Csongrád Megyei Hírlap, 1981. március (26. évfolyam, 51-76. szám)

1981-03-31 / 76. szám

A labdarúgó NB 11-ben: Három pont a SZEOL előnye HMSE—Debreceni Kinizsi 1-1 (1-1) Vásárhely, 5 ezer néző, vezette: Palik. HMSE: Bu­gyik — Kántor, Lancsa, Ma­gyar, Hegedűs (Olasz a szü­netben), — Bálint dr., Feleki (Pogács a 77. percben) Stark — Varga, Vad, Bal­­zsó. Nagy Pál Béla edző tar­tott ettől a találkozótól, így már a hétközi edzéseken kü­lön taktikát gyakoroltatott játékosaival. Különösen a széleken vezetett helycserés támadásokat sulykoltatta. De felhívta a figyelmet Tóth Ernőre is, aki az eddigi öt fordulóban két szabadrúgás- és egy büntetőgóllal járult csapata sikeréhez. A ven­dégcsapat híréhez méltóan kezdett, s már az elején fel­tűnt, hogy mennyire fegyel­mezetten és tudatosan al­kalmazzák a lestaktikát, amelynek ellenszerét sajnos a HMSE szinte az egész ta­lálkozó alatt nem találta meg. Az első húsz percben mindössze Vad ügyes egyéni betörései, s a bosszantó ele­mi hibák sokasága — amely­ben mindkét fél jeleskedett — érdemel említést. A med­dő­vásárhelyi mezőnyfölényt egy kellemetlen — a ha­zaiakra nézve — esemény zavarta meg a 24. perc­ben: Vajda saját térfelé­ről vitte fel a labdát, a HMSE-játékosok nem tá­madták meg a gyors hát­védet, mindössze a hazai kaputól húsz méterre avat­koztak közbe, akkor is csak szabálytalanul. A szabadrú­gáshoz leállított labdának ketten futottak neki — ez megzavarta Bugyikot is —, de azt csak Tóth rúgta el, lövése élesen vágódott a sor­fal mellett a bal alsó sa­rokba (0-1). A gól szeren­csére nem törte le a ha­zaiakat, s már az újrakezdés után Bálint dr. hagyott ki nagy helyzetet, majd a 29. percben Fortuna, no meg a vásárhelyiek ügyetlensége mentette meg a vendégka­put a góltól. Bálint dr. szög­letét Magyar kapura fejelte, azt a Kinizsi kapusa csak kiütni tudta, s a labda is­mét a vásárhelyi védő elé került, de újabb lövését a gólvonalról Takács a felső kapufára perdítette. Az eredmény tartására beren­dezkedő vendégek teljesen átengedték a kezdeménye­zést. Vásárhelynek. A piros­kék támadók több helyzet közül — amelyek általában Vadat dicsérik — a 40. percben egyet értékesíteni tudtak: Vad a labdával az alapvonal közepéig verek­ed­­te magát, onnan jól adott be, és a berobbanó Bazsó az ötösről nem hibázott (1-1). A szünetben cserélt a HMSE: Hegedűs helyett Olasz jött ki, s ezzel együtt egy kicsit átrendeződött a vásárhelyi csapat: Bazsó visszahúzódott a hátsó sor­ba, Lancsa pedig előre ment. A vendégek lestaktikája és tömör védőfala szinte el­döntötte a találkozót. A lab­dát és a játékteret többet birtokoló vásárhelyi táma­dók nem sok gólveszélyes támadást tudtak így kidol­gozni, s ha el is jutottak a Kinizsi tizenhatosáig, sőt, azon belül is a legjobb hely­zeteket is elhibázták. Az 51. percben Bálint dr., majd a 85.