Ellenzék, 1924. július (45. évfolyam, 145-170. szám)

1924-07-02 / 145. szám

ELLENZÉK Mailáth püspök Szovátán. Tudó­sítónk jelenti: A szovátai kath. terap­­lomtorony három uj harangot kapott, a melyeknek felszentelése tegnap ment végbe nagy egyházi pompával. A harangszentelésen részt vett Mailáth püspök kíséretével és a Kisküküllő­­völgyi számos kath. papja. Mailáth püspök pár napig még Szovátán tar­tózkodik, ahonnan átlátogat a közeli falvakba a bérmálás szentségét kiosz­tani Szovátáról hétfőn délután autó­val indul haza Dicsőszentmártonon keresztül, ahol a Pekri-féle újonnan átalakított ipari szesz-, tégla és cserép­gyárat fogja megáldani Pekriék fel­kérésére. Uj formaruhát kap a magyar katonaság. Budapestről jelentik: A magyar hadügyminiszter a magyar nemzeti hadseregnek a tengerészekéhez hasonló formaruha viselését rendelte el. Az egyenruhák tervei már elkészül­tek s az új uniformis kötelező viselé­sére valószínűleg az ősz folyamán kerül sor Magyarországon. A terv szerint a gyalogság földszinti fekete­szürke, a tüzérség barna, a lovasság kék egyenruhát kap. A nadrág alján háromsoros sujtás lesz. A blúzokon úgy mint eddig, vitézkötéses zsinór­­dísz. A legénység rangjelzésénél el­tűnnek a csillagok és a kabátujjra var­rott zsinór lesz a rangjelző. Megvál­tozik a tisztek egyenruhája is. A fegy­vernem színéből készülő tiszti egyen­ruha gazdag sujtásokkal lesz tele. A rangjelzés kétféle lesz. Eleinte olyan rangjelzést kívántak életbe léptetni, mint a tengerészeknél volt, de tiszti körök kérésére a tradíciókra való tekintettel mégsem törlik el a csillagokat Ezen­túl két helyen lesz a rangjelzés. A galléron hadnagyoknál, főhadnagyok­nál és kapitányoknál egy, két, illetve három csillag és a kabátujjon meg­felelő paszomány. Törzstiszteknél az aranygallér megszűnik. Csak a csillag marad a galléron és szélesebb kar­paszomány mellett vékony aranyszala­gokkal jelzik a rangot. A tábornoki karnál bíborvörös alapra varrják fel a kabáton a megfelelő aranycsíkokat. Újítás lesz, hogy a tisztek díszöltöze­­tükhöz ezüstös sisakot kapnak. Kivonat a hivatalos lapból. A Monitorul Oficial közli, hogy a rend­őrségnél a következő előléptetések tör­ténnek : I-ső osztályú rendőrprefekturrá nevezték ki Cariadi Gh. II. oszt rendőrpref. Marosvásárhelyen; II.-od osztályú rendőrprefektusokká Petrin­­genat Nicolaet Medgyesen, Berham Ivánt Szamosújváron és Farkas Emilt Lupényban. Wilson politikai végrendelete­ Newyorkból jelentik. A Sun washing­toni tudósítójának értesülése szerint Wilson hívei követelik, hogy az Egye­sült­ Államok volt elnökének politikai végrendeletét a demokrata párt vegye fel elnökválasztási programjába. Wil­­­­sonnnak a végrendelete rendkívül fon­­­­tos megállapításokat tartalmaz az Egyesült­ Államok külpolitikáját illető­leg. Wilson végrendeletben Német­országnak a nemzetek szövetségébe való felvételét javasolja és an­nak a kívánságának ad kifejezést, hogy Németország csatlakozzék min­den fentartás nélkül a nem­zetközi döntő­bírósághoz.