Ellenzék, 1929. április (50. évfolyam, 75-96. szám)

1929-04-10 / 80. szám

10. oldal. játszotta Király Ernő, aki az első felvo­násban nagyszerű mulató jelenetet csinál, cigányzene kíséret mellett. Minthogy a Noesty fiú most teljesen új szereposztás­ban кёгйГ szinte s minthogy a premier- Bérlők tömegesen reklamáltak, hogy miért nekii kapják Király Ernőt, a csütörtöki es­tét az­­igazgatóság premier-bérletben tartja meg. Pénteken a Tatárjárás Lőrenthey fő­hadnagy szerepében búcsúzik Király Ernő a kolozsvári közönségtől. Magyar­ Színház HETI MŰSOR: Hétfő: Yes. (A. bérlet. Ssz. 332.) Kedd: Yes. (3-szor. B.­ bérlet. Ssz. 333.) Szerda: Yes. (4-szer. G. bérlet. Ssz. 334.) Csütörtök este fél 9 órakor: A Noszty­ fia esete Tóth Marival. Király Ernő felléptével. Új szereposztással. I. felvonásban Király Ernő mulató jelenete. Premiere-bérlet. Ssz. 335. Péntek este fél 9 órakor: Tatárjárás. (Operette repriz. Király Ernő bucsufellépése. A­ bérlet. Ssz. 336.) Szombat d. u. fél 4 órakor: Erdészleány. (Ifjú­sági előadás nagyon olcsó helyárakkal. Be­vezető előadást tart dr. Reicher Arthur. Ssz. 337.) Szombat este fél 9 órakor: Csikágói hercegnő. (A „Bajadér“, „Tatárjárás“, „Marica gróf­nő*, „Csárdáskirálynő* szerzőjének, Kál­mán Imrének legújabb operettje. Először­­ Karácsonyi Ilivel, Kun Mag­dával, Sólyom Győzővel, Ihász Aladárral. Premier-bérlet. Ssz. 338.) Vasárnap d..u. 3 órakor: Nótás kapitány. (Mér­sékelt helyárakkal: Karácsonyi Ilivel, Kun Magdával, Sólyom Győzővel, Ihász Ala­dárral. Ssz. 339.) Vasárnap d. u. 6 órakor: Yes. (Operette-újdon­­ság ötödször. Ssz. 3400 Vasárnap este háromnegyed 9 órakor: Csikágói hercegnő. (Operette-újdonság 2-eds­zor. Bérletszünetben Rendes helyárak. Ssz. 34.) Hétfőn este negyed 9 órakor: Csikágói hercegnő.­­ (3*8 sor, C-bérlet Ssz. 342.) Kedden este negyed 6 órakor: Csikágói her­cegnő. (4-edszer. C-bérlet. Ssz. 3­13.) 9 Маврвг Színház mozi műsora: Hétfőn d. u. 4 és 6 órakor: Halálcsók. (Izgalmas film,szenzáció. Újdonság ) Főszereplő Raquel Meli­r. Helyárok: 30 és 20 fej. Kedden 4 és 6 órakor: Halálcsók. Szerdán 4 és 6­ órakor: Halálcsók. Csütörtökön 4 és 6 órakor: Halálcsók. Pénteken 4 és 6 órakor: Halálcsók. Vasárnap d. e. 11 órakor mozi-matiné 15 és 10 lejes itelyá­rakkal. A világ legerősebb em­bere. (Bohózat 7 felvonásban.) Román Nemzeti Színház és Opera műsora. Hétfő: Szöktetés a szarájból. Baranyai Jolán fellépésével. Kedd: Károly nénje. Vígjáték-bemutató. Szerda: Lohengrin. A cikiszerepben Adrian Dan Clifiuval, Ghibu Ve­turia aszszony fellépé­sével. Snejl asszonynak, a bukaresti opera énekesnőv érnek vendégjátékával. Csütörtök: Hét eladó lány. Pénteken: Isi király. Opera bemutató. Adrian Dan Cirituval, Lya de Poppal, Rózsa Arihával. Szombaton: Károly nénje. Vasárnap d. u.: Szöktetés a szerájból. Vasárnap este: Az elveszett levél. A bajnokság állása 3­­ 8] О & 15« vesztett 1­1 gólt Восе­кои 1.Romania8 6 1 1 359 13 2.KAC7 5 2_ 12_ 12 3.Universitatea7 4_ 3 16138 4.RMS9 3 2 4 9 218 5.RMSC8 8 1 4 22 177 6.CFR8 8 1 4 9 117 7.Haggibbor9 2 2 5 325­ 8.Sodronyipar6 — 1 5 3131 Eldöntetlen a Ferencváros—­­ Vasas mérkőzés A magyar profibajnokság eredményei Bástya—Budai 33-as 1:0 (1:0). A győz­tes gólt Schwartz fejelte. Somogy—­HI­­ker FC 2:0 (1:0). Góllö­vők: Vasas és Rábl. Ferencváros—Vasas 2:2 (1:2). Góllö­vők : Tural, Remmer, Fröhlich, Takács II. Hungária—Nemzeti 4:1 (1Ю). Góllövők sorrendje: Hires, Flóra, Molnár, Barátky, Skvarek. STADION I SPORTSZAKÜZLET I Cluj, Calea Victoriei No. 1. Női gummiharisnyák, I Tennia, Football, Cserkészfel­szerelések. Rakettjavítóműhely