-ben Varga hagyta ki a kínálkozó lehetőséget. Sajnos, a vásárhelyi já­tékosok ezen a találkozón nem tudták valóra váltani az edzői elképzelést, nem sike­rült felülkerekedni az erő­szakos és gyors vendégjá­tékosokon, sőt, hosszú ide­ig az ellenfélnek szinte kö­zépen folyosót hagytak, s ezzel állandó veszélyhelyze­tet idéztek elő. Az egyéni teljesítmények közül Magyar és Kántor emelkedik ki. Ba­­zsót a gólján kívül a vé­delemben nyújtott játéka dicséri. Középen Feleki tért­ölelő játéka tűnt ki, míg elől Vad volt a legveszélye­sebb. A vendégcsapatban Tóth Ernő megmozdulása mindig veszélyt jelentett, rajta kívül Takács és Vajda nyújtott átlagon felüli tel­jesítményt SÜLI JÓZSEF SZEOL AK— Oroszlányi Bányász 1-0 (1-0) Szeged, 4500 néző, vezet­te: Bogyó. SZEOL AK: Újhelyi — Hevesi, Kozma, Kovács, Ku­­tasi — Szabó (Hágelmann a 65. percben), Furkó (Hojszák a 65. percben), Repka — Tóth I., Kun, Polyvás. A hátszél támogatását él­vező szegediek lendületes rohamai vezették be a já­tékot. A 6. percben már a második gólhelyzetet hagyta ki Kun, amikor a bal ol­dalon felfutó Kutasi beadá­sa a vendégek kapusáról, Acsádiról a jobb oldalon ér­kező középcsatár elé per­dült, aki azonban 8 méterről a kapu fölé lőtt. Fokozato­san egyénieskedővé vált a Tisza-partiak játéka, amel­lett azonban a sok átadási hiba is akadályozta a fo­lyamatos játék kialakulását. A 21. percben Polyvás lőtt a bal oldali szögletzászló közeléből szabadrúgást Acsá­­di kapuja elé, a kapus el­vétette a labdát, majd a befutó Tóth I. 18 méterről futtából leadott lövését a jobb alsó sarok előtt csípte el Acsádi. A 24. percben Szabó a jobb oldalon vezet­te fel a labdát, majd a kö­zépre húzódott Polyvás elé adott, a balszélsőnek még a labda lekezelésére is volt ideje, és 12 méterről a bal felső sarokba lőtt (1-0). A gól után az addig csak a biztonságos védekezéssel tö­rődő sereghajtó Oroszlány is próbálkozott néhány táma­dásvezetéssel, de csak a sze­gedi térfél közepéig jutottak el néhányszor a vendégek. A szünetig csupán a 39. perc­ben Kovács váratlan, 35 mé­teres bombája okozott iz­galmat, azonban a labda a felső lécről az alapvonalon túlra vágódott. A 44. perc­ben a kiugró Polyvást Ten­gely az alapvonal előtt fel­vágta, amiért sárga lapos fi­gyelmeztetést kapott. A szünet után, mintegy negyedórán át nem változott a játék képe: a SZEOL AK támadgatott, az Oroszlány védekezett. A listavezető szegedi csapat képtelen volt a ritmusváltásra, így unal­mas mezőnyjátékkal teltek a percek. A 65. percben végrehajtott kettős csere sem gyorsította fel a ha­zaiak játékát, sőt a 71. perc­ben a vendégek hagyták ki a mérkőzés legnagyobb helyzetét: jobb oldali szög­letrúgás után Fedor lövé­se a felső kapufáról Juszkó elé hullt, aki azonban az üres kapu torkában kivárt a lövéssel, így a közbeugró Hevesiről a mezőnybe pat­tant a labda. Csak a haj­rában folyt változatosabb játék, a vendégek megpró­bálkoztak az egyenlítéssel, azonban a szegedi védelem jól állt a lábán. A listavezető SZEOL AK csak a minimális célkitű­zést teljesítette: megszerezte a két bajnoki pontot­, ám a jó játék és a várt gólok elmaradtak. A gyenge na­pot kifogó szegedi csapat­ban dicsérhető teljesítmény nem akadt, a vendégeknél