Budapesti Hírlap, 1931. április (51. évfolyam, 74–97. szám)

1931-04-08 / 78. szám

16 SPORT B.H. 1931. Április 8, szerda’ Hat újpesti játékos a válogatott csapatban Svájc is ma állította össze csapatát Az Európa Kupáért a jövő vasárnap, áp­rilis 12-én játssza második mérkőzését a­ ma­gyar válogatott csapat. Ezúttal Svájc le­génysége lesz az ellenfele. A múlt h­éten az olasz válogatott csapat nagy meglepetésre, csak döntetlenül tudott végezni Svájc csapa­tával s ebből arra kell következtetni, hogy a svájci futball ismét megerősödött s éppen úgy számolni kell vele, mint a párizsi olimpiász idejében, amikor tudvalévően Svájc csapata bejutott a döntőbe. Azóta hanyatlás állott be, két esztendő óta azonban kétségtelen az újabb lendület. Prágában a csehekkel szemben, döntetlen eredményünk révén, egy pontot szereztünk az Európa Kupában. A válogatott csapat teljesítményét a közvélemény nem fogadta el kielégítőnek s már akkor nyilvánvalónak lát­szott, hogy az újabb válogatott mérkőzésre a csapat összeállítása nagy változásokon fog átmenni. Ez most be is következett. Ma este készült el Máriássy Lajos dr. szö­vetségi kapitány a csapatösszeállítás munká­jával. Bár most is az újpesti játékosokra alapozta az összeállítást, a prágai csapat összeállításával azonban a Svájc ellen felálló csapat csak kevés helyen azonos. Megtartotta Máriássy dr. a Spitz—P. Szabó balszárnyat, Aubert mint jobbösszekötőt, Borsányit és Kié­bert a fedezetsorban és Mandell a védelem­ben, de nem a jobb, hanem a balhátvéd posztján. Elejtette Túráit, Kordunait, Strö­­cköt, Törököt és Amseit. Ezek helyett vá­lasztása Sluberre, Dudásra, Lázárra, Tan­serre és Kalmárra esett. Az összeálítás a kö­vetkező : Huber (Újpest)—Dudás (Újpest), Mancit (Hungária)—Borsányi (Újpest), Kléber (Hungária), Lázár (Ferencváros),Tanzer (Ferencváros), Auer (Újpest), Kalmár (Hungária), Spitz (Újpest), P. Szabó (Új­pest.) Tartalék: Újvári (Hungária), Korányi (Ferencváros), J­urai (Ferencváros). , Szemetszúró hiba ebben az összeállításban nincsen, bár más konstrukciót is el lehet kép­zelni. Ám remélhető, hogy a mérkőzés a szö­vetségi kapitány elgondolását fogja igazolni. A válogatott csapat csütörtökön délután háromnegyed 4 órakor a hungária úti sport­telepen tréninget tart. A tréningpartnere a Baki TK csapata lesz.­­ Svájc csapatát szintén ma állították össze s az összeállítást a svájci szövetség azonnal közölte az MLSz-szel. Svájc csapata így áll föl a mérkőzésre: Pache—Minelli, Ramsayer—Loichot, Im­­hof, Regamey—Kanei, Kramer, Seifer, W. Abbeglen, Stadler. — Tartalék: Schneider, Egmann Springer. A svájci csapat szombaton este érkezik Budapestre. Újpest biztos léptekkel halad a bajnok­ság felé 3:1 (2:0) arányban győzte le a második félidőben erősen támadó Ferencvárost A Hungária jól szerepelt Bécsben . A húsvéti labda­rúgómérkőzések Az Újpest húsvét vasárnapján túljutott az utolsó akadályon: 3:1 arányban legyőzte a Ferencvárost, s most már egészen jogosult várományosa a bajnokságnak. Három ponttal vezet a Hungária előtt, tiszta pozícióelőnye azonban csak egy pont, miután a Hungária öt mérkőzésével szemben csak négy a hátra­lévő meccseinek a száma. További ellenfelei azonban kevésbbé erősek, három mérkőzését saját otthonában játszhatna le, viszont a Hungá­riának hátra van még a Ferencváros, valamint a Vasassal a békeutcai pályán és a Pécs-Bara­nyával Pécsett játszandó mérkőzése. Az Újpest-Ferencváros