Dunaújvárosi Hírlap, 1980. november (25. évfolyam, 90-96. szám)

1980-11-21 / 94. szám

Labdarúgás: Kohász—Nyíregyháza 2:2 (1:0, 2:2, 2:2) Dunaújváros, 1500 néző, vezette: Nagy M. Kohász: Németh — Tímár, Giron, Tóth (Sugár az 50. perctől), Virágh — Bódi (Sa­jó a 61. perctől), Weitner, Nagy NI. — Bartók, Weimper, Fajkusz. Nyíregyháza: Szendrei — Cséke, Szűcs, Szikszai, Szek­rényes — Kozma, Moldván, Kléninger — Kiss, Czeczeli, Kovács (Lukács a 71. perc­től). Minden MNK-mérkőzés sajá­tossága, hogy döntetlenre a ven­dégcsapat sem játszhat, ezért egy támadásra kényszerülő Nyíregyháza ellenében hazai pályán a Kohásznak feltétlenül volt esélye a győzelemre. Nem túlzás azt mondani, hogy ezen a mérkőzésen a dunaújvárosi csa­pat saját magát verte meg. Már az első percekben ki­tűnt, széllel hogy a sáros talajon, szemben szőtt, túlsá­gosan körülményes hazai ak­ciók jóval veszélytelenebbek, mint a vendégek rajtaütés­­szerű, gyors elentámadásai. A Kohász mezőnyfölénye el­lenére a másik oldalon Moldván előtt adódott az el­ső gólhelyzet, de­­ előle a ki­futó Németh lábbal mentett. A tizenkettedik percben mind­emellett megszerezhettük volna a vezetést: Bódi ugrat­ta ki remek átadással Weim­­pert, aki azonban elhamar­kodottan, gyengén kapu mel­lé lőtt. Néhány perc múlva Kovács viharzott el a bal­oldalon, az visszajátszott, s alapvonalról Kozmát az utolsó pillanatban szerelték védőink. Nem sokkal később Kiss Moldván labdájával lé­­­pett ki a jobbösszekötő he­lyén, s éles szögből kapu­s mellé durrantott. Aztán egy Moldván—Kiss—Moldván Ixáromszögelés után a ven­dégek középpályása 16 mé­terről kapásból lőtt a kapu fölé. A félidő hajrájában foko­zódott a hazai csapat nyo­mása, de ennek ellenére egy ellentámadásból Kiss jutott lövőhelyzetbe a kapunk előtt, szerencsénkre a kapu mellé durrantott. Ezután Tímár Bódi indításával nyargalt a jobboldalról a vendégek kapuja felé, s éles beadását Szendrei a felső kapufára ütötte! Nem sokkal később megszereztük a vezetést: Bódi emelte ügyesen a labdát a lesre játszó vendégvédők fö­lött éppen a hátulról érkező Tóth elé, akit azonban gólhely­­zetben Kléninger hátulról test­tel ellökött. A büntetőt Weimper értékesítette. 1:0. Szünet után Weimper egy szabadrúgás elvégzésének akadályozásáért sárga lapot kapott. A Kohász támadott, Tóth lövésébe Szikszai az utolsó pillanatban belelépett. Az 57. percben növeltük az előnyt. Fajkusz labdáját Weim­per továbbította a kapu felé, Szendreiről kipattant a labda, és Bartók 6 méterről a kapu közepébe fejelt. 2:0. Sajnos középkedés után azon­nal szépített az ellenfél: a ki­engedő Kohász-védelem között Kléinger a jobbösszekötő helyén tört be a tizenhatoson belülre, középre játszott és Kovács könnyedén passzolt a jobb alsó sarokba. 2:1. 1­ gól után labdatartás és idegeskedés jellemezte a Kohász játékát, s ehhez járult még Sajó hibája, aki a 67. percben elvesztette a labdát, Kiss meg­szerezte, őt pedig a kapujából kifutó Németh csak szabálytala­nul tudta megakadályozni a gól­lövésben. A büntetőt Czeczel lőt­te a jobb sarokba. 