Budapesti Hírlap, 1933. november (53. évfolyam, 249–272. szám)

1933-11-28 / 270. szám

1933 NOVEMBER 28, KEDD B. H. SPORT HÁROM. EURÓPA-BAJNOKSÁGOT nyertek birkózóink Párizsban Z­obori Ödön a légsúly, Tóth Ferenc a pehelysúly, Papp László dr. a kisnehézsúly Európa-bajnoka Magyarország ismét megjelent a sport világ­­ranpadán és ismét diadalt aratott. Ezúttal birkózóink szerezték meg a győzelem dicsősé­gét Párizsban a szabadfogású birkózás Európa­­bajnokságában. Csodálatosan nagy sikere ez a skírágar tehetségnek. Évtizedeken át a klasszi­­ku­s görög-római birkózást művelte a magyar ifjúság és egymásra halmozta a győzelmeket. Olimpiai bajnoságok, Európa-bajnokságok és egyéb nagy nemzetközi sikerek hirdették a bir­­kózósport kultuszának fejlettségét Magyar­­országon. A görög-római birkózás mellé lépett az Amerikából Európába átültetett új birkózó­­rendszer, a szabadfogású birkózás s amíg min­­denfelé tért hódítva, nagy lendületnek indult, addig mi csak megkésve hódoltunk be az új birkózási módszernek. Alig néhány éve csupán, hogy a magyar birkózósportban is helyet ka­pott a szabadfogású birkózás és ime a párizsi példa tanuságtétele szerint máris utolértük, sőt el is hagytuk a többi európai nemzetet. Négy birkózónk nyert kiküldetést az idei Európa-b­ajnokságokra s azért csak négy, mert sem tellett költségre, hogy mind a hét súly­­csoportban odaállíthassuk reprezentánsunkat. Pe­dig külön a nemzetek díjáért is folyt a verseny s kétségtelen, hogy Magyarország az északi nem­zetek távollétében az első helyen végzett volna, s a csonka csapat helyett hét birkózóból álló tel­jes csapattal vonulhattunk volna fel a párizsi küzdelmekben. Így azonban, hogy négy magyar birkózó három Európa-bajnokságot tudott ki­hívni, még nagyobb a dicsőség, mert ez százalé­kokban drágában véve is kifejezésre juttatja a magyar birkózósport fölényét azokkal a nemze­tekkel szemben, amelyek a párizsi Európa-baj­­nokságokban részt vettek. Sokszorozza a magyar sportközönség örömét a győzelem ténye felett, hogy ily nagy sikerre sem­ki sem számított, tehát váratlanul ért min­­denkit a hármas győzelem, amit Zombori Ödön, Tóth Ferenc és Papp László dr. szerzett. A ma­gyar csapat negyedik tagja, Tasnádi József két olyan erős ellenféllel került szembe, mint a svájci Irwider és a Németországban élő magyar Fel­­ieák, akiknek nagyobb tudása előtt meg kellett tajulnia. Szombaton este kezdődtek meg az Európa­­bajnokságok mérkőzései a Gymnase Japi óriás­termében mintegy négyezer főnyi közönség je­lenlétében. A magyarok közül elsőnek Zombori Ödön jutott szerephez, a francia légsúlyú baj­nokkal, Depuichaffrayvel került össze s erő­teljes támadó akcióival pontozásos győzelmet aratott. Tasnádi a svájci Európa-bajnokkal, Minderrel vívott remek küzdelmet, ám a svájci égjük támadása közben a szőnyegen kívül fél­vállra esett, mire a bíró russt ítélt. Tóthot erővesztőnek sorsolták s így szombaton még nem került sorra. Vasárnap Zombori tussal győzött a belga Wenderberg fölött, majd ugyancsak tussolta Fischer német birkózót. A döntőben az angol Reid volt Zombori ellenfele s a magyar bajnok a 13. percben tussal legyőzte az angolt. Tóth Ferenc első győzelmét a svájci Vordermann el­len aratta tussal, azután a belga Risquet győzte le a döntőben pontozással. Tóth hősiességére jellemző, hogy bordasérüléssel vívta ki a belga ellen a győzelmet. Papp László dr.