Dunántúli Napló, 1973. február (30. évfolyam, 26-49. szám)

1973-02-22 / 44. szám

Meglepetések az MNK-ban Kiesett a kupavédő Ferencváros Pécs és Komló sem jutott tovább Szerdán délután az MNK I 16-os döntőjében megkezdődött­­ az 1973-as labdarúgó idény.­­ Sok meglepetéssel, így talán a legnagyobb az, hogy kiesett a kupavédő Ferencváros, de a PMSC és a Komló is­ erre a sors­ra jutott Az MNK hű maradt hagyo­mányaihoz... A szerdai 15 mérkőzésen a 64 gól mellett (ebből 50-et lőttek a vendégek és 10-et a hazai csapatok) egy sereg meglepetés adódott. A következő körben, vasárnap a legjobb nyolc közé jutásért az alábbi klubok játszhatnak: NB I.: Ü. Dózsa, Vasas, Bp. Honvéd, MTK, Videoton, Tata­bánya, Rába ETO, Zalaeger­szeg, SZEOL, Egyetértés, Diós­győr. NS I. B: Szolnoki MTE, Dunaújváros­ ,NB II.: BVSC, Ka­zincbarcika. A tizenhatodik együttes a csütörtökön sorra ke­­rülő Bp. Spartacus—Csepel mérkőzés győztese lesz. Kazincbarcikai Vegyész-Komlói Bányász 1:1 (1:1) Kazincbarcika, 2000 néző. V.: Mohácsi. Kazincbarcika: Fülöp — Macklán, Ködmön, Erdősi, Szitka, Kopa, Lázár, Kálmán, Simkó, Ráczi, Cservenka. Kom­lói Bányász: Erdősi — Kótai, Kovács, Makray, Csordás, Tal­­lósi, Horváth, Tresch, Bordács, Juhász, Bencsik. A hazai csapat a salakos pá­lyán nagy lelkesedéssel kezdte a mérkőzést Sorozatos Vegyész támadások után a 15. percben Cservenkát Tallósi akadályozta, a bal oldalról beívelt szabadrú­gást Kopa 20 méterről nagy erővel lőtte a komlói kapura. A kapufáról visszapattant labdát Ráczi nyolc méterről vágta a hálóba. 1:0 a Vegyész javára. A gól után a Komló támadott. A 23. perc­ben Horváthot 18 méterre a Ve­gyész kaputól szabálytalanul akasztották, Bordács futott a szabadrúgásnak és ügyesen a sorfal­ mellett a bal felső sarokba helyezte a lab­dát. 1:1. Az első félidő végéig a Kom­lói Bányász irányította a játé­kot, csak fölényük nem érett góllá. A második 45 percben ismét a Komló kezdeményezett. Soro­zatos komlói támadások nem ér­tek góllá. 55. percben Kótai he­lyett Dárdai került a csapatba, az 58. percben Ráczi, a Vegyész csatára nagy helyzetben hibá­zott, ez volt a Ka­zincbarcikai Vegyész legnagyobb helyzete. Nyomasztó volt a Bányász csa­pat fölénye, de a lelkes hazai védelem rendre tisztázott. A 68. percben Simkó helyett Mikula került a hazai csapatba. A Kom­ló rohamozott. Tresch a 75. perc­ben nagy helyzetben hibázott. Ismét cseréltek a hazaiak. 80. perc: Lázár helyett Lipcsei állt be. A 90. percben Tresch az utolsó gólszerzési lehetőséget szalasztotta el. A komlóiak nagyon lelkes, jól védekező NB II-es csapatot is­mertek meg. A látottak alapján megérdemelten jutott tovább a Vegyész. A későn hajrázó Bá­nyász már nem tudta a maga javára fordítani a mérkőzést. Ez a játék és hozzáállás kevés lesz­­a bajnoki mérkőzéseken. A ha­zai csapat minden dicséretet megérdemel