Californiai Magyarság, 1981 (59. évfolyam, 1-52. szám)

1981-10-02 / 40. szám

No. 40. - 1981. október 2. CALIFORNIAI MAGYARSÁG Egyleti Kalauz A BLOOMINGTONI MAGYAR HÁZ 992 W. San Bernardino Avenue Bloomington, California 92316 Telefon: 714-820-9273. Gyűléseit tartja minden hónap har­madik vasárnapján délután 1 órakor a Bloomingtoni Magyar Házban. A Bloomingtoni Magyar Ház min­den hónap első vasárnapján rendezi Táncmulatságát ízletes ebéddel egy­bekötve. Klubunk zenészei kellemes hallgatóival és tánczenével szórakoz­tatják tagjainkat és vendégeinket. Elnök: Somsák Béla. Alelnökök: Néző János, Erdélyi Jenő. Jegyző­titkár: Belmont Fábián Jolán. Pénz­táros: Katona János. Pénztári ellen­őr: Fábián Károly. Vigalmi elnökök: Katona Betty és Vénig Sándor. Szám­­vizsgálók: Mária Uray, Anna Lend, Betty Röczei. Vendégfogadók: Betty Röczei, Mária Uray. Betty Katona Tel: (714) 888-5073. KALIFORNIAI SPORT A Greater Los Angeles sémi,­­ pro Football Liga szombat este és vasárnap kezdi az 1981-82-es évi bajnokságát. A múlt szezon bajnoka a Maccabee az Alitalia el­len kezdi a szezont. Ez a két csa­pat ez idén a Van Nuyst Birming­ham High School Stadionjában fogja játszani hazai mérkőzéseit, és ez a mérkőzés most szombat este 8 órakor kezdődik. A L.A. Aztecs, Santa Barbara két pályáját fogja használni. Va­sárnap délután 3 órakor a Cali­­forniai Gauchok ellen játszanak, a University of Calif. pályáján. A Jackie Robinson pályán négy mérkőzés lesz: 1. 45-kor Laziono-Santa FE. II. 55 Honduras-Garden Gro­­ve (ez két új csapat) 1.50 Homenetmen-Inter-Ame­­rica (ez is új csapat) 3.40-kor HOMENMEN - Ez az új neve a volt United Armeni­­ansnak, az ellenfél a Los Ange­les AC. Befejeződött a profi bajnok­ság. A döntő Torontóban volt megtartva a Cosmos és Chicago között. Az első 90 perc és az utá­na következő 15 perces meghosz­szabbítás, gól nélkül végződött. A Shoot-out-ban Chicago kétszer volt eredményes, a Cosmos egy gólja ellen és ők lettek az év baj­noka. A Cosmos eddig négy íz­ben nyerte ezt a címet. A mérkőzés csak a Cosmos, vagy Chicago híveknek volt iz­galmas. A semleges nézőnek elég unalmas volt. A pálya in­kább lenne alkalmas billiárdra, mint footballra. A műtalajon nehezedebb a labdát kezelni, mint a megszokott füves pá­lyán. ADLER JÓZSEF (f®®! SECRET 'QQt SLOVAK & IP POLISH COOK 72J yjK BOOKLET Featuring: jí' Paska, Pierogi —, Cabbage Rolls s—\ fcxA 81 Nut Rolls, and Chicken Paprika T Revised Royal W Family Collection — *2’5each W Buy 3 and get 'z /yCT Secret Sensible fiíN Dessert Cookbook - FREE! Make check STC' payable and VJ mail to: _ RECIPES , Dept. Magyarság STPf W Uv 1863 Timothy Dr. v/ ^Világ Sporthíradó LABDARÚGÁS: A múlt héten elmaradt NB I-es Videoton-Új­­pest mérkőzés Székesfehérváron. Videoton-Újpest 1-0. Nagy hév­vel kezdett a hazai csapat támad­ni, de az első félidőben sikertele­nül. Szünet után keményebb lett a játék, s a 71 .percben meg is szü­letett a győztes gól. A hazaiak nagy lelkesedésük, rámenésük megérdemelte a győzelmet. Több kupaküzdelem volt a hé­ten. A Bajnokcsapatok Európa Kupájáért