ELLENZÉK SPORT ®CB513CTss@SSsNoSS8s*3B­e Emberre menő kegyetlen küzdelem után az osztrákok 3:0-ra verték az olaszokat Góllövők: Horváth (?) Wesselick — Ausztria egy pontnyira meg­közelítette Olaszországot az Európa-bajnokságban Bécsi tudósítónk jelenti: Európa labdarúgóbajnokságának egyik legfontosabb mérkőzését tegnap közel 70.000 főnyi közönség jelenlétében vívta meg Ausztria és Olaszország csapata és az nagy meglepetésre az osztrákok 3:0 (3:0) arányú győzel­mével végződött. A mindkét részről rendkívül kíméletlen, vad játék számos sebesülést okozott és a nézők körében is parázs botrányokat idézett elő, úgy, hogy a rendőrség­nek több ízben kellett közbelépni. Az osztrákok győzelme ismét teljesen nyílttá tette az Európa-bajnokság sorsát, melyért a magyar és cseh csapat is még kemény harcot fog vívni egymással és az élen álló olaszokkal és osztrákokkal szemben. Az osztrák— olasz mérkőzésről tudósítónk a következő részleteket közli: Dénes Fogoly II.—Emődi Borsányi—Keleti—Korányi —Takács II.—Túrás—Toldi— Török Híres Tartalékok: Vermes, Köves és Avar. A névsorhoz szükséges magyarázat: Fo­goly II.—Fogl II. Emődi—Emmerling Bástya, Korányi—Kronenberger Bástya, Török— Ströck, Vermes—Weinhardt, Hires—Hirzer, Keleti—Kiéber. Európa-kupa, 70 000 néző, bíró Prince Сох Anglia Ausztria: Franzi, Schranseis—Janda, Schott- Sovistik—Lueff, Siegl—Wesselick —Hartl—Horváth—Wessely. Olaszország. Combi, Rosetta—Alle­­mendi, Pietroboni—Jani—Pitto, Conti— Schievio—Libonatti—Rosetti—Piccaluga. Szédítő irammal kezdődik a játék, mely­nek hevében a játékosok egyáltalán nem kímélik ellenfelük testi épségét és amelyet több ízben szakít тех tettlegesség is. A 6. percben Horváthot csúnyán elgáncsolják, amit rövidesen Horváth visszaaad ellen­felének, miközben két olasz és osztrák játékos összeverekedik. A 16. percben Ro­­settit vágják el, úgy, hogy eszméletlenül marad a földön. Az osztrákok fizikuma azonban jobban bírja, a gyilkos tempót és a 22. percben Horváth az első gólt lövi. Két perc múlva hatalmas osztrák táma­dás után Wesselick lő újabb gólt, a 35. percben pedig Horváth beállítja a vég­eredményt. A 43. percben az olaszok ki­tűnő kapusa , Combi is megsérül, de tovább játszik. A II. félidő elején az olaszok rendkí­vül durva játékkal igyekeznek eredmé­nyeseknek lenni, de csak Horváth harc­­képtelenné tételét érik el, míg saját ener­­giájukat felörli az osztrákok nagyobb technikai tudása és a második félidő ered­ménytelenül ér véget. Az­ olaszok ezúttal tizedszer játszottak az osztrákokkal, akiket sohasem tudtak legyőzni, viszont az osztrákok, győzelmé­nek értékéhez a körülmény is fokozza, hogy az olaszokat két év óta egy csapat sem tudta legyűrni.­­ A tegnapi nem­zetközi mérkőzés után az Európa-kupa állása a következő: Ausztria—Olaszország 3:0 (3:0) A kolozsvári AC május 5-én nagysza­bású nemzetközi vívóversenyt rendez, melyre a legjobb német olasz, osztrák és magyar vívókat hívta meg. Bornstein, a Haggibbor volt kitűnő csatára a budapesti II. osztályú Terézvá­roshoz szerződött le. 1 - 1. Olaszország 2. Ausztria 3. Magyarország 4. Csehszlovákia 5. Svájc II. 7 7 6 5 4 11 10­­6 6 0» 4 4 3 2 ■3 k­ -w SS­ « gólt i. 1 2 1615 9 — 3 14 9 8 — 2 1413 6 1 2 7 8 5 —4 511 — összeállították a Svájc elleni magyar válogatott csapatot Budapesti tudósítónk jelenti: A vasár­nap eldöntésre kerülő Svájc—Magyarország Európa-kupa mérkőzésre a magyar csa­patot tegnap este a következőképen állí­totta össze dr. Földessy szöv. kapitány . Európa birkózóbajnokságai 1930-ban Svédország rendezi meg a bajnokságot Dortmundból jelentik. Európa