Délmagyarország, 1967. szeptember (57. évfolyam, 206-231. szám)

1967-09-05 / 209. szám

i Első Bodrog — Gulyás tiszteletdíjas Hogy érdeklődés kísérte a nyomozókutyák versenyét Vasárnap délelőtt Szege­den rendezte meg a Csong­rád megyei Rendőr-főkapi­tányság a nyomozókutyá­k országos versenyét. A SZE­­AC-stadionban több mint ötezer ember várta az ér­dekes attrakciókat. Nekem sikerült még a verseny előtt felkeresnem a szereplőket, s a tavalyi bajnok, a miskolci Bandi és a szegediek ked­vence, , Gulyás „interjút adott”. A Bandi ugyan mor­­gós kedvében volt, de tud­tomra adta, hogy nem sze­deti,­ ha a felkészülés előtt zavarják. „ Visszatértem a padsorok közepére, ahol sajnos nem lehetett hallani a hang­szórót Erről viszont a ku­tyák nem tehettek. Megkezdődött a verseny, K. I. főtörzsőrmester, a gya­korlat vezetője jelentést tett a­­ parancsnokságnak Aztán a kutyák hangos vakkantás­­sal üdvözölték a szép számú közönséget. A szimatot ke­reső Csurka azonnal meg­nyerte mindenki szimpátiá­ját, mert a kapu mögötti domb mellől előhúzta a ,.tettest". A hangszóró su­gározta­"­­ A­­ kézfogás” a tettesnek, a farkcsóválás a kutya vezetőjének szólt Később öt katona lerak­ta a sapkáját Az egyik ka­tonát a nyomozókutya meg­szagolta, s gyorsan elhozta a sapkát is. Óriási közön­ségsiker: Fegyelmező gya­korlatok következtek. A nyomozókutyák vezetői a pálya közepére vonultak, hűséges segítőtársaik a he­lyükön maradtak, kivéve Harcost, aki megindult elő­re. Ez is közönségsiker volt: mosolyogtak a nézők. Ezután a nagy produkció következett: akadályokat győztek le a nyomozóku­tyák. Volt köztük, egy-két „csalafinta” is, aki a má­sodik akadályt egyszerűen kiderülte. A­­ magas aka­dályt a fiatalok „vitték”. Az öregedő Szultán és Belami korára való tekintettel fel­adta a­­ versenyt, a magas akadályt nem vállalták. An­nál inkább a fiatalok, pél­dául Fertó, meg Akrobata. Belami a partvonal men­tén, „oda súgta”: — Nyug­díjba vonulok, nem bírom elviselni a­ vereséget Gulyást segítette a hazai pálya. A gúla gyakorlat so­rán két „kézzel” üdvözölte a közönséget. Ez volt ám a siker, ötezren ünnepelték. Következett az azonosítás, majd a nyuszi sem térítette le a hivatásukat teljesítő kutyákat útjukról. A kö­zönség nem tágított amíg az eredményt ki nem hir­dették. A dobogó legmagasabb fo­kára Bodrog lépett, a Bara­nya megyei Rendőr-főkapi­­tányság büszkesége, második a Békés megyeiek Szultán­ja, s harmadik a Somogy megyei Gitta lett. Gulyást is jogosan tapsolták, amikor megkapta a verseny tiszte­letdíját. Bandit akartam még egy ugatásra elkapni, de nem állt velem szóba. Láttam az arcán, hogy ku­tyába sem vesz. Gulyás vi­szont rám vakkantott, ami­kor levonult az arénából. Én viszont egyik kedves ver­senyzőnek sem akarok bor­sot szórni az orra alá: minden versenyzőt, mind a tizenkilenc okos­ kutyát üd­vözlöm. A versenyben részt vevő hűséges nyomozókutyák ki­tűnő segítői rendőreinknek, közrendünknek­ Gulyásról