­­ A volt elnök hangsúlyozza, hogy az alkohol­­tilalommal szemben liberális álláspon­tot kell elfoglalni, bár a törvény ér­vényét tiszteletben kell tartani. Köve­teli a vámtételek leszállítását a külke­reskedelem fellendítése érdekében. A végrendeletben van még egy nyilatko­zat a szabad vallás gyakorlatra vonat­kozólag az egyház és állam szigorú elválasztásának elve alapján. Az Ellenzék jugoszláviai főbizományosa a Kurír hírlapterjesztő vállalat, Subotica— Szabadka. Felkérjük jugoszláviai olvasóin­kat, hogy minden ügyben odafordulni szí­veskedjenek. Cluj-Kolozsvát, ír ? 45. szám, Cluj-Kolozsv­a. _ .SJPOMT Olaszország az olimpiai párbajtőr versenyek favorit­ja Magyarországot 16:0-ra győzte le Olasz­ország. — Az Universitatea a bajnokság élén. — Magyarország úszóbaj­nok­s­ágai. Megalakult a FIFA ellenszövetsége. — Magyaroszág a párbajtőr döntőjében Pakis. (Az Ellenzék tudósítójától.) Az olimpiai vívóversenyek első része, a párbajtőr vívás június 27-én kezdő­dött meg és július 4-ig tart. A verse­nyek színtere a Gimnase Japy és a Cirque de Paris. A tőr és kardvívások július 7-től 17-ig lesznek a colombesi Stadionban. A vívóversenyekre össze­sen huszonhat nemzet nevezett be, közülök azonban már a párbajtőrnél többen visszaléptek (Litvánia, Ro­mánia, Uruguay, Mexico). Az első fordulóban Magyarország Spanyolországot 9:7 arányban győzte le, Franciaország pedig 12:4 arányban. A második fordulóban Magyarország Olaszországtól 16:0 arányban súlyos vereséget szenvedett, viszont Ausztriát 13:3, Svájcot pedig 9:7 arányban győzték le a magyarok s így bejutot­tak a középdöntőbe. Argentína—Hollandia 12:4, Ame­rika—Hollandia 10:6, Anglia 10:4 arányban győzte le Csehszlovákiát, Svájc pedig 6:4 arányban Kubát. Hol­landia az egy fordulóban elszenvedett két vereség után kiesett a további küz­delemből. A középdöntő első csoportjába sor­solás szerint Olaszország—Belgium— Dánia, a második csoportba Francia­­ország és Anglia került. Páris. A középdöntőben Magyar­­ország Argentínát nyolc — nulla arányban, Franciaországot pedig ti­zenegy — kettő arányban győzte le, miáltal bekerült a mai döntő küzdel­mekbe.­­ A szűkszavú párisi jelentésekből nem lehet megállapítani a helyszínen megváltoztatott mérkőzési rendszert, egyelőre így csak a távirati eredmé­nyek közlésére szorítkozhatunk. Meg­állapítható, hogy a párbajtőr két leg­erősebb nemzete Olaszország és Ma­gyarország s így kettőjük között fog eldőlni az olimpiai világbajnokság. Vasárnapi eredmények Kolozsvár A tegnapra kitűzött bajnoki mérkő­zések közül csak az Universitatea— CFR-t tartották meg, mivel a zuhogó eső a pályát az előmérkőzéseken tel­jesen használhatatlanná tette. Elmaradt az Elit—KMTE IL oszt. bajnoki, a Victoria—Haggibbor mérkőzés pedig tréning jellegű volt. Részletes ered­mények : Universitatea—CFR 3:1 (2:1), baj­noki, bíró Winkle. Az erősen sáros pálya miatt a csapatok bizonytalanul mozogtak és természetesen ez a játék rovására ment. Az U azonban jobban állta a sarat és értékes győzelmet ara­tott, mellyel előreláthatólag magának biztosította az ez évi kolozsvári baj­nokságot. Az U első gólját már a második percben a jobbszélsőt játszó Guga éri el, kinek beadása a kapus feje fölött hálóba jut. A 16. percben Deutsch Simi kornere a kapus érin­tése után jut gólba. A 19. percben az U kapuja előtti kavarodásban Nagy Miklós gólt