Acsádi, Juszkó és Tengely játszott átlagon felül. HERNÁDI GYULA Balassagyarmati SE— Szegedi Dózsa 1-0 (0-0) Balassagyarmat, 2500 né­ző, vezette: Varga J. Sz. Dózsa: Győrfi — Ződi, Pócsik, Olasz, Kakuszi — Pipicz (Ladányi a 70. perc­ben), Csömör, Antal — Koz­ma, Puskás (Nagy a 75. percben), Nádasdi. Az első félidőben kemény, kiegyenlített küzdelem folyt. Mindkét oldalon a védelmek biztosan romboltak, a fe­gyelmezett védőfalakat egyik oldalon sem tudták áttörni a támadók. A második játékrészben változatlan iramban folyt a küzdelem. A 78. percben Papp átadását Friedmann kapta a 11-es pont közelé­ben. Erős lövését Győrfi csak kiütni tudta, a men­teni igyekvő Pócsik lábá­ról a labda a hálóba vá­gódott (1-0). A végig nagy iramú, küz­delmes mérkőzésen balsze­rencsés öngóllal vesztett a Dózsa. A játék képe alap­ján a pontosztozkodás igaz­ságosabb lett volna. Jó: Lajkó, Robb, Fried­mann, Tóth K., illetve Győrfi, Olasz, Kakuszi, Ná­dasdi. DÉLÉP SC—Dorog AC 0-0 Szeged, Szőregi út, 500 né­ző, vezette: Győri. DÉLÉP: Terhes L — Czompó, (Kenderesi a 26. percben), Terhes L., Czi­­bere, Parti — Miklós E., Kovács, Zádori — Diószegi (Werner a 68. percben), Tö­rök, Holler.. A kiesés elkerüléséért fo­lyó rangadón a hazaiak kezdtek, és léptek fel tá­madólag. Már az első perc­ben a DÉLÉP gólveszélyes akciója végén, a dorogiak 16-osán belül Csizmadia szándékosan szabálytalanul szerelte Kovácsot, de a já­tékvezető sípja néma ma­radt! Pár perccel később a vendégek középpályása, Csiz­madia táv­oli, nagy erejű lövését ütötte szögletre Ter­hes I. A 10. percben Czom­pó küldte a labdát az el­lenfél kapuja elé, de Török biztos gólhelyzetben hibá­zott. Az első félóra végén az újonc Kenderesi indí­totta Miklós J.-t, a csatár középre adott­ Holler elé, aki közelről kapu mellé lőtt. A szünet után sem válto­zott a játék. A dorogiak továbbra is szándékosan las­sították, „elaltatták” a DÉ­­LÉP-támadásokat, ami el­len a hazaiak nem találták meg az ellenszert. A má­sodik félidőben szinte em­lítésre méltó esemény nem történt, unalmas mezőnyjá­ték folyt mindkét oldalon. Az alacsony színvonalú és iramú, kiesési rangadóról a hazai szurkolók ismételten csalódottan távoztak. FENY­ERES JENŐ Március utolsó vasárnapján a H. Porce­lántól eltekintve (a vásárhelyiek kiütéses vereséget mértek a lassan már csak a gól­különbség javítására alkalmas A­pá­t.­iá­­vá­ra) nem kedvezett a szerencse a megyei I. osztály éllovasainak. Valamennyi, terü­letibe készülő csapat elvesztett egy-egy pontot, így a vásárhelyiek újra biztosan állnak a tabella élén. Eredmények: II. Porcelán—Apátfalva 8-0 (3-0) Makó, 300 néző, vezette: Kiss J. H. Por­celán: Keller — Karácsonyi, Kovács Hor­tobágyi, Bartyik. Csata. Gábor, Tóth (Ki­rály), Bunda. Baranyi, Juhász, edző: Gom­bos Dezső. ASK: Rakity — Smidt, Restsis, Vass, Fekete, Baróczi, Szilágyi, Juhász, Lan­gó, Horváth, Lóki II. (Bárdos), edző: Ujvári Géza. A gólok története. 5. perc: Tóth szögletrúgásból beívelt lab­dáját Kovács fejjel továbbította a hálóba (1-0). 