Budapesti Hírlap, 1936. január (56. évfolyam, 1-25. szám)

1936-01-21 / 16. szám

16 fi magyar-japán jéghokki mérkőzés 5:2 arányban győzött a magyar csapat Szombaton éjfél fél 12-kor érkezett Buda­ Újabb kézfogás után ismét felsorakoztak 1 hetre a 14 tagból álló japán olimpiai jég­­h­ok­ki-válogatott csapat. A BKE olimpiai játékosai baráti szeretettel fogadták s ki­sérték szállásukra Nippon fiait, akik siettek pihenőre térni, közben bizakodva jelentették ki, hogy Budapesten már emelkedő formáról fognak tanúságot tenni. * Japán titokzatos fiai újoncok még a hokks­­ütő kezelésében s alig egy évtizede, hogy komolyan, foglalkoznak ezzel a sportággal is. Kanadába küldtek át évek óta 60—70 embert, ezek azután mint trénerek tanították otthon a fiatalságot, de a bemutatott tudásuk szerint még messze állnak a jobb európai csapa­toktól is.* Tokióban van már jégpalotájuk, de úgy látszik, ez sem elegendő arra, hogy kitartó játékosokat neveljenek. A csapat ugyanis igen gyorsan és sokat cserél s a városligeti pályán is három teljes csatársorral, kilenc emberrel ostromolták felváltva a magyar kaput. Hátvédet is hármat szerepeltettek fel­váltva, sőt a kaput is váltogatva őrizte két kapusuk.* Legkiválóbb csatáruk, Turuya, már 1931. évben szerepelt Chamonixban s így ismerte az európai viszonyokat. Beszélgetés közben elismerte, hogy ebben a sportban még igen sok tanulni és ellesnivalójuk van s mindjárt a műjégpálya megpillantásakor kijelentette, hogy pályánk, épületeink és berendezésünk elsőrangú.* Gyönyörű napsütésben állt fel vasárnap délben a két csapat. Négyezer néző fért el az újonnan bővített tribünökön, de igen sokan visszafordultak a bejárattól, l­átván a telt h­­ázat jelentő táblákat. Feltartott hokkibo­­t­okkal üdvözölte egymást a két csapat, a vezényszóra a japánok a botokat a jégre d­obták, átszaladtak a magyarokhoz s kéz­fogás után minden japán egy-egy olimpiai japán jelvényt tűzött a szembenálló magyar játékosok mellére, sőt Minder és Lator bírók is részesültek ebben a kitüntető figyelemben. * * a csapatok­­ meghallgatták Pröhle tanár ja­pánul elmondott üdvözlőbeszédét. Turáni testvéreink fürgén támadják kezdés után a magyar kaput s már a 3. percben Hirano Komei összjátékból megszületik az első gól. Hátvédeink nem vették talán elég komolyan az ügyet s a fürge kis japánok áteikkázták a magyar védelmet. Csatáraink felelni akartak rá, de semmi sem sikerült, nagy helyzetek maradtak ki minduntalan. Idegesség fogta el a mieinket s ennek a követ­kezése volt a második gól, amelyet nem is Ichikaiva — a támadó csatár —, hanem Szamosi lába juttatott balszerencsével Hír­esült kapujába, öngólt vétett a magyar csa­pat. 2:0 volt a részidő Japán javára. A második harmad nyomasztó magyar fö­lényt hozott. A BKE első csatársora szebb­­nél-szebb akciókat vezetett: sorra születtek Miklós, Minder, Gergely é­­s Jeney ütőjéről a magyar gólok. Az udvarias Minder Frigyes bíró talán megsajnálta a vendégeket, Barcsát egy percre ki is állította lábelhúzás címén, de ez sem változtatott a megfordult irányzaton. Az utolsó harmadban Jeney újabb gólja állí­totta be az 5:2-s végeredményt. A mérkőzés befejezését jelző harangszót el­nyelte a minden oldalról feltörő taps és él­jenzés, mellyel a közönség a csapatot a szép játékért megérdemelten ünnepelte. A pavillon nagytermében negyvenszemélyes társasebéden barátkoztak tovább japánok és magyarok s a két csapat játékosai hétfőn is együtt tekin­tették meg a főváros látnivalóit. Meg kell még említeni, hogy a japánok elsőrendű felszerelést hoztak magukkal és meglátszik rajtuk, hogy gazdag ország jól ellátott fiai.