birkózó­­bajnokságainak vasárnap délelőtti fonto­sabb mérkőzései a következők: Martinsen dán pontozással győz Nielsen dán ellen, Zombory magyar pontozással győz a svéd Lindloff ellen, azonban Petersenytől szenvedett veresége után kiesett a további küzdelmekből, Kárpáthíj magyar pontozással győz a dán Myert ellen. A bajnoki versenyekkel kapcsolatban a Nemzetközi Birkózó Szövetség is kon­gresszust tartott, amelynek főbb pontjai a következők: A bajnoki versenyeken ezentúl hét súly­csoport lesz, ugyanúgy mint a szabad stí­lusú bajnokságoknál. Az 1930. évi bajnok­ság megrendezését Svédországra bízták, utána Csehszlovákia esedékes. A szabad­­stílusú bajnokságot a jövő évben Belgium rendezi meg. S. I.-nek Vulkán. Legutóbbi kéziratát a posta — sajnos — csak szombaton kézbe­sítette. Kérjük tudósításait lehetőleg még korábban feladni. Lapzártakor érkezett legújabb sport­híreinket lapunk más helyén közöljük. Dr. Mező Ferenc, az amszterdami szel­lemi bajnok legközelebbi sportelőadását csütörtökön délután 5 órai kezdettel (idő keleteurópai) tartja 545 rp.-es hullámhosz­­szon a budapesti stúdióban. Előadásának címe „A sport és testedzés egészségtani jelentősége“. Három csapat egyforma eséllyel pályázik a kolozsvári labdarúgó bajnokságra .­­ A tegnapi forduló hármas meglepetést hozott: a Románia, KMSC és a Haggibbor vereségét Kolozsvár. (Az Ellenzék tudósítójától.) A vasárnapi bajnoki labdarúgó forduló eredményei halomra döntöttek minden előzetes jóslást és papírform­át. A favo­ritok sorra vereséget szenvedtek, ami a bajnokság sorsát még nyíltabbá tette, mint am­inő eddig volt. A Romania és a KAC mellé most már az Universitatea is felzárkózott és a helyzet az, hogy hárman egyforma eséllyel haladnak a baj­noki finis felé ... Három favorit csapat, a Románia, KMSC és a Haggibbor szenvedtek tegnap vere­séget és ezek közül csak egy, a váratla­nul gyenge csapattal kiálló és gyengén játszó Haggibboré volt reálisnak mond­ható, míg a másik két mérkőzés sorsát az a bizonyos, sokat aposztrofált szerencsi döntötte el, ami — miként tegnap is be­bizonyosodott — feltétlenül szükséges a sportban is. A Romania legalább 60 percen keresz­tül ostromolta a CFR kapuját, mégis ve­reséget szenvedett, de a KMSC is gólok­kal nyerhette volna a mérkőzést, ha sze­rencséje lett volna az Universitateaval szemben. A három mérkőzés közül egyéb­ként jó sportot csak, a Romania—CFR- meccs nyújtott és helyenként nivós volt az U—RMSC mérkőzés második félideje is, míg a RMS—Haggibbor bajnokin igen kezdetleges játékot láttunk, ami a két csapat tartalékjainak és a RMS tréninghiányának tudható be. A mérkőzések részletei a következők: Universitatea­—KMSC 4:3 (4:1). Biró Petru Huniade­ r, Puscariu, Sabau—Oltean, Stanojev— Ghilezan—Csiky, Coborzan—Blasiu—Mar­sall—Muresan—Baciu. KMSC: Alexi, Krieshoffer—Fazekas, Ki­nizsi—Dézsi—Rozsing II., Bindász—Bozsi —Istvánffy II.—Istvánffy I. —Feininger. 50. év, 80. szám. A két igen jó képességű együttes közül a KMSC hét, az U tíz emberrel kezdi a játékot és a könnyelműsködő KMSC még fel sem ocsúdik meglepetéséből, máris négy gólt rúg ellenfele Baciu, Marsall és Coborzan (2) révén,a­­mellyel szemben mindössze egyet tud visszaadni, Bindász lövésével Az elpecchelt félidő után a másodikban a munkások lelkes, jó játékkal igyekez­nek behozni amit lehet. Az eddig fölé­nyesen dolgozó­­ lassan visszaesik, ki­tűnő közvetlen védelme is meginog. A 23. percben Istvánffy I. egérutat nyer Sabau mellett és helyezett góllal csapata második gólját szerzi meg. A munkások fokozzák a tempót, sokszor teljesen ka­pujához szegzik