2:2- ra Óriási­ küzdelmet és jobbá­vendég-gólhelyzeteket eredményezett a mérkőzés hajrája. Jellemző, hogy a 90. percben a csereként beállt Lukács egy gyors ellentáma­dás eredményeként a mérkő­zés legnagyobb gólhelyzetét hagyta kihasználatlanul: 16 méterről a kifutó Németh mellett nem találta el a ka­put. A hosszabbításban sem tu­dott a Kohász újítani, noha kétségtelenül iparkodott (Moldván faultolta Nagy Il­őt, amiért sárga lapott kapott, Kléninger felvágta Weimpert,­­a sértett szabadrúgását Szendrei hárította), de a ven­dégtámadások ezúttal is ve­szélyesebbnek bizonyultak. A 106. percben Lukács hagyott ki gólhelyzetek a 108-ban Tí­már lövését védte Szendrei, a 110-ben Kiss a félvonalnál lopta el Girontól a labdát, egyedül futhatott Németh ka­puja felé, de 16 méterről a kifutó kapust találta el. Az utolsó esély a győzelemre a 120. percben adódott, szabad­rúgáshoz jutottunk 18 méter­re az ellenfél kapujától, de Fajkusznak a sorfalat meg­kerülő nyesett labdája a bal­oldali és a felső léc találko­zási pontjánál csattant a ka­pufán ! A továbbjutást 11-es rúgá­sokkal döntötték el, s ebben 3:0 arányban (!) a vendégek bizonyultak jobbnak, mivel Giron és Fajkusz büntetőjét Szendrei védte ki Weimper pedig a felső kapufát találta el. Nem valami bíztató a szombati Győr elleni bajnoki mérkőzés előtt, hogy csapatunk 120 per­ces erőfeszítésre kényszerült, rá­adásul feltehető, hogy az erőfe­szítés hiábavalósága pszichikailag is megviselte a játékosokat. Amiért mégis van esélyünk győzelemre, az éppen a sérülé­­­sük miatt lecserélt Tóth és Bó­di remek játéka, akik — amíg a pályán voltak — a végig ki­emelkedő teljesítményt nyújtó Tímár a szintén jól játszó Giron és Virágh előtt nagyszerűen szervezték a Kohász-támadáso­kat. A. G. Kudarc 2:0 után Tóth a földön. Tizenegyes! Győzni kell! A D. Építők vasárnap a kertvárosi pályán az Orosz­lányi Bányász csapatát fo­gadja az NB II-es bajnokság XVII. fordulójában. Az őszi szezonban mérsékelten sze­replő D. Építőknek nagy szüksége lenne a két bajnoki pontra, hogy a hátralévő ta­lálkozókon megpróbáljon el­kerülni a tabella utolsó he­lyéről. Szerdán délelőtt elő­készületi mérkőzést játszot­tak a Szekszárdi Dózsa NB II-es csapatával. A barátsá­gos mérkőzésen 0:0-as ered­mény született. Őszi első a Szabadegyháza A körzeti bajnokság duna­újvárosi csoportjában az el­maradt Sárosd—Ráckeresztúr találkozó lejátszásával (5:0) véget ért az őszi szezon. Az első helyen vereség nélkül a Szabadegyházi Kinizsi SK végzett. Jól szerepelt még a Sárosdi Tsz SK és a Beloian­nisz­ Spartacus SK együttese. A XI. forduló eredményei: D. Építők ifj. II.—Pusztasza­­bolcs 4:3, Beloiannisz—Nagy­­karácsony 5:1, Sárosd—Han­tos 7:0, Ráckeresztúr—Baracs 2:2, Előszállás—Adony 4:0, Szabadegyháza—Iváncsa 1:0. A dunaújvárosi körzeti bajnokság őszi végeredménye 1. Szakegyh. 10 8 2 — 37-12 18 2. Sárosd 10 7 1 2 26-10 15 3. Beloian. 10 6 2 2 29-13 14 4. Iváncsa 10 5 — 5 12-12 10 5. Baracs 10 4 1 5 20-20 9 0. Adony 10 3 2 5 13-10 8 7. Nagyk. 10 4 — 6 11-17 8 8. Előszállás 10 4 1 5 21-23 8 9. Ráckereszt­ 10 3 2 5 14-22 8 10. p.