lő. A második félidő az U nagy fölénye jegyében folyik le, a CFR azonban egy bekk rendszerrel védekezik elég sikeresen. A 40. perc­ben Guga átdolgozza magát a CFR védelmén és közelről helyezett gólt lő. A győztes csapat legjobbjai Guga, Deutsch Pál, Milivoi, Tirlea, Lázár, CFR-ből, Bázsa, Végh Rami és Takács játéka magaslati ki. Feltűnő volt Mak­­sai kapus gyenge védése. Az első fél­­idő 27. percében a biró Végh Gyulát (CFR), játékos társának megsértése m­iatt k­iállította s a CFR tíz emberrel­á­tszott tovább. Victoria—Haggibbor 2:0 (1:0). Kétszer harmincperces tréningmérkő­­zés, biró Marcinkievitz Lajos. A játék inkább vizipólónak illett be, melyből a Victoria került ki szárazon Pop Iulian és Chifor góljaival. Cipcigean, Bóci, Fazekas és Sütő a Victoriából, Klein és Pollák a Haggibborból mu­tattak jó formát a sártengerben. A kolozsvári bajnokság állása. A tegnapi bajnoki mérkőzés után az Universitatea és Victoria teljesen azo­nos pontszámmal és gólarány hánya­dossal a bajnokság élére kerültek. Az Universitatea-nak azonban eggyel ke­vesebb lejátszatlan mérkőzése s igy elsőbbségi joga van. e a T s fi S 1 I S S 3 _ a a e n­golt g, 1. Universitatea 7 5 1 1 14 6 11 2. Victoria 8 4 3 1 18 8 11 3. CFR­M 9 3 2 4 9 15 8 4. Haggibbor 7 3 1 3 8 12 7 5. KAC 5 1 2 2 2 4 4 6. KKASE 8 — 3 5 4 10 3 Marosvásárhely. CFRM—MSE 3:3 (2:1). Barátságos, bíró dr. Vatianu. Glanzmann rúgja az 5. percben a vezető gólt, a 18. percben Bra­teleanu egyenlít. A 30. percben Schier 11-jét a CFR kapura védi. A 34. percben Kertész megszerzi a CFR vezető gól­ját. A második félidő 4. percében Matek (MSE) a Kinizsi egykori félel­metes góllövője egyenlít, a 12. perc­ben Takács ismét a CFR-t juttatja vezetéshez. Végül a 43. percben az MSE-nek egy kapu előtti kavarodás­ban ismét sikerül kiegyenlíteni, mely­nek szerzője ismeretlen. A mérkőzést a CFRM fölénye jellemezte. Nagyvárad. Törekvés—Egyetértés 6:0 (4:0). Barátságos, bíró Kovács László. A mérkőzést a Törekvés ab­szolút fölénnyel nyerte. Góljai közül négyet Ströck, egyet-egyet Krausz és Plesch lőttek.) A KKASE, ifjúsági csapata szép sikert aratott a nagyváradi Egyetértés csapata felett, melyet 5:1 (3:0) arány­ban győzött le. A két mérkőzés között az Egyetértés a pályán nagysikerű tornászünnepélyt tartott katonazenekar kísérettel. Az Egyetértés szabadgya­korlatai, nyújtó és korlátmutatványai a tornászok szép fejlődését mutatták. Nagyszalonta. Makkabea—NSC 1:0 (1:0). Bajnoki, biró Csillag (NAC). A váradi csapat győzelme nagy meg­lepetés. Temesvár. Kinizsi—Unirea 2:0 (1:0), bajnoki, biró Dr. Morar. A Kinizsi fölényes játék után biztosan győzött Frech és Zemler góljaival. Különösen a csatársor nagyszerű játéka biztosította a győzelmet. Az Unirea legjobb emberei Danciu, Wetzer és Halmos. TMTE—ATE 1:0 (1:0) barátságos, biró Jenser. A TMTE teljes csapattal, az ATE négy tartalékkal játszott. A győztes gólt a 36. percben Hrivnyák lőtte. Torda. KAC—TSC-Törekvés kom­binált 5:0 (0:0) barátságos. A KAC szép játék után biztosan győzött Rakitovszky (3) Schultz és Raduch góljaival. Szamosújvár KAC—Spárta ifjú­sági 2:0 (1:0). Barátságos. A KAC erős és heves küzdelem után Szabó és Harkó góljaival