az Üllői úton 28.000 néző előtt Ferencváros-Banik Ostrava 3-2. Szögletarány 11-3 volt a Fradi javára. A hazaiak már 3-0-ra vezettek, de rövidesen kitűnt, hogy a Fradinak van mi­től tartania a csehszlovák bajnok csapattól. Bármennyire is fájó, azt kell mondani, hogy a mérkő­zés eredményének alakulásáért a ferencvárosiak csak és kizárólag magukat hibáztathatják, mert, amit a 75 perc alatt szépen ki­építettek, azt pár perc alatt le­rombolták, és örülhettek a 3-2-es győzelemnek otthonukban. AZ UEFA kupáért: Tatabánya- Real Madrid 2-1. Tatabányán 22 ezren nézték meg a mérkőzést, és megtörtént a csoda, győztek a nagyhírű csapat ellen. Igaz nem világraszóló az eredmény, de min­denképpen kielégítő. Nem játszott igazán jól a Tata­bánya, de a hibákat rendszerint kijavították, nagy volt az akarás. Volt olyan eset is, amikor két spanyol támadott, s a magyar fiú utánuk rohant, a lábuk közül elő­rerúgva mentette meg a majd­nem biztos góltól a kapujukat. Ez a nagy akarás akár kiütéses győzelmet is eredményezhetett volna. A vége felé a hazaiakból többen elfáradtak, és ekkor már a vendégek villogtatták tudásu­kat, de szerencsére ez csak egy gólt eredményezett, a 79. perc­ben. A Kupagyőztesek Európa Ku­pájáért: Paralimiben FC Paralimi Vasas 1-0. A mérkőzés Ciprus szigetén folyt le. A magyarok a 44. percben egy tizenegyest el­hibáztak, viszont a hazaiak az 57. percben belőtt góllal győz­tek. UEFA Kupáért Bécsben: Vide­­oton-Rapid 2-2. 30 ezer néző je­lent meg a mérkőzésen. A magya­rok jobban játszottak, de a 90. percben a bécsiek 1 l­eshez jutot­tak, amivel döntetlenül úszták meg a már biztos vesztést. Bukarestben Világselejtező Mérkőzésen: Magyarország-Ro­mánia 0-0. Az eredmény kielé­gítőnek mondható, mert ha a hátralévő mérkőzéseken csak ki­csit is jobban szerepelnek a ma­gyarok, még bejuthatnak a dön­tőbe. JÉGKORONG: Montrealban rendezték meg a Kanada Kupa nemzetközi mérkőzéseket. Az előmérkőzések során Kanada, 3-2-re legyőzte a szovjet válo­gatottat, majd a selejtezőben 7-3-as győzelmet aratott felette. Az elődöntőben 4-1-re verte az Egyesült Államok együttesét, s így került a döntőre sor Kana­da és a Szovjetunió között. Ma­ga Trudeau miniszterelnök is megjelent a mérkőzésen, a pá­­­lya minden jegye elkelt. Nagy volt az izgalom, mert minden­ki biztos kanadai győzelmet jó­solt ennyi győzelem után. A dön­tők döntője nagy csalódást oko­zott az egész országban, mert a szovjet csapat 8-1 arányban győ­zött Kanada ellen. A mérkőzés hajrájában négy percen belül há­rom gólt kaptak a kanadaiak. A díjat maga Trudeau adta át a győzteseknek. ÚSZÁS: Egy érdeklődőnek vá­laszolom, hogy miért nem sze­repeltek a magyar műúszók a spliti versenyeken ... Magyaror­szágon a műúszás még nem is­mert sportág, nincsenek sporto­lói, akik indulhatnának ebben a versenyszámban. SÚLYEMELÉS: Lillében tar­tották meg a világbajnokságot. Legnagyobb érdeklődést hozta, hogy a 297.5 kilós összetett ver­senyt megtudja-e valaki dönteni az álomhatár 300 kilóval. Erre hárman is esélyesek voltak. A kubai Nunez, a moszkvai Szarkisz­ján Manolov a bolgár