-nak három ellenfélen keresztül vezetett az útja az Európa­­bajnoksághoz s mind a hármat tussal győzte le. A 7. percben dobta a francia Dánielt, a 11. percben a svájci Eschlimannt és a döntő mér­kőzés 13. percében a belga Kamráért. Tasnádi­nak vasárnap Földeákkal volt mérkőzése s a német színek képviselője pontozásos győzelem­mel szerezte meg a bajnokságot. A nemzetek pontversenyében Magyarország 9 ponttal a második helyet foglalta el, míg az első helyen holtversenyben Franciaország és Svájc végzett 10—10 ponttal. Ugyancsak holt­verseny volt a harmadik helyen. Belgium és Né­metország 5—5 pontot szerzett. Az új Európa-bajnok névsora: Légsúly: Zombori Ödön (Magyarország). Pehelysúly: Tóth Ferenc (Magyarország). Könnyűsúly: Párrá (Franciaország). Kisközépsúly: Földeák (Németország). Nagyközépsúly:* Jourlin (Fran­ciaország). Kisnehézsúly: Papp László dr. (Magyarország). Nehézsúly: Bürki (Svájc). A magyar birkózók szerdán este 9 óra 55 perckor érkeznek haza a Keleti pályaudvaron. I­ tt A Magyar Póló Club közgyűlése. A Ma­­gyar Pólo Club tagjainak élénk részvételével krtotta VI. évi rendes közgyűlését a Köz­­m­unkatanács helyiségeiben. Rakovszky Iván dr. elnöki megnyitó beszédében köszönetet mondott Boh­éin Henrik mencklenburgi hercegnek és Karola hercegnőnek a pólósport érdekében ki­fejtett fáradhatatlan tevékenységükért. Öröm­mel állapította meg Rakovszky Iván dr., hogy a kedvezőtlen gazdasági viszonyok közepette minden anyagi támogatás nélkül és a tagsági díjaknak a felére való csökkentése ellenére is sikerült a klub költségvetését egyensúlyban tar­­tni. Ez által a Magyar Polo Club célkitűzésé­nek megfelelően sikerrel munkálkodhatott a szép sportnak hazánkban való további fenntar­­ásán. Tasnády-Szüts András fejezte ki a klub látását Rakovszky Iván dr. iránt, majd a napi­­rend letárgyalása és a választás következett, megválasztotta a közgyűlés 1934. évre a férfi­­s női választmányt, a háznagyot és a szám­­izsgáló és gazdasági bizottságot. A Magyar Polo Club elnöksége és választ­mánya jelenleg a következő: Elnök: Rakovszky Iván dr. Alelnök: Borwin mecklenburgi herceg, Olósz Béla dr., Károlyi Lajos gróf. Elnöknő: Jakovszky Ivánné. Alelnöknő: Carola mecklen­­burgi hercegné, Berg Tiborné báróné, Károlyi lajosné grófné, Khuen-Héderváry Sándorné grófné. Férfi választmány: Rieh Hubert, Bánffy Miklós gróf, ifj. Bethlen István gróf, látvány Károly báró, ifj. vitéz Horthy István, Jorg Jenő, Tasnády-Szüts András, Török Sán­­dor gróf, Wenckheim József gróf. Női választ­mány: Ádám Lajosné dr.-né, Hatvany Károlyrné bárónő, Sorg Jenőné, Hatvany Lili báró­nő, Mrs. Mao Farlane, Madarassy-Beck Marcellné báróné, Nagy Elekné dr.-né, Pálffy- Dani Józsefné grófné, Török Sándorné grófné. Ellenőr:­ Scitovszky Aladár dr. Háznagy: Grag­­fer Ede. Ügyész: Auer Pál dr. Pályagondnok: Ternád Endre százados. * Csik Ferenc 59.8 mp.