győzött. Raffael KAC játékos súlyosan meg­sérült a mérkőzésen. Magyarország úszóbajnok­­ságai Budapesti tudósítónk távíratozza: Szom­baton és vasárnap rendezte meg a MUSAS Magyarország 1924. évi úszóbajnokságait a következő eredményekkel : 100 m gyorsúszás. Bajnok Turnovszky 1 perc 4 mp. 2. Bárány Eger 1 perc 4.9 mp. 3. Gáborffy 1 perc 6 mp. 100 m hölgy hátúszás. Bajnok Krass­­ner Kató 1 perc 40.2 mp. 2. Sipos Márta 1 perc 42.2 mp. 3X100 m vegyes staféta. Bajnok az egri Move csapata 3 perc 44 mp. 2. MAFC 3 perc 50.6 mp. 200 m hölgy mellúszás. Bajnok Molnár Ella Bajai SC 3 perc 28.8 mp. Ideje ki­tűnő, új magyar rekord, melyet komoly ellenfél nélkül ért el és a világrekordnál csak kéttized másodperccel gyengébb. 200 m gyorsúszás. Bajnok Eperjessy 2 perc 57 mp. Magyar rekord! 200 m mellúszás. 1. Hollósy 2 perc 57 mp. Országos rekord. Sipos a versenyt verve feladta gyengélkedése miatt. 100 m hölgyúszás. Bajnok Dénes Irén 1 perc 33.8 mp. 2. Barát Auguszta 1 perc 35 mp. 100 m hátúszás. Bajnok Bartha Károly 1 perc 16.4 mp. 2. Bicskey Aladár 1 perc 16.6 mp. Vizipolóban Magyarország olimpiai csa­pata 4: 2 arányban legyőzte Ausztriát. A MAFC atlétikai versenye, Buda­pestről távíratozza tudósítónk. A MAFC országos atlétikai versenyének főbb ered­ményei a következők : Súly­dobás: 1. For­­báth 13 m 46 cm. 800 m. 1. Leichtag 2 perc 03 mp. Magasugrás: 1. Farkas Má­tyás 170 cm. 2. Magyar József 170 cm. Helyből magasugrás: 1. Karlovits 139 cm. 2. Balog 135 cm. Gerelyvetés: 1. Gyurkó 51 m 70 cm. 2. Nizsalovszky 50.05 m. Hármasugrás: 1. Haluska 13 m 37 cm. 2. Farkas Mátyás 13.25 m­. 3. Molnár Ferenc 13.15 m. Hat órás kerékpárverseny Budapes­ten, Budapestről táviratozzák. A hat órás kerékpárversenyben Mazák és Valvert magyarok ötvenhat ponttal győztek Puh­­mer és Reischl osztrákok ellen. Ered­ményük kettőszáznyolc km, 400 m, or­szágos rekord. A kismotorok országos versenyében (10 km) Balázs (magyar) 9 perc 15 mp alatt győzött. A nagymotorok tíz kilométeres versenyében első Diertl (osztrák), második Gál és Balázs (ma­gyar), Diertl öt kilométert 3 perc 54.6 mp alatt futott. Katasztrófális viharok Ameriká­ban, Clevelandból jelentik. Az Egye­sült­ Államok északkeleti részeiben ha­talmas orkán dühöngött. Lórin váro­sát egy rettenetes forgószél pillanatok alatt rombadöntötte. Az eddigi jelen­tések szerint háromszázan meghaltak, ezerötszázan súlyosan megsebesültek. A tomboló orkán Pecinában is pusz­tított Itt öt ember áldozata van az orkánnak. Az anyagi kár sok millió dollárra rúg. Elgázolt hadirokkant. Bethleni tudósítónk jelenti: Bezerita Macedón 31 éves hadirokkantét folyó hó 28-án reggel a 4591. számú tehervonat el­ütötte. A szeren­csétlen rokkantnak a kerekek mindkét lábát térdben lemet­­szették. Súlyos sérülésével a dési kórházba szállították. Bezerita ideg­beteg ember volt, akit a háborús szenvedések megőrjítettek. Valószínű­nek látszik, hogy egy beszámíthatat­lan pillanatban került a vonat kere­kei alá. Ne mulassza el rendelésénél arra hivat­kozni, hogy a hirdetést az Ellenzékben alva­ta ­ Legtartfeatt, legdivatosabb harisnyái I­gr Imre Lajosnál, ■BBBQSssHHSSHSBnnsBaiBaHBSiiaBnBn Wesselényi-u. és Szép-utca sarok.