Dunántúli Napló, 1960. február (17. évfolyam, 27-50. szám)

1960-02-02 / 27. szám

PERKLAK %. Megkezdődtek a Dunántúli Napló kupa-mérkőzések küzdelmei Pécsi Dózsa—Komlói Bányász 3:2 (1:2), PVSK—BTC 1:0 (0:0) Városunk labdarúgást kedvelő közönsége mér régen várta a „nyi­tányt”. Szinte megváltozott az utca képe vasárnap kora délután. Sűrű sorokban hömpölygött a tömeg a Tüzér utcai pálya felé. A téma az emberek között egy volt: a kíván­csiság, hogy is fognak játszani a csapatok, hogyan is használták föl a téli pihenőt, milyen eredményes volt az alapozó időszak eddig vég­zett munkája. És, csak úgy záró­jelben — lesz-e lelkesedés a csa­patoknál — sőt továbbmenően, hogy fognak játszani az egyes já­tékosok. Mert a közönség nagyon kíván­csi volt arra, hogy a téli idő­szak adott-e gondolkodásra lehető­séget, alkalmat arra, hogy egye­sek játékszemléletüket, játékhoz való viszonyukat megváltoztassák. Csak egész röviden, az utóbbira azt­ feleljük, biztató a kezdet. A játék képére vonatkozóan pedig az a véleményünk, vitathatatlanul érződik az, hogy a kezdet kezde­tén vagyunk, munkára még nagyon sokra lesz szükség. A góllövő tu­domány még mindig nem tudo­mány Pécsett, ami remélhetőleg a bajnoki rajtra megváltozik. A já­tékvezetés — ha kezdeti frisseség jellemezte is — nem volt olyan gördülékeny, mint a bajnoki mér­kőzések lendülete során. PVSK—BTC AZ BTC néző, első mérkőzésen a PVSK a csapatával mérkőzött. 1500 vezette: Papp J. PVSK: Hámori I. (Bogyai) — Bá­rány (Z­endvai), Mohácsi, Tamási, Köves. (Szegedi) — Mező (Mohácsi), Hernádi, (Mező) — Kardos, Hor­nung, (Kakuszi), Vincze, Kakuszi, (Szentannai), Szentannai, (Hámori n.).BTC: Sarbak — Berta, Holló, Kékvölgyi — Katona, Katlcs — (Horváth), Szigeti, Győrfi, Marton, Hazai. (Szalai), Oskó. Élénk iramú, változatos mérkő­zést láthatott a közönség. Helyze­tek mindkét oldalon adódtak, de egyaránt kihasználatlanul marad­tak. Győrfi, Szentannai, Hornung, egyaránt hibázott a kapu előtt. Majd ismét Győrfi lövését mentet­ték az utolsó pillanatban és Oskó szabadrúgása csattant a kapufán. Ebben a félidőben inkább a négy­­csatáros BTC támadott. Szünet után ismét a bőrösök kaptak job­ban lábra , de eredménytelenül. Az utolsó negyedóra záróküzdel­mében hatalmas iram alakult ki a győztes gólért. A 88. percben szü­letett meg a mérkőzés egyetlen gólja, Mező szabadrúgásából, így nyert a PVSK egy kiegyenlített küzdelemben jól sikerült szabad­rúgással. Jók: Lendvai, Kakuszi, Mező, illetve Győrfi; Horváth, Szigeti; Pécsi Dózsa ■Komlói Bányász A második mérkőzésre, a Pécsi Dózsa—Komlói Bányász összecsa­pásra már 5000 ember gyűlt össze a pályán. 