Dunántúli Hétfő, 1949 (3. évfolyam, 31-50. szám)

1949-10-17 / 41. szám

Eldff azország-Alusztria 4:3 (3:2) Bécs, Práter stadion, 80.000 néző, vezette: Evans Magyarország: Helyi — Rudas, Lo­lfer támadóan és már a 2. percben ránt, Balogh II — Bozsik, Zakariás —­­ megszerezték a vezetést. Strittich labda- Budai, Kocsis, Deák, Puskás, Zsédely. jóval Dienst kiugrott, kicselezte Lo­­— Ausztria: Zemuim — Kowanz, Hap­­rintot és a kifutó Hemtti mellett a per — Han­na­pi, Ocewirk, Gernhardt balsarokb­a küldte a labdát. Lassan — Strittich, Decker, Dienst, Stojaspal, Aurednik. A mérkőzés mindvégig óriási küzdelmet és igen szép játékot hozott. Azonnal az osztrákok léptek magára talál a magyar csapat. Szép tá­madásokat vezettek, amelynek ered­ményeként a 20. percben Puskás nagy lövéssel kiegyenlített. Három perc múlva Kocsis kiugratta Budait, a szél­ső beadását Deák vágta a kapuba. 2:1. Nagy erővel támadunk és Deáknak négy perc múlva újabb gólt sikerült szereznie. A 32. percben kava­rodás után Devist 3:2-re javítja az ered­ményt. SZÜNET UTÁN a 3. percben egy jogosulatlan 11-esből Dienst kiegyen­lít, ezután azonban nagy fölénybe ke­rült a magyar csapat és Budai bukta­tásáért megítélt 11-es­t Puskás belövi, 4:3. A mérkőzés lefújása után az ott tartózkodó szovjet katonák vállukon vitték ki a magyar játékosokat. A magyar csapatból Henni, Balogh, Lé­ránt, Bozsik, Kocsis és Puskás bizo­nyultak a legjobbaknak, míg az osz­trákoktól Zelem­ann és Ocwirk nyúj­tott kiemelkedőt. Minden részében jobb volt a BSC Pécsi BSC—Kőbányai SDSE 5:2 (3:1) Kőbánya, 600 néző, vezette: Révész BTC: Sarbak — Kisgál Solymár, Mike — Lichtner, Rákóczi — Katics, Kövér, Berki, Leipám II, Karácsonyi. KSDSE: Patay — Bajkai, Bojtár, Tóth — Sipőcz, Mottl — Sütő I, Gon­dos II, Sütő II, Kondász, Kalapács. Nyomban a BTC veszi kezébe a já­ték irányítását. A 7. percben Rákóczi jól indítja útnak Karácsonyit, a szélső „meglép“ és a kifutó kapus mellett félmagasan a jobbsarokba lő. 1:0. A gól után Berki hatalmas lövése csat­tan a kapufán, majd feljön a hazai csapat, és Sarbak csak nagy üggyel­­bajjal tud tisztázni Sütő II. elől. Gon­dos II. nagy lövését védi szépen a pécsi kapus, majd újra fölényt harcol ki a pécsi csapat. A 30. percben Kö­vért szabálytalanul akasztják. A sza­badrúgást Kisgál mintegy 30 méterről lövi. A gyilkos erejfi labda a kapufáról a jól helyezkedő Leipám II. elé pat­tan, aki 8 méterről nyugodtan gurít a jobbsarokba. 2:0. Szép támadásokat vezetnek a hazaiak is. A 40. percben a kőbányai jobbszárny vezet támadást. Mike nem tud beavatkozni, Sütő I. bead és Gondos II. 10 méterről a jobb­­sarokba lő. 2:1. A gól után Berki II. kapja a labdát, nekiindul, átcselezi magát a védelmen és közvetlen kö­­zelről a kapuba lő. 3:1. SZÜNET UTÁN fergeteges hazai támadások következ­nek. Mintegy negyed óráig tart a nagy nyomás, amely alatt a pécsi védelem remekül rombol. Most tűnik csak ki, mennyire tudnak védekezni