Budapesti Hírlap, 1927. november (47. évfolyam, 248–272. szám)

1927-11-01 / 248. szám

1927 novemb­er 1. (248. sz.) Budapesti Hirlap Szárny és Szor­függönyök föggönyszövetek és csipkék nagy választékban és rendelésre, i­d 1 é­v­e a kivitelben kaphatók Bérczi D. Sándor Budapest Dessewffy-u. 5 és Calwin-­tér u .^) FILMSZÍNHÁZ (VI. ker., Nagy­­mező­ utca 22—24. szám.­­Re­­­naissance-palota. Telefont Teréz 1220—98 és Teréz 292—50. Jegy­­elővétel egész nap.) I. Magyar Híradó. II. Az áruló. (Amerikai dráma 6 felvonásban. Fősz.: Monte Blue.) III. Fer Journal. IV. Tingli-Tangli. (Film­­revü 3 színpadi és 3 filmrészben. A film­­rész főszereplői: Dolly Davis és Igo Lym. A színpadi részt Bródy István írta és ren­dezte. Zenéjét szerezte: Ábrahám Pál. Fő­szereplők: Ficrry Florence, Johnny Gratton és a Radius girlek. A prológot Igo Sym a film főszereplője a bécsi Sascha filmgyár férfistárja mondja.­ A zenekart Lazarus Walter zeneigazgató vezényli Előadások: hétköznap 5, egynegyed 8 és fél 10 órakor; vasárnap fél 4, fél 6, fél 8 és fél 10 órakor. (a Royal-szálló épületében: Erzsébet­ körút 45/47.) Tele­fon: József 418—94. Pénztár­­nyitás d. e. 11—fél 1-ig, d. a 1 órától). Az amerikai film­gyártás büszkesége, minden magyar öröme: Hotel Impe­riái. A magyar katona áldozatkészségének apotheozisa. Paramount világattrakció, 10 fejezetben. Irta: Biró Lajos Feliratait írta: Törzs Jenő. Rendezte: Maurice Stiller. Fő­szereplők: Pola Negri, James Hall és George Siegman. A film eredeti kísérőzené­jét összeállította: P. Horváth Dezső. A bu­dapesti szimfonikus énekkárt vezényli: Mal­ter Károly orsz. karnagy. Az Előjátékot írta Lakner Artúr. Előadások kezdete na­ponta 5, egynegyed 8 és fél 10 órakor, szombaton és vasárnap 4, 6, 8 és 10 órakor. Hotel Imperial prolongálva. Utolsó heti RÁMIA Színház (Telefon: József 460—45, József 460—46 Rákóczi-út 21. szám): A diadalmas férfi. (A veszedelmek ura.) (Egy vakmerő lovag kalandjai 8 fejezetben. Főszereplők: John Gilbert és Eleanor Boardman.) — Sport és flört. (Vígjáték attrakció 8 felvonásban. Főszereplők: Bebe Daniels, James Hall és Paddock az ameri­kai csodafotó.) — Magyar Híradó. — Főz Híradó. Előadások kezdete: hétköznap 5, egynegyed 8 és fél 10 órakor; vasárnap fél 4, fél 6, fél 8 és fél 10 órakor. FILMSZÍNHÁZ (Teréz­ körút 60. Nyugati p. v. szemben Telefon­szám: Lipót 921—32 és Lipót 921—33. Pénztárnyitás d. e. 11— 1-ig és d. u. előadás előtt 1 órá­val. Jegyrendelés céljára a tele­fon egész nap szolgálatot tart( Lipót 921—32 és Lipót 921—33). 1. Magyar Híradó 2. UPA Világhíradó. 3. Szegő Sándor rejtvény­­filmje. 4. UFA-Pittaluga film. A Vérpad szentje. (Renaissance-történet 12 felvonás­ban. Rendezte: Gróf Beldassare Negroni. A főszerepben: Maria Jacobini.) 5. A vörös kalóz. (Művész-film. Film-groteszk. A fő­szerepekben: Bec la rocque. Cecil B. de Mille rendezése.) A zenekart vezényli: Ste­­phanides Károly. Előadások kezdete: hét­köznap, a csütörtöki premier napján is: 5, egynegyed 8, fél 10 órakor. Vasárnap és kedden, Mindenszentek ünnepén háromne­gyed 4, háromnegyed 6, 8 és 10 órakor. Városi Színház. Szerda: Mesék az írógépről. Csütörtök: A szevillai borbély (Saljapin felléptével). Péntek: Mesék az Írógépről. Szombat: Mesék az Írógépről. Vasárnap délután: Borcsa Amerikában; este: Mesék az írógépről. Vígszínház: Szerda: Nem nősülök! (Századszor.) Csütörtök: A zenélő óra. Péntek: A levél. Szombat: A levél. Vasárnap délután: A Noszty-fiú esete Tóth Marival; este: Rákosi Jenő ünnepi be­széde Kossuth Lajosról. A levél.