­szab. 10 3 1 6 16-23 7 11. Hantos 10 2 — 8 16-36 4 D. Építők ifj. II. 11 6 1 4 30-29 13 Sakk: Nem sikerült a feljutás A Dunaújvárosi Papír SK megyei bajnokságot nyert sakk­csapata novembere—10. között Győrben az öt megye — Fejér, Győr-Sopron, Ko­márom, Pest, Vas — bajnok­­csapatának döntőjén vett részt az OB II-be jutásért A dunaújvárosi csapatnak sajnos nem sikerült a felju­tás, a Győr-Sopron megyei Győri KTMF mögött a máso­dik helyen végeztek. Eredmények: I. forduló: Győri KTMF—Sárvári Papír 11,5:0,5, Vác—Esztergom 10:2, D. Papír szabadnapos, 11. forduló: Vác— Sárvár 6­:4, Győri KTMF—D. Pa­pír 7:5, Esztergom szabadnapos, III. forduló: D. Papír—Vác 7.5:4.5, Sárvár—Esztergom 6:5:5.5, KTMF szabadnapos, IV. forduló: D. Papír—Esztergom 11:1, KTMF —Vác 8:4, Sárvár szabadnapos, V. forduló KTMF—Esztergom 10.5:1,5, D. Papír—Sárvár 9:3, Vác szabadnapos, A helyezéseket a csapateredmények alapján ál­lapították meg Végeredmény: 1. Győri KTMF (Győr-Sopron megye) 8 pont, 2. D. Papír SK (Fejér megye) 6, 3. Vác (Pest megye) 4, 4. Szvár­ Papír SK (Vas megye) 2, 5. Esztergom (Komárom me­gye) 0 pont. A D. Papír SK csapatából­­ a legjobb egyéni eredmények: Száz százalékos teljesítményt nyújtott Györkös Lajos mester. Eredményességben őt követi Zsigmond Károly mj. Horváth Imre, Borsi Imre, Gyar­mati Sándor mesterjelöltek. Né­meth György II. o., Keszi Já­nos mj. Birkózás: Motyovszki magyar bajnok Az elmúlt hét végén ren­dezték meg Szegeden az 1980. évi serdülő kötöttfogá­sú magyar bajnokságot. A nehézsúlyban három kiváló Kohász-versenyző is indult. Mindhárom esélyes volt a bajnokság elnyerésére. Ám a viadalt nem az új szabá­lyoknak megfelelően (a ver­senyzőket két csoportba be­osztva) rendezték meg, ha­nem az egyenesági kieséses rendszerben döntötték el a továbbjutás sorsát. Így tu­lajdonképpen versenyzőink egymástól véreztek el. Kor­­p­i­c­s István három győze­lem után volt kénytelen el­hagyni a szőnyeget. Valen­­tényi Sándor négy győzel­me a negyedik helyet jelen­tette. Motyovszki Má­tyás viszont mindenkit ma­ga mögé utasított. Hat győ­zelemmel, egy hibaponttal állhatott fel a dobogó legma­gasabb fokára. 49 kg-ban Vadász Ist­ván az ötödik helyet sze­rezte meg. Serdülő versenyzőink tel­jesítményükkel 12 olimpiai pontot gyűjtöttek. Ezzel birkózó-szakosztály olimpiai­­ pontjainak száma hetvenötre emelkedett. A Kohász Sport­egyesület pontszerzői közül birkózóink a második helyen állnak. Sportműsor SZOMBAT: Labdarúgás: D. Kohász—Rába ETO NB I-es bajnoki mérkőzés 13.00 órakor, előtte D. Kohász ifi—Rába ETO ifi NB I-es ifjú­sági mérkőzés 11.00 órakor a Központi Sporttelepen. Úszás: Arany Csillag Kupa csapatverseny 16.00 órakor a fe­dett uszodában. VASÁRNAP: Labdarúgás: D. Építők—Orosz­lányi Bányász NB II-es bajnoki mérkőzés 13.00 órakor, a kertvá­rosi sporttelepen. Úszás: Arany Csillag Kupa egyéni verseny 10.00 órakor a fedett uszodában. Tanfolyam A városi labdarúgó-szövetség a bajnokság téli szünete alatt alapfokú játékvezetői tanfolya­­mot indít. A futball­ bíró után­pótlás biztosítása érdekében el­sősorban a volt játékosok illetve a labdarúgást kedvelő fiatalok jelentkezését várja a szövetség. Jelentkezni november 25-ig le­het a városi sportfelügyelőségen. (Irodaház fsz. 5. sz.) Asztalitenisz: Megyei bajnokság A megyei asztalitenisz szövetség november 8-án Dunaújvárosban rendezte meg az 1980. évi III. osztá­lyú bajnokságot. Különösen a férfiaknál jött össze népes mezőny. Általában a papír­forma érvényesült minden versenyszámban. A férfiak­nál a Szondi, a nőknél a Vendéglátó versenyzői sze­rezték meg az érmes helyek töbségét. A dunaújvárosi verseny­zők eredményei: Vegyespáros: 1. Csík—Zsá­­kainé (DKSE—D. Vendéglá­tók), 2. Fógel—Becsei (DKSE —D. Vendéglátók),­­ Misko­­vicz—Németh E., Nagy F.