Chicago és Környéke, 1981 (1-52. szám)

1981-08-01 / 31. szám

Fekete István: Sting híradó... Miután jómódú sportrovat vezetőnknek az égés évi semmittevéstől elfáradt teste és szelleme újabb üdülésre szorult, így elrepült Budapestre, hogy a szülői házban kipihenje magát. Ezért tehát kény­telenek vagyunk átvenni a rovatát, ami persze semmi problémát nem okoz nekünk. Elvégre pon­tosan 35 éve mondjuk neki, hogy sportkultúránk és szakértelmünk sokkal magasabb fokon áll, mint az övé! " Riporterünk utolsó tudósítása óta négy mérkő­zést játszott a Sting. Június 28-án, vasárnap Csi­kágóban közel 32 ezer néző előtt (rekord közönség a helyi csapat ragyogó mérkőzésen 6:5 arányba® legyőzte a New York Cosmos-t. A rendes játék­idő, majd a 15 perces hosszabbítás 5:5 arányú dön­tetlennel végződött. A Cosmos 42 másodperccel a játékidő lejárta előtt rúgta az egyenlítő gólt. Az első félidőben a Sting 2:0-ra vezetett Peter és Huson góljaival. A Cosmos azonban nem hiába a Liga messze legjobb csapata, két gyors góllal kiegyenlített. A szokatlanul gyatrán játszó helyi védelem és a bizonytalankodó kapus mindkét gól­ban erősen benne voltak. Három perccel a félidő előtt, Fajkus ügyes cselek után újra megszerezte a vezetést a Stingnek. A második félidőt kitűnő iramban kezdte a csi­­kagói együttes és a negyedik percben a kiválóan játszó Steffenhagen gólt szerzett. A Sting biztos győztesnek látszott, a Cosmos azonban akárcsak az első félidőben négy perc alatt két gólt szerzett. Peter újra a hazaiakat juttatta vezetéshez, de 42 másodperccel a mérkőzés vége előtt a bámészko­dó védők és Ferner kapus „árnyékra” vetődése kö­vetkeztében a Cosmos megint kiegyenlített. A Stinget dicséri, hogy nem törte le őket a bal­­szerencsés gól és továbbra is csupa szívvel küz­döttek. Szerencsére a hosszabbításban, valamint a szabadrúgásoknál Ferner is magára talált és öt Cosmos szabadrúgásból négyet hárított. Miután Glenn és Hyson révén a Sting két gólt szerzett, az idei bajnokságban másodszor is legyőzték a Cos­­most. A mérkőzés valóban kitűnő hírverése volt a lab­darúgásnak, miután mindkét csapat támadó felfo­gásban játszott. A kapuk percenként forogtak ve­szélyben és a sok gól mellett mindkét csapat kiha­gyott, vagy féltucat gólhelyzetet. A nézők szinte végig hatalmas hangorkánnal bíztatták a helyi csa­patot. Roy edző a bizonytalankodó védelemből a máso­dik félidőben lecseréte Mathieut. A hawaii játékos, — aki szinte minden mérkőzésen a csapat legjobb­jai közé tartozik, — nagyon szívére vette a dol­got és nem éppen hízelgő módon nyilatkozott az edző emberi és szakmai kaliberéről. Kár lenne, ha a hatalmi túltengésben szenvedő német edző Wil­son, Kristensen, Ressel, Parkes után Mathieu-t is „kiutálná” a csapatból. Július 5-én, Csikágóban közel 16 ezer néző volt szemtanúja a Sting 3:0 (1:0) arányú győzelmének, ami igen értékes, miután a Calgary az utolsó 11 mérkőzéséből 9-et megnyert. Góllövő: Glenn 2, Húson 1. A mezőny legjobbja Steffenhagen volt, amit az is igazol, hogy mindhárom gól az ő át­adásából