8. perc: Formás Porcelán-támadás vé­gén Juhász lőtt a jobb sarokba (2-0). 24. perc: Tóth beadását Baranyi gurítot­ta a kapuba (3-0). 36. perc: A hazaiak Langó ellökése miatt tizenegyeshez jutottak, de a büntetőt Ju­hász magasan kapu fölé lőtte. 57. perc: Gábor beadását Baranyi tíz méterről a kapu közepébe fejelte (4-0). 64. perc: Rostás kezezett a tizenhatoson belül, s a tizenegyest Csala lőtte a jobb sarokba (5-0). 80. perc: Gábor beadását Juhász a tizen­egyes pontról a jobb sarokba lőtte (6-0). 82. perc: A kitörő Gábort a szabálytalan­ság árán sem tudták szerelni, s nyolc mé­terről lőtt a kapu közepébe (7-0). 87. perc: Gábor ismét elfutott, ezúttal a tizenhatosról lőtt­ a bal sarokba (8-0). 6 — A hazai csapat már az első percekben ellőtte puskaporát, egymás után három gólhelyzetet is elhibáztak csatárai. A tizen­egyes kihagyása után összeroppant az Apátfalva, s ezután a vendégek már köny­nyedén érték el góljaikat. B. SZŰCS SÁNDOR Mindszenti SE—Makói SVSE 0-0 Mindszent, 400 néző, vezette: Varga J. (Bács m.) (gyengén). Mindszent: Tusiak — Pelyva, Bartucz, Lőrinc­,­ Tóth, Kispál, Szűcs, Papp, Csengető (Bolvári), Nagy, He­vesi (Bakonyi). Edző: Jelenti István. Makó, Márton — Székely, Czirok, Bojtos, Szilá­gyi, Berényi, Patócs (Szentpéteri) Kovács. F. Rácz, Kovács Z. (Haklik). Edző: Gyöm­bér Péter. A nagy tét miatt hatalmas küz­delmet vívott a két csapat. A vendégek a hazaiak fölényét a játékvezető gyenge és erélytelen működése miatt szándékos dur­vaságokkal próbálták ellensúlyozni, ami­nek következtében a hazai csapat balszél­sője súlyos bordatörést szenvedett és a pá­lyáról a szentesi kórházba szállították. A hazai csapat közelebb állt a győzelemhez, sok helyzetet kihagyott. Jó, a hazai véde­lem és közém­álvás sor, a vendégek inkább csak durvaságaikkal tűntek ki. MIHAL­Y ISTVÁN Csongrád—Sz. Kinizsi-Húsos 4-3 (2-2) Csonfi­ád, 350 néző, vezette:­ Varró Csongrád: Papp — Sarusi, Vári (Gulyás), Bagi, Mészáros, Maszlag, Füssi, Bánfi, Vi­­kor (Bád­d), Pajkó és Véber. A gólok tör­ténete: 6. perc: A lendületesen elfutó Vikor be­adását Pajkó védhetetlenül lőtte a jobb sarokba (1-0). 16. perc: Lukács használta le a hazai vé­delem zavarát (1-1). 19. perc: Lukács szemfülesen elcsípett egy hazaadást, s a kifutó Papp felett emelt a hálóba (1-2). 33. perc: Több kihagyott gólhelyzet után Maszlagnak sikerült az egyenlítés (2-2). 61. perc: Jobb oldali szöglet, után Palkó fejelt a hálóba (3-2). 78. perc: Sorozatos vendég-ellentámadá­­sok után Sándor egyenlített,(3-3). 79. perc: Kezezés miatt megítélt tizen­egyest Pajkó értékesítette (4-3). A többet támadó Csongrád megérdemel­ten szerezte meg a győzelmet. Jók: Mészá­ros, Bagi, Fass, és Pajkó. FAKGO mikr­óS Szentesi Vízmű—Szentesi Kinizsi 2-2 (2-0) Szentes. 500 néző vezette: Balogh. Víz­, mű: Varga — Dóra, Szabó, Boros, Holozsai. Juhász Mári Marté. Rózsavölgyi. Vörös, edző: Baba Lajos Kinizsi: Rozman — Remzső Kozma. Polyák. Erdészki. Kállai. Tóth, Garai. Pesti Hercz. Kiss edző: Ha­­tntal a gólok története. 