Drum Nou, mai 1963 (Anul 20, nr. 5705-5729)

1963-05-14 / nr. 5714

Nr. 5014 R. P. Romina — R. D. Germană 3-2 (0-2) In jocul cu selecţionata R.D. Germane, echipa noastră a început timid, timorată parcă de palmaresul partenerilor de întrecere. Oaspeţii, buni tehni­cieni şi cu excelente calităţi fizice, practicînd un fotbal modern, în mare viteză, pun stăpînire pe joc şi întreprind numeroase acţiuni la poarta lui Datcu. Două dintre atacurile fotbaliştilor germani se soldează cu tot atîtea coluri înscrise — ce-i drept — cu largul concurs al apărării noastre ime­diate în care Nunweiller III, a fost de nerecunoscut. Schimbarea acestuia cu debutantul Dan Coe, este la fel de inspirată ca şi aceea de mai tîrziu, a lui Manolache cu Pavlovici. începutul reprizei secunde avea să însemne şi începutul unor mari satis­facţii. Echipa noastră joacă acum decis, atacă dezlănţuit, iar la puţin de la re­luare Pavlovici înscrie. Golul acesta dă parcă aripi reprezentativei R.P. Ro­mâne. Punîndu-şi în valoare întreaga gamă de cunoştinţe fotbaliştii noştri asaltează pur şi simplu poarta lui Fritzsche şi ca urmare a dominării insis­tente nu numai că vor egala — prin neobositul şi inspiratul Haidu —dar vor şi înscrie în minutul 89, prin Pîrcăiab­, golul victoriei. Victoria aceasta, de o mare rezonanţă internaţională, de prestigiu pentru fotbalul nostru, este cu atît mai preţioasă cu cît oaspeţii au aliniat o echipă neaşteptat de puternică, echipă care are un cuvînt greu de spus în ierarhia fotbalului european. Fotbal categoria B C. S. M. Sibiu — Tractorul Brașov 4-2 (4-1) Sibienii au făcut un joc foarte bun, dominînd copios în prima re­priză cînd atacul lor a concretizat de patru ori prin Babcan, în minu­tele 20, 27, 30 și Topoi ram­. 45. Tractorul a marcat o singură dată în minutul 40, prin fundaşul Ivăncescu care s-a infiltrat în apărarea sibiană. în repriza a doua, C.S.M. nu mai insistă, dînd ocazie Tractorului să atace mai mult. Cu toate acestea, tot un fundaş — Păun în min. 72 — reuşeşte să înscrie cu un şut de la distanţă. Arbitrului V. Dumitrescu (Buc.) care a condus bine, i s-au ali­niat următoarele formaţii: C.S.M.: Bîlcă (Buzatu min. 74), Ene, Flrchiş, Nacu, Mureşan, Recer, Popa, Văcaru, Baban, Cherciu, Topai; TRACTO­RUL : Papuc (Oană min. 32), Păun, Chiujdea, Ivăncescu, Lazarovici, Iacob, Pop, Pană, Roşea, Frîncu, Binder. M. LUPUŢIU, coresp. Gaz Metan Mediaş — Chimia Făgăraş 1-0 (0-0) Această importantă partida pen­tru echipa locală, s-a caracterizat prin două aspecte: în prima repriză a dominat Chimia iar în cea de a doua Gaz Metan. Făgărăşenii au ur­mărit obţinerea unui meci egal şi au jucat în consecinţă. Gazdele au ob­ţinut pînă la urmă victoria, cu des­tule emoţii pentru spectatori. Golul victoriei a fost înscris de Dănăilă cu un minut înainte de fluierul final. Pînă atunci medieşenii rataseră bune ocazii prin Feurdean, Filip şi mai ales prin Dănăilă care în min. 85 a şutat în bară. Chimia a marcat în mint. 26 un gol prin Maxim, anulat însă pe mo­tiv de ofsaid de arbitrul Gh. Ştefă­­nescu (Vişeul de Sus), după ce ace­laşi jucător ratase în min. 14 o bună ocazie-S-au aliniat formaţiile : GAZ ME­TAN : Blech, Bolofea, Limbă­şan, Szabó, Juhasz, Kezdi, Dănăilă, No­ian, Zanca, (Filip), Feurdean, Matei (Zanca). CHIMIA : Popa (Szabó min. 84), Barac, Lorincz, Pufescu, Dumitru, Rîşniţă II, Feher (Rîşniţă I), Bărbat, Maxim, Gh. Vasile, Mocanu, D. VINTILĂ, coresp. FOTBAL JUNIORI Deşi a jucat bine, Luceafărul a terminat la egalitate cu Carpaţi Sinaia 1-1 (0-0) Deşi au marcat o evidentă superio­ritate în orientarea acţiunilor de atac, totuşi juniorii de la Luceafărul­ Bra­şov au trebuit să se mulţumească doar cu un meci egal: 1-1 (0-0) în partida cu Carpaţi Sinaia. După o primă re­priză terminată cu un scor alb, gaz­dele combină ceva mai legat la reluare şi deschid scorul prin Ghiucă (min. 60). înscrierea golului face ca acest joc frumos să devină şi plin de dinamism mai ales în ultimul sfert de oră, cînd oaspeţii au făcut cîteva „incursiuni“ periculoase la poarta Luceafărului. La o astfel de fază în min. 87 portarul gazdelor iese tîrziu la minge și fun­dașul dreapta, vrînd să degajeze, în­scrie un autogol stabilind rezultatul fi­nal. Păcat însă că această întîlnire de bun nivel tehnic a avut de suferit de pe urma arbitrajului prestat de Iliescu Nicolae (Braşov) „scuzabil" în bună parte, de lipsa unui arbitru de tuşă. P. ŞTEFAN, coresp Metalul Sighişoara — C.S.M. Sibiu 3-1 (0-0) Joc de bună calitate, în care meri­tul principal revine învingătorilor, care au marcat prin Tr­ifu 2 şi Gîl­­meanu la capătul unor acţiuni colec­tive, bine concepute. Oaspeţii au înscris unicul lor gol prin Răşinaru. M. CONSTANTIN, coresp. RUGBI Precizia Săcele — Petrolul Pitești 22-3 (8-3) Jocul n-a început sub cele mai bune auspicii pentru gazde, deoarece­­ petro­liștii au dominat mai mult în prima re­priză. O singură fază realizată de Pre­cizia, a reamintit spectatorilor de jocul spectaculos din etapele trecute. A fost faza în care Niculescu a culcat balonul în centrul buturilor adverse, după o cursă prelungită a lui Fîomănă și un schimb derutant de pase Niculescu— Cordoș—Niculescu. în repriza secundă, aspectul jocului se schimbă total. Acum, cei care domină sunt săcelenii. Ei folosesc mai mult trei­­sferturi de şi după ce juniorul Boboc marcă o încercare spectaculoasă, nu mai poot fi opriţi în cursa pentru obţinerea unei diferenţe categorice, Luca finali­zează precis atacurile puternice în care au conlucrat toate compartimentele, în­scriind singur 11 puncte. Victoriile ob­ţinute şi posibilitatea unei promovări in prima categorie, au făcut ca săcelenii să părăsească in prima repriză jocul spec­taculos „la mină" în dauna unui joc mai închis. Schimbarea acestui fel de a acţiona şi-a arătat valabilitatea în jocul reprizei secunde, joc către care antreno­rul Al. Ştefănescu este dator să îndru­me cu hotărîre echipa. Petrolul a fost o plăcută surpriză în prima repriză, dar cele două aripi s-au dovedit lipsite de experienţă şi n-au ştiut duce pînă la capăt acţiuni bine concepute. S. VICTOR, coresp­ Hanthal în 7 Din noii victorii. „ „ Feminin : Tractorul Braşov — Progresul Bucureşti 6-5 (3-2) Deschiderea cuplajului disputat dumi­nică dimineaţă pe terenul Tractorul, ne-a oferit o partidă strînsă, de nivel tehnic mulţumitor şi cu o evoluţie in­teresantă a scorului. A învins prni la urmă echipa locală, pentru plusul de insistenţă şi de concentrare din final, învinsele au meritul că s-au dovedit a fi un partener de valoare. Cu toate