mérkőzésének 16 ezer főnyi fizető nézője volt az újpesti stadion­ban. A futball népszerűségéhez mérten nem túlságosan nagy szám, különösen, ha tekintetbe vesszük, hogy két évvel ezelőtt a két csapat bajnoki mérkőzésén a harmincezret is megha­ladta a nézőközönség száma. E­­­mellett még sze­rencse, hogy délelőtt szép tavaszi idő csábítga­tott s az obuigát eső csak megkésve jelentke­zett, így azután a gazdasági mérleg valahogyan mégis csak kielégítő volt, kárba veszett azon­ban az esőbiztosításra kifizetett összeg. A biz­tosítás ugyanis fél 2 és fél 4 órai időpontra szólott, az eső pedig a meccs folyamán, fél 5 óra tájban eredt meg. A nagy mérkőzés belső tartalma azonban a legteljesebb mértékben kielégítő volt. Hatal­mas küzdelmet vívott a két csapat s jóllehet az Újpest a második félidő elején már három gól­lal vezetett, győzelme mégsem volt biztosítva, mert a Ferencváros régi nagy napjaira emlé­keztető támadó stílusban nemcsak a gólelőny behozásával, de még túlszárnyalásával is fenye­getett. S talán a nagy fordulat be is követ­kezett volna, ha a szépen kidolgozott támadá­sokat a ferencvárosi balszárnyon és középen nem követik a sorozatos balfogások. A játék első részében az Újpest csapata fé­nyesen érvényesítette sajátos erényeit. Az ellen­fél támadásainak pillanataiban a védelem min­denkor a helyén volt, a fedezetsora kitűnően támogatta mind a védelmet, mind pedig a csa­társort s elegendő volt, hogy Áttér éppen ezen a napon érje el formájának tetőpontját s máris biztosítva volt a siker. Az Újpest csapatában különösen Dudás emelkedett ki, a minden idők legjobb hátvédjére, Rimbard Gyulára emlékez­tető labdabiztos játékával. Elsőrangú partnere volt az egyre finomabban és kiforrott tudás­sal dolgozó Fogl III. Shiber az adott pillana­tokban mindig a helyén volt s néhány bravú­ros védéssel a magyar kapusok legelső sorába emelkedett. A fedezetsor páratlan lelkesedés­sel és agilitással működött közre. Borsányi ez­úttal is nagyszerűen játszott, bár erősen da­gadt bokával vett részt a játékban. Wilhelm kevés tréningjét nagy szorgalommal pótolta, Kvasz pedig a még mindig fejlődő játékos típusának mutatkozott. A csatársorban hasznos változást jelent Steiner, akitől aligha veszi vissza a helyet Possák. Ströcknek gyengébb napja volt, mindazonáltal gyors lefutásokkal és jó beadásokkal mutatta ki klasszisát. P. Szabó visszaesett, jobblábas beadásai azonban sokszor jelentettek veszelt a Ferencváros kst­pájára. A ranglistán Auer után Spitz követ­kezett sok ügyes fogással, hasznos labdaleadá­­sokkal és gyors kisiklásokkal. A Ferencváros csapata az első félidőben még jobbára defenzív állásba szorult s csak akkor tért át a támadószellemben vezetett játékra, amikor a háromgólos újpesti előny az elkesere­dést, sőt talán a szégyen­érzést is fölkeltette benne. Valóban nagyszerű akciókat láthattunk ekkor a zöld-fehér csatársortól, különösen a jobbszárnyon, a Takács II.