lelkes játékáért. Külön ki kell emelni az­ ügyesen záró védelmet: Ködmön, Erdősi, Kopa és Ráczi jó játékát. A komlói csapatban Csordás és Bordács lelkes játéka említhető. Stier József BVSC—PMSC 3:1 (2:0) Szőnyi út, 500 néző. V.: dr. Vincze. BVSC: Szarka — Her­­czeg, Bocsák, Bodonci, Kovács, Hosszú, Pap, Nagy Gy., Matulai, Salcza, Kaszás. PMSC: Rapp — Szabó, Konrád I., Tóth I., Kin­cses N­. — Farkas, Borovácz — Rónai, Máté, Lubastyik, Zombori. A füves pálya kímélése miatt c­satakos edzőpályán kellemet­len, csípős szélben kezdődött a mérkőzés. Az első negyedórá­ban enyhe mezőnyfölényben ját­szott a Pécs, de két távoli lö­vésen kívül más veszélyt nem jelentettek a hazaiak kapujára. A 26. percben Kincses II. a pé­csi 16-oson belül összeütközött Pappal, mindketten a földre es­tek, a játékvezető 11-est ítélt A büntetőt Matulai értékesítette (1:0). A gól fellelkesítette a BVSC-t és a 30. percben Matulai növel­te az előnyt, Rapp kapujának bal sarkába lőtt. (2:0). Szünetben cserélt a Pécs. Szabó helyére Kincses I., Lubas­tyik helyére Csőre állt be. A 48. percben sikerült szépítenie a PMSC-nek. Zombori elfutott a balszélen és a hosszú sarokba lőtt. (2:1). Még ebben a percben Kincses II. megsérült, a part­vonal mellett ápolásra szorult, helyére Zombori húzódott visz­­sza. A BVSC kezdeményezett többet és az 56. percben újabb 11-eshez jutottak. A 16-oson belül Zombori kézzel ért a labdá­hoz, a büntetőt ezúttal is Ma­tulai értékesítette (3:1). Kincses II. a 62. percben végleg elhagyta a pályát A BVSC támadott, a Pécs csak ritkán jutott el az ellenfél ka­pujáig. A hajrára teljesen szét­esett a PMSC, hiányzott az el­képzelés a pécsiek játékából. A második félidőben úgy tűnt, mintha a BVSC játszana a ma­­­­gasabb osztályban. Pécs játéka csalódást okozott. Az első félidőben ugyan még fölényben volt, de ez a fölény nem mutatkozott meg helyze­tekben, mert a középpályások és csatárok feleslegesen körül­­ményeskedtek. Sok volt a pon­tatlan átadás és így a lelkesen­­ játszó hazai védőknek nem­­ okoztak különösebb gondot a­­ pécsi támadások. A második félidőben a szépítő gól után a BVSC vette át a játék irányítá­sát, a Pécsnek nem sikerült semmi. Lázár Lajos Rába ETO—Hajdúböszörmé­nyi Gépjavító Vasas 10:1 (4:1) Hajdúböszörmény, 3000 néző, vezette: Bálla Gy. Góllövők: Varsányi, Póczik és Stolcz (3— 3) és Glázer, illetve Nagy . Könnyedén nyert az NB I-es csapat a megyei másodosztály­ban szereplő hajdúböszörmé­nyiek ellen. Egyetértés-Zalaszentgrót 3:0 (2:0). Zalaszentgrót, 1200 né­ző, vezette: Tapolczai. Góllö­­vők: Túrás (2) és Szuromi. Az Egyetértésnek nagyon meg kel­lett küzdeni a győzelemért Tatabánya-Orosháza 5:0 (2:0). Orosháza, 1700 néző. V.: Csemefalvi. Góllövők: Nagy (2), Kőműves, Arany, Ta­kács. A Tatabánya jól játszott és könnyen győzött. Bp. Honvéd-Ságvári SE 4:0 (2d)). Budakeszi