Budapesti Hírlap, 1920. április (40. évfolyam, 79–104. szám)

1920-04-06 / 83. szám

1920 .április 6. Budapesti Hirlap (ss. góllal csökkentették a súlyos veresés­ számszerű arányát. Vianta—LTSE 3:1 (1:0). Népsziget, 3000 főnyi közönség. A bécsi csapatot nagy szimpátia kisérte megjelenésétől a meccs befejezéséig. Fairen, finoman dolgozott s a győz­elme­ megérdemelte. A Vienna leg­jobb játékosa, Tremmi középső csatázó. Kitűnően fut és lövései védhe­tettének. Lelke a csapatnak. Az N­TSE csatázósora ügyesen kombinált­, de a kapu előtt tehetetlennek bizonyult. A második félidőben több jó helyzete volt, de mindannyiszor el­szalasz­totta. Az első gólt Szabó révén az­ újpestiek érték el. Bajnoki mérkőzés: MTK—Törekvés 1:2 (3:1). Kemnény küzdelmet vívott a két csapat a Hungária sportterepen. A Törekvés, a­melynek csapatában is­mét szerepelt Gina, veszedelmes ellenfele volt a baj­nokcsapatnak. A Törekvés védelme pompásan dol­gozott s a MTK formája teljében lévő csatázókórá­nak ugyancsak össze kellett szedni magát, hogy az el­­len­fállást megtörve, a győzelmet kierőszakolja. A ve­zető gólt Erik révén a Törekvés szerezte meg, a­melyre Sz.Klosszdr válaszolt kiegyenlítő góllal, s második gólhoz Molnár, a harmadikhoz Schlosszer juttatta az MTK -t. A második félidőt a Testgyakor­­lóra heves támadással nyitották meg s csakhamar Orth lövése akadt meg a hálóban. Egy ideig a MTK még a támadóiér, de fölült­erekedik a Törekvés és gólhoz jut. Serleg mérkőzés Vas- és fémmunkások SC— BEAC 1:0 (1:0). Hagyám­uli pálya. Mindkét csapat­ban több tartalék szerepelt. A mérkőzés 2X30 percig tartott. Hétfő. Nemzetközi mérkőzés. MTK—Stuttgartes Kickers 1:0 (1:0). 16.0O0 főnyi közönséget gyűjtött össze az üllői-úti sporttelepen a mérkőzés, a­mely­ben a németek összehasonlíthatatlanul jobb játékot produkáltak, mint tegnap- Kiforrott stílus, megértő összjáték, elsőrangú taknika jellemezte a csapat já­tékát. Nagy hasznára volt a csapatnak, hogy beállot­tak a vasárnap pihentetett játékosai, valamint nagy­­hasznára vált, hogy Höschle hátvédet előrevonta a fedezetsorba. Irigyeltük a csapatot ezért a remek játékosért, a­ki egyébként válogatott játékos. A Kickers az első félidőben minden tekintetben túl­szárnyalta a MTK-ot, csak a kapu közelében mutat­­kozott bizonytalannak. Ha csak egyetlen gyorsan határozó és jól lövő csatárója van, győzelem jut osz­tályrészéül. A MTK-in a fáradság jelei látszottak. A bécsi mérkőzések és a v­asárnapi erős bajnoki mér­kőzés megviseltéi. Csapata sem volt teljes. A kaput IVel­ser védte — igen jól. A meccs egyetlen gólját a jobbösszekötő helyén játszó Winkler lőtte a Je-dik percben. A második félidőben a MTK felsőbbségbe jutott,­­de újabb eredményt nem tudott elérni. UTE—Vienna 3:1 (1:0). Népsziget, 3000 néző. Az első félidőben UTE játszott a jobb csapatnak, a második félidőben ellenben kifejezésre jutott a bécsi csapat kvalitása. Az első gólt egy teljesen meg­­okalalanul ítélt 11-esből Priboj szerezte. Rövidesen a gól után büntető­rúgás járt volna a bécsieknek, ezt azonban Renner bíró nem