versenyző. Manolov és Szarkiszján 125-ön kezdett, Nunez két és fél kilóval feljebb, így mentek mindhárman magasabbra, 170, 175 kiló. A végelszámolásnál 302,5 kg került Nunez és Manolov neve mellé is. De miután a mérlegelésnél Mano­lov tíz dekával könnyebb volt, övé lett a pehelysúlyúak össze­tett világbajnoki aranyérme. Tíz dekán múlott ... A szakemberek szerint mindkettő aranyérmet ér­demelt volna. Magyarok is szerepeltek a ver­senyen, de komolyabb ered­ményt nem tudtak kiharcolni maguknak. UEFA-felhívás. Az Európai Labdarúgó Szövetség régóta kö­vetkezetes módon lép fel a sport­­szerűség megőrzése érdekében. Több példát lehetne felsorolni, mikor a nemzetközi szervezet botrányokozásért úgy egyes játé­kosokat, mint magát a közön­séget súlyos büntetésekkel sújt­ja. A nemzetközi kupák nyitó­­mérkőzései előtt az UEFA ismét felhívás formájában fejezte ki vé­­leényét és kérését a kupaküzdel­mekkel kapcsolatosan. Kéri, hogy tartózkodjanak a rendező egyesületeknek is sok gondot okozó botrányos viselkedéstől. A közlemény külön hangsúlyoz­za a játékosok felelősségét, de aláhúzza, hogy mindenek­előtt a játékvezetőknél kell gondoskod­nak a sportszerű keretek megőr­zéséről. Végezetül a felhívás szigorú büntetéseket helyez kilátásba, a sportszerűtlenkedőkkel szem­ben. KAALI NAGY TIBOR RESTAURANT & MUSICAL CABARET 3000 LOS FELIZ BLVD. LOS ANGELES. Közel a Golden State Freeway-hez | ----------------- T: (213) 664-2955 LANTRADA Elsőrendű ----------­olasz konyha Előételek, levesek, saláták, főzelékek, paszták, borjú­bárány- és marhahús, szárnyasok, halak, desszertek nagy választékban. Eszpresszó és cappuccino kávé. Importált borok, sörök, koktél. Esténként 8 és 10 órakor­­ zene­ kabaré Nyitva keddtől csütörtökig és vasárnap 5.30-1-ig. Pénteken és szombaton 5:30­2-ig. Hétfőn zárva. MAGYAR BIBLIAI GYÜLEKEZET Postacím: P.O. Box 329, Santa Monica 90406. Összejövetel helye: 1254 19th Street, Santa Monica, California Minden vasárnap délelőtt 9:30-kor Vasárnapi iskola, 10:30-kor Istentisztelet magyar és angol nyelven. Szeretettel hívunk és várunk mindenkit Lelkipásztor: HENRY D SMITH Zongorista: Mrs. LINDA BURRIS ÚJ ZÉ­LAN­DON történt, egy csoport hívő az Úr asztala körül gyűlt egybe, hogy a szent jegyek­ben részesülve megemlékezzenek arról a borzalmas kereszthalálról, amelyet Jézus a Golgothán mind­nyájunkért szenvedett. A Szent­szellem csodálatos jelenlétét erő­teljesen érezve, egy férfi hirtelen felállt és miután valakivel rövi­den beszélgetett, ismét vissza­ment a helyére. Ez az illető ké­sőbb elmondta lelkipásztorának, hogy az Úr Lelke emlékeztette őt arra, hogy ezt az egyént ő va­lamikor megbántotta, ennélfogva addig, míg testvérétől bocsánatot nem kér, Krisztussal sem lehet igazán közössége és nincs igazi lelki­­békessége. A KERESZTYÉNI életnek ez egyik legkényesebb és legfájdal­masabb pontja. Hányszor indí­tottunk már útnak egy-egy bán­tó szót a mi testvérünk ellen, mennyi keserű könnyet és szív­­fájdalmat okoztunk atyánkfiá­nak anélkül, hogy azért valaha is — legalább csak egyszer is — bo­csánatot kértünk