út 1000 néző. Vezette: Teuschler. Gólövők: Czakó, Pintér, Kozma, Kocsis. A nagyon lelkes vendéglátók nem állították túlságosan nehéz feladat elé a Bp. Honvédet Szolnoki MTE-Salgótarjáni BTC 2:2 (0:1). Szolnok, 3000 néző. Vezette: Müncz. Góllö­vők: Szolnoki (2), (egyet 11- esből), illetve Kmetty és Varga. A lelkes, jól hajrázó szolnoki együttes az utolsó húsz perc­ben 0:2-ről egyenlített, amely­­lyel megszerezte a továbbju­tást a legjobb 16 közé. Dunaújváros-Ferencváros 3:1 (2:1). Dunaújváros, 3000 néző. Vezette: Emsberger. Góllövők: Bartók (2), Szabó, illetve Ju­hász I. Nagy meglepetés, hogy a kupavédő Ferencváros nem tudott bekerülni a legjobb 16 közé. Videoton-Dorog 4:0 (3:0). Dorog, 1500 néző. Vezette: Bi­­róczki. Góllövők: Karsai (2), Csukovics, Wollek. A vendégek gyorsabban és főleg pontosab­ban építették támadásaikat és kihasználták a lélektani pilla­natokat. Végül is ez hozta az NB I-es csapat nagy gólarányú győzelmét. D. Dózsa—Egri Vasas 3:1 (2:1). Eger, 3000 néző. Vezet­te: Szkokén. Góllövők: Bene (2), Dunai III., illetve Zajácz. Az V. Dózsa válogatottjai kö­zül különösen Bene és Fazekas játszott tetszetősen. MTK-Savaria Cipőgyár 3:1 (2:1). Szombathely, 1500 néző. Vezette: Palotai. Góllövők: Kiss, Borsó, Sárközi, illetve Weisz. A szombathelyi védelem súlyos hibái miatt estek a kék­fehér gólok. SZEOL-Szekszárd 4:2 (1:2). Szekszárd, 2500 néző. Vezette: Bana. Góllövők: Pataky, Vass, Korer (öngól), Antal, illetve Csordás, Zielbauer. A szekszár­diak balszerencsés mérkőzést vívtak. Vasas—Békéscsaba 1:0 (0:0). Békéscsaba, 6000 néző. Vezet­te: Somlai. Góllövő: Vidáts. Az edzőpályán játszottak és némi szerencsével jutott tovább a Vasas. Diósgyőr—Barcsi SC 2:0 (0:0). Barcs, 2000 néző. Vezette: Há­mori. Góllövők: Sikora, Hor­váth. Sokáig kétséges volt a Diósgyőr továbbjutása. Zalaegerszegi TE-Gödöllői Ganz Vasas 6:0 (1:0). Gödöllő, 1500 néző. Vezette: Jaczina. Góllövők: Tóth Gy. (3), Gás­pár, Soós, Bitó. Egy félidőn át jól ellenállt a gödöllői csapat Baranyi győzelme Salisburyben Megkezdődött az Egyesült Államok nemzetközi fedettpályás teniszbajnoksága Salisburyben. Az első fordulóban pályára lé­pett a tengerentúlon portyázó két magyar versenyző Baranyi Szabolcs és Szőke Péter is. Közülük Baranyi győzelemmel rajtolt, három játszmában le­győzte az amerikai Jim Dela­ney-t. Szőke Péter a rhodesiai Andrew Pattisont kapta ellen­félnek, nem tudott megbirkózni az afrikai versenyzővel. A második fordulóban kap­csolódott a küzdelembe Ilie Nastase, a kitűnő román teni­szező, akit az­ első helyen emel­tek ki. Nastase a 18 éves ame­rikai junior bajnok Patrick Dup­re ellen jó játékkal 6:4, 6:3-ra győzött, következő ellenfele az ugyancsak amerikai Estep lesz. Pézsát eltiltották, de... Pézsa Tibor válogatott kard­­vívónak a vasárnapi versenyen történt incidensével