— Hódi (DKSE—D. Vendéglá­tók). Férfi páros: 2. Mencze— Nagy F. (DKSE), 3. Mislko­­vicz—Váczi (DKSE). Női páros: 1. Becsei—Zsá­­kainé (D. Vendéglátók), 2. Tóth—Dávid (D. Vendéglá­tók—Szfv. Spartacus), 3. Hó­di—Németh E. (D. Vendég­látók). Női egyéni: 1. Becsei, 2. Zsákainé, 3. Tóth (mindhárom D. Vendéglátók). 1980. november 21., péntek Úszás: Sportszeretetéről, s nem kevésbé jó üzleti érzékről tett tanúbizonyságot a Hun­­garhotels Szálloda és Étte­rem Vállalat, amelynek kez­deményezése révén újabb or­szágos, s várhatóan nemzet­közivé bővülő úszóverseny­sorozatnak ad otthont Duna­újváros. Arany Csillag Kupa néven kerül sor szombaton és vasárnap az első ilyen úszóversenyre a fedett uszo­dában. Szombaton a 10 és 11 éves úszók versenyeznek majd, összesen tizenkét ver­senyszámban (a lányoknak és a fiúknak egyaránt 100 méter háton, mellen, pillan­gón, gyorson, illetve 200 mé­ter vegyesúszásban kell ver­­senyezniök, majd a versenyt mind a fiúknak, mind a lá­nyoknak a 4 x 100 méteres vegyesváltó zárja). Neveze­tessége lesz ennek a ver­senynek, hogy az érmek mellé a dobogóra kerülő gye­rekek tortákat is nyernek, a legjobb helyezést elért csa­pat pedig egy évre elnyeri az Arany Csillag Kupát. A verseny vasárnap foly­tatódik (50 méter béka le­ány gyors, 50 méter béka fiú mell, 100 méter delfin fiú pillangó, 100 méter delfin leány mell, 200 méter úttörő­leány vegyes, 200 méter út­törőfiú vegyes, 800 méter út­törőleány gyors, 1500 méter úttörőfiú gyors, 4 x 100 méter delfin leány vegyesváltó, 4 x 100 méter delfin fiú gyorsváltó, 4 x 100 méter út­törőleány és úttörőfiú ve­­gyesváltó lesz a program). A kétnapos versenyre már be­nevezett a Vasas, a Hon­véd, a Nyíregyháza, a Kecs­kemét, a BVSC, az OSC, de várhatóan a fél ország leg­fiatalabb úszói itt lesznek Dunaújvárosban. Az Arany Csillag és a Ko­hász egyben szerződést kö­tött, hogy a sportegyesület ezt az úszóversenyt felvezeti az országos versenynaptár­ba, és elkövet mindent, hogy az Arany Csillag Kupa — az Arany Üsthöz hasonlókép­pen — nemzetközi versennyé válljon. A Magyar Úszó Szö­vetség örömmel fogadta a kezdeményezést, mert az Arany Üsz úszóverseny si­kere után okkal várja, hogy ez az új dunaújvárosi ver­senysorozat minden év no­vemberében színvonalas ver­senyzési lehetőséget nyújt a legfiatalabb korosztálynak. Arany Csillag Kupa Verseny Magdeburgban Hazaérkeztek a Kohász fiatal úszói Magdeburgból, ahol életük első nemzetközi versenyén vettek részt. versenyen öt ország 687 ver­­­senyzője indult, tizenegy NDK-beli, öt román, két len­gyel, egy csehszlovák és a Kohászon kívül még egy ma­gyar klub képviseltette ma­gát: a Szolnoki Városi Sport­iskola. A hat dunaújvárosi versenyző a szó legszorosabb