is a fede­zetek. A 14. percben vezeti első vala­mirevaló támadását a BTC, mindjárt gól is lesz belőle. Szép jobbszárnyi támadást Katics jó beadással fejez be, Leipám II. jókor érkezik és félmaga­san a jobbsarokba helyezi a bőrt. 4:1. Csereberél a KSDSE, így Sütő I. Kis­­góllal kerül össze. A kőbányai játékos megrúgja Kisgált, aki önuralmát elve­szítve visszarúgja a csatárt A játék­­veztő mindkettőjüket leküldi a pályá­ról. Újabb pécsi gól következik. A 23. percben Bajkainál a labda, Berki rá­­csap, elveszi tőle, beviszi egészen a kapu szájába és onnan lövi be a ka­pu emellett. 5:1 már a BTC javára. A gól után lanyhul az iram. Bojtár megrúgja Kövért, s ő is a kiállítás szomorú sorsára kerül. Nincs most hát nagy tervszerűség a játékban, a Bőrgyár lefékez, s így a 42. percben­­építenek a hazaiak: Gondos I­. 12 méterről óriási gólt lő a jobb felső sarokba. 5:2. BÍRÁLAT: Minedn részében jobb volt a BTC, a biztos arányú győzelmet mégis csak a két fedezetpár közötti kü­lönbség döntötte el a pécsiek javára. Rákóczi ismét a mezőny legjobbjának bizonyult, s érthetetlen, miért nem ügyelnek fel rá a szövetségi kapitá­nyok. Jobb a válogatott Zakariásnál és Józsánál. Lichtner ismét alig ma­radt el tőle. Sarbak több szép vé­dést mutatott be. A hátvédhármas legjobbja a csupaszív Solymár volt. Kirgitl nagyon idegesen játszott, en­nek köszönheti kiállítását is. Mike végig egyenletesen szerepelt. A csa­társorban a balszárny volt a jobbik. Itt is kiemelkedett Karácsonyi lendü­letes, gólra törő játéka. Leipám II. nagy mezőnymunkát végzett, és a lö­vésre is maradt ereje. Berki jól osz­togatott, szemfüles volt. A jobbszárny ezúttal halványabb teljesítményt nyújtott. A KSDSE legjobbjai Mottl, Gondos II. és Kalapács voltak. Asztalitenisz P: KASÉ—Hamerti 13:9. Barátsá­gos. Gy.: Erdélyi, Sziksziy 4—4, Kneil 3, Pozsgay, Nagy 1—1, illetve Palcsó 5, Benke 2, Sudár és Gadó 1—1. Jól szerepeltek a vasutas ifi birkózók Vasárnap délelőtt a vasutas sport­­sarnokban fogadta a Pécsi Lokomo­­iv ifjúsági birkózó capata a Nagy­­kanizsai VSE együttesét. A pécsi­eak végig nagy fölénnyel versenyez­ek és 6:1 arányú megérdemelt győ­­zelmet arattak. A Lokomotiv birkózói közül Buzánszky, Horváth II., Kere­men, Lakatos II­, Cserti, Csépány győztek, míg Horovitz veresége s­zenvedett a kanizsai Fábiántól. A bácsiak mai szereplése biztató a jö­­ő fejlődése szempontjából. A Pécs lokomotív birkózó szakosztályának őszi sorsolása egyébként érke­zott. A szenior gárda a III. osztályú baj­­nokságok során október 23-án a DVSE csapatát fogadja, míg október 0-án Szigetvárra, december 4-én pe­­rk Szekszárdra utazik. Az ifjúsági sapat október 23-án a DVSE ellen mérkőzik Dombóváron. Ebben a cso­­portban egyébként csak három csapat lduL - ..«.-.