­­ Király Színház. Szerda: Nincs előadás. Csütörtök: Nincs előadás. Péntek: Főpróba (Mersz-e Mary?!...) Szombat: Mersz-e Mary?!.. (bemutató elő­adás.) Vasárnap délután: A legkisebbik Horváth­­lány; este: Mersz-e Mary?!.. Magyar Színház: Szerda: Csattan a csók. Csütörtök: Csattan a csók. Péntek: Csattan a csók. Szombat: Csattan a csók. Vasárnap délután: Oroszország, este: Csat­tan a csók. Fővárosi Operett Színház. Szerda: Hotel Napóleon. Csütörtök: Hotel Napóleon. Péntek: Hotel Napóleon. Szombat: Hotel Napóleon. Vasárnap délután: Broadway; este: Hotel Napóleon. Belvárosi Színház. Szerda: A szombatesti hölgy. Csütörtök: A szombatesti hölgy. Péntek: A szombatesti hölgy. Szombat: A szombatesti hölgy. Vasárnap délután: Az ügyvéd és a férje; este: A szombatesti hölgy. Új Színház: Finné, vagy a szépség diadala, Moszkvai hadjárat, Enyém, tied, övé, stb. (*/19). Andrássy-úti Színház: Medgyaszay Vilma, Csortos, Makay Margit, Pécsi Blanka, Tóth Böske vendégjátéka. — A boszorkány, A párisi Rothschild, Hol a gye­rek?, Ádám frakkban. — Az Aranypók. — Vaszary Piroska, Radó Sándor, Vidor Fe­rike szólói, Kőváry konferál. Kezdete­k*9, vasárnap délután 1/54 órakor. A színházak heti műsora. H. kir. Operaház. Szerda: Sámson és Delila. (Bérlet B soro­zat 6. sz.) Csütörtök: Traviata. (Bérlet D sorozat 6. sz.) Péntek: Fidelio. (Bérlet C sorozat 6. sz.) Szombat: Bohémélet. (Bérlet B sorozat 6. sz.)­­ Vasárnap: A Kossuth-szobor leleplezése al­kalmából: I. Takarodó. II. Bánk bán. (Bérletszünet). Hétfő: József királyi herceg őfensége védő­­sége alatt Vecsey Ferenc hegedűművész jótékonycélu díszhangversenye a József királyi herceg Szanatórium Egyesület ja­vára. (Bérletszünet.) Kedd: A rózsalovag. (Bérlet A sorozat 6.­­.) Nemzeti Színház. Szerda: Te csak pipálj, Ladányi. Csütörtök: Stuart Mária. Péntek: Kossuth. Szombat: Kossuth. Vasárnap délután: Az ember tragédiája. este: Kossuth. Nemzeti Színház Kamara Színháza. Szerda: Tanner John házassága. Csütörtök: A Gyurkovics lányok. Péntek: Az aranyember. Szombat: Az aranyember. Vasárnap délután: Húsvéti vakáció, este: Az aranyember. A TESTEDZÉS. A Sabaria 3 :1 arányban legyőzte a Ferencvárost. A Ferencváros vezetett tizenegyesből szerzett góllal — A Sabaria mindhárom gólját Szofián lőtte. — Jurayt a bíró kiállította. — A Hungária végre megmozdult Újpest és Bocskay győzelme. A vasárnapi labdarúgó mérkőzések. Ragyogó őszi időben, harmincezer főnyi­­ zöld-fehér együttes s a legvigasztalóbb mű­közönség előtt vívta ki győzelmét Szom­bathely csapata. A vidék legszebb álma teljesült: vidéki csapat állította meg dia­dalukéban a legyőzhetetlennek vélt baj­nokcsapatot. Nagy a jelentősége ennek az eseménynek s lehet, hogy nagy a hordereje is az eredménynek. A jelentősége abban van, hogy jól vezetett és jó játékosokból álló csapat előtt nincsen elzárva az érvé­nyesülésnek az útja, akár a főváros, akár a vidék mutatja föl, a főváros és a vidék közötti határvonal tehát megszűntnek te­kinthetők, az eredménynek pedig az lehet a következménye, hogy esetleg új név ke­rül a bajnokság