Budapesti Hírlap, 1909. október(29. évfolyam, 232-258. szám)

1909-10-05 / 235. szám

tó ____________________________________ BUDAPESTI HÍRLAP (235. sz.) 1909. október 5. csapat játékosait és csak kevés hija volt, hogy a millenáris versenypályán páratlan botrány ki nem tört. Nem tudjuk eléggé ostorozni az éretlenségnek ilyen fajta megnyilatkozását és felelőssé tesszük érte azt az egyesületet, a­melyiknek érdekében az indula­tok fékevesztett kitörése kifejezést nyert. Tegnap pél­dául a B. T. K. vezetőinek és higgadt tagjainak kel­lett volna a rajongókat rendre inteni, mert ez lett volna a fölizgatott szenvedélyek lecsillapítására a leghatásosabb orvosság. Ha az egyesületeknek nem fekszik eléggé érdekükben a labdarúgás sülyedésé­­nek a megakadályozása , ám tűrjék, hogy egy se­reg hívő ordítozása tűrhetetlenné tegye az ott tar­tózkodást, mi azonban a rendőrhatóságot fogjuk föl­szólítani, hogy mentse meg a magyar labdarugó Sportot a­­ sportért és kérlelhetetlen szigorral jár­jon el azok ellen, a­kik megrontják a jóérzésű, tisz­tességes közönség mulatságát. A B. T. K.—M. T. K. mérkőzés mindenképpen egyike volt azoknak a játé­koknak, a­melyek nem válnak labdarugó-sportunk díszére. Nemcsak a nézőtérségen történtek csak kifo­gás alá, de néhány játékost is kemény kritika illet brutális, boszantó és alattomos, játékáért. Az egyesü­letek nagyon jól tennék, ha az ilyen magukról meg­feledkezett ifjakat — a­helyett, hogy színeiket kép­viselnék — egyszerűen kitiltanák­ csapatjukból. A játékosok viselkedése és a közönség hangulata ter­mészetes következéseképpen a mérkőzést vezető bíró is elveszítette nyugodtságát és ferde ítélkezéseivel még jobban megvadította a játékosokat és a néző­ket. .. Meglepő eredményekben sem volt hiány teg­nap. Ezekről két másodosztályú csapat gondosko­dott. A 33-as Futball Klub 4:1 arányban legyőzte barátságos mérkőzésben az Újpesti Torna Egyesüle­tet, a Tipográfia Sport Klub a Karintián díjért tar­tott mérkőzésben.4:1 arányban legyőzte a Buda­pesti­­Atlétikai Klubot. A vasárnapi mérkőzés részle­tes eredménye ez 1 . ■ 1 Elsőosztály­ú bajnokság. A Magyar Testgyakor­ Ilók Köre 2­: 1 arányban (félidő 2 : 1) legyőzte a Bu­dapesti Torna Klubbot.­­ A millenáris versenypá­lyán közel háromezer főnyi közönség jelenlétében folyt le a két csapat eléggé érdekes, de kíméletlen küzdelme. A M. T. K.-ban Domonkos helyén Knap D. 1 Révész helyén Nagy játszott. A B. T. A­.-ban a régi gárda három tagját­­-Oláht, Schascheket és Sárközyt láttuk ismét akcióban. A testgyakorlók nemcsak a gólarányban kifejezett mértékben, de határozottan jobbak voltak ellenfelüknél. A B. T. K. nagy lelkese­déssel játszott, de a gyenge csatázó sor minden tak­tika és összejátszás nélküli működése szinte kizárttá teszi, hogy a csapat győzelmet arathasson. A csapat legjobb embere Oláh, Schaschek és Simon volt, a győztes csapatban meg Kürschner, Károly és Sebes­ Tigén.­­ Az első gólt 11 méteres büntetőrúgásból érték el a testgyakorlók, rav­id Sebestyén szép lefutása meghozta a második gólt. A­ B. T. A.-nak a félidő végén sikerült Sárközy éles lövéséből egyetlen gólját megszerezni. A második félidőben a JB. T. K. volt in­kább offenzívában. A játék itt teljesen élvezhetetlen lett, mert durvaság durvaságot követett. Ennek ál­dozata lett Lovár, a­kit megsebesülve vittek ki a játéktérségről. Bírót a mérkőzés vezető Klua Frigyes kiállította. Gólt egyik csapat sem csinált. — Magyar­­ország 1908. évi bajnokságának döntője a Ferenc­városi Torna Klub és a Kassai Atlétikai Klub kö­zött a M. T. K.