3:2 (1:2) arányban győ­zött a változatos küzdelem során a Pécsi Dózsa csapata. A mérkő­zést Budán vezette, összeállítások: Dózsa: Zengői — Farkas, Kocsis)­ Hegyi — Plock, Kresz — Kamondi, Garami, Opova, Rádi, Kovács. Komló: Lukács — Kanizsai, Pa­lotás, Komlós — Kékesi, Molnár I. — Garai, Cziráki, Ferényi, Sós, Fa­ragó. Formás, iskolázott játékkal kez­dődött a mérkőzés. A labda folya­matosan vándorolt lábról lábra, és első percekben a befejezéssel sem volt hiba. Az egyik oldalról Opova lövését védték a komlóiak, majd ezt követően meleg helyzetek so­rán pattogott a labda a komlói kapu előtt. Bosszantó csak Garami tétovázása volt, az ötösről is visz­­szafelé cselezett a labdával. A 24. percben megszületett az első gól. Faragó jól irányzott lövését Zen­gő­ nem védhette. A gól után lel­kes komlói támadások következ­tek. A Dózsa játékosai mintha meg­merevedtek volna. A 38. percben újabb gólt ért el a komlói csapat: Cziráki átadását Garai pompás egyéni játékkal kapuba lőtte. Há­rom perc múlva Dózsa-válasz kö­vetkezett, Kovács váratlan lövése a komlói kapuba talált. (1:2). Szünet után Farkast Bendes, Plecket Serédi, Kamondit Szabó váltotta fel. A komlói csapaton a fáradtság jelei mutatkoztak, míg a Dózsa annál lelkesebben roha­mozott. Eredményképpen az 50. percben Szabó átadását Opova nagy erővel rúgta a léc alá. (2:2). örvendetes volt Opova és Kovács ügyes játéka. A pécsi védők bi­zonytalankodásai után Garai lőtt gólt, melyet a játékvezető miután megadta, visszavonta. Oka Garai kezezését Budán játékvezető nem láthatta és ezért helyesbített ké­sőbb a partjelző beintésére. A 63. percben esett a mérkőzés utolsó gólja, amikor Rádi szabadrúgását Kovács a bal sarokba helyezte. Az érdekes és változatos küzdelem további része gól nélkül zajlott le. Jók: Hegyi, Opova, Kovács, illetve Palotás, Garai, Sós. A bőrgyári csapat csak nagy küz­delem együttesétől. után kapott ki a PVSK DUNÁNTÚLI NAPLÓ KUPA­MÉRKŐZÉSEK Állása: S PVSK 2. Dózsa 3. BTC 4. Komlói Bányász II-----1:0 1 1-------3:2 1-------1 0:1 1-----1 2. N­­­MaMi­­éli kupa e­v fordulója A heti forduló során jó mérkő­zéseket láthattak a röplabda­­sport kedvelői. A PEAC csapata kezd összekovácsolódni, szép győ­zelmet arattak a siklósi gimná­zium leányai ellen. Iskolázott já­tékot mutatott a bányaipari techni­kum mérkőzése is, ahol a techni­kailag képzettebb csapat Siklós el­len biztosan győzött. A többi mér­kőzés is a várt színvonalon moz­gott. Eredmények: nők: PEAC— Siklós 67:17, Tanítóképző—Siklós 50:22. Férfi H. o.: Bányaipari Technikum—Siklós 59:25, Szigetvári Gimn.—Nagy Lajos Gimn. 40:19, Bányaipari Technikum—Szigetvári Gimn. 63:35, PEAC Dolgozók—506. ITSK 50:42. IIi. osztályú tőrvívó-verseny Veszprémben A veszprémi Haladás Petőfi Ii. osztályú versenyén a PVSK és PEAC vívói is rajthoz álltak. A férfiak versenyében a 16-os cso­portba jutott a­­ PVSK részéről Németh és Várnagy, a PEAC ré­széről Szepes. A nyolcas döntőbe azonban csak Várnagynak sikerült beverekednie magát. A versenyt Güntner (Balatonfüredi nyerte. A lányok versenyében már si­keresebb volt a pécsiek szerep­lése. Itt Németh (Tapolca) győ­zött. Harmadik Pilászánovits I. (PEAC), negyedik pilászánovits II. (PEAC), Fenyesi, a PVSK