★ A mérkőzés annyira kimerítette a japáno­kat, hogy Bukarestbe tervezett utazásukat lemondták, sőt valószínűleg egyáltalán nem mennek el már Romániába, hanem tőlünk egyenesen Garmisch-Partenkirchenbe, a téli olimpiász színhelyére utaznak . Ausztria válogatott csapata 5:4 (2:2) arányban győzött Madridban A spanyol válogatott csapat mindezideig veretlen volt otthonában, ezt a dicsőséget azonban megtörte vasárnap Ausztria csapata, amely elkeseredett küzdelem után egy góllal megverte nagy ellenfelét. A madridi mérkő­zést Schmieger tanár előadásában a rádió közvetítette és így egész Ausztria végigkísér­hette az ádáz harc minden mozzanatát. Bécs ujongott a váratlan győzelem hatása alatt és a győztes csapatban a „Wundermanschaft” feltámadását ünnepelték. Az osztrák váloga­tott csapat május 9-én Anglia válogatott csa­patával mérkőzik Bécsben és a madridi győ­zelem hatásaként még vasárnap este megkez­dődött az ostrom a májusi mérkőzésre szóló belépőjegyek biztosítására. A madridi mérkőzés első gólját a játék 5-ik percében Zischek szerezte meg, majd a 26-ik percben a spanyolok Irramgori révén kiegyen­lítettek. A 28-ik percben Regueiro góljával vezettek a spanyolok, de a következő percben Bican fejesgólja 2:2-re egyenlítette ki az ered­ményt. A hátralevő percekben pillanatonként változott a helyzet és hol a spanyol, hol az osztrák kaput fenyegette gólveszedelem. Az utolsó percben gólt lőttek a spanyolok, de Langenus bíró lesállást jelzett és ítéletétől nem tágított a közönség viharos tüntetése ellenére sem. A második félidő balul kezdődött, az oszt­rák védelem hibájából Langara spanyol kö­zépcsatár szép gólt szerzett a harmadik perc­ben. Tíz perc múlva Bican kiegyenlített, a 19-ik percben ismét a spanyolok vezettek Irraragori góljával, de Hanreiter, aki az első félidő végén a megsérült Vogl helyére került a csapatba, hamadszor ia kiegyenlítette a spanyolok gólelőnyét. A spanyolok most hir­telen összeestek és a kimerült osztrák csa­patnak is csak éppen annyi ereje maradt, hogy a győztes gólt Hanreiter révén megsze­rezze. Ez a 29-ik percben történt és az utolsó negyedórában az osztrákok minden igyeke­zetüket a védekezésre fektették. Az osztrák csapatban nagyszerűen játszott az egész védelem, továbbá Smistik középfe­dezet és a bécsi iskola fényét ragyogtatta a csatársor. Hatalmas sikert aratott Hanreiter nemcsak két góljával, de még inkább lelkes, gyors és stílusos játékával. Az osztrák válogatott csapat Madridból tovább utazik Portóba, ahol vasárnap, január 26-án a portugál válogatott csapattal mérkő­zik. A csapat január 29-én tér vissza Bécsbe, msjjel máris megkezdték az előkészületeket az ünneplés fogadtatásra. * Gólképesek