Budapesti Hírlap, 1908. március (28. évfolyam, 54-79. szám)

1908-03-17 / 67. szám

18 BUDAPESTI HÍRLAP, (67. sz.) 1908. március 17. után a Binder—Somogyi-pár érdekes iskolabirkózást mutatott be. A magaskorlát-versenyt szép küzdelem után Kertész Henrik nyerte meg 40-25 ponttal, má­sodik lett Zweig Sándor 39-50, harmadik Frankfur­ter Henrik 36-50 ponttal. A tornaakadémia a magas­­nyújtón mintegy 20 tornázó részvételével folyt le. Szép gyakorlatot mutatott: Kertész Henrik és Béla, Zweig, Frankfurter, Kmetyk­ó J. és Szabó Kálmán (B. T. K.), Reichmann, Gellért Imre, Nyisztor J. (H. T. K.). * A vasárnapi labdarúgó-mérkőzés. A teg­napi futball-mérkőzés legnevezetesebb eseménye, hogy a bajno­kság vezető helyein álló M. A. K. és 31. T. K. csak kemény küzdelem árán tudott győzel­met aratni a szerényebb képességű B. A. K., illetőleg Fővárosi T. K. csapatán, úgy látszik, az eddig sze­rényebb képességgel bíró csapataink komoly munká­val fejlesztik erejüket és nemsokára a fejükre nőnek a trösztöt alkotó hatalmas vezető egyesületeinknek. Lassan kint elérjük azt az egészséges állapotot, a­mi­kor a bajnokságért induló csapatok olyan heves küz­delmet vívnak egymással, hogy a bajnokság sorsa csak az utolsó mérkőzésekben dől el.­­ A vasárnapi mérkőzés során ismét volt nemzetközi küzdelem, a­melyben a Budapesti Torna Klubnak a prágai Smichow volt az ellenfele. Hihetetlenül unalmas, sokszor a boszantásig ügyetlen játék után végső­ eredményben a rosszul játszó Smichov-nál is gyengébben szerepelt B. T. K. győzött 2:0 arányban. — A bajnokságban az Új­pesti T. E. legyőzte a Tipográfiát, a 83-as F. K. az Újpest—rákospalotai A. K.-ot. Itt említjük föl, hogy a Mező­ utcában lévő és az U. R. K. A. tulajdo­nában lévő versenypálya teljesen alkalmatlan a lab­darúgásra. Csodálatos, hogy a Magyar Labdarúgó Szövetség megengedi, hogy bajnoki mérkőzés olyan térségein folyhasson le, a­melyben az óriás homok­réteg, a mellett, hogy a játékot is lehetetlenné teszi, még a játékosok egészségét is veszedelembe dönti.­­­A Ferencárosi Torna Klub, a Sl­od osztály egyik legjobb csapatával, a Nemzeti Sport Klub­bal mér­kőzött. A N. S. K. szépen tartotta magát, de végül is a szívósabb F. T. K. győzött. A vasárnapi mér­kőzés részletes eredménye a következő: Nemzetközi mérkőzés: B. T. K. 2:0 arányban legyőzte a Smichov-ot.­­ A millenáris versenypá­lyán szépszámú közönség jelenlétében folyt le a szezon második nemzetközi mérkőzése. A Smichov ezúttal nem aratott olyan tetszést, mint a legutóbbi budapesti szereplése alkalmából. A játékosai kellő technikával turnéik, jó az összejátszásuk is, de a kom­binációk kivitelében, különösen a gólrúgásban, rend­kívül gyengének­­bizonyultak. A B. T. K. újra be­állította csapatába a valamikor kiválóan játszó Bla­­zsek testvéreket, azonban ők sem volta­k jobbak elő­­deieknél. A B. T. K. csapata ezúttal is mérsékelt for­mát mutatott, de a mellett azt a látszatot keltette, hogy szorgalmas és lelkes munkával elérheti a csapat régi