—B. T. K. mérkőzés előtt zajlott le a millenárison. A kassaiak két tartalék játékossal sze­repeltek, de ez csak éppen a súlyos vereség enyhíté­sére hozható föl mentségnek. A ferencvárosiak tel­jes erőből dolgoztak, hogy mennél nagyobb arányú győzelmet tudjanak kivívni. Az első fél­időben öt, a másodikban hat gól jutott a kassai kapuba. A Karintián vándordíj. A Tipográfia Sport Klub 1 : 1 arányban (félidő 0:1) legyőzte a Budapesti Atlétikai Klubbot.­­ Az amerikai úti versenypálya volt a színhelye ennek a meglepő eredménnyel zá­rult mérkőzésnek. Az első félidőben a B. A. K. köny­­nyű győztesnek látszott, de később annyira össze­esett, hogy a lábra kapott Tipográfiának nem tudott ellentállani és kénytelen volt átadni magát a vere­ségnek. A Tipográfia negyedik gólja ellen protestált a B. A. K., a bíró azonban nem hallgatta meg őket, mire 27 perccel az idő lejárta előtt elvonultak a pályáról. • Másodosztályú bajnokság. A Postások 1:0 arányban (félidő (0:0) legyőzték a Ferencvárosi Sport­ Klubot. Harmadosztályú bajnokság. Az Erzsébetvárosi Sport­ Klub 2:0 arányban legyőzte a Vivő- és Atlé­tikai Klubot. Szövetségi díj. A M. T. K. II. 2:0 arányban le­győzte a B. T. K. 11-et. — A B. A. K. II. 1:0 arány­ban legyőzte a Ferencvárosi T. K. 11-et. Barátságos mérkőzés. A 33-as Futball-Klub 14:1 arányban (félidő 0:0) legyőzte az Újpesti Torna­ Egyesületet.­­ A­ Népszigeten nagy érdeklődés mel­lett mérkőzött a Sl­od osztály vezetőcsapata a most jó formában lévő újpestiekkel. A 33-asok igazolták az elterjedt híreket és valóban méltóknak bizonyul­tak eddigi eredményeikre. A pompás csatázósor a soproni középcsatázóval, Horváth Ferenccel újabb erősséget nyert. A szép játékkal kivívott győzelem keretében ünnepelték a 33-asok Goldberger Pál dr. K­illy­ háromszázadik mérkőzésének a jubileumát. A III. ker. Torna- és Vívó-Egyesület 3:2 arány­ban legyőzte a Litográfia S. K.-ot. — A Terézvárosi Torna­ Klub 3:0 arányban legyőzte az U. R. A. K. csapatát. Erzsébetfalván a Budapesti Egyetemi Atlétikai Klub 2:0 arányban legyőzte az Erzsébetfalvai Atlé­tikai Klubot. Bécsből jelentik : Vasárnap délután volt a Prá­terben Berlin és Bécs válogatott csapatainak a mér­kőzése. A bécsiek győztek 1:0 arányban a második félidő végén a Schmieger által lőtt góllal. A mérkő­zést Izsó László, a B. T. K. tagja vezette. * A Magyar Atlétikai Klub őszi viadala. A magyar atlétasport legszebb ünnepe tegnap folyt le a Margitszigeten négyezer főre tehető közönség jelenlétében, a legjobb magyar atléták és néhány világhírű külföldi atléta részvételével. A klasszikus viadal ünnepi hangulatát mindjárt az első számban elrontotta a célbíró téves ítélkezése. A 100 yardos Király-díjban ugyanis remek finis után a délafrikai Walker érte el elsőnek a célt, mintegy félyarddal megelőzve az ádáz küzdelmet vivő Simon Pált és Rácz Vilmost, a célbíró ítélete alapján mégis Simont hirdették ki győztesnek. A közönséget, a­helyett, hogy lelkesedett volna a magyar atléta győzelmén, igen kellemetlen érzés fogta el a nyilvánvalóan té­ves ítélkezés hallatára. A célbíró érthetetlen elné­zése és a zsűri elhamarkodott végzése nemcsak a kö­zönség lelkesedését lohasztotta le, de hatása végig­vonult az egész versenyrendezőségen. A M. A. A.,-tól megszokott ügyes, gyors, pontos lebonyolítás helyett unalmasan, lassan és kedvetlenül folytak le a ver­senyszámok. A miting csaknem minden pontja egy­­egy sportszenzáció volt. A külföldi szereplők meg­feleltek a várakozásnak, csak éppen Walker nem produkálta egész teljességében azt, a­mit tud.