érdemes megjegyezni, hogy bár vasárnap nem került a dobogóra, de idén négy bűn­ügyet­ segített felderíteni. Az ötezres közönség, s mind­­nyájan elismeréssel adózunk ezeknek a bátor és okos ku­­tyáknak, s tárcáiknak is, akik nem vehettek részt a 5zeg edi országos versenyen Ködön elismerés illeti ta­nítómestereiket, akik fárad­ságot nem kímélve idomí­tottét. tanították hősét és segítőiket E verseny is bi­zonyította, hogy rendőreink maian színvonalon végzik felelősséggel i“s munkájukat Gazdagh István A győztesek: Bodrog, a Baranya megyei Rendőr-főkapitány­­ság nyomozókutyája első helyen végzett, a második a Békés Megyei Rendőr-főkapitányság Szultán nevű nyomozókutyá­ja. A kutyák pórázát idom­ítóik fogják (Liebman Béla felvételei) Bodrog bátran ugrotta át az égő karikát 6 OIL'MAN­AAQAUA* Kedd. 1961. szeptember & sport Az NB I-es labdarúgó-csapatok vasárnap csak barátsá­gos mérkőzéseket játszottak, de másutt teljes fordulót bo­nyolítottak le. Az SZVSE a második félidőben mutatott for­májával ilyen arányban is megérdemelten győzött. A Szol­noki MTE Kecskeméten döntetlen eredményt ért el, s így a két csapat közötti különbség 1 pontra csökkent. Az NB i­­ások legnagyobb meglepetése a Szegedi Dózsa hazai veresége volt. Az Orosháza — Szegedi Spar­tacus találkozó 1:1-es állásnál a második félidő 38. percé­ben félbeszakadt, mert a partjelzőt kővel valaki megdob­ta. Az ügyben CSLSZ VB III-as bizottsága dönt. Értékes győzelmet aratott a Kiskunhalasi MEDOSZ ellen a Kos­suth SE, és ugyancsak meglepetésnek számít, hogy ottho­nában győzte le Makót a Szegedi AK együttese. A megyei forduló értékelve elmondhatjuk, hogy itt is akadt meglepetés. Az U­TC Kiskun dorozsmait vereséget szenvedett. A Hódmezővásárhelyi MEDOSZ azonban is­mét győztesen hagyta el a pályát, s így növelte előnyét a bajnokságban. Gólszüret a SZEAC-pályán Dunaújváros—Szeged 2:2 (2:0) A hét végén a labdarúgó NB I-ben nem játszottak mérkőzése­ket, mert a magyar válogatott szerdán (szeptember 6-án) az osztrák válogatottal mérkőzik, Bécsben. A SZEAC vasárnap délután az SZVSE NB II-es találkozója előtt barátságos mérkőzést vívott a Dunaújvárosi Kohásszal. A Ti­­sza-parti stadionban, mintegy ezer néző előtt megrendezett já­tékra erősen rányomta bélyegét a nagy meleg: a két NB I-es csapat legtöbbször körülménye­sen szőtte támadásait, s ezért a kapuk csak ritkán kerültek ve­szélybe, a csatárok általában a tizenhatos tájékáról és még távolabbról próbálkoztak a gól­­lövéssel. A SZEAC csak a má­sodik fé­lidőben nyújtott elfo­gadható teljesítményt. Pedig a második félidő nagy részében tíz emberrel játszott a szegedi csapat mert a II. netrben Vasa, sérülése miatt, végleg lement a pályáról Vass még az első fél. Időben összetételt­ az eggyik du­naújvárosi védővel, és bár kül­ső sérülést nem szenvedett, szé­dülés miatt volt kénytelen ab­bahagyni a játékot. Általában kieeved­ített volt a küzdelem. A v"odő"ek a veze­­tést a S3. nemben