született. Húson akit szélsőnek igazolt a Sting, de hátvédet játszott, nagy erőssége a csa­patnak. Villámgyors felfutásaira melyek rendsze­rint zavart okoznak az ellenfél védelmiében nagy szükség van, miután a Sting mióta Roy elűzte Kris­­tensent és Resselt, szélsők nélkül játszik. A közé­­­pen erőltetett, sok átadásra épített támadások pe­dig egy gyors és szorosan záró védelem ellen nem vezethetnek eredményre. Ha Roy csak fele annyira értene a modern lab­darúgáshoz, mint ahogy ő és Stein a csapat tulaj­donosa gondolják, akkor az 1981-es idényre nem kapust és középhátvédet igazolt volna Németor­szágban, hanem két gyors szélsőt. (Parkes és Milj­­kovic bármikor megjátsszák azt amit Ferner és­ Hahn a két új játékos.) A szélsők nélküli, középen erőltetett támadások eredményeként az ellenfél védői könnyedén semlegesítik Granitzot az utóbbi hetekben. (A német gólgyáros az utolsó 9­ mérkő­zésen nem rúgott gólt.) A Sting a nyíltan támadó jó csapatokat szinte mindig képes legyőzni. (Lásd: Cosmos.) Ezzel szemben a gyengébb, de bekkelő­ csapatok ellen, melyek beállnak védekezni, gyakran érik kellemet­len meglepetések, miután szélső játék hiányában csak kevés gólhelyzetet tudnak kialakítani Granit­­zanak és a hátulról felfutó középpályásoknak. Ki­zárólag a szélsők hiánya okozta, hogy hazai pályán úgy a Minnesota, mind Portland ellen 1:0 arány­ban kikaptak!­ Július 8-án, Dallasban 2:1 (2:0) arányban győ­zött a Sting. A csikágói csapat mindkét gólját a fi­atal amerikai középpályás Fajkus lőtte. A Sting tá­madói különösen az első félidőben sok gólhelyze­tet kihagytak és ez majdnem megbosszulta­­ma­gát, mert az elkeseredetten támadó Dallas az utol­só percben többször is közel állt az egyenlítéshez. A csikágói csapat mérsékelt teljesítményt nyúj­tott ezen a mérkőzésén, dicséretes azonban, hogy a játékosok gyengébb formájukat lelkesedéssel igyekeztek pótolni. Vasárnap, július 12-én Csikágóban tizenhétezer néző előtt nagyon nehéz mérkőzést vívott a Sting, miután a vancouveri csapat a N.Y. Cosmos után a második legmagasabb pontszámú egyesület a Li­gában. (A Sting a harmadik.) Különösen értékes­sé teszik a hosszabbításban kiharcolt 2:1 (0:1) arányú győzelmet, hogy a csapat két legjobb csa­tára , Granitza eltiltás, Margetic sérülés miatt nekit játszhattak. Annak ellenére, hogy a második félidőben a tartalékos csikágói csapat szinte egy­ kapura játszott, az egyenlítés csak alig másfél perccel a mérkőzés vége előtt sikerült. Peter sa­rokrúgását fejelte a hálóba Tyma, a fiatal ame­rikai csatár, aki Granitzot helyettesítette. A má­sodik hosszabbítás 43. másodpercében Steffen­­hagen kitűnő labdájával a kiválóan játszó Peter le­futotta őrzőjét és a tizenhatos vonaláról a hálóba bombázott. (Peter egyébként a hosszabbítás előtti szünetben határozottan kijelentette az öltözőben, hogy a mérkőzést megnyeri a Sting és a győztes gólt ő lövi!) A győzelmet feltétlenül megérdemelte a Sting, hiszen sokkal több gólhelyzetük volt, mint a nagy hőségben a mérkőzés végére fizikailag teljesen „kipukkadt” vancouveri