Kárpáti Hiradó, 1943. március (20. évfolyam, 49-72. szám)

1943-03-17 / 61. szám

Szerda, 1943 111/17 SPORT A fáradt UAC megérdemelte volna az eldöntetlent Losoncon Hétfőn váratlanul Füleken játszottak és győztek a kék-sárgák Mindenki tartott attól, hogy a hosszú utazást megérzi az UAC játékosgárdá­ja a losonci bajnoki mérkőzésen. A szá­mítások, sajnos, valóra váltak. Anélkül, hogy mentegetni akarnánk az UAC ve­reségét, megállapíthatjuk, hogy az együttes elsősorban azért kapott ki 1:2 (0:0) arány­ban, mert fáradtak voltak a játé­kosok. Az együttes szombaton este ült vonat­ra és éjfél után 3 óra tájban érkezett Miskolcra, ahol megszállt. Alig három­órás pihenés után tovább folytatta út­ját a csapat és a déli órákban érkezett meg Losoncra, ahol az ebéd elköltése után már a pályára siettek. Mindössze háromórás alvásos pihe­nésük volt az ungváriaknak a pihent losonciakkal szemben. Ez különösen az 1. félidőben látszott meg a csapaton, mert az ellenfél szinte állandó táma­dásban volt, de az ungvári védelem ra­gyogóan verte vissza a támadásokat. A futballszerencse, illetve a bal­­szerencse az oka annak, hogy az­után a II. félidőben, amikor ki­egyensúlyozott volt a játék, szen­vedte el vereségét a kék-sárga együttes. .Az első gólt egy érthetetlen tizenegyes miatt következett be Végh állítólagos dancsolása miatt. A játékvezető itt sú­lyosan tévedett. A büntetőt Lendvai értékesítette. Ezután Budavári tényleg dancsolt a 16-os vonalon. A labdának ismét Lendvai állt neki, rossz volt az ungvári sorfal és a losonci center lövé­se a felső sarokban kötött­ ki. Az umg­vári gól a hajrában esett egy ikerezés miatt megítélt tizenegyesből, Kardos rúgása révén. Ha győzelmet nem is, az eldöntetlent mindenesetre megér­­melte volna az UAC, bár még mindig nincsen valami jó for­mában. Az UAC-ban kifogástalanul csak a közvetlen védelem: Budavári, Végh, Harsányi és Pálinkás szerepel­tek, míg a többi formációval baj volt, különösen a csatárokkal, akik nemigen tudták tartani a labdát. Útközben váratlanul alkalom kínál­kozott egy hétfői mérkőzésre és a veze­tőség meg is állapodott a Füleki TC megbízottjával, így történt, hogy az UAC hétfőn az NB III. osztályban szereplő fü­leki csapattal játszott barátságos mérkőzést. Ezen a meccsen már jobban ment a játék, igaz, hogy az ellenfél is gyen­gébb volt és az ungváriak 2:0 (1:0) arányban győztek Kalocsay és Gulá­­csy góljával. Itt is a védelem volt jó és Jászai. A mérkőzés lejátszására csak azért vállalkozott az UAC vezetősége, mert megfelelő számú tartalék állott rendel­kezésére és mert útba esett a város és a játék elleniére is idejében itthon lehe­tett a csapat. Az NB. II. osztály Rákóczi-cso­­portjának többi bajnoki eredmé­nyei: MOVE Szabolcs—MVSC 2:1 (0:0), KVSC—Pereces 2:1 (1:0), Lampart—Ózd 4:1 (3:1), BMÁVAG—KRAC 0:0. KÁRPÁTI HÍRADÓ Az egyik pontot megszerezhette volna vasárnap az SK Rusj BVSC —SK Rusj 2:1 (0:1) A szép márciusi vasárnapon mintegy ezer­­főnyi szurkoló és ellenszurkoló jött össze a Domonyai­ úton az SK Rusj—BVSC bajnoki játéka alkalmából. Minden olyan szép volt: ragyogóan sütött a nap és a petróci hegyek tavaszodó panorámája bizonyos derűlátást a­dott a közönségnek a mérkőzés eredményét illetően. Kedélyesen, optimisztikusan nézte a közönség az előjátékot, amelyet úgy „beug­­rásszerű­en“ hoztak össze az SK Rusj vezetői két hetes csapat között. Pirosak és kékek ját­szottak egymás elen 1:1 arányban, eldöntet­lenül pár percet, azután jött a „nagy meccs“ és egy pillanatra bizony elszorultak a leglel­kesebb szurkolók torkai, mint ahogy az már ilyenkor szokott lenni.