szerezték meg Mártha mintegy tíz méterről leadott lövésével, majd a félidő utolsó percében Kiss ügyes egyéni játék után növelte­­ a Dunaújvárosi Kohász előnyét. Fordulás után a 16. percben ér­te el első gólját a SZEAC. Ara­tó mintegy 30 méterről meg­célozta a kaput, és a pattogós labda a későn vetődő Mohács kapus alatt a hálóba futott. A 29. percben az előrehúzódó De­zsőn a 16-osról lőtt, és a labda a tömörülő védők között fél­­magasan a kapuba jutott. 2:2. A Dunaújvárosból Ligeti és Mártha játszott a legjobban, a Szegedből Várhelyi in. nyújtott végig egyenletes, jó teljesít­ményt, a második félidőre be­állt Nemes és Pataki is dereka­san küzdött. A középhátvédet játszó Várhelyi I. kielégített, nagyobb hibát nem követett el. A két csapat összeállítása a következő volt: Dunaújváros: Mohács . — Devecseri, Ligeti, Andriska (Csepecz) — Magas­házi (Nagy B.), Nagy F. — Föl­di, Mártha, Czigler Kiss (Lin­­ka), Takács. S^EAC: Korányi — Várhelyi m.­ (Kószó) Vár­helyi I., Kővári — Dezsöfl, Csö­mör — Pusztai (Pataki), Hajós dr. (Nemes), Vass, Kozma (Gyirkó), Arató SZVSE—Goldberger 6:1 (1:0) SZEAC-pálya.. 2560 néző .­­Ve­zette: Agl. SZVSEr Gillene — Katona, Thé­­kés, Hájis — Karsai, Farkas — Lajtó«. Vörös, Bite, Salánki, Mal­ik. GOLDBERGER: Csikós — Ig­nác*. Zumpf I., Ruzics — Dobre Vetl­én­yi — Nagy, Zumpf I. Varga. Holló. Krizmanics. Ha­zai támadásokkal kezdődött a játék. Már az első percekben M­ajzik és Vörös veszélyes lö­véseit védte Csikós. A vasuta­sok folyamatosan tovább támad­tak és a 11. percben megszerez­ték a vezetést. Vörös jobboldali szögletét a hatoson álló Salánki a jobb alsó sarokba továbbítot­ta. 1:0. A gól után a vendégek­re többször feljöttek, de a vasutas védelemnek sikerült­ tisztázni. A félidő hátralévő részében álta­lában mezőnyjáték folyt. Szü­net után egy negyedóráig változatos játékkal folytatódott tovább a küzdelem. Az egyik oldalon Négy, a másik oldalon Vörös került jó helyzetbe, de hibáztak. A 21. percben a vendégek kö­zépfedezete Zumpf I. megsérült és végleg e­lhagyta a pályát. Az SZVSE fokozta az iramot, és a 23. percben tovább növelte elő­­nyét. Satter— Vörös összjáték után Majzik nehéz helyzetben közelről a kapu jobb oldalába gurított. 2–0. A gól után a 10 főre csökkent vendégcsapat fokozatosan vis­­­szaesett, a vasutasok viszont lendületes támadásokba kezdtek. A 26.­­ perc újabb hazai gólt erednén vezért. Lajtos hosszú beadását Salánki ejzete el, lö­vésé­t a kapus kiütötte éppen Salánki dé, aki másodszor már nem h­ H«-zott. *:0 A vendégek kanula továbbra is nagy nyomás alatt állott. A 2*>. perc ismét h*ra1 góllal vég­ződött Satos jobboldal beadá­sát. Maszok 10 méterről nagy erővel a bal alsó sarokba lőtte 4:0. A 41. parber Vftrös átadá­sa került Lajtos lábáról a kapu jobb sarkába. 5:0 A vendégek védőme az utol­só percekben teljesen ös­szerop­pant. A 43. percben Csikós a labdát nagy Indü­lettel ki akarta dobni, de a hálóba eltette. 