Délmagyarország, 1973. szeptember (63. évfolyam, 204-229. szám)

1973-09-11 / 212. szám

Meg­kezdődött a második kör A jugoszláviai Portorozs­­ban folyó nemzetközi hár­mas sakkversenyen megkez­dődött a második kör, az el­ső mérkőzésen a szovjet Po>­­lugajevszkij ismét legyőzte honfitársát, Gellert. Úszó, vízilabda VB, Belgrád sport Vízilabdásaink világbajnokokA "EZmT* A magyar válogatott miután legyőzte a szovjet csapatot, sorsdöntő mérkőzést ví­vott a jugoszlávokkal. Csapatunknak már a döntetlen is elegendő volt ahhoz, hogy megszerezzék a világbajnoki aranyérmet. Ez sikerült is, hiszen 3:3-as eredményt ér­tek el. Az utolsó mérkőzésen Kuba ellen „szálltak” vízbe legjobbjaink, és imponáló játékkal 8:4 arányban győztek. A magyar válogatott — Molnár Endre, Cservenyák Tibor, Faragó Tamás, Görgényi István, Bodnár András dr., Sárosi László, Szívós István, Csapó Gábor, Kásás Zoltán, Konrád Ferenc dr., Balla Balázs — végig egyenletes teljesítményt nyújtottak, és ve­retlenül szerezték meg a világbajnoki cí­met. Külön öröm számunkra, hogy Csapó Gábor, a SZEOL játékosa minden mérkő­zésen ragyogó teljesítményt produkált. So­káig felejthetetlen maradt a Szovjetunió ellen lőtt három gólja csakúgy, mint a ju­­goszlávok ellen szerzett két bombagól. Be­váltotta a hozzá fűzött reményeket, a vi­lágbajnok csapat erőssége volt minden mérkőzésen. A vízilabda-világbajnokságon a Szovjetunió szerezte meg a második, Ju­goszlávia pedig a harmadik helyezést. "Világbajnok vízilabdacsapatunk. Balról jobbra, állnak: Gyarmati Dezső (szövetségi kapitány), Csapó, Balla, Görgényi, Sárosi, Cservenyák, Kásás. Guggolnak: dr. Kárpáti György (segédedző), Faragó, Szívós, Bodnár dr. Konrád III. dr., Molnár, NBI B Szolnoki MTE—Oroszlány 2:0 (1:0), Bp. Spartacus— Diósgyőri VTK 2:1 (0:0), Eger—Debrecen 1:1 (1:0), Kecskemét—Szekszárd 2:1 (2:0), Békéscsaba—Komló 2:0 (1:0), Dunaújváros— MÁV DAC 4:2 (2:1), Pénz­ügyőr SE—Ganz-MÁVAG 4:1 (3:0), Olajbányász SE— Várpalota 1:1 (1:0). A bajnokság állása: Csatári ezüst­érmes, Kocsis harmadik Teheránban a szabadfogá­sú birkózó-világbajnokságon Csatári József az ezüstére­mért indult harcba vasárnap a bolgár Nejkov ellen. A ma­gyar versenyző a második menet közepén tusolta ellen­­felét. Kitűnően szerepelt az újonc Kocsis János is, aki a szovjet Naszrullajev ellen lépett sző­nyegre. Izgalmas mérkőzé­sen 4:3 arányú pontozással vesztett a magyar brkózó, de így is élete első világbaj­nokságán bronzérmet szer­zett. A Szovjetunió 6, Irán 3, az Egyesült Államok pe­dig 1 világbajnoki győzel­met szerzett. Csatári József Ismét vereség Zalaegerszegen ZTE—SZEOL 2:1 (1:0) Zalaegerszeg, 12 ezer né­ző. Vezette: Somlai (Marton, Szilvási). ZTE: Déri (6) — Molnár (5), Papp (6), Vörös (7), Fi­­ló (6) — Gáspár (4), Kocsis (5), Tóth Gy. (7) — Szima­­csek (4), Szabó (7), Bita (5). SZEOL: Gujdár (7) — Várhelyi 111. (5), Varga (5), Bányaival (7), Virágh (6) — Mészár (5), Vörös (7), Ma­­gyar I. (4) — Szeghalmi (5), Vass (4), Antal (5). Csere: Gáspár helyett Jó­zsi (5) az 51. percben, Szi­­macsek helyett Soós (6) a szünetben. Magyar helyett Pataky (6) a 38. percben. Sportszerű jelenet előzte meg a mérkőzést: a zala­egerszegiek hangosbemondón köszöntötték Vasst, aki va­sárnap ünnepelte 26. szüle­tésnapját. Kezdés után azonnal a SZEOL veszélyez­tetett. Filó röviden adott ha­za, s Déri csak vetődve tud­ta felszedni a labdát a be­robbanó szegedi csatárok elől. A következő percben a hazaiak jöttek fel, Tóth Gy. beadását Szabó fejelte ka­pura, de Gujdár remekül védett. Az első negyedórá­ban mindkét csapaton érző­dött a kezdeti idegesség. A SZEOL biztonsági játékra törekedett, csak Vass és An­tal tartózkodott elöl. A sze­gedi hátsó alakzatok a tak­tikai utasításnak megfelelő­en, lassítani igyekeztek a ZTE rohamait. Ennek során mindkét oldalon néhány sza­bálytalanság is becsúszott­­ a játékba, mígnem Somlai já­tékvezető erélyes figyelmez­tetésekkel rendet terem­tett. Egy összecsapásnál Ma­gyar megsérült — a partvo­nal mellett ápolták —, majd helyére Pataky lépett a pá­lyára. A 38. percben meg­szerezték a vezetést a ha­zaiak. Bitát buktatták a bal oldalon, a szabadrxúgást is a balszélső végezte el, s a 11- es pontra ívett labdáját Sza­bó fejjel küldte a jobb felső sarokba. 1:0. Szünet után a szegediek kezdeményeztek többet. Sza­bó átadását a félpályánál Varga elcsípte, átjátszotta a ZTE védőit, de nagy erejű lövését Déri bravúrral hárí­totta. Néhány perccel ké­sőbb Vass szerelte Szabót, s a hazaiak csak szabálytalan­ság árán tudták feltartani a kapura törő szegedi játékost. A 60. percben aztán a SZE­OL mezőnyfölénye góllá érett. Formás támadás nyo­mán a labda Pataky elé ke­rült, aki a ZTE 16-osánál né­hány lépést még tett vele, majd védhetetlenül lőtt Déri kapujának bal sarkába. 1:1. A kapott gól felrázta a zala­egerszegi csapatot. Mind erőteljesebben támadtak, de lövéseiket nem kísérte sze­rencse. A 63. percben Soós a bal oldalról keresztlabdát küldött a felfutó Tóth Gy. elé — a SZEOL védelme bentragadt —, aki igazított egyet a labdán, s a kimoz­duló Dujdár mellett a kapu közepébe helyezett. 2:1. Úgy érződött, mintha a SZEOL védelme elfáradt volna. Egy­re veszélyesebbek lettek a zalaegerszegi támadások. A 79. percben Bita szólózott végig a pályán, elfektette Gujdárt is, de a szegedi kapuvédő nagy bravúrral hátranyúlva, megkaparintot­ta a labdát. Az utolsó per­cekben egyenlítési alkalmat szalasztott el a SZEOL. A ZTE kapuja előtti kavaro­dásnál Déri kifutott, Pataky elhúzta mellette a labdát, de gyenge lövését Tóth Gy. a gólvonalról kivágta. Nem alakult ki szép játék a