, Csorba, Mohácsi — Gál, Cser­háti, Hirka (Bogyó) — Lipták, Schmidt, Jónás. Edző: Süle Ist­ván. KTE: Péter — Bendzsula, Csordás, Virágh, Fürtös — La­katos, Halász (Parti), Gara (Se­res) — Petényi, Meszlényi, Fe­ró. Edző: Zimmermann Gyula. 12. perc: Cserháti labdájával Jónás futott el a bal szélen, majd beadott és Schmidt közel­ről a kapu­ba kotorta a lab­dát, 1-0. 47. perc: ismét Jónás beadá­sa került a vendégek kapujába, melyet most Lipták fejjel to­vábbított a hálóba, 2-0. 80. perc: a lesre játszó hazai védők fölött átemelték­­ a lab­dát, a kapujából kifutó Szilágyi a 16-oson kívül kézzel tisztá­zott. A szabadrúgás a sorfalról lepattant, de talpalás miatt a játékvezető újabb szabadrúgást ítélt, melyet Lakatos értékesí­tett, 2—1. A hazai csapat ha nem is ját­szott olyan jól, mint az első félidőben, de most is több gól­helyzetet dolgoztak ki, azonban ezeket elügyetlenkedték. Jó: Szűcs, Gál, Cserháti, ill. Virágh, Meszlényi, Jeney Kálmán SZARVASI FISC— OROSHÁZI MTK 3—1 (2—1) Szarvas, 2000 néző. V.: Mik­lós. Szarvas: Hanyecz — Paulik, Szilágyi, Boda, Kovács — Czim­­rák (Petneházi), Demjén (Fe­­dorjak), Durucskó — Újvári, Kupeczki, Thúry. Edző: Koltai Lajos. Orosháza: Bugyik — He­gedűs J„ Hegedűs F, Füsti, Deák — Nagy J. (Csilek), Ta­pasztó (Fabisz), Kucsera — Krasznovszki, Rábai, Szalka. Edző: Rábay László. 3. perc: a Thúryval szembeni szabálytalanság miatt megítélt szabadrúgást Durucskó ívelte Kupeczki elé, aki remekül elta­lált kapáslövéssel szerzett veze­tést, 1—0. 5. perc: Czimrák jobb oldali beadása után ismét Kupeczki bombázott a hálóba, 2—0. 14. perc: szarka lövését Ha­nyecz Krasznovszki elé ütötte, aki ebből a jobb alsó sarokba lőtt, 2—1. 55. perc: Durucskó vitte fel szép cselek után a labdát, Újvá­rival történt kényszerítőzés után szépen ívelt a léc alá, 3—1. Szarvas már az 5. percben kétgólos vezetést szerzett. A vendégek „talált” gólja egy kis­sé visszavetette a főiskolásokat. Szünet utáni parádés támadójá­tékukkal még nagyobb arány­ban is nyerhettek volna. Külö­nösen a formába lendült Ku­peczki remekelt, aki a két gól mellett mutatós cselekkel szóra­koztatta a nézőket. Az OMTK ezen a mérkőzésen nem igazol­ta eddigi jó eredményeit. A szarvasiak minden dicséretet megérdemelnek a tavaszi négy rangadó megnyeréséért. Jó: Paulik, Durucskó, Thúry, 111. Kucsera, Csabai Pál NAGYSZÉNÁS­­SZEGEDI DÓZSA 0—0 Nagyszénás, 800 néző. V.: Hor­váth. Nagyszénás: Pribolyszki — Barázs, Szabovik, Plesovszki, Verbőczi — Varga (Brlás), Bal­la, Varngu — Sebestyén, Máté, Simon. Edző: Lenti József. Sz. Dózsa: Merley — Kemenes, Pé­csik, Mező, Kampier — Miklós, Horváth, ■ Léber — Gerecz (Vass), Csömör, Császár. Edző: Linka József. Nagy iramú mérkőzést vívott a két csapat. Mindkét együttes nyílt sisakkal játszott, a hazai­ak támadtak többet, de a ven­dégek jól állták