a futballcsapatok. A vasár­napi tréningmérkőzések jó színben mutatták a vezető csapatok gólképességét. A Ferenc­­v­áros 14:4 (7:3) arányban győzött a Postás ellen, az Újpest pedig 13:3 (6:1) arányban verte a III. kerületet. A Ferencváros csatár­sorában különösen kemény, az újpesti csa­társorban pedig Vincze játszott nagy formá­ban. A többi eredmény: Phöbus—Nemzeti 4:3 (3:1), Budai 11—Fer. Vasutasok 7:5 (3:1), Budafok—Budatétény 10:1 (6:0), Bocskay—­ BEAC 5:3, Soroksár—Csepel 4:1 (2:1), Tö­rekvés—Testvériség 12:2 (5:1), Szeged—SzAK 2:0, REAC—Szeged 4:3. A Szeged egy-egy földet játszott két ellenfelével. Az első ta­vaszi bajnoki mérkőzést már szombaton vívja a Budai 11 a Budafokkal a lóversenytéri pá­lyán. A vasárnapi program: Ferencváros— Bocskay és Kispest—Hungária a Hungária­­úti sporttelepen, Phöbus—Szeged a berlini­utcai pályán, Törekvés—I0­. ker. a Bihari­­utcai pályán és a SBTC—Újpest Salgótar­jánban. * Szalay László és Szapáry Marienne grófnő győzött a lesiklóbajnokságban. A Kékestetőn vasárnap délelőtt fejezték be a magyar le­­siklóbajnokságot a két futamból álló mű­­lesiklóversennyel. A vasárnapi műlesiklásban a következő időket érték el: Kővári 1 p. 01.3 rap. és 1 p. 08.1 mp., Szalay 59.1 tep. és 1 p. 11 mp., Iglói 1 p. 06.3 mp. és 1 p. 04.7 mp., Csik 1 p. 09.8 mp. és 1 p. 01.7 mp., Emánuel 1 p. 12.8 mp. és 1 p. 11.5 mp., Balatoni Levente 1 p. 13.3 mp. és 1­ p. 11.5 mp. — A hölgy versenyben: Szapáry grófnő 1 p. 31.7 mp. és 1 p. 40.2 mp., Hackstock 2 p. 03 mp. és 1 p. 54 mp., Vasváry 1 p. 42.5 mp. és 1 p. 53.4 mp.­­—• A lesilítóbaj­­nokság összesített végeredménye: 1. Szalay László (Hófutók) 199.47 pont, 2. Kővári Ká­roly (MAC) 107.97 pont, 3. Iglói Pál (MSK) 190.5 pont, 4. Csik Imre (MSK) 188.09 pont, 5. Balatoni Levente (BEAC) 182.74 pont. —­­Hölgybajnokság: 1. Szapáry Marianne grófnő (BBTE) 196.94 pont, 2. Hackstock Hédi (ÚTE) 180.98 pont, 3. Vasváry Éva (MAC) 167.51 pont. — Csapatverseny: 1. Magyar Sí Klub 49 pont, 2. BBTE 49 pont, 3. MAC. Az MSK javára az döntött, hogy első verseny­­z­ttjének jobb volt az ideje, mint a BBTE csapat első tagjának. — Ifjúsági bajnokság: :1. Németh (BEAC) 143.97 pont, 2. Katona (UTE) 141.43 pont, 3. vitéz Gömbös Ernő (NSK) 125.82 pont. * A vasárnapi vívóversenyek: Az MTK II. osztályú törversenyét Rajngó István (BEAC) nyerte négy győzelemmel, második Szidanics Ferenc (RAC) 3 győzelemmel, 3. Nikilas Tibor (MTK) 3 győzelemmel. — A BBTE II. osz­­tályú törversenyének­ győztese Massányi (HTVK), 2. Mészáros (RÁC), 3. Berzsenyi (KISOK). — A Pénzintézetek Sportligájának kizárásos kardcsapat-verseny­ében: 1. Keres­kedelmi Bank, 2. Pénzintézeti Központ, 3. Hitelbank. 1 2000 pengős Tavaszi Sportpályázat 8 pontos kérdés: Mi lesz a Ferencváros— Bocskay-mérkőzés számszerű eredmé­nye ?. Tip: A tiprovatba a győztes csapat neve, vagy a döntetlen szó és a mérkőzés végeredménye írandó. I­X. hét 7 pontos kérdés: Hány gól esik összesen az S­TC—Újpest mérkőzésén? Tip:.............................................. Csak a két csapat által összesen elért gólok számát kell eltalálni. 