Cuvântul Libertății, august 2015 (Anul 27, nr. 7810-7836)

2015-08-13 / nr. 7820

16 / cuvântul libertății sport Pagină realizată de MARIUS CIRSTOV Au cântat doar oamenii Penelul” Viitorul lui Hagi a plecat cu toate punctele de pe “Extensiv”, după două erori grave, ambele în avându-l în prim-plan pe Izvoranu. Universitatea Craiova - FC Viitorul 1-2 Stadion: “Extensiv”, spectatori: 2.000. Au marcat: Vătăjelu 84 pen. / FI. Tănase 11 pen., Aganovic 42. Universitatea: Bălgrădean - Dumitraș, Acka, Izvoranu, Vătăje­­lu - Băluță (Herghelegiu 66), Mateiu, Zlatinski (Bancu 72), Ivan - Nuno Rodha, Banab (Ferfelea 46). Antrenori: Sorin Cârțu, Emil Săndoi. Rezerve neutilizate: Straton -Târnăcop, Madson, Achim. Viitorul, Rîmniceanu - Ciupe, Mitrea, Hodorogea, Cr. Ganea (Mitache 80) - I. Filip, Nedelcu, Achim (Chițu 66) - Hagi jr. (R. Marin 59), Fl. Tănse, Aganovic. Antrenor: Gheorghe Hagi. Rezer­ve neutilizate: Buzbuchi - Gavra, Nicoliță, Benzar. Coronașe galbene: Vătăjoiu 10, Izvoranu 45+2, Băluță 61 / Cr. Ganea 23, Aganovic 68. Arbitri: George Rădulescu, Valentin Avram, Iulian Radu (toți din București). Victoria cu Chiajna de sâmbătă, prima a campionatului, n-a produs revirimentul așteptat, Universitatea Craiova pierzând aseară, pe “Ex­tensiv”, scor 1-2, în fața celor de la Viitorul. Constănțenii au deschis scorul la prima oportunitate a partidei (min. 11). Izvoranu, soluția de avarie în lipsa accidentaților Popov și Kay, a pierdut ușor un duel cu Florin Tă­nase, iar lui Vătăjelu nu i-a mai ră­mas decât să faulteze în suprafața de pedeapsă. Același Tănase a transormat penalty-ul, trimițându-l în colțul opus pe Bălgrădean. Știința a răspuns în minutul 19, când Ivan i-a așezat o minge lui Băluță, al cărui șut din afara ca­reului mare a trecut pe lângă poar­tă. Șapte minute mai târziu, ace­lași Băluță a trimis o centrare în­șelătoare de pe dreapta, care se putea transforma într-un gol de zile mari. Portarul Rîmniceanu a fost atent și a respins mingea din dru­mul către vinclu. La poarta cealaltă, Aganovic (36) a luat pe cont propriu o fază pe partea stângă, a pătruns în cen­tru și a șutat puternic cu dreptul, poarta lui Bălgrădean. Croatul nu avea însă să mai greșească ținta în minutul 42. Același Izvoranu a pierdut o minge în colțul terenu­lui, Ianis Zicu i-a pasat lui Achim, care l-a eliminat facil din joc pe Zlatinski, iar centrarea acestuia a fost reluată în plasă de Aganovic. Universitatea a început slab și partea secundă. Tănase (49) s-a mai distrat o dată cu Izvoranu și doar intervenția lui Bălgrădean a făcut ca scorul să nu ia proporții. Hodorogea a trecut și el pe lângă 3-0, reluând “moale”, cu capul, dintr-o poziție excelentă. A urmat o perioadă în care Cra­iova s-a apărat mai bine, dar oca­zii cu adevărat importante tot nu și-a creat. Golul a venit în minutul 84, dintr­­un penalty acordat ușor după un duel între Ivan și Rîmniceanu. A transformat Vătăjelu, dar mai mult nu s-a putut, jocul