­­ Egészen jól kezdődött minden: annak elle­nére, hogy Szega el-elhibázgatta a labdákat, a BVSC-csatárok nem voltak elég ügyesek, de azért Berényi is rúghatott volna egy-két gólt mindjárt a játék elején. Kintről úgy lát­tuk, hogy nagyon idegeskedtek a futballisták mindkét oldalon, de azt is láttuk, hogy a na­gyobb technika az ellenfél oldalán volt. Ezt a nagyobb technikát erőteljes játékkal lehe­tett volna ellensúlyozni, erre azonban csak­­ később, sőt későn jöttek rá a pirosmezes fut­ballisták. Azért neki-nekirugaszkodtak és bi­zony sokszor veszélyesek is voltak. Egy ilyen, Csancsinov-féle felbuzdulás eredménye volt a 38. percben megszerzett ungvári vezetőgólt. Csamcsinov lendületesen (nem is volt többé , azután lendületes) belevágta a fejét a lab­­­­dába, amely az ügyetlenkedő BVSC-kapus­­ kezéből Nagy elé perdült: a balszélső be­igazította a labdát a lábára, illetve a háló aljába (0:1). . . Nagy volt az öröm a szurkolók körében és mindenki azt várta, hogy szünet után, ha nem is folytatódnak a Rusj-gólok, az egygólos győzelmi eredmény megmarad. Milyen jó lett volna. De egy kis ügyetlenkedés és egy­­kis balszerencse minden számítást keresztülhú­zott és a piros-zöldek hét perc alatt elvesz­tették a meccset és a vasutasok vonatra tet­­ték a két pontot, cserében két gólt hagytak az ungváriaknak. A 4-ik percben a régi idők nagyszerű harcosa, a még mindig jó és ve­szélyes Készél II. keresztülverekedte magát az ungvári védőkön, de először a kapufát célozta meg a labdával, csak másodszor, a dopplerezés után sikerült azt Bokotej kapujá­ba bevágni. Még fel sem ocsúdhattak az egyenlítés okozta kellemetlen percekből a szurkolók, amikor Moór a 7. percben erővel találta el a labdát, amely a felső „vinkliben“ táncolt jókedvűen a budapestiek nagy­ örö­mére. (Az új labda úgy látsziik szereti, ha alaposan belerúgnak ...)­­ Most sem lett volna semmi hiba, ha a fel­­lángolást szerencse is kísérte volna, ez azon­ban a vendégek mellé állott és a legkritiku­sabb pillanatokban is megmentette őket az egyenlítés veszélyétől. Most már erőteljes volt az SK Rusj, egy-két formás akció is fu­totta ekkor a csatárok erejéből, de nem sike­rült semmi, mindössze sarokrúgásokban győzték le az ungváriak a budapestieket, ezért azonban még senki nem kapott pontot...­­ ’ Mindent összegezve, megállapíthatjuk, hogy az SK Rusj az egyik pontot feltétlenül megérdemelte volna. Nem azért, mert jobb volt, mint ellenfele, vagy mert többet táma­dott, hanem mert legalább annyit volt front­ban, mint a BVSC. A helyzetek és a lehető­ségek alapján állítjuk az egyik pont realitá­sát, mert technikában, rajtkészségben is a budapestiek voltak előnyben. Egyénileg szólva a teljesítményekről­, Bo­kotej nem tehetett a gólokról. Nem volt hiba ezúttal K a d­á­n körül sem, annál több Szegánál, igaz, hogy a balhátvéd sérü­lt­­en állt ki a meccsre. Szverenyák egészen használható futballistának látszik, P­o­c­s­a­y ezúttal is a lelke volt az ungvári csapatnak, Kraj­nyákon m­eglátszott a hosszú pihe­nő, passzolni azonban lehet különösebb ed­zés nélkül is. Nem volt helyes megoldás Csancsinovnak a jobbszélre való be­állítása. Erre később rá is jött a vezetőség. Csancsinov egyébként még mindig nem az, akinek híre alapján tennie kellene. A technika­­nem elég, küzdeni is kell a labdáért. P­­­e­s­z­­k­a mind az összekötőben, mind a jobbszéle­n szürke volt. Berényi­ne­k volt egy-két jó­­ húzása, de ő olyan futballista, akit ki­ kell­­ szolgálni. P a­s­k­u­t­y­á­k :-őt még megnéz­zük egy mérkőzésen, ha erre alkalmat ad a vezetőség... Nagy minden technika nélkül tevő futballista, ezúttal még a lendületét sem tudta