Dunántúli Napló, 1984. november (41. évfolyam, 301-329. szám)

1984-11-18 / 317. szám

Labdarúgó vb-selejtező A vártnál nehezebb győzelem Magyarország—Ciprus 2-1 (0-1) A skót McGinlay sípjelé­re az alábbi játékosokkal kez­dődött el a két ország első hi­vatalos mérkőzése: Ciprus: A. Konsztandinu — K. Pandzsarasz, N. Pandzsarasz, Klitosz, Miami Liotisz — Jangu­­dakisz, Szavvidisz, Marangosz — Mavrisz, Fotisz, Cikosz. Magyarország: Andrusch — Sallai, Róth, Garaba, Varga — Csongrádi, Nagy, Détári —­ Kiprich, Nyilasi, Esterházy. A magyar válogatott tiszta fehérben, Ciprus pedig kék­ben kezdte a játékot. A rossz talajú pályán az első percek nem hoztak különösebb ese­ményt, aztán kiderült, hogy a továbbiak sem sok izgalom­mal szolgáltak. A 4. percben Kiprich lapos beadását men­tették a hazai védők a bero­hanó magyar csatárok elől. A magyar válogatott kezdemé­nyezett, de támadásai nem voltak elég átgondoltak és veszélyesek. Ciprus harcmodo­ra már egyértelmű volt az ele­jén: tömörültek kapujuk előtt és ellenakciókkal próbálkoz­tak. A 7. percben egy ilyen után Marangosz rajtolt a kö­zépre lőtt labdára, Andrusch azonban megszerezte előle. Több szögletet ért el a többet kezdeményező magyar csapat, különösen a 9. percben muta­tott bravúrt a hazai kapus, amikor Varga 20 m-es lövését védte. A IV. percben Kiprich beadását szerezte meg Nyilasi elől A. Konsztandinu, majd mutatós Csongrádi. Nyilasi adogatás után Détári sem ju­tott lövéshez, mert a kapus ismét jól lépett közbe. A 21. percben Cikosz 20 m-es lövése ment el a kapu fölött. Tovább­ra is inkább a ciprusi kapu előterében folyt a küzdelem, de sok volt a magyar adoga­tás, és a védők mindig közbe­léphettek. A 29. percben egy laposan belőtt szabadrúgást Andrusch kiejtett és a befutó Fotisz 3 lé­pésről a hálóba továbbította a labdát (1-0). Érthetően erősített a ma­gyar csapat, de támadásai változatlanul könnyen kiismer­­hetőek voltak. Fordulás után Dajka játszott Csongrádi helyett. Nagyobb se­bességre kapcsolt a magyar vá­logatott. Továbbra is szinte ál­landóan a ciprusiak 16-osa kö­rül pattogott a labda. Az 50. percben Dajka fejjel csúsztatta középre a labdát. Róth lecsapott rá, és 6 m-ről a jobb sarokba bombázott (1-1). Ciprus — akárcsak az első félidőben — néhány ellentáma­dást vezetett. Az 52. percben Andrusch nagyon jó ütemű ki­futással szerezte meg a labdát Mavrisz elől. Varga próbálkozott távoli lövéssel. Alig ment el a labda a léc felett. Az 55. perc­ben Fotisz és Mavrisz alakított ki helyzetet. Az utóbbi lövésé­be Sallai belevetette magát, így szöglethez jutottak a ha­zaiak. A 63. percben is Marrisz veszélyeztetett, Sallai csak ügy­­gyel-bajjal tudott tisztázni. Két perc múlva Nyilasi került hely­zetbe. A jobb sarok felé lőtt, de a kapus szögletre védett. A 68. percben Bodonyi állt be Kiprich helyett. Róth változat­lanul többször tört előre. A 70. percben is így tett, átadását azonban Nyilasi 5 m-ről sem tudta a hálóba továbbítani. En­nél az esetnél a