honorálta, ellenben a második félidő ö­dik percében ismét 11-est ítélt az UTE-nak ugyancsak, helytelenül. Ezt is Priboj ér­­vényesítete góllá olyanképpen, hogy a Pekarna által védtelenül hagyott kapuba gurította a labdát. Hogy ellensúlyozza elősébeni baklövéseit, a bíró elnézett a Viennának egy kiáltó offsiedel, s ebből E­zki meg­szerezte csapatának egyetlen gólját. A 12. percben Priboj gólja meghozta az UTE harmadik, igazság szerint azonban első rendes gólját. Bajnoki mérkőzés: FTC—MAC 2:1 (0:0). Üllői k­uti pálya. A mélyre ázott talajon klasszikus küzdel­met vívott­ a két csapat. A FTC csatázósora ezúttal is kitűnően játszott, ellenben feltűnően bizonytala­nul dolgozott a két hátvédő. Ezzel szemben brillíro­zott a MAC ifjú kapuvédője, Fehér, valamint a fe­­dezetsorban Fodor és Weiner. A csatázósor munká­jának eredményességére nincsen jó hatással Bodnár vérmes és ezért hirtelenkedő játékm­odora. Higgadt csatár játék nélkül kárba vesznek a legprecízebb kombinációk is. S ezt nélkülözve. Bodnáron nem egy­szer múlott, hogy a veszedelmesnek látszó támadás romöndölt. Az első félidőben Fehér kivédte Pataki helyezett 11-esét­, a 25. percben azonban már nem parírozhatta Pataki helyezett lövését. Két perc múlva korner rúgás után Fodor hosszú lövése a kapufáról a kapuba jutott, (1:1). Nyolc perccel a befejezés előtt Tóth a MAC két hátvédője között kifutott és helyezett gólt lőtt. A MAC játékosai tiltakoztak a gól ellen, mert úgy vélték, hogy a bíró közben Tóth akadályoztatása címén lefütyülte a játékot s így ne­m gólt, hanem 1­-est kellett volna ítélni. A MAC játékosainak óvása nem ált meg egyik esetben sem. Elsősorban a bíró nem fütyült, másodsorban pedig az akcióban lévő csatáról —­ ha gólt érhet el —­ még akkor sem szabad a bírónak megállítani, ha közben akadályozzák is az ellenfél részéről. Husoiti serleg: MAFC—BAK 1:1 (1:0). A serleg döntőjében Albrecht néven jutott a .W.4FC gól­­jához. A BAK közvetellenül a befejezés előtt egyen­lített ki. A serleg győztese a B­VK 3 ponttal, máso­dik a BAK 2 ponttal­* Atlétika. Hétfőn délelőtt a MAC a Margit­szigeten futóversenyt, a FTC a fiödöröi országúton futó- és gyalogló­versenyt rendezett a következő, eredménnyel: A MAC szenior országúti futó­versenye a kez­dőknek1. 1. Korének János (MAC), 2. AT** István (MAI­G), 3. Schatz Ferenc (FTC). A verseny távol­sága három kilométerben volt megállapítva, de több mint 600 méterel kev­esebbet futottak. A FTC versemre. I. Ötkilométeres futó-csapat­­verseny (ifjúsági kezdőknek). 1- FTC 1+3+7-19-1. H+=31 ponttal. 2. ESC 4+6+8-1-1(H-13=41 pont­tal. 3. MTE 84 ponttal. Egyénileg 1. Rózsa Tibor (FTC) 10 p. 34­3 mp. 2. Cséffay Sándor (MTE). 3. Kiss Ferenc (FTC). II. Ötkilométeres gyaloglás (szenioroknak): 1. Szablár Péter (FTC) 26 p. 34­8 m­p- Soltész Márton (ESC). 3. Jármai Lázár (ESC). — Bihary Jánost (FTC),, a­ki két kilométer után 1­30 méterrel vezetett, diszk­valifikálták, mert szabály­ellenesen gyalogolt. T1I. Három kilométeres, gyalogo­lás (fi. osztályú ifjúságiaknak1- 1. Hóra Ferenc tFTCl 17 p. 116 mp. 2. Beviz Béla IFTC). 