zalaegerszegi találkozón, melyen a hazaiak lendüle­tét szoros emberfogással tör­te meg a SZEOL. A látottak és a helyzetek alapján a ZTE győzelme megérdemelt­nek mondható. Buni Géza Tartalékbajnoki mérkőzé­sen a SZEOL: Bencze (Bozó­­ki) — Szamosszegi, Kozma III., Heidrich, Furák — La­dányi, Portörő, Nádasdi — Hágelmann (Gerecz), Kre­­nács. Kozma II. összeállítású csapata 4:1 (2:0) arányú ve­reséget szenvedett a ZTE- től. Góllövők: Kelemen (2), Tóth J., Korponai, ill.­ Koz­ma II. További eredmények: Vasas— Újpesti Dózsa 4:2 (2:1), Ferenc­város—Bp. Honvéd 2:1 (1:0), Pé­csi MSC-MTK 3:1 (2:1), Tata­bánya—Videoton 2:2 (2:0), Rába ETO—Dorog 2:1 (0:0), Salgótar­ján—Haladás VSE 1:0 (1:0). 1. Honvéd 4 3 - 1 12- 3 6 2. FTC 4 3-1 8-4 6 3. SBTC 4 2 2 - 5- 2 6 4. V. Dózsa 4 3-1 12-10 6 5. MTK 4 2 1 1 6-4 5 6. ETO 4 2 1 1 6-6 5 Pécs ^ 4 2 1 1 6-6 5 8. Vasas 4 12 1 6-5 4 9. Tatabánya 4 12 1 6-6 4 10. ZTE 4 12 1 3-6 4 11. Dorog 4 112 6-8 3 12. Haladás 4 - 2 2 3- 5 2 13. Csepel 4 1-3 8-11 2 14. Szeged 4 1-3 6-92 15. Egyetértés 4 - 2 2 4- 7 2 16. Videoton 4 - 2 2 3- 8 2 Egyetértés—Sz. Volán 20:18 (11:8) NB I B-s kézilabda-mér­kőzés, Budapest, Csömöri út. Vezette: Somhegyi, Szendrei. Volán: Varga — Lesti (2), CSÁKY (6), Giricz (1), Ta­más (3), Mocsai (2), Dobó (1). Cs.: Badó, DÖMÖSY (3), Majoros, Oláh, Szemendei. A mérkőzés első félidejé­ben a fővárosiak vezettek 3 góllal. Szünet után feljött a Volán, sőt a befejezés előtt 7 perccel 16:16-ra kiegyenlí­tettek. Már-már mindenki a meglepetésre gondolt, ami­kor a két játékvezető jóvol­tából az Egyetértésnek sike­rült a győzelmet megszerez­nie. KEDD, 1973. SZEPTEMBER 1ti Öttusa VB, London Amint­ az várható volt, Balczó visszavonulása után a magyar öttusaválogatott nem tudja megismételni a korábbi évek kiváló eredmé­nyeit. Már az első verseny­szám, a lovaglás után nagy hátrányba kerültek. Kelemen Péter az úszás után még a harmadik volt, de végered­ményben csak az ötödik he­lyet tudta megszerezni. Az összetett csapatversenyben Magyarország (Kelemen, Ma­racskó, Horváth) a harmaddk helyen végzett. összetett egyéni világba­jm nők: Pavel Lednyev (Szov­­jetunió), 5413, 2. Smeljov (Szovjetunió) 5268, 3. Onyis­­csenko (Szovjetunió) 5198, ... 5. Kelemen Péter 5124, ... 17. Maracskó 4850, 18. Horváth 4831. Csapatver­senyben világbajnok: Szov­jetunió 15 943, 2. NSZK 15 051, 3. Magyarország 14 856. NB II SZVSE-Bp. Építők 0:0 Dózsa-pálya, 1000 néző. Vezette: Vidó. SZVSE: Bolya — Lakatos, Terhes, Horváth, V. Tóth — György, Kutasi — Kiss, Tóth (Hajdú), Sándor (Kovács M.), Kovács Z. Bp. Építők: Vereczki — Tamon, Princz, Eich, Szöllö­­si — Vass, Rozsnyó — Ka­rél, Menyhárt (Kaszás), Windt, Budai. Rekkenő hőségben, Vas­utas támadásokkal kezdődött a mérkőzés. A 28. percben Kiss—Tóth összjáték után Tóth kapura tört, de a