0N­, öngól! Az­ utolsó percben szépí­tett a Goldberger. A baloldalra átkerült Naj?y könnyedén elhú­zott Katona és 5 Thékés mellen és nehéz szódból nairr gólt lőtt a jobb felső sarokba 6:1. Közepes iramú és színvonalú küzdelmet hozott a találkozó. A vendégeket a sérülés na­gyén visszavetette. Zumpf I. kiválása után erősen visszaestek, közvet­len védelmük sűrű megingásait a vasutas támadósor ügyesen kihasználta. Az S25VSE — bár játéka nem volt meggyőző — megérdemel­ten jutott a két ponthoz. Jók: Gilicze, Thékes, Kamat, Salánki, illetve Cumpf I. Hol­ló és Nagy. Solti Mihály További NB I-s eredmények: Kecskeméti TE — Szolnoki MTE 0:0. Martfű — Jászberény 2:0. Szolnoki MÁV — Kiskunfélegy­háza 8:0. Budai Spartacus — Mezőkovácsháza 2:0. Gyula — Békéscsaba 2­. KISTEXT — Cegléd 1:2. nb n Keleti csoport Kossuth SE—Kiskunhalasi MEDOSZ 2:1 (1:1) Kiskunhalas, 20c néző. Kossuth SE összeállítása: Meiszter — Ve­res, Szalay, Tóth, Csonka, Lu­­koviczky, Hálós, Viczián, Sző­­ke, Sonkó, Vékony. Hazai támadásokkal kezdő­dött a mérkőzés, de a Kossuth SE jól záró védelme biztosan hárította az első negyedórá­ban a támadásokat. Az után hullámzó küzdelem ala­kult ki. Az első gólt a hazai csapat rúgta a 20. perben, majd feljött a Kossuth SS, s szinte a kapuhoz szorította a halasi­akat.. A kapu előtti kavarodás­nál labda a tizenhatosnál álló Szőkéhez pattant, aki azt a há­lóba lőtte, inanuum íruuwucu a luiina. csapat nagy hajrába kezdett a győzelem megszerzéséért. Az utolsó negyedórában a fölény olyan nagy lett. Szeged tejesen beszorult a kapu elé s még a halasi védőjátékosok is a sze­gedi térfél közepén tanyáztak. S ekkor, egy felszabadító rúgás következtében a labda kirepült a félpályáig. Szőke ráfutott, elérte, s maga mögött hagyva a védőket a befejezés előtt 4 perc­cel a hálóba rúgta a labdát, így szrezte meg a két pontot a Kossuth SE csapata. Jók a szegedi csapatból Cson­ka (a mezőny legjobbja), Viczi­­án, Szalay. SZAK-Makó 3:0 (2:0) Makó, 200 néző. Vezette: Ma­gyar Z. SZAK: Jáger — Lippai, Nagy Zs., Pető — Mochlár, Szalai — Augusz­t Rómaim. Sári. Puszta­szeri: Köböl. Makó, Gyüge II. — Huba. Tóth, Kovács — Gergely, Joó — Lőrincz, Székely, Koczkás, Uj­­vári, Barna. A szegediek támadásaival kez­dődött a játék. A hazaiak kapu­ja előtt két helyzet is adódot­t, de a lövéseket Gyüge hárította. Az első gól a 18. percben esett: Sári a középen kiugrott védők között, Tóth kísérte és a szegedi csatár végül a kifutó kapus mellett a bal alsó sarokba gu­rított. 1:0. Később Szémann és Augusz lövése is a kapufát ta­lálta el, majd a 33. percben újabb gól következett: formás támadás után Augusz lövéssze­rű beadását Szémann védhetet­­lenül a hálóba fejelte. 2:0. A fólMő hátra lévő részében mind a két oldalon egy-egy helyzet adódott. Szünet után te a SZAK táma­dott többet. A 8. percben Au­gusz ugrott ki a védők között és a bal alsó sarokba gurított. 3:0. F­ullán a BEAK szemmel látha­tóan lefékezett és a nagy me­legben cs*k az eredmény tar­tására törekedett. A szegedi c«**r»az erre a mér­­trA­ éor* t*é rt*!