3. Gúzsok Kálmán íFft­. * Jfe.jrgar birkózók győzelme Svédország­ba*. Vasárnap értesítés érkezett a magyar birkózók Svédország­ban való szerepléséről. A Budapesti Allé­ Klub birkózói nemcsak Malmöben, de a Malmö mellett Landskronenben és Göteborgban is verse­nyeztek. Malmöben Pongráez első lett, Breznotics p­edig második helyre került. Landskronenben Pongrácz újabb győzelmet aratott, m­íg Szántó a második, Radvány pedig a harmadik helyen végzett. A göteborgi versenyben nem sikerült a magyar bir­kózóknak az első helyre kerülni, de Breznotics má­sodik, Radvány pedig harmadik lett a versenyben. ■ KÖZGAZDASÁG: Í­rtfiibirtokpofona és áruássor*. A la­pok­­ számába is a miniszterek szorgalmasan nyi­­k­tuális gazdasági kérdésekről. Közü­lök utat"csak a földmivelésügyi és ez ig tu a tárjügymi­niszter mondottak. Rubinek Gyula földtrm­velési miniszter a tervbe vett földbirtokreform alapeveiről árult el némely új részletet. A kisajátítást — úgymond — tőbelileg korlátozni fogják, nehogy a kisajátítás eshetősége állandóan veszélyeztesse a gazdálkodás menetét. A kisajátítási idő öt év lesz, melynek eltelte után a­ birtok föltétlenül mentesül. Az öt évi idő teljesen elegendő a pillanatnyi sürgős feladat ellátására, a­ később előálló normális igényeik kielégítését pedig a­ javaslatnak az az intézkedése szol­gálja, amely szerint a földművelési trminiszter az eladó vagy bérbeadó bir­tokokat birtokpolitikai célokra igénybe veheti. Az örökösödési törvény reformja folytán ma sok olyan birtok kerül majd az­ állam kezére, mely erdőit messze oldalági örökösükre szánta, valamint az örö­kösödési törvénynek az az intézkedése is számba jön, mely megengedi az örökösödési illetéknek termé­szetben v­aló lerovását. — Nem minden birtok kerül fölosztásra. A törvényjavaslat sem a birtokminimumot sem birtokmaximumot nem ismer. Azt, hogy az egyes vidékeken hol kezdődik a nagybirtok és hol végződik a középbirtok, a helyi viszonyok mérlege­lésével eset­ről-e­vetre fogják mgállapítani. Csakis a hadirokkantak, hadiözvegyek és általában a házhe­lyeket igénylők földigénye korlátlan és az erre irá­nyuló szükséglet kielégítésére minden birtokot igény­­be lehet venni. Felsőbb beavatkozás csak ott lesz, a­hol maguk az érdekeltek nem tudnak megegyezni, mely es­etben a döntés a bíróságra hárul. A f­ád meg­váltása folyó áron történik. A­kinek nincs kész­pénze, járadék-birtokot alakíthat és a vételárat évi részletekben is törlesztheti. A felek megegyezése ese­tén egyszerű bérbeadás is tehetséges, a vételár meg­­álap­ásának elhalasztásával. —■­­ kötött birtoknál a földvásár alapjául kötvények is szolgálhatnak, me­lyeket nem az­ állam, hanott «21’ az államtól föjteet-' len intézmény bocsátana ki. A földbirtoktörvény már­ ősz folyamán ételbe is lépne, sőt a miniszter úgy vé­lekedik, hogy a legsürgősebb földigények még ebben­ az esztendőben ki lesznek elégíthetők. Az árdrágítók elleni törvényről Terdinámly­. Gyula igazságügy miniszter nyilatkoza 11. Az új bün-­­tetések a legsúlyosabbak lesznek. Főbüntetésül bör­tönt és