că braşovencele au pornit vijelios jocul, finalizarea acţiunilor s-a lăsat mult aşteptată şi în min. 11 Pro­gresul conducea cu 2-0 prin punctele înscrise de V. Dumitrescu, după ce Neako ratase o lovitură de la 7 m. Abia din acest minut localnicele se concentrează mai bine și după ce Bugel reduce din handicap, iar Rümmer egalează, Neako fructifică o lovitură de la 7 m. Tractorul ia astfel condu­cerea. De fapt diferenţa de scor putea fi mai elocventă, dar în finalul primei reprize Neako a ratat a doua lovitură de la 7 m, astfel că scorul la pauză a rămas strîns. In partea a doua a meciului după ce Frantz înscrie dintr-o lovitură de la 7 m­., bucureştencele reduc din handicap prin Ghiţă tot de la 7 m. Este rîndul Tractorului însă şi Neako nu scapă oca­zia modificînd scorul la 5—3. Din acest moment braşovencele, au o perioadă de scădere şi de acest fapt profită oaspetele care prin Surdean şi Popescu, fac ca scorul să devină egal: 4—3. Este min- 42 şi soarta partidei nu este încă defi­nitivată, ambele echipe străduindu-se să ia conducerea. Cu un atac mai decis, Tractorul îşi adjudecă victoria prin punctul înscris de Neako şi acest lucru măreşte şansele echipei locale de a se califica în turneul final. Am reţinut în această partidă jocul bun prestat de Konicek, Bugel, Frantz şi Neako; mai slab a evoluat Melinte da­torită mai ales faptului că nu ascultă indicaţiile antrenorului. De la echipa oaspe­t. Dumitrescu şi portarul L■ Bor­­cea au dovedit din nou valoarea lor tehnică. Arbitrul A. Gruianu (Ploieşti) a de­zavantajat pe rînd ambele echipe, fiind inconstant în aprecieri şi acordind cu foarte multă uşurinţă lovituri de la 7 m. Masculin: Dinamo Braşov — Ştiinţa Petroşani 34 23 (14 IO) Din nou dinamoviştii ne-au încîntat, furnizînd în compania unui adversar surprinzător de bine pregătit, un spec­tacol sportiv de valoare. Aşa cum a evoluat duminică Dinamo, nu vedem cum va mai putea rata locul întîi pe care-l ocupă actualmente în clasamentul seriei, bineînţeles cu condiţia ca întreaga echipă să dovedească acest lucru. In jocul cu studenţii din Petroşani, dinamoviştii ne-au oferit în atac foarte multe faze de spectacol d­ar şi eficace, ne-au arătat că pot realiza partide de înalt nivel tehnic. Din păcate nu ace­laşi lucru îl putem spune şi despre jo­cul în apărare, unde echipa încă nu a reuşit să lichideze toate lipsurile, an­­grenîndu-se în stilul de joc al adver­sarului — duminică destul de „tare“ — fapt ce a determinat primirea a nume­roase goluri ce puteau fi evitate. Varietatea acţiunilor de atac, forţa de şut a majorităţii componenţilor e­­chipei, au decis însă clar partida în fa­voarea dinamoviştilor, care mai puteau marca încă şase goluri, dacă ne gîndim­ că de atîtea ori balonul a întîlnit barele porţii adverse. Şi la acest scor — care presupune de altfel numai preocupare pentru atac — victoria braşovenilor nu a fost pusă nici un moment la îndoială, excelînd ca realizatori Nica, Mieskes şi Pali. De la oaspeţi ne-au plăcut Barabas, Gruia şi Drig pe care apărarea dinamo­­vistă n-a fost capabilă să-l marcheze, deşi acesta comitea în permanenţă faul­turi pe semicerc, pe care arbitrul C. Senchea (Ploieşti) nu le-a sancţionat niciodată, fiind ca apreciere generală alături de colegul său din meciul