—Tanzer-pártól, míg ellenben Túrás és Toldi több esetben a leg­szebben fölépített támadásokat is el tudta ron­tani. A fedezetsorban Lyka állta meg a leg­jobban a helyét, míg Lázár inkább a támadó fedezet szerepében tüntette ki magát. Sárosi a nehéz küzdelemben nem találta föl magát s csak annyit mutatott, hogy klasszisa csak fej­lődésben van, de ki még nem forrott. Takács I. volt a védelem oszlopa, Amseinek nem volt sze­rencsés napja, Papp súlyos hibákat ejtett, de nagy igyekezetét el kell ismerni. Az újpesti derby-mérkőzést a belgrádi Jugo­­slavija és a Fasas mérkőzése előzte meg. A belgrádiak nyers, de erőtől duzzadó játékkal hamarosan két gól előnyre tettek szert, a Fasa­­sok finomabb technikai felkészültségével szem­ben azonban fokozatosan visszahanyatlottak és végül súlyos vereséget szenvedtek. Az újpesti stadionban vasárnap szerepelt négy csapat hétfőn az üllői úti sporttelepre tette át szereplésének a színterét. Elsőnek a Ferencváros—Vasas mérkőzését játszották le anélkül, hogy befejezték volna, mert a hirtelen támadt zápor miatt már a második félidő 20 percében lefújták a meccset. A Ferencváros könnyen aratott nagy gólarányú győzelmet, az ellenállást alig tanúsító Vasassal szemben s így a győzelem értékét a kellő fokra kell le­szállítani. A következő mérkőzésben az Újpest tartalékokkal túlzsúfolt csapata gyenge játékot mutatott a meglepően jól játszó Jugoszláviá­val szemben, de így is könnyen győzött. Visz­­szatetsző volt az üllői úti pálya közönségének viselkedése. Az elvakult zöld-fehér hívők ugyanis azzal akarták megbosszulni az előző napi vereséget, hogy a belgrádiakat biztatták, sőt megtörtént az is, hogy becsmérlő kifejezé­sekkel illették az újpesti játékosokat. A külföldön és az elszakított területeken sze­repelt csapatok közül elsősorban a Hungária bécsi vendégjátékáról kell megemlékezni. A kék-fehérek az első napon pompás játékkal megérdemelt győzelmet arattak a Rapid fölött s favoritként állottak ki másnap az Austriá­­val. A húsvéthétfőn lefolyt mérkőzés azonban csalódást hozott, mert a Hungária feltűnően lanyhán játszott s végeredményben gól nélkül, döntetlenül végződött a küzdelem. A bécsi ser­leget így az Austria nyerte, amely az első na­pon 6:0 arányú győzelmet aratott a SpV Fürth csapata fölött. A román szövetséggel megkötött béke megnyitotta az utat a magyar csapatoknak Erdélybe és a Bánátba. A Nem­­­zeti, a Bástya és a Budai 11 bemutatkozása azonban nem sikerült, mert a hat mérkőzésből csak kettőt nyertek meg a magyar professzio­nista csapatok, s csúfos kudarc érte a Bagariát . Zágrábban, ahol a HASK és a Gradjanski egy­formán 5:1 arányú vereséget mért a szombat­­helyiekre. A III. ker. FC kettős győzelemmel tért haza Lengyelországból s ugyancsak szép sikert arattak a Felvidéken és a Délvidéken tú­rázó amatőrcsapatok. A Bocskay kikapott Ale­xandriában a város válogatott csapatától, az Attila pedig döntetlen, eredményt ért el Ami­eré­ben. A húsvéti mérkőzések részletei itt következ­nek. VASÁRNAP. Professzionalista bajnokság L­­iga: Újpest—Ferencváros 3:1 (2:0). Az újpestiek hatalmas iramát a Ferencváros is átvette s szép küzdelem alakult ki, amelyben azonban az Újpest bizonyult jobbnak. Egysége­sebb, jobb volt elsősorban a csatársora s ennek eredménye már a 13. percben megmutatkozott, a veszélyes támadásokat Auer góllal fejezte be. A labdát Ströck adta be a jobbszélről s Auer fordulásból élesen lőtte az ellenkező sarokba (1:0). A Ferencváros ellentámadását kornerre szerelték, majd ismét az Újpest veszélyeztetett, de most Amsei idejében közbelépett. A gyorsan váltakozó játék 24. percében Tanzer beadására Toldi és Huber egyszerre ugrott, mindketten hi­báztak és a földre estek. A labda Kohut elé pattant, akinek lövését Dudás mentette. Ide-oda pattogott a labda, míg végre a védelem tisztázta a góllal fenyegető helyzetet. Toldi három percre kiállt a játékból s közben az Újpest támadott. Papp rosszul