kihasználni, még jó, hogy gólt rúgott. .. Székely játékvezető egészen jól bírás­kodott. z A­luce és R'ben'ropp megbeszéléseket folytatott Rómában 1l|jlillllilllllllil!lll!l!IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIÍIIIIIIIIII!l!lllllllllllllllllllllllllllllll l':ll!ilillllllll!llllllll!lllllillltllllllllillllllllllllllllllllllllil!llllll!llllllllll!lll|||||||||||llt A munkácsiak és a nagyszőllősiek megérdemelten győztek, a csapiak és beregszásziak vereséget szenvedtek Az NB 111. osztály Felsőtiszai-cso­­portjában nem volt különösebb meg­lepetés, mindenesetre amilyen kelle­mesen érintette a munkácsiakat és a nagyszőllősieket csapatuk győzelme, éppen anyira fájón vették tudomásul a beregszásziak és a csapiak együtte­sük vereségét. MLSE—Királyháza 3:1 (2:1). A Munkácson megrendezett meccset megérdemelten nyerték meg a leven­ték, akik mind a két félidőben irányí­tói voltak a játéknak. Hogy több gólt nem lőttek, kizárólag a nagyszerűen játszó királyházai védelemnek tudható be. A munkácsiak győzelme csak nehe­zen született meg. Ez a mérkőzés is megmutatta, hogy a vezető csapat sem becsülheti le egyetlen ellenfelét sem. A 3-sik percben Horácius lövésével a vendégeik érték el a vezetést, de a 10- sik percben Fiak­kó I. kiegyenlített s nemsokára újabb góljával már a leven­tecsapat vezetett 2:1-re. A második félidőben fokozódott az iram, de az érezhető munkácsi fölény ellenére a győzelmet bebiztosító harmadik gól csak a 25-ik percben esett Eibhert pompás lövéséből. A győztes csapat végig lendületesen küzdött, de Papnak és Kaszonyinak nem volt jó napja s ez az eredményben is kifejezésre jutott. A védelemből a fá­radhatatlan Kuhl és a pontos Hrabcsák tűnt ki. A vendégcsapat minden tagja lelkesen játszott. Rádi játékvezető eréllyel és pártat­lanul bíráskodott. NSE—Szatmári TSE 2:1 (0:1). Nagyszőlősön a vesztett félidő után belefeküdt a játékba az NSE és nagy küzdelem után otthon tartotta az érté­kes bajnoki pontokat. Góllövők: Sza­­niszló, Margitics, illetve Béres. PMÁV—BFTC 1:0 (0:0). Beregszászon sem tudott győzni a BFTC, igaz, hogy balszerencsével ját­szott. Az egyik pontot feltétlenül meg­érdemelte volna.­­­SzVSE—Csapi SE 5:0 (4:0). Szatmárnémetiben nem bírtak a csa­piak a kétségtelenül jobb vendéglátók­kal és súlyos vereséggel voltak kény­telenek elhagyni a játékteret. A többi eredmény: N. Petrozsényi SE—I. Jószerencsét SE 0:0, M­ÁV SAC—Szatmári SE 5:0 (4:0). A bajnokság állása NB II. (Rákóczi-csoport) 0 AZ NB I. OSZTÁLY VASÁRNAPI EREDMÉNYEI. Az NB. I. osztályban vasárnap a következő eredmények vol­tak: Csepel—Kolozsvár 3:1 (2:1), Fe­rencváros—Elektromos 3:0 (2:0), Nagyvárad—Újpest 2:1 (0:0), Szolnok —Újvidék 4:0 (3:0), Vasas—Kispest 1:0 (1:0), Gamma—Szeged 3:1 (3:1), DUNÁVAG—STBC 3:3 (3:1), Haladás —Törekvés 6:1 (3:0). 0 A SK RUSJ ALAPSZABÁLYMÓ­DOSÍTÓ KÖZGYŰLÉSE. Az SK Rusj közgyűlést hív össze 1943 március 24-én 18 órakor a cehornyai kultúrház nagytermébe. Tárgy: Alapszabálymó­dosítás: Szuliicsák László elnök: 1. KRAC (Kassa) 13 8 1 4 22:22 17 2. BVSC 13 7 2 4 25:18 16 3. Lampart 13 6 3 4 28:24 15 4. Miskolc 13 7 2 6 28:21 14 5. MÁVAG 13 5 4 4 29:32 14 6. Szabolcs 13 6 1 6 27:28 13 7—8. Pereces 13 4 4 5 27: 27 12 7—8. Ózd 13 5 2 6 26:26 12 9. Losonc 13 5 2 6 25: 33 12 10. SK Rusj 13 4 3 6 19:23 11 11. UAC (Ungvár) 13 4 2 7 30:32 10 12. KVSC 13 3 4 6 25:35 10 ÚJ REVÜ A KORONA GRILLBEN Csöpi és Teddy, a 3 Barrizon, a Pintér-duó, Ujváry Olga, Hudy Caligaris, Búza Izabella, Harasz­­tossy Irén, Hajnal Vilma, Schubert Magda, Fazekas Mária, Oláh Erzsébet és Járvy Jolán szerepel a KOR O N­A G­RIILL világvárosi műsorán.