fete­lor. G. MĂZGĂREANU şi V. SECĂREANU La Sibiu şi Sighişoara Confirmînd forma bună în care se află, echipa masculină Voinţa Sibiu a surclasat pe C.S.M. Reşiţa cu sco­rul de 22—13 (11—5). în urma jo­cului prestat, oaspeţii n-au confir­mat locul II ocupat în seria respec­tivă. Gazdele au creat faze specta­culoase, cu schimburi derutante de locuri, înscriind multe goluri prin şu­turi puternice de la distanţă. Au în­scris pentru Voinţa: Schuman 8, Mü­ler 4, Neimech 2, Wagner 2, Bica 2, Zicheli 2, Matheias şi Waltzer. A ar­bitrat bine I. Covacs (Bucureşti). La Sighişoara s-a înregistrat o surpriză. Faianţa a părăsit propriul teren învinsă de o echipă modestă : Confecţia Bucureşti. Scorul de 6—2 (2—2) pentru bucureştence este just. Faianţa a pierdut jocul încă din prima repriză, atunci cînd oaspetele au desfăşurat un joc timid, în finalul meciului Confecţia a forţat victoria şi a obţinut-o destul de clar. Au marcat: Fabriţius şi Schneider pentru Faianţa, respectiv Dumitru 2, Iordan 2, Bogdan şi Alexandru. A arbitrat bine M. Marinciu (Ploeşti), C. MOLDOVAN şi L. MIRCEA, coresp­ A­T­L­E­T­I­S­M „Cupa Luceafărul“ la tetratlon — un succes al atletismului şcolar braşovean Clubul şcolar Luceafărul a dat din nou dovadă de iniţiativă organizînd duminică competiţia­ de atletism la care au participat 168 fete şi 216 băieţi, înregistrîndu-se un frumos succes mo­bilizatoric­, precum şi o serie de rezul­tate bune. Numărul mare de participanţi a obligat organizatorii să ia măsuri pen­tru desfăşurarea întrecerilor pe două baze sportive. Astfel la Şcoala medie nr. 2 — fetele, iar la baza­­ sportivă a Şcolii medii nr. 1 — băieţii — şi-au disputat întîietatea la patru probe: 60 m plat, înălţime, lungime şi aruncarea mingii de oină, care au durat, tocmai datorită numărului mare de echipe pe şcoli alcătuite din cîte 6 sportivi sau sportive, aproape 7 ore.­­ Din rîndul celor 28 echipe de fete şi 36 echipe de băieţi s-au remarcat în­deosebi reprezentanţii Şcolilor medii nr­­. 2 şi 5 din Braşov, Şcoala medie din Codlea — revelaţia concursului, în spe­cial la fete — şcolile de 8 ani nr. 2, 3, 4 şi altele, ai căror sportivi s-au străduit şi au reuşit să obţină rezul­tate destul de bune. Iată şi cîteva din cele mai bune re­zultate tehnice : FETE : 60 m ; Ecate­­rina Vitalyos (Şcoala medie nr. 2): 8”5; Maria Marcu (Şcoala de 8 ani nr. 3): 8”6; înălţime: Ecaterina Vitalyos: 1,45 m — performanţă foarte bună, ţinînd con­t că această tînără este născută în 1948; Rodica Oprea (Şcoala medie nr. 2): 1,35 m; lungime : Mariana Varză (Şcoala medie nr. 2): 4,72 m — de asemenea performanţă bună, cu pers­pective de viitor mai ales că este năs­cută în anul 1949; Rodica Oprea : 4,63 m; Florentina Demetriu: 4,55 ro; arun­carea mingii de oină : Florentina Deme­triu: 53 m; Renate Klutsch: 50 m; Edith Schall: 48 m (toate de la Şcoala medie din Codlea); BĂIEŢI: 60 m; P­­raboslav (Şc. m. nr. 2): 7”8; Ivan Gotă­­răi (Şcoala medie nr. 1): 7”8; Radu Ionescu (Şc. medie nr. 1): 7”9; înălţime: Stelian Ciobanu (Şcoala medie Codlea): 1,43 m; P. Vuşniuc (Şcoala medie nr. 1): 1,43 m; lungime: G. Peter (Şc. me­die nr. 5): 5,45 m; A. Păscăloiu (Sc. medie nr. 5): 5,29 m; I. Gotărăț: 5,16 m; aruncarea mingii de oină : L Gio­­cănescu (Școala medie Codlea): 