ver­senyzője a hatodik lett. Terem­k­ézila­bda téli-kupa mérkőzések Úgy látszik, a teremkézilabda­­mérkőzéseket már nem veszi kö­rül az az érdeklődés, mely az el­ső fordulókat jellemezte. Igaz, hogy ebben része van a játéko­soknak is. Láttunk ugyan jó játé­kot, például a Bányász—Leö­veg­­mérkőzés és a Dózsa összecsapása pécsszabolcs ellen, ez azonban édes kevés, közönségünk a többi csapattól is több lelkesedést vár. Szomorú az a tény is, hogy ebben a fordulóban több mérkőzés elma­radt. Eredmények: férfi I. osztály: Dózsa—Pécsszabolcs 19:14, Bányász :»PEAC 18:1­­« játék: félbeszakadt, a PEAC csapata három játékosra csökkent). Férfi I. osztály: Simon­­tornya—Dombóvár 15:10. Férfi II. osztály: Pécsszabolcs II.—Mecsek­­nádasd 11:8, Porcelángyár II.— Elektromos 23:9, Dózsa I.—Urán II. 9:8. Női I. osztály: Bányász—Leőwey Gimn. 13:3, Vörös Meteor—PEAC 7:7. Női II. oszt.: Építők—Si­­montornya 8:1, Porcelángyár- Elektromos 6:3. Női I. osztály: Közgazdasági Technikum—Simon­­tornya 5:4, V. M. Állami Áruház— Komló 6:3, Janus Gimn.—Kinizsi 4:2. Nehéz mérkőzésen győzött a Dózsa csapata a Pécsszabolcs ellen. fl­or LU Mi újság­a, sportvilágban xt x, U x, U Totóeredmények: x, x, U L 1» L * A nemzetközi sífutó-versenyen a férfiak 15 kilométeres versenyében első helyezett Jozef Rubis (len­gyel), a magyar Sajgó hetedik, 5 kilométeres női versenyben első Bartha Magdolna, második Balázs, harmadik Szél.* Az Eötvös Zoltán gyorskorcso­lyázó-versenyen a férfiak verse­­­­nyében Ivánka (Bp. Petőfi) győz­­­zött 713 647 ponttal. Második Ka­rácsony, harmadik Berényi. A nők versenyében Asztalos (MTK) győ­zött, 239 333 ponttal. 2. Takács, 3. Kovács.* Az FTC 5:3 (2:2, 1:1, 2:0) arány­ban győzte le a BVSC jégkorong­­csapatát.* A női gyorskorcsolyázó világbaj­nokságot a szovjet Sztyenina nyerte, 208 866 ponttal, 2. Vilova (Szovjetunió) 209 600, 3. Szkoblikova (Szovjetunió) 210 600 ponttal. A ma­gyar Róka Ilona eredményei: 500 m: 26. 55,9, 1500 m: 22. 2:54,2. 1000 m: 25. 1:50,6, 3000 m: nem indul­hatott, mert a kiírás szerint csak az első 16 versenyző vehetett részt. Pécsen kívül Budapesten és még 9 városban folynak teremkézilabda kupa-mérkőzések. A Vasas labdarúgó-csapata játsz­­sza az év első nemzetközi mérkő­zését. Február közepén Belgium­ban a belga válogatottal mérkőzik. A­­tornászok s­ze­re Debrecenben A PVSK női tornászcsapata va­sárnap Debrecenben a város válo­gatott csapata ellen versenyzett. A nagy érdeklődés mellett meg­tartott viadalt a pécsiek nyerték. PVSK—Debrecen válogatott 178.85,178. Az egyéni versenyben: 1. Tolnai K. (PVSK) 37.9, 2. Tol­nai M. (PVSK) 37.6, 3. Szitás (Debrecen) 38.5. A verseny érde­kessége volt ezúttal Tolnai Klári legyőzte Mártát, aki ellen az elmúlt évben egyetlen alka­lommal sem sikerült győznie. A PVSK győztes csapatában a két Tolnai testvér mellett Füzes. Ro­­szos két serdülő tornásznő, Ga­lamb és Török szerepelt. //* III im­WIM U 14 O’Kt&WUHK­m7 A PÉCSI RADIO 2260. február 2-i, keddi műsora a 223,8 m, középhullámon: Mopresszó: Magyar híradó, Eg másodperc története, Sportsikere éve, Kőemlékek nyomában. (Ebi adások — hétfő kivételével — ma­ 17.30, Szerb—horvát nyelvű műsor, hennap fél 5, 6 és fél 8 órakor). Szíj Tamburazene. Hírek, tudósítások. Mária-napi köszöntő.. 