^..1^-^-.. P. Lokom­otiv—Nag­ykanizsai VSE 8-1 (2 -1) Verseny­­utca, 1.600 néző, vezette: Kallós Lokomotiv: Nagy II — Szegedi, Ba­­ranyi — Meggyes, Kövér, Kelenfi — Zombori, Hirczi, Túra, Vezér. KVSE: Nagy — Sem­si, Németh, Munkácsi. •— Oláh, Both — Kimpf, Békési, Téli, Hoffmann, Sárdi. A Lokomotív kezdi a játékot, Hirczi beadása a kapu mögé kerül. A másik oldalon Hoffmann beadásáról Téli le­késik. Szörnyű nagy a por a pályán. Túra leadása hosszú. Téli nem éri el. A 6. percben váratlanul gólt ér el a vendégcsapat. Téli jó labdája a kapu elé kerül, Kimpf befut, Baranyi nem avatkozik be, a szélső közelről a kimozduló kapus mellett a hálóba lő. Nagy védelmi hiba. 1:0 az M­SE ja­vára. A gól után Kövesi Télit buk­tatja a 16-o­snál, Oláh szabadrúgása Sárdit lesen találja. A vendégcsapat támad többet, Kelenfi és Sárdi össze­futnak mindketten húzzák a lábukat. Sok a csapkodás és a rossz leadás. A játékosok egymás hibáiból élnek. A 16. percben az M­SE balszárnya ve­szélyes támadást vezet, Hoffmann labdáját Sárdi hatalmas helyzetben a kapu mellé küldi. Eddig az M­SE jut­­ott jobban. A 21. percben szép Téli— Kimpf adogatás után Kövesi nehezen ment Hoffman elöl, majd a 26. perc­ben Kelenfi Túrához játszik, a Vezér­hez küldi a labdát, a szélső 20 méter­ről jól eltalált védhetetlen lövést küld a bal felső sarokba. 1:1. Fergeteges pécsi támadások következnek. Túra nagy lövése kerül kapu fölé. A 41. percben jó pécsi támadás során Túra a középre húzódott Vezérhez küldi a labdát, a szélsőt Németh hiába za­varja és védhetetlenül lő a jobb alsó sarokba, 2:1-re vezet a Lokomotív. SZÜNET UTÁN hamarosan megindul a pécsi gól­gyár­tás. Szélső­itől Vezér kapja a labdát, lapos lövése a bal kapufa mellett csú­szik a sarokba. 3:1. Összeesik az M­SE, szinte egykapusra játszik a Vasút. Szőllősi és Hirczi helyes cseréi, ti­nyurga center hamarosan meg is szerzi ekét gólját. 4:1. Játszadoznak a pécsiek. A 20. percben Túra előreugott labdáját Szőllősi a kapus felett be­emeli. 5:1. A 25. percben Illrczi a ka­pusba bombáz, a visszapattanó labdát Tara rálövi, Semsi majdnem saját ka­pujába vágja. A 28. percben vezeti szünet utáni első támdaását az M­SE. Téli kitör, nyomják, kapufára lő és a visszapattanó labda Nagy II. zsákmá­nya lesz. Csak egy kanizsai csatár tar­tózkodik elöl, a védők össze-vissza fut­kosnak. A 37. percben 18 méteres szabadrúgásból Túra (6:1), a 40. perc­ben újra Túra (7 .), az utolsó előtti­ben pedig Szöllősi (8:1) lő gólt. BÍRÁLAT Csak 20 percig volt ellenfél a ka­nizsai csapat, utána a jól játszó Lo­komotív nagy fölényt harcolt ki, » ha lehet, még nagyobb arányban is győzhetett volna. Egyénileg a véde­lem legjobbja Kövesi volt. Kelenfi ezúttal jobb volt Meggyesnél, akinek te­­­dásai nem sikerültek. A csatársor motorja a rengeteg támadást elvidtlt Zombori, utána Vezér, Túra, Hirczi, Szöllősi a sorrend. A vendégcsapat­ból Téli és Kimpf tűnt ki. Jó eredmények születtek az MM- kiválóak pécsbány­a­telepi versenyén Napfényes idő és pompásan feldí­szített pálya fogadta vasárnap reggel­i pécsi és baranyai sportolókat, akik igen nagy számban igyekeztek