2. perc: Juhász beadását Marté fejelte a jobb felső sarokba (1-0). 38. perc: Dóra jobb oldali beadását Vö­rös lőtte a Kinizsi kapujába (2-0). 80. perc: Tóth szögletét Szabó a saját kapujába fejelte (2-1). 83. perc: Kállai bal oldali, lövésszerű be­adása Koncz lábáról a tehetetlen Varga mellett, a jobb sarokba vágódott (2-2, újabb öngól!). Az alacsony színvonalú találkozón a mérkőzés hajrájában lelkesen játszó Kini­zsi — ha szerencsés gólokkal is, de — megérdemelten szerezte meg az egyik pon­tot OROSZ IMRE Kistelek—Tápé 2-1 (1-0) Tápé, 400 néző, vezette: Bánfi. A kapu előtt ha­tározot­tabb Kistelek megérdemel­ten győzött.­ Góllövők: Bogár, Kovács (ti­zenegyesből), illetve Pigniczki (tizenegyes­ből). Kiskundorozsma—Sándorfalva 3-1 (1-8) Kiskundorozsma, 400 néző, vezette: Szi­lágyi. A hazaiak győzelme egy percig sem volt kétséges. Alsóváros—Mártély 0-0 Szeged, 300 néző, vezette: Kérdő. A köze­pes iramú mérkőzésen igazságos pontosz­tozkodás született. KSZV SE—SZVSE 1-1 (0-1) Szeged, 300 néző vezette: Szekeres. A vasutascsapat, három kapufát is lőtt, a hazaiak viszont legalább ennyi nagy gól­helyzetet hagytak kihasználatlanul. Gól­lövők: Kovács S. illetve Hevesi. A megyei I. osztályban Döntetlenek fordulója Kosárlabda NB II (rájátszás) Fontos két pont Salgótarjánból A HVSE NB II-es férficsapata szombaton Salgótar­áán­ban játszott és fontos két pontot szerzett; a vásárhelyiek­nek győzniük kellett, hogy a Szolnok és az Eger elleni rangadók előtt minden lehetőséget számba véve biztosítsák „osztályozós” helyüket. HVSE—Salgótarjáni TC 78-65 (34-39), Salgótarján, 396 néző, vezette: Zsíros, Virik. Az első félidőben a HVSE já­tékosai meglehetősen nagy hibaszázalékkal dobtak ugyan­akkor nem tudták jól semlegesíteni az STC 205 centiméte­res centerét, Juhászt. Szünet után egészpályás emberfogás­ra tértek át a vásárhelyiek és ez eredményesnek bizonyult a kemény, olykor durva ellenféllel szemben: a 29. percben „utolérték” az LTC-t, s ezután már nem fért kétség biztos győzelmükhöz. A HVSE a következő összeállításban játszott: Szilágyi L. (8), Czuprák (22), Pataricza (13), Halmai (23), Schaub (5). Csere: Gazdag (6), Szilágyi F.­­—­ Elek­­—­ Kotormán (1), Németh (—). Eredmények — táblázatok Labdarúgó NB II. Keleti csoport Lehel SC—STC 3-0, Kazincbar­cika—Asztalos J. SE 2-1, Ózd— MVSC 0-3, DVSE—Hajdúböször­mény 2-0, Gyöngyös—Karcag 2-0, Szabó L. SE—Gyula 0-1, Nagy­­bátony—Szolnok 4-0, Borsodi V. -Eger 2-0, Papp J. SE-Szarvas 1-0. 1. Ózd 2« 17 4 3 42-1» 38 KözépCsoport Dunaújvárosi I.—Bem J. SE 1-3, KKF SE—Vác 1-3, KSC­­Pénzügyőr 1-1, MÁV Előre— BVSC 1-0, Bp. Spartacus—Építők SC 0-3, Ganz-M­ÁVAG—BKV Előre 6-6, 12. sz. Volán—Buda­fok 1-0. 1. SZEOL AK 26 15 7 4 47-23 37 A 13. heti totónyeremények: 13 találatos szelvény 6 darab, ame­lyek egyben 13 plusz 1 találato­­sak is. A nyeremény és a juta­lom együttesen 499 ezer 726 forint. 12 találatos szelvény 214 darab, nyereményük egyenként 700­ forint. 