feguházat, mellékbüntetésül ■pónzbirságof, va­gyonelkobzást, a politikai jogok felfüggesztését, el-­ toloncoltatást és idegen honosoknál az országból­ való kiutasítást állapít meg a javaslat. A pénzbünte­ tŐVERSENY. V )( Az adagi űrverseny. Husvét vasárnapján zajlott le az Ur­ Pas Szövetkezet tavaszi mitingjé­­nek 4 harmaidt napja. Délelőtt napsütéses szép idő volt s u­gyBKT* is lévén, tartani lehetett tőle, hogy megismétlődnek a múlt vasárnap az utazás körül lefolyt viharos jelenetek. Ám a közönség, nyilván a veszedelmes tolongástól való félelmében, mérsékel­tebb érdeklődést tanúsított Alag iránt és ennek kö­vetkeztében elviselhetőbb volt a kirándulóknak a helyzete. Ez persze nem azt jelenti, hogy kevesen voltak künn a versenyen, zsúfolásig megteltek a tri­bünök s a loializátor körül éppen olyan heves csa­ták folytak, mint a megnyitó napon. Miként a múlt vasárnapon, tegnap ismét meg­jelent a versenyen flortny Miklós kormányzó és nagy figyelemmel végignézett három mérkőzést, majd autóján visszatért a fővárosba.­­ A napot, a­melynek programján egyébként nem szerepelt nagyobb esemény, az Esterházy em­lékverseny nyitotta m­eg s megnyitója volt ez a fa­­voritok sorozatos vereségének fa. A múlt évben még a derb­ v­ló jelzőjével ékes Vidám csúfos kudarcot vallott Polasgerrel és Gallipolival szemben. Hármas mezőnyben utolsónak maradt le s futása elárulta, hogy soha többé vissza nem nyeri régi formáját. Polasger végig vezetve nyerte versenyét s nyugodt, egyenletes futása Binder szá­zados higgadtságát és ügyességét dicséri. A következő verseny a vecsési ijatversen iy volt. Heves záporeső szakadt le Alagra, a mikor a mérkőzés öt résztvevője fölsorakozott az in­­i diló előtt , zuhogó esőben folyt le a verseny, a­me­lyet az erősen fogadott Góbiin nyert meg Turcio I előtt. Ordonanzoffízier és Tárnok az első, illetően a második ugrás után felbukott, baja azonban nem I esett sem lovasnak,­ sem lónak. Góbiin Tursioval­­ szemben csak a síkon éreztette felsőbbségét. A né­gy­­­ évesek akadályversenyét a nehéz ugrásokon első ízben szereplő Kitty nyerte meg a fogadók választottjával,­­ Carbajacal szemben, az eredmény azonban alkal­­­­masint másként alakult volna, ha Pan nyergében nem Hlavenka, hanem egy rendes lovas ült volna. A Péda gátversenyben Bakatov győzelemre vitte ki­­­­emelkedő sanszát, a cipész akadályversenyben pedig­­ Tövis Jankó megmutatta, hogyan kell ugorni egy­­ igazi sniplernek. Röpül az akadályok fölött ez a­­ naevszerű­­mén s teljesen érthető is, hogy tegnapi­­ futása alapján favoritja lett Jankovich emlékver­senynek. .A tavaszi hendikep huszonöt főnyi mező­nyében Falstaff vált ki nyerőnek az alaposan lefoga­­­­dott­ Csalogány előtt, a nyeretlen háromévesek ver­­­­senyében meg Berohan semmisítette meg a fogadók­­ Hogy­hogyh­a és Cserebogárba vetett bizalmát. Hogy­hogy pár hosszú volt a távolság. Annak megemlítése után, hogy Boysiet­tec­­­­nap délután törölték a Jankovich emlék­versenyből,­­ adjuk a nap részletes eredményét. I. Gróf ft.Mierstárry Alajos em­­lék­verseny. 