­­ A német Weinstein 6 m. 93 cm.-el megnyerte a távol­ugrást, Braun (Münkben) 50 és négyötöd mp.-el megnyerte a negyed angol mérföldes Andrássy-díjat, azonkívül a 220 yardos hendikepben néhány milli­méterrel megelőzte Rácz Vilmost. Duncker, a dél­afrikai gátfutó könnyű győzelmet aratott a magyar gátfutókon.­­ A verseny legértékesebb eredményét Kóczán Mór érte el a gerelydobásban 58 m. 52 cm.-el (világrekord). A stafétaversenyben a M. A. K. rend­kívül heves küzdelem után legyőzte a B. E. A. K.-ot. Az atléták 45 és kétötöd mp.-el új magyar rekordot teremtettek.­­ Az egy angol mérföldes futásban a fenomenális cseh atléta, avorák öldöklő tempójával Bodort könnyen leverte. A páratlan atlétikai eseményekben bővelkedő mitingnek hétfőn volt a második napja. A Margitszi­geten ezúttal is szép számban megjelentek az érdek­lődők, de korántsem részesültek a tegnapihoz ha­sonló sportélvezetben. A 100 yardos hendikep ki­korrigálta a tegnapi tévedést és éppen fordított ered­ményt hozott. Nemcsak a fenomenális délafrikai győzte le az egy méteres foglalóval Simont, de Rácz is revánsot vett tegnapi vereségéért.­­ A gát­futás hendikepben Duncker újra igazolta nagy klasz­­szisát, az ezerméteres hendikepben meg Braun cso­dás futása ragadtatta őszinte lelkesedésre a néző­ket. Braun nagyszerű idő alatt hihetetlen könnyen legyőzte a cseh Dvorzsákot és a nagy foglalóval in­dult többi versenyzőt.­­ Az érdekesnek ígérkezett nemzetek közötti staféta Walker lábrándulása miatt elmaradt és helyette két kombinált csapat verseny­zett. Az egyikben részt vett Duncker és Weinstein, valamint két B. E. A. K., a másikban a M. A. K. futói. Kitűnő futással az atléták arattak győzelmet. A nagyszabású miting befejezéséül pentatlon volt, a­melyben az aténi olimpiai verseny második helyezetje, Mudin István lett a győztes. A viadal részletes eredménye a következő: Első nap. Száz yardos síkfutás. Királydíj. Első Simon Pál (M. A. K.) 10 és egyötöd, mp., második Walker Re­ginald (S. A. A. A. Wanderers Johannesburg), har­madik Rácz Vilmos (B. E. A. K.) Suludobás. Államdíj. Első Mudin Imre (M. A. K.) 12 m. 74 cm., második Kóczán Mór (B. T. K.) 11 m. 99 cm., harmadik Schiller Rezső (B. B. T. E.) 11 m. 97 cm. Távolugrás. Első Weinstein Berti (Sportklub 95/96 Berlin) 6 m. 93 cm., második Szathmáry Kál­mán (M. A. K.) 6 m. 60­ cm., harmadik Lichteneckert László (Székesfehérvári T. K.) 6 m. 46 cm., negyedik Kell Kornél (B. E. A. K.) 6 m. 40 cm. Negyed angol mérföldes síkfutás. Andrássy­­vándordíj. Első Braun Hans (Münchener Sportklub) 50 és négyötöd mp., második Wiesner Frigyes (B. E. A. K.), harmadik Szerelemhegyi Ervin (M. A. K.). Nyolc yarddal nyerve, 15 yarddal harmadik. Magasugrás. Frigyes királyi herceg­ dija. Első Vadon Géza dr .(M. A. K.) 176 cm., második holtver­senyben Domokos György (B. E. A. II.) és Mudin Imre (M. A. K.) 176 cm. Diszkoszdobás. Jenő királyi herceg­ dija. Első Schiller Rezső (B. B. T. E.) 37 m. 69 cm., második Mudin István (M. A. K.) 37 m. 66 cm., harmadik Kobulszky Károly (Postás) 36 m. 97 cm. Százhúsz yardos gátfutás. Szokoli-serleg. Első Duncker Vincent (S. A. A. A. Wanderers Johannes­burg) 16 és kétötöd mp., második Kovács Nándor (B. B. T. E.), harmadik Hoffer István (M. T. I­.). Két yarddal nyerve. 40.100 méteres stafétafutás. A. M. ,4. K.