a pécs­­bányatelepi sportpálya felé. Öles fel­íratok hívták fel a figyelmet a Mun­kára, Harcra kész sportmozgalom óriási jelentőségére. A pápai sportolók zászlókkal és nótaiszóval vonultak fel Tíz óra után a bányatelepi zenekar pattogó indulójára vonultak be a pályára a résztvevők. A köztársasági induló hangjai után Balázs Jenő, az OSH kiküldötte emlékezett meg a nagy eseményről és példaképül állí­totta a­­sportolók elé a szovjet GTO- ban résztvett milliókat. Azután meg­kezdődött a nagy érdeklődéssel várt verseny, amelyre közel száz nevezés futott be. Részletes eredmények: 60 m­ síkfutás fiú I. korcsoport: 1. Szabó Sellye 8 mp, 60 m­ síkfutás leány I. kcs.: 1. Szabadi Gyárváros 9.2, 60 m síkfutás leány II. kcs.: 1 Somogyvári Komló­­,1.3. 100 m síkfu­tás férfi II. kcs.: 1. Pék Komló 11 . 100 m síkfutás fiú III. kcs.: 1. Soós Pécs 12. 100 m síkfutás fiú IV. kcs.: 1 Schmidt Pécs 13.4. Magasugrás fiú II. fecs.: 1. Kalapja Komló 160. Magasugrás női .11. kcs.: 1. Gerbecz Komló 120. Magasugrás fiú I. kcs.: 1. Mecsek Gödre 135 — Magasugrás leány I. kcs.: 1. Pollák Pécsbányatelep 120. Magasugrás fiú III—IV. kcs.: 1. Vörös Siklós 160. Súlylökés férfi II. kcs.: 1. Pál Sásd 13.25. Kiemelkedő eredmény. Súlylö­kés fiú I. kcs.: 1. Nikolause Mecsek­­szabolcs 9.07. Súlylökés női II. kcs . 1 Somogyvári Komló 7.34. Súlylökés férfi IL kcs.: 1. István Pécs 9.55.­­ Súlylökés férfi IV. kcs.­ 1. Tóth Vil­lány 9.31. 1500 m síkfutás férfi II. kcs.: 1 Kremsberger Pécs 4.51.3. 1500 férfi III. kcs.: 1. Kemény Szentlőrinc 5.00­0 Távolugrás leány I. kcs.: 1. Gom­bor Vasas 348. Távol fiú II. kcs.:­­ Pék Komló 588. Távol fiú III. kcs - 1 Stégner Szentlőrinc 496. Távol női­­ kcs.: 1. Gombor Vasas 348. Távol fiú I. kcs.: 1. Reise Komló 466. Tá­vol női II. kcs.: 1. Somogyvári Kom­ló 358. Távol férfi ív! kcs.: 1. Schmidt Pécs 537. Kitűnő eredmény Az MHK verseny után nagyszabású sportbemutatóra került sor. A bemu­tatón résztvettek a legjobb magyar at­léták, élükön Németh Imre és Gyar­mati Olga olimpiai bajnokokkal a tor­­nászok közül Mező, Simonfalvi, Sár­kányáé Keleti Ágnes, Zalainé Kövi Mária, Tass Olga és a legjobb pécsi lányok mutatták be tudásukat. Nagy sikert arattak a pécsbányatelepi út­törő fiú és leánytornászok. Így győztek a kaposvári ökölvívók Budapesten Szombaton este a KDSK első osz­tályú ökölvívó csapata Budapesten nagy harcban 9:7 arányban legyőzte a Budapesti Lokomotív együttesét.­­ Részletek: Wagner döntetlent harcolt ki Szigetivel szemben, Horváth nagy fötémiyel legyőzte Skálát. Kocza I. pontozással verte őszt, míg Kocza II-t a második menetijén sérülés miatt le­léptették Vajdával szemben. Németh nagy meglepetésre, simán legyőzte Be­nőt, Páder feladta Papp ellen. Hom­on­­nait leléptették az első menetben Ka­­pocsi ellen, míg Dévai óriási harcban kerekedett felül Mihályival szemben. A győzelem után a KDSK-nak komoly­­esélyei vannak a bajnokság megnye­résére. Magyarország