csapatnak. Az utolsó négy mérkőzésen elért győzelmek nem csak azért jelentősek, mert a legyőzött ellenfelek között volt a Liga két legerősebb csapata (Cosmos és Vancouver). Különösen az ad értéket a győzel­meknek, hogy a négy mérkőzésen rúgott 12 csiká­gói gól felét fiatal amerikai játékosok lőtték. (Fajkus 3, Glenn 2, Tyma 1.) Jövőre,­­ amikor csapatonként már nem három, hanem négy ame­rikai vagy kanadai állampolgárnak kell mindig a pályán lenni, s nagy előnyt fog jelenteni a Sting­­nek, hogy közel egy tucat tehetséges „bennszü­lött” játékosa van. Coffee, Fajkus, Glenn, Hall, Koutsoukos, Long, Ryan, Simanteon, Spalding, Tyma etc... bármikor mérkőzéseket eldöntő tel­jesítményt tudnak nyújtani... Passuth László történelmi könyvei: Tört királytükör Sasnak körme között Hétszer vágott mező Sárkányfog­­ Kérje új árjegyzékünket $ 10.00 $ 11.70 $ I1. 10 $ 14.90 Perform a death-defying act. Slop smoking, American Heart Association 4. WE'RE FIGHTING FOR YOUR LIFE Performa death-defying act. Exercise regularly. American Heart Association (Jj WE'RE FIGHTING FOR YOUR LIFE Ai Internazionale nyerte az Argentínában első ízben megren­dezett nem hivatalos gyerek labdarúgó világbajnokságot. A döntő után nagyon boldogok az olasz fiúk ROVATVEZETŐ: (Sport editor) Harmath István isfyort­­a, @­mi EL­ESZ BUKOVI MÁRTON TANÁCSAI Bukovi Márton annak idején a Ferencváros játékosaként mind klubcsapatában, mind a válogatottban a sportág ki­emelkedő egyéniségei közé tartozott. Később, idehaza és külföldön, edzőként és szövet­ségi kapitányként öregbítette labdarúgásunk jó hírét. Mint szakvezető, a legnagyobb ma­, gyar edzők közé tartozik, aki­nek például az MTK utolsó aranycsapatának kialakításá­ban is hervadhatatlan érde­mei vannak. Bukovi Mártonnal szinte a főváros minden pályáján ta­lálkozik a kispályákat is járó újságíró. A Népstadion kettős rangadóján ott áll (nem ül) a nagyterasz hátsó sorában, a hét második felében a Hévízi úttól Kispestig három-négy pályán ott láthatjuk BLSZ- bajnoki találkozókon, meg ed­zésen, sőt ifimérkőzéseken is. — Aki ismer,­ az tudja: imádom a labdarúgást — mondja Marci bácsi. — Egy NB II-es, vagy BLSZ ifjúsági csapat mérkőzésén, vagy ed­zésén is sok szépet láthat meg a szakember. És én, nem taga­dom, szeretem a fiatalokat. Talán azért is, mert fogéko­nyak minden szép, minden új iránt. Egy-két éve éppen Marci bácsi adta át tehetségkutató akció legjobbjainak a meg­érdemelt díjakat. Mit javaso most­ az idei akció részvevői neki ? Bár nagyjából azonos korúak a részvevők — mondja bevezetőben Bukovi Márton —, testsúlyban, alkatban nyil­ván különbözőek. Éppen ezér azt javaslom, hogy a nehezebb súlyúak jóval több futóedzést tartsanak, mint a lepkesú­­lyúak. Sok mai fiatal viszolyos a labda nélküli futóedzések­től, pedig tudni kell, hogy a mérkőzéseken is minden játé­kos sokkal többet fut labda nélkül, mint labdával. Ez a mérkőzések 90 percéből és 20 mezőnyjátékosából adódóan törvényszerű. Persze sokat kell futniok labdával is. Így ezzel gyakorolják a labdavezetést, növelik