5 küldi szívnek szívesen. Furulyás-koló. 18.00: Német nyelvű műsor. Élénk az élet a megye két ter­melőszövetkezeti járásában. Szív küldi szívnek szívesen. Uj fürdők, öltözők és lakások a (7 órakor). munkásoknak. 18.30: Magyar nyelvű műsor: Szív küldi szívnek szívesen. 18.50: Könyvespolc. Pécsi írók Pécsről. 18.55: Munka után. Zenés össze­állítás. 19.55: Hírek, tudósítások. 20.00: Műsorzárás. Fekete Gyémánt (Gyárváros): Kis hazug (5 és 7 órakor). Építők kultúrotthona: Tengerés revü (5 és 7 órakor). Jószerencsét (Pécsszabolcs): Emberi sors (fél 6 és fél 8 órakor) Rákóczi (Mecsekalja): Anyegin (7 órakor). Május L (Vasas n.): OdüsszeuS A televízió mai műsora: Ipari és kereskedelmi 13.00—17.00 18.00: 100 kérdés — 100 felelet, 18.45: Szünet. 19.00: TV Híradó. 19.15: Muzsikáról mindenkinek IV. A vonóscsalád. 19.40: Ketten a nagyvárosban. — Indiai film. Nemzeti Színház: Ilyen nagy szerelem (este 7 órakor). Kamaraszínház 6 órakor). Kossuth (Mohács): Nincs kegye­lem (6 és 8 órakor). Zrínyi (Szigetvár): Rakétatá­maszpont (8 órakor). Táncsics (Siklós): Kenyér szere sem, féltékenység IX. (8 órakor). * A Moziüzemi Vállalat értesíti a közönséget, hogy a nagy érdeklő­désre való tekintettel a Nyomorul­tak című film első és második ré­széből ma délben 12 emákor­­ tart előadást a Petőfi mozi. Jegyi elővételben a mozi pénztárinál i­dét kapui. TALÁLKOZÁS SHAKESPEARE HŐSEIVEL SZÍNHÁZ: MOZI: címmel dr. Németh Antal, a Pécs Nemzeti Színház rendezője három előadást tart Pécs város Művelő­dési Házában február 8-án, hétfő este 6 órakor: Rómeó és Júlia, 15 én a Hamlet, 22-én a Macbeth -­­ tragédiákról. Az előadót,cí­nt vett Pygmalion (este tett képek , eredeti hangféivá­­lok illusztrálják. A londoni Oi Vic színház előadásainak részlet® Josef Kainz, Messi, Will Quadflies John Barrymore, John Gielg, Shakespeare recitációi, a Pécs Nemzeti Színház Macbeth-előadá­sának részletei kerülnek bemuta­tásra. Belépődíj 4 forint, diákok Nyomorultak I.n. (dél-­nak 2 forint. Jegyek elővételben, délután 4 és 8 órakor, művelődési ház Irodáján. Park: Horgász a pácban (fél 5, fél 7 és fél 9 órakor). Kossuth: 12 dühös ember (fél 5, fél 7 és fél 9 órakor), Petőfi: előtt 12, Dupla helyárakkal). * Kossuth Hiradó Mozi: Magyar Kezdő és haladó bridzs-tani híradó, Darázs, Építészeti stílusok,­lyamra február 4—11-ig jelentkez* Ezeregyéjszaka földjén. (Előadás a Bartók klubban (Janus Fannu­sok 11 órától 3 óráig folytatólago­­nius u. 11. I.), csütörtökön eső­san. Fénztárnyitás fél 11 órakor­. 