hazai kapus könnyebb sérülést szenvedett, rövid ápolásra szorult. Ezt az időhúzást választotta később Mavrisz is. Mavrisz egyébként amikor folytatni tudta a játé­kot, „belépett” Nyilasinak, sár­ga lapot kapott, miként nem sokkal később Fotisz is. Kétség­­beesetten próbálkozott a magyar válogatott a győztes gól meg­szerzéséért. De nem boldogult a tömör Hazai védelemmel. A 85. percben Mavriszt Konsztan­dinu váltotta fel. Nem sokkal utána a kitörő Szavidiszt Róth felvágta. Ő is sárga lapot ka­pott. Marangosz szabadrúgása a sorfalat érintve került szög­letre. A 87. percben Szavvidisz ■is lement a hazai együttesből. A 89. perc következett, amikor Nyilasi fejjel megcsúsztatta a labdát, majd rácsapott és 4 m-ről a bal alsó sarokba he­lyezett (2-1). A skót játékvezető a 92. perc­ben fújta le a mérkőzést. A világbajnok olaszok is pontot hagytak már Cipruson és így azoknak lett igazuk, akik igen nehéz mérkőzést jó­soltak a magyar válogatott­nak. A szokatlan, kimondot­tan rossz talajú pályán egy olyan válogatott fogadta a vendéget, amely a 90 perc jelentős részében valósággal megszállta kapuja előterét, s ezzel szinte megoldhatatlan feladat elé állította ellenfelét. Mezey György minderre számított. Játékosai az első félidőben mégsem tudtak meg­birkózni ezzel a feladattal. Új­ra és újra a tömörülő védőkbe ütköztek. Nem értek célba a magas ívelések, nem lehetett széhhúzni vagy kicselezni a ka­pujukat minden eszközzel el­szántan védő hazaiakat. S mint ilyenkor lenni szokott, egyre görcsösebb, bizonytala­nabb lett a jobb csapat játé­ka, s a támadások erőltetése közben kinyílott és tálcán kí­nált lehetőséget Ciprusnak. Fotisz élt is ezzel a lehető­séggel, pedig addig jóformán el sem jutottak a magyar ka­puig. Fordulás után Dajkával megváltozott a kép, s hasznos volt Bodonyi beállítása is. Döntő jelentőségű, hogy gyor­san jött az egyenlítő gól, s ez­után a mind jobblan elfáradó ellenféllel szemben a magyar fölény mind nagyobb lett. A ciprusiak még ritkábban adták fel védekezésüket, így szinte az utolsó pillanatig kellett várni a teljes mértékben ki­érdemelt, s igen nagy jelen­tőségű győztes gólra. Végül is a jobb, a többet támadó együttes megérdemel­ten nyert a lelkesen küzdő Ciprus ellen. A magyar válogatottban küzdőképességből mindenki ismét kitűnőre vizsgázott. Róth, Varga és Nyilasi emelkedett ki társai közül. Róth döntő ér­demeket szerzett az egyenlítő­, Nyilasi pedig a győztes góllal. AZ EURÓPAI 5. CSOPORT ÁLLÁSA: 1. Magyarország 3 3 — — 7-3 6 2. Ausztria 3 2 — 14-4 4 3. Ciprus 2---------2 2-4 0 4. Hollandia 2---------2 1-3 0 I DOHÁNYGYÁR­I A Pécsi Dohánygyár két műszakba 18 évet betöltött női dolgozókat, 8 általános iskolai végzettséggel, cigarettagyártó­gépek kezelésére felvesz és betanít Kereseti lehetőség betanulás idő után: ■ 3800,- Ft - 4300,- Ft. FELVESZ TOVÁBBÁ: liftszerelőt, villanyszerelőt, gépésztechnikusokat, géplakatosokat, férfi betanított és segédmunkásokat. JELENTKEZÉS HELYE: --------PÉCSI---------­DOHÁNYGYÁR Pécs, Dohány u. 2—8. Utánpótlás EB Magyarország- Ciprus 3-1 (1-0) Az utánpótlás EB-selejtezőt 3000 néző előtt játszották. Zsinka már a 4. percben meg­szerezte a magyar csapat ve­zető gólját, majd hosszabb mezőnyjáték következett, ki­maradt helyzetekkel. Fordulás után Plotár percei következtek, az 53. és 56. percben elért gól­jai lényegében eldöntötték a találkozó sorsát, erre válaszolt az 58. percben Kleantous. A csoport állása: 1. Magyarország 3 2 — 15-2 4 2. Hollandia 2 1 1 — 1-0 3 3. Ausztria 3 — 2 11-3 2 4. Ciprus 2 — 1 12-4 1 Megyebajnokság PETC—Beremend 1-1 (0-0). Bőrgyár-pálya, 100 néző. V.: Kiss. Közepes iramú mérkőzé­sen a Beremend végig egyen­rangú ellenfele volt a továbbra is gyengélkedő BTC-nek. G.: Vajda ill. Szász. Steinmetz SE—P. Postás 0-0. Postás-pálya, 100 néző. V.: Ko­vács. A lelkesen játszó honvéd csapat győzelmet érdemelt vol-P. Zsolnay—Drávátok 2-1 (1-1). Zsolnay-pálya, 100 néző. V.: Berták. Nagy küzdelemben egy jól eltalált szabadrúgás­­góllal nyert a hazai csapat. G.: Foral, Barta, ill. Kanász. Somberek—P. Kesztyűgyár 1-0 (0-0). Pécsbányatelep, 100 né­ző. V.: Radó. A képzettebb Somberek, ha nagy potyagóllal is, de megérdemelten győzött. G.: Kerner. P. Kinizsi—Vasasi Bányász 1-1 (1-0). Vasas, 100 néző. V.: Balajti. Kiegyenlített első fél­idő után a második félidőben többet támadott a bányász­­csapat, de csak az egyenlítésre futotta erejéből. G.: Anga, ill. Varga (11-esből). Sportkarate csapatverseny látványos bemutatókkal Sárga, zöld, kék, piros és még sok fajta övvel büszkél­kedő és tehetségüket bizonyí­tani kívánó karatézók vették szombaton délelőtt birtokukba a városi sportcsarnok küzdőte­rét. Pécs felszabadulásának a tiszteletére rendezett all-style felnőtt férfi csapatversenyen három egyesület négy csapata vívott körmérkőzést. A sportkaraténak ebben az ütésekkel és rúgásokkal kombi­nált ágában az ügyesség és az összpontosító készség talán még a fizikai erőnlétnél is dön­tőbbnek bizonyult. Szerencsére számoltak ezzel a Pécsi DO­­ZSO SE versenyzői is, akik kü­lönösen első csapatukkal reme­kül küzdöttek és csak a kizáró­lag válogatottakkal felálló Bp. Hunyadi SE ellen kellett fejet hajtaniuk. Közben a nézők számára olykor kicsit egyhangúnak tűnő mérkőzéseket érdekes bemu­tatókkal váltották fel. Nagy tapsot kapott ezek között a ser­dülő korú Bogdán testvérpár önvédelmi és a 16 éves Fábos László lazasági bemutatója, de sikert arattak az angyalföldi testépítők is, kötelező és sza­badon választott gyakorlataik­kal. Arról pedig, hogy az érde­kesen túl igazán látványosat is kapjon a mintegy 7—800 főnyi közönsége, a DOZSÓ SE Kovács Árpádné vezette jazzbalett csoportja gondoskodott. Fiata­los szépség, lendületes, remek koreográfia és jó zene így együtt a legkitűnőbb csemegé­nek bizonyult. Az önmagában tartalmas programok ellenére is kicsit hosszúra sikeredett műsor a csapatverseny eredményhir­detésével ért véget, ahol a Hunyadi SE (Fodor, Hanák, Hugyecz, dr. Veres, Pallagi, Lovász) összetételű csapata állhatott a dobogó legfelsőbb fokára, a DOZSO SE I. csapa­ta (Koczor, Piócza, Jorcsák, Balogh, Borbély, Kiticsics) lett a második, míg harmadik he­lyen holtversenyben a Kapos­vári TANÉP és a DOZSO SE II. csapata végzett. Szilvássy Csaba A kaposvári Fodor lábbal támadja Fehért, a Hunyadi SE ver­senyzőjét Fotó: Lauer Györgyi NDK-siker a Vili. Terthes Kupán Befejeződött Harkányban a Siklósi SE rangos nemzetközi sakkversenye. A győzelmet meggyőző fölénnyel Grünberg nk. mester, az NDK versenyző­je nyerte. Honfitársa — az idei NDK bajnok — Tischbierek végzett a 2. helyen. A magyar versenyzők közül Perényi nk. mester jó hajrában feljött a 3. helyre, beékelődve az NDK-s „trojka” közé. A többi magyar versenyző közül Emődi, Györ­kös és Ortel várakozáson fe­lül, míg néhány kiváló meste­rünk, mint Karsa, Varnus és Zsinka kissé elmaradtak a vá­rakozástól. Az utolsó forduló érdeke­sebb eredményei: Fehér—Pe­rényi 0-1, Horváth—Gyantáv (Jugoszlávia) 0-1, Györkös— Zsinka 1-0, Kluger—Lénárt 1-0. Döntetlen: Grünberg (NDK)— Pöltz (NDK), Emődi—Tischbie­rek (NDK), Polatzer (Jugoszlá­via)—Reichmann (Ausztria), Káposztás—Lancz (Csehszlová­kia). A végeredmény: 1. Grünberg nk. mester (NDK) 9,5 pont, 2—3. Tischbierek nk. mester­­(NDK) és Perényi nk. mester (Szolnok) 8—8 pont, 4. Pöltz FIDE-mester (NDK) 2,5 pont. Az 5—10. helyen holtverseny­ben Ortel (Volán), Lancz nk. mester (Csehszlovákia), Emődi (Debrecen), Györkös (PMSC), Gyantár (Jugoszlávia), Káposz­tás nk. mester (Vasas) végzett 7—7 ponttal. A mesterverseny­­nyel egyidejűleg lebonyolított mesterjelölti versenyen: 1. Hartmann (Komlói Bányász), 2. Pacal (Jugoszlávia), 3. Bo­­lohov (Szovjetunió). Az I. osz­tályúak versenyét a 13 éves ifj. Soós (Kiskunhalas) nyerte. Ózdi Lajos A többi mérkőzést vasárnap |átsz­szák. 1. Braunschweig—Bielefeld 0-0 x 2. Kaiserslautern-Bremen 2-2 x 3. Karlsruhe-Uerdingen 0-4 2 4. Leverkusen—B. München 3-0 1 5. Bochum—1. FC Köln 1-3 2 6. M.-gladbach—VfB Stuttgart 2-1 1 7. Fortuna Köln-Aachen 0-1 2 8. Nürnberg-Solingen 2-1 1 Asztalitenisz A P. Gázmű és a P. Kinizsi SE közös DC-rendszerű aszta­litenisz-versenyt rendezett. Eredmények: 1. dr. Hrabovsz­­ky, Ragoncsa, 2. Horváth, Szé­kelyhídi, 3. Hegedűs, Pálmai és­ Fonod, dr. Pintér. Barátságos mérkőzés PMSC—Zalaegerszeg 2-1 (1-1). Ordacsehi, V., Haraszti. PMSC: Kollár (Bodnár) —Tom­ka, Torna, Schulteisz (Márton), Brezniczky — Lutz (Csoboth), Dárdai (Rendes), Gallai (Czér­­na) — Pillinger (Lovász), Do­hány, Mészáros (Udvardi). A PMSC biztató játékkal megér­demelten nyert. G.: Gallai, Czérna. Rekordrészvétel Szalonikiben . Kilencvenkilenc ország ver­senyzői gyűltek össze Szaloni­kiben, a vasárnap kezdődő 26. sakkolimpia helyszínén. Az öt­ezer nézőt befogadó szaloniki sportpalotában tartják a meg­nyitó ünnepélyt, amelyet Mi­­kisz Teodorakisz műveiből ösz­­szeállított nagyszabású koncert követ. A verseny hétfőn kezdődik, ekkor ül asztalhoz a 98 férfi­ és az 