ki­futó Vereczkiba lőtt, a fel­pattanó, hálóba tartó labdát Princz vágta ki. Ezt köve­tően Kiss elől mentett ka­pujából messzire kifutva, majd Kutasi lövését öklözte a mezőnybe Vereczki. Szinte egykapuzott a hazai csapat, de nagy fölényét, helyzeteit nem tudta gólokra váltani. Szünet után a 46. percben Menyhárt lőtt távolról, a labda a vetődő Bolyáról ki­pattant, Karel elhúzta a lab­dát a fekvő kapus mellett, kapura lőtt, de V. Tóth a gólvonalról mentett. Az 52. percben Kiss beadása után Sándor fejéről ütötte el a labdát Veróczki, majd Ko­vács Z. lövését tenyerelte szögletre. A hajrára mind­két fél elfáradt, sokat hibáz­tak a játékosok. Ebből a helyzetből sem lett gól! A beívelt­ labdát Ve­­róczki, a vendégek kapusa Sándor (kapufától takarva) elől öklözi a mezőnybe Sz. Dózsa—Szolnoki MÁV 4:1 (1:0) Dózsa-pálya, 1200 néző. Vezette: Kürti. Sz. Dózsa: Gilicze — Kis­­juhász, Biró, Portörö, Csa­nádi (Csömör) — Szalai, Pé­csik — Pikó, Csömör, Ve­res (Nagy) Héger dr. Szolnoki MÁV: Fényi — Csibrán, Kókai (Pintér), Ku­­cser, Kollár — Tóth, N. Sza­bó — Kormos, Kalmár, Ma­kai (Varga), Kovács. Az első negyedóra hullám­zó, eseménytelen játékkal telt el. A 16. percben Héger dr. ugrott ki Csömör pontos indításával, de gyatrán a kapu mellé lőtt. Fokozatosan feljött a hazai csapat, be­szorultak a vendégek. A 34. percben Kisjuhász lövése Fényiről kipattant Héger dr. elé, aki közelről a felső léc alá bombázott. 1:0. A gól után bátrabban támadtak a vendégek, kiegyenlítettebb lett a játék. Szünet után a 47. percben Pikó—Csömör volt a labda útja. Csömör visszajátszott Pikó elé, aki a hosszú sarok­ba lőtt. 2:0. Két perc múlva Pikó beadásánál Fényi a labda mellé ütött, az Héger dr. elé került, aki egy csel után a léc alá vágta a lab­dát. 3:0. A gyorsan szerzett két gól után „lefékezett” a Dózsa. Az 55. percben Héger dr. fordulásból leadott lövé­se után Fényi a léc alól ütötte szögletre a labdát. Nem sokkal később Héger dr. húszméteres lövése után a jobb alsó sarokba vágódott a labda, 4:0. A gólt követő­en érthetetlenül kemény ös­­­szecsapások „tarkították” a játékot. A 73. percben Pócsi­­kot utánrúgásért kiállította a játékvezető, majd a feltűnő­en idegesen, keményen ját­szó Csanádit Zallár edző sportszerűen lecserélte. A 80. percben Bíró szerelése után érthetetlenül tizen­egyest ítélt a játékvezető. A büntetőt N. Szabó értékesí­tette. 4:1. A bajnokság állása: 1. FŐSPED 4 4 - - 16- 3 8 2. Bp. Építők 4 2 2 - 8- 6 6 3. Szabó L. 4 3-15-4 6 4. III. ker. 4 2 1 1 16- 4 5 5. Sz. Dózsa 4 2 11 8-5 5 6. H.-bösz. 4 2 11 6-4 5 7. Volán 4 2 11 4-2 5 8. DEAC 4 1 2 1 5-2 4 9. BVTSK 4 1 2 1 10- 8 4 10. IYIGM 4 2 - 2 5- 5 4 11. SZVSE 4-3 1 0-2 3 12. Cegléd 4 1 1 2 6-9 3 13. Szol. MÁV 4 1-3 5-12 2 14. K.-Kalas 4 1-3 3-14 3 15. Láng 4-13 5-9 1 16. KTE 1-13 1-1í 1