technikai képességei­ket. Vesszőparipám, amit most mondok: a labdarúgásban ne csak a lábukat használják — elnézést a durvának ható ki­fejezésért, de lába a lónak is van —, hanem a fejüket, is Meggyőződésem, hogy tehetsé­geink ma is vannak, csak hát ma sokkal többet kell velük foglalkoznunk, mint az én időmben kellett. Boldog len­nék, ha a döntő részvevőinek ebben az évben még én ad­hatnám át a szép tiszteletdíja­­kat. (szűcs) Ideális játékos ... de minden tényező, összetevő fejleszthető, s a fejleszthetőség határait szinte megjósolni sem lehet! Erről az alapból indult a beszélgetés dr. Frenkl Róbert tanszék­­vezető egyetemi tanár orvossal. A kérdés: van-e ideális labdarúgó? Kezdetként: milyen kísérletek tör­téntek eddig ebben­ a témakörben? — Örök törekvésről, van szó, hi­szen egy játék hatékonyságát csak úgy lehet növelni, ha­­már jó előre bizonyos elengedhetetlen élettani, fiziológiai törvényszerűségeket figye­lembe vesznek. Általánosságban megállapítható, hogy minél összetet­tebb egy sportág követelményrend­szere, annál nehezebb körvonalazni azt, hogy ki és miért felel meg ott és akkor. Manapság már az az irányzat érvényesül, hogy inkább néhány fontos tulajdonság hiánya a döntő. Azaz: ha bizonyos képes­ségek nincsenek meg, akkor az il­lető nem alkalmas az adott sport­ág művelésére. — A futballban látszólag egyszerű a dolog. Végy egy játékost, aki be­lő néhány gólt, s azzal a mérkőzés hősévé válik. Pénze ha már a mai kort nézzük, akkor legalább négy­féle játékos jöhetne számításba egy képzeletbeli szavazásnál, ha arról kellene dönteni, ki a legjobb a ka­puban, a védelemben, a középpá­lyán és a csatársorban? — A labdarúgás speciális sport­ág, mert a játékosok alapvető funk­ciót is „ellátó" testrésszel, a lábak­kal művelik. S ez a legfőbb ok, ami miatt nincs ideális labdarúgó, mert bármennyire is állítják, a két láb sohasem azonos értékű. Emelett a test és a fej egyenértékű segéd­eszköz. Milyen módszereket alkalmaznak a kiválasztásnál? — Két eljárás nevezhető elter­jedtenek. Az egyik felméréssor a testalkattal kapcsolatos. Tizenkét­­tizenhárom éves fiúk esetében egé­szen megbízható módszerekkel le­het előrevetíteni azt, hogy tizen­nyolc éves korukra milyenek lesz­nek alkatilag. Sok vita volt arról, hogy a testi erőre alapuló mai lab­darúgásra alkalmas-e például egy 160 centis játékos. Sokan tévednek ma, akik azt mondják erre, hogy nem! A másik lényeges kutatási te­rület a szív-, keringés- és légzési rendszervizsgálat, bár meg kell mondanom, hogy orvosi szempont­ból itt lazának nevezhető a köve­telményrendszer. A szívműködés, a keringés és légzés terén korántsem annyira szigorú a megítélés, mint például az általános fizikai jellem­zők esetében. Rendkívül lényeges viszont, hogy egy játékosnál a lé­lektani tényezők adottak-e? A labdarúgás állandóan változó arculatú sport. Mi a véleménye ar­ról: az új szisztémák követelnek meg új tulajdonságú játékosokat, vagy a fiziológiai fejlődés, a roha­násra való áttérés váltott ki új játékrendszereket? — A két dolog