nívóját. Jól játszott az egész védelem, míg a csatázósorról az ellenkezőt mondhatjuk. Teljesen te­hetetlenek és a­mi a közönséget lehangolta­n ügyet­lenek is volta­k. Egyedül Késmárky játéka volt némi­leg kielégítő. Az első félidőben nem volt semmi ered­mény. A második félidőben a B. T. K. 11 méteres büntető­rúgásból az első gólt érte el, majd a befejezés előtt Késmárky révén a második gólhoz jutott. I. osztályú bajnokság. A M. A. K. 2:1 arány­ban legyőzte a B. A. K.-ot.­­ Az amerikai-úti ver­senypályán lefolyt bajnoki mérkőzést igen nagy kö­zönség nézte végig. Az atléták múlt vasárnapi horri­bilis gólarányú győzelme után ezúttal is joggal vár­hatott mindenki ■ nagyarányú győzelmet és ime, nem sok hiányzott, hogy a 31. A. K. eldöntetlen ered­ménynyel, vagy legyőzetéssel hagyja el a versenypá­lyát. Az első félidőben az atlétáik állandó támadás után Vangel révén két gólhoz jutottak. A második félidőben teljesen megváltozott a játék képe. A B. A. K. óriás felsőbbségbe jutott és állandóan szorongatta ellenfele kapuját Támadása a 15-s­k percben kornet­­rúgásból eredményre vezetett. Az atléták minden ere­jüket megfeszítve, igyekeztek az eredményt megjaví­tani, de támadásaikat a kitűnően dolgozó B. A. K. védelme leszerelte. M. T. K. 2:1 arányban legyőzte a Főv. T. K.-ot. •— A soroksári­ úti versenypályán tartott bajnoki mérkőzésben a hiányos csapattal játszó 31. T. K. csak nehezen tudta legyőzni a kitűnő formában levő Föv. T. K.-ot. Az első félidő eredménytelensége után a M. T. K. élénk akciója két gólt eredményezett, míg a Föv. T. K. 11-esből jutott a gólhoz. Újpesti T. E. 4:2 arányban legyőzte a Tipográ­fiát. •— A mérkőzést a népszigeti versenypályán tar­tották meg szép számú közönség előtt. Az U. T. E.­­ általában jobban játszott, támadásai tömörebbek és­­ gya­koriabbak voltak, míg a Tipográfia gyors átfutá­saival jutott eredményhez. Az első gólt 3 perccel a kezdés után U. T. E. érte el, majd a Tipográfia ki­egyenlített. A második félidőben U. T. E. két szép gólja után Tipográfia is gólhoz jutott, azután U. T. E. 11-esből megszerezte a befejező gólt. Il-od osztályú bajnokság: 88-as F. K. 3:1 arányban legyőzte az U. R. A. K-ot.­­ A mező­ utcai homoksivatagban tartották meg a Il­od osztályú baj­nokság egyik legfontosab mérkőzését. Az U. R. A. K.­­a megszokott pályán biztosan mozogtak és bár nagy elsőbbségben voltak a nehezen lendületbe jövő 33-asok­­kal szemben, győzelmi reménységük még sem volt. A 33-asok igen szép játékot produkáltak és biztos győ­zelmet arattak. Az első félidőben a 83-asok két gólja után az U. R. A. K. is gólhoz jutott. A második fél­időben a 58-asok csak egy gólt rúgtak Weisz Móric révén. T. L. E. 8:2 arányban legyőzte a III. ker. T. V. E.-et. — A bajnoki mérkőzés igen érdekes küzde­lem után a T. L. E. győzelmével végződött (Határ­­utca). Barátságos mérkőzés. A F. T. . 5:2 arányban legyőzte a Nemzeti S. K.-ot. — A Margitszigeten érdekes látni­valót nyújtott az I. és II. osztály egyik legjobb képviselőjének a­­küzdelme. Az erőpróba a F. T. K. javára billentette a mérleget, de azért a N. S. K.