-cel győzött a BEAC fuzóversenyén. Vasárnap délután házi úszó­­­versenyt rendezett a BEAC a Rudas-uszodá­ján. A húszméteres medencében jó eredménye­idet érték el a versenyzők. Különösen jó Csik Ferencnek a 100 m, gyorsúszásban 59.8 mp,-es tljesítménye. * A Magyar Sí-Szövetség értekezlete a Mátrában. A Magyar Sí-Szövetség a mátrai síterepek fejlesztésére irányuló akciója érdeké­­ben szombaton értekezletet tartott a Mátrában. A fővárosból autóbuszok szállították az értekez­let résztvevő­it a magashegyi gyógyházig, onnan pedig húsz centiméteres hóban gyalogolva jutot­tak el a vendégek Mátraházára, ahol a Mátra Egyesület villásreggelivel fogadta őket. Itt Puky Árpád dr., Gyöngyös polgármestere, lelkes be­szédben ismertette azokat a tényezőket, amelyek a Mátra-vidék fejlesztését sürgetik. Az értekez­let résztvevői megtekintették az új lesikló pályát, amely a Kékesről vezet Mátraházáig. A 2600 méter hosszú és húsz méter széles pályán egy­szerre több versenyző startolhat. Mátraházáról felmentek a vendégek a Kékesre s a szálló külön­termében Rapaich Richárd altábornagy, a Sí Szövetség elnöke, nagyhatású beszéddel nyitotta meg az értekezletet. Számos értékes előadás hang­zott el a sísport fejlesztése érdekében. Prém Lóránd dr., Rakovszky István, Liber Béla dr., Köhler Andor, Bujdosó Kálmán felszólalása után Tüske Jenő és Hiesz Károly dr., a MÁV i­lletően a MAVART részéről tett ígéretet, hogy a síelők részére jelentős kedvezményeket fognak biztosí­tani. Az értekezlet résztvevőit a Kékes­ szálló ebéden látta vendégül. * A Hungária VC nyerte a Földváry-em­­lékversenyt. Hatalmas meglepetéssel végző­dött az évad első vívóversenye, a Földváry­­emlékverseny, amelyet vasárnap bonyolított le a Vívó Szövetség 19 junior­ kardcsapat részt­­vételével. A selejtezők során egymást érték a váratlan eredmények. A favorit MAC, majd a BEAC és HTVK hamarosan kiesett s a dön­tőbe a RAC, az MTK, a Postás és a Hungária VC került. A döntőben a Hungária VC mind­három ellenfelét legyőzte és az első helyen vég­zett az MTK előtt. Harmadik a RÁC csa­pata, negyedik a Postás. * Szézharmincnyolc ifjúsági tornász nyerte el a MOTESz jelvényét. A Magyar Országos Torna Szövetség vasárnap rendezte első ifjú­sági jelvényszerző-versenyét 155 résztvevővel. A nyújtón, korláton, lovon, lóugrásban, evű­­rűn és függeszkedésben megtartott versenyben 94 ifjúsági versenyző a MOTESz vasjelvényét, 44 versenyző pedig a szövetség bronzjelvényét nyerte. A jól sikerült verseny után Bék­i Mik­lós vázolta a verseny jelentőségét, majd Soós Géza főtitkár a fogadalmi bizottság nevében köszöntötte a versenyzőket. A jelvényeket Antos ■Mihály volt tornászbajnok osztotta ki ít Omniéban ma premier! Az első előadások mindennap félhelyárakkal Előadások: 4, 6, 8 és 10 órakor. Kizárólagos joggal. * A MAC vízipóló-csapata nyerte a Kom­­jádi-serleget. A fedett uszodában 26-án este fejezték be a Komjádi-kupa mérkőzéseit. Az utolsó mérkőzéseket végignézte Albrecht kir. herceg is, akit a MUSz elnökségének az élén ifj. Horthy Miklós fogadott. Az első mérkő­zésben a III. ker. TVE 1:0 (1:0) arányban legyőzte az MTE-t, majd a sorsdöntő MAFC— FTC-mérkőzésre került a sor. A MAC fiatal játékosai nagyszerű játékban 8:0 (7:0) arány­ban győzték le ellenfelüket és ezzel megszerez­ték a Komjádi-serleg első védelmét. Befejezé­sül a MUE 6:4 (4:0) arányban verte az NSC-t. A MAC mögött a második helyen a BSE vég­zett rosszabb gólaránnyal. * Az Amatőr Hokki Club nyerte a gyep­hokki-bajnokságot. Az idei gyephokki-baj­­nokság befejeződött. A bajnokságot az Amatőr Hokki Club csapata nyerte, amely vasárnap utolsó mérkőzésében 6:0 (3:0) arányban lep­győzte a Vacuum SC csapatát * A torinói főiskolai világbajnokságokon nyert díjak ünneplés kiosztása. A Magyar Főiskolai Sportegyesületek Egyesülése de­­­cember 4-én, hétfőn este fél 9 órakor ünnepi