B—Ausztria ) 4:2­­2:01 Az OHői­ úton, 30.000 néző előtt, a csehszlovák Neracjovszky játékveze­tése mellett játszották le a mérkőzést, amelyen a magyar csapat az első fél­időben fölényben,­ volt. A 2. percben Hidegkuk fejjel, a 25. percben pedig védhetetlen lövéssel szerzett gólt, s így 2:0-ra vezetünk. Szünet után Körner I. és Hartl lö­véseivel kiegyenlít az osztrák csapat, de Zsolnai büntetője és Hidegkúti szép gólja eldönti a mérkőzés sorsát.­ ­NB II. eredmények Dohánygyári Lendület- Soproni VSE 4:0 (4:0). Várpalota—Székesfehérvár 0:0. NB III. eredmények Szekszárdi Törekvés—Pécsi Postás 2:1 (0:1). Szekszárd, 1000 néző. Ve­zette: Hámori. Szekszárd: Katona — Horváth, Fehér, Fridrich — Vigh, Cziráki — Jenővári, Zsoldos, Szabó, Milick, Sárosi. Postás: Jakabfi — Mohácsi, Tamási, Borbás — Policzky Huber — Nádasdy, Csabai, Vidus, Ujj, Czakó. Unalmas csapkodó já­ték, me, 'Hemek­ győzelem. Az els­ő félidőben a Postás támad többet és a 10. percben Vidus révén megszerzi a sz üzést. Szüli'-* után G­abó áta bői Sárosi egyenlít, majd Szabó szer­zi meg a győztes gólt is. Jók: Fehér (- S*­­ Torna ,1. Komló—Bátaszéki VSE 10:1 (4:1). Bátaszék, 500 néző. Vezette: Páldi — Komló, Szirtes — Kanizsai, Zsótér, Orosz — Jurik, Szám I. — Novotni, Szám II, Ali, Pákozdi, Fáskerti. — BVSE: Tóth — Molnár, Fábik, Lid­­loff — Mezei, ILovánszky­­— Kiss, Varga, Szabó, Taselmayer, Kalász. — A jó formában játszó Komló való­sággal lehengerelte ellenfelét. A csa­társor kitűnően játszott, de a védelem ellen sem lehetett panasz. Góllövők: Alt 4, Pákozdi 3, Fáskerti, Szám II. és Orosz, illetve Szabó. Jók: Ali, a mezőny legjobbja, Novotni, Kanizsai, Orosz, illetve Kalász és Fábik. Egyetemi la­bda­rúgóba­jnokság Az egyetemi ifjúság nagy érdeklő­dése mellett indultak meg a MEFESZ labdarúgóbajnokságai. Az első fordu­ló eredményei: Orvos II—Orvos IV. 3:0 (1:0). Pe­dagógus I—Orvos I. 9:2 (4:1). Jogá­szok—Pedagógus II. 3:0 (2:0). Teke Pécsi Magasépítés—Szombathelyi Bőrgyár 3035,3022, NB II. férfi. Csak a hajrában az utolsó dobónál dőlt el a mérkőzés sorsa. Legjobb dobók: Tapo­czai 433, Kurror 400, Horvátié* 386, K­léivé Ném­eh 410 és Keresz­t 408. v Hvod sfint­n­ek Bérczi József, a kitűnő pécsi 800-as bejelentette, hogy nem kíván többé 3. Pécsi MEFESZ-ben versenyezni. — Szabó László a Lokomotiv fedezete operációja után a héten ekö­zben jelent meg egyesülete edzésén. Játé­kára csak hónapok múlva lehet szá­mítani. — Horváth „Füles“, a ME­FESZ összekötője a Dinamóba lépett. — Hegyi Béla vezeti a rangsort a MEFESZ egyesületi teniszező­stá­­ján. — Dr. Engl Tivadar és dr. Szent­­ágotai János pécsi orvosok tartottak előadásokat és szombaton a buda­pesti Sportorvoskongresszuson. m­a­gy&ifeS ToTo* szelvény Ausztria—Magyarország 3:4 2 Magyarország B—Ausztria B 4:2 1 Elektromos—­Goldberger 1:3 2 Diósgyőr—Ózd 1:1 1 Sajószent­péter—Pereces 5:1 1 Kőbánya—Pécsi BTC 2:5 2 DSZMTE—MÁVAG 6:1 1 Dohánygyár—Soproni VSE 