foglalkozott a szövetség fegyelmi bizottsá­ga, s a tokiói olimpiai bajnokot egy évre minden hazai és kül­földi viadaltól eltiltotta, de a büntetést egy évi próbaidőre felfüggesztette. Pézsa több társával a hét végén Brüsszelben részt vesz a kardozók Martini Kupa verse­nyén. -----------------------------------------­ Gyors- és gépírónőt FELVESZÜNK. Jelentkezés: 5-ös ÉPFU, Megyeri út 26. szám. Anyaggazdálkodás. A dalm­áciai tengerparton, Kastel-Stári­ban készül az osztrák labdarúgó válogatott a magyarok elleni áprilisban sorra kerülő VB-selejtezőre. ARGENTÍNA labdarúgó válo­gatottja, amely az elmúlt héten szenzációs 3:2 arányú győzel­met aratott az NSZK ellen, ked­­den este már kevesebb sikerrel szerepelt Tel Avivban: Izrael vá­logatottja ellen 1:1 arányú dön­tetlen eredményt ért el. LISSZABON: Elmaradt baj­noki mérkőzésén a Benfica 3:0 arányban győzelmet aratott a Barreirense felett. A népszerű bajnokcsapatnak ez volt egy­más után a 21. győzelme. A bajnokság élén a Benfica 43 ponttal vezet. WUPPERTAL: Barátságos nemzetközi labdarúgó mérkő­zésen a szovjet kupagyőztes Szpartak Moszkva 3 ezer néző előtt 1:1 (0:1) arányú döntet­lent ért el az 1. FC Köln ellen. KAIRÓ: A Santos labdarúgó csapata Pelé góljával 1:0 (1:0) arányban győzött az El Hilal szudáni együttes ellen. FRANKFURT: Ápr. 2-án 208 elő­vételi helyen kezdődik , meg az 1974. évi labdarúgó világbaj­nokság 33 mérkőzésének jegy­­árusítása. 171 városban, s vá­roskában az utazási irodák is árulják a VB jegyeit. RÓMA: Nem kis szorongás­sal várják az olaszok a szombat esti isztambuli Törökország el­leni VB-selejtező visszavágót. Döntő jellegű lehet a mérkőzés eredménye az azzuriak világbaj­noki részvételével kapcsolato­san. Ha baj érné őket Török­országban, akkor 1968-hoz ha­sonlóan minden bizonnyal kima­radnának a világversenyből. — Ferruccio Valcareggi olasz szö­vetségi kapitány gondban van. A tavaly megkezdett fiatalítás­tól már elállt — ismét elővette az 1968. évi EB-t megnyert játékosokat, akik 1970-ben még ezüstérmet is szereztek Mexikó­ban. Sokan úgy vélik, hogy ezeknek a csillagoknak a di­csősége elmúlóban van. Az 1968. évi együttesből Isztambul­ban tagja lesz a csapatnak Burg­ni­eh, Mazzola, Ríva és Anastasi. E HETI totóti Mépspeií l-L Hírek Képesspori D. Napié 1.Arerzo—Brindisi1 * 1 1• X '■1 2.Ascoli—Cesena1 X 1 * X 1 2X 3.Bari—Varese1 1 2 1 X 1 X 4.Brescia—Monza1 1 X 1 2 1 5.Como—Catania1 1 1 X X 6.Genova—Foggia1 X X 2 1 X 1 X 7.Novara—Perugia1 1 X 1 X 1 8.Reggiana—CatanzaroX 2 11 X 1 1 9.AS Reggina—Mantova1 X 1 1 1 10,Taranto—Lecce1 1 2 v1 X X 11.Savona— Alessandria1 SK2 X X 2 X 12.Udine se—Parma V.1 1 Í 1 1 X 13.Livorno—Spal* * 11 * X 1 X 1 14,Olria—Modena1 s f 2 * /2 DUNÁNTÚLI NAPLÓ Az MSZMP Baranya megyei Bizottságának lapja Főszerkesztő: M 11­zki Ervin Szerkesztőség: 7601 Pécs, Hunyadi u­. Ti. Telefon: 