vacsorát rendez, amelyen Kelemen Kornél dr., az OTT elnöke kiosztja a torinói főisko­lai világbajnokságokon nyert versenydíja­kat. ­­ ranytsul a Ferencváros, erősít a­z Újpest A zöld-fehérek csak az utolsó percekben tudták legyőzni a Phöbust 4:3 (2:1) arányban —Az Újpest könnyen verte 4:1 (3:0)-ra a Kispestet — A Bocskay a harmadik helyen A vasárnapi labdarúgó eredmények A ligabajnokság őszi fordulójának utolsó mérkőzéseit játszották vasárnap a csapatok. A Ferencvárosnak és az Újpestnek idegen pá­lyán, nehéz ellenfelekkel kellett megküzdeni, míg azonban a lila-fehérek könnyen oldották meg feladatukat, addig a Ferencváros csak az utolsó percekben szerzett góllal tudta biztosí­tani győzelmét. A Ferencváros továbbra is megtartotta ugyan első helyét, de most már erőteljesen ostromolja az Újpest, amely vasár­napi elyőzel­mével lényegesen javított gólará­nyán. A zöld-fehérek fölénye Korányi tra­gikus kidőlése óta visszahanyatlott, mert a vé­delem bizonytalansága megingatta a fedezet­sor és a csatársor játékának erejét is. Még szerencse, hogy Móré éppen a válságos perió­dusban érte el legjobb formáját. A Phőbusz­­szal vívott mérkőzés két pontját ugyanis első­sorban Mórénak köszönheti a Ferencváros. A második félidőben, amikor a Phőbus ragadta magához a vezetést, újult erővel dobta tűzbe csatársorát, amelynek sikerült előbb a kiegyen­lítő, majd néhány perccel a befejezés előtt a győzelmet s egyben a két pontot jelentő gólt is megszerezni. Szép, izgalmas és változatos küzdelem volt a Ferencváros—Phóbusz mér­kőzése, a Berlini­ utcai pálya ötezer főnyi kö­zönsége a kezdéstől a befejezésig kemény, nyílt harcnak volt a tanúja­ Az Újpest a kispesti pályán újabb forma ja­vulásról tett bizonyságot Fiatal játékosokból álló fedezetsora egyre jobban fejlődik, csatá­rai pedig a régi hajrástílus helyett kombiná­ciós játékra törekszenek. Tóth István tréner munkájának a gyümölcse az Újpest előnyös stílusváltozása, amely az ötletes taktikai húzá­sokon és sím­a, lapos összjátékon alapszik. Az újpesti csatárok nem viszik túlzásba az össz­­játékot, hanem a kellő pillanatban eredménye­sen be is fejezik akcióikat. A Kispestet nagy­szerű játékkal győzte le az Újpest. Fedezet­sora ügyes taktikával tette ártalmatlanná a kispesti csatárokat, s amellett hibátlan leadá­sokkal ösztönözte támadásra a maga csatár­sorát. A Kispest szezoneleji nagy formájának már csak maradékát tudta felmutatni. Védel­mét és fedezetsorát megzavarták az újpesti kombinációk, csatárai pedig csak itt-ott tud­tak kibontakozni az újpesti fedezetsor szorító gyűrűjéből Az első félidő teljesen az Újpesté volt s az ekkor szerzett három góllal biztosí­totta győzelmét a lila-fehér csapat, amely vég­eredményben 4:1 arányban győzött. Botrányokkal, durvaságokkal és verekedés­sel tarkított, csúnya mérkőzés volt a Hungá­ria és a Szeged, FC meccse. Boroskay játék­bíró a mérkőzés első félórájában nem­ torolta meg a szabálytalanságokat, mire a játék elfa­jult és a második félidő 22. percében csúnya botrány tört ki. Kis megrágta Gerlét, a sze­gedi és a fővárosi játékosok összeverekedtek, a tribünön is kitört a verekedés, percekig állt a játék s csak akkor enyhült a robbanásig fe­szült helyzet, amikor a bíró Kist és a vere­kedő Somogyit kiállította. A durvaságok azon­ban tovább folytatódtak, a közönség­ pedig dü­hösen tüntetett a bíró ellen. A botrányos