64,50 m; T. Sava (Sc. medie nr. 5): 62 m; L. Pora (Sc. medie nr. 1) 60 m. CAMPIONATUL REGIONAL DEI Etapa a XXII-a n-a adus modificări prea importante in clasament, faianţa, Rulmentul şi Textila Sf. Gheorghe s-au apropiat la patru puncte de locul 2 ocupat de Metrom. La periferia clasamentului, Chimia Oraşul Victoria a cîştigat jocul cu Constructorul şi a urcat două locuri. O situa­ţie grea are acum Vitrometan Mediaş, învinsă pe teren propriu de Tex­tila Sf. Gheorghe. Iată cîteva relatări primite telefonic de la corespondenţii noştri vo­luntari : RULMENTUL BRAŞOV — ELASTIC SIBIU 2-0 (2-0) Pe bună dreptate, spectatorii prezenţi la această partidă n-au fost mulţumiţi de jocul prestat de braşoveni. în aceste condiţii, deşi Rulmentul a fost clar su­perior ca pregătire tehnică,­ nu şi-a putut concretiza acest avantaj decît prin două goluri înscrise de Clinciu (min. 3) şi Pitiş (min. 39), ratînd apoi ocazii una mai clară ca alta, datorită lipsei de con­centrare în joc. Oaspeţii au dat o replică modestă şi au jucat din primul minut în apărare, menţinînd în atac doar un singur jucă­tor (? ! ?). Singurul care a jucat cu mai multă hotărîre a fost Canciu ■— element com­bativ cu perspectivă. A arbitrat A. Şerbănescu (Făgăraş). M. GEORGE hidromecanica braşov — TORPEDO 1-3 (0-2) Braşovenii n-au mai jucat cu voinţa din ultimele partide, golul marcat de Topa în min. 7 tăindu-le parcă din e­­lan. Oaspeţii au înregistrat astfel o vic­torie meritată. A arbitrat I. Mihăilescu (Braşov). A.S.A. SIBIU — PRECIZIA SACELE 1-1 (0-0) Sibienii puteau obţine cele două puncte, dar atacul lor a fost ineficace, reuşind să înscrie un singur gol prin E­­nache. Precizia a jucat cu multă ambi­ţie mai ales în apărare. Golul ei a fost realizat de Ianciov. A arbitrat bine R­­Cioboată (Mediaş). VITROMETAN MEDIAŞ — TEXTILA SF. GHEORGHE 2-3 (2-1) După un joc destul de slab, Vitrome­­tanul a înregistrat a patra înfrîngere consecutivă. Victoria oaspeţilor este meritată, ei proctîcînd un joc mai teh­nic. Au marcat : Biro, Bartha şi Székely pentru Textila, respectiv Palincear şi Vereş. A arbitrat I. Pîrvu (Sibiu). Z. RÎŞNOVEANU TEXTILA PREJMEI?— METALUL COPŞA MICA 1-1 (1-1) Un joc frumos, cu excepţia ultimelor 10—15 minute cînd metalurgiştii au „tras“ de timp şi au jucat dur. După o primă repriză echilibrată, textiliştii domină mai mult în cea secundă. După aspectul jocului, însă, ei meri­tau victoria. Au marcat Pisică (min. 21) pentru Metalul, Petroaie (min. 37) pen­tru Textila. A arbitrat foarte bine I. Sfetea (Braşov). E. PODARIU COLOROM CODLEA — METROM BRAŞOV 0-0 Cu jucători greoi, dar „băcăioşi“ pînă la epuizare, Metromul n-a arătat nimic din calităţile pretinse. A „tras“ de timp şi a jucat excesiv de dur, capitol la care „evidenţiem“ pe Rusnae şi Mileşan. Coloromul a dat o replică palidă, a­­vînd doi jucători accidentaţi : Lupu în min. 2 şi Rădan în repriza secundă. Slab arbitrajul prestat de B. Cristescu (Plo­eşti)­ P. CAPATÎNA CHIMIA ORAŞUL VICTORIA — CONSTRUCTORUL SIBIU 2-0 (0-0) Sibienii s-au apărat supranumeric, căutînd să obţină un rezultat egal, care le era necesar pentru evitarea retrogra­dării. Chimiştii au luptat însă din răs­puteri pentru a înscrie şi au reuşit de două ori prin Georgescu şi Gh. Ion. A arbitrat foarte bine