15-000, 15-762, 15-852, 15-245, 15-264,­ Szerkesztőségi ügyelet: 8—20 óráig: 10-053, 20 óra után: 15-126 Kiadja a Baranya megyei Lapkiadó Vállalat Felelős kiadó: Braun Károly Kiadóhivatal; 7601 Pécs, Hunyadi &M­fL Telefon: » 13-000, 15-762, 15-852, 15-245, 15-264. Telexszám: 12-320. Kéziratot nem őrzőnk meg és nem adunk vissza PÉCSI SZIKRA NYOMDA 7621 Pécs, Munkácsy Mihály u. 10» F. v.: Melles Rezső Terjeszti a Magyar Posta Előfizethető e postahivataloknál és és kézbesítőknél. Előfizetési díj egy hónapra 20 . Indexszám: 25 054. 1 17 / II IU /ASi rádió mozi II& VI televízió SZÍNHÁZ Nemzeti Színház: Munkatársak (este 7 órakor) Bakos-bérlet: MOZI Park: Lázadás a Bountyn (11, 7) Petőfi: Lila ákác (4, 6, 8) Kossuth: Lila ákác (10, 12), Far­kasvér (13, 16), Lázadás a Bountyn (17) Fekete Gyémánt: Átutazóban Moszkvában (6), Egyetemi filmklub (8) Jószerencsét: A vőlegény nyolc­kor érkezik (5, 7) Rákóczi: Santa Vittoria titka (5, 7) Május 1: A 22-es csapdája (fő) Harkány: 2x2 né­­hg 5 (7) Mohács: Meteorvadászok (fő), Idő a magánéletre (18) Lásd: Utazás Jakabbal (7) Sellye: Roma kalandjai (7) Siklós: Az ellopott csata (5, 7) Szigetvár: Fekete tollú fehér madár (8) RÁDIÓ KOSSUTH RÁDIÓ 4.25—7.59: Jó reggelt! A Kossuth rádió reggeli műsora. Közben: 7.45: Orvosi tanácsok. 8.00: Híre­s: időjá­rás. 8.05: Műsorismertetés. 8.15: Bu­dapest és a vidék kulturális prog­ramjából. 6.70: Történelmi pantheon. Géza fejedelem 8.45: A Rádió Operaszínpada. Verdi: A végzet hatalma. Közben: 10.00: Hírek. Idő­járás. 10.05: Iskolarádió. 11.53: Sár­­közy István: Legénytánc. 12.00: Déli krónika. 12.20: Ki nyer ma? 12.30: Reklám. 12.35: Melódiakoktél. 14.00: ,,A munkásszállásról kitiltom!” — 14.20: Massenet-áriák. 14.42: Kó­ruspódium. 15.00: Hírek. Időjárás. 15.10: „Szomszédasszonyok”*’. 15.59: Hallgatóink figyelmébe! 16.00: A vi­lággazdaság hírei. 16.05: Petőfi-ka­­lendárum. 16.11: Händel: Tűzijáték­szvit. 16.40: Beszélgetés egy versről. 17.00: Hírek. Időjárás. 17.05: Ven­dégségben őseinknél. 17.35: Fjodor Saljapin összes hangfelvételei. IX. rész. 18.30: Petőfi és a világiroda­lom. 18.50: Miért igen, miért nem? 19.00: Esti krónika. 19.25: Kritikusok fóruma. 19.35: Népdalest. 20.20: üzenet az élőknek. 21.10: Hírek.­­ 21.13: Lemezmúzeum. 22.00: Hírek. Időjárás. 22.15: Sporthírek. 22.20: Tíz perc külpolitika. 23.30: Cserháti Zsu­zsa és Payer András énekel. 2217: A nadrágba bújt felhő. 23.04: Új lemezeinkből. 24.00: Hírek.­­időjárás. 0.10—0.25: Behár György operettjei­ből. PETŐFI RÁDIÓ 4.25—7.59: A Petőfi rádió reggeli zenés műsora. Közben: 6.40: Az MRT Közönségszolgálatának tájékoztató­ja. 8.00: Hírei­. Időjárás. 8.05: Bach: C-dúr szólószonáta. 8.30: Népi mu­zsika. 9.00: Hírek. 9.03: Kedvelt régi melódák. 9.51: Ernst Busch énekel. 10.00: A zene hullámhosszán. Köz­ben: 10.30:­ Néhány szó zene köz­ben. 11.00:­ Hírek. Időjárás. 