11 találatos 2720 darab, nyereményük egyenként 351 fo­rint. A 10 találatos szelvények száma 20 ezer 625 darab, nyere­ményük egyenként 109 focink. (MTI) 2. Gyöngyi­,­­ 14­­ 6 33-22 34 3. Gyula 26 11 10 5 34-26 32 4. STC 26 12 6 8 38-27 30 5. MVSC 26 13 4 8 45-38 30 6. Asztalos SE 26 11 7 8 36-30 23 7. Papp SE 26 10 9 7 37-34 29 8. HMSE 26 10 8 8 34-27 28 9. Eger 26 11 6 9 33-33 28 10. Szabó SE 26 9 8 9 28-23 26 11. D. UnlV. 26 9 7 10 31-26 25 12. Lehel SC 26 8 9 9 32-29 25 13. K.-barcika 26 8 9 9 39-39 25 14. Debr. K. 2« 9 7 10 37-38 25 15. Szolnok 26 9 6 11 40-45 24 16. Szarvas 26 7 7 12 24-30 21 17. Borsodi V. 26 6 9 11 30-48 21 18. N.-bátony 26 7 5 14 34-45 19 19. Karcag 26 7 4 15 23-48 18 a. H.-Köszörm. 26 3 7 15 20-46 13 17. Bp. Sport. 26 8 4 14 26-39 2S 18. BKV Előre 26 5 10 11 19-41 21 19. D.­újv. Ép. 26 6 7 13 31-40 IS 20. Ooroszlány 26 4 7 15 23-39 IS Megyei X. osztály 1. H. Porcelán 19 14 3 2 49-17 31 2. Szentesi V. 19 11 7 1 40-14 29 3. SZVSE 19 10 7 2 59-25 27 4. Mindszent 19 11 5 3 32-20 27 5. KSZV SE 19 9 6 4 38-14­­ 6. Makó 19 9 5 5 47-22 23 7. Kistelek 19 9 4 6 44-26 22 8. Alsóváros 19 7 8 4 46-31 22 9. Csongrád 19 8 4 7 33-37 22 10. Kinizsi H. 19 6 1 10 35-30 IS 11. Szentesi K. 19 4 5 10 21-34 11 12. Sándorfalva 19 5 3 11 19-39 13 13. Mártély 19 3 5 11 16-37 11 14. Dorozsma 19 4 3 12 24-49 11 15. Tápé 19 4 3 12 18-45 DL 16. Apátfalva 19 2 116 13-8­­S A TOTO 13. HETI EREDMÉNYE 1. MÁV D­AC—Haladás 3-3 1 2. PVSK—Olajbányász 1-1 X 3. Dunaújvárosi É.—Bem SE 1-3 2 4. 22. sz. Volán—Budafok 1-1 1 5. Kazincbarcika-Asztalos SE 2-1 1 6. Borsodi Volán-Eger 2-1 1 7. Ascoli—Avellino 1-1 x 8. Internazionale—Javeataa 1-9 1 9. Napoli—Bologna 2-1 1 10. Perugia—Pistole»« 3-9 1 11. Palermo—Milan 3-1 I 12. Ririmi—Lazio 1-3 2 IS. Spat-Cesena 1-1 x + 1 Varese—Pescara M 1 2. KSC 26 13 8 5 38-25 34 3. B.-gvarm. «II 5 1 40-30 33 4. Ganz-M. 26 11 10 5 47-33 32 5. Bem SE 26 11 9 6 49-35 31 6. Szív. MÁV 26 11 8 7 38-35 30 7. Pénzügyőr 2­ 9 11 6 29-29 29 8. Vác 28 8 12 6 46-38 28 9. Budafok 26 10 8 8 39-33 28 10. Szegedi D. 26 12 1 11 51-35 27 11. KEF SE 26 7 10 9 3­5-34 24 12. Dorog 26 7 9 10 31-33 23 13. BVSC 26 8 7 11 27-35 23 14. Építők SC 26 8 7 11 32-43 23 15. 22. Volán 26 8 7 11 35-47 23 16. DÉLÉP 26 7 7 12 32-48 21 ■ ■ RÖVIDEN A Jugoszláv ralin rajthoz állt a Ferjáncz—dr. Tandari autós­­páros is. A 139 résztvevő közül az 1300 kilométeres távot­ csak 28-an tudták teljesíteni. A ma­gyar páros az értékes második helyen érkezett célba. Szolnokon a férfi kosárlabda Tisza Kupán legnagyobb meg­lepetésre Magyarország nyert Kuba és Románia előtt. * A nemzetközi Budapest vívó­­bajnokságon a hazai versenyzők csak statiszta szerepet játszottak. A Sportfogadási és Lottó Igaz­gatóság az április 5-i 14. foga­dási hét tippszelvényéről , a 7-számú Bologna—Internazionale olasz bajnoki mérkőzést törölte. Helyette a 14. számú Pisa— Palermo találkozó számít főmér­kőzésnek. A 13 plusz 1-es juta­lomra való jogosultság megálla­pításánál pedig a 15-ös számú Építők SC—Ganz-MÁVAG NB II-es bajnoki mérkőzést veszik figyelembe. KEDD, 1981. MÁRCIUS 31.