1 pontos kérdés: Melyik csapat győz a Phöbus—Szeged FC mérkőzésén? Tip: .............................................. Csak a győztes csapat neve, vagy a döntetlen­­­árandó a tiprovatba. pontos kérdés: Sárosi hány gólt szerez a Bocskay ellen? Tip:........................................ . Csak a Sárosi által elért gólok számát kell el­­■5 hív­ni.­­ A pályázó neve és akása: A szombat estig be nem érkezett szelvé­nyek érvénytelenek!! B. H. 1936 JANTJAE 21, KEDÜ * A BTK és a B. Vasutas ökölvívó-csapata fölényesen győzött. A Beszkárt tornacsarno­kában vasárnap izgalmas küzdelmekkel be­fejeződtek a boxoló-csapatbajnokság előmér­­kőzései. A BTK 13:3 arányban legyőzte az NS­C-t, a B. Vasutas pedig 12:4 arányban győzedelmeskedett az FTC csapatán. A jövő vasárnap kezdődnek a döntő mérkőzések a BTK, a B­ Vasutas, a Beszkart és az FTC résztvételével. * Amerikai aknamunka a téli olimpiász ellen.) Berlinből jelentik: Az Universal Ser­vice amerikai hírszolgálati iroda berlini tudó­sítója jelentéseiben azt az állítást kockáztatta meg, hogy a német olimpiai bizottság nem gondoskodott kellőszámú szállásról és hogy Garmisch-Partenkirchenben az összes szállo­dákat és távbeszélőket „a nemzeti szocialista párt nagyságai* * számára foglalták le. Ezzel szemben német helyen rámutatnak arra, hogy mindezek a híresztelések teljesen valótlanok, mert az olimpiai bizottság bőségesen gondos­kodott szállásokról és távbeszélő-vonalakról. A sajtónak Garmisch-Partenkirchenben 57 távbeszélő-állomás s a legmodernebbül fölsze­relt postahivatal áll rendelkezésére. MEGJELENT a Háztartási Számadó Naptár az 1936 évre Oeconomusnak „A rend könyvei'' sorozatában az idén Vll-ik évfolyamában megjelent a kitűnő rendszerű háztartási bekrókönyve páratlan nép­szerűségre tett szert a társadalom legszélesebb köreiben. Jó lélekkel, elmondhatjuk róla, hogy a másik két magánrendtartási könyvvel, a HÁZI­­IKTATÓ-val (ára P 2.40, diszkötésben P 3.50) és az „Eti­ jegyzeteim”-mel (60 fillér) együtt való­ban a magyar család. A HÁZIASSZONY KINCSE Ára P. 1.20 Kaphatók: az Ön megszokott könyvesboltjában, papírüzletében. Vidékre az ár és 20 fillér portó előzetes beküldése mellett szállítja „A rend könyvei” kiadóhivatala Budapest, VI., Andrássy­­út 35. ptp. csekkszámla 15.220. 2000 pengős u~ Tavaszi Sportpályázat 3 pontos kérdés: Mi lesz a Ferencváros— Bocskay-mérkőzés számszerű eredmé­nye? Tip: A tiprovatba a győztes csapat neve, vagy a döntetlen szó és a mérkőzés végeredménye írandó. 2 pontos kérdés: Hány gól esik összesen az SBTC—Újpest mérkőzésén? Tip:............................... . . . Csak a két csapat által összesen elért gólok számát kell eltalálni. 1 pontos kérdés: Melyik csapat győz a Phöbus—Szeged FC mérkőzésén? Tip:­­ • Csak a győztes csapat neve, vagy a döntetlen s­zó írandó a tiprovatba. 