győzteseinek a listájára. Ma még korai volna ugyan a bajnokság végső kialakulásáról beszélni, a bajnoki küzdelem befejezéséig hosszú még az út, annyi azonban máris ténnyé vált, hogy a Ferencvárosnak igen komoly ellenfele tá­madt a Sabária csapatában. Nagy dolog ez, ha meggondoljuk, hogy az események eddigi folyamán a Ferencváros bajnoki győzelmét úgyszólván elintézettnek lehetett tekinteni. A bajnokságért folyó küzdelem a Sabária győzelmével új szint és kivéte­les érdekességet nyert, határozott örömére az egyesületeknek, amelyek már attól tar­tottak, hogy a hátralévő őszi és a tavaszi bajnoki mérkőzések a Ferencváros nagy előnye miatt elveszítik érdekességüket. A vasárnapi fordulat után azonban a helyzet alaposan megváltozott s a Ferencváros és a Sabária harca még csak nagyobb lángra fogja lobbantani az egész vonalon a kö­zönség érdeklődését. A professzionalizmus gazdasági érde­keinek tehát csak hasznára lesz a Sabária győzelme s bizony a mai nehéz viszonyok mellett nem is lehet zokon venni, ha az egyesületek nem látják irigykedéssel a szombathelyi csapat sikerét. Ha győzel­méért nem, kitűnő csapatáért és kitűnő csapatának nagyszerű játékáért már kelt­het irigykedést a Sabária a főváros csapa­taiban. A jó csapatnak és a tudásnak azonban tulajdonképpen nem irigykedést kell ébreszteni, hanem elhatározást a példa követésére. Mert példának oda lehet állí­tani a Sabariát minden csapat és minden­egyes játékos elé. A korrekt sportszellem, a férfias, fair játékmodor, a lelkes akarat­erő és csüggedést nem ismerő harci kész­ség jellemvonása a Sabária csapatának, amely vasárnap egy vonalba került a fut­­ballerényekben szintén gazdag Ferencvá­rossal. ■ A vasárnapi mérkőzés hatalmas közön­sége látta és méltányolta a Sabária eré­nyeit elismerte a képességeit s végezetül meg is nyugodott a Ferencváros vereségé­ben. Még a Ferencváros legközvetetlenebb hívei is el tudták viselni csapatuknak a le­­győzetését, annál is inkább, mert be tudták látni, hogy nem volt igazságtalan a Sabária győzelme. A Bukovit és Amseit nélkülöző Ferencváros ugyanis nem volt az igazi mentum éppen az volt, hogy a csapat még így is közel állott a sikerhez. Megfelel az igazságnak, hogy a ferencvárosi győzelem csak egy-egy mozzanaton, egy-egy akció­nak a sikerén múlott s ha történetesen az elszalasztott gólhelyzeteknek csak kis része is célt ér, a Ferencváros most is veretlen marad. Az első félidőben még a zöld-fehérek győzelme látszott valószínűnek. Gyakori támadásaikkal sokszor teremtettek meleg helyzetet a Sabaria előtt s 11-esből a ve­zető gólt is megszerezték. Ám a második félidőnek mindjárt az első perceiben for­dult a kocka, Szofián­­középcsatár pompás játéka két gólt teremtett meg s ezzel el is dőlt a csata a szombatihelyi csapatnak a javára. Turaynak Weinhardtal szemben el­­követett csúnya szabálytalanságáért tör­tént ki­állítása és egy offszájdi állásból elin­dult támadást követő harmadik szombat­­helyi gól már csak epizódja, de nem sors­döntő mozzanata volt a mérkőzésnek. A játék színvonala egyébként nem járta a legnagyobb magaslatokat. Gyors, eleven, erőteljes és mindvégig izgalmas volt a küz­delem. Tervszerűségben és kombinációkban a Sabaria játéka volt gazdagabb, bár úgy tűnik föl, hogy ezen a téren még tökéle­tesebbet is láttunk már