11.50: Korlátja 1973. 12.00: Könnyűzenei híradó. 12.30: Zenekari muzsika. Köz­ben: 13.00: Hírek. Időjárás. 13.03: Pécsi stúdiónk jelentkezik. 13.45: Időjárás- és vízállásjelentés. 14.00: Ifjúsági randevú — Kettőtől hatig. Közben: 14.30, 15.30, 16.30 és 17.30: Hírek. 15.33: Csak fiataloknak! — 16.33: Műsorismertetés. 18.00: Hírek. Időjárás. 18.10: Mesterek — mester­művek. 18.25: Schumann: Esz-dur zongoraötös. 18.55: Mindenki könyv­tára. 19.25: Indulók operékból. 19­44: A nyarmatosítás és a vallási sza­­badságmozgalmak. 19.54: Jó estét, ayerekek! 20.00: Esti krónika­­. 20.25: Út könyvek. 20.28: Bemutat­juk új korú­sfelvétel­ün­ket. 20.38: Mu­zsikáló könyvek. 21.08: Rádiószínház. Turbinák­ végnapjai. 22.27: Zene­kari muzsika. 23.00: Hírek. Időjárás. 23.15: Népi muzsika. 24.00 20.10: Hírek. Időjárás. URH RADIO 18.00: Hírek. Időjárás. 18. 10: Is­kolarádió. 18.30: Maros Rudolf. Mo­numentum 1945. 18.44: James McCrac­ken énekel. 19.05: A Lokomotiv GT, Kovács Kati és a Bergendy-együttes felvételeiből. 19.35: Kapcsoljuk a Zeneakadémia nagytermét. Közben: kb. 20.35: Hírek. Kb.: 20.38: Leg­kedvesebb verseim. Kb.: 21.35: A dzsessz kedvelőinek. 21.59: Bemu­tatjuk Yehudi Menuhin és Wilhelm Kempff új Beethoven-lemezeit. V. rész. 23.00—23.15: Hírek. Időjárás. PÉCSI RADIO 17.30: Magyar nyelvű műsor A zenei szerkesztő postája. A Bartók Béla férfikar február 19-i koncertjéről. — Borsay Pál zongorázik. — Harmónia. A pécsi zeneiskola tájékoztatójáról. — Fehér János dalokat énekel. 18.00: A bíró gyakorlatából. Dr. Csiky Ottó előadása 18.10: Honthy Hanna, Baksay Árpád és Feleky Kamill operettdalo­kat énekel 18.30: Dél-dunántúli híradó 18.45: Zalatnay Sarolta és a Loco­­motiv GT lemezeiből. 19.00: Szerb-horvát nyelvű műsor Vidám percek. Nóták és anekdoták Hírek — Lapszemle — Jegyzek ■— zene — futószalag®*. 19.30: Német nyelvű műsor Veszprém megyei mozaik Riportműsor Hallgatóink kérésére —­­Kívánsághangverseny, 20.00: Műsorzárás. MAGYAR TV. 8.05—12.25: Iskolatévé * Történelem (ált. isk. 8. oszt.) Környezetismeret (ált. isk. 4. oszt.) Kémia (ált. isk. 8. oszt.) Filmesztétika (középisk. II. oszt.) 13.10—16.20:­­Iskolatévé (ism.) 17.38­: Műsorismertetés 17.40: Hírek 17.45: Turistaúton a Szovjetunióban, Kijev—Leningrad 18.15: Tizen Túliak Társasága 18.40: A Kommunista Kiáltvány 18.50: örökös darabok 19.10: Reklámműsor 19.15: Esti mese 19.30: Tv-híradó 20.00: Én vagyok Jeromos. Magyar filmvígjáték 21.15: Ez is operett, az is operett... 21.55: A TV galériája. Közvetítés Révész Napsugár grafikusművész kiállításáról 22.35: Tv-híradó — 2- kiadás. JUGOSZLÁV TV. 16.45: Magyar nyelvű adás. 17.45: A két detektív. 18.30: Tv-tanácsadó. 19.00: Találkozások. 20.30: Fernande! — olasz drámasorozat. 21.20: A dzsessz visszatérése. 22.10: Fehér könyv — külpolitikai tárca.