-ot is dicsérés illeti szép, az I. osztály nívó­ját megütő játékáért. Az első félidőben a F. T. K. két gólt ért el, majd a N. S. K. Tóth révén, szép gól­hoz jutott. A második félidőben a F. T. K. nagy fel­­sőbbségben volt és gólt mégis a Nemzeti S. K. csinált hirtelen áttörés után. A F. T. K. erős ostroma a fél­idő végéig három gólt hozott. — A 31. A. F. K. 2:0 arányban legyőzte a Kőbányai T. E.-et (Kőbányán). — A B. T. K. I. K. csapata 10:0 arányban legyőzte a M. A. F. K. II-et (millenáris d. e.). — A K. A. D. E. 0:0 arányban eldöntetlenül mérkőzött a Litográfiával (amerikai-ut d. e.). — 31. T. K. III. 10:0 arányban legyőzte a Főv. T. K. III. csapatát (soroksári-ut d. e.). — 31. T. K. old boys 11:2 arányban legyőzte a Főv. T. K. o. K. csapatát. — F. T. K. II. 10:0 arány­ban legyőzte a N. S. K. II-et. Szövetségi díjmérkőzés. A M. A. K. II. 1:0 arányban legyőzte a B. A. K. II-et. — M. T. K. 11. 5:2 arányban legyőzte a Főv. T. K. //-őt. — U. T. E. II. 9:0 arányban legyőzte a Tipográfia //-őt. — A 83-as F. K. 11. 5:1 arányban legyőzte az U. R. A. K. II. csapatát. Ifjúsági mérkőzés. A Ferencvárosi T. K. 6:0 arányban legyőzte a Budai Sp. Klub-hot. — A Buda­pesti Labdarúgó Ifjak 8:2 arányban legyőzte a Bu­dai Testgyakorlók Körét. — Az Erzsébetvárosi T. K. J.:1 arányban legyőzte a Megyeri Sport Klub-hot. — A Lipótvárosi Testedző Egyesület 3:3 arányban ját­szott a Kőbányai Sport Klubbal. Pozsonyban a Pozsonyi Torna Egyesület 10:0 arányban legyőzte a bécsi Sturmvogel Sport Klub csapatát. Bécsből jelentik: Vasárnap óriás érdeklődés mellett folytak le a futball-mérkőzések. A prágai Deutscher Fussball Klub gyönyörű játék után le­győzte 8:0 arányban a First Viennát. — A Wiener Atletiksport Klub 8:1 arányban legyőzte a Wiener Sport Klub­bot. — A Kriketterek és a Rapid 8:8 arányban, a Viktória és a Rudolfshügel 1:1 arányban eldöntetlenül mérkőzött. Prágából jelentik: A Szlávia vasárnap délután 7:0 arányban legyőzte a Sturm-ot. A D. F. K. tar­talék csapata 10:1 arányban legyőzte a Praha S. K.-ot. * Szantelli Italó vívóakadémiája. Antinio Armentani, a nápolyi Szán Karló-színház széphangú baritonistája, Szantelli Italó lovag meghívására, március 20-án a Vigadó nagycsarnokában tartandó akadémiáján néhány dalt fog énekelni. Armentani már nem ismeretlen közönségünk előtt és a­kik né­hány évvel ezelőtt a Royalban hallották, bizonyára szívesen emlékeznek még róla. Stantelli a franciák szokásához alkalmazkodik, a­midőn sportünnepen a művészetnek is helyet juttat, mert a franciák szép­érzéke még arra is kiterjed, hogy a sporthoz nem értők, főleg a hölgyek részére a mutatványok egy­hangúságát ilyen módon tegyék változatosabbá és vonzóvá. LÓVERSENY. )( Ügető verseny. A bécsi ügetőverseny-szezon vasárnap kezdődött. Az első nap eredményei a követ­kezők : 1. 