a szombathelyi csapattól. A Sabaria győzelmének főrészese Szofián volt, aki pályafutásának legértéke­sebb teljesítményét nyújtotta. Minden ak­cióját a céltudatosság jellemezte s különö­sen a gólhelyzetek értékesítésében bizo­nyult egyedülállónak. Három gólt lőtt s mindannyi valósággal mesteri volt. Csatár­­társai között Buresch és a fiatal Tárnok aratott tetszést, a fedezetsorban Sághy és Pesovnik, a védelemben Prém és Wein­­hardt játéka volt a legértékesebb. A Fe­rencváros csapatában nagy űr maradt Bu­­kovi helyén, mert Sándor a nehéz szerep betöltésére nem bizonyult alkalmasnak. Volt ugyan néhány jó pillanata, de mi volt mindez Bukovi nagyszerű aktivitásához képest. Obitz minden lehetőt megtett a hé­zag kitöltése érdekében, sokszor túllépte a megengedett játékmód határait is, de a csapatnak a második félidőben beállott megroppanását meggátolni nem tudta. Ta­kács I. és Hungler is túlfűtött energiával dolgozott, de ez sem segített. A csatársor Bukovi megszokott támogatása nélkül nem tudott oly egységesen fellépni, mint más­kor s inkább egyéni kísérletezésekkel pró­bálkoztak. Rendkívül szorgalmas volt Tu­­ray, de a góllövésben balszerencse üldözte. Szedlacsek hasznosan, Kohut veszedelmet rejtően, Rázsó szorgalommal, Takács II. fásult kedvvel dolgozott. Hubert csak el­vétve foglalkoztatták az ellenfél csatárai, a gólokat nem védhette. Boronkay Gábor igen jól vezette a mérkőzést, egyizben azonban szembeötlő lesállásból engedte ki Burescht s ennek a folyománya volt a Sa­baria harmadik gólja. A Sabaria győzelme és a Ferencváros veresége mellett jelentős eseménye volt a napnak, hogy a Hungária kimozdult végre szorult helyzetéből. Egészséges csatárjáték­kal biztos győzelmet aratott a III. kerület csapatán s a siker nyilván vissza is adta a csapatnak a lelkierejét és a bizalmát is. Hogy­ így van-e, elválik a további mérkő­zések során. Nagyot lendített a sorsán a Bocskay is a Budai 33 fölött Debrecenben kivívott győzelmével, az Újpest pedig a Nemzetivel szemben gyarapította pontjai­nak a számát. A második ligában Pesterzsébet nyomult az élre, az amatőrbajnokságnak pedig a BSE veresége volt a vasárnapi szenzációja. A Középeurópai Kupa első döntő mér­kőzésében a Sparta nagy győzelmet aratott a Rapid csapatán. A mérkőzések részletei itt következnek: Sabaria—Ferencváros 3:1 (0:1). A Ferencváros első támadásai nem jelentet­tek komoly veszedelmet a Sabaria kapujára, míg a szombathelyi csatázók akciói két kor­­nert eredményeztek. A Sabaria játékosai elfo­­gódottan játszottak s igy mindinkább a ferenc­városiak kerültek frontba. Tiz percig volt fö­lényben a Ferencváros s ez alatt az idő alatt több ízben alkalmuk volt a csatázóknak­ a gólszerzésre, de egy helyzetet sem tudtak ered­ményesen kihasználni. Lassan ismét munkába lépett a szombathelyi csatázósor s néhány tá­madás után Pesovnik 30 méterről lőtt erős labdája a földre tekítette Hubert s Hunglernek kellett tisztázni a veszedelmes helyzetet A 35. percben Takács I. szabadrúgása ismét a Fe­rencvárost dobta előre. A labdára Weinhardt kiugrott, de elhibázta, Rázsó a kapura fejelte s Prém csak kézzel tudta megakadályozni a 6­­61t. A bíró tizenegyest ítélt, amelyből Szed­­acsek megszerezte a vezetőgólt. Ettől kezdő­dően változatos támadásokkal telt el a félidő. A második