încheindu-se în huiduielile fanilor craioveni, care au solicitat demisia cuplului Cârțu - Săndoi, în cealaltă tabără, fericire maximă! Oamenii “Regelui” Hagi doar deveniseră noii lideri ai Ligii 1. Următoarea etapă, sâmbătă (18:30), CS U se va deplasa pe Bega, pentru disputa cu ACS Poli Timișoara. Mogoșanu, mulțumit parțial după calificarea in turul IV al Cupei României CS Universitatea II Craiova a eli­minat clar, marți seară, la Ișalnița, pe Minerul Motru, scor 4-1 (1-0), avansând în turul IV al Cupei Ro­mâniei, însă tehnicianul a avut și reproșuri la adresa elevilor săi: “Au fost două reprize distincte, în pri­ma parte am fost masați în multe rânduri în jumătătea noastră, nu s­­au respectat cam deloc sarcinile de joc. La pauză am avut o discuție cu ei și lucrurile s-au schimbat to­tal în repriza a doua, în care ad­versarul n-a mai putut veni decât cu mingi lungi. Am avut posesie, am reușit să marcăm, o repriză a doua foarte bună, așa cum îmi do­resc”, a declarat Mogoșanu, pen­tru site-ul oficial al clubului. “Trebuie să reușesc să îi fac să respecte sarcinile trasate, să fie agre­sivi, să aibă posesie, acțiuni la poartă, este o filosofie a noastră de lucru, nimic mai mult. Ei trebuie să creas­că, să prindă încredere și Dumne­zeu să-i ajute ca unii dintre ei să vină într-un moment dat către echipa mare. Acesta este în fapt și scopul echipei a doua”, a mai spus fostul fundaș al Universității. Contra celor din Motru, forma­ție pe care o va întâlni și în seria a 4-a a Ligii a II­I-a, CS­U II a utilizat și doi jucători de la echipa mare, Briceag și Mazarache. Cel din urmă i-a succedat pe tabelă lui Jurj (10), izbu­tind o dublă în minutele 48 și 62 (pen.). Pentru alb-albaștrii a mai marcat Căle (53 pen.), în timp ce reușita vizitatorilor a căzut târziu, Nicoloff (77 pen.). La Craiova au jucat: Tomșa - Ghincea, Drăghici, Ciocoteală, Bri­ceag - Marcu (Cele 46), Georges­­cu (Armășelu 63), Gârbiță (Dinu 51), Scarlat (Petre 71)-Jurj, Ma­zarache. Universitatea II va evolua în tu­rul patru al Cupei României pe 26 august (ora 17:30), în această fază vor lua startul și 10 formații din Liga a II-a. Tragerea la sorți va fi la începutul săptămânii viitoare. joi, 1­3 august 201­5 Marti FC Botoșani - CSMS Iași 1-0 A marcat: Vașvani 83 penalty. CFR Cluj - Petrolul­­ 1-0 A marcat: C. Lopez 76. Miercuri “U” Craiova - Viitorul 1-2 Au marcat: Vătăjelu 84 pen. / FI. Tănase 11 pen., Aganovic 42. * Partidele ASATG. Mureș - ACS Poli Timișoara și Astra - Steaua s-au disputat după închiderea ediției. Joi Concordia - Pandurii 18:30 Dinamo - FC Voluntari 21­00 1. Viitorul 6 2 4­0 K­-8 10 2. CSMS lași 6 3 1 2 5-6 10 3. Steaua 5 2 3 0 5-1 9 4. Dinamo 5 2 3 0 4-2 9 5. ASA 5 2 2 1 6-2 8 6. Pandurii 5 2 2 1 5-4 8 7. Astra 5 2 2 1 10-11 8 8. Botoșani 6 1 3 2 4-5 6 9. CFR Cluj 6 3 2 1 8-5 5 10. Craiova 6 1 2 3 4-5 5 11. Voluntari 5 0 4 1 3-5 4 12. ACS Poli 5 1 0 4 3-7 3 13. Chiajna 5 0 2 3 4-8 2 14. Petrolul________6 0 4 2 4-6 -2