6-tól 8 óráig. Az NB I. es mérkőzések eredményei nyők: Csepel—Csepel ifi 12:2 Góllövők: Kisuczki 4, Pál 2, Gor­dos 2, Klejbán 1, Ughy 1, Fülöp 1 Németh 1. Szombathelyi Haladj I.—Szombathelyi Haladás H. 9­ (3:1). Góllövők: Komora 5, Tóth­­ Varga 1, Novák 1. Ferencváros. Statisztika 7:1 (3:0). Góllövők: Rá­kosi 3, Mátrai 2, Albert 1, Feny­vesi 1. MTK—Hí. ker. TVE *­ (2:0). Góllövők: Sas S, Sipos Molnár 1. Újpesti Dózsa—Dud­ás Gépgy* 10:0 (5:0). Góllövők: Bencsics , Szusza 2, Pataki, Nagy, Jagodit, Borsányi 1—1. Tatabánya—Bt Spartacus 3:1 (1:0). Góllövők: DOP bal 2, Demeter 1. Vasas—Vasas ■­ 4:2 (0:1). Góllövők: Mátesz, Bors, Farkas, Bundzsák 1—1. Saigon­ján—Egercsehi Bányász 9:0 (3:0) Góllövők: Bodon 3, Répás 2, Va­sas 2, Bablena 2. Budapsti Hon­­véd—HM. Petőfi 10:0 (4:0). Gól­lövők: Tichy 3, Móré 3, Gilicz Re­gős, Cserjés, Kotász 1—1. Az NB I-es labdarúgó-csapatok alapozó edzéseinek azon szaka­szába érkeztek, mikor megkezd­ték alapozásuk második szakaszát, a mérkőzések játszását. Eredmé- Élvezetes asztalitenisz mérkőzés az NB I-ben Budapesti Vörös Meteor -Pécsi Vörös Meteor 11:5 Nem mindennapi sportélmény­ben volt része a pécsi közönség­nek. A Budapesti Vörös Meteor NB I-es asztalitenisz-csapata láto­gatott le Pécsre. A budapesti csa­patban kitűnő erők szerepeltek: Sidó Ferenc többszörös világbaj­nok, Földi magyar válogatott és az ifjúsági bajnok Jassó. A pécsi csapat, noha nem dicse­kedhet ilyen nagy nevekkel, még­is nagy küzdelemre késztette az ellenfelét. Meglepetés is bőven akadt a mérkőzés során, élményszerű támadó játékkal győ­zött Földi ellen és minimális kü­lönbséggel maradt Sidóval szem­ben alul. Szép játékot láthatott a közönség a Földi—Kőhalmi és Há­mori—Horváth találkozón is. A küzdelem hevességére jellemző, hogy a lejátszott mérkőzések kö­zül hét volt háromjátszmás. A ver­senyen Sidó 4, Földi 3, Jassó 2, Hámori 2, illetve Pintér 2, Hartai 2 és Kőhalmi 1 győzelmet aratott. Az ifjúsági mérkőzésen a pécsi csapat ismét győzelmet aratott. A Budapesti Vörös Meteor csapa­tát 3:2 arányban győzte le. Az NB II. asztalitenisz-mérkő­zések során az Urán SC a PEAC­H- al mérkőzött. Az eredmény az Urán SC javára. A győzelem pillanatra sem volt vitás, az Urán­játékosok nagyobb rutinja csapa­tuk biztos győzelmét eredményez­­te. A mérkőzés során Ragoncsa 4, Jobb 3, Balázs 3, Székelyhídi 1, illetve Horváth 3, Havasi 1, Ha­­bovszki 1 mérkőzést nyert. Pintér Kitűnően játszott a Kinizsi SE az MTK ellen Vasárnap folytatódtak az orszá­gos sakkcsapatbajnokság küzdel­mei. A 32,5 ponttal a 11. helyen álló Pécsi Kinizsi egyik legnehe­zebb ellenfelét kapta a 3. helyen álló MTK személyében, s az elő­jelek szerint nem várhattunk 3.5—4 pontnál többet. Mégis, a két csapat küzdelme váratlanul erős összecsapást eredményezett, s az első órákban még a Kinizsi veze­tett 2.5—1.5-re. A harmadik-negyedik órában már látszott, hogy egészen szoros eredmény születik. Kádár mester­­jelölt szép, valóban mesteri játsz­mában legyőzte Róbert mestert, pedig Kóbertnek komoly nemzeti közi rutinja is van. Vándor is pompásan szerepelt, bár játszmá­ja függő, állása „agyon nyert”. Kocsis, Horváth remizett, Pruk­­berger pedig nyert. 