3 megnyitó-verseny. (2000 korona, 2500 mé­ter). Itera 2540 (1.37*5) első, Babám második, Drache harmadik. Futott még: Cerber, May boy, Coralie, Elemér. Tot.: 10:52. Helyre: 20:31, 31 és 44. II. Nizzai díj. (3000 korona, 2200 méter). Pátriát 2240 (1.28*7) első, Botha második, Levente harmadik. Futott még: Aufpasser, Virginia Jay, St. Valient Vincent. Tot.: 10:121. Helyre: 20.63 és 34. III. Linzi dij. (2300 korona, 2200 méter). Baronesse I. 2240 (1.33*6) első, Inn második, Lucretia harmadik. Futott még: Gyömbér II., Matador, Ernstl, Éva, Jansen, Lion Turner, Alba. Tot.: 10:41. Helyre: 20:39, 33 és 147. IV. Jugend-dij. (5000 korona, 1600 méter). Jeanette 1609 (1:36*4) első, Lengyeltóti második, Elyria harmadik. Futott még Mágnás, Eboli, Liebe Freundin. Tot.: 10:19. Helyre: 20:29 és 52. V. Walai dij. (2600 korona, 2500 méter). Charley 2500 (1.33*8) első, Dylla R. második, Norma harmadik. Futott még: Admiral, Minkusch, Musa, Pepus, Jubilar, Bandit, Panni, Tutti-frutti. Tot.: 10:25. Helyre: 20:30, 55 és 58. VI. Cupid-verseny. (2000 korona, 1600 méter). Lexington 1600 (1.39*5) első, Excellent második, Johanna L. harmadik. Futott még: Dongó B., Feri, Hédi Foster, Kontrás S. Tot.: 10:29. Helyre: 20:25, 25 és 53. EGYESÜLETEK.­ ­Az ISI­S/1i0-es honvédegyesületek középponti választmánya ma délután ülést tartott Balogh Sán­dor dr. elnök vezetésével. A napirend előtt Bellaágh Imre alelnök melegen üdvözölte Balogh elnököt ne­­venapja alkalmával. Az elnök elparentálta az el­múlt hónapban elhunyt öreg honvédeket, köztük Mogyoróssy Adolf ezredest. Szijjártó Zsigmond jegyző ez után jelentette, hogy március 10-én 7613 nyugdíjas honvéd volt bejelentve, a­kik összesen 1.351.184 korona nyugdíj összeget vesznek igénybe. A múlt hónap 8-án még 8067 honvéd volt életben s igy egy hónap alatt 454 öreg honvéd hunyt el. A választmány ez után elhatározta, hogy a kereske­delmi miniszterhez fölterjesztés intéz, a­melyben kéri az egyesület részére a portamentesség megadá­sát. Bellaágh­ Imre megemlítette Herczeg Ferenc­nek a Petőfi-társaságban megpendített eszméjét, hogy az 48/49-iki honvédek a jövő évben még egy utolsó hadiszemlére gyűljenek össze. Indítványára a választmány hálás köszönetet szavazott a kiváló írónak szép és hazafias eszméjéért, melyet a maga részéről szívesen fog pártolni. Végül a választmány megállapította a május 21-iki budavári gyászünnep és az ugyanakkor tartandó évi közgyűlés részleteit. * A Budapesti Leányegyesület március 14-én­ tartotta 6-ik rendes közgyűlését Deutsch Olga veze­tésével. Az elnök megnyitván a közgyűlést, szép sza­vakban vázolta az egyesület nemes céljait. A köz­gyűlés Balassa József dr.-t tiszteleti tagjának vá­lasztotta. László Károly dr. titkár előterjesztette a választmány jelentését. Panek Ödön pénztáros be­mutatta a zárószámadást és a jövő évi költségvetést. A tisztikar a következőképpen alakult meg: Elnök: Deutsch Olga. Társelnök: Königsberger Lea dr., Schwartz Steffi. Titkár: Nemere Béla dr. Pénztáros: Panek Ödön. Ellenőr: Strasser Margit. Felügyelő­bizottsági tagok: Alföldi Béláné dr.-né, Böször­ményi Csakárné dr.