4:6 1 Békéscsaba—Szegedi SZMTE 2:5 2 Kiskunhalas—Szolnoki Lók. 2:7 2 Makó—Magyar Textil 1:6 1 Autótaxi—Pécel 2:3 2 Alosztály bajnokság Lokomotiv II—Paks 3:1 (1:0). Ve­zette: dr. Duna. Lokomotív: Kovács — Kmizsek, Szaró­fka, Szabó — Mozs­­gai, Labacz — Szörényi dr, Fonay, Eisenberg, Hamar, Kordé. Paks: Asz­talos — Szabó, Bagó, Borsai — Váczi, Mágócs — Bankó, Darók, Kiss, Dál­­noky, Hubag. Végig a Lokomotív tá­madott, kis szerencsével több gólt is lőhetett volna. A paksiak — mint azt vezetőjüktől hallottuk — a 11-3# gon­dokkal küzdenek, eredményeiken ez meg is látszik. Góllövő: Kordé 2, Ha­mar. Jó: Knizsek, Szurojka, Mozsgai, Fonay, ill­etve Borsai és Váczi. BTC II—Zsolnay 7­-0 (4­-0). Vezette: Csík. BTC: Krausz — Pintér, Feny­vesi, Kovács II — Visnyei, Nagy — Danujka, Horváth IV, Mátrni, Szopk., Müller. Zsolnay: Almássi — Szaba­­della, Possgai, Zsinnann — Lakatos, Vasz — Horváth, Áraou, Tadics, Lon­­gauer, Laky. Nagy fölényben játszott a BTC, a Zsolnay igen gyengén ját­szott. A játékvezető ,Ámont kiállította. Góllövő: Máthé 3, Szopta és Horváth IV. 2—2. — Jó: Fenyvesi, Danujka, Máthé, illetve Pozsgai és Longauer. DINAMÓ­­—BONYHÁD 3:­0 (1:9). Bonyhád, 500 néző, vezette Kassai. Dinamó: Pető — Bergmann, Bencze I., Bencze III — Túrái, Gálosi —~ Szitás Bezerédi, Csirke, Ném­eül. Ke­zler II. — Bonyhád: Kovács — Riedl, Horváth, Szabó — Kugán, Bánkú­ti — Laka-'«», Forró, Németh, Kutasi, Joó,­Nagy iramú mérkőzés, csapkodó já­ték. Góllövők: Beserédi, Némed, Csirke. Jók: a közve­len védelem, Túrái, Cs­i­rke, i­letve Németh és Ru­­gán. ALAPFOKÚ BAJNOKSÁG TEJÉRT—MÁV SZÍT 4:2 (1:1). KIOSZ—Rendőrség 3:0 (1:0). Népbolt—Közgazdasági gimnázium 8:3 (4:0). IFJÚSÁGI BAJNOKSÁG Erdőgazdaság—Zsolnay 1:0 (1 :0) Kosárlabda GYŐZÖTT PÉCSETT A KOSARAS BAJNOKCSAPAT A budapesti Előre nagy harcban, némi szerencsével győzedelmeske­dett a Pécsi MEFESZ ellen. Eredmé­nyek: Előre—Pécsi MEFESZ 43:41 (25:14). NB I. férfi. Vezette: März és Rado­­csay dr. Szerencsés kosarakkal győ­zött az Előre. Legjobb dobó: Király­­hidi 19, Ács 10, illetve Czéh 18, Oppe dr. 7. Jók: Királyhidi, illetve C­oda. Pécsváradi Traktor—Pécsi Loko­motív III 43:22 (24:12). Kerületi baj­noki férfi. Pécsvárad. Pécsváradi Traktor--Pecsi Loko­motív IV. 87:14 (38:12). Kerületi baj­noki férfi. Pécsvárad. Pécsváradi Traktor II—Pécsi Lo­komotiv II 35:25 (22:8). Kerületi baj­­n­oki női, Pécsvárad. Előre—Pécsi Postás 27:20 (10:4). NB I. női, vezette: Mercz és Motil. Inkább küzdelem volt, mint játék. Nagy Mária kitűnő játéka döntött az Előre javára. Kosárdobók: Öllé 7, Kriszlay 6, Nagy M., Ince 5—6, Nagy A. 4, illetve Werner 10, Varga, Hor­tobágyi 3—3, Bartalovics 2, Futár 2. DUNÁNTÚLI HáTFŐ Kiadóhivatal: Perezel-u. 2. — Tel: 15-32 Felelős szerkesztő: Rádió István Szerkesztő: Kocsis Béla Felelős kiadó: Szikra Sándor Kiadóhivatal: Perezel-u. 2. — Tel: a Pécsi Szikra Nyomda NV Munkácsy Mihály­ utca 3.0. A nyomdáért felel: Vértes Ferenc