volna? Igaz, ez nem könnyű, mert erre csak egy őszinte, krisztusi alázattal teli emberi szív képes. Erőltetett mo­soly, üres szavakból álló szép be­szédek, csupán külsőleges és áhí­­tatoskodó magatartás nem tün­tethetik el a szívben mélyen szán­tott sebeket,erre egyedül csak az Isten Lelkétől sugallt bűnbánat és megbocsátás képes.Az igazság az, AMEDDIG EMBERTÁRSA­INKKAL NEM RENDEZTÜK VI­SZON­Y­UN­KAT, ADDIG NEM LEHET ISTENNEL SEM RENDEZETT, BÉKESSÉGGEL ÉS ÖRÖMMEL TELJES KÖ­ZÖSSÉGÜNK! JÉZUS MONDJA: „Erről is­meri meg mindenki, hogy az én tanítványaim vagytok, ha egy­mást szeretitek!" (Máté 12:33). San Fernando Egyház folytatás a 12. oldalról függönyt, és Peti Istvánnak a több­ ládányi üdítő ital ado­mányt. AZ ELMÚLT HÉT ESEMÉ­NYEIBŐL: A finom ebédet Fe­hér Márta, a süteményeket Bar­­naky Mária adományozta és szol­gálta fel. Welch Magda a rendez­vény munkakör megbeszélését vezette. A délután folyamán No­­vák Péter vezetésével az ifjúsági kör tartott elmélyült beszélge­tést. A LÉLEK MOSOLYA: János bácsi dicsértesekkel köszönti a párttitkárt. — „Nem így kell kö­szönni, hanem úgy, hogy szabad­ság" — mondja a titkár. — „Az Úr Jézust 2000 éve keresztre fe­szítették, azóta így köszönünk" — válaszolja János­ná, — „majd, ha ti is függni fogtok, akkor lesz „szabadság"." ADVENTISTÁK Az első magyar adventista templom Kaliforniában. Seventh Day Adventist Church 300 Vallejo Drive, Glendale, Cal ifornia 91205. Az Adventista Kórház mellett, a templom földszinti termében. Lelkészek: DANYI ISTVÁN és Dr. HENNE JÓZSEF. Telefon: (213) 833-1500. Gyülekezeti vén: Szegedy Ferenc ÖSSZEJÖVETEL: minden hónap első és harmadik szom­atján délután fél há­rom órai kezdettel. Minden­kit szeretettel hívunk és várunk. LEGKÖZELEBBI ÖSZ­­SZEJÖVETELÜNK: OKTÓBER 3-ÁN LESZ. TOLLAS TIBOR, a mi magyar népünk egyik legkiválóbbja, író, költő és a „Nemzetőr" szerkesz­tője, lesz vendégünk vasárnap, OKTÓBER 11-én, a délelőtti is­tentisztelet alatt (10.30 órakor). Ő fogja hozni ez alkalommal az üzenetet. Minden kedves honfi­társunkat szeretettel hívunk és várunk erre a kiváló alkalomra. Hallgassuk meg a Magyar Bib­liai Gyülekezet rádióadását a KMAX FM 107.1 hullámsávon kedden esténként 7-7:30-ig. 11. oldal Megnyílt CJIOpínO Megnyílt­­ gourmet ecitery 9 european delicatessen ! Házilag készült gourmet magyar és kontinentális ételek, haza is­­ vihetők frissen, vagy kifagyasztva. ] — ~r~7\—tw i Eszpresso kávé. T­­­y­pj 11 # Bor, sör elvitelre. jl J 1 Catering házi, vagy hivatali — \J 1 partikra. J Y \ J —Szendvicsek. — Saláta- / out \ \gitra ) \ különlegességek, — importált A70 e 1 A n \ péntekig/ / sajtok, felvágottak, hideg sültek / OZ.42 \sz­om­bat%n | V — finom házi desszertek. — y.30-5.30-ig. \ V 1422 Westwood Boulevard, lA/estwood, L.A. Ca. 90024. C ( Szeretettel várják magyar vendégeiket: ERDŐS OSCAR és ÉVA. / EUROPEAN DELICATESSEN 1215. N. Central Avenue, Glendale, CA. Tel.: 246-8377 Marha, sertés, borjú, és bárány húsok szeletelve, tekercsben, darálva. SZENDVICSEK, IMPORTÁLT CSEMEGEÁRU NYITVA HÉT NAPON ÁT Magyar tulajdonos SÜLI ISTVÁN