kölcsönhatásban van. Nem lehet határvonalat húz­ni, hogy „ne az 1974-es VB-től da­táljuk a poszt nélküli labdarúgást”. Hadd éljek hazai példával. Amikor­­az „aranycsapatban” Hidegkútinak kellett­ a tudásához mért posztot találni, a magyar válogatott áttért a 4—2—4-es játékrendszerre. Nem azért, mert forradalmasítani akar­tak, hanem Puskcasék melett hasz­nos pozíciót kerestek Hidegkútinak. Az eddigiekből az következik, hogy teljesen lényegtelen,, valaki mennyi idő alatt fut négyezer mé­tert vagy éppen tíz másodperc kö­rül tud száz métert vágtázni...? — Ezek a „határkövek” egy-egy edzéselmélet részei. Van edző, aki erre, a másik arra esküszik. A mi­ játékosaink azt mondják, hogy ők ugyanazt csinálják, mint a legjobb profik, és mégis mást lát a szurko­ló a pályán... A vita eldőlt arról, hogy az egyéni képzés során mit és mennyire lehet fejleszteni. Egyszer s mindenkorra tudomásul kell ven­ni, hogy — orvosilag! — minden „adalék” fejleszthető. Szinte határ­talanul! Ha egy csapat tizenegy játékosa tökéletes erőállapotban van, s tak­tikája is korszerűbb ellenfelénél, az már a „mennyország"? — Szó sincs róla. Nagyon-nagyon lényeges, hogy az edzések, mellyel idejük legnagyobb részét töltik, mi­lyen környezetben zajlanak. Kör­nyezet alatt azt értem, hogy a tár­sak motiválják-e egymást? A si­kert nemcsak fizikai gyakorlatok­kal kell megalapozni, de azt akar­ni is kell. S ha egy közösség egy­öntetűen közös e téren, akkor egy­értelműen rá kell tudja kényszerí­teni akaratát ellenfelére.­­Ma már bizonyos, hogy olyan egyéni sport­ágakban, mint a birkózás, atlétika, vívás, mennyire jelentős felhajtó­erő a „közösség”. Nagy erőt adhat, de rendkívüli módon vissza is húz­hat. Mennyi a szerepe az úgynevezett játékintelligenciának? — Annyi egészen bizonyos, hogy az általános értelemben vett intel­ligencia nem ugyanaz, mint a já­téktéren megmutatkozó gyors, ötle­tes áttekintőképesség. „Szerény” ka­pacitású ember labdarúgózsenivé nőheti ki magát a labda kergetése közben! A ezt nem szabad félváll­ról kezelni, mert bár az erőfutball korát éljük, ha nagyon odafigye­lünk, megláthatjuk, hogy ez az idő­szak egyben a „gondolkodó játé­kos” kora is. Amikor itt Pesten a fénykorában levő Fazekast kifogás­talanul semlegesítette az NSZK vá­­­logatottjának újonca, Paul Breitner, senki sem vette észre. S amikor a meccs végén Breitner nyolcvan perc kifogástalan játék után gólt is rú­gott hátvéd létére, még kevesebben észlelték, hogy ő volt a „nyitány”. Szerintem az első, igazán modern játékostípus. Ha tehát az ideálisat keressük, akkor én rá szavazok, de ismét hangsúlyozom: egyetlen szak­­irodalom sem tud ideális játékost körülhatárolni!! S a jövő? — A még több játékszervező tí­pusú játékossal felvértezett csapa­tok óriási iramváltó jellegű „mutat­ványa”, amit a kosárlabdához vagy a jégkoronghoz hasonlíthatnék. Bi­zonyos, hogy a fizikai felkészítéssel olyanok lesznek a jövő futballistái, akik­­ akár 180 percet is képesek lesznek végigfutni, és ütközni. Mert a jövő labdarúgását is „emberről játsszák”. A