adta hátra a labdát, Spitz el­­csípte, az üres kapura irányított lövése azonban a lécről pattant vissza. P. Szabó kornere után ismét Spitz lőtt, de most Amsei védte a labdát. Az Újpest támadásai állandósultak, s a 40. percben a résen, álló Auer a második gólt is meg­szerezte (3:0). A zöld-fehérek heves ellentáma­dásai a 43. percben csaknem eredményt hoztak, Túras lövése azonban a kapufára pattant. A második félidőben ismét az Újpest rohamai adtak kemény munkát a ferencvárosi védelem­nek, amely csak öt percig állta az ostromot, mert a 6. percben Ströck ívelt lövése Amsel fölött a kapuba esett (3:0). A Ferencvárosnak nem szegte kedvét az újabb gól, átvette az iramot s mindinkább felnyomult. A 10. percben Tanzer korneréből Takács II. élesen lőtt a kapura, Hu­ber azonban elvetéssel kornerre védte a lövést. Túrás és Lyka labdáját Huber fogta, Steiner lövését Papp mentette, majd Takács II. orfszárd helyzetben gólt szerzett, amit a bíró nem ítélt meg. A 22. percben Tünzer lövése Huberrel visz­­szapattant Toldi elé, akinek lövését Borsányi kornerre mentette.. Két perc múlva az Újpest szerzett kornért, Borsányi rendsze miatt a Fe­rencváros tizenegyest reklamált, Steiner pedig a kapu mellé lőtt. A 26. percben Takács II.— Tünzer szép akcióját Takács II. remek lövéssel fejezte be s a labda a kapu sarkába jutott (3:1). Újabb támadásokat vezetett a Ferencváros, a lö­vések azonban most nen­ sikerültek. A 30. perc­ben az Újpest szerzett komért, de ez eredmény­telen maradt épp úgy, mint néhány perc múlva P. Szabó sarokrúgása. A 48. percben Sárosi meg­sérült, kivitték a pályáról s nem is tért már vissza, mert két perc múlva véget ért a küzdelem. n. liga: Soroksár—Megyer 6:0 (3:0). Szövetségi díj: Újpest II.—Ferencváros II. 3:0 (3:0). Nemzetközi mérkőzés Vasas— Jugoslavija 5:3 (4:2). Az első két gólt a belgrádiak lőtték Ljuburics és Nikolics révén. A Vasas Remmer és Brunecker góljaival kiegyenlített, majd Stanczl és Brunecker újabb két góljával 4:2 arányban magához ragadta a vezetést. A második félidőben Djokics felsza­badító rúgása Jenevről pattant a belgrádiak ka­pujába (5:2). A Jugoslavija harmadik gólját Kesics lőtte (5:3). A külföldön és az elszakított területeken Hungária—Rapid 4:3 (3:1). A bécsi serlegmérkőzések legizgalmasabb küz­delmét vívta a Hungária és a Rapid. Az első félidőben a Hungária játszott fölényben s Ba­­rátky megszerezte a vezető gólt. Lueff kiegyen­lített, majd ismét Barátky lőtt gólt (2:1), azután pedig Sebes lövése jutott a Rapid kapujába (3:1). A szünet után Kalmár szerzett gólt (4:1) s az utolsó negyedóráig változatlan maradt az eredmény, ám ekkor a Rapid nyomult föl és Smistik II., valamint Kaburek góljával 4:3 arányban enyhítette a vereség súlyát. Austria—Sp V. Fürth 6:0 (3:0). Zágráb: HASK—Sabaria 5:1 (2:1). Nagyvárad: Nemzeti—Nagyváradi Törekvés 1:0 (1:0). Temesvár: Ripensia—Budai 11 3:1 (0:0). Kolozsvár: Kolozsvár válogatott—Bástya 1:1 (1:0). Trencsén: Bak TK—Trencianski 4:3 (3:1). Amiens: Attila—AC Amiens 2:2 (1:1). Alexandria: Alexandria válogatott—Bocskay 3:2 (2:2). Krakó: III. ker. FC—Wisla 4:3 (1:2). Eszék: Törekvés—Makkabi 7:1 (4:1). Nagyszalonta: Gyula TE—NSC 4:2. Losonc: Salgótarjáni SE—Slavia 3:0 (2:0). Komárom: Postás—KFC 4:0. Munkács: MTK—Munkácsi SE 4:0 (2:0). Ungvár: Debreceni KASE—UMTE 4:2 (0:2). Kassa: Diósgyőri VTK—KMTE 3:0 (2:0). Egyéb külföldi eredmények Kopenhága: Slávia (Prága)—Kopenhágai vá­logatott 6:0 (4:0). Antwerpen: Sparta (Prága)—Beerschot 3:0 (1:0). Berlini :Visana­s(Bress)—Hertha BSQ 5:2 (1:1). Megjlent az első magyar nyelvű szakmunka „Magasfrekvenciás sugarak a gyógyászatban" mely ismerteti a magasfrekvencia tel­jes lényegét, kezelési rendszereit s az ezzel kezelhető összes betegségeket kimerítően és igen alaposan. A könyv díszes vászonkötésben aranyo­zással, 232 oldalon, hetven képpel illusztrálva jelent meg. Írta: Érdy László Ara 20.