Gh. Voinescu (Bra­şov). T. MANIU FAIANŢA SIGHIŞOARA — TEXTILA MEDIAŞ 2-1 (1-0) Joc de uzură, în care Faianţa a avut iniţiativa mai mult. Textila s-a apărat însă foarte bine, fiind învinsă la limită. Autorii golurilor : Türk (min. 12 din 11 m.) şi Vasile (mini. 55) pentru Faianţa, respectiv Bozeşan. A arbitrat A. Popa (Braşov), C. M. !) II I I M N­O IT C. G. Campionatele regionale de volei şi handbal Etapa de duminică a campionate­lor de volei a adus noi victorii frun­taşilor celor două clasamente. Confir­mînd valoarea ridicată pe care o au, jucătorii echipei Ştiinţa Braşov au e­­voluat bine şi la Sibiu, unde au în­vins cu 3-2 pe A.S.A. din localitate, rămînînd astfel pe mai departe sin­gura echipă neînvinsă. Cîteva rezul­tate : Drapelul Roşu Sibiu — Voinţa Baraolt 3—1 (feminin) ; Metalul Copşa Mică — Muncitorul Cristian 3-1 ; Tractorul II Braşov — Textila Sf. Gheorghe 3-0; Creaţia Braşov — A.C.F.R. Braşov 3-1 (masculin). Handbal : Feminin : Record Me­diaş — S. S. E. Sf. Gheorghe 22-4 (12-1) ; Textila Sighişoara — C.S.M. II Sibiu 7-9 (5-7) ; Tîrnava Sighişoara — Tricotajul Agnita 4-11 (2-5) ; Rul­mentul Braşov — Măgura Codlei 15-10 (8-4). Iată şi două rezultate din campionatul masculin : Textila Sf. Gheorghe — Voinţa Sighişoara 18-15 (8-8) ! ! ! Metalul Copşa Mică — A.S.A. Sibiu 32-18 (16-7), V. S. in infrmare librăriilor In EDITURA POLITICĂ a apărut: Mihai Gheorghe-Andrieş — ONEŞTI - CETATEA PETRO­CHIMIEI 168 pag., 3,50 lei. în amplul său reportaj literar des­pre marele Complex petrochimic Oneşti, autorul demonstrează pe baza realizărilor din Valea Trotuşu­­lui, forţa înnoitoare, transformatoare a politicii partidului de ridicare a regiunilor în trecut înapoiate, înfăţi­şează succesele obţinute de oamenii muncii în producţie, în ridicarea ni­velului lor de calificare şi în continua îmbunătăţire a condiţiilor de trai. Pop Simion — OAMENI AI ZILE­LOR NOASTRE 32 pag., 0,50 lei. Autorul prezintă în lucrarea sa muncitori înaintaţi ai zilelor noas­tre, oameni pentru care interesele producţiei, ale colectivului sînt mai presus de orice, căutători neobosiţi şi promotori ai noului, pătrunşi de nă­zuinţa de a învăţa, de a se perfec­ţiona. Toate acestea, ca şi forma in­teresantă de prezentare, fac ca lu­crarea să aibă un rol educativ deo­sebit. BS«anH«IBBa»MiaBBHBI*HiO»»BNWBBBfflH«J«»BBBBWlBBBBBUail Casa prieteniei romîno-sovietice din Braşov prezintă astăzi, la orele 18, expunerea cu tema „Cum s-au născut marile invenţii“- în continua­re va rula film­ul artistic „Inelele gloriei". Agenţia O.N.T. „Carpaţi“ din Bra­şov organizează în săptămîna aceasta în ziua de 16 mai o excursie cu auto­carul la București; costul unui bilet 54 lei, iar în ziua de 19 mai excursii la Vadul Narciselor cu­­ autobuzul; costul unui bilet 23,25 lei, iar cu tre­nul 16,50 lei. TEATRUL MUZICAL­ „GH. DI­MA“ din Braşov prezintă astăzi, la orele 19:30, în sala Teatrului de stat opera „RIGOLETTO“ de G. Verdi, cu concursul tenorului Mihail Ştirbei, de la Teatrul de operă din Bucureşti. PARTIZANUL, filmul: Turneul veseliei ; MAXIM GORKI, filmul : Lanterna cu amintiri; POPULAR, filmul: Cur apără-ţi un balon ; PACEA, filmul : Balada husari­lor ; TINERETULUI, filmul: Căpita­nul lagunei albastre; STEAGUL ROŞU, filmul : „Cinci cartuşe“. MIERCURI, 