félidő első perce még a Ferenc­városé volt, de azután a szombathelyiek nagy lendülettel offenzivába léptek s már a máso­dik percben eredményt értek el. Mészáros szöktetésével Buresch lefutott s beadott labdá­ját Szofián a kapuba fejelte (1:1). A ferenc­városiakat megzavarta a gól s a Sabaria a 4. percben Szofián lövéséből újabb gólt ért el (2:1). A ferencvárosiak erejük minden megfe­szítésével küzdöttek, hogy legalább egalizál­ják ellenfelük előnyét, teremtettek is több góllal kecsegtető helyzetet, de a támadásaikat most már a szerencse sem kísérte. A 27. perc­ben Weinhardt rádobta magát egy veszedel­mes labdára, többen megtámadták a földön fekvő kapuvédőt, Turay is odafutott s durván belerúgott, amiért a bíró kiállította a játékból. A Ferencváros egy ideig még négy csatázóval is frontban maradt, azonban mind több Sa­baria támadás alakult ki. A 35. percben a biró elengedte az offszájdról indult Burescht, aki­nek lefutása komért eredményezett. A sarok­rúgás után Holzbauer Tárnokhoz passzolt, aki átadta a labdát Szofiánnak s ő a kapuba he­lyezte a harmadik gólt (3:1). A játék további részében mindkét fél eredménytelenül táma­dott. Hungária—HI. ker. FC 3:1 (0:0). Az első félidő hullámzó játékkal kezdődött, a lelkesen küzdő Hungária-játékosok azonban fokozatosan kezükbe vették az irányítást, fö­lénybe kerültek, de eredményt elérni nem tud­tak. A III. kerületiek csak lefutásokkal jutot­tak el a Hungária kapujáig, gólt azonban szintén nem tudtak rúgni. Szünet után a Hungária még nagyobb len­dülettel dobta magát a játékba s a 2. percben Hirzer megszerezte az első gólt (1:0). A III. kerületiek néhány ellentámadással feleltek, de a jól védő Fehér ártalmatlanná tette lövései­ket. A Hungária ismét ostrom alá fogta ellen­fele kapuját s a 18. percben a lefutó Hirzer beadására Neuhaus kiugrott kapujából, a lab­dát azonban nem érte el , Haár az üres ka­puba gólt rúgott (2:0). A 24. percben Hirzer ügyes akciója után Haár újabb­­góllal ter­helte meg a III. ker. FC kapuját (3:0). A 111. kerületiek a 35. percben lőtték egyetlen góljukat Horváth révén (3:1). Ettől kezdődően a III. ker. volt fölényben. Újpest—Nemzeti 3:1 (1:0). * A többet és veszedelmesebben támadó fél Újpest csapata volt, amely a 22. percben sze­rezte meg az első gólt. Wilhelm II. lövését Gallina kiütötte és a résen álló Száger a ka­puba helyezte a labdát (1.-0). A második félidőben sem változott a játék képe, bár a Nemzetinek most több szépen fel­épített támadása volt, mint a játékidő első felében. A 16. percben Szendrő Wilhelm II. elé fejelte a labdát, aki védhetetlen gólt rúgott (2:0). A 32. percben Bihami lövéséből a Nem­zeti ért el gólt (2:1). A mérkőzés utolsó per­ceiben a Nemzeti erősen szorongatta Újpest 19 NYILT TÉR. Zálogcédulákat --‘t - »• — *• k­i-ni.. mm (ftrfc tlBTpitBMl SzcmfetL (th­lii) nél drágáb­ban t e a x :Székely Emil KL£r 511 EzÜst evőkészletek, aiaa ajándékok, brilliáns ékszerek, gySagysorak Bloaón t Sálról hitek SCHMELCZEH BENŐNÉL KAralyUrat Zt. uAm. iKAzpooiI eérorbAz fókapnník A I­­ nádi Szakorvosi is rendelő vér- ex nemibetegek réesére :Qst SALVARSAN-oltás tndeléi egész nap. RÁKÓCZI-UT 32.. I EM.­L (Rókásul ezemben' Bútorok részletre tagolvaabban, 20% elfilegget, jótAlUval HegedUa éa Társán AJ Budapent, Vtt., Dohány­ u. 10, az udvarban