— pengő. Megrendelhető a B. II. könyvesboltjá­ban, Budapest, VIII., József­ körút 5. sz. Niirriberg: Adudra—IFG Nürnberg 2:1 (1:1), Prága: Bohemians—Wiener SC 5:2 (2:1), _ HÉTFŐN. Nemzetközi mérkőzés Újpest—Jugoslávija 7:3 (4:1). Az Újpest tartalékos csapattal játszott, de így is nagy győzelmet aratott a tetszetősen játszó belgrádiak fölött. Az Újpest góljait Auer (5), Steiner és Possák lőtte. Barátságos mérkőzések Ferencváros—Vasas 7:3 (5:0). A Vasas csapata nem tanúsított nagyobb ellenállást s a Ferencváros jó játékkal nagy gól­aránnyal győzött. A gólok közül Takács II. né­gyet, Túrás hármat lőtt. A második félidő 20. percében a zuhogó zápor miatt a mérkőzést félbe­szakították. A külföldön és az elszakított­­mn­eteken Hungária—Austria 0:0. Mindkét csapat óvatosan kezdett, de később sem javult a játék. A magyar csapat mélyen for­mája alatt szerepelt s az első félidőben Újvári és Mandl jó teljesítményének köszönheti, hogy nem kapott gólt. A második félidőben a közép­csatár posztján Kalmár helyett Hauer szerepelt, de így sem javult a Hungária játéka. A döntet­lennel a húsvéti serleget az Austria csapata, nyerte.­­ Rapid—Fürth 6:4 (1:2). Zágráb: Gradjanski—Sabaria 5:1 (3:1). Nagyvárad: NAC—Nemzeti 2:2 (1:0). Temesvár: Ripensia—Budai 11 3:3 (2:2). Kolozsvár: Bástya—Universitatea 2:0 (0:0). Nagyszombat: Bak TK—Trnava 5:1 (5:0). Krakó: III. ker. FC—Cracovia 1:0 (0:0). Beregszász: MTK—Beregszászi FTC 5:2 (1:2). Ungvár: Debreceni KASE—UAC 1:0 (1:0), Xotofio:­Salgótarjáni SE—SAFC 5:2 (5:0). Dunaszerdahely: Postás—DSC 6:0 (1:0). Kassa: Kassai AC—Diósgyőri VTK 3:2 (2:1)­. Eszék: Törekvés—Slavia 5:1 (2:0). Külföldi eredmények Kopenhága: Slávia—Dán válogatott 3:2 (2:2)­. Kiel: Vienna (Bécs)—Holstein Kiel 4:1 (2:0). Frankfurt: Adm­ira (Bécs)—Eintracht 2:3 (1:0). Drezda: Wiener AC—Ring Greilingen 3:3 (2:1). Prága: Wiener SC—Bohemians 6:5 (3:2). Antwerpen: Wacker (Bécs)—Sparta (Prága)­ 4:2 (2:2). * A Rotter—Szállás­pár nagy sikere Londonban.­ A londoni Iee Club jégpalat­tájában vasárnap este fényes est keretében mutatkozott be a páros műkorcsolyázó világ­­bajnokság magyar győztese, a Rotter Babi—­­Szotlás László-pár. A klub főtitkára mél­tatta a magyar műkorcsolyázók művészetét, amelyben húsz percen át gyönyöröködött az est előkb­ő közönsége. A világbajnoki pár Berlinben győzelemre jutott programmját mutatta be oly sikerrel, hogy a pompás pro­dukciókat meg kellett újráznni. A klub veze­tősége Rotter Babinek hatalmas virágcsokor­­ral kedveskedett, húsvét hétfőn pedig villás­­reggelit adott a magyar vendégek tisztele­tére. Az Ice Club kérésére szerdán este meg­ ismétlik a bemutatót a világbajnokok. M. T. K. Sporttelep Hungária út 1931 április 12-én, vasárnap d. u. V.5 órakor labdarúgó mérkőzés Svájc-Magyarország válogatott csapatai között az Európai Kupáért Előzőleg d. u ..3 órakor a Budapesti Női Kézilabda válogatott csapatok mérkőzése. 1 órakor a Budapesti Férfi Kézilabda válogatott csapatok mérkőzése.