6:5-re állt az eredmény az MTK javára és min­denki abban reménykedett, hogy Pagonynak sikerül döntetlenre mentenie gyaloghátrányos végjáté­kát Vidtor mesterjelölttel szemben. Az 5 órás játszma azonban elve­szett­, így kialakult a végered­mény: 7:5 az MTK javára. A Pécsi Kinizsi két utolsó mér­kőzésén bebizonyította, hogy nem­csak méltó az OB. I-ben való bennmaradásra, de jó középcsapat erényekkel rendelkezik, mezőnye kiegyenlített és ha a hátralévő mérkőzésein átlagosan 5 pontot szerez (az eddigi átlag több mint 4,5 pont!), 60—62 pont körüli ered­ménnyel biztosan béven marad. Fájlaltuk a csapat egyik legered­ményesebb tagjának, a dombóvári Tóth Gyulának távolmaradását. A jövő vasárnapi ellenfél, a bajnoki tabella jelenlegi éllovasa a Spar­tacus. Az itt, Pécsett le­bonyolí­tásra kerülő mérkőzésre a Kinizsi növekvő önbizalommal készül. S az érdeklődők több nemzetközi mester játékát élvezhetik majd. P. L. m Ifjúsági kosárlabda bajnoki mérkőzések Utolsó előtti fordulót játszi­­ák ifjúsági kosarasaink a ba­noki küzdelmeik során. A fér csapatoknál már eldőlt a küzde­lem sorsa a PVSK csapata javára míg a nőknél a PVSK és a Sziget­vári Gimnázium között az e. hely sorsa a jövő héten dől el. Eredmények: nők: Szigetvár Gimnázium—Siklósi Gimnázium 91:21 (32:15). A szigetvári lány­ jó játéka már nem meglepett* Legjobb dobók: Keresztesi 25, Jil­sits 24, illetve Kálmán 13. Spod iskola—Leőwey Gimnázium 24 :5 (14:2). Fokozatosan javul a spod iskolások játéka. Legjobb dob* Dulánszky 7, Vörös 7, illetve Ka­ruzsa, Albert, Böndör 4—4. PVSK I.—PVSK u. 76:26 (41:21). A hát rangadó az első csapat biztos győ­zelmét hozta. Férfiak: Nagy Lajos I.—Sport iskola 102:30 (47:14). Csongor Ir­­éka is 100 ponton felüli ered­ményt hozott. Legjobb dobók: Csongor 50, illetve Magdó 16. Si­getvári Gimnázium—Gépipar­technikum 87:45 (45:19). Szigetv* védelme nem volt vitás. Leg­jób dobók: Szemen 29 Pickier 3 illetve Csegven 14. PEAC—Na­gy Lajos Gimnázium 79:57 (39:2* Nagy Lajosistákból álló PEAC csapata biztosan győzött a Na­s Lajos színeiben induló iskolaterói ellen. Legjobb dobók: Naumov Uzsoki 21, illetve Verbőczi , PEAC—Nagy Lajos II. 11:57 (37:27* A Nagy Lajos n-nek is csak ponttal többet dobott a PEAC csa­­pata. Legjobb dobók: Naumov 3* Uzsoki 18, illetve Jenczer 21. DU­NANTUIIT NAPT/l ' \ Magyar Szocialista Munkás!»*' Baranya megyei Bizottsága és * megyei tanács lapja Felelős szerkesztő: Vasvári Fere* Kiadja a Dunántúli Napló , Lapkiadóvállalat Felelős kiadó: Braun Károly Szerkesztőség és kiadóhivatal! Pécs, József Attila u 10. Telefon: 15-32. 15-33. A PÉCSI SZIKRA NYOMDA Pécs: Munkácsy Mihály u 10 Terjeszti a Magyar Posta ! Előfizethető a helyi postahivatali­­nál és kézbesítőknél Előfizetési d Mj 1 hónapra 11,0­r