értelmében, de áttételesen is „mélyvízbe” került, hiszen ezt a versenyt 13 és 14 éves gyerekeknek írták ki, míg a a Kohász úszói közül Sunyál Kornélia, Bedő Gabriella és Szentkirályi Ferenc 12 évesek, Szabó Vera, Kemény Ákos és a Székesfehérvárról igazolt Gál Kati pedig 11 évesek. Nagy sikernek szá­mít, hogy a 21 egyesület kö­zül a dunaújvárosi úszók a tizedik helyet szerezték meg, s hogy az erős mezőnyben valamennyien javítottak egy­­egy versenyszámban a leg­jobb idejükön. Kiemelkedő­en jó időt úszott például Ke­mény Ákos 100 méter gyor­son (1:03,41-et), s jónéhány versenyzőt megelőzött, noha az utolsó helyezett is két évvel idősebb volt nála. Szabó Vera 2:35,17-et úszott 200 méter háton, a 20 induló közül tizedik lett, s csak ki­lenc, nála két évvel idősebb versenyző előzte meg. Magdeburgban minden esetre felfigyeltek a dunaúj­városi úszókra, s ennek ered­ményeként megállapodás is született az NDK-beli egye­sület és a Kohász között, hogy a magdeburgi és a du­naújvárosi fiatal úszók ös­­­zsecsapását a jövőben rend­szeressé teszik. A megálla­podás értelmében az NDK- beli úszók rendszeresen részt vesznek majd a Dunaújvá­rosban évenként megrende­zendő Arany Üst úszóverse­nyen, míg a Kohász legjobb­jai minden év novemberében Magdeburgban versenyezhet­nek. Könnyűbúvársport: Dunaújvárosi győzelem November 16-án Tatabá­nyán rendezték a gyermek-, serdülő és ifjúsági verseny­zők részére kiírt uszonyos és búvárúszó versenyt, a Bá­nyász Kupát. Az MHSZ Du­nai Vasmű könnyűbúvár klub versenyzői a 16 ver­senyszámból kilencet nyer­tek meg, és az elmúlt évhez hasonlóan az idén is elnyer­ték a kupát. Eredmények: Ifjúságiak: lá­nyok: 100 m: 1. Hermanovszky Erzsébet (0:47,7) 3. Tamás Erika (0:53,3), 400 m: 1. Hermanovsz­ky E. (3:54,4), 6. Tamás Erika (4:21,4). Fiúk: 100 m: 3. Légár György (0:47,9,) 6. Tóth István (0:49,7) 400 m: 4. Légár György (4:01,1), 5. Tóth István (4:03,7). Serdülők: lányok: 200 m: 1. Gyenese Ágnes (1:53,5), 5. Somo­­si Ildikó (2:00,4). 400 m: 3. Gye­nese Ágnes (4:08,2.) 4x100 m váltó: 1. Dunai vasmű (3:38,8) (Gyenese A., Harsányi A., Csík E., Somosi I.). Fiúk: 200 m: 1. Gurisatti Gyula (1:48,2), 4. Mont­­vai Tamás (1:53,2). 40 m: 2. Gu­­risattti Gyula (3:57,3), 3. Montvai Tamás (4:10,5). 4x100 m váltó: 3. Dunai Vasmű 3:34,5 (Montvai T., Szabó J., Kiss K., Gurisatti Gy.). Gyermekek, lányok: 200 m: 1. Fabó Éva (1:49,4), 3. Gurisatti Anikó (2:01,9). 400 m: 1. Fabó Éva (3:51,7), 5. Gurisatti A. (4:38,3). 4x50 m váltó: 1. Dunai Vasmű 1:38,3 (Zimonyi E. Guri­­sattti A., Németh A., Fabó E.). Fiúk: 200 m: 1. Nyikos Tamás (1:54,5). 400 m: 2. Nyikos Ta­más (4:18,7). A csapatverseny végeredmé­nye: 1. Dunai Vasmű 1030 pont­, 2. Kaposvár 650 pont, 3. Szeged 540 pont, 4. BHG 340, 5. Kecs­kemét 310, 6. Tatabánya 180 pont. A tatabányai versennyel lezárult az 1980. évi hazai versenyévad. Az MHSZ Du­nai Vasmű Klub legjobb versenyzői még egy nemzet­közi versenyen vesznek részt decemberben, az NDK- beli Rostockban. A DUNAÚJVÁROSI VÖRÖS CSILLAG MGTSZ Hibridkukorica-töréshez, csöveskukorica-fosztáshoz és válogatáshoz Idénymunkásokat felvesz. Jelentkezés a tsz portáján, reggel fél 7 órakor. (563)