éko«*u állt ki, mert Forrás és sérü­­­léc miatt nem is hrrba*ott. A rtak ennek ellenére igen gól­­k­*T*e«nek­ bizonyult és bizt­osan győzött. Ne­m volt mag asszínvo» n*ip­a­r «t­ék, a térközét in­kább a küzdelem jellemezte. A labdarúgó NB IIT délkeleti monorilában vasárnap még a következő eredmények voltak: Mezőhegyes! Kinizsi—Kiskun­halasi MÁV la (0:­0). Mezőhe­gyes: Sarkadi Kinizsi—Súlyos SE 2:1 (Irt. Békéscsaba. Kun Béla SE—Békéscsabai VTSK 2:2 (1:1). Kiskunfélegyháza Mezőberényi Spartacus-1Mező­­hegyesi MEDOSZ Zrt (Zrt). Me­­zőberény. nb m­­ A félbeszakadt Orosháza-Sz. Spartacus mérkőzés eredményét nem számítottuk be. Délkelet 1. S*. Dózsa 19 10 S I 2*1:12 25 2. Sz. Spart. » 9 * 3 35:15 24 3. sarkad 19 8 8 3 21:15 24 4. Mezőberény 19 10 3 6 32:17 23 5. B­­VTSK 19 8 6 5 32:23 22 6. K. MEDOSZ 19 7 5 7 27:25 19 7. M Kinizsi 19 7 5 7 23:’S 19 8. SZAK 19 8 5 7 22:15 18 9. Orosháza 18 7 1 7 32:32 13 10. Kossuth SE 19 5 * 8 31:«« 1« 11. Szentes 19 3 12 1 17:22 18 12. Szarvai SE 19 7 3 9 37:35 17 13. Makó 19 8 5 8 17:29 17 11. M­­ETEDOCZ 19 7 5 10 23:3« 1« 15. Kun B. SE 19 5 4 10 23:31» 14 16. K. MÁV 19 ? 8 11 18:35 10 Hegyei bajnokság Móra városi Kinizsi - Kisteleki TE 3:3 (2:2). Szeged: Kinizsi, Szé­­csi — Koh­n. Tanács I., Benkő — Juhász, Gyetvai — Kállai, Takó, Nádudvari, Csányi, Kasler. Kis­telek: Gyimesi — Nagy, Muhel, Kiss ZsM Majoros — Nikolényi, Czombos — Vándor, Seres, Kor­dás Pigniczki. — A mérkőzés elején a szegedi csapat Takó és Csányi góljaival már 2:-Mr ve­zetett, de utána Kordás kétszer is eredményes volt. Szünet után Kord­ás harmadik gól­ja mesterhármast jelentett. A Kistelek nem sokáig örül­hetett a vezetésnek, mert a Kidzsi Kállai révén egy tv* re múlva ki***venlített. A KITE köz­ebb állt a győzlemhez. Dorozsma — Ühszegedi TC Zrt (0:0). Dorozsma. Az­ egyetlen gól a második félidő közepén esett: Szalai, a hazaiak jobbszélsője ügyesen elfutott, beadta a ka­pufáról vi«!Sz­ap*ttant és a _ lab­dát Abrahám befolgte. A TV>­­rozsm­a n^^von leike^^n küldött és időnként. Jól is látszott, az erősen tartalékos UTTC gyenge nyújtott. Hunyadi SE — Tápé Zrt (6:0) Tán*. A bn*v?< esan-u többet tá­madott de hely^e+ezt nem tudta kibe ̋ ttő«*-1 • rtóllövő: Tóth J. (szabadrúgásból). Alsóvárosi MÁV-Mlnt­maent 1:0. Szabadságtér. Bár a mérkő­zésen nem esett gól, mégis él­vezetes volt a játék. Mind a két részről sok helyzet kima­radt. Az alsóvárosiak már az el­ső percben megszerezhették vol­na a vezetést de Gárdián lö­vése a felső kapufán csattant. A második félidő közepén a vendégek részéről Fodor találta el a kapufát. Az eredmény igazságos. ___ I BIRKÓZÁS I Sillai és Kozma világbajnok Bukarertb­en befejeződött a kötöttfogású birkózó világbaj­nokság amelyen a magyar ver­senyzők szép sikerrel szerepel­tek: két Világbajnokságot nyer­tek, ezen kívül még két ezüst­érem és egy bronzérem jutott birkózóinknak