1 pontos kérdés: Sárosi hány gólt szerez a Bocskay ellen? Tip: Csak a Sárosi által elért gólok számát kell el­találni. A pályázó neve és lakása: A szombat estig be nem érkezett szelvé­nyek érvénytelenek!! Minden szelvényhez egy-egy darab haszná­­atlan, fel nem ragasztott tízfilléres levélbé­­lyeget kell mellékelni. Bélyeg nélkül bekül­dött szelvények érvénytelenek. Egy pályázó legfeljebb húsz, legkevesebb négy szelvénnyel pályázhat. ) ( A vasárnapi ügetőverseny. Szép, de drága mulatság volt vasárnap az ügetőverseny. A kellemes, napos időben ugyanis igen sokan kipróbálták a szerencséjüket, de a lovak a ragadós, nehéz pályán semmiképpen sem al­kalmazkodtak a közönség véleményéhez. Vagyis: sorra kikaptak a favoritok és csu­pán az egyetlen Prímás vitte győzelemre sze­rény oddsát. És e mellett még Primás is mintha ajándékba kapta volna versenyét. A nemzetközi versenyben Torkos végig vezetve, könnyen győzött Delila és a hiába hajszolt Muscicapa előtt. A részletes eredmény: 1. Carthago (2%) Kovács II. első. Elégia (2*4) Marschall második. Csongor (10) Stei­­nitz harmadik. Indult még: Marina, Thy­­mian. Tót. 10:53, 22, 24. Olasz 47. Befutójog: Carthago—Elégia 10:260. — H. Mai Flower (2*4) Feiser első. Szeszélyes (20) Maszár I. második. Quasimodo (1%) Marschall har­madik. Indul még: Simba, Töhötöm, Riviéra, Pillangó Card II., Olt. Tót. 10:42, 15, 41, 16. Olasz: 127. Befutófogad.: Mai Flower—Sze­szélyes 10:278, Mai Flower—Quasimodo 10:58. — III. Oktondi (6) Varsányi első. Ugyanis (6) Földi második, Bohém (114) Soldos harmadik. Indult még: Sáriasszony, Fergeteg, Marlene B., Lizzie. Tót. 10:65, 22, 16, 13. Olasz: 54. Befutófogadás: Oktondi— Ugyanis 10:414. — IV. Minor (4) Simkó első, London (4) Zwillinger második, Ra­gyogó (6) Worsz harmadik. Indult még: Peggy, Favorité, Eladó, Orzse, Leopárd, Oli­­via, Tenore lánya, Kér B., Tündér. Tót: 10:74, 22, 22, 27. Olasz: 53. Befutófogadás: Minor— London 10:206, Minor—Ragyogó 10:558. —■ V. Torkos (8) Kovács István első, Delila (1) Hauser második, Muscicapa (2%) Stei­­nitz harmadik. Indult még: Marokkó, Pró­kátor, Steirische Liesl, Pallós, Ráma. Tót. 10:60, 19,33, 15. Olasz 96. Befutófogadás: Torkos—Delta 10:840. — VI. Prímás (1%) Kovács J. első, K. L. (6) Simkó második, Röpke (2) Marschall harmadik. Indult még: Vajda. Első fia, Zivatar, Arditti, Tommy, Lenke, ördögleánya, Mucs. Tót: 10:26, 14, 19, 15. Olasz: 72. Befutófogadás: Primás— K. L. 10:85, Primás—Röpke 10:30. — VII. Apacs (12) Marschall első, Bálla (p) Ko­vács n. második. Árvalegény (3) Zwillinger harmadik. Indult még: Alsós, Regina, Groo- Peggy, Leó, Uganda, Nagybánhegyes, Mar­­cos, Hopper. Tót. 10:151, 59, 13, 18. Olasz: 37. Befutófogad.: Apacs—Bálla 10:299, Apacs —Árvalegény 10:497. — VHI: Csalán (2) Zwillinger első. Osztalék (2%) Steinitz má­sodik, Bosiljka (1) Maszár F. harmadik. In­dult még: Lugos, Tót. 10:29. Olasz: 32. Be­futófogadás: Csalán—Osztalék 10:75. — IX. Varázs (4) Bedekovics első, Princessin (6) Feiser második, Anisette (5) Jónás harma­dik. Indult még: Marika II., Drégely, Ár­vácska, Senki, Zsófi, Menthamol, Edömér, Déda, Bicskás, Zengő, Niagara. Tót. 10:163, 33, 34, 26. Olasz: 61. Befutófogadás: Varázs Princessin 10:932, Varázs—Anisette 10:397. ) ( A 300.000 frankos nizzai nagydíj. A nizzai lóversenyek legnagyobb versenyét, a 300.000 frankos nizzai nagydíjat, vasárnap futották. A híres akadályversenyt Royaume (Gilaurehi) nyerte meg a favorit Fusihama (R. Bates) és Robin des Bois előtt. A totalizator 10-re 112 frankot fizetett.