az U-t, melyet három íz­ben csak a vakszerencse ment meg a biztos góltól. A 45. percben végre egy kornerből Istvánffy I. éles lövéssel szépít az eredményen, de már nincs idő az egyenlítésre. A győztes csapat elsősorban csatársora első félidei huszáros lendületé­nek köszönheti eredményét, mellyel a győ­zelmet a második félidőben is tartani tudta. Muresan, Sabau, Puscariu, Baciu és Marsall voltak a legjobbak. A KMSC régi hibája a könnyelműsködés. Ha ele­jétől végig azzal a szívóssággal játszik, mint a második félidőben, úgy az ered­mény legalább fordított lett volna. A csa­pat tengelye és védelmének lelke Dézsi középfedezet, akinél jobbat ma nem talá­lunk Kolozsváron. Mellette Fazekas, a két Istvánffy, Bindász és Krieshoffer já­téka kimagasló volt. RMS—Haggibbor 2:0 Biró I. Ciurel RMS: Dávid, Kinizsi—Sütő, Vurtan— Palocsay—Gyurkó, Gergely—Drahobeczky Földes—Szűcs— Léb, Haggibbor, Neumann, Zélig—Raffael, Jakab—Frenkel—Zélig I., Hirsch—Krausz —Weisz—Szilágyi—Biró. Mindkét csapat több tartalékkal állott ki és ez bizony gyenge nívójává sülyesztette a mérkő­zést. A fiatal erőkből álló RMS volt egy­ségesebb és ha a csapatnak több tréningje lesz, még érhet el hasonló meglepetés­­szerű győzelmeket. Játékosai lelkesek és munkabírók, győzelmük megérdemeltnek mondható a váratlanul igen gyengén sze­replő, tartalékokkal teletűzdelt Haggib­­borral szemben. Góllövők: Drahobeczky és Vurtan. CFR—Románia 2:1 (1:0) Biró Czinczár Imre CFR: Micu, Deák—Merceanu, Neagu— Udvari—Curta, Oltean — Kronstädter— Sa­­nislo—Juhász—Sandru. Románia: Caliani, Chifor—Pop, Dobosan Bradea—Baba—Balasu—Albu—Dehelean— Cipcigan—Novac. Az először bemutatkozó Románia Lazar dr., Huniade, Doci, Tabac, Horincas és Ha­­tiegan dr. nélkül rendkívül súlyos hendi­keppel állott ki a fontos mérkőzésre, en­nek ellenére olyan lendülettel kezdi a já­tékot, hogy a CFR 15 percig alig tud ka­pujától elmozdulni. Eredmény azonban nincs, mert a csapatból egyelőre hiányzik a lőképesség, de a kitűnő formában levő közvetlen vasúti védelem is nagy önfel­áldozással és sokszor szerencsével állja a folyton megismétlődő támadásokat. A CFR csatársora végre a 16. percben jut szóhoz és egy bravúros előretörés u­tán már ered­ményes is: Kronstädter—Juhász—Sanislo összjátéka után utóbbinak sikerül az első gólt belőni Caliani hálójába. A gól után­­ Románia folytatja offenzívájét, de Micu mindent ment. A második félidőben a hely­zet változik, a kezdeményezés szerepét a CFR veszi át és valóban elismerésre méltó lelkesedéssel küzdi kilátástalannak indult, de mégis sikeres harcát. A 35. percen Ju­hász előredolgozza magát és átadását Kron­städter élesen kapura lövi, a labda Caliani kezéből perdül a hálóba. Változatos és nívós küzdelemben hol az egyik, hol a másik kapu forog veszélyben, végre a 43. perc meghozza a Romania gólját is. Chifor 16­­­-es szabadrúgása Deák fejéről perdül Micu kapujába. A győztes csapatnak csak a legteljesebb el­ismeréssel adózhatunk. A játékosok kivé­tel nélkül elsőrangút produkáltak és telje­sítményük értékéből mit sem von le az a körülmény, hogy ezúttal a szerencse is támogatta őket. Bár minden játékos egy­formán részese a győzelemnek, mégis ki kell emelnünk Micu kapust, akinek párat­lan önfeláldozása legnagyobb mértékben járult hozzá a diadal kivívásához. A Ro­mánia számos tartalékja ellenére ma is г régi, félelmetes lendületű csapat, mely ve­reségét — fölénye ellenére — annak kö­szönheti, hogy nincs lövő csatára és — kapusa. Chifor, Bradea és Baba kitűnő formában vannak, mellettük azonban csak Cipcigan és Novac nyújtottak kielégítőt.