A középsúlybai Sillai László­ került a dobogó legmagasabb fokára, nehézsúly­ban pedig — mint az várható volt — Kozma István diadalmas­kod­ott. Az országok közötti nem hi­vatalos pontversenyben a Szov­jetunió végzett az első helyen 34 ponttal, második Magyaror­szág 29 ponttal, harmadik Ro­mánia 26 ponttal. Babolcsay a Bp. Honvéd új edzője A Bp. Honvéd elnökségének közleménye Bozsik József, labdarúgó­­csapatunk edzője hétfőn szó­ban bejelentette, hogy le­mond edzői megbízatásáról. Elnökségünk e bejelentést tudomásul vette és egyben felmentette­ Bozsik Józsefet az edzői teendők ellátása alól. Ezzel egyidejűleg kijelent­jük, hogy a bejelentéssel nem értünk egyet. A labda­rúgó-bajnokság őszi idényé­nek derekán tartunk és át­szervezés alatt levő csapa­tunk még nehéz erőpróbák előtt áll. Ezért Bozsik ed­ző eljárása meglepetésvge­­­nű­en ért bennünket. Kije­lentjük, hogy Bozsik József számára a szakmai önálló­ság teljes mértékben bizto­sítva volt. . Ha a munka kapcsán adódtak is lényeg­telen nézetkülönbségek azok nem adhattak okot a kérdés ilyen módon való rendezésé­re. ‘ NB I-B labdarúgó-csapa­tunk edzői teendőinek ellá­tásával ideiglenes jelleggel Babolcsay Györgyöt, volt válogatott játékosunkat bíz­tuk meg — hangzik a Bp. Honvéd elnökségének köz­leménye. Így kellett volna tippelni! 1. P. Bányász—Egyetért. 2 2:5 2. Várpalota—Budafok 1 3:2 3. Dorog—Oroszlány 2 II­­. Kecskemét—Szállítók 2 1:3 5. DVSC—Ózd 1 3:0 6. Autóbusz—Nyíregyh. 1 2:1 7. MVSC—Bp. Sanrtarus 1 1:» 8. Martfű—Jászberény 1 2:0 9. Kecskemét—Szol. MTI Jt 0:0 10. Gyula—Békéscsaba 1 231 11. Pápa—Győri Dózsa 2 1:2 12. S*. Cipőpro.—Veszpr. * 2:2 13. Sárisáp—Kazincbarcika 1 8:2­­ -4-1 14. Almási .-Nagy bátort? X­ért 13 plusz 1 találatot senki sem ért el, így a halmozott jutalom a 38. fogadási héten 13 plusz 1 találatot elérő Pályázók között kerül felosztásra. A 12 találatos szelvények­ szá­ma 57. Szelvényenkénti nyere­mény 11 468 forint. A 11 találatos szelvények szá­ma 015, a szelvényenként nyere­mény 286 forint. Tíz találatot 7512 fogadó ért el. Ezek nyereménye szelvé­­nyenként 52­— forint. g>IL-MA4TA*OH9TM* A Magyar Szocialista Mankó» párt Csongrád megyei és Szeged városi bizottsága és a »-*»«— it. . ropta Megjelenik hétfő kivétel«>«1 mindennap. Szerkeszti a szerkesztő bizottság Főszerkesztő: dr. LŐktis Zoltán Szerkesztőség: Szeged. Magyar Tanácsköztár­saság útja 10. Telefon: 13-535. 13-082 Éjszakai telefon: 13-508 13-438 Kiadja a Csongrád Megyei Lapkiadó Vállalat Felelős kiadó: Kovács »«—«« Kiadóhivatal: Szeged, Magyar Tanácsköztár­saság útja 1á. Telefon: 13-800. 13-11« iBekü­ldött kéziratokat nem őri­­tünk meg és nem adunk vissza. A lapot nyomja: a Szegedi Nyomda. Szeged. Bajcsy Zsilinszky u 28 »2 __________INDEX 2« 083__________ Terjeszt a Magyar Posta. Előfi­zethető bármely postahivatalnál és a Posta Központi Hírlap Iro­dánál (Budapest V. József ná­dor tér 1. sz.) Előfizetési díj­a egy hónapra ü— m. • 13­ 436