52 női csapat, amelyek az elkövetkezendő két hét alatt több mint négyezer játszmát váltanak. A helyszínen tartóz­kodó szakemberek mindenek­előtt a férfi küzdelmek esélyei­vel foglalkoznak, elsősorban a világbajnoki döntőn szereplő két szovjet nagymester, Karpov és Kaszparov távollétének tük­rében. A két kitűnő sakkozó nélkül felálló Szovjetunióval szemben a szakértők Jugoszlá­via és Magyarország gárdájá­nak adják a legtöbb esélyt. A nőknél már jóval egyértelműb­bek az esélyek, a nagy favorit a Szovjetunió. A görög házigazdák egyéb­ként a rekordjelentkezést is latba vetik tervük támogatása érdekében: azt szeretnék, ha a jövőben minden sakkolimpiát Szalonikiben rendeznének meg. Erről és természetesen sok más aktuális kérdésről is tanácskoznak majd a Nemzet­közi Sakk Szövetség (FIDE) képviselői néhány nappal a 26. sakkolimpia befejezése előtt. LABDARÚGÁS. Területi bajnok­ság: Újpetre-Nagyatád, Újpetre, 13.00. PVSK—Siklós, PVSK-pálya, 13.00. Mohács-Bonyhád, Mohács, 13.00. Sellye-Szigetvár, Sellye, 13.00. Komló—Boly, Komló, 13.00. Csurgó-Mázaszászvár, Csurgó, 13.00. Megyebajnokság: Villány-Szentegát, Villány, 13.30. Harkány-II. PEAC, Harkány, 13.30. Geresdlak-Duna­­szekcső, Geresdlak, 13.30. Bükkösd— P. Gázmű, Bükkösd, 13.30. KOSÁRLABDA. NB I., nők: PVSK­­BSE, városi sportcsarnok, 16.00. NB II., férfiak: P. Postás—Sopron, Komarov Gimnázium, 11.00. Sziget­vár-Fűzfő, Szigetvár, 11.30. NB II., nők: P. Postás—Sopron, Komarov Gimnázium, 9.30. RÖPLABDA. NB II., férfiak: P. Vörös Meteor-Steinmetz SE, II. sz. Gyakorló Iskola, 12.00. NB II., nők: P. Vörös Meteor—Tapolca, II. sz. Gyakorló Iskola, 10.00. SAKK. OB II. mérkőzés: Komló- MÉM, Komló, 10.00. ASZTALITENISZ. Megyei II. és III. o. egyéni és páros bajnokság, Testvérvárosok tere, 8.30. Röplabda UI. PEAC—Szegedi Spartacus 1-3. NB II. női mérkőzés. Tóth­ Zita mesterfokú bajnok A mesterfokú tornászbajnok­ság debreceni nyitónapjának eredményei: Női összetett. Mesterfokú bajnok: Tóth Zita (Pécsi MSC) 38,65 pont, 2. Csányi Erika (Bp. Honvéd) 38,30, 3. Földy Kata­lin (Bakony Vegyész) 38,10. Férfi összetett. Mesterfokú bajnok: Guczoghy György (Bp. Honvéd) 58,20, 2. Borkai Zsolt (Rába ETO) 57,20, 3. Paprika Jenő (Dunaújváros) 56,60. Dimántúli nérd­o Az MSZMP Baranya megyei Bizottságának lapja Főszerkesztő: Mitzki Ervin Főszerkesztő-helyettesek: Báling József és Lombosi Jenő Kiadja a Baranya megyei Lapkiadó Vállalat Felelős kiadó:Braun Károly Szerkesztőség és kiadóhivatal: Pécs, Pf.: 134. Hunyadi út 11. 7601 Telefon:­­15-000 19 óra után: 15-726 Szerkesztőség telex: 12-421 Kiadó telex: 12-320 Készült ofszet rotációs eljárással Saphir 96-os gépen Pécsi Szikra Nyomda Pécs, Engel János u. 8. 7630 Tel.: 13-177, 13-696. Telex: 12-211 Felelős vezető: Farkas Gábor Terjeszti a Magyar Posta Előfizethető hírl­apkézbesítő postahivataloknál és kézbesítőknél Előfizetési díj egy hónapra 34,— Ft negyedévre 102,— Ft fél évre 204,— Ft egy évre 400,— Ft Indexszám: 25 054 ISSN 0133-2007