a hazai roha­mokat, és a szerencse is segí­tette őket. A szervezetten és jól játszó Dózsával szemben a helyzetek alapján a szénásiak győzelmet érdemeltek volna. Jő: Balázs, Verbőczi, Sebestyén, Si­mon, 111. Merley, Pócsik, Mező, Császár. Szabó Árpád DÉLÉP—HATÁRŐR DÓZSA 2—0 (1—0) Orosháza, 400 néző. V.: Ko­vács. DÉLÉP: Kovács — Varga, Fábián, Kenderes­, Kántor — Hegedűs (dr. Szeghalmi), Pörö­gi (Bazsó), Kőhalmi — Zakar, Márton, Magyar. Edző: Ondrik István. Határőr Dózsa: Kiss T. — Szilágyi (Nagy B.), Pintér, Török, Kondacs — Kiss J., Fe­hér, Szabó (Nagy J.) — Laczó, Répási, Lipováczi. Edző: Nagy Ferenc. 44. perc: a hazai kapu előtti kavarodásban Szabó Kondacs­­hoz játszott, aki fejjel csúsztat­va haza adott, miközben a lab­dára rajtoló Kőhalmi azt elérte és a kapus mellett a hálóba emelt, 1—0. 52. perc: Kiss buktatta Ga­zsót, 20 méterre a hazaiak ka­pujától. A szabadrúgást Kőhal­mi Bazsó elé tolta, aki a sor­fal mellett nagy erővel lőtt a kapuba, 2—0. Hiába szurkolt még az OMTK- sok tábora is a Határőrnek, görcsös akarás jellemezte a ha­zaiak játékát. Ez végig kisérte a mérkőzés folyamán a csapa­tot. A szegedi csapat rutinosan és okosan fejezte be a rohamo­kat, tudatosabb játékukkal, né­mi szerencsével, megérdemelten vitték el a két pontot. A hazai­aknak csak két kapufára tellett. Jó: Varga, Kántor, Magyar. A hazaiak közül senkit sem lehet kiemelni. Sin Géza BÉKÉSI SE—KISKUNHALAS 1—0 (0—0) Kiskunhalas, 300 néző. V.: Bo­dor. A második félidőben Vágá­si révén lőtt gólt a vendégcsa­pat, s szerezte meg ezzel a két pontot. További eredmények: SZVSE —Lajosmizse 1—1, Szentes—H. Kun B.­SE 1—2, Martfű—BKV Előre 1—1. A KOROS CSOPORT ÁLLÁSA: A megyei I. osztályú labdarú­gó-bajnokság 24. fordulójának eredményei: Bes. Agyagipar— Tótkomlós 4—1 (2—0), Sarkad— Békésszentandrás 3—3 (1—1), Medgyesbodzás—Mezőberény 2—2 (2—1), Kétegyháza—Gádoros 4—2 (3—0), Medgyesegyháza—Mezőhe­gyes 1—2 (0—2), Szeghalom— Kondoros 1—1 (1—0), Battonya— Füzesgyarmat 0—2 (0—1), Mező­­kovácsháza—Csorvás 0—0. (A részletes tudósításokat lapunk holnapi, pénteki számában kö­zöljük.) BÉKÉS MEGYEI SZHilUk­i. Az MSZMP Békés megyei Bizottsága és a Békés megyei Tanács lapja. Főszerkesztő: Enyedi G. Sándor. Főszerkesztő-helyet­tes: Seleszt Ferenc. Szerkesztőség: Bcs. PL. 111. Munkácsy u. 4. sz., 5601. Tel.: 27-844, főszerkesztő: 21-401. Kiadja a Békés megyei Lapkiadó Vállalat, Bes. PL: 111. Munkácsy u. 4. sz., 5601. Telefon: 27-844. Felelős kiadó: dr. Árpási Zoltán. Tele­fon : 26-395. Terjeszti a Magyar Posta. Előfizethető a hírlapkézbesítő postahivataloknál és a kézbesítőknél. Előfizetési díj: egy hónapra 34 Ft, egy évre 400 Ft. Kner Nyomda lapüzeme, Bes., Szerdahelyi u. 2/A, 5600. Vezérigazgató: Háromszéki Pál. INDEX: 25054 ISSN 0133—0055 Kéziratokat, képeket nem őrzünk meg és nem küldünk vissza.