másodpercek tört ré­sze alatt kell dönteni, kizárni az ellenfél elhárító akcióját, s közben megcsinálni a tervezett­­ manővert. Nem könnyű! Dr. Frenkl Róbert „prognózisa" szerint a jövőben még inkább csök­ken az üresjárat, támadások és kontratámadások kusza szövevénye lesz a pályákon, és csökken a pá­lya ki nem használt része is. Az ő véleménye meggyőzhet mindenkit arról, hogy csakis az intenzív mun­ka és a mesteri fokra fejlesztett kombinációs érzék, a mindenre reagálni tudó képesség a modern, a korszerű. SZABÓ, SANDO ATLÉTIKA: Londonban a Crystal Palace-stadionban nem­zetközi versenyen az iftgol Sebas­tian Coe olimpiai bajnok a 800 méteren 1:44.06 idővel új világ­rekordot állított fel. A gerelyha­­­jítást Németh Miklós nyerte meg Paragi előtt, (mindkettő magyar) Baton Rouge-ban­ rendezték meg az Egyesült Államok egyete­mi atlétikai bajnokságait. Mint érdekességet említem meg, hogy Carl Lewis a 100 m-es síkfutást 9.99 mp-cel, a távolugrást 825 cm-el nyerte. Ilyen esetre, hogy ugyanazon atléta nyerjen futás és ügyességi számban bajnoksá­got, utóljára erre csak Jesse Owens 45 évvel ezelőtt volt ké­pes. SÚLYEMELÉS: Budapesten a Pannónia Kupa nemzetközi súly­­ t emelő versenyen a csehszlovák Zaremba 400 (185, 185,5) kiló­val új világcsúcsot ért el. 2. Var­ga (magyar) 365 (170,195) kiló. 3. Popov (szovjet 360 (155,205) kiló. TENISZ:­A francia nemzetkö­zi bajnokságot immár hatodszor nyerte meg Borg. Férfi egyes döntő Björn Borg-Lendl 6-1,4-6, 6-2, 3-6, 6-1. Pannónia Books 165 Spadina Ave. Suite 10 Tel: 364-4358 Levélcím: P.O.Box 1017, Stn. „B" Toronto, Ont. M5T 208 FIZESSEN ELŐ LAPUNKRA! ShellTravel Bureau One. A sikeres utazás titka a gondos tervezés! Magyarországi látogatás, vagy rokonok kihozatala? Menetrendszerű járatok. CHICAGO-ból BUDAPEST-re úgyszintén BUDAPEST-ről CHICAGO-ba a Swissair, KLM, Lufthansa, Sabena és JAT repülőtársaságok ké­nyelmes 747 és DC 10 gépeivel. Kedvezményes APEX jegyek (14-től 90 napi tartózkodásra) indulás előtt 30 nappal fizetendők. • Rokonok kihozatala • Hivatalos meghívólevelek, vízumok,p­re-entry permit­ek elintézése. • Autóbérlés — szállodafoglalás. Luxus nyaralás és hajókirándulások MEXICO, BAHAMA, CastRIBERN, HAWAII Northpoint Shopping Center „ . . . (a Rand & Arlington Hts. Rds. 304-A L. Hand Rü. kereszteződésénél.) ARLINGTON HTS. ILL. Horváth Károlyné Mercedes Tel: 392-6254 fmimw. Jhtcmvfifci­­#e*ZTn. Ha egy estét Magyarországon akar tölteni, akkor okvetlen keresse fel éttermünket. Biztosak vagyunk benne, hogy meg lesz elégedve Óhazai módon ké­­­­­szült ételeinkkel. Az étlapon megtalálja mind­azt amit szeret. Halászlé — Harcsapörkölt — Fatányé­­ros — Aranybika húsostál — Szilvásgombóc — Vadasak — Sültek és különböző töltelékfélék. Palacsinta — Rétes — Töpörtőspogácsa — Kaproslángos. Asztalfoglalásért kérjük hívja a következő számot: 764-1436 Heti 7 napon át nyitva! Szombat, vasárnap ebédet is felszolgálunk, a többi napokon csak vacsorát. Nyitva délután 4 órától, hétvégén déli 12 órától. g 7308 North Rogers Ave. Chicago 60626B