-ván­­didrija. Első a Magyar Atlétikai Klub (Péchy, Jan­­kovich, Radóczy, Simon) 45 és kétötöd mp., országos rekord, második a B. E. A. K. Mellszélességgel nyerve. Svéd gerelydobás. Első Kóczán Mór (B. T. K.) 58 m. 59 cm., országos és világrekord, második Mu­din István (M. A. K.) 51 m. 23 cm., harmadik Rácz László (Szegedi A. K.) 49 m. 20 cm. Rúdugrás: Petrich Kálmán dr.-dij. Első Szath­­máry Kálmán (M. A. K.) 3 m. 15 cm., második Ka­zár Emil (M. A. K.) 3 m. 02, harmadik Rosner Mi­hály (B. B. T. E.) 2 m. 80 cm. Kétszázhusz­­ardos síkfutás, meghivási hendi­kep. Első Braun Hans (Münchener Sportklub) 22 és négyötöd mp.. 3 m. foglaló, második Rácz Vilmos (B. E. A. K.), 3 m. foglaló, harmadik Simon Pál (M. A. K.), 3 m. foglaló. Tenyérszélességgel nyerve, fél yarddal harmadik. A scratchről induló Walker föl­adta a versenyt. Egy angol mérföldes síkfutás. Kóburg Fülöp herceg díja: Első Dvorak Anton (A. K., Sparta, Prága) 4 p. 7 mp., második Bodor Ödön (Postás), harmadik Auerbach János (M. A. K.). 220 yardos síkfutás hendikep. József kir. her­­ceg-díj: Első Jankovich István (M. A. K.) 22 és négyötöd mp., 5 m. foglaló, második Wiesner Frigyes (B. E. A. K.) 3 m. foglaló, harmadik Garay Kálmán. (Nyíregyházi T. V. K.) 15 m. foglaló. Egy yarddal nyerve. Második nap. 100 yardos síkfutás hendikep. Meghivási ver­­seny: Első Walker Regináld (S­­A. A. A. Wanderers) 10 és egytized mp., foglaló nélkül, második Rácz Vilmos (B. E. A. K.) 1 m. foglaló, harmadik Simon Pál (M. A. K.) 1 m. foglaló. — Másfél yarddal nyerve, mellszélességgel harmadik. 120 yardos gátfutás hendikep. Meghívási ver­seny: Első Duncker Vincent (S. A. A. A. Wanderers) 16 és egyötöd mp.. foglaló nélkül, második Kovács Nándor (B. B. T. E.) 4 m. foglaló, harmadik Braun Hans (Sportklub München) 2 m. foglaló. — Bizto­­san fél yárddal nyerve. Pentatlon. 1. Svéd gerelydobás. Első Mudin István 49 m. 85 cm., második Mudin Imre 44 m. 93 cm., harmadik Száhlender Jenő 40 m. 86 cm., ne­gyedik Schiller Rezső 37 m. 55 cm., ötödik Pivnyik Gyula 29 m. 60 cm. — II. Diszkoszdobás. Első Mudin István 34 m. 20 cm., második Mudin Imre 31 m. 70 cm., harmadik Schiller Rezső 30 m. 95 cm., negyedik Pivnyik Gyula 25 m. 85 cm., ötödik Száhlender Jenő 23 m. 71 cm. — Távolugrás hely­ből. Első Száhlender Jenő 2 m. 87 cm., második Pivnyik Gyula 2 m. 82 cm., harmadik Mudin Imre 2 m. 80 cm., negyedik Schiller Rezső 2 m. 79 cm., ötödik Mudin István 2 m. 72 cm. — Síkfutás 198 m. Első Száhlender Jenő 26 mp., második Pivnyik Gyula, harmadik Schiller Rezső, negyedik Mudin István, ötödik Mudin Imre. — Birkózást Győztes Mudin István, második Mudin Imre, harmadik Piv­nyik Gyula, negyedik Száhlender Jenő, ötödik Schil­ler Rezső. A pentatlon végső eredménye. Első Mudin Ist­ván (M. A. K.), második holtversenyben Mudin Imre (M. A. K.) és Száhlender Jenő (M. A. K.), ne­gyedik Pivnyák Gyula (Nyíregyháza), ötödik Schiller Rezső (B. B. T. E.) 1000 méteres síkfutás hendikep. Első Braun Hans (Sportklub München) 2 p. 36 mp., foglaló nél­kül, második Lovas Antal (M. T. K.) 45 m. foglaló, harmadik Riovszky V. (A. K. Spárta) 50 méter foglaló. " ' . ' \t * Lastorres Béla győzelme Magdeburg­­ban, Magdeburgból táviratozzák. Az itt rendezett kétnapos úszóverseny 400 méteres számában (Mag­­deburg város díjáért) Lastorres Béla, a Magyar At­létikai Klub tagja legyőzte Battersby-t, a világ jelen­legi legjobb középtávolságú úszóját. Battersby már több ízben, így az idén is megnyerte ezen a távolsá­gon Anglia bajnokságát, azonkívül több világrekord birtokosa. A magdeburgi győzelemmel világhírnévre"