15 MAI 1963 Muzică populară romînească şi din muzica popoarelor : 5,07—5,20; 7,45 —8; 9,30—10, 15—15,30; 17,10— 17,30; 20,40—21,15 (programul I) 11,30— 12; 14,35—15; 16,30—17; 18,05—18,35; 21,40—22 (programul H). Muzică simfonică, operă, balet, so­lişti instrumentali şi vocali : 8,30— 9,30; 11,37—12; 12,30—13; 13,10— 13,40; 15,30—16,15; 18—18,30; 20,15 —20,30; 21,40—22; 22,25—23 (pro­gramul I) 10,44—11,15; 12,45—13,30; 15—16; 18,35—18,50; 19,40—20,15; 21,15—21,30; 22,40—23 (programul II).Muzică uşoară şi din operete : 5,30 —6; 8,08—8,30; 12—12,30; 14—15; 16,45—17; 19,15—20, 23—23,50 (pro­gramul I) 10,10-10,44; 12,05—12,30; 13,40—14; 14,10—14,30; 16,10— 16,30; 17—17,30; 19—19,30; 22— 22,40; 23,10—0,50 (programul II). Emisiunea pentru sate : 5,20—5,30 (programul I). Sfatul medicului: Vaccinarea anti­­difterică : 7,30—7,35 (programul I) 17,30— 17,35 (programul II). Teatru la microfon : „O lună de confort“ : 10—11,37 (programul I). Vorbeşte Moscova ! 16,15—16,45 (programul I). Prietena noastră cartea : 17,30—18 (programul I). Lecţia de limba engleză : 18,30— 18,40 (programul I). Jurnal de întrecere a 19—19,15 (programul I). Jurnalul satelor : 21,15—21,40 (pro­gramul I). Universitatea tehnică radio : 11,15 —11,30 (programul II). Lectură din volumul: „Povestiri cubane“ : 12,30—12,45 (progra­mul II). însemnări de reporter : 13,30— 13,40 (programul II). Emisiune literară : 18,50—19 (pro­gramul II). Lecţia de limba rusă : 19,30—19,40 (programul II). Şcoala şi viaţa : 20,15—20,35 (pro­gramul II). Pe teme internaţionale : 21,30— 21,40 (programul II). Radiojurnale şi buletine de ştiri : 5; 6; 7; 13; 17; 20; 22; 23,50 (pro­­gramul I) 10; 12; 14; 16; 18; 21; 23; 0,50 (programul II). 17 : Emisiunea pentru cluburile din întreprinderi ; 19 : Emisiunea pentru _ sate ; In încheiere : Buletin de știri; buletin meteorologic. Pag. 3 Luduş, regiunea Mureş — Autonomă Maghiară strada Iile Pintîlîe nr. 5 caută spre angajare imediată un tehnician mecanic pentru secţia transport in comun şi salubritate Condiţiile sunt cele prevăzute de hotărîrile în vigoare Informaţiile suplimentare la serviciul cadre­ administrativ al întreprinderii, telefon 358. I. C. R.T. I. Braşov strada Mihail Sadoveanu nr. 3 anexateazâ­­imediat 1 Revizuri de gestiuni 1 statistician ph.in.dpai Posturile se vor ocupa prin concurs Condiţii de studii şi stagiu conform normelor în vigoare ] f i I strada Fundăturii nr. 2, telefon 26-20 an­gatează un tehnician agricol Informaţii suplimentare se pot obţine zilnic la serviciul personal al staţiunii Uzinele de tractoare Braşov angajează de urgenţă: — electricieni — instalatori — fochişti — strungari — frezori — rectificatori — ajustori — sudori electrici — mecanici Locomotivă Diesel — manevran !­;­ Angajările se fac numai celor cu domiciliul şi mutaţia definitivă în oraş sau în localităţile situate pînă la 50 biţi. Cei interesaţi se vor prezenta la serviciul personal şi formarea cadrelor. COIORO1* Uzina „Automecanica" Mediaş telefon 332. 333 angajează imediat muncitori calificaţi pentru următoarele meserii: strungari metale frezori rectificatori rabotori «uiltim Pentru informaţii suplimentare, doritorii se vor adresa serviciului personal formare cadre din uzină, Mediaș, strada Aurel Vlaicu nr. 37