-né, Balassa József dr., Fuchs Imréné dr.-né, Kelen Ferencné dr.-né, Kovács Sán­dor ,Kürti Károly, Stricker Sándorné. Azonkívül megválasztottak még 40 választmányi és 20 pótvá­lasztmányi tagot.* A négy év előtt alakult Szegény gyermekágyas asszonyokat segítő egyesület nemes emberbaráti cél­jának minél teljesebb mértékben való elérése érde­kében agilis hölgybizottságot választott, a­mely Radó Lipótné dr.-né elnöklésével buzgó és önzetlen fáradozással működik az egyesület fölvirágoztatásán. Ez a hölgybizottság a jövő vasárnapon, e hónap 22-én délután 3 órakor a József királyi herceg­szálló nagytermében kabarettel egybekötött mulat­ságot rendez, melynek tiszta jövedelme a nemescélú egyesület alapját fogja gyarapítani. A kabaréban a főváros elsőrangú művésznői és művészei sorából számosan lépnek föl, még­pedig a jótékony célra való tekintettel díjtalanul. A Conférencier szerepét Szászy-Ullmann Gizi, az első női Conférencier, fogja betölteni; közreműködnek még Fodorné Aranka, az Operaház művésznője, Szilágyi Dusi, a Népszínház tagja, Báthory Elza, az Intim-színház tagja, továbbá Dezső Vilmos, a kecskeméti színház volt tagja, Har­kányi Gizi színművésznő és mások. A karmesteri tisztet Stephanidesz Károly vállalta magára. * A budapesti Foto­klub a minap tartotta ezidei rendes közgyűlését Hammerstein Rikérd báró elnök­lésével. A nagy számban megjelent tagok a jelenté­seket tudomásul vették. Feledi Dezső indítványára a közgyűlés egyhangúlag köszönetet szavazott a le­lépő elnökségnek, választmánynak és tisztviselői kar­nak. Ezután a választást végezték el a következő eredménynyel: Elnök: Hammerstein Rikárd báró, I. alelnök: Joanovich Pál, miniszteri osztálytaná­csos, II. alelnök: Halaváts Gyula, magyar királyi fő­geológus, ügyész: Kelemen Lajos dr. Számvizsgáló­bizottság: Esser Károly dr., Hoffmann Ferenc, Har­­matzy Lóránt dr. Titkár: Murányi Ödön, pénztáros: Kirchleehner Károly, ellenőr: Hazay Lóránt dr., könyvtáros: Semsey Béla, háznagy: Loehr Hugó lovag.* A Magyar Kinematográfusok Országos Szövet­sége a múlt szombaton megalakult. A gyűlés elhatá­rozta, hogy középponti irodát szervez, s ennek veze­tésével Lenkei Zsigmondot bízta meg. Lenkei ezután bemutatta az alapszabály ter­vezetet, a­melyet elfo­gadtak. Az elnöki állást egyelőre nem töltötték be. Elnökhelyettes Geister Károly lett, alelnökök: Décsi Gyula és Mikosi Imre, főtitkár Faik Rikárd, jegyző Váry Rezső. Fővárosi választmányi tagok: Borhegyi János, Fisch Ferenc, Blaska Ferenc, Hubert Antal, Lenkei Zsigmond, Fényes Gyula, Beck Ödön, Kar­ten György és Ullmann Bernét. A vidéki választ­mány tagjai: Lipthay Károly (Nagyvárad), An­­dorffy Péter (Sopron), Róth Zsigmond (Arad), Schulde Béla (Békéscsaba), Porgesz Béla (Eszter­gom), Fekete Géza (Székesfehérvár), Bosnyák Ernő (Zombor), Kecskeméti Sándor (Temesvár), Suchán Rezső (Debrecen) és Biringer Károly (Győr). Vé­­g­ül kimondta a szövetség, hogy a Kinematográf című szaklapot a szövetség hivatalos lapjává teszi meg.