10.000 korona, 2400 méter. Első Molnár L. őrnagy­né. pm. Felanger 77% (Binder), második Essékutz Gy. 6é. sm­. : Gallipoli 78% (Issekutz). harmadik Jankorloh B. E. gráf 4é. sz.pk. Vidám 64% (Keresztes). Biztosan egy hoss­ta f­első, r­égi hosszal harmadik. Tót.: 10:30. Könyv­­fogadás: 1% reá Vidám, 2 Gallipoli, 2%. Pelagger. II. Veráéit gátverseny: 12.000 korona. 2800 mé­ter. Első Kinsky Zd. gróf 4é. pm. Góbini 67% (Pin­­tér J.), második Horváth A. 5é. pm. Turc­o 71 (Dimpl), harmadik Dorn V. és. sk. Alma 70 (Tani). Futott még: Tárnok, Ord, Oiliz. (elbuktak). Biztosan ötnegyed hos­z­­szal első, nyolc hosszal harmadik. Tol.: 10:23. Helyzet: 10:13, 14. Könyvfogadás: 1% Góbini, 2 Alma, Turcia* 6 a többi. III. Négyévesek nagy­­akadályversenyt: 25.000 ko­rona, 4000 méter. Első Kállay J. pk. Kitty 60 (Hauser V.), második Lajtakátai-istálló pm. Garbajac 66 (Sm­nt*­ny), harmadik Rothschi, báró pm. Pan 60 (Hlavenka). Futott még: Rajak,­­Sunbeam, Labelame. Biztosan két hosszal első, két és félhosszal harmadik. Tót.: 10,71. Helyre: 10:26, 18. Könyvfogadás: 12 Carbajac, 3 Via, 4 R. Labedlame, 6 Kitty, 12 Sunbeam. IV. Peda­gilverting. Ilar.dirap. 10.000 korona. 3600 méter. Első Weismann J. 5 c. pm. Bakator 63 (Wodianer), második Born F. báró 5é, ak. Duely 60 (Farkas), harmadik Molnár L. 6é pm. Mac 60' s (Fin­­der). Biztosan háromnegyed­ hosszal első, öt hosszal har­madik Tol.: 10: 26. Könyvfogadás: pari Mac, 1% Ba­kator, 3 Dudu. V. Cipész-Akadilyversen. 15.000 korona, 4800 inc­, tér. Első Molnár L. 6é. pher. Töris -Jankó 73 (Hau­­­ser), második Molnár L. 3é. pher. Pötteipar 70% (Gimplk futott még: Nóra (elbukott), ítélet: tizenöt hosszal f első. Tót.: 10:12. Könyvfogadás: 2% reá Tövis Jankó,1­3% a többi. VI. Tavaszi handipap: 15.000 korona. 1200 méter.: Első Lányi K. 4é­phez. Thistst 51% (friedrichi, má­­­sodik Fu­hrrmann Gy. 5é. ek. Citoginy 58% (Csiszár, L.), harmadik Kállay J. 6é. ak. Csyszár 47% (Kertészig jutott még: Gemahl, Sankt Bernhard, Ninuska, Quedar Távol, Marika, Wolkenstörmer, Pintyőke, Lágyad, Ba-­­laté, Ignorant, Gioconda, Armenrausch, Gravosa, Vipnta,,­0 Te., Páva, Finyes IT., Atta Troli, Mátyásföld, Pindué, Tuskó. Biztosan ötnegyed hosszal ered, fejboltttal har­­­m­adik. Tót.: 10, 158. Helyre: 10,34, 14, 63. Könyv­­fog­adás: 2% Csalogány, 3 Távol, 6 Atta Troli, 10 Fank­ Bernhard, 12 Kr­auska, Marika, Wolkenettirmer, Balata,­ Falstaff, Csusza, Mátyásföld, 14 Pintyőke, 16 Armen­­rausch, Gravosa, Páva, Pandúr, 20 Queda, Lágyad, lg-1 noraat, Gioconda, Vipera, Finyás II., 25 a többi. VII. Hároméves nyeretlenek versenye: 12.000 ko-­ róna, 1800 méter. Első Gutmann E. biró sm. Bershaw 58 (Vincent­), második Szabó L. pm. Jlocerat 56 (S­mut­­ay)., harmadik Cziráky Gy. gróf pm. Ceebogár 56 (Szo­­kok.il. futott még: Hogy-hogy, Város, Gyepre Janka, Macura, Pomeranze, Mokányi, K­ádi. Biztosan másfél hosszal első, kid hosszat harmadik. Tót.: 10:38. Helyre :­ 10: 15, 38, 19. Könyvfogadás: 1% reá Hogy-hogy, 2% Berohan, 4 Csobogár, 6 Bacarat, 12 Mokányfi, 14 Ma-' túra, Pomeranze, Kádi, 16 Város, 20 Gyepre lanka,­ ­ 9