mér­kőzést egyébként a Hungária nyerte 3:2 (2:1) arányban. A Budai 11—III. ker. FC mérkőzésén sú­lyos baleset érte a budaiak bal szélsőjét,­­ Po­zsonyit, aki egy szerencsétlen bukásnál három helyen eltörte a karját. A sajnálatos eset az első félidő 40­ percében történt s a budai csa­pat tíz emberrel játszotta végig a mérkőzést. Az első félidőben a Budai 11. minden tekin­tetben jobb volt ellenfelénél s megérdemelte a 3:1-es vezetést, amelyet csonka csapattal s a bírói hibáitól sújtva, nem tudott megtartani. Végül is a III. kerületieknek sikerült 3:0 arányban döntetlenné tenni a küzdelmet. A Bocskay Debrecenben nehéz harc árán győzte le 2:1 (1:1) arányban az Attilát. A debreceni csapat fedezetsorának ismét gyenge napja volt, annál jobban játszott a csatársor, amely támogatás nélkül is két szép gólt szer­zett. Az Attila gólja Alberti kapus hibájából esett. Győzelmével a Bocskay a harmadik helyre jutott. A Somogy Kaposvárott lelkes játékkal 3:2 (1:2) arányban legyőzte a Nem­zetit. A második ligában a vezető Soroksár a Szentlőrinci NFC-t is legyőzte. Megnyerte mérkőzését az Eto FC is. Az amatőr első oszt­­ályban nagy meglepetés az Elektromos TE­ és a Máv­ veresége. Előbbit a Fér­ Vasutas, utóbbit az FTC győzte le. A vasárnapi ered­­mények itt következnek: Professzionalista bajnokság, I. liga: Ferenc­város—Phöbus 4:3 (2:1). A Ferencváros góljai közül Toldi kettőt, Sár­osi és Takács egyet-egyet szerzett A Phöbus góljain Sztrigán (2.) és T­ókos II. osztozott — Újpest—Kispest 4:1 (3:0). P. Szabó (2), Avar és Tamássy lőtte az Újpest gól­jait, míg a Kispest egyetlen gólját Szabó II. sze­rezte. — Hungária—Szeged FC 3:2 (2:1). A Hun­gária góllövői: Dudás, Cseh II., Túrás. A Szeged FC Gerle és Kalmár II. révén jutott góljaihoz. — Bocskay—Attila 2:1 (1:1). Markos és Vincze lőtte a Bocskay góljait. Az Attila gólja Búzásai lövéséből esett. — Buk­nai 11—III. ker. FC 3:3 (3:1). Polgár, Hegyes és Bökk (tizenegyesből) a Budai 11 gólszerzői. A III. ker. FC Fenyvesi (tizenegyesből), Blaskó és ismét Fenyvesi révén érte el góljait. — Somogy—Nemzeti 3:2 (1:2). A győztes csapat góljait Tadics II. (2) és Ga­lambos, a vesztes csapat góljait Odry és Bihiáiny lőtte.­­ 4 II. liga: Soroksár— Szentlőrinci NFC 2:1 (2:0). — Eto FC—Budatétény 1:0 (0:0). — Váci Kor­meny—Millenáris 1:1 (1:0). — Droguisták— Nagytétény 3:0 (1:0). — Szü­rketaxi—Vác FC 5:0 (4:0). — Budafok—Csepel 3:0 (2:0). —* Va­sas—Baik TK 3:3 (2:1). Amatőr I. osztályú bajnokság. Bíró csoport* UTE—Turul TE 1:1 (1:0). — Belakárff—URAK 2:1 (1:0). — BSE—VI. ker. FC 5:0 (8:0).­­* Postás—Testvériség 6:1 (3:1). TLK—BEAC 1:0 (0:0). — HAC—III. ker. TVE 6:3 (1:2). — Pártos-csoport— FTC—Máv 7:3 (5:2). — Fér. Vasutas—Elektromos TE 2:0 (0:0). — Törekvés —Csepeli MOVE 6:5 (4:2). — BMTE—MTK 2:1 (2:0). — BMTK—Kelenföld 5:1 (1:1). — VSC—33 FC 1:0 (0:0). Külföldi eredmények. Bécs: Admira—AIK (Stockholm) 3:0 (0:0). — Brilion.: Zsidenice—* Viktória Zsizskov 2:1 (1:1). —­ Brüsszel: Bei­­grufftt­—Dánia 2:2 (1:2). A bajnokság állása: 1. Ferencváros 119 — 2 30:14 18 2. Újpest 118 2 1 35:14­ 3. Bocskai 116 2 3 22:15 14­ 4. Kispest 105 2 3 24:17 10 5. Hungária 115 — 0 20:20 10 6. Phöbus 114 2 5 19:20 10 7. Somogy 19­ 5 — 7 18:40 10 8. III. ker. FC9 3 